Thatcher wijzigt kabinet drastisch Vragen rond samenwerking V.S.-lsraël Paus roept op tot grotere solidariteit NAVO kan niet zonder kruisraket Haig: "Beslist dit jaar nog gesprek met Russen Haviken vervangen duiven DINSDAG 15 SEPTEMBER 1981 BUITENLAND PAGINA 17 Encycliek over de "mens boven de dingen" (Van onze correspondent Hein ten Korte naar) ROME - „Het werk is er voor de mens, niet de mens voor het werk". Dit is een van de sleutelwoorden van een nieuwe ency cliek van paus Johannes Paulus II. die vandaag in het Vaticaan werd gepubli ceerd. Het onderwerp van dit pauselijk rondschrijven is de menselijke arbeid. De titel wordt als gebruikelijk ontleend aan de beginwoorden van de Latijnse tekst, die luiden „Laborem Exercens" (De ar beid beoefenend). De paus legt in dit document grote nadruk op de waarde van de menselijke persoon ten opzichte van zijn arbeid, de arbeids verhoudingen en de sociale en politieke systemen waarin de arbeid zich afspeelt. Üit dit beginsel leidt hij een aantal richt lijnen af voor een menselijke organisatie van de arbeid in de eerste plaats, maar ook van de maatschappij en de wereldor de. Fout Uitgaande van het bijbelse gebod aan de mens om „de aarde aan zich te onderwer pen", beschouwt de paus niet alleen de natuur met haar grondstoffen, maar ook de techniek als ondergeschikt aan de mens. Het was de fout van het 19e-eeuw- se kapitalisme, de arbeid slechts te zien als „koopwaar" en de arbeidende mens als onderdeel of „werktuig van de pro- duktie". Maar diezelfde fout wordt ge maakt „overal waar de mens op gelijke voet met de materiële produktiemiddelen wordt behandeld, als een werktuig en niet als het eigenlijke doel van het hele produktieproces". Hier worden kapitalisme en communisme nog op een bedekte manier onder dezelf de materialistische noemer gebracht, maar elders in de encycliek doet de paus dit veel uitdrukkelijker. Zo bijvoorbeeld waar hij spreekt over het eigendoms recht, dat de kerk nooit als „absoluut en onaantastbaar" heeft beschouwd, maar altijd heeft gezien „in het wijdere ver band van het gemeenschappelijk recht van allen om de goederen van de hele schepping te gebruiken: het recht op pri- vé-eigendom als ondergeschikt aan het recht op gemeenschappelijk gebruik". Maar ook de onteigening van de produktie middelen is geen eeschikte oplossine: voor een bepaalde sociale groep, de privé- eigenaars, komt dan een andere groep mensen in de plaats. En dat kan goed ge daan worden, maar ook verkeerd: wan neer deze personen namelijk ..voor zich het monopolie opeisen van het beheer en de beschikking over de produktiemidde len en zelfs niet terugdeinzen voor de schending van de fundamentele mensen rechten". Solidariteit De paus gebruikt opvallend dikwijls het woord „solidariteit". Nadat hij erkend heeft dat de reactie in de vorige eeuw op het toen heersende systeem van onrecht en uitbuiting volmaakt gerechtvaardigd was. voegt hij eraan toe: „om de sociale gerechtigheid in de verschillende delen van de wereld te verwezenlijken, zijn steeds nieuwe solidariteitsbewegingen nodig, van de arbeiders en met de arbei ders". In het hoofdstuk over de rechten van de ar beiders noemt de paus met name ook het recht om zich te organiseren in vakbon den. Deze bonden hebben als taak te strij den vóór sociale gerechtigheid "^ar ni^t „tegen" anderen. En over het stakings recht zegt de paus dat men er geen mis bruik van mag maken voor politieke doeleinden. Het zijn stuk voor stuk ver maningen, die de paus al in januari had uitgesproken, toen hij Lech Walesa van de Poolse vakbond "Solidariteit" in Ro me ontving. Ook zijn vele reizen hebben hun spoor na gelaten. Wat wij hier lezen over de relatie ve waarde van het eigendomsrecht, dat voortdurend aan hervorming onderhevig is om steeds beter te beantwoorden aan het algemeen welzijn. Het is niet te verwachten, dat kapitalisme en communisme zich in de nabije toe komst zullen opheffen om elkaar te vin den in het hier bepleite „primaat van de mens boven de dingen", maar wel bevat het lange stuk een groot aantal aanwijzin gen voor politici en vakbondsleiders, en. zo hoopt de paus. niet alleen voor katho lieken: zoals sinds paus Johannes gebrui kelijk is. is ook deze encycliek niet uit sluitend gericht aan de bisschoppen en gelovigen van de Rooms-Katholieke Kerk, maar ook „aan alle goede wil". (Van onze correspondent Lia van Bekhoven) LONDEN - De Britse premier Margareth Thatcher heeft gisteren een kabi netswijziging doorgevoerd waarbij zes bewindslieden van hun posten zijn ontheven. Ze zijn vervangen door aanhangers van Thatchers krap- geldpolitiek. Met het aan de kant zetten van wat zij noemt de „slappelin gen" wordt duidelijk dat de premier geenszins van plan is het roer om te gooien en een gematigder koers te gaan varen. Vijf jaar voor 'aanslag5 op Britse vorstin LONDEN (AFP/DPA) - De 17- jarige Marcus Sarjeant, die op 13 juni schoten uit een alarmpistool op de Britse ko ningin Elizabeth afvuurde, is gisteren in Londen tot een gevangenisstraf van vijf jaar veroordeeld. De rechtbank achtte hem schuldig een moordaanslag op de vorstin te hebben be raamd. Hij werd veroordeeld op grond van een wet op het verraad van 1842. De openba re aanklager, sir Michael Ha vers, verklaarde dat Sarjeant werkelijk het oogmerk had de Britse koningin te doden, maar dat hij zich met een alarmpistool tevreden moest stellen omdat hij geen echt wapen kon krijgen. De jeugdige schutter vuurde tijdens een parade ter gele genheid van de verjaardag van de koningin zes schoten uit een alarmpistool in de lucht, toen de vorstin te paard een garderegiment in specteerde. Elizabeth wist haar paard in bedwang te houden en vervolgde haar weg. De schutter werd on middellijk gegrepen en is tot de behandeling van de zaak drie maanden eenzaam opge sloten. Ook rechter Lord Lane had weinig twijfels dat Sarjeant heeft geprobeerd de konin gin te vermoorden, als hij een echt pistool en scherpe muni tie zou hebben gehad. Open bare aanklager Sir Michael las een brief van Sarjeant voor waarin deze schreef dat hij in een dramatisch ogen blik de beroemdste teenager ter wereld zou kunnen wor den. De verdediging wees op het labiele karakter van de jongen, die door de aanslagen op president Reagan en John Lennon beïnvloed is. Sar jeant zelf zei dat hij de konin gin alleen aan het schrikken had willen brengen. Maatregelen NEW YORK (Reuter AFP) - De al gemene vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteren eón beroep gedaan op de Veilig heidsraad dwingende sancties af te kondigen tegen Zuid-Afrika omdat dit land weigert Namibië (Zuidwest-Afrika) onafhanke lijkheid te verlenen. 