Veel gedoe om niets Nieuw kabinet zal begroting sterk wijzigen DINSDAG 15 SEPTEMBER 1981 MILJOENENNOTA PAGINA 11 Heel Nederland loopt uit voor Prinsjesdag. Drom men mensen pakken zich samen in het centrum van Den Haag. Ze kijken ademloos naar de gouden koets, zien een zwaaiende koningin en prins en voe len een koude rilling over de rug gaan bij het "tatara- ta" van de sierlijk uitge doste militairen op het Binnenhof. Prinsjesdag voltrekt zich altijd weer als een bijzonder spektakel, dat bijna zou doen vergeten waar het om begonnen is: het voorle zen van de Troonrede en di rect daarna, de bekendmaking Miljoenennota. L>at gebeuren doet het feestgedruis doorgaans al snel verstommen. Miljoenennota en Troonrede be vatten de plannen van de rege ring voor het komende jaar en daarin is het de laatste jaren ar moe troef. Sigaretten en borrels worden duurder, autorijden zwaarder belast, de schatkist is verworden tot een nationaal of ferblok. Hoe anders ging het vanmiddag. Er was wel een Troonrede en ook een Miljoenennota, maar daarin weinig tot niets van dit alles. Ne derland heeft immers sinds vori ge week een nieuw kabinet. Een week was tekort om een Troon rede en miljoenennota te schrij ven. Vandaar dat vandaag de plannen werden gepresenteerd die het oude kabinet zou hebben uitgevoerd als het nieuwe er nog niet was geweest. Veel gedoe om niets, zou Shakes peare zeggen en hij zou ook nu gelijk hebben, want de kans is groot dat de regeringsverklaring, waarin het nieuwe kabinet zijn voornemens vervat, er straks heel anders uit ziet. Waarom dan toch het spektakel in volle glorie opgevoerd? Het antwoord is even simpel als kort: de grond wet schrijft het voor. De opening van de gewone zitting der Sta- ten-Generaal (dat zijn de Tweede en Eerste Kamer samen) ge schiedt op de derde dinsdag in september. Onmiddelijk daarna moeten de begrotingen vooi het volgend jaar worden ingediend. Het is die regel die maakt dat de nu gepresenteerde Miljoenenno ta een sfeer ademt van "wat zou er gebeurd zijn als CDA en VVD nog regeerden" Zeldzaam De gebeurtenis van vanmiddag is een zeldzaam staatsrechtelijk fe nomeen in de na-oorlogse parle mentaire geschiedenis. Sinds '45 is het maar één keer voorgeko men dat een kabinet een rijksbe groting maakte die door de leden van het nieuwe kabinet werd on dertekend. Dat was in 1952 toen het kabinet Drees werd opge volgd door het tweede kabinet van die naam. De toen gepresen teerde Troonrede en Miljoenen nota werden-in het Leidsch Dag blad van dinsdag 16 september als volgt omschreven: 'Wat ons thans wordt voorgelegd, is in fei te dan ook niet meer dan een si tuatie-tekening van 's lands fi nanciële toestand, waaraan elke Door Wim Wirtz en Ton van Brussel politieke richtlijn ontbreekt. Men zou daarom van een statisch staatsstuk kunnen spreken" En zo is het ook nu. De r nisters hebben de begrotingen van hun departementen welis waar ondertekend, maar er tege lijkertijd ook uitdrukkelijk af stand van genomen. In begelei dende briefjes staat dan ook zoiets als: "Hierbij dient te wor den aangetekend, dat dit ont werp en deze memorie van toe lichting zijn opgesteld onder ver antwoordelijkheid van het vori ge kabinet...'. En:" Omtrent wij zigingen in de begroting die voortvloeien uit het door het nieuwe kabinet te voeren beleid, zal spoedig aan de Kamer mede deling worden gedaan" Beperkt De bewegingsruimte voor het nieuwe kabinet om wijzigingen voor te stellen is beperkt door de allerminst aantrekkelijke finan ciële positie van de Staat der Ne derlanden. De nationale schuld is dit jaar de op één na grootste uitgavenpost in de rijksbegro ting. Van iedere ontvangen gul den geeft de overheid 12 cent uit ter vereffening van die schuld. Onderwijs krijgt 18 cent, defen sie en volkshuisvesting elk 9 cent. In een jaar tijd is het tekort op de overheidsbegroting zo goed als verdubbeld van 9,8 miljard in 1980 tot 18,7 miljard dit jaar. Het financieringstekort, zoals het gat in het huishoudboekje van de overheid door de rekenmeesters op het ministerie van financiën officieel