Gevoelig verlies van Rijnsburgers Studentenactie tegen collegegeld invoeren Woudstra niet meer terug bij P/Leiden Lions voorlopig zonder ijshockeyspelers Geding tegen schippers Kerk niet afzijdig bij blokkade Op sociale academies Opdoeken SIR zeker DINSDAG 15 SEPTEMBER 1981 SPORT PAGINA 15 Zaalvoetbalcompetitie Dames bedwingen Itabë LEIDEN - Jim Woudstra keert in geen geval terug naar Leiden om voor Parker te basketballen. Een speciale missie i om voor rarner ie oasKeiDanen. ten speciale j— die naar de States was gereisd om de Nederlandse l CD O kaan alsnoe te overreden keerde Bisteren onver- 1 v Amerikaan alsnog te overreden keerde gisteren onver- richterzake terug. Het was nee, en het bleef nee Jim Woudstra in het shirt van Leiden. Dat is voorbij 'Delegatieleider' Frans van Eg- mond kon Woudstra. de interna tional die drie jaar voor de Leid- se ploeg uitkwam, eigenlijk geen ongelijk geven. "Hij heeft daar een goede baan. woont in een fraaie huis in een landelijke om geving en zit gewoon op rozen. Wat hij allemaal wilde heeft hij nu, dus wat moet je nog zeggen. Jammer voor ons. want we heb ben juist zo'n speler als hij is hard nodig. Het wordt nu wel erg moeilijk. Ik zie zo gauw nog geen oplossing om de te krappe selec tie uit te breiden." Leiden deed ook nog pogingen om de Nederlandse Amerikanen Van Essen (ex-Den Bosch) en Fopma (ex-Amstelveen) naar de Vijf Meihal te krijgen. Van Essen besloot evenwel een jaartje vrijaf te nemen en Fopma deelde mee 'van z'n leven geer. bal meer aan te raken'. De strengere regels van de FIBA ten aanzien van de dub bele nationaliteiten maakt het er voor Leiden niet gemakkelijker op. Of. zoals Van Egmond het uitdrukte, "Het is zoeken naar een speld in de hooiberg. EK-dames Nederland heeft zich gisteravond in Ancona in de tweede wed strijd in het toernooi om het Eu ropees basketbalkampioenschap voor dames duidelijk gerevan cheerd voor het slechte optreden in het eerste treffen, tegen Joego slavië. Tegen Italië werd het een, zij het krappe, zege (60-59). In het begin van het duel nam Ne derland het initiatief. De zone verdediging aan Nederlandse zij de sloot voortreffelijk. Italië zoch en vond echter een oplossing om die verdediging uit elkaar te trekken. De noodzakelijk gewor den overgang van zone- naar per soonlijke dekking ging Neder- Demonstratie. De hervormde provinciale kerkvergadering van Gelderland roept in een open brief de direct betrokkenen bij de blokkade van de kerncentrale in Dodewaard op om zich in te zetten voor een geweldloos ver loop van de actie. De vergade ring meent, dat de kerk zich niet afzijdig kan houden bij een in grijpend maatschappelijk gebeu ren zoals deze blokkade. Zij wil de discussie over kernenergie krachtig ondersteunen. "Uit democratische overwegingen zal de demonstranten ruimte moeten worden gegeven voor hun protest. Het gaat om een be langrijke zaak: kernenergie brengt risico's mee. Als het pro test langs parlementaire weg on voldoende wordt gehoord, dan moet er begrip voor zijn dat men sen andere wegen zoeken om hun bezorgdheid kenbaar te ma ken. Niet elk middel echter mag daarvoor worden gebruikt. Eén vreedzame demonstratie moet onze samenleving kunnen ver dragen. Geweld zal de zaak al leen maar schaden en afbreuk doen aan de oprechte bezorgd heid van velen". Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Vlaardingen M. van Kampen Poederoijen. te Sommelsdijk L. Kruijmel Schoonrewoerd; aangenomen naar Nieuwerkerk (Duiveland) A. van de Ban W>ckel-Sloten; bedankt voor Oud-Beijerland A. de Reuver Capelle aan de IJssel. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Daarlervcen G. A. Snip Amsterdam, te Ulrum J. P. van de Wal Surhuisterveen Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Den Haag-Rijswijk N. J. van den Boogert 's Gravendeel. Gerefor meerde Gemeenten: beroepen te Aagtekerke D. Hakkenberg Lis- se; bedankt voor Nieuwdorp- Wolfaartsdijk A. Bac Oostkapel- HVedloop. De nieuwe minister raad krijgt een brief van de Raad van Kerken Waarin namens alle lid-kerken de diepe bezorgdheid over de bewapeningswedloop onder de aandacht wordt ge bracht, speciaal wat betreft de kernwapens. Het schrijven komt inhoudelijk overeen met de brie ven die tot de vorige regering werden gericht en die een duide lijk nee tegen de neutronenbom en iedere voortgaande ontwikke ling en modernisering van de kernbewapening inhielden. Ook zal de raad brieven sturen naar de Raad van Kerken en de bisschoppenconferentie van de Rooms-Katholieke Kerk in de Verenigde Staten. Dit naar aan leiding van de duidelijke stel- land aanmerkelijk minder goed af. Vandaar dat de Italiaanse da mes bij rust met 38-29 voorston den. Coach Pelk kreeg met een combi natie-verdediging in de tweede helft de Italiaanse aanvalsdrift onder controle. Vooral door uit stekend spel van Anita Blangé en Carla de Liefde, die vrijuit in de aanval konden gaan, was de stand acht minuten na de hervat ting gelijk: 42-42. Tot 52-52 bleef Italië bij. Veertien seconden voor tijd leek Nederland, op dat mo ment al met een voorsprong van 60-59 spelend, nog te verliezen. Balverlies betekende een uit- V lingneming van beide organen tegenover het streven van presi dent Reagan naar militaire over macht. "Wij willen u duidelijk maken, hoezeer wij uw arbeid om de zaak van vrede en ontwa pening te dienen waarderen en steunen". Roermond. Na zeven jaar zonder pastorale raad in zijn bisdom te hebben gewerkt, gaat bisschop Gijsen van Roermond opnieuw zo'n raad instellen. Uit een be schrijving blijkt, dat de raad al leen onderwerpen zal kunnen bespreken waaraan de bisschop zijn goedkeuring heeft gehecht. Mgr. Gijsen zit zelf ook in de keu zecommissie die uit de kandida ten 24 mensen ter benoeming aan de bisschop moet voordra gen. De vergaderingen van de raad zul len een besloten karakter dra gen, dit om ieder lid de gelegen heid te geven vrijuit te spreken. "De bisschop en de leden van de raad zullen zich laten leiden en normeren door wat de universele kerk in haar geloofsbelijdenis en richtlijnen heeft vastgesteld". Zuid-Afrika. De Zuidafrikaanse Raad van Kerken verwacht so ciale onrust als gevolg van de wet die niet-erkende (zwarte) vakbonden onder controle moet brengen. De wet komt binnen kort in het parlement Erkende vakbonden genieten wet telijke bescherming, maar heb ben de grootste moeite om een staking 'legaal' te krijgen. Daar om kiezen veel zwarten voor niet-erkende bonden. Deze bon den zijn vaak door kerkelijke or-\ ganen financieel op de been ge houden. Nu die financiële steun wordt verboden, heeft de rege ring. aldus de Raad van Kerken, een perfect middel aangedragen voor een explosie. De Zuidafrikaanse minister van politie, Louis le Grange, heeft in het parlement scherpe kritiek ge leverd op de Raad van Kerken in dit land. Hij verweet de raad, op te treden als partijganger van de verboden bevrijdingsbeweging 'African National Congress'. Ook beschuldigde hij de raad ervan, kwalijke elementen te steunen en een revolutionair klimaat te scheppen. Dienstplicht. Vervangende dienstplicht is voor de regering van de DDR niet