LEIDSCH DAGBLAD Mes moet nog in begroting Minder raketten als NAVO wil meewerken Aanslag op VS-generaal mislukt Nieuwe kabinet neemt afstand van Miljoenennota Troonrede Nieuw gif gebruikt in Azië Zeventien personen daldoos door brand DINSDAG 15 SEPTEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36576 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurmans Ad] -hoofdredacteur R D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN &smu Witte S<nge< 1 23it BG leden Voor W nrs w cototon HEIDELBERG (AFP Reuter) - In het Westduitse Heidelberg is vanochtend vroeg een aanslag gepleegd op de opperbevelheb ber van de Amerikaanse strijd krachten in West-Duitsland, ge neraal Frederik Kroesen. Vol gens de politie raakte de gene raal slechts licht gewond en ontsnapten de daders. De aanslag gebeurde toen de gene raal van zijn huis naar zijn hoofd kwartier werd gereden. Volgens de politie werd de auto getroffen door een granaat, toen voor een rood stoplicht moest worden ge wacht. Ook werden acht schoten gevuurd. De granaat sloeg een gat in de achterkant van de met pantserplaten versterkte auto, maar desondanks kon de chauf feur zijn weg vervolgen. De aanslag op de Amerikaanse op perbevelhebber was de jongste in een reeks aanslagen op militai re installaties en personeel van de NAVO in West-Duitsland. Twee weken geleden werden twintig personen gewond, toen een bom ontplofte op de lucht machtbasis Ramstein. hoofd kwartier van de Amerikaanse luchtmacht in Europa. De ex treem-linkse "Rote Armee Frak- tion" (RAF) stelde zich voor de aanslag verantwoordelijk. baden tijdig onschadelijk wor den gemaakt. Op 1 september werd een poging gedaan huizen van Amerikaanse militairen in Wiesbaden in brand te steken. Afgelopen zondag werd een aanval met een benzinebom gedaan op het huis van de Amerikaanse consul. Generaal Kroesen (58) is sinds 1979 opperbevelhebber van het Amerikaanse leger in Eu ropa. Generaal Frederick Kroesen Geen advies DEN HAAG (ANP) - Dc Raad van State, het hoogste ad viescollege van de regering, heeft dit jaar geen reactie uitgebracht op de Miljoe nennota. Het ontwerp van de begroting werd pas begin september aan de Raad van State gezonden. Dat was te laat voor advisering, aldus de Raad. De Raad van State kan wel in een later stadium alsnog kanttekeningen plaatsen bij de vandaag verschenen be groting. Vorig jaar, toen zo'n advies voor het eerst open baar mocht worden ge maakt, klaagde de Raad ook al over de korte tijd die voor advisering beschikbaar was. Ook inhoudelijk had het col lege toen grote bezwaren te gen de stukken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De vanmiddag aan het parlement aange boden Miljoenennota zal door het nieuwe kabinet in grijpend worden gewijzigd. Het kabinet komt met een eigen bezuinigingspakket ter beperking van het tekort op de begroting en om geld vrij te maken voor het nieuwe werkgelegenheidsbeleid. Ook wordt een andere inkomensparagraaf opgesteld met als uitgangspunt dat de laagste inkomens volgend jaar ma ximaal één en de hoogste inkomens zeker vier procent zullen inleveren. de troonrede voor in een gezamenlijke vergadering van Eerste en Tweede zittingsjaar van de Staten-Generaal. In de Troonrede die koningin Bea trix voorlas wordt niet meer dan de grote lijn van het nieuwe be leid aangegegevcn. Voor het ove rige verwees de koningin naar de regeringsverklaring, die premier Van Agt vermoedelijk op 13 ok tober aan het parlement zal voor leggen. De begroting, die nog door het ou de kabinet is opgesteld, draagt wel de handtekening van de nieuwe ministers, maar deze voe len zich voor de inhoud ervan niet verantwoordelijk. Omdat het kabinet pas vorige week werd beëdigd, was de tijd te kort om zelf een begroting te ontwer pen. WASHINGTON (Reuter/AFP) De Amerikaanse regering be schikt over aanwijzingen dat dodelijk gif van een nieuw ty pe is gebruikt in Zuid-Oost- Azië. Volgens onderminister Walter Stoessel van buitenlandse za ken heeft onderzoek op gewas uit Cambodja het gebruik uit gewezen van een snel dodend gif dat mycotpxine heet. De stof wordt voortgebracht door levende organismen, maar komt in natuurlijke staat niet voor in Zuid-Oost-Azië. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexan der Haig. zei zondag in West- Berlijn al dat de Sowjet-Unie en haar bondgenoten in Cam bodja, Laos en Afghanistan dodelijk gif gebruiken. Stoessel zei dat de veronderstel lingen van de Verenigde Sta ten sinds 1976 geheel juist zijn gebleken. Naar zijn zeggen hebben de Verenigde Staten hun informatie via de Ver enigde Naties aan de wereld gemeenschap doorgegeven. Ze hebben aangedrongen op onderzoek ter plaatse. Russisch persbureau Novosti: Enkele opklaringen Eerst nog plaatselijk regen, maar over dag opklaringen en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur om streeks 12 graden. Middagtemperatuur ongeveer 19 gra den. Matige westelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). 