Trotters weer onderuit Voüeybalzege Leython Zilveren plakken Bataven-teams Rono: driemaal is scheepsrecht MAANDAG 14 SEPTEMBER 1981 PAGINA 17 SPORT^B SPORT SPORT NOORDWIJK De regionale volleybaltoppers NOVO maar vooral Leython zullen de komende competitie - over twee weken - versterkt van start gaan. Dat leerde het nationale Den Otter-toernooi, dat de Noordwijkse volley balvereniging zaterdag voor het tiende achtereenvolgen de jaar organiseerde. Het mannen-promotieklasse team van Leython zorgde za terdag voor opschudding door de derde divisiepoule winnend af te sluiten. Daar mee lieten de Leiderdorpers gerenommeerde divisieploe- gen als ZOVOC (Zoeter- meer), Alledes (Haarlem). Amsterdam/Boemerang en het Zwijndrechtse CW/Del- ta achter zich. Vooral de In komst van spelverdeler-rou tinier Willem Hendriksen en oudgediende Erwin Bergsma alsmede de trainerswisseling Passchier - De Rijk hebben het Leiderdorpse mannen- vollevbal doen opleven. Lev- thontalent Wim Schouten lijkt ook dit jaar weer hoger te springen en harder te slaan. De blonde hoofdaan valler torent nu letterlijk met kop en schouders boven de netrand uit. andere divisiepoule kwam een herboren NOVO binnen de lijnen. Oudjes als Nico Turnhout en Frans van den Berg hebben plaats moe ten maken voor jongeren (Wilfred van Duuren van het tweede). Piet van den Brink van WW en Loek van Ze venter. Mede omdat hoofd aanvaller Jan Pley zijn oude strijdmakker Jaap Kuit en Arie Verdoes naar Ovra (Haarlem) volgde is het team homogener uit de bus geko men dan voorgaande jaren. Donar eindigde achter NOVO als vijfde. Het aanvalsspel rond de langbenige Jaap de Vries zoals trainer-speler Ron Groen dat voor zijn ploeg heeft uitgedacht loopt nog niet naar behoren. De vrouwen van Leython gaan waarschijnlijk een plezierige divisietijd tegemoet. De pro- motieklassekampioen van vorig jaar bewees met de toernooiwinst eens te meer op dit niveau (derde divisie) thuis te horen. Een ten opzichte van vorig sei zoen voltallig Gemini/K 2 ein digde als tweede achter Ley thon. Een zwaar versterkt tweede vrouwenteam van NOVO met Jenne Westgeest (eerste). Jannie den Hollan der. Joke van Maastricht (te rug van weggeweest) en Mir jam Borsje (VC Sassenheim) werd verrassend derde voor het jeugdige Amsterdam/ Boemerang en VC Utrecht. NOVO en DAC hadden met hun eerste teams ingeschre ven voor het tweede divisie- toernooi en moesten respec tievelijk met een vierde en vijfde notering genoegen ne men. Zij bevonden zich dan ook in het sterke gezelschap van Tonegido uit Voorburg, dat als winnaar van de hoog ste klasse de Den Ottertrofee in ontvangst mocht nemen. Schippers Berkel en het Haarlemse Allides. HAJE OLDEN LEIDEN/VUGHT Twee teams van de Leidse atletiekvereniging De Bataven zijn het afgelopen weekeinde tijdens de Nederland se estafettekampioenschappen op de fraaie, gloednieuwe kunst stofbaan in Vught in de prijzen gevallen. Zowel op de 4 x 400 me ter als op de 4 x 800 meter bij de heren werd een zilveren medaille in de wacht gesleept. Op beide afstanden moest de Leid se vereninging haar vorig jaar be haalde titel verdedigen. Door het gemis aan Wybo Lelieveld, die LEIDEN - De uitslagen, die de Leidse vertegenwoordigers behaalden in de Promo tieklasse van de veldkorfbalcompetitie, waren niet zo succesvol als wel gehoopt was. Fides Pacta, dat vorige week in de tweede helft een zeker lijkende overwinning aan de neus voorbij zag gaan. gleed in de wedstrijd tegen Ready eveneens in de tweede helft weer uit; Fidfes Pac ta verloor na een voorsprong bij rust van 3-5 met maar liefst 10-5. Ook Pernix zag geen kans tegen het sterke Haagse VES een punt binnen te slepen. Heen De Danaï den keerde naar Leiden terug met één punt op zak. Tegen Wes terkwartier werd na met rust nog met 3-0 te hebben achter gestaan een knappe 5-5 