aanvaardbaar. Dat heeft de staatssecretaris voor godsdienstzaken. Klaus Gysi, ge zegd op een gastcollege Voor de theologische faculteit van Ber lijn (Oost-Duitsland). In mei had een groep kerkelijke jongeren om invoering van 'sociale vre- desdienst' gevraagd. Gysi ver wees naar de verplichtingen van de DDR aan het Warschau-pakt. Militaire kracht is, naar zijn me ning, de grootste en meest reële bijdrage tot de vrede. braak voor de Italiaanse dames, die echter door een wanhopige verdedigingspoging van De Rid der er niet in slaagden alsnog de winst te grijpen. Scores: Anita Blange 22, Carla de Liefde 14, Lia van Reemst 2. Mir jam Delmee 6. Gerda de Ridder 7, Marja Heivoort 6, Dulcien Seca 4. Rotterdam - De tweede ronde in de inter-regionale competitie is voor Glasbergen bepaald niet succes vol geweest. Met maar liefst 6-1 werden de Rijnsbur gers terecht gewezen. De Tegel- handel deelde de punten met het stugge Neptunus. In de Energie hal werd het 4-4. Glasbergen—De Rozet 1—6 In Rijnsburg werd het gisteravond een ware nachtmerrie. Ging het verleden week nog zo goed tegen Torna, nu kwam de ploeg van Ni co Glasbergen er wel erg slecht af. De Rozenburgers die verle den week lelijk werden wegge speeld door debutant Neptunus, revancheerden zich volledig Piet van Holst, Ruud de Haan. Eef van Splunder en Maarten Klomp 3x vonden het net. Ter wijl Glasbergen, dat erg ontstui- mig met de kansen omsprong, er slechts éen treffer aan toe kon voegen. Neptunus-De Tegelhandel 4-4 In Rotterdam was het een span nende pot zaalvoetbal met achteraf toch de juiste uitslag. In de eerste helft hadden de Leido- naars toen zij eenmaal met 2-0 voorkwamen de strijd in hun voordeel kunnen beslissen. Op dat moment werd er iets te mak kelijk met de kansen omge sprongen. Daarvoor had Frans Sjardijn het beter gedaan. Na voorbereidend werk van Jan vd Reyden en Bennie de Roo scoor de hij twee maal erg fraai. Vlak voor rust kwam Neptunus door een afstandschot van Leen Gub- bels terug tot 2-1 De Rotter dammers werden sterker en we derom strafte Gubbels een mis verstand m de verdediging van de Tegeljongens goed af: 2-2. Toch liet de Leid se bekerwin naar zich niet in de hoek zetten, want direct daarna ontfutselde John Jansen de bal van Gerrit dc Butter en scoorde beheerst 2—3. Na een foutje van Jan vd Rey den. vond wederom Leen Gub bels het net. Maar m de zelfde minuut maakte hij zijn fout goed door zeer fraai vanuit een haast onmogelijke hoek de bal achter doelman Jan Houkes te depone ren (3-4). Bijna was het 3-5, maar of de bal na een inzet van Sjardijn nu wel of niet de doellijn was gepasseerd, zal alt^d wel een raadsel blijven. Toch ging de Tegelhandel niet met de volle winst naar huis. Vijf mi nuten voor tijd kwam Wim Eilan der eindelijk een keer langs Ben de Roo en tekende voor de toch wel verdiende gelijkmaker: 4-4. Overige uitslagen Inter regionaal: Ceverbo—FC To rna 4-3 Hoofdklasse: EKL Boys-Van Duuren 3-3. SRV Boys-Land- wer 5—5. Van Gerven-UVS 5-8 WIM VAN DUIVENBODE Ajax wil wangedrag aanpakken AMSTERDAM - Ajax is Vim plan om in de loop van het seizoen contact op te nemen met de eredivisieclubs uit Den Haag. Rotterdam en Utrecht om te bekijken wel ke maatregelen kunnen wor den genomen tegen het wan gedrag van "supporters". Ajax denkt dan aan het in stellen van een pasjesrege ling voor supporters zoals die bijvoorbeeld wordt toegepast door het Engelse Tottenham Hotspur. Dc Spaanse betaald-voetbal competitie zal de komende zondag hoe dan ook van start gaan. In plaats van de be roepsspelers. die nog steeds