'Stad van tegenstellingen' ENFB; "Maak loop- en fietsroutes in plan Schuttersveld" Crescendo dertig jaar Tentoonstelling kleinvee Onderzoekers vergelijken Leiden met andere gemeenten MAANDAG 14 SEPTEMBER 1981 MSG ereniging van oud-leerlin gen van het Koninklijk Ge- nootschjp .Mathesis Scienta- rium Genttrix iMSG> viert morgen haar zeventigjarig bestaan Aanvankelijk was de school van MSG een avondschool. D<x>r de ver nieuwing van het onderwijs is de school een middelbare technische school geworden Deze school is gevestigd aan de Dteperpoellaan In dit ge bouw wordt morgen om halj vijf een receptie gehouden. Nicaragua kader van de actie "La. den tegen onderdrukking Lattjns-Amerika" wordt caragua werkende Neder landse regisseur Jan Kees de Rooij ivordl vertoond Dé film geeft een beeld van de ver worvenheden en de moeilijk heden van de Nicaraguaanse revolutie sinds 19 juli 1979. Vervolgens is er een discussie over de rol van het medium film in Latijns-Amenka met medewerking ran Jan Dop van het Komitee Filmers voor Nicaragua. De informatie avond begint om acht uur In hel Filmhuis worden woens dag- en donderdagavond La tijns-Amerikaanse speelfilms gedraaid. Leidato De huishoudbeurs Leidato. die tot en met 20 september in de Grocnoordhalleu wordt ge houden. heeft in het eerste weekeindt 18312 bezoekers Duivensport Postduivenvereniging De Rijnklievers hield ren wed vlucht met 491 duiven uit Houdeng Uitslag 1 5.7.8.9 J Kok; 2. 10 S van Coaten. 3 F Kiel. 4 J Zevenhoven; 6 P v d Wal Simonis wijclt orgel van Hartebrug in LEIDEN— Een volle Hartebrug- kerk is gistermiddag getuige geweest van de inwijding van het gerestaureerde ker korgel door bisschop Simonis van Rotterdam. De bisschop dankte net orgelcomité en de organist Jan Schmitz voor hun niet aflatende inspan ningen en de "zeer velen die voor het behoud van dit histo rische orgel op hun manier hebben geijverd en....geof ferd". "Een kniesoor die zegt. dat dit geld beter besteed had kun nen worden", zei mgr. Simo nis in zijn toespraak. "Het is goed veel geld voor de ere dienst over te hebben. Maar wel onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat die eredienst ook aanzet tot liefde tot de naaste en de armen. Die lief de moet even waarachtig zijn als de liefde tot God". De bisschop wijdde het orgel in "om het te onttrekken aan het profane gebruik en het toe te wijden aan God en de ere dienst". Na de inwijding - die vooraf ging door een toespraak van de heer J. H. Visser, voorzitter van het orgelfonds gaven de organist Schmitz en het parochiële zangkoor een con cert. De kwaliteit en de moge lijkheden van het herboren orgel werden daarbij volle dig gedemonstreerd. Orga nist en koor oogstten uitbun dig applaus. Man overleden na botsing LEIDEN - De man die vorige weck vrijdag in botsing kwam met een bus, is aan zijn verwondingen overleden Deze 55-jarige Hage naar die op een bromfiets de ver keerde richting van het rijwiel pad had genomen, kwam bij de uitrit van het busstation in bot sing met een bus, die net de halte had verlaten. LEIDEN - De Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB) vindt het onaanvaardbaar dat in het bouw plan Schuttersveld de loop- en fietsroutes nog niet zijn uitge werkt Dat schrijft de bond in een brief aan de gemeenteraad, die het plan Schuttersveld van avond onderhanden zal nemen De ENFB vindt het ontbreken van de routes met name een vreemde zaak omdat het Schuttersveld toch een gunstige ligging heeft ten opzichte van het station en het centrum. Verder zijn de par keergarages wel gedetailleerd in het plan aangegeven. Dat het plan Schuttersveld in fasen zal worden uitgevoerd vindt de ENFB een goede zaak. Het plan kan dan tijdens de bouw nog worden aangepast Maar waarom dan zoveel bouwlagen en zoveel parkeerplaatsen aanleggen in de eerste fase, zo vraagt de bond zich af. De volgende fasen moe ten hier dan automatisch aan worden aangepast, zodat de beoogde flexibiliteit verloren gaat. De ENFB vindt dat er in de eerste ÜMt VSD het plan zo'n 300 a 350 parkeerplaatsen teveel zijn ge pland. Het gevaar bestaat nu vol gens de bond dat er een zoge naamde "park ride voorzie ning" komt. iets dat toch ook de gemeente niet wil. Met het oog op sluipverkeer is het ongewenst en onnodig de straat achter de geplande kantoren (van hotel tot Maredijk) ononder broken aan te leggen, zo schrijft de ENFB in haar brief Een on