wordt genoemd, zal eind van dit jaar 7,75 bedragen van het nationale inkomen, het be drag dat alle Nederlanders sa men jaarlijks verdienen. Die cijfers zijn voor dit jaar wel heel geflatteerd door de aargas opbrengsten, die forser zijn dan ooit. Komen alle voorspellingen uit, dan is het volgend jaar alleen al vier miljard meer nodig om de extra rente en de extra werkloos heidsuitkeringen te betalen. Maar het aargas levert in 1982 17,8 miljard op, ruim twee keer zoveel als de 8,4 miljard van 1979 en dat betekent een flinke ver lichting van de begrotingspro blemen. In het regeerakkoord van CDA, PvdA en D'66 is overeengeko men dat het financieringstekort volgend jaar met 19c wordt terug gebracht. De oude regering wil de 1 1/4 7c vermindering via een bezuiniging van 4,5 miljard. Op basis van de gegevens van het oude kabinet kan worden bere kend dat de 1 die de nieuwe coalitie wil matigen, leidt tot een bedrag van 3.6 miljard. Te ver wachten valt dat het kabinet Van Agt II straks met een hoger be drag op de proppen zal komen, omdat extra bezuinigd moet worden om nieuw beleid te kun nen financieren. Onduidelijk Waar bezuinigd gaat worden is dit stadium onduidelijk. De gen ministers die de twee r regeringspartijen PvdA en D'66 hebben geleverd, zal er veel aan gelegen zijn de door hun voor gangers aangedragen bezuini gingsposten in te ruilen voor an dere. PvdA en D'66 hadden im mers "nieuw beleid" in het voor uitzicht gesteld. Het CDA. dat net een rechtse partner heeft in geruild voor twee linkse zal. be ducht als deze partij is voor het "kameleoneffect", juist pogen die oude bezuinigingsvoorstel len de komende maanden zoveel mogelijk op tafel te houden. Dat werd eind juni al duidelijk toen de twee informateurs Lubbers en De Koning voor het eerst hun voorstellen voor het nieuwe re- geerprogram hadden gepresen teerd De toenmalige CDA-frac- tieleider Van Agt herkende in die voorstellen grote verwantschap met het eerder door zijn kabinet gevoerde beleid. En wat de nieu we coalitie betrof: er zat slechts een scheutje PvdA in. Bezuinigen is kiezen en hoe vreemd dat ook klinkt, keus is er volop. De club van ambtenaren die de kam door de begroting heeft gehaald kwam begin juni met een rapport waarin voor een totaalbedrag van 24 miljard aan bezuinigsposten werd vermeld De oude regeringscoalitie heeft daar bij het opstellen van de van daag gepresenteerde begroting haar licht opgestoken; de nieuwe club kan de komende maanden met dit vierduizend pagina's om vattende rapport eveneens zijn voordeel doen. Wat het bezuinigen betreft is in ze kere zin het uur van de waarheid aangebroken. De overeengeko men 3.6 miljard zal opgebracht moeten worden door harde om buigingen, door bezuinigingen die niet voor één jaar zoden aan de dyk zetten, maar een blijven de matiging betekenen. Dat was ook het uitgangspunt van Bestek '81. het heilsDlan van het vorige kabinet, maar in de praktijk is het daar maar zeer ten dele van gekomen. Ombuigingen zijn op het ministerie van financien door zowel Andnessen als Van der Stee nog al eens gerealiseerd via boekhoudkundige trucs, met een voordelig effect van hoogstens een jaar Dat nu. mag de komen de periode niet meer gebeuren. Een garantie daarvoor is er al leen nog niet. Bestek '81 Van der Stee heeft het in zijn voor woord van de Miljoenennota wel over een herstel van onze econo mie en werkgelegenheid op lan gere termijn. Maar Hij zet daar weinig of geen actieve maatrege len tegenover. De vertrouwde boodschap van Bestek'81 klinkt daarentegen weer door: Dat daarbij aan pijnlijke maatregelen niet kan worden ontkomen, zal voor zichzelf spreken". En. "De voorgestelde ombuigingen zijn echter zodanig gekozen dat rechtstreekse nadelige effecten op de werkgelegenheid zoveel mogelijk worden vermeden". Pappen en nathouden. Dat is iets anders dan plannen maken om de werkgelegenheid op te krik ken. Wat dat betreft heeft vice- premier en minister van socialc zaken Den Uyl zich - van meet af aan - optimistischer getoond. In de kabinetsformatie heeft hij er voortdurend voor gevochten om bezuinigingen straks hand in hand te laten gaan met een plan voor de werkgelegenheid. En zo staat het inmiddels ook in het re geerakkoord, al wordt er niet precies bij verteld hoe dat alle maal moet worden betaald. Jaarlijks 125.000 nieuwe woningen bouwen en de stadsvernieuwing uitbreiden (volgens het regeerak koord) levert wel nieuwe ar beidsplaatsen op. Maar dn bouwactiviteiten moeten ook nog een keer worden gefinan cierd. En daarover zwijgt het re geerakkoord. De Hout- en Bouw bond van het CNV reageerde vo rige week (dan ook) vinnig, het bouwprogramma van het nieuwe kabinet is financieel niet haal baar; de kosten ervan zullen bij na geheel voor rekening komen van de overheid, die de komende jaren zelf al miljarden wil bezui nigen. Waarmee tegelijk de weinig benij denswaardige positie van de be langrijkste "linkse" ministers in het nieuwe kabinet haarscherp is aangeduid. Die ministers (van sociale zaken, economische zaken en volks huisvesting) hebben namelijk weinig financiële speelruimte, maar worden wel geacht een am bitieus programma uit te voeren. Zo moeten er volgens het regeer akkoord de komende vier jaar 200.000 nieuwe arbeidsplaatsen worden geschapen en jaarlijks 125.000 woningen worden ge bouwd. Volgens de PvdA-minis- ter van volkshuisvesting Van Dam is dat nodig om wat hij noemt, de vicieuze cirkel te door breken. Die vicieuze cirkel ziet er simpel uit. Iedere werkloze bouwvakker kost geld. Dat geld kan dus niet worden besteed aan de woning bouw En dat betekent: steeds minder nieuwe woningen en steeds meer werkloze bouwvak kers. In vergelijking met juli vorig jaar is het aantal werklozen in de bouw verdubbeld tot 58.000. En als er geen "aanvullend beleid" komt, zeggen Van Dam en de bonden, zal dat aantal volgend jaar om streeks deze tijd gestegen zijn tot 80.000. Aanvullend beleid (om die vicieuze cirkel te doorbre ken) is dus een harde noodzaak. Maar waar komt het geld van daan? Loonmaatregel Zoals gezegd niet alleen Van Dam bevindt zich in een weinig benij denswaardige positie, hetzelfde geldt voor Den Uyl (sociale za ken en werkgelegenheid) en Ter louw (economische zaken). Het meeregeren van de PvdA zoigt voor het veelbesproken 'brede maatschappelijk draagvlak" dat het vorige kabinet miste. Tradi tioneel is het met name die partij die nauwe banden onderhoudt met de grootste Nederlandse vakbond, de FNV. Die dialoog zal worden verstoord als Den Uyl een nieuwe loonmaatregel uit vaardigt. Dat hij daartoe zal overgaan, is zo goed als zeker. Sterker nog: hy zal wel moeten. Met de begroting van zijn voorgan ger Albeda wordt immers zelfs de door de PvdA al sterk gekriti seerde koers verlaten van het ka binet Van Agt 1 "de sterkste schouders dragen de zwaarste lasten" Het minimum-loon en het modale inkomen gaan er in dat stuk tenminste 2 tot 2,5 Tc op achteruit. tweemaal modaal (ƒ60.000) levert 0.5 tot 1% in. ter wijl inkomens van f120.000 of hoger er niets of 195? by krygen. De verschillen in inkomen worden in deze begroting door een aantal factoren groter. De vakantietoe slag wordt met ingang van 1 ja nuari in ere hersteld (de hoogste inkomens profiteren daar het meeste van), de sociale premies stijgen (ook dat is in het voordeel van de hoogste inkomens dank zij de premievrye voet) en het aardgas wordt fors duurder (dat drukt hei zwaarst op de kleine inkomens). Aan een styging van de premies kan ook Den Uyl niet ontkomen De bodem van de kassen van de sociale fondsen is zichtbaar Het laten vervallen van de premie- vrije voet vergt een ingrijpende wijzigingsoperatie Den Uyl zou bij zijn collega Terlouw vermoe delijk niet tevergeefs aanklop pen met een verzoek een nieuw tariefstelsel voor het aardgas te ontwerpen Maar ook dat is een ingewikkelde en tijdrovende zaak. Blijft over het wijzigen van de vakantietoeslag en het korten van de prijscompensatie naarma te het inkomen hoger wordt. Een loonmaatregel is het enige be schikbare instrument om op kor te termijn het "denivellerend" karakter van noodzakelijke maatregelen te beperken. Gênant Zijn voorganger Albeda raadt hem in de memorie van toelichting op zijn begroting aan om in elk ge val wat aan die vakantietoelsag te doen. Een bijna overbodige suggestie van een bewindsman die zich de afgelopen periode op het gebied van inkomensbeleid als een groot theoreticus heeft gemanifesteerd, maar die als po liticus op byna genante wijze door de mand is gevallen. Zijn beleid werd gekenmerkt door een grotere mate van onvermo gen dan gezien het beperkte draagvlak van het kabinet nodig was Zijn voorbehoud op de in komensparagraaf van de van daag verschenen begroting so ciale zaken i$ in brede kring uit gelegd als symptomatisch voor zijn halfslachtige optreden als bewindsman. Den Uyl zal matiging ook in de in komens van de minima slechts kunnen verkopen als de hogere inkomens meer inleveren en als de door hem steeds gehanteerde relatie inleveren-werkgelegen- heid gestalte krygt in een werk gelegenheidsbeleid. Rest Jan Terlouw. ook al zo'n be windsman die staat te popelen om nieuw beleid (innovatie) voor de N' «.Ierland mdu u cp gang te brengen, zonder over veel penningen te beschikken. De afgelopen jaren hebben ge leerd dat hij mui Wlfcggf als werknemers een grote du nst kan bewijzen met een duidelyk en evenwichtig steunbeleid dat de huidige hap snap-bezigheden van het ministerie van economi sche zaken kan vervangen Of hem dat lukt is dc vraag Het blyft voor de nieuwkomers roeien tegen de stroom op Er is geen geld en er zyn grootse plan nen Voor de bewindslieden van PvdA en D'66 kan dat geen reden zijn om de komende kabinetspe riode vrolijk lachend tegemoet te zien. Temeer niet omdat de "gro te ombuigers" van het CDA gnif felend langs de zijlijn kunnen blijven staan en cr in het nabije verschiet tenminste nog twee bo men van problemen de kern centrales en de kruisraketten - op een hard gevecht liggen tc wachten. Leden van de Staten-Generaal, De omstandigheden waaronder de ze Troonrede is opgesteld zijn hoogst uitzonderlijk. Pas enkele dagen geleden is het kabinet dat sinds de verkiezingen van mei de lopende staatszaken behartigde, teruggetreden en opgevolgd door een nieuw kabinet, van een andere politieke samenstelling. Het onlangs aangetreden kabinet heeft nauwelijks tijd gehad voor beraad over het te voeren beleid. Een uiteenzetting van dat beleid zal eerst over enige weken in de regeringsverklaring kunnen worden gegeven. Daarom zal de ze Troonrede beknopt en sober zijn. Vandaag wordt, ter voldoening aan de voorschriften van de Grond wet, de begroting 1982 aan dc Tweede Kamer aangeboden. De begrotingsontwerpen en de me mories van tpelichting daarop zijn opgesteld onder de verant woordelijkheid van het vorige kabinet. De regering betuigt haar erKentelijkheid daarvoor aan hen die tot dat kabinet behoor den. De tijd heeft ontbroken om die ontwerpen en de toelichtin gen te toetsen aan het regeerak koord van het nieuwe kabinet. Voorzover deze staatsstukken als uitkomst van die toetsing be langrijke wijzigingen behoeven, zal daarvan in de regerings verklaring mededeling worden gedaan. Van de maatschappelijke proble men die zich in ons land voor doen is de werkloosheid het meest verontrustend, in het bij zonder die onder de jongeren. De economische neergang heeft in alle landen van de Europese Ge meenschap de werkloosheid scherp doen stijgen. Daar komt bij dat in ons land het aantal mannen en vrouwen dat zich jaarlijks aanmeldt op de arbeids markt naar verhouding veel gro ter is dan elders in West-Europa. Dat stelt ons in de jaren tachtig voor een bijzonder zware opga- Te zwaarder zal die opgave zijn doordat van ons bedrijfsleven grote delen in ernstige moeilijk heden zijn geraakt Met name de industrie staat er, globaal gespro ken, slecht voor en ook de toe stand van het midden- en klein bedrijf is verre van rooskleurig. Gelukkig valt er een herwaarde ring waar te nemen voor deze vormen van bedrijvigheid, mede door toedoen van een baanbre kende studie van de Weten schappelijke Raad voor het Re geringsbeleid. Ons bedrijfsleven moet weer vitali teit krijgen. Een nieuw indus trieel elan is nodig. Het is ge wenst het produktief investeren aan te moedigen. Het kabinet zal zo spoedig moge lijk een meerjarenplan voor de werkgelegenheid opstellen. Daarvoor zal de nodige finacicle ruimte worden vrijgemaakt. Het financieringstekort van de over heid moet. juist ter wille van dc werkgelegenheid, in de eerstko mende jaren worden verkleind. De druk van belastingen en pre mies, waarvan het regeerak koord een nadere omschrijving geeft, mag niet zwaarder meer worden. Voor het welslagen van het te voe ren beleid is een goed oveleg no dig met de organisaties van werkgevers en werknemers, me de met het oog op de noodzaak van een jarenlange matiging van lonen en andere inkomens In het regeerakkoord zijn afspraken vastgelegd om de laagste inko mens te beschermen. Duurzaam economisch horstel moet hoofddoel van het beleid zyn: ter wille van de werkgele genheid, maar ook omdat do ho ge uitgaven die in ons land van gemeenschapswege worden ge daan niet in stand gehouden kunnen worden wanneer door een neergang van het nationaal inkomen schrompelt Ook over een aantal andere belang rijke onderwerpen zal de rege ringsverklaring beleidsvoorne mens ontvouwen. Daartoe beho ren het bevorderen van de wo ningbouw en de stadsvermcu wing, de bescherming van het milieu, het bewaren van onze rechtsstaat. Door de komst in ons midden van grote aantallen personen van an dere taal en cultuur is de Neder landse samenleving geschakccr- der geworden en gecompliceer der. Helaas blykt niet zelden van een tekort aan verdraagzaam heid en begrip Daarnaast dienen zich niet te onderschatten pro blemen aan in het onderwijs, en ook met de huisvesting en de te werkstelling van mensen die van buiten Nederland komen. Het ontwikkelen van een alomvat tend beleid ten aanzien van de minderheden is een belangrijke overheidstaak geworden. De wetsontwerpen tot algehele herziening van de Grondwet zijn inmiddels ter behandeling in tweede lezing bij de Tweede Ka mer ingediend De regering ver trouwt erop dat deze herziening spoedig haar beslag zal krijgen De regering hoopt dat spoedig de voorwaarden vervuld zullen zyn voor de hervatting van het over leg over de toekomstige verhou dingen tussen de Nederlandse Antillen, de eilanden van de Ne derlandse Antillen en fïtlifT land Het behoud van internationale vre de en veiligheid is in de letterly- ke zin een levensbelang voor ons allen De regering zal in bondge- nootschappelyk verband een evenwichtig veiligheidsbeleid voeren. Dat betekent: zorgen voor een deugdelijke defensie en tegelijk werken aan beheersing en beperking van de bewape ning. in het bijzonder van de nu cleaire bewapening in Oost en West Een vermindering van dc spanning tussn Oost en West zal de meeste ontwikkelingslanden ten goede Van wezenlijk belang is het ech ter dat wij allen de uitdaging on derkennen waarvoor ons land nu staat Ingrijpende veranderingen zijn nodig voor economisch her stel Dan komt de ontwikkeling van de werkgelegenheid weer in het goede spoor en kunnen onze collectieve voorzieningen in stand blyven Dat zal een zware opgave zyn, maar wel een die uitvoerbaar is Als iedere burger zich daarvoor wil inspannen en bereid is de komen en de totstandkoming van een rechtvaardiger wereld»- conomischc ordening naderbij brengen. Nederland zal. ondanks de economisch ongunstige ty- den, zijn bijdrage voor ontwikke lingssamenwerking ten minste handhaven op het tot dusver aangehouden peil. Leden van dc Staten-Generaal. Deze Troonrede- kan zo kort na de kabinetswisseling geen opsom ming bieden van concrete plan nen voor dc nabye toekomst daartoe nodige offers naar draag kracht te brengen, is er goede re de om de toekomst met vertrou wen tegemoet tc zien Van U. volksvertegenwoordigers, zal in het komende parlementai re jaar veel volharding en tocwy ding worden gevergd voor het volvoeren van l'w taak U moge die taak vervullen in het vertrouwen dat velen U wijsheid toewensen en om zegen voor U bidden. Hiermee open ik de nieuwe zitting van de Staten-Generaal.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11