Wijnstekers: „Hoe wij bezig zijn is een lachertje" Metgod wil weer spelen Levensmiddelen voor Poolse voetballers DINSDAG 15 SEPTEMBER 1981 SPORT PAGINA 13 Voor de neutrale toeschouwer viel er vorige week bij België- Frankrijk niet zo veel te bele ven. De Fransen voetbalden als ingedutte kippen (altijd maar weer dat gesudder in het centrum, nooit eens de lange, opensplijtende pass) en spanning was er dan ook geen moment, al bleef de score lang op slechts 1-0 hangen. Daar stond tegenover dat het tv-commenlaar van de Vlaamse verslaggever Rik de Saedeleer werkelijk adembe nemend was. Voor de wed strijd een aanvang nam meldde hij met ontroerende onbeschaamdheid dat hij de Rode Duivels in dit duel "met hart en ziel" zou zijn toege daan. Ik verwachtte toen eigenlijk dat de BRT hem de micro onmid dellijk zou ontnemen, want de goede man is ten slotte aangesteld als reporter en niet als supporter. Maar in België kan en mag alles. Hoort u het Theo Reitsma al roepen? "Ik ben dit Oranje van Rijvers met hart en ziel toegedaan?" Nee. Gelukkig ook maar. Hij hoeft niet naar het Nederlands elftal te kij ken alsof het van een andere planeet komt. maar enige dis tantie moet er zijn. anders kunnen spel en spelers niet in redelijkheid worden beoor deeld. Een paar keer ben ik in spon taan gelach uitgebarsten vanwege de onthutsende par tijdigheid van ons Rikske. Buitenspel of niet interesseer de hem geen fok. als de Fran sen maar niet tot doelpunten kwamen. Ongegeneerde te rugspeelballen van Belgische verdedigers juichte hij toe ("Beter dan dat we het leder kwijtraken") en de zwakke fluitconcertjes van de Franse supporters deed hij af met "doet er niet toe, die horen we toch niet". Zijn snaaksheden waren niet te tellen, ze zaten dicht op el kaar als krenten in een ou derwets krentenbrood. Een paar heerlijke krentjes heb ik genoteerd. Over het buitenspelzetten door de Belgische verdediging: "De grensrechter blijft hope lijk waakzaam. Als hij ook maar één keer een blik werpt op een Belgische schoonheid kan het met ons gedaan zijn". Over Van Moer: "Hoe groter zijn (kale) kruin, des te min der kunnen we hem missen". Over het hardhandige optreden van sommige Belgische spe lers: "Er zijn bij ons een stel gastjes die wel eens wat opzij laten hangen". De mooiste vond ik zijn procen tuele analyse van het eerste Belgische doelpunt: "Voor 55 procent het werk van Van den Berg en Czerniatinsky en wat de overige 45 procent be treft voor zeker 50 procent het werk van Van Moer". Zo'n man is werkelijk formida bel. Als conferencier dan. TH-rapport Profvoetbalclubs met een ge meentelijke vertegenwoordi ger in het bestuur ontvangen gemiddeld zeven keer zoveel financiële steun als vereni gingen zonder zo'n vertegen woordiger, zo las ik eind vori ge week in de krant. Dat is aangetoond door onder zoekers van de Technische Hogeschool in Twente, die er ten overvloede aan toe voeg den dat "iemand die voor de gemeente de vinger aan de pols houdt dus duur betaald wordt". Gut, die TH van Twente toch, dacht ik meteen. Want ik ben iemand die uit d'oude tijd stamt toen je van TH's alleen hdórde dat ze met viaducten en waterwegen in de weer waren en ter wille van een proefschrift de elasticiteit van kopspijkertjes beproef den. Maar nu houden ze dus in hun technische burcht ook het betaalde voetbal in de ga ten. Ach. kwaad kunnen ze er niet mee. zal ik maar denken. Overigens verbaas ik me er niets over dat clubs mét zo'n gemeentelijke spion meer vangen dan zónder, al is ze ven keer zoveel wel buitenspo rig veel. U weet hoe dat gaai. Zo'n man zit er natuurlijk in wezen voor om voortdurend gramstorig te blaffen: "He ren. wat kóst dat allemaal, u krijgt volgend jaar geen plakker meer. als u dat maar goed beseft". De praktijk ziet er totaal anders uit. Wie enig