derbreking nabij het hotel zou veel goed doen. terwijl de par keergelegenheid dan toch be reikbaar blijft Overigens zou het gemotoriseerd verkeer, bij een goede ontsluiting van de par keergarages, totaal uit de nieuwe woonbuurt geweerd kunnen worden, aldus de ENFB. Politie haalt 160 fietsen bij station weg LEIDEN - Fietsen die rondom het station verkeerd 'geparkeerd' stonden, zijn vannacht door de politie weggehaald. Hondcrdzes- iig fietsen en twee bromfietsen, die volgens een politiewoord voerder, her en der rondslinger den zijn meegenomen. energie naar gebruikers" LEIDEN - Zoals al bijna 25 jaar de traditie is. hield de Leidse Bond van Amateur tuinders afgelopen zaterdag weer de jaarlijkse Bloemen dag voor Bejaarden. De ama teurtuinders gingen er zater dagmiddag op uit om een aantal Leidse bejaarden een bloemetje van eigen land te brengen. Dit jaar waren het de bewoners van de Van der Willigenhof. Huis op de Waard. Huize Wei poort. Solglyt en Robijnzicht die in de bloemetjes werden gezet. Op de foto het overhan digen van bloemen aan bewo ners van de Van der Willigen hof LEIDEN Crescendo, het Leids operette- en instrumentaal mu ziekgezelschap, bestaat dertig jaar. Ter gelegenheid hiervan werd afgelopen zaterdagavond aan leden, donateurs en genodig den een feestavond aangeboden. Na een Farce Mzgeure-achtige openingssketch mocht voorzitter Van Haasteren uit handen van de jubileumcommissie als ge schenk een dirigentenlessenaar in ontvangst nemen. In zijn toespraak dook de voorzit ter in de geschiedenis van deze oorspronkelijk als mondharmi- cagezelschap opgerichte vereni ging. Tevens besteedde hij veel aandacht aan de verdiensten van de heer A.J. van der Kwartel, die onder meer jarenlang voorzitter van de vereniging is geweest; hij werd dan ook tot erelid benoemd en ontving daartoe de bijbeho rende versierselen. Belangrijkste evenement in dit ju bileumjaar zal zijn de uitvoering van Emmerich Kalmans operette Grafin Mariza op 30 oktober in de Stadsgehoorzaal. In de ver schillende toespraken wierp de ze gebeurtenis reeds haar scha duwen vooruit Men hoopt op een druk bezochte, succesvolle uitvoering, waardoor operette in Leiden steeds meer als een van zelfsprekendheid beschouwd zal gaan worden. LEIDEN - Met een schouderfrac tuur en een lichte hersenschud ding is een 27- jarige Leidenaar vannacht opgenomen in het AZL. Op de Hoge Rijndijk, rich ting Levendaal wilde de man. die op een motor reed een auto inha len. Hij wijkte daarbij te veel uit naar links en klapte vervolgens op een verkeerszuil. iiaswj s jjj Een van de tentoongestelde kippen in het Vijf Hovenhuis LEIDEN Vlaamse reuzen, dwergkonijntjes, cavia's, sicrdui- ven en kippen Dat is nog maar een greep uit al het kleinvee dat het afgelopen weekeinde te zien was op de tentoonstelling van de Leidse Pluimvee- en Konijncn- sportverchiging in het Vijf Ho- venhuis. Het was de zevende keer dat de LPKV een tentoonstelling hield van zelfgefokte dieren. Alleen jonge dieren komen in aanmer king voor een plaatsje op deze expositie. Bovendien moeten zij zich het keurend oog van enkele keurmeesters laten welgevallen, die ieder dier het afgelopen weekeinde een beoordeling toe dachten. De belangstelling voor de tentoon stelling was goed, maar liefst tweemaal zoveel mensen als vo rig jaar kwamen een kijkje ne men naar de driehonderd aanwe zige dieren Voor de organisatie zeker reden ook volgend jaar weer een jongdicren-tentoon- stelling te houden. Engelbertha- hoeve geopend LEIDEN - Per koets kwamen ze zaterdagochtend aan. het echtpaar Favier. burgemees ter Goekoop en commissaris Van Voorden, voor de officië le opening van de Engelber- tha-hoeve. Een opening ove rigens waarop de champagne rijkelijk vloeide en waarbij de openingshandeling be stond uit muziek, die op ver zoek van het echtpaar Favier ten gehore werd gebracht De zeer fraaie Engelbertha-- hoeve, stammend uit de ze ventiende eeuw. is de trots van het echtpaar Favier. Van een vervallen boerderij maakten zy aan de Hoge Morsweg een horecabedrijf waarvan de sfeer en entoura ge uniek zijn. In zijn openingstoespraak me moreerde Goekoop de hore- ca-loop baan van het echt paar Favier (82 en 68 jaar) nog eens. Het begon vlak na de oorlog allemaal met "De Drie Aapjes al snel uitgebreid met het hotel "Nieuw Miner va" aan de Boommarkt. En nu dus de Engelbertha-hoe- ve. volgens het echtpaar zelf het