'Samenwerken kerken kan hier niet' Geen oplossing voor Alkemades landbouwvergif Raadschelders vertrekt niet zonder teleurstelling uit Katwijk: Veiling bollen bij Flora gefaald Lissenaar Markusse wordt burgemeester Bej aarde Rijnsburger vindt dood in verkeer Wellicht méér dan 15.000 Noron-huizen RIJNSBURG - De in juni begon nen bloembollenveiling in de veiling Flora in Rijnsburg is in de huidige opzet geen succes ge bleken. Binnenkort zijn daarom van Flora maatregelen te ver wachten om deze vorm van vei len nieuw leven in te blazen. Een en ander laat de initiatiefne mer H.C Hoogervorst. staflid van de veiling Flora, weten. Tussen tijds is de stand van zaken opge maakt, waarvan de resultaten in een rapport zullen verschijnen. Dit rapport zal worden bespro ken op de eerstvolgende verga dering van het veilingbestuur De manier van het veilen van bloembollen in Rijnsburg is voor Nederland uniek. De bollen wor den niet naar de veiling gebracht maar "op papier" geveild. De ko pers kunnen uit een catalogus hun keuze maken. Bij aankoop wordt de waar voor zijn deur af geleverd. Vooruitlopend op hel rapport ver telde Hoogervorst dat de veran deringen niet geweldig groot zul len zijn. Volgens het stafiid moet meer personeel worden aange trokken om een intensiever "klanten-aanwervingsbeleid' te kunnen voeren. Ook zal de opzet op bepaalde punten volgens hem moeten veranderen. "Je kunt zeggen dat de bloembol lenveiling niet erg is aangesla gen. Maar daarbij moet wel reke ning worden gehouden met het feit dat het in de gehele bollen- handel niet zo best is. Er is ge woon geen grote vraag naar bol len", aldus Hoorgervorst. Hij ver wacht overigens wel dat de markt op korte termijn beter wordt. Verliezen heeft de bloembollenvei ling nog niet opgeleverd, alhoe wel volgens Hoogervorst boek houdkundig de zaak er minder goed voorstaat. Toch zegt hij het optimistisch in te KATWIJK "Laatst terwijl ik preekte zat er een klein meisje voor me in de banken. Ik vroeg haar of ze van krootjes hield. Nee, zei ze wat verlegen. Ik antwoordde toen: Kijk, eten is net als mensen. Sommige mensen mag je gewoon niet. Maar je moet ook alles leren eten, dus..." Dit verhaal van pastoor Raadschel ders typeert hem uitstekend. Raadschelders, die zijn 'stand plaats' Katwijk stFaks verwisselt voor Amsterdam, heeft zich al tijd ten doel gesteld 'alles te leren eten'. Een pastoor niet wars van nieuwe ideeën en tegelijkertijd 'bewaker oude geloof. Katwijk aan den Rijn moet het vol gende maand al zonder hem stel len. Raadschelders neemt de pastorale zorg van een bejaar dencentrum in het Amsterdamse Buitenveldert op zich. Op 3 en 4 oktober vindt het officiële af scheid plaats. "Ach. ik ben ook 65. Toch een leeftijd waarop je moet uitkijken naar een andere functie. Die kwam vrij in Am sterdam. Het voordeel is dat ik dan dichtbij Hilversum zit en dat ik kan doorgaan met mijn werk voor de radio. Je zou kunnen zeggen, ik leg mijn werk neer om het voort te kunnen zetten". Dat werk voor de radio bestaat uit het wekelijks vullen van vijf mi nuten zendtijd voor de KRO. Raadschelders houdt elke vrij dag een praatje waarna hij per soonlijk de dikwijls vele reacties beantwoordt. Een activiteit die hem zichtbaar plezier doet. "Die reacties komen van alle kanten. Je krijgt dan soms toch het idee dat je wordt begrepen wordt, dat vind ik fijn". Vraagtekens In de zeven jaar dat Raadschelders pastoor is geweest van de St. Jan de Doper aan de Kerklaan in Katwijk aan den Rijn heeft zijn houding nog wel eens vraagte kens opgeroepen bij de vooral behoudende gereformeerde Kat- wijkers. In de badplaats werd hij niét altijd begrepen. Zo stelde Raadschelders zich steeds posi tief op ten opzichte van nieuwe