gerealiseerd. In de eerste klasse doen de Leidse vertegenwoordigers het prima. Zuiderkwartier kwam opnieuw tot winst en ook TOP zag haar tweede wedstrijd in een verdien de 10-8 winst eindigen. Ready-Fides Pacta 10-5 (3-5). Het lijkt er op dat 45 minuten korfbal voor Fides Pacta lang genoeg is. In het tweede part van de wed strijd bakken de Leidenaars er werkelijk niets van. Bleef de schade vorige week nog beperkt tot een verlies van één punt. te gen Ready kostte deze instelling het team van Gerard Bos de zege en de afgang was daar. Het te leurstellende spel in de 2e helft is voor Bos nog niet verklaarbaar. Toch zal er volgens hem op men taal gebied heel snel veel moeten veranderen, wil Fides Pacta toch nog een rol van enige betekenis gaan spelen. De eerste helft leek veelbelovend. Dik Onderwater had na 4 minuten snel succes en met een schitterende doorloop bal zette hij Fides op het goede spoor. Ook de tegentreffe van Ready werd al snel door de Lei denaars beantwoord. Wim en Hennie Piket scoorden in de 18e en 21e minuut en brachten de stand op 1-4. Ook Diet Rijsber- gen vond na een tegentreffer van de Hagenaars werd snel de korf en toen Fides Pacta vlak voor het rustsignaal een strafworp moch nemen, leek er vooralsnog geen vuiltje aan de lucht. Wim Piket miste echter de tweeëneenhalve- meter worp. In de 2e helft een totaal anders spe lend Fides Pacta, dat door Ready werd overspeeld. Knap spelend liep de thuisclub via 5-5 naar een vrij gemakkelijke 10-5 zege uit Westerkwartier-De Danaien 5-5 (3-0). Het harde veld in Amster dam waarmee sommige spelers van De Danaïden geen rekening hadden gehouden en op schoei sel speelden met te weinig nop pen, bracht De Danaïden vooral in het begin van de wedstrijd van slag. Na de eerste tien minuten keken de Leidenaars al tegen een 2-0 achterstand aan, die vijf mi nuten daarna zelfs was vergroot naar 3-0. De Danaïden stelde daar niets of weinig aanvaUende akties tegenover. Maar de scho lieren speelden-zo statisch dat daar geen enkele treffer uit volg de. In de tweede helft wijzigde coach Ron Ek het gehanteerde spelpatroon en bracht er meer loop-tempo in. Westerkwartier, dat tot een kwartier na rust de stand nog steeds op 3-0 had kun- Wereldrecord op de 5000 m ^V-4- Vw v £V V?V BERGEN (ANP) - Henry Ro no, de 29-jarige Keniaan die in 1Ó78 de atletiekwereld ver baasde door in een tijdsbe stek van amper drie maanden de wereldrecords op de 3000, 5000, 10.000 meter en 3000 m steeple chase op zijn naam te brengen, is weer helemaal de oude. De Afrikaan, die in 1980 nauwelijks tot een pres tatie van niveau kon komen, verbeterde gisteren in Ber gen zijn wereldrecord op de vijf kilometer van 13.08.4 met 2.2 seconden tot 13.06.20. Voor Rono gold dat drie maal scheepsrecht is. De afgelo pen week mislukten twee po gingen het wereldrecord scherper te stellen. Afgelo pen woensdag in Rieti zat tot 1000 meter voor de eind streep een verbetering van het wereldrecord er in. De Oostduitser Hans Jörg Kunze verraste in de Italiaanse plaats door de race te winnen in de nieuwe Europese re cordtijd van 13.10.43, Rono eindigde in die wedstrijd als derde in 13.12.47. Algelopen vrijdag deed de Afrikaan voor 27.000 toeschouwers op de baan van Crystal Palace bij Londen opnieuw een aan val. Ook toen slaagde hij niet al bleek hij met 13.12.34 nog steeds voortreffelijk in vorm. In Bergen slaagde de aanval wel. De vier wereldrecords van Rono zijn: 3000 m (7.32.1, Oslo 27.6.1978). 5000 m (13.06.20. Bergen 13.9.1981). 10.000 m (27.22.3. Wenen 11.6.1978) en 3000 m steeple chase (8.05.4, Seattle 13.5.1978) In Bergen sneuvelde ook het wereldrecord op de 5000 me ter voor dames, een nummer dat nog niet officieel op de wereldrecordlijsten voor komt maar binnen afzienbare tijd zijn officieuze status zal kwijtraken. De 29-jarige En gelse Paula Fudge liep de af stand in 15.14.51 en was daar mee aanmerkelijk sneller dan oude "wereldrecordhoud ster" Ingrid Kristiansen (Noor) die in juli in Oslo een tijd van 15.28.43 kwam. De Russin Ljoedmilla Veselko- va heeft zaterdag in Bologna tijdens internationale atle tiekwedstrijden met wereld en Europese record op de mijl voor dames verbeterd en gebracht op 4 minuten en 20.89 seconden. Het oude we reldrecord stond sedert 26 ja nuari 1980 (Auckland) met 4.21.68 op naam van de Ame rikaanse Mary Decker. Sydney Maree benaderde zater dag bij internationale atle tiekwedstrijden in Hamburg het wereldrecord (3.31.40 Ovett) op de 1500 meter tot op minder dan één seconde. De 25-jarige geboortige Zuid afrikaan, die vorige week tij dens de strijd om de wereld beker in Rome voor de eerste maal sedert jaren in een inter nationale wedstrijd mocht uitkomen omdat hij binnen kort het Amerikaanse staats burgerschap verkrijgt, liep de 1500 meter in 3 minuten en 32.30 seconden. De Italiaan Massimo Magnani werd gisteren in Agen (Fra) eerste in de strijd om de Eu ropese marathon beker. Hij legde de 42 kilometer en 195 meter af in 2 uur 13 minuten en 29 seconden. De Europese beker voor landenteams ging naar Italië voor de Sowjet- Unie. nen houden, werd daardoor ver dedigend wat zwakker waardoor er kleine gaatjes vielen. Bea Schrama herstelde het vertrou wen van De Danaïden (3-1) en ondanks de direkt daarop vol gende tegentreffer volhardde De Danaïden in Ek's strategie. In grid van Haren verkleinde de achterstand tot 4-2, nadat eerst een benutte strafworp van Hen nie Devilee wegens lopen werd afgekeurd. De Danaïden rook na twee benutte strafworpen van Kees Christiaanse opeens de winst (4-4) en kwam door Bea Schrama met nog 10 minuten te gaan op 4-5. Het balbezitspel dat De Danaïden daarna het publiek voorschotelde en waar tegenover Westerkwartier geen verweer stelde, werd echter toch door een ingreep van scheidsrechter Nij- boer pal voor tijd afgebroken, waardoor Westerkwartier toch nog in stelling kon komen: 5-5. Een laatste poging van Hennie Devilee om een doorloop af te ronden mislukte maar net, door dat de bal aan de verkeerde kant van de korf naar beneden viel. VES-Pernix 9-6 (6-3). De op dit mo ment opererende Pernix-ploeg bezit in het dames-zestal nog te weinig kracht en tegen het Haag se VES kwam dat duidelijk naar boven. De 0-1 voorsprong van Pernix werd al snel door de Haagse ploeg beantwoord en in een 3-1 achterstand omgezet. On danks verdienstelijk tegenspel wist VES steeds aan de goede kant van de score te blijven. Bij rust keek Pernix tegen een 6-3 achterstand aan. In de tweede helft bleef de marge van 3 pun ten lang gehandhaafd, maar toen Geerten Breedveld zijn tweede strafworp benutte en Kees Hor- tensius Pernix zelfs op 7-6 bracht, was alle kans aanwezig om een gelijkmaker te scoren. Een door een blessure van Kees Brokaar van de kook geraakt Pernix zag toen echter geen kans om de stand te wijzigen. VES be paalde tenslotte de nederlaag van Pernix op 9-6 door in de laat ste vijf minuten twee afstands schoten in de korf te mikken. Voor Pernix scoorden: Eelco Koolhaas 2x, Kees Brokaar. Kees Hortensius en Geerten Breed veld 2x. Merwic-Zuiderkwartier 4-7 (3-1). Zuiderkwartier incasseerde voor de wedstrijd al een tegenslag, toen tijdens de warming-up Jea- net van Waarde zich blesseerde en de ploeg daardoor in "dames problemen" geraakte. Het euvel Henk Alberts van Crescendo onderneemt een schietpoging werd opgelost door de komst van Tineke Homan uit Rotterdam. Pas tegen het eind van de eerste helft kwam Zuiderkwartier in haar ritme: 3-1. In de tweede helft slaagde Zuiderkwartier er snel in om via 3-3 en 4-4 Merwic op achterstand te zetten, waar door de zege niet meer in gevaar kwam. Doelpunten: Joep van Dam (2x). Dirk Jan de Kreek (2x), