Raad: Ipi Tombi mag doorgaan FtlEtEljV Bibliotheek in Mors mooiste van Leiden Werkloosheid weer gestegen Vrijheid van menigsuiting voorop gesteld Leidse stadsrubriek DINSDAG 15 SEPTEMBER 1981 Filiaal met 27.000 banden LEIDEN - In 1973 werd aan het toenmalige bestuur van de biblo- theek Reuvens een pakket van zeshonderd handtekeningen overhandigd, afkomstig van be woners van het Morskwartier. Met het verzoek om deze wijk nu eindelijk eens van een filiaal te voorzien. Nu, acht jaar later, ter wijl de naam Reuvens door een fusie verdwenen is, zegt direc teur De Caluwé van de Stichting Openbare Bibliotheek Leiden: "Het Morskwartier heeft de mooiste bibliotheek van Lei den". Dat is geen geringe kwalificatie; tenslotte werd het hoofdgebouw, het Burchtcomplex, enkele maanden geleden bij de officiële opening de "mooiste bibliotheek van Nederland" genoemd. Het is de vergelijking met de andere fi lialen die De Caluwé de loftrom pet doet blazen over het nieuwe gebouw in het Morskwartier. dat aan de Robijnstraat staat. Van-* middag is deze bibliotheek offi cieel geopend. "Het is het meest volwaardige fi liaal in Leiden", zegt De Caluwé. De bibliotheek in het Morskwar tier beschikt over 27.000 banden en dat in een wijk die nu nog elf duizend inwoners heeft en vol gens de verwachtingen zal groeien naar dertienduizend. De Caluwé spreekt van een "uitge- rijpte" collectie boeken, waar ja renlang aan gebouwd kon wor den, omdat ze afkomstig is van het inmiddels gesloten filiaal aan de Steenschuur. Dat is het ver schil met de bibliotheek in de Merenwijk: daarvoor moesten destijds in negen maanden tijd 15.000 titels worden gekocht "en je merkt nu nog dat de collectie daar niet helemaal evenwichtig is", zegt De Caluwé. Het filiaal in de Mors telt zelfs meer titels dan volgens de normen voor een dergelijke wijk nodig is. De boeken staan opgeslagen in een ruimte van zeshonderd vier kante meter. De Stichting Open bare Bibliotheek laat er zes men sen werken. Het gebouw is ont worpen door stadsarchitect Den Haring; het is diens eerste biblio theek. De omgeving van de bi bliotheek, die op een braaklig gend grasveld staat tegenover het winkelcentrum aan het Dia mantplein, moet nog door de plantsoenendienst worden "aan gekleed". Nieuwe stijl Het bibliotheekfiliaal in het Mors kwartier is zestien uur per week voor uitlenen geopend; dat is minder dan de filialen in bijvoor beeld de Merenwijk en Noord. Een bewuste keuze volgens di recteur De Caluwé en Sonja v.d. Waart, een van de medewerk sters in het Morsfiliaal. "Het ta kenpakket heeft hier meer in houd dan alleen maar het uitle nen van boeken". De Mors heeft een bibliotheek "nieuwe stijl" gekregen, met speciale activitei ten voor de wijk. Er wordt sa mengewerkt met het buurthuis De Morschwijk. er zijn speciale uren voor de bejaarden gereser veerd en ook zullen er contacten worden gelegd met de scholen uit de wijk. "We willen iets doen aan het eenzijdige beeld dat mensen vaak van een biblio theek hebben. Neem een prak tisch punt als: hoe schilder je je huis. De mensen denken er meestal niet aan dat je daarvoor in de bilbiotheek terecht kunt." In het gebouw zijn voor zeventig zitplaatsen; op die manier kan de bibliotheek ook een alternatieve studieruimte worden voor bij voorbeeld de vele flatbewoners die het Morskwartier telt. Ook dat past in de filosofie van een bibliotheek "nieuwe stijl". Elke woensdagmiddag wordt er een uurtje voor de jeugd van zo'n vier tot tien jaar gereserveerd, met activiteiten als voorlezen, spelletjes, tekenen, enzovoorts. Tijdens de uitleenuren is een van de medewerkers permanent ter beschikking voor het geven van informatie. Van de lezers wordt Een deel verwacht dat ze bij het opruimen van de boeken zelf een handje zullen helpen. Het filiaal in het Morskwartier is naast de centrale in de Nieuw- straat en de filialen in het Hout kwartier. de Merenwijk, Noord en Zuid-West de zesde biblio theek in Leiden. Voorlopig ook de laatste? Als het aan het be stuur en de staf van de Stichting Openbare Bibliotheek ligt. niet. De Caluwé: "Er is nog één plek open waarvan wij vinden dat je er niet lang meer kunt wachten: Zuid-Oost, dat wil zeggen de Professorenwijk, de Burgcmees- terswijk en Meerburg. Het is voor veel mensen daar een ge- weldigde handicap dat er geen bibliotheek is". De Caluwé er- de Robijnstraat. kent dat juist in deze tijd van be zuinigingen nieuwe voorzienin gen op het sociaal-culturele vlak moeitlijk tot stand te brengen zijn. "maar je kunt van bezuini gingen niet blijvend een bepaal de groep in de stad de dupe laten worden". Desnoods, meent hij. moet het geld waarover de bi bliotheek in Leiden nu beschikt, maar anders verdeeld worden. Open huis De nieuwe bibliotheek in het Mors kwartier, dat 1,2 miljoen gulden heeft gekost (waarvan 100.000 gulden voor de inrichting) viert deze week feest. Vanavond is er van half zeven tot negen uur open huis voor wijkbewoners: evenals morgen van tien tot twaalf uur en van twee tot zes uur. De middag zal vooral in het teken van de jeugd staan; onder meer worden de uitslagen be kend gemaakt van de puzzel- en tekenwedstrijden die de afgelo pen weken zijn gehouden. Een speciale ochtend voor bejaarden is er vrijdag. Die dag kunnen er ook voor het eerst boeken wor den geleend: van twee uur tot half zes en 's avonds van half ze ven tot half negen. De openingstijden van de biblio theek aan de Robijnstraat, die speciale voorzieningen voor ge handicapten heeft, luiden: maan dag en vrijdag 14.00-17.30 uur en 18 30-20 30 uur: woensdag 10 00 12.00 uur en 14.00-17 30 uur LEIDEN De voorstellin gen in de Leidse schouw burg van de Zuidafri- kaanse musical Ipi Tom- bi kunnen doorgaan. De gemeenteraad verwierp gisteravond een motie van PSP en CPN, waarin Ben W werden gevraagd de voorstellingen te an nuleren. Niet de apartheidspolitiek maar de vrijheid van meningsuiting stond centraal in het debat. Het college stelde zich op het stand punt dat van een politieke toet sing van culturele uitingen nooit sprake mag zijn. Alleen als de voorstelling in strijd met de wet zou zijn, was het college bereid om op te treden. Wethouder Schoute (WD) wees erop dat de voorstelling niet naar Nederland was gehaald in het ka der van het onlangs opgezegde culturele akkoord met dat land. (Het opzeggen van dat akkoord werd in de PSP/CPN-motie als motief opgevoerd). Verder zei Schoute dat niemand van het college de musical had gezien en dus ook niet kon beoordelen of het enige reali teitswaarde heeft. "Maar het is ook niet aan het college om dat te doen", aldus de wethouder. PvdA-fractieleider Peters zei - na mens de meerderheid van zijn fractie - dat men zich op een glib berig pad begeeft, wanneer men cultuur politiek gaat beoordelen. Hij noemde het hypocriet om het over het culturele akkoord te hebben, terwijl de uiteindelijke motieven betrekking hebben op de inhoud van het stuk. Omdat de overheid feitelijk het monopolie over de zalen heeft, is er volgens Peters formeel niet, maar praktisch wel sprake van censuur, wanneer de overheid geen faciliteiten beschikbaar stelt. Hij wees verder op de staatsrechtelijke gewoonte om oppositionele geluiden niet monddood te maken, maar er zelfs de financiële middelen voor beschikbaar te stellen. "Het boycotten van sinaasappels of van een musical maakt ver schil", meende Peters. Ten slotte benadrukte hij dat zijn partij de apartheidspolitiek verderfelijk vindt en verklaarde dat hij per soonlijk bereid is om aan vreed zame demonstraties tegen Ipi Tombi deel te nemen. Misbruik CDA-woordvoerdster Kramp - zelf tegenstandster van de voorstel lingen - verklaarde dat de meer derheid van haar fractie de motie niet zou steunen. Voorts noemde zij het onwenselijk om de actie groepen in de Schouwburg uit te nodigen om de keerzijde var. de medaille te