117 Landen stemden voor de resolutie, geen tegen en 25 afgevaardigden ont hielden zich van stemming. De meest opvallende wijziging is het ontslag van de minister voor werkgelegenheid, Jim Prior. Prior, een van de duiven in That chers regering, wordt nu minis ter voor Noord-Ierland. In poli tieke termen komt dat neer op verbanning naar Siberi. Hij had eerder gezegd als minister voor werkgelegenheid te willen aan blijven en de post in Ulster te weigeren omdat hij daarmee zijn greep op Thatchers economisch beleid zou verliezen. De premier heeft hem echter beloofd dat hij lid blijft van de economische commissie. Als werkgelegenheidsminister voerde Prior de conservatieve verkiezingsbeloften uit door de Britse vakbonden aan steviger banden te leggen. Voor de havi ken, onder wie de premier, reik ten zijn maatregelen echter niet ver genoeg. Prior weigerde een hardere koers te gaan varen en bleef een confrontatie met de vakbonden uit de weg gaan. Ook zijn kritiek op Thatchers econo mische verstomde niet, met na me op de gevolgen daarvan op de werkloosheid. Hoewel de vak bonden het niet hardop zullen zeggen, konden zij het achter ge sloten deuren redelijk goed met Prior vinden. Norman Tebbitt, die hem als mi nister voor werkgelegenheid zal vervangen, is een voorstander van de harde lijn. De staatssecre taris voor buitenlandse zaken, Sir Ian Gilmour, is ontslagen en zal als gewoon kamerlid in het Lagerhuis terugkeren. Hoewel hij onder de zachte vleugel van de Conservatieve Partij minder populair is dan Prior, heeft hij al beloofd als kamerlid te zullen vechten voor een terugkeer naar de traditionele, minder extreme waarden in de Conservatieve Partij. Volgens Gilmour stevent Thatcher met haar economische beleid „met volle kracht op de rotsen af'. Hij deelt die mening met oud-premier Edward Heath. Vol gens hem biedt Thatchers mone- tarisme geen enkele kans op eco nomisch herstel. Gilmour meent dat de regering het op den duur Noren Idezen voor rechts OSLO (DPA) - De kiezers in Noor wegen hebben bij de parlements verkiezingen van zondag en gis teren de voorwaarden geschapen voor een aflossing van de wacht na een achtjarige sociaal-demo cratische regeringsperiode. De drie behoudende partijen ble ken, toen 99,9 procent van de stemmen was geteld, samen over 47,4 procent van de stemmen te beschikken en zullen waar schijnlijk met 79 zetels in de Storting, het Noorse parlement, een meerderheid hebben, die evenwel krapper is uitgevallen dan werd verwacht. De leider van de conservatieve Hoeyre-partij en zijn collega van de christelijke volkspartij ver klaarden zich vanmorgen vroeg bereid met de agrarische cen trumpartij een regeringscoalitie te zal moeten afleggen tegen de kri tiek van verontruste Tories in de kiesdistricten en in het Lager huis. Lord Soames, de voormalig leider van de conservatieven in het Ho gerhuis, is eveneens ontslagen. De voorzitter van de partij, die vorige maand het economisch beleid van de IJzeren Lady onge kend scherp afkeurde, heeft zelf zijn ontslag aangeboden. NEW YORK - Politiemannen op de top van het vrijheidsbeeld halen een man weg die erop was geklommen. Doel van zijn beklimming was aan dacht vragen voor het feit dat hij burgemeester van New York wil worden. (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Afzien door het Westen van stationering van nucleaire middellange-afstandsraketten in Europa is volgens de Amerikaan se minister van buitenlandse za ken. Alexander Haig, alleen mo gelijk onder ideale voorwaarden. De Sowjet-Unie zou dan bereid moeten zijn al geproduceerde SS-20-raketten te vernietigen. Haig is niettemin van mening dat deze zogenaamde nul-oplossing zeker ter sprake moet komen bij de voorbereidingen, dit najaar, voor de komende Amerikaans- Russische ontwapeningsge sprekken. Hij is ervan overtuigd dat nog vóór het einde van het jaar effectief met die onderhan delingen kan worden begonnen. Minister Haig zei dit gisteren op een persconferentie in Bonn, na een tweedaags bezoek aan de Bondsrepubliek Duitsland. Zon dag was Haig in West-Berlijn ge weest, waar