16 september 1981 Zon op: 07.16, zon onder: 19.52 uur. Maan op: 21.23, maan onder: 09.52 uur. Haterstanden Katwijk: hoogwater 5.25 en 17.48. laagwater 1.31 en 14.11 WEST-BERLIJN (Reuter) - De Sowjet-Unie is bereid het aantal in haar westelij ke gebieden opgestelde raketten voor middellan ge afstand te verminderen mits de NAVO-landen be sluiten af te zien van ver dere plaatsing van Ameri kaanse kernkopraketten voor middellange afstand in West-Europa. Dat meldt het Russische persbu reau Novosti in een commentaar van Wladimir Kalin, de politieke waarnemer. Hij zegt dat de werkelijke bedoelingen van de Sowjet-Unie met betrekking tot Bij vechtpartij in Hillegom 9 gewonden HILLEGOM - Bij een massale vechtpartij op de hock van de Weeresteinstraat en de Haarlem merstraat in Hillegom zijn 9 mensen licht gewond geraakt. De vechtpartij, die vannacht om streeks kwart over één plaats had, was een vervolg van een ru zie op maandag tussen Engelsen en Hillegommcrs. Waarschijnlijk hebben 13 Hillegommers.de 6 Engelsen opgewacht. De bui tenlanders cn drie Hillegommers moesten voor behandeling wor den overgebracht naar het zie kenhuis met onder meer steek wonden. De oorzaak van de bei de vechtpartijen is waarschijn lijk overmatig drankgebruik. In de loop van de dag zouden nog meer vechtersbazen worden aan gehouden. het Westen heel anders zijn dan wat daaromtrent in westerse hoofdsteden wordt gezegd. "Als in de loop van onderhandelin gen duidelijk zou worden dat de NAVO-landen niet meer Ameri kaanse middellange-afstands- kernkopraketten op Europees gebied zullen opstellen, dan zou de Sowjet-Unie bereid zijn het aantal kernkopraketten voor middellange afstand in haar westelijke gebieden vergeleken met nu te verminderen", aldus Katin. Hij voegde hieraan toe dat Moskou altijd bereid is geweest niet alleen over beperking, maar ook over vermindering - "en een aanzienlijke vermindering" - van deze raketten in Europa te praten. (In februari en april van dit jaar stelde Sowjet-president Leonid Brezjnjcv een moratorium voor de opstelling of verplaatsing van deze wapens in Europa voor) Volgens de commentator van No vosti gaat het voorstel van Brezjnjev "zoals in Moskou wordt begrepen" ervan uit dat beide partijen afzien van verdere uitbreiding van het aantal zich reeds in Europa bevindende kernraketten. De Sowjet-Unie is bereid "morgen aan dc conferen- tictafel te gaan zitten" voor on derhandelingen over deze kwes tie. op voorwaarde dat de Ver enigde Staten intussen niet door gaan het aantal middellange-af- standsraketten in Europa te ver groten, aldus Katin. Later deze maand zullen de Russi sche minister van buitenlandse zaken. Andrei Gromiko en zijn Amerikaanse ambtgenoot Ale xander Haig in New york praten over mogelijke regelingen voor ontwapeningsbesprekingen. De aanwezigheid van Sowjetrussi- sche SS-20 raketten in Europa vormt een belangrijk argument van de voorstanders van opstel ling van Amerikaanse kruisra ketten in West-Europa. Uit de ramingen van het Centraal Planbureau, die tegelijk met dc Miljoenennota verschenen, blijkt dat de industrie zich geleidelijk zal herstellen. Voor de economie wordt een groei van één procent verwacht. De betalingsbalans (het overzicht van de handel met het buitenland) zal een overschot van tien miljard vertonen. Dat overschot wordt met name ver oorzaakt door de hogere op brengst van de export van aard gas. Het financiële voordeel daarvan voor de overheid wordt echter teniet gedaan door de ho ge rentelasten en de verwachte stijging van de werkloosheids uitkeringen. Het planbureau neemt aan dat de werkloosheid minder sterk zal toenemen, maar gaat er wel van uit dat er volgend jaar in Neder land toch 460.000 mensen zonder werk zullen zijn. Korter Het nieuwe kabinet heeft wel de Troonrede geschreven. Deze is dit jaar door de omstandigheden korter dan gewoonlijk. In die re de staan de bestrijding van de werkloosheid en de sanering van de overheidsfinanciën centraal. Ook worden woningbouw en stadsvernieuwing genoemd als posten die extra aandacht zullen krijgen. Geld daarvoor moet be schikbaar komen uit bezuinigin gen, omdat het kabinet de druk van belastingen en sociale pre mies niet wil verzwaren. Meer nieuws en achtergronden over de Miljoenennota op de pa gina's 7,9,10 en 11. GRONINGEN (GPD) - De politie van Groningen heeft het sterke vermoeden dat de brand