inzicht heeft in het groepspro ces, weet dat. Zo'n gemeente vertegenwoordiger hóórt de zorgen en ziet de benauwde kas. Om de stemming met verder te bederven, wil en kan hij niet overal kribbebij- terig nee op zeggen. Het be stuur looft hem. prijst hem te gen de regenboog aan. En voor hij het weet. is hij al op pad naar de wethouder om te kijken of die nog wat in een gemeentelijke ouwe sok heeft zitten. Zo gaat het. Daarvoor heb ik de TH van Twente niet nodig. "Profclubs kunnen ook beter spelen in niet-progressieve gemeenten omdat ze daar meer subsidie krijgen dan in echt progressieve gemeen ten", zo lees ik verder in de keurige rapportage van de TH Kon je ook al op je vingers na gaan. Kijk alleen maar naar onze politieke kopstukken, dan wéét je het al. Van Agt laat meteen met een fikse de marrage het landsbelang achter zich als hij alleen maar vermoedt ergens diep in Frankrijk Joop Zoetemelk de hand te mogen drukken. Dat zit dus wel snor. En als u Den Uyl met dal hyper- zuinige mondje ziet, denkt u dan echt dat daar ooit een ex tra spie voor de sport door heen komt? Nou dan. Vertaal die twee im pressies naar plaatselijk ni veau en je kunt maar lot één conclusie komen. Metgod Dat gedoe rond Johnny Metgod van AZ vond ik heel aardig. Trainer George Kessler ge lastte hem tegen Roda JC op het middenveld te gaan spe len. Metgod. die normaal vrije verdediger bij de Alk- maarders is. weigerde dat, waarna hij op de reserve bank kon plaatsnemen De zaak is inmiddels opgelost, maar dat even terzijde. Kon wat Metgod deed door de beugel? Nee. Ook al is er af en toe vreemd geschoven bij AZ, ook al heb je enig begrip voor Metgods standpunt ("Als ik dit doe. ben ik weer bang dat ze met me gaan sollen, zoals twee jaar geleden") dan nog moet je het met hem oneens zijn. Als iedere speler voor zichzelf uitmaakt waar hij speelt, wordt het een fraai rotzooitje in het veld. Aan de andere kant voel ik azijn tussen mijn tanden lo pen als ik sommige trainers zie en hoor reageren op dat soort situaties. "Niet de spe lers maken bij AZ de dienst uit. ik maak dat nog altijd uit", heeft Kessler stoer geroe pen na Metgods weigering. Treurigheid in het kwadraat Iemand die kennelijk niet be seft dat er verschil is tussen gelijk hebben en gelijk krij gen Terwijl in de rest van de maat schappij iets op gang komt dat lijkt op een vorm van overleg, gedragen in de sport de trainers zich nog maar al te vaak als generaal-veld- maarschalken. Zij maken dit uit. zij maken dat uit. Echt verstandige trainers héb ben wel de macht, maar ge bruiken die zelden. Want het machtswoord lost in situaties als deze niets op: het geeft al leen meer problemen en de verbittering verdiept zich. De kwestie is gisteravond uitge praat. Als dat eerder was ge beurd. had het allemaal zo'n vaart niet gelopen. AZ Zondergod verder'' Het zou nooit goed zijn afgelopen. Revolutie Hoe lang zou Feyenoord eigen lijk kunnen doorgaan met verliezen i>oordat er een goeie, ouwerwetse paleisrevo lutie in de Kuip uitbreekt? Onrust Voor de tennisliefhebbers was het een weekeinde van opper ste zaligheld. Op Belgie 2 werden zaterdagavond van de Amerikaanse kampioen schappen de halve finales bij de heren en de finale bij de dames integraal uitgezon den. De Belgen gebruiken hun tweede net maar beperkt. Als er wat actueels is. kieperen ze het vol. En dat is lang geen slechte opzet. Ti-verslaggever Daniel Mortier kreeg het hard te verduren: onafgebroken, van 's mid dags half zes tot 's nachts drie (onze tijd) voorzag hij de sla- genwisselingen van commen taar. Aan het eind van de uit zending zei hij met een men geling van wanhoop en frivo liteit. "Zo. ik heb er nu een kleine tien uur opzitten, een record dat ik nimmer hoop te breken". Een opvallend element in het tennisstadion van Flushing Meadow was de onrustigheid van het publiek 20 000 man en vrouw/ Het volk liep er constant af en aan. Gaan Amerikanen vaker naar het toilet dan Europeanen, zult u zich misschien hebben afge vraagd Over het gedrag in de tennissta- dions daar kan ik niets zeg gen Wel over dat in de bas ket balstadions. Daar is het publiek ook steeds in bewe ging. Vlak achter de tribunes liggen grote ruimtes waar je werkelijk allerlei vretenjen kunt krijgen: dranken, hol- dogs, hamburgers, popcorn, kort en goed al die dingen die fnuikend zijn voor de lijn. Zelf gebruik ik weinig tijdens het kijken naar wedstrijden, maar daar trof ik mezelf in eens aan met cola in de ene hand en popcorn in de ande re. En toen er drie slagbeur ten lang mets gebeurde zei ik tegen een kennis: zullen we weer even een snackie nemen. Want zien eten doet eten. Ik vermoed dat die heen en weer lopende mensen in dat tennisstadion ook steeds op weg waren naar de hotdog. Feyenoorder wil verziekte sfeer zuiveren ROTTERDAM - Bennie Wijnstekers stelt het nadrukkelijk: om de nu al „verziekte sfeer" te zuiveren, zal op korte termijn de bezem door Feyenoord heen moeten. Wijnstekers (hier op archieffoto"Als het zo doorgaat spelen we si raks echt op Varkenoord Zonder publiek Wil de Kuipploeg van dit seizoen nog iets maken, na de reeks Rot terdamse treurspelen tot nu toe, dan zal in elk geval woensdag te gen Szombierki Bytom een goe de prestatie moeten worden neer- ROTTERDAM - Hoe de uitslag morgenavond ook uitvalt, de voetballers van Szombierki Bytom zullen in elk geval niet met lege handen naar Polen terugkeren. Uit een voor een voetbalclub opmer kelijk sociaal gevoel heeft Feyenoord besloten alle le den van de groep van de eer ste tegenstander in het Euro- pa-Cup-III-toernooi een pak ket levensmiddelen mee te geven. Naast de gebruikelij ke cadeautjes krijgen de Po len „een pakket gevuld met de eerste levensbehoeften, plus een grote kist met baby voeding en voeding voor zie ken" overhandigd. Manager Stephan heeft het ini tiatief genomen tot de hulpactie, onder de indruk als hij na een bezoek aan Po len was van de daar heersen de voedselschaarste. „Als je hier uit de overvloed komt, valt de toestand daar heel erg op", aldus Stephan. „Er is echt hulp nodig, want er staan ontzettend lange rijen voor de winkels. Huisvrou wen gaan Zelfs 's nachts hun bed al uit om op tijd in de rij te staan. Dit is het minste wat we kunnen doen. Als we naar Polen gaan willen we zoiets nog eens herhalen. Niet als club, maar via iedere speler die we de tegenstander dan nog eens een pakket zullen laten overhandigen". Ook de gemeente Rotterdam heeft een hulpactie op touw gezet voor de Polen. Er wordt gedacht aan een collécte in de stad en in het stadion. In De Kuip worden woensdag avond overigens niet meer dan 20.000 toeschouwers ver- gezet. En dat kan, volgens Wijn stekers, alleen als alle betrokke nen voor de midweekse Europa- Cup-III-ontmoeting elkaar eens zonder omwegen de waarheid gaan vertellen. Op het gevaar af wacht na Fevenoords afgang tegen PSV. Waarmee het kij kersaantal dan andermaal be neden het begrote resultaat zou blijven. Feyenoord is uit gegaan van een gemiddelde van 24.000 consumenten bij elke wedstrijd in De Kuip. Stephan: „Maar dat houdt in dat je een paar keer per sei zoen ver boven dat getal moet zitten. Tegen Den Haag, Sparta en PSV was daar tot nu toe geen sprake van. Om wat dat betreft uit de rode cij fers te blijven, zullen er bij zondere dingen moeten ge beuren". De hoop is daarbij gesteld op het treffen met Szombierki waarin waarschijnlijk Ivan Nielsen en André Stafleu (zij waren geblesseerd) en uiter aard Wim van Hanegem (ge schorst voor de competitie) weer van de partij zullen zijn. Vooral van „de Kromme" verwacht trainer Jezek een grote inbreng, nu de Bulgaar Jeliazkov op Europees ni veau nog drie wedstrijden schorsing heeft uit te zitten uit zijn Slavia-tijd. „We zullen de routine van Wil lem hard nodig hebben", al dus de trainer, die de Poolse tegenstander pas aan het werk heeft gezien in een com petitieduel. Zoals gewoonlijk hief hij de waarschuwende vinger. „Szombierki mag dan geen naam hebben in West- Europa, het is een heel sterk collectief. Jong, met een paar routiniers, van wie de enige international Ogaza de be kendste is. Om succes te heb ben zullen we in elk geval veel professioneler moeten voetballen dan tegen PSV". P d T. na dit verhaal de gebeten hond te zijn, wil de aanvoerder er zelf mee beginnen. „Er moet gewoon wat gebeuren", constateert hij vinnig, „dat ziet ie dereen, want zoals het nu gaat ja gen we de mensen weg. In het belang van de club wil ik best de handschoen opnemen om het nu voor eens en voor altijd uit te vechten. Dan mogen ze ook van mij zeggen dat ik speel als een krant, en dan hebben ze nog ge lijk ook. maar dan weten we ten minste met z'n allen waar we aan toe zijn en kunnen we eraan gaan werken om die sfeer terug te drin gen". Hij laat er geen enkele twijfel aan bestaan dat die al na zes competi- tiedagen geheel verdwenen is. Op zoek naar de oorzaken, komt hij onverbiddelijk uit bij namen van personen en bij randverschijnse len. Wijnstekers spaart niemand in zijn forse kritiek. „We zijn met z'n allen heel verkeerd bezig op dit moment", stipt hij aan. „Dat geldt zowel voor het bestuur, als voor de trainers en de speler- De laatste groep, zijn collega's dus, verwijt hij te weinig inzet, gebrek aan zelfvertrouwen, gebrek aan persoonlijkheid ook. „Hoe wij als spelers op dit moment bezig zijn, is natuurlijk een lachertje", spuit hij als venijnige zelfkritiek. „Ik wil de schuld niet bij één enkel persoon neerleggen, maar er zijn voorbeelden genoeg. Neem al leen Vermeulen. We hebben hem als de beste linksbuiten van Ne derland "gehaald" om wedstrij den voor ons te winnen. Laat hij dat dan ook doen". „En met alle respect voor de aanval lende kwaliteiten van Jeliazkov; hém mag ook wel eens duidelijk gemaakt worden dat hij best mee mag verdedigen. Nu ziet Van Deinsen vaak van alle kanten mensen op zich afkomen langs die twee. Dan moet hij zich te pletter lopen, maar dat hou je na tuurlijk nooit een hele wedstrijd vol. Het gevolg is automatisch dat we achterin met een overmacht te maken krijgen. Daar speel ik, me de om die reden, zelf vaak als een krant en daar is Balkestein nooit aan het niveau toegekomen wat hij kan halen. Een voetballer met zoveel eredivisie-ervaring die er niet uitkomt, terwijl hij het „hier ben ik" uit zou moeten stralen. Het moet toch een reden hebben dat hij dat niet doet?". Die reden ligt volgens Wijnstekers niet in eerste instantie op het veld. De angst om zich voluit te manifesteren wordt er onbewust ingebracht door de hele entoura ge. Hij verwijt het de trainers Je zek en Westerhof. „We hebben geen persoonlijkheden in de ploeg, omdat je hier op dit mo ment geen persoonlijkheid kunt worden door de gang van zaken", licht Wijnstekers die zaak door. „Er wórdt voor je gedacht, er wordt te veel aandacht aan ande re zaken geschonken. Je hoort toch bij niet één andere club ge zeur over koffiekamerkaarten of over kettinkjes die je niet mag dragen? Zoiets hoor je alleen bij Feyenoord en dat wordt dan alle maal nog lekker naar buiten ge bracht ook. We kunnen onszelf niet meer zijn en niet meer wor den, zoals het nu gaat". „Als ik in de rust van zo'n wedstrijd tegen PSV zeg: jongens, kom op, het gaat goed en dat wordt aan de andere kant weer teniet gedaan door trainersopmerkingon trai ner moetje dan toch snel kunnen constateren dat er iets mis is?". Het was niet het enige wat onopge merkt bleef. Afgelopen weekein de bereikten de communicaties toornissen hun hoogtepunt. Trai ner Jezek moest zaterdag van de pers horen dat Feyenoord een nieuwe doelman voor het C-team (Ton Eggers van Vlaardingen) had aangetrokken. Merkwaardig, omdat Jezek als hoofdtrainer zoiets toch als eerste zou moeten weten. Naar buiten sijpelde ook door dat zijn assistent Westerhof op de wip zou zitten, omdat hij zich te populair zou opstellen en een conflict met Stafleu (betref fende de boetes waarmee hij strooit) zou hebben laten uitlek ken. Het onderstreept nog eens de stelling van Wijnstekers dat de juiste zaken niét en de verkeerde zaken wél wel de aandacht krij gen bij Feyenoord. „Er wordt veel te veel om het voet bal heen gezeurd bij ons", haalt hij uit. „Zie je dat bij Ajax soms? Hoor je daar het bestuur zo lang zeuren over een speler die wel of niet komt (Van der Gijp)? Dat moet hier dan ook niet. Ook het bestuur moet gewoon duidelijk zeggen wat het wil. Beslissingen nemen Het is toch uiterst merk waardig dat je, zoals in het geval met Carlo de Leeuw, in twee, dne maanden geen duidelijk besluit kan nemen''". Het zijn ogenschijnlijk allemaal kleine zaken, die randverschijn selen. En als het er eentje was zou het ook niet erg zijn", zegt Wijn stekers. „Als het er zes of zeven worden, gaat het steeds meer irri teren, tot je het terug gaat vinden op het veld. Zover zijn we nu, daarom vind ik dat er wat moet gebeuren. We moeten die angst om te falen kwijtraken, de bruta liteit terugkrijgen Op papier heb ben wc een goede ploeg In de praktijk kan die alleen écht goed worden als we elkaar een keer de waarheid zeggen. Er moeteen ge sprek komen tussen alle betrok kenen. En zo snel mogelijk ook. Anders spelen we straks echt op Varkenoord. Zonder publiek" PAUL DE TOMBE ALKMAAR (GPD) - Het conflict tussen AZ'67-trainer Georg Kessler en speler John Metgod is uit de wereld Ht werd uitgl praat in een gesprek dat amper een uur duurde en waarin John Metgod zich op dezelfde ljjn plaatste als oefenmeester Georg Kessler. De AZ-libero wil daarover echter geen woord loslaten en ook Georg Kessler heeft amper iets te vertellen over wat er nu precies besproken is. Toch mag duide lijk zijn dat het AZ-bestuur de 23-jarige vrije verdediger ervan doordrongen heeft dat zijn hou ding zaterdagavond toen hij wei gerde op het middenveld te spe len. niet gewenst is. Kessler: „De belemmeringen aan de kant van Metgod zijn door hemzelf weggenomen. Ik acht dat een verstandige beslissing met het oog op de Europa-Cup wedstrijd van morgenavond in Knstiansand. Zorgen over toekomst totalisator DEN HAAG (GPD) - De Neder landse Draf- en Rensport is be zorgd over de toekomst van de paardentotalisator. De totalisa- toromzet steeg vorig jaar welis waar ten opzichte van '79, maar de gemiddelde toto-omzet per meeting daalde. Het gemiddelde van het per koers gespeelde be drag was vorig jaar eveneens be langrijk minder dan in '79. Het bestuur van de NDR moest 1980 dan ook in zorgehjke stem ming afsluiten. Het lag voor de hand. aldus de NDR. het prijzen geld verder te verminderen, maar dat zou niet verantwoord zijn in verhouding tot de sterk gestegen kosten voor de profes sionelen in de sport. De totalisatoromzet was vong jaar 6 procent hoger dan in '79 <f 7.153.535). maar dat was, aldus het jaarverslag van de NDR, hoofdzakelijk te danken aan de forse uitbreiding van het aantal meetings De gemiddelde toto omzet per meeting daalde tot f365.321. tegenover f387 175 in '79 Het gemiddelde van het per koers gespeelde bedrag daalde eveneens belangruk: met ruim f3 000 per koers tot gemiddeld f 34 898 De NDR heeft inmiddels het mi nisterie van landbouw en visserij gevraagd de spelmogelijkheden op de paardentotalisator te mo gen uitbreiden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13