laten zien. "Dat is misbruik van die actiegroepen om het geweten te sussen. De raad moet hierover een politieke uitspraak doen", aldus Kramp. Uiterste terughoudendheid van de overheid op dit gebied bepleitte ook D'66-woordvoerder Hoeke- ma. Ook hij zag geen werkelijk onderscheid tussen censuur en het niet verlenen van faciliteiten. Zijn fractie verwierp daarom de motie. WD-leider Kuijers was de enige van de raadsleden die de voor stelling (in Londen) had gezien. "Vreselijk hè?" Volgens hem was er nauwelijks een verhaal in te ontdekken. Los hiervan noem de Kuijers de motie'uitermate ongewenst. "Dat schept een pre cedent dat grote gevolgen kan hebben", aldus de liberaal. Ponsen (PSP) diende de motie in. Zij bestreed dat er sprake zou zijn van censuur. "Als de voor stelling in het Antonius Clubhuis zou worden vertoond, dan zou den we slechts oproepen tot een boycot. Op die manier is de toer- nee in Zweden ook voortijdig af gebroken". aldus Ponsen. Zij wees nog eens op het menson terende systeem van apartheid en op de tournee van het Zuid- afrikaanse rugbyteam, de sinaas appels en de paralympics. Brands (CPN) suggereerde dat de Britse producer van de musi cal mogelijk gefinancierd wordt vanuit Zuid-Afrika. Groos (PvdA) zei dat het regiem in Zuid-Afrika erg in zijn nopjes is met de musical. "Dat regiem ver dient in Leiden geen steun. Niet voor niets heeft Nederland het cultureel akkoord opgezegd", al dus Groos. De motie werd uiteindelijk met tien tegen zesentwintig stemmen verworpen. Behalve PSP en CPN steunden de CDA-ers Kramp en Bleijie en de PvdA-ers Groos. Van Dongen, Maat, Van der Pluijm en Fallaux de motie. (PPR-raadslid Van Oosten on derschreef de motie, maar was gisteravond niet bij de vergade ring aanwezig). Acties Onmiddellijk na het besluit van de gemeenteraad kondigde het 'Ini tiatiefcomité tegen Ipi Tombi' aan protestacties te zullen hou den, "Deze acties zullen de voor stellingen op 19 en 20 september begeleiden", aldus het comité. Donderdagavond vergadert het comité in het PSP-pand in de Rijnstraat om de acties voor te bereiden. Tevoren had al een groot aantal or ganisaties waaronder de Anti Apartheidsbeweging Nederland, de Boycot Outspan Actie, een aantal Latijns-Amenka werk groepen. politieke jongeren-or ganisaties en de FNV-Leiden. opgeroepen om de voorstellin gen geen doorgang te laten vin den. Na afloop van de raadsvergadering verklaarde Schouwburg-direc teur Van Dam dat de belangstel ling voor de kaarten dertig gul den per stuk) tot nu toe gering is. Hartcliirurgen AZL naar Indonesië LEIDEN - De hartchirurg, prof dr. H A Huyamans en de cardio loog, prof. dr. B. Buis. beide werkzaam op het Academisch Ziekenhuis Leiden, gaan in okto ber naar Indonesië Daar zullen zij op uitnodiging van de Indone sische hartstichting in het Cen traal Ziekenhuis van Djakarta een aantal hartoperaties uitvoe ren. Meer dan 25 mensen staan op de lijst om geopereerd te wor den Naast de twee Leidse specialisten zal er ook een gespecialiseerde intensive-care verpleegkundige meegaan. Het is de bedoeling dat dit team vooral helpt bij het op gang breng, n v.m een - :gen "opcn-hartchirurgie" in Indone- De medici zullen gedurende ander halve maand in Indonesië ver blijven als gasten van de Indone sische hartstichting en de uni versiteit van Djakarta. Bij het be kendmaken van het nieuws gis termiddag verklaarde hartchi rurg Huysmans nadrukkelijk dat zijn verblijf in Djakarta op geen enkele manier de wachtlijst van operatiepatienten in Leiden zal verlengen. Het Leidse team van hartchirurgen hoopt dit jaar vijf- tot zeshonderd open-hart operaties te verrichten. Veel minder winst voor energiebedrijf LEIDEN - De winst van het ener giebedrijf Rijnland keldert zien derogen. Op de levering van elektriciteit wordt dit jaar nog een winst geraamd van 3.2 mil joen gulden. Dat is 4.5 miljoen gulden minder dan voor 1981 was begroot. Ook wat de levering van gas betreft wordt de begroting zoals het zich nu laat aanzien niet gehaald. In plaats van het begrote verlies van ruim een miljoen gulden, raamt men nu het verlies op gas op 2.5 miljoen gulden. Op gas en licht samen wordt dit jaar dus nog een winst van ongeveer zeven ton. In gaande jaren werden wi van meer dan tien miljoen gul den bereikt. Hiertegen protesten. De vooruitzichten voor 1982 zyn voor het bedrijf nog slechter. Het verlies op gas blijft in de ramin gen nagenoeg gehandhaafd, ter wijl de winst op elektra omslaat in een negatief saldo van bijna driekwart miljoen gulden. iten •eel LEIDEN door René van der Velden .Jaap Visser LEIDEN - De werkloosheid in de Leidse regio is ook in augustus weer toegenomen. In een maand tijd kwamen er 183 werkzoeken den bij en steeg het totaal tot 5701 geregistreerde werklozen. De toename (105 mannen en 78 vrouwen) kwam vooral voor re kening van jeugdigen, met name schoolverlaters. De toeloop viel in de sectoren kantoor, handel en onderwijs te constateren. Ook in de bouw was opnieuw sprake van een toename. Het ging hier vooral om straatmakers en grondwerkers. Het aantal vacatures nam boven dien af tot een laagterecord van 211. Vorig jaar juli was de vraag naar personeel nog meer dan duizend. Het aantal vacatures is overigens vooral zo laag, omdat doorgaans snel in de vraag kan worden 1 Het Gewestelijk Arbeids Bureau (GAB) schat het aantal vacatures dat wordt aangemeld op onge- 'veer de helft in vergelijking met vorig jaar. In de afgelopen weken is. een groot aantal werkgevers aangeschreven met het verzoek openstaande banen te melden. Dat heeft volgens het GAB een redelijk resultaat opgeleverd. Het arbeidsbureau heeft op de Lei- dato-beurs een standplaats met een volledig ingerichte vacature bank en verscheidene folders over werk. Ook is er een stand van de Loontechnische dienst, waar men met vragen over lonen en arbeidsvoorwaarden terecht kan. De werkloossheid in de regio ont wikkelde zich als volgt (tussen haakjes de cijfers van juli): Katwijk Leiderdorp Voorschoten Oegstgeest Alkemade Rijnsburg Zoeterwoude Valkenburg Overig 2688 mannen (2640), 1109 185), 120). 103). 59 mannen 57). 60 mannen 67). 14 mannen 14). 18 mannen 19), (1059) vrouwen 142) vrouwen 113) 87) 73) 54) 39) 38) 14) 6) 75 vrouwen Noordwij ker zwaar gewond LEIDEN - Een 64—jarige man uit Noordwijk moest gisteravond omstreeks half zes met twee ge broken onderbenen, een gebro ken bekken, een hersenschud ding en inwendige kneuzingen naar het AZL worden vervoerd nadat hij op het Stationsplein was aangereden door een auto. Het ongeluk onstond doordat de Noordwijker de straat over rende zonder uit te kijken. De automo bilist probeerde de botsing nog te voorkomen door krachtig te remmen, maar slaagde daar niet in. De Noordwijker sloeg met z'n hoofd tegen de ruit. Swingen (2) De swingende omgeving van de Steenstraat is hard op weg om tot een volwassen uit gaanscentrum uit te groeien. De jongste 'aanwinst' aan de Steenstraat is Le Bateau, een regelrechte publiekstrekker Volgens eigenaar Ben Jonkers voorziet Le Bateau duidelijk in een behoefte. Dit tot groot verdriet van de omwonenden en de cuncurrentie in de di recte omgeving. Jonkers vindt het nog te vroeg om te stellen dat hij en zijn be drijfsleider Jan Verlinden een goudmijntje hebben aan geboord maar het met televi sieschermen uitgeruste mu- ziek-café loopt als een trein. Dit in tegenstelling tot de muzieksociëteit The Jam, die onlangs z'n door een portier bewaakte deur aan de Twee de Binnenvestgracht opende. Jonkers: "Ik denk dat The Jam té Haags is met al dat neon-licht. Wij zijn meer Leids. Een beetje bruiner dus". De bewoners van Noordvest- west zijn weinig gelukkig met de horeca-wildgroei in hun buurt. Nog voordat er in Le Bateau ook maar één pils je was getapt of één plaatje was gedraaid, lag er bij de burgemeester al een klacht van de buurt op het bureau. Nu Le Bateau al weer een maandje geleden is gedoopt, hangen klagende buurtbewo ners geregeld bij de politie aan de lijn. Bij het personeel van Le Bateau bestaat het vermoeden dat de buurtbe woners om beurten de politie bellen om het nieuwe horeca bedrijf een slechte naam te bezorgen. Ben Jonkers: "We kunnen natuurlijk niets be wijzen maar we hebben wel - een vermoeden". Volgens de buurtbewoners is dit vermoe den uiteraard volledig uit de lucht gegrepen. Bezwaarmaakster van het eer ste uur, mevrouw Van Hel- voirt die al zo'n halve eeuw op de hoek van de Steen- Le Bateau: wild-west op de Steenstraa straat en de Narmstraat woont, noemt Le Bateau "de enige zaak in de hele buurt die echt lawaai veroorzaakt. Die goser laat de voordeur openstaan zodat die dreunen de muziek ook buiten is te horen. Zo probeert hij na tuurlijk mensen te trekken. Maar ik vind het gelijk zo'n kroegengezicht geven, Bo vendien heb ik last van het gezoem van die ventilator en van de herrie op straat". Ben Jonkers, geconfronteerd met de klachten uit de buurt: "Binnenkort komt er een tweede toegangsdeur zodat je bij de ingang een soort sluis krijgt. Dan kan de muziek nog moeilijk de straat op Verder zijn we bezig om de boel nog meer te isoleren. Wc hebben er al meer dan vijf tienduizend gulden aan isola tiemateriaal inzitten maar dat schijnt toch nog niet hele maal genoeg te zijn. Wat die herrie op straat betreft; daar kunnen we natuurlijk betrek kelijk weinig aan doen. Ieder een is gewoon ontzettend nieuwsgierig naar zo'n nieu we zaak. Dus in de eerste maanden komt de hele we reld een keertje kijken Je krijgt dan allerlei verschillen de soorten uitgaanspubliek bij elkaar en d.it geeft een beetje lawaai. Maar ik vind wel dat de verhalen over die herrie schromelijk worden overdreven. Naar mgn idee lopen er hier in de buurt voel te veel indianen rond". of niet, zaterdagnacht rond sluitingsuur was het zo wel binnen Le Bateau als vlak voor de deur 'wild west Binnen gingen verschillende soorten uitgaanspubliek met elkaar op de vuist wat even later op straat een heleboel herrie verooi aakte. De buurt bewoners wisten niet hoe snel ze naar de Zonneveld- straat moesten bellen Bedrijfsleider Jan Verlinden geelt toe dat de agressie een enrstig probleem is voor de horecabedrijven in Noord- vest-west "Overal barst het op dit moment van de agres sie. Met de horecamensen hier uit de buurt hebben we laatst met z'n allen rond de tafel gezeten om te bepraten hoe we die agressie op straat kunnen aanpakken. De poli tie doet er volgens ons té wei nig aan. Daarom willen we zelf bepaalde maatregelen gaan r Indi Maatregelen tegen Le Beteau zal de politie op korte termijn niet nemen. Wel is de afde ling bijzondere wetten naar aanleiding van de klachten uit de buurt begonnen met gcluidsmetingen. Metingen naar de herrie binnen. Maar de bewoners zien waarschijn lijk liever dat er metingen worden verricht naar de agressie en de herrie op straat. Toch op één na? Heeft Leiden dan toch de op één na grootste binnenstad van Nederland? Ruim een maand geleden schreven wij nog dat deze reclamekreet meentc-ambtenaar Pim Hoek. Op binnenlandse za ken vertelden ze ons dat Am sterdam 425 hectare binnen stad telde, Utrecht 132 hecta- re. Den Haag 130 hectare en Leiden 'slechts' 119 Een vier- deplaats dus. Meer zat er niet in. volgens Binnenlandse Za ken Maar de BZ-ambtenaren meten kennelijk met verschillende maten want zij maakten het bureau CEBEON uit Amster dam wijs dat Leiden toch de op één na grootste oude bin nenstad van Nederland heefl. In opdracht van de ex-minis ter Hans Wiegel had CE BEON Leiden vergeleken met andere gemeenten die meer dan honderdduizend inwoners hebben. 'Leiden een stad van tegenstel lingen'. was de CEBEON- conclusie 'Binnenlandse Za ken een departement van te genstellingen', is onze con clusie.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3