Harde taal Alexander Reagan snijdt in defensiebudget VS Weer gevechten in Teheran Oefeningen bij Polen afgelopen IMF somber over economie - Reüen tijdens bezoek aan West-Eerlijn Toch wel lichtpuntjes INZAMELINGSACTIES HEBBEN EEN SPECIAAL BANKREKENINGNUMMER: TEHERAN (Reuter AFP L PF) - Gewapende opponenten van het bewind van ajatollah Chomcini hebben gisteren voor de vijfde achtereenvolgende dag in het centrum van Teheran gevoch ten met revolutionaire gardis ten. Dit hebben Iraanse ballin gen in Ankara na telefonisch contact met Teheran gemeld. De Iraanse radio maakte geen melding van de incidenten, maar zei wel dat revolutionaire gardisten in twee andere steden drie 'pro-Amerikaanse hypo crieten' - de Iraanse term voor guerrillastrijders van de bewe ging Moedjahedien-e-Chalq - hebben gedood. De aanslag die op 30 augustus on der andere het leven kostte aan de Iraanse president, Ali Rad- jai, en de Iraanse premier, Mo hammed Djavad Bahonar, is ge pleegd door de secretaris van 'de veiligheidsraad van het Datum presidentsverkiezingen vast land', Massoud Kechmiri. Dit heeft de procureur-generaal van Iran, ajatollah Rabani Amlachi, gisteren bekendgemaakt. Kech miri kwam zelf ook bij de aan- sleg om. Amlachi zei dat Kech- mizi al een jaar op het secreta riaat werkte en erin was ge slaagd 'zijn lelijke gezicht te verbergen'. Kechmiri werd met de Iraanse leiders met alle eer bied, als 'martelaar van het volk' begraven. Tienduizenden mensen hebben in de heilige stad Qom gisteren Chomeini's schoonzoon, Sjaha- buddin Eshraqi, en Chomeini's vertegenwoordiger in het Turks sprekende deel van Iran, ajatol lah Assadollah Madani, ten gra ve gedragen. De 56-jarige schoonzoon van Irans geestelij ke leider overleed zaterdag in een ziekenhuis na een hersen bloeding. Ajatollah Madani werd vrijdag bij een bomont ploffing in Tabriz dodelijk ge wond. De leider van de oppositiebewe ging Moedjahedien-e-Chalq, Masoud Radjavi, riep de Ira- nièrs gisteren op het leven van ajatollah Chomeini te sparen opdat hij berecht kan worden voor zijn rol in het Iraanse bloedbad. In zijn ballingsoord bij Parijs vroeg Radjavi het le ger en de geestelijkheid zich bij het verzet te voegen om Cho meini's bewind omver te wer pen. In Iran zullen 2 oktober verkiezin gen worden gehouden voor een opvolger van president Moham med Ali Radjai. Op dezelfde dag zal er gestemd kunnen worden voor vacante zetels in het parlement, aldus het radiobericht dat gebaseerd was op een verklaring van het ministerie van binnenlandse za ken. De vacante parlementsze tels zijn een gevolg van de dode lijke aanslagen die de laatste tijd veelvuldig worden ge pleegd op vertegenwoordigers van de leidende geestelijkheid. Zo zijn er in sommige gevallen nog steeds geen vervangers voor parlementariërs die om kwamen bij de bomexplosie in het hoofdkwartier van de lei dende islamitische republikein se partij (IRP) op 28 juli. (Van onze correspondent Hans Amesz) WEST-BERLIJN - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig heeft gis teren in West-Berlijn gezegd dat het noodzake lijk is de defensie van het Westen te versterken. Terwijl de minister in het Steigenberger hotel voor de Berlijnse pers sprak, demonstreerden buiten enkele tienduizenden mensen (volgens de politie 30.000, volgens de organisatoren 70.000) tegen met name de defensiepolitiek en de buitenlandse politiek van de Amerikaanse regering. Op spandoeken stond onder ande re „Hail Haig" en „Yankee go ho me". Om de Amerikaanse minis ter te beschermen waren veilig heidsmaatregelen op het aller hoogste niveau genomen. Er wa ren niet minder dan 7000 agenten gemobiliseerd. Aanvankelijk verliep de demonstratie vreed zaam, maar in de vroege middag ontstonden er op verschillende plaatsen