ontwikkelingen. Ook het JAC, een instantie voor hulpverlening aan jongeren, kon op zijn steun rekenen. "De poort voor alle waarheid is het vertrouwen", zegt de scheidende pastoor ietwat plechtig om aan te geven dat mensen meer voor el kaar moeten openstaan. Om die reden ook is Raadschelders in Katwijk altijd een voorstander geweest van een nauwe band tussen de verschillende stromin gen binnen de kerk. Maar tot zijn teleurstelling staat de verking tussen de kerken in Katwijk nog altijd op een laag pitje. Raadschelders: "Wat elders wel kan. is hier nog niet moge lijk. Dat vind ik jammer". Hij be treurt daarbij met name het ont breken van een raad van kerken in Katwijk. Volgens Raadschelders had het wel degelijk verschil gemaakt als Katwijk wat meer katholieken telde. "Je werkt dan op een basis van fifty-fifty. Ook al is deze pa rochie eveneens bedoeld voor katholieken uit Rijnsburg en Valkenburg, we zijn nu een min derheid. Maar daar moeten we, denk ik, mee leren leven". Oppervlakte De wat moeilijke samenwerking komt nogal eens aan de opper vlakte tijdens het inzegenen van een huwelijk. ("De kans dat een katholieke jongen tegen een ka tholiek meisje aanloopt is hier wel erg klein"). Raadschelders is vurig pleitbezorger voor een oe cumenische dienst in een derge lijk geval. Maar ook dat blijkt in Katwijk vandaag de dag nog een gevoelige kwestie. Toch kijkt de toekomstige Amster dammer met genoegen terug op de zeven Katwijk se jaren. "Ik heb hier altijd prettig gewerkt. Er is een goede band met de jeugd" Daarbij wijst hij op de aanbouw van het parochiehuis waarin ook een ruimte voor de jongeren wordt gemaakt. "Na tuurlijk", zo gaat hij verder, "kent ook onze kerk problemen. Maar het zou wel vreemd zijn dat als de hele wereld vol problemen zit wij die niet zouden kennen. Zo werkt dat niet". De jeugd heeft altijd al een streepje voor gehad bij Raadschelders. Hij zegt ook veel te hebben ge leerd van de tijd dat hij tussen de jongeren zat. Met name toen hij als moderator was aangesteld bij een technische school in Den Haag. "Je leert dan de taal die ze daar spreken. Je staat er midden in. En dat is nu net iets dat in de kerk wel eens wordt vergeten". Volgend jaar viert Raadscheldcs zijn veertig jarig jubileum. Niet in Katwijk, tot zijn spijt. De paro chianen willen zijn afscheid niet temin groots vieren. Het a - scheidsgeschenk zal op aanra den van Raadschelders bestaan uit een bijdrage in de kosten om r Pastoor Raadschelders: "De poort naar alle waarheid is het vertrouwen" de toren van de St. Jan op te knappen. Voor dit doel is het 'Raadschelders-torenfonds' in het leven geroepen (giro 5793997). Het afscheid bestaat voorts uit een receptie in gebouw Tripodia en twee heilige missen op zondag 4 oktober Eén gericht op de oude ren (9.30 uur), de andere (11.15 uur) op de longeren ADRIAAN BRANDENBURG Activiteiten in Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Koudekerk staat zaterdag bol van de activiteiten Vrijwel alle verenigingen zullen zich in en bg vrijetijdscentrum De Ridderhof presenteren. Aan de activiteitendag doen onder meer mee de voetbalvereniging, de carnavalsvereniging De Zwar te Kraaien, de oranjevereniging, de muziekvereniging KNA. de jeugdvakantieweek. de schaak- yereniging, de badmintonvereni ging Lobby, de gymnastiekver eniging Aspasia, de EHBO. de ju- doverenigmg Joshi. de blokfiuit- groep Distinto, jeugdsoos Wam mes. de schaatsvereniging en de Bond van Plattelandsvrouwen. Er nemen zoveel vereniging deel aan de demonstraties, dat het de vraag is of er nog Koudekerkers over zijn, die als publiek kunnen fungeren... Een aantal Koudekerkse kunste naars zal werken exposeren in de Ridderhof. zoals schilderijen, fo to's en woltapijten Zaterdag middag is er een prestatieloop en kan er een spelletje jeu de boules worden gespeeld op de nieuw aangelegde banen in het Hofste depark. 