circa 50.000 mensen demonstreerden tegen de poli tiek van Washington, waarma ernstige rellen ontstonden. Zon dagavond en maandag heeft Haig in de Westduitse hoofdstad met kanselier Schmidt en minis ter van buitenlandse zaken Gen- scher gesproken. Haig, Schmidt zowel als Genscher noemden de gevoerde gesprek ken „buitengewoon belangrijk". „Wij zijn het over alle principiële vraagstukken eens", aldus een goed geluimde Alexander Haig gistermiddag in Bonn. Dat is des te belangrijker omdat president Ronald Reagan volgens Haig van mening is dat de verhouding tus sen de Bondsrepubliek Duits land en de Verenigde Staten van fundamenteel belang is voor de verhouding tussen Amerika en Europa en voor de verhouding binnen het Atlantisch bondge nootschap. en Pershings loopt precies vol gens schema", aldus Haig. Dat betekent dat als inderdaad wordt besloten tot stationering in Euro pa, dit eind 1983 zal gebeuren. Over de produktie van het neutro nenwapen merkte Haig op dat de Verenigde Staten hier min of meer toe waren gedwongen, om dat er anders „een hoop geld uit het raam zou zijn gegooid". De produktie van de onderdelen voor de neutronenbom was im mers gewoon doorgegaan nadat de toenmalige president Carter had besloten dit wapen voorals nog niet in elkaar te zetten. Haig liet doorschemeren dat met dat laatste niet langer meer gewacht kon worden. Hij legde er nog eens de nadruk op dat dit een zelfstandige Amerikaanse beslis sing was geweest, maar dat even tuele plaatsing van het neutro nenwapen in Europa pas zal ge beuren na intensief overleg met het land waar die wapens moe ten komen en „natuurlijk spe ciaal West-Duitsiand". De minis ter wilde er niet over speculeren onder welke voorwaarden en hoe de neutronenbom in Europa dient te komen. Naar aanleiding van de door Bondskanselier Helmut Schmidt in Italië geuite kritiek op het feit dat Washington de bondgenoten niet had geraadpleegd over de beslissing om de neutronenbom te gaan produceren, merkte Haig op dat alle kritiek die de Verenig de Staten van vrienden en bond genoten ontvangt door president Reagan en hemzelf zeer serieus wordt genomen. Kerken breken met 3 banken GENEVE (ANP) - De Wereldraad van Kerken heeft de betrekkin gen met drie banken verbroken vanwege "hun steun aan het op apartheid gebaseerde regime in Zuid-Afrika". Het besluit om met de Dresdner Bank. de Union Bank of Switzerland en de Swiss Bank Cooperation te breken is gebaseerd op het beleid van de wereldraad investeringen te beëindigen in bedrijven die het racisme in stand houden. De Al gemene Bank Nederland be hoort nu tot de zes banken, die aan de criteria van de wereldraad voldoen. Dit heeft de wereldraad vandaag medegedeeld. Komt er nauwe Ameri kaans-Israëlische stra tegische samenwer king, of zijn de beginse lafspraken die premier Begin in Washington met president Reagan heeft gemaakt een Amerikaans zoethou dertje om de verkoop van AWACS-radar- vliegtuigen aan Saoedi- Arabiè te verzekeren? De meningen in Israël zijn verdeeld. Premier Begin verkondigt dat hij de Amerikaanse regering heeft overtuigd van het be lang van Israel tegen externe dreigingen - te weten het Russische gevaar. Het is vol gens Begin de eerste keer dat Amerika nadrukkelijk de strategische waarde van Is raël publiekelijk erkent Dat is - volgens Begin - van zeer groot belang, want het garan deert voor de toekomst een Amerikaanse garantie voor een sterk en stabiel Israël als Amerikaans steunpunt in het Midden-Oosten. Dat geldt ze ker nu na de laatste maatre gelen van president Sadat achter de stabiliteit van