hoogtepunt van alles. LEIDEN - De gemeenteraad zou van het Energiebedrijf Rijnland moeten eisen om de miljoenen winst die het bedrijf maakt terug te geven aan de gebruikers. Dat schrijft de Socialistiese Partij (SP) in een open brief aan de ge meenteraad van Leiden. Ook zou aan de Tweede Kamer voorgesteld moeten worden win sten op energie te verbieden en zou het privé—ondernemingen verboden moeten worden zich aan gemeenschapsbezit als ener gie te verrijken. Tenslotte zou de gemeenteraad bij de Shell en de Esso moeten protesteren tegen het opdrijven van de gaspnjzen door hun superwinsten, zo schrijft de SP. Deze maatregelen zouden volgens de SP meer effect hebben dan het voorstel dat de Leidse ge meenteraad heeft gedaan aan de Tweede Kamer. De raad stelde voor om vanwege de hoge gas pnjzen een compensatie te geven inkomen De SP noemt zo n re geling "slechts een piepklein pleistertje plakken op de gapen de wonde". Hongaarse volksmuziek op straat LEIDEN - De Hongaarse groep Kalamajka beet zaterdag het spits af wan de Leidse volksmuziekweek. Op verschillende plaatsen in het Leidse centrum lieten de zes muzikanten van Kalamajka Hongaarse boeren- muziek aan voorbijgangers horen. In de loop van de week zal er regelmatige volksmuziek uit Nederland en andere landen te horen zijn op straat t« cafes, op het stadhuisplein en op een dekschuit tegenover De Waag Het hoogtepunt vindt zaterdag in de Stadsgehoorzaal plaats, waar dan het zevende Leidse Folkfestival wordt gehouden. LEiDEN-DEN HAAG - Leiden is de stad van de tegenstellingen. De sociale achterstand van de bevolking is groot. Maar aan de andere kant neemt Leiden een vooraanstaande plaats in qua gemiddeld inkomen per belastingplichtige. Het verschil tussen rijk en arm is dus aanzienlijk. Onder andere tot deze conclusie komt het Centrum Beleidsadvi- serend Onderzoek in Amsterdam (CEBEON). Afgelopen week pre senteerde deze organisatie een rapport over de problematiek van grote steden. Het rapport be vat de resultaten van een verge lijkend onderzoek, dat in op dracht van de ex-minister van binnenlandse zaken Wiegel is verricht. De onderzoekers hebben zich ge richt op Amsterdam, Rotterdam. Den Haag, Utrecht. Eindhoven, Enschede, Maastricht en Leiden. Volgens het rapport blijken Den Haag en Leiden gemeenschappe lijke kenmerken te hebben, al leen is Leiden de stad met de grootste concentratie groepen die in „allergrootste achterstand verkeren". „Het grondgebied van Leiden is klein. Uitbreiding van de indus triële vestigingen daarop is niet mogelijk. Daarnaast heeft Lei den de op n na grootste oude bin nenstad van Nederland, vol mo numenten en grachten. Leiden kent dan ook een hoge prioriteit toe aan het herstel van die oude binnenstad en aan welzijnsvoor zieningen voor de bevolking", al dus het rapport. jongeren In Leiden en Den Haag blijken ver houdingsgewijs de meeste vrije- sectorwoningen te zijn gebouwd en het woningbestand is voor tachtig procent van goede kwali teit. Het aantal mensen per hec tare is er het grootst en de be schikbare bouwgrond het ge ringst. Maar er zijn tussen Den Haag en Leiden ook verschillen. Zo is Den Haag de meest vergrijsde stad en is Leiden de stad met het grootste aantal jongeren." „Wat gezien de aanwezigheid van de universiteit niet verbaast", aldus de onderzoekers. Ze zeggen verder dat Leiden er vergeleken met de andere plaat sen relatief gunstig voor staat met de werkgelegenheid. „Het percentage werkloze vrouwen is in Leiden zelfs het laagst. Opval lend is in Leiden het sterke woon werkverkeer. De uitgaan de pendel is in de jaren zeventig zelfs nog toegenomen. Relatief weinig Leidenaren gebruiken de auto in het woon-werkverkeer". Op het gebied van de misdaad neemt Leiden een voorlaatste plaats in. Koploper is Amster dam. Daar kwamen in de door het CEBEON onderzochte perio de veel meer misdrijven ter ken nis van de politie dan in Leiden. Per 1000 inwoners waren dat er in Amsterdam 105 en m Leiden 51. Vandalisme Mag de zware criminaliteit in Lei den vergeleken met de andere onderzochte steden op een laag pitje staan, vandalisme komt daarentegen verhoudingsgewijs veel voor in de Sleutelstad. Na Utrecht komt Leiden daarmee op de tweede plaats met 5,3 ge vallen per duizend inwoners van bij de politie bekende vernielin gen. In Amsterdam is dat 2,9 per duizend inwoners.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3