die van nacht een studentenhuis in de binnenstad volledig verwoestte, is aangestoken. Door de brand zijn de 17 bewoners dakloos ge worden. Eén bewoner moest met lichte brandwonden in het zie kenhuis worden opgenomen. De dakloze studenten zijn voorlopig elders ondergebracht. De schade wordt op anderhalf tot 2 miljoen gulden geschat. Het pand, eigendom van dc Stich ting Studenten Huisvesting in Groningen, was voor een half miljoen gulden helemaal gereno veerd en slechts vier maanden geleden als studentenhuis in ge bruik. De studenten die op de begane grond van het drie verdiepingen tellende gebouw woonden, wer den in hun slaap door het vuur verrast. Kranten die in de hal van het pand lagen, stonden in brand. Zij hebben nog wel gepro beerd het vuur te doven, maar moesten deze poging al snel op geven. HILVERSUM (GPD) Vier Nederlandse artiesten die hebben meegewerkt aan het internationale platensoeCM „StATS -mi 4.V', zullen hun opwachting maken in een \m. rik.i.msr Bru.nl way-musical. De show, die op 28 oktober in het theater Pala- dium in New York in première zal gaan. is gebaseerd op het thema van „Stars on 45", waarbij het imiteren van bekende artiesten centraal staat. Tot nu toe werden sterren als Abba, John Lennon, Paul McCartney, George Harrisson en The Su- premes geïmiteerd. De artiesten die volgende week voor de repetities naar New York afreizen, zijn Hans Vermeulen, Maureen Seedorf, Okkie Iluisdens en Claudia Hogendoorn. Eén artiest heeft het aan bod afgeslagen. Het is Bas Muys die er de voorkeur aan geeft gewoon ambtenaar te blijven. Tot nu toe zijn ruim 3,5 miljoen exemplaren van „Stars on 45"- platen over de toonbanken gerold. 26 PAGINA'S Thatcher wijzigt kabinet drastisch Kamervragen over ontgroening KMA PAGINA 7 Wijnstekers: "Wat nu Feyenoord?" PAGINA 13 Miljoenenzwendel met vakantiebonnen PAGINA 21 IX! Als er iets duidelijk is in de vandaag gepubli ceerde Miljoenenno ta dan is het wel hoe slecht onze econo mie ervoor staat Wat er met in staat is welke maatregelen er ge troffen dienen te worden om de situatie - met name op de ar beidsmarkt - die veel weg heeft van de crisisjaren van voor de oorlog te verbeteren In de Troonrede en in de Miljoenen nota wordt slechts vaag aange geven dat er plannen dienen te komen. Begrijpelijk omdat de tijd tussen de totstandkoming van dit kabinet en Prinsjesdag te kort was om met goed onderbouwde plannen te komen. Opmerkelijk is wel dat er in de Troonrede een nadrukkelijke ver binding wordt gelegd tussen de sanering van de overheidsfinan ciën en een te voeren werkgele genheidsbeleid. De miljoenenno ta spreekt daar niet over Duidelijkheid zal er moeten komen op 12 oktober wanneer het nieu we kabinet met de regerings verklaring komt. Een topambtenaar van het ministe rie van financien heeft in een reactie op de Miljoenennota ge zegd dat de ontwikkeling van de uitgaven bij ongewijzigd beleid de grens van het haalbare verre zal overschrijden Dat er daarom be zuinigd zal moeten worden op die uitgaven staat als een paal boven water. Maar waar er bezuinigd dient te worden is een politieke vraag. Er is op zijn minst twijfel of dit nieu we kabinet in staat is vanwege de politieke verschillen te komen tot een gezamenlijke aanpak van de problemen, waarbij het ont breken van geld voor het nieuwe beleid een extra handicap bete kent Zelfs de inkomsten uit het aardgas (volgend jaar het record van 25 miljard gulden) kunnen nog te genvallen Een iets lagere koers van de dollar en de schatkist derft meteen al honderden miljoenen guldens Er zal vooral politieke duidelijkheid komen. De tijd voor compromis sen lijkt voorbij De ambitieuze plannen van de PvdA en D 66- ministers dienen te worden be taald en dat kan eigenlijk alleen als de economische groei die voorzichtig wordt voorspeld mee valt. En die economische groei moet van het bedrijfsleven komen dat op dit ogenblik zwaar ziek is Oud- PvdA-minister Duisenberg heeft gezegd dat er ongeveer 40 mil jard gulden nodig is om het be- dnjfsleven weer op peil te krijgen. Dat geld moet ergens vandaan ko men. In dit verband is het nood zakelijk dat het nieuwe kabinet met maatregelen komt voor de lange termijn. Het roer moet werkelijk om. De nieuwe ministersploe9 heeft minder dan een maand om met ingnjpende plannen te komen Het zal een krachttoer worden De eerste proef voor het tweede kabinet Van Agt en de belangrijk ste op het stuk van vrede en vei ligheid na. it LEIDSCH DAGBLAD Wilt u mii nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S v p bon ingevuld in een open enveloppe zonuer postzegel opsturen naar L eidsch Dagblad. A ntwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1