Egypte enige vraagtekens moeten worden geplaatst Israël heeft als sterke regionale macht Amenka veel te bie den: opslag van Amerikaans wapentuig, gebruik van Isra- lische vliegvelden en bases, de Israëlische luchtmacht die de Russische vloot in de Mid dellandse Zee kan uitschake len, en niet te vergeten: uit wisseling van informatie die de inlichtingendiensten ver zamelen. De Amerikanen hebben echter zeer voorzichtig gereageerd. Minister van buitenlandse za ken Haig heeft over politieke en technische beperkingen gesproken die aan de strate gische samenwerking ver bonden zijn en concrete af spraken zijn niet gemaakt. Hij heeft terstond in de Spaanse stad Malaga met de Saoedische kroonprins Fahd gesproken om de Saoedits gerust te stellen: ook de ge matigde Arabische landen die pro-Amerikaans zijn krij gen gelijksoortige strategi sche samenwerking aangebo den, alles in het kader van een informeel anti-Russisch verbond in het Midden-Oos ten. t In november komt de Ameri kaanse minister van defensie Weinberger naar Israël. Het is de bedoeling dat een soort memorandum wordt opge steld waann de gebieden van samenwerking worden vast gelegd. Zijn er van Ameri kaanse kant bedenkingen in verband met de Amerikaanse belangen in de Arabische we reld, ook in Israël worden vraagtekens geplaatst over de politieke wijsheid van nauwe strategische samen werking, want wie een derge lijk al dan niet officieel ver bond aan gaat verliest een groot deel van zijn vrijheid. De Arbeiderspartij die in de op positie is, heeft in een officië le verklaring zich tegen de strategische samenwerking op deze basis uitgesproken: „Begin heeft Israëls verdedi gingsapparaat ter beschik king gesteld van Amenka zonder enig verband met Is- rals verdediging", zo consta teert de Arbeiderspartij. En als het beste bewijs dat Begin in de val is gelopen worden de uitspraken van Amen- kaanse zegslieden aange haald dat in geval van torpe dering van de verkoop van de AWACS aan Saoedi-Arabie in het Congres ook de strate gische samenwerking met Is raël op losse schroeven komt te staan. De discussie in Israël is nog niet beindigd. De volgende week zal Begin in de Knesset, het Isralische parlement, zijn afspraken met de Ameri kaanse regering moeten ver dedigen. De Knesset zal daar over een speciaal debat hou den. In de Arabische wereld wordt de Israëlisch-Amenkaanse samenwerking vooral gezien als bedreiging van Arabische belangen, en met als een af schrikking tegen de Sowjet- invloed in het Midden-Oos ten, zoals Washington en Tel Aviv beweren. Zo meent de officiële woordvoerder van de Koeweitse regering, Abdel Aziz Houssein, dat de nieuwe Israëlisch-Amenkaanse sa menwerking plus de onvoor waardelijke steun die Ameri ka Israël blijft geven, premier Begin alleen maar zal aan moedigen om door te gaan met „zijn expansionistische politiek ten koste van de Ara bische landen en van de Pale- stijnen, met name in Liba non". Ook de Iraakse pers valt de nieuwe strategische banden tussen Israël en Amenka fel aan: Bagdad wil dat deze zaak hoog op de agenda zal worden geplaatst van de jaar lijkse Arabische topconferen tie, die dit keer eind novem ber in de Marokkaanse hoofdstad Rabat gehouden zal moeten worden. Ook Sy- ne's president Assad is onge rust: hij heeft zijn minister van buitenlandse zaken, Ab del Halim Khaddam. afgelo pen weekeinde op een tour door de regio gestuurd om de Arabische broeders te wijzen op de grote gevaren van de nieuwe „as" tussen Washing ton en Tel Aviv In Damascus meent men dat door deze nieuwe as het onmogelijk ge worden is nog langer een on derscheid te maken tussen Israëls „militaire agressie" en Amenka's strategische be langen in het Midden-Oosten. Nu Washington zich nog dich ter bij Israel opstelt, zit er voor veel Arabische landen niets anders op dan - zelfs te gen hun zin - hun heil te zoe ken bij de Sowjet-Unie. Dit gevaar zien met name de anti communistische Saoedies haarscherp. De Saoedische kroonprins Fahd ontmoette afgelopen weekeinde Ale xander Haig, en hij heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken nog maals gewezen op de snelle radicalisering in het Midden- Oosten tengevolge van Is raëls agressieve politiek, die steeds weer door de Amen- kanen wordt goedgepraat De gematigde Arabische lan den, die blijven herhal.n MO vreedzame oplossing van het Midden-Oostenconflict on mogelijk te achten zonder Amerikaanse tegemoetko ming aan de Palestij nen, wor den hierdoor zeer gefru streerd De meer extreme Arabische staten - zoals het „front van standvastigheid", bestaande uit Libië, Zuid-Jc- men, Algcnje, Synë en de PLO - zullen met Russische aanmoediging steeds meer de boventoon gaan voeren in de regio, en dan kunnen de Amerikanen hun belangen in het Midden-Oosten wel ver geten, is de Saoedische rede natie. JAAP VAN WESEL RIENKO WILTON Volgens opperbevelhebber Rogers Persing Post dat de Verenigde Staten van plan zouden zijn de installa tie van Pershing 2-raketten in West-Duitsland minstens vier maanden op te schorten. „De produktie van de kruisraketten KOPENHAGEN (GPD) - Zonder kruisraketten is de afschrik kingsstrategie van de NAVO niets waard Die boodschap bracht de Amerikaanse NAVO- opperbevelhebber in Europa, ge neraal Rogers, gisteren in Ko penhagen Hij opende daar de jaarlijkse serie najaarsoefenin gen van het bondgenootschap. Uitvoering van het zogenaamde dubbelbesluit van december 1979 (plaatsing van 572 nieuwe atoomraketten in Europa en ge lijktijdige onderhandelingen met de Russen over wapenbeheer sing) is volgens Rogers de be langrijkste NAVO-opdracht var dit moment. Hu zei dat de Sow jet-Unie nu 252 raketten van het type SS-20 met in totaal 755 kernkoppen heeft opgesteld Daarvan staat 70 procent op West-Europa gencht. De NAVO vertoont op het gebied van de nucleaire middellange af standwapens nog steeds een gat in de verdediging, aldus Rogers. Voor een geloofwaardige af schrikking is het nodig dat gat op te vullen. Rogefs zei te hopen, dat Nederland alsnog met plaat sing van 48 kruisraketten op haar grondgebied zal instemmen. Wanneer de NAVO geheel of ge deeltelik terugkomt van de be slissing van 1979. zou de Sowjet- Uuie denken dat dat aan haar propaganda te danken is, waar schuwde Rogers. Het zou het bondgenootschap verzwakken, wanneer eenmaal genomen be- üissingen niet worden uitge- oerd. opperbevelhebber van de NA VO in Europa zei verder dat een versterking van de conventione le bewapening geboden blijft. Die verhoogt volgens hem de zo genaamde atoomdrempel. Ro gers vindt dat de burgers van de NAVO-landen ervan moeten worden overtuigd dat er meer of fers moeten worden gebracht ten behoeve van de veiligheid. Over de bezorgdheid van actie voerders tegen de kernwapen wedloop toonde Rogers zich ger- gerd „Ik heb de oorlog meege maakt Beter dan wie ook weet ik dat die moet worden voorko men". zei hij De kernwapens (ook kruisraket en neutronen bom) zijn er juist om de vijand van een atoomaanval te weer houden, aldus Rogers. „Ik vraag me altijd af, waarom zijn de men sen wel bezorgd over onze bewa pening, maar met over die 252 SS-20's?".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17