ernstige rellen. Er wer den twee winkels geplunderd, ruiten ingegooid en brandjes ge sticht. Circa 50 agenten werden gewond. Het aantal gewonde de monstranten werd niet bekend gemaakt. Ook werden er ruim honderd mensen gearresteerd. Tanks In zijn rede zei Haig dat de Russi sche tanks de vrede in Europa bedreigen en niet de NAVO-ver- dediging daartegen. De minister maakte verder duidelijk dat een produktievermindering van wa pens aan zowel oostelijke als westelijke zijde door de Verenig de Staten wordt begroet. Maar hij voegde daaraan toe dat de hoop op zulke verminderingen de grond wordt ingeboord als het Westen uitgaat van een dubbele maatstaf: dat de moeilijkheden in de wereld niet zijn te wijten aan agressie maar aan de verde diging daartegen. Haig noemde West Berlijn een bloeiende stad, die een voortref felijk voorbeeld is van het succes van het Westen. Aan de andere kant van de muur heerst volgens Haig een treurige toestand. „Een revolutie die zijn aantrekkings kracht heeft verloren". De minis ter gaf de verzekering dat de Ver- Meer hulp aan armste landen PARIJS (AFP) - De rijkste indus trielanden zullen hun hulp aan de 31 armste landen in de wereld verhogen, zodat het totaal van deze hulp van nu tot 1985 wordt verdubbeld. Dit heeft de leider van de Franse delegatie, Stepha na Hessel, naar de internationale conferentie van de VN over hulp aan de armste landen in Parijs gisteravond verklaard. Vrijdag was de plenaire zitting van de conferentie geëindigd zonder dat overeenstemming was bereikt over een algemene verhoging van de ontwikkelingshulp van de rijke industrielanden tot 0,15 procent van het bruto nationaal produkt. De tien EG-landen be sloten daar wel al toe. Volgens de Franse delegatieleider zullen sommige donorlanden hun hulp aan de 31 verdubbelen en brengen anderen deze op 0.15 procent, met als totaal effect ver dubbeling in de jaren tot 1985. enigde Staten bereid zijn om tot de dood de vrijheid van Berlijn te verdedigen. „Zelfs als wij het er niet mee eens zijn wat u zegt zullen wij altijd uw recht verde digen het te zggen", aldus Haig, Voltaire citerend. Over de komende ontwapenings onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie zei Haig dat het begin van formele gesprekken bovenaan de lijst staat bij de ontmoeting tussen hem en de Russische mi nister van buitenlandse zaken Gromiko later deze maand. In gezelschap van de Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher is Haig gisteren een paar uur in West-Berlijn geweest. Hij heeft zijn handtekening gezet in het gouden boek van de stad en een bezoek gebracht aan de muur bij de Brandenburger Tor Van Berlijn is hij naar Bonn ge vlogen om onder andere uitge breid te praten met bondskanse lier Helmut Schmidt. Het bezoek van Haig aan West-Ber lijn had allang voor zondag voor veel opwinding en publiciteit ge zorgd. Alle politieke partijen hadden zich nadrukkelijk gedis- tancieerd van de, onder andere door de jong-socialisten en jong- democraten, georganiseerde de monstratie tegen het bezoek van Haig en de politiek van de Ame rikaanse regering. Vrijdag nog hadden ruim honderd sociaal-de mocratische parlementsleden een brief geschreven naar de chef van de Amerikaanse missie in Berlijn om te verzekeren dat Haig als een vriend werd be schouwd. De jonge Union had opgeroepen om voor het Rathaus Schone- berg een sympathiedemonstratie voor Haig te houden, maar daar is niets van gekomen. Er stonden wel een paar honderd mensen voor het hermetisch afgesloten stadhuis, waar overigens de toenmalige Amerikaanse presi dent John F. Kennedy in 1963 in het Duits de historische woorden sprak „Ik ben een Berlijner", maar dat waren allemaal agenten in burger. In tegenstelling tot vroegere Ame rikaanse politieke