's Avonds is er een feest avond met een Koudekerks dansorkest en disco voor de jeugd In Alkemade Bouw nieuw gemeentehuis eerste jaren niet mogelijk ALKEMADE - De gemeente Al kemade heeft dan wel een com missie "nieuw gemeentehuis", maar door gebrek aan geld zal er in de komerfde jaren weinig tot geen soelaas kunnen worden ge boden aan het ruimtegebrek, waarmee de ambtenaren kam pen. De speciale commissie onderzoekt of de oplossing kan worden ge zocht in een verbouwing van het gemeentehuis. Ook daarvoor geldt weer de vraag of er geld De commissie weet. dat de Noord- hoek voor velen de plaats is waar een nieuw gemeentehuis moet komen. "Als we praten over een nieuw gemeentehuis, dan moe ten we denken in een tijd van en kele tientallen jaren", aldus het raadslid J W Kret, lid van de De commissie zal ook bekijken, of op heel korte termgn toch iets kan worden gedaan aan de ruim tenood bg de gemeentelgke af delingen Hervormde kerk Rijnsburg spoedig in gebruik na restauratie RIJNSBURG - Dezer dagen wordt de laatste hand gelegd ^an de restauratie van de Laurentius- kerk in het centrum van Rijns burg. Op zondag 11 oktober wordt de eerste kerkdienst in de ze kerk weer gehouden. Woens dag 14 oktober wordt de officiële opening verricht. Wie dat gaat doen is nog niet bekend. In januari 1980 is begonnen met de gronaige opknapbeurt van dé kerk. Geen gedeelte is daarbij overgeslagen. Vooral het preek- gestoelte, het doophek en de banken hebben hun oude schoonheid weer herwonnen. Volgend jaar zullen ook de 'bur- gemeestersbank' en de 'heren- bank' weer worden geplaatst. Deze zijn van zolder gehaald en moeten eerst worden opgeknapt. De totale kosten van het project bedragen rond de 2.300.000 gul den. Hiervan is het grootste ge deelte door de overheid gedra gen. Maar ook heeft de hervorm de gemeente binnen Rijnsburg S7 /~7 - Op het moment is men nog druk bezig in de hervormde of Laurentiuskerk in Rijnsburg haar steentje bijgedragen. Een tegenvaller tijdens de opknap beurt is het dak geweest. Dat moest in zijn geheel worden ver vangen. Dit kostte 400.000 gul den meer dan was begroot. De omgeving van de Grote Kerk, zoals de kerk in de volksmond wordt genoemd, wordt ook verfraaid. Tussen het gemeente huis en de kerk worden nieuwe groenvoorzieningen aangelegd. LISSE - De heer M M. Markusse uit Lisse is met ingang van 1 ok tober benoemd tot burgemeester van het Zeeuwse Arnemuiden. Markusse (39 jaar) is thans beleids medewerker bij de afdeling per soneel en organisatie van de pro vincie Noord-Holland in Haar lem. Van 1970 tot 1979 was Mar kusse ambtenaar bij de gemeen te Alphen aan den Rijn. In die periode woonde hij in Boskoop én was daar enige tijd gemeente raadslid voor de SGP. De heer Markusse is sinds twee jaar in Lisse woonachtig en is in het bloembollendorp bestuurslid van de christelijke mavo. Hij volgt als burgemeester van Ar nemuiden J. de Jonge op. die met ingang van 1 mei van dit jaar tot burgemeester van Nieuw- Lekkerland is benoemd. RIJNSBURG De 76-jange Rijnsburger G. van Zuijlcn is gisterochtend bij een ver keersongeval om het leven gekomen. De man stak met zijn fiets plot seling de Noordwijkerweg over. Hij werd geschept door een personenwagen die werd bestuurd door een 35-jarige Noordwijker. G.van Zuglen werd naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden ver voerdt waar hij enkele uren later aan zgn verwondingen overleed. Gistermiddag is. eveneens in Rijnsburg. op de Langevaart een zes-jarig meisje aangere den. Zij werd gegrepen door een kleine bestelauto toen zij de Langevaart plotseling overstak. Het meisje is met ernstige verwondingen naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. ALKEMADE - Er is voorlopig nog geen oplossing in zicht voor het afvalprobleem waarmee de Al- kemadese kwekers sinds kort te kampen hebben. Sinds de Agra rische Unie, die is gevestigd aan de Haarlemmermeerse Ring vaart, is gestopt met het ver werken van lege verpakkingen en restanten van landbouwgif kunnen de kwekers met deze af valstoffen nergens meer heen. De kwekers moeten nu de flessen en dozen veelal in hun ketelhui zen bewaren, een situatie die al verschillende keren tot vragen in de gemeenteraad heeft ge leid. De gemeente kan echter volgens woordvoerder J.J.F.M. van Elk geen oplossing voor het probleem bieden, omdat hier voor de nodige chemische ken nis ontbreekt. Onoordeelkundig bij elkaar gooien van land bouwgiffen kan immers gemak kelijk leiden tot gevaarlijke chemische reacties. Daar komt nog bij dat een door de gemeen te in samenwerking met de fir ma Stulm, die is gespecialiseerd in de verwerking van gevaarlij ke afvalstoffen, geen succes werd. Bij deze regionale actie konden kwekers hun restanten op twee plaatsen in de regio in leveren, maar van deze moge lijkheid werd vanuit Alkemade nauwelijks gebruik gemaakt. De gemeente heeft nog een ijzer in het vuur liggen bij de Regionale vuilverbranding in Leiden. De gemeente heeft twee vertegen woordigers, wethouder ti.M.L. van Duijkeren en raadslid J.G.M. van den Bosch, in het be stuur van de vuilverbranding zitten en de gemeente heeft on langs gevraagd of de vuilver branding de verwerking van de afvalstoffen niet voor zijn reke ning kan nemen. De gemeente heeft daarop nog geen officieel antwoord ontvangen, maar vol gens bedrijfsleider Kranenburg van de Regionale vuilverbran ding zal dit negatief uitvallen. "Hele kleine hoeveelheden kun nen we nog wel verwerken, maar grotere hoeveelheden be slist niet. Daar is onze installa tie niet op gebouwd", aldus Kranenburg. Alleen de AVR in Rijnmond kan deze stoffen vol gens hem verwerken. Alpheo wil lokale omroep alleen op poten zetten ALPHEN AAN DEN RIJN - De ziekenomroep Alpheo in Al phen aan den Rijn heeft de deur dichtgedaan voor plaat selijke organisaties die mee willen werken aan de oprich ting van een lokale omroep. Een oriënterend gesprek met de Algemene Stichting Loka le Omroep (ASLO) is op een fiasco uitgelopen De wethouder van culturele za ken. L. Kleingeld, had deze organisatie zgn fiat gegeven voor de ontplooiing van voor bereidende activiteiten voor een lokale umnii p. nuts stichting zou samenwerken met Alpheo. Alpheo heeft echter, bij monde van voor zitter W Dekker, te kennen gegeven zelfs reeds bezig te zgn met de voorbereidende werkzaamheden en het bo vendien alleen af te kunnen. ALPHEN AAN DEN RUN T-.t burgemeester van de gemeente Arnemuiden is benoemd de 39- jange M M Markusse uit Lisse Markusse heeft van juli 1970 tot november 1979 als ambtenaar in Alphen aan den Rijn gewerkt. DEN HAAG In Haarlemmer meer zullen waarschgnlijk meer dan de 15 000 woningen nu toe waren voomen, worden gebouwd. In de bestaande plannen voor deze zogenaamde groeikern is steeds van dit aantal uitgegaan maar uit de memorie van toelichting op de begroting van het ministe rie van volkshuisvesting en ruimtcluke ordening blgkt dat het aantal moet worden ver hoogd. Met hoeveel, daarover zwggt het ministerie Wel staat vast dat volgend jaar de belang rijkste beslissingen voor de NO- RON-lokatie zo wordt het uit- breidingsgedeelte van Haarlem mermeer genoemd zullen wor den genomen. Naar verwachting zullen dit jaar 750 woningen in deze groeikern worden ge bouwd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19