in staking zijn, zullen dan eventueel amateurs of junio ren aantreden in de eerste en tweede divisie. Dit was de uitkomst van een overleg tussen de voorzitters van de betrokken verenigin gen. dat gisteren plaatshad. De staking in Spanje heeft als oorzaak onder meer het niet uitbetalen van salarissen. Amsterdam haalt eigen mensen terug LEIDEN - IJshockey-minnend Leiden zal het in de naaste toekomst zonder Leiden Lions moeten doen. De bewoners van de Menkenhal zijn niet langer in staat een representatief team op de been te bren gen, nu de Amsterdamse gastspelers ven het afgelopen jaar weer voor hun eigen vereniging op de baan moeten. Als binnen twee weken de ijshockeycom- petitie losbarst, zal menig (professioneel) beoefenaar zich zorgwekkend afvragen: hoe lang nog? De uiterst ongunstige eco nomische situatie laat sponsorende be drijven nauwelijks ruimte meer om nog voor vele tonnen, in welke vereniging/ ploeg dan ook te investeren. Aanne- mings- en beleggingsmaatschappij De Bisschop uit Amsterdam heeft inmiddels al de handen af moeten trekken van eer ste divisieclub Amsterdam. In de hoof- stad daarom geen geld meer om de aan koop van gelouterde Canadese cracks te kunnen bekostigen. Met eigen middelen zal men daar een andere, ongetwijfeld verzwakte, formatie op het ijs moeten brengen. Daarvan zullen ook de vorig sei zoen door Leiden Lions 'geleende' spe lers deel uit moeten maken. Zij kwamen Lions, dat niet voldoende ijshockeyers had voor een seniorenteam, ondersteu nen toen bij Amsterdam de buitenlan ders hun intrede hadden gedaan en cr 0 voor henzelf geen plaats meer was bin nen de hoofdmacht. Die tijd is nu dus voorbij. Het geld in Am sterdam is op, de Canadezen zijn vertrok ken, de aan Lions uitgeleende spelers zijn teruggehaald. Trainer/coach Henny Jaspers (25), oud-speler van Amsterdam, blijft achter. Hij beschikt over slechts acht spelers die in staat worden geacht zich op tweede divisie-niveau te kunnen handhaven. Allerlei pogingen om met een andere vereniging of sponsor een team op de been te brengen, bleken on haalbaar. Zegt Lions-voorzitter Jack Ham, tevens bench-coach van Amster dam: "Als vereniging hebben we weinig profijt van de samenwerking met Am sterdam gehad. We moeten nu proberen om zo snel mogelijk een nieuw team neer te zetten. Eigen kweek, en dan in de der de divisie opnieuw beginnen". Het is vooreen vereniging geen bekoorlijke zaak wanneer men niet over een verte genwoordigend team beschikt waar dc jeugdspelers hun blik op af kunnen stel len. Lions, dat acht A-junioren heeft uit geleend aan HIJS Den Haag. zal zich in spannen om verschillende topattracties' naar de Menkenhal te lokken, die de ver eniging de nodige bekendheid op moet leveren en het gemis aan competitiespan ning moet compenseren. Zo heeft de Leidse ïjshockeyvereniging zich al verze kerd van een bezoek van het Russisch na tionale team en trainingen van de Neder landse ploeg. Tevens is het de bedoeling dat het vlaggeschip van het Nederlands ijshockey, Feenstra Flyers uit Heeren veen. enkele demonstratiewedstrijden komt spelen en lonkt Lions naar de orga nisatie van diverse jeugdinterlands. AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer 500 studenten van sociale academies uit verschillende delen van het land hebben gister middag op een bijeen komst in Paradiso in Am sterdam intrekking geëist van de eerder dit jaar door de toenmalige minister van onderwijs en weten schappen Pais ingevoerde wet collegegelden. Deze wet houdt onder meer een in voering in van 650 gulden colle gegeld per jaar voor het hoger beroepsonderwijs (HBO) in de plaats van de daarvoor geldende schoolgeldbelasting van 50 tot 500 gulden, afhankelijk van het inkomen, en verhoging van het collegegeld voor universiteits studenten van 500 tot 750 gulden. Volgens de protesterende studen ten treft deze maatregel de stu denten en de ouders met de laag ste inkomens, verhoogt deze wet de drempel tot het onderwijs, wordt de toegankelijkheid en de kwaliteit van het onderwijs be dreigd. Bovendien zouden door de koppeling van het aantal stu denten aan de subsidies tal van arbeidsplaatsen in het HBO wor den bedreigd. Tijdens een forumdiscussie ver klaarden vertegenwoordigers van PPR. CPN. de studentenor ganisatie ASVA. de FNV-bond van het onderwijzend personeel ABOP en studenten van een aan tal sociale academies voor in trekking van de collegegeld-wet te zijn. De vertegenwoordigers van PvdA en D'66 spraken zich ook uit te gen de wet. maar betwijfelden of het mogelijk was deze in 1981 nog terug te draaien, gezien de beperkte tijd en het gebrek aan geld om het gat van Pais te dich ten. Dat standpunt werd hun niet in dank afgenomen door de zaal, die de uitlatingen van deze twee sprekers zo nu en dan met hoon gelach ontving. Wel verklaarden beiden dat hun fracties zouden Yorij jaar bekijken wat er op dat punt voor 1982 nog kon gebeuren. Maar vooral de PvdA-spreker, het Tweede Kamerlid Van den An ker. had toch wel sombere ge voelens over de kans van slagen. topjaar voor circus AMSTERDAM - Vorig jaar brach ten 2.277 000 mensen in ons land een bezoek aan een circus. Dit staat in het tijdschrift "De Piste", een uitgave van de club van cir cusvrienden Nederland. Dit blad spreekt over het meest succes volle circusseizoen sinds jaren. Twaalf grote en kleine tentcircus sen. waaronder een uit het bui tenland. konden in 2880 voorstel lingen 2 120.000 bezoekers ver welkomen. De wintercircussen namen in 150 voorstellingen in hallen en schouwburgen 157.000 bezoekers voor hun rekening. Boycotactie onrechtma tig' Nederlandse vrachtwagens vaak te zwaar beladen RIJSWIJK (GPD) - De Franse au toriteiten zijn verbolgen over de Nederlandse wegvervoerders wegens de grote regelmaat waar mee zij de maximaal toegelaten belading van hun vrachtwagens overtreden. De Fransen houden vrijwel dagelijks Nederlandse vrachtwagens aan die in overtre ding blijken te zijn. Maar zelfs een progressief waarschuwingssys teem via de Nederlandse autori teiten blijkt niet te kunnen voor komen dat gemiddeld eens per twee maanden een wegvervoer der definitief de toegang tot Frankrijk wordt ontzegd. Bij hun controles laat de Franse po litie overtredingen van ten hoog ste vijf procent ongemoeid. Pro ces-verbaal wordt opgemaakt in dien de overtreding groter is en de vervoerder krijgt eeh waar schuwing. Dat zijn er maximaal vier - voor er eohte maatregelen genomen worden - wanneer de overbelading niet meer dan tien procent is, anders twee. Maar volgens de heer J.P. Frank van de Niwo in Rijswijk, de stich ting Nederlandse internationale wegvervoersorganisatie. zijn aan zienlijk grotere overtredingen geen uitzondering. „Opeen maxi maal laadvermogen van 20 ton zijn overschrijdingen van wel 32 procent gemeld, ofwel meer dan zes ton", zegt hij. Namens Verkeer en waterstaat is de Niwo belast met de uitgifte van ntmachtigingen en ook met de onderhandelingen voor het verkrijgen van nieuwe toewijzin gen. „De laatste keer hebben wy gemerkt", verklaart de heer R. Tekke. „dat de Fransen het Ne derlandse wegvervoer geen uit breiding wilden geven, wegens het grote aantal overtredingen dat met name door de Nederland se wegvervoerders wordt ge pleegd". Tekke sluit niet uit dat de Franse autoriteiten op zeker moment zover gaan dat zy het tonnage overtredingen van een zeker jaar, het volgende jaar in mindering zullen brengen op het totale con tingent voor de Nederlandse wegvervoerders. ROTTERDAM (ANP) - Er moet onmiddellijk een eind worden gemaakt aan de boycotactie, die de bin nenschippers vanaf giste ren uitvoeren tegen het veevoederbedrijf Rijnzate in Wageningen. De actie is onrechtmatig, omdat het vervoer met huurschepen rechtsgeldig is. Dit zei mr. H. D. M. MmMw ren in een kort geding voor de president van de Rotterdamse rechtbank, dat hij namens het bedrijf had aangespannen tegen het .actiecomité van binnen schippers en de schippersbon- den ONS/ASV. "Als de schippers het met de huidige regeling niet eens zijn, dan moeten zy naar Den Haag gaan om hun recht te halen", zo zei de advocaat. Hij meent dat de president de actie bovendien moet verbieden om- UTRECHT (ANP) Rijkswater staat wil dat de politie het terrein ontruimt dat de actiegroep "vrienden van Amelisweer" sinds gistermorgen bezet houdt. Dat heeft een woordvoerder van Rijkswaterstaat gezegd De "Vrienden van Amelisweerd" hebben het terrein, in de buurt van het Utrechtse universiteits centrum De Uithof, met barrica des afgesloten. Zy willen ryks- waterstaat het werken aan de rijksweg 27 onmogelijk maken. Die weg gaat volgens de plannen door het bos Amelisweerd. dat deze volkomen selectief is gericht op een zeer kwetsbaar bedrijf. Het is niet zo dat alle be drijven die met huurschepen werken onder de actie vallen. Het actiecomité heeft volgens Mulder willekeurig een aantal bedrijven in de veevoedersector uitgekozen. Rynzate eist een ver bod van de actie op straffe van een dwangsom van 500.000 gul den. De schippersbonden hebben, zo heeft een woordvoerder van de bonden meegedeeld, van staats secretaris Van der Docf van ver keer en waterstaat een uitnodi ging gekregen om donderdag in Den Haag te komen praten over de boycotactie. Terlouw volgt Van Aardenne DEN HAAG (GPD) - Dc in het vooruitzicht gestelde afschaffing van de SIR heffing (Selectieve Investeringsrekening) zal zeker niet door de nieuwe minister van economische zaken. D'66-er Ter louw. op korte termijn ongedaan worden gemaakt. Op het minis terie van economische zaken wordt verwacht dat Terlouw zich eerder op specifieke compense rende maatregelen voor de zwak kere regio's zal bezinnen dan dat hij de jongste plannen van oud minister Van Aardenne zal schrappen. In de begroting van economische zaken wordt uitgebreid melding gemaakt van de voorgenomen af schaffing van de SIR hefting Volgens oud minister Van Aar denne moet het bedrijven, zo blykt uit dc plannen, niet langer in financieel opzicht onmogclyk worden gemaakt om zich in dc Randstad, in de provincie Utrecht of op en aan de Vcluwe li m ittfan De SIR werd een aantal taren geleden ingesteld om bedryven ertoe te bewegen de overvolle Randstad te mijden en zich in de zwakkere regio's te vestigen. Vooruitlopend op dc behandeling van de inmiddels omstreden no ta Regionaal Sociaal Econo misch Beleid die voor dit najaar op de rol staat, kondigt oud mi nister Van Aardenne in de onder zijn verantwoordelijkheid tot stand gekomen begroting alvast de afschaffing van de SIR hef fing aan De finesses daarover en de compenserende maatregelen zullen in een brief die de Tweede Kamer spoedig zal bereiken, worden uiteengezet.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15