representan ten die West-Berlijn bezochten heeft Alexander Haig geen „bad in de menigte" kunnen nemen. Hij was totaal afgeschermd van zowel demonstranten als sympa thisanten. Dat zijn aanwezigheid in Berlijn tienduizenden mensen de straat had opgebracht, was hem echter niet ontgaan, zoals hij in zijn toespraak in het Stei genberger hotel zei. Aan de ene kant vond minster Haig dit be treurenswaardig, maar aan de ene kant vond minister Haig dit betreurenswaardig, maar aan de andere kant vond hij de demon stratie een teken van sterkte van de democratie in Berlijn. Na de demonstratie tegen het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig aan West-Berlijn kwam het tot ernstige ongeregeldheden. Betogers wierpen barricaden op en bestookten de politie met stenen. WASHINGTON (Reuter) - President Reagan van de Verenigde Staten heeft za terdag besloten de defen sie-uitgaven van de VS ge durende de komende drie jaar met in totaal dertien miljard dollar te verlagen. De verlaging moet bijdra gen in het in evenwicht brengen van de Ameri kaanse begroting, zo heeft het Witte Huis meege deeld. Volgens perschef David Gergan van het Witte Huis raken de be zuinigingen geen strategische strijdkrachten en brengen ze de nationale veiligheid niet in ge vaar. Hij zei dat besluiten over welke onderdelen van het defen sieprogramma teruggedraaid zullen worden later zullen wor den genomen, na aanbevelingen hierover vanuit de strijdkrach ten. Eerder liet het Witte Huis weten dat Reagan dertig miljard wilde snoeien op de defensie-uitgaven. Dat voorstel stuitte op grote be zwaren van minister van defen sie Weinberger en een aantal le den van het Congres. Uit een verklaring van het Witte Huis blijkt dat Reagan het be sluit tot bezuinigen heeft geno men met in zijn achterhoofd enerzijds de noodzaak van een sterke verdediging en anderzijds de noodzaak van uitgavenver- mindering in het belang van de Amerikaanse economie. Minister Weinberger en de directeur van de begroting, Stockman, zijn bei den tevreden over de maatregel. In het begrotingsjaar 1982 gaat 181,8 miljard dollar naar defen sie. Dat is twee miljard dollar minder dan oorspronkelijk de bedoeling was, maar nog altijd zeven procent meer dan in 1981 naar defensie gaat volgens de be groting Carter, aldus het Witte Huis. In 1983 zal vijf miljard min der naar defensie gaan, waarmee de uitgaven op 214,9 miljard zul len komen. In 1984 wordt zes miljard bezuinigd en komt de de fensie-inspanning op 242,6 mil jard. De bezuinigingen in 1983 en 1984 maken deel uit van een pakket van 74 miljard dollar, waarmee Reagan aan het eind van zijn re geerperiode denkt de begroting in evenwicht te kunnen brengen. Twijfels daarover hebben de afge lopen weken geleid tot een scherpe koersval op de beurs van Wallstreet. "De president gelooft dat zijn inspanning om de over heidsuitgaven terug te dringen een geruststellend signaal voor de beurs zal zijn," aldus Reagan. "Tegelijkertijd gelooft de presi dent dat het van wezenlijk be lang is voor de veiligheid van de natie om een lange-termijn op bouw van de Amerikaanse strijd krachten te lanceren," voegde hij daar nog aan toe. Reagan moet volgens de woord voerder nog besluiten nemen over bezuinigingen in andere sectoren. WASHINGTON (IMF) - Het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) noemt de econo mische toestand in de wereld in 1980 en de eerste helft van 1981 moeilijk en in veel op zichten teleurstellend. Het ziet ook een paar lichtpuntjes waaruit blijkt dat de wereld zich bewust is van de precai re situatie en bereid is zich aan te passen aan de gewij zigde omstandigheden. Dit schrijft het fonds in zijn jaarverslag over het boekjaar 1981, dat 30 april van dit jaar afliep. Kenmerken voor de huidige toestand noemt het fonds het voortdurend hoge peil van de inflatie in veel landen, de tra ge economische groei in de industrielanden met als ge volg daarvan grote werkloos heid en het inzakken van de wereldhandel, en tenslotte een zeer onevenwichtige toe stand op de lopende rekening van de betalingsbalans van veel landen. Het wisselende beeld dat de lo pende rekening van veel in dustrielanden toont, waarbij ongewoon grote tekorten worden afgewisseld door on gewoon grote overschotten, heeft bijgedragen tot de grote verschillen die in de wissel koersverhoudingen tussen de belangrijkste muntsoor ten aan de dag zijn getreden. De grote verschillen in infla tie en inflatiebestrijdende maatregelen tussen de lan den onderling zetten de wis selmarkten nog verder onder druk. Nieuw in 1980 en 1981 was de hoge rente, zowel reëel als nominaal. De ontwikkeling is het gevolg van de wisselwer king tussen een grotere mo netaire terughoudendheid en een voortrazende inflatie na een lange periode van in het algemeen te hoge belasting druk, aldus het IMF. Alles wijst erop dat de rente weer kan gaan dalen als de inflatie- verwachtingen afnemen. Daarvan zal overigens pas sprake zijn als er zekerheid bestaat over de ontwikkeling van de rentestand. Inflatie Het IMF heefl de indruk dat de inflatiegolf van 1979 en 1980 nu over haar hoogste punt heen is. De regeringen moe ten hun strakke monetaire beleid echter wel voortzetten en mogen niet verslappen: al leen dan kan de infaltie echt worden bedwongen. Obsta kel daarbij is het grote begro tingstekort in veel landen, waardoor de overheid een be roep moet doen op de kre dietmarkt en dus bijdraagt tot de hoge rentestand. Dat de inflatie op het ogenblik wel meevalt is ook te danken aan de relatief geringe stij ging van de olieprijzen gedu rende de laatste tijd. Het fonds merkt met instemming op dat de industrielanden er in zijn geslaagd om anders dan na de oliecrisis van 1973 de overige kosten die zich na de olieprijsverhoging van 1978-80 hebben aangediend, binnen de perken te houden. Dat geldt vooral voor de stij ging van de loonkosten. Positief is in de ogen van het IMF ook dat de samenhang tussen economische groei en olieverbruik veel minder nauw is geworden De indus trielanden verbruiken op het ogenblik ongeveer net zoveel olie als in 1973. terwijl hun gezamenlijke bruto nationaal produkt tussen 1973 en nu met reëel negentien procent is gegroeid. Veel waardering is er voor het feit dat de liquide overschot ten van de olie-exporterende landen de afgelopen twee jaar weer soepel in omloop konden worden gebracht, niet in de laatste plaats dank zij de positie die particuliere financiële instellingen zijn gaan innemen in de interna tionale kapitaalstroom. Ten aanzien van de betalings- balansproblemen en de fi nanciering van tekorten maakt het IMF melding van dne problemen. In de eerste plaats is de betalingsbalans tussen de olie-importerende landen in evenwicht. Dat zal de komende jaren wel zo blij ven, maar het fonds raadt de olie-importeurs aan doelma tiger gebruik te maken van energie en ook op zoek tc gaan naar andere Energie bronnen. Verder moet de overdracht van goederen en diensten van de olie-importe- rende naar de olie-exporte rende landen makkelijker gaan verlopen. Kleine landen Een ander probleem vormen de grote tekorten op de betalingsba lans van een aantal kleinere in dustrielanden. De financiering van deze tekorten zal deze lan den niet al te veel moeite kosten, maar het fonds verwacht wel dat dit en koste zal gaan van hun ex port en de algemene bedrijvig heid. Een herstel van de rende menten is hier de enige remedie, aldus het jaarverslag Het meeste zorgen maakt men zich in Washington echter over de betalingsbalanspositie van de olie-importerende ontwikke lingslanden. en dan vooral de landen met een laag inkomen per hoofd van de bevolking en de iets rijkere landen die het vooral moeten hebben van de export van ruwe grondstoffen (met uit zondering van olie natuurlijk). Deze landen, ongeveer negentig in getal, zijn er tot dusver in ge slaagd een economische groei van gemiddeld vier a 4,5 procent per jaar te verwezenlijken. Dat is vooral te danken geweest aan het feit dat de rente op hun schulden nominaal onder de prijsstijging van hun export heeft gelegen. De rentestijging die 1980 81 te zien heeft gegeven doet echter het ergste vrezen voor de lasten die deze landen in de komende jaren zullen opbrengen. Het valt volgens het IMF te ho pen dat de olieprijzen niet verder zullen stijgen en dat de geïndus trialiseerde wereld de weg naar economische groei kan terugvin den, zodat deze landen hun goe deren hier weer kunnen afzetten. Mochten deze ontwikkelingen zich niet voordoen, dan blijft economische groei voor deze lan den uit. en dat betekent dat in de meeste gevallen een achteruit gang in het reele inkomen per hoofd van de bevolking. OSKOU (Reuter) De Sowjet- Unie heeft zaterdag bekendge maakt dat de grootscheepse mili taire oefeningen nabij de Poolse grens, waaraan bijna 100.000 mi litairen van leger, marine en luchtmacht deelnamen, zijn geëindigd. Volgens het persbu reau Tass keren de eenheden die aan de manoeuvres onder de co- De oefeningen begonnen een week geleden en vielen samen met het eerste nationale congres van de onafhankelijke Poolse vakcen trale Solidariteit in Gdansk. Westelijke diplomaten hadden als hun mening te kennen gege ven dat de omvang van de ma noeuvres en het feit dat zij wer den gehouden in wit-Rusland, de Baltische staten en in de Oostzee erop zouden kunnen duiden dat Moskou op deze wijze druk wil den uitoefenen op de Polen. De Sowjct Unie heeft dit ontkend en gezegd dat de oefeningen ADVERTENTIE 3x70 EN NOG WAT. Bijvoorbeeld de Nier Stichting Nederland: 70-70.70.880. Of het Prinses Beatrix Fonds: 70.70.70.325. Makkelijk te onthouden als zo'n nummer op de buis verschijnt. Het enige waar u naar moet kijken zijn de laatste drie cijfers, want ervoor Dit geldt dus voortaan voor het bankrekeningnummer van landelijk gevoerde inzamelingsacties: 70.70.70. gevolgd door drie cijfers. staat altijd 70.70.70. publikatie van de gezamenlijke banken en spaarbanken. noodzakelijk waren voor de trai ning van het personeel. Vrijdag hield een sterke Russische vlootmacht uitgebreide lan dingsoefeningen by Baltysk. vlak ten noorden van de Poolse grens. Volgens een woordvoer der van de Westduitse marine werden in vijf golven m totaal 5 000 militairen aan land gezet Volgens het officiële bericht van Tass zijn "De bij de oefeningen gestelde bedoelingen verwezen lijkt". "Naar het oordeel van de leiding zijn de manoeuvres op een georganis4?erde en instructie ve wijze verlopen". aldus Tass De Russische minister van defen sie beschuldigde m een toe spraak tot de militairen na afloop van de oefening de VS van 'in ternationaal gangsterdom" en zei. dat het Westen voortdurend probeert zich te mengen in Pool se aangelegenheden. "De impe rialistische reactie probeert op allerlei manieren de fundamen ten van het sociale systeem in landen van de socialistische ge mccnschap te ondermijnen", al dus minister Dimitri Oestinov die door Tass werd geciteerd De Russische minister, die impliciet een verband legde tussen de ge beurtenissen in Polen en de mili taire oefening, zei verder dat "Russiso soldaten in nauwe sa menwerking met soldalen van de broederlanden van het Pact van Warschau de vcrworvenhe den en belangen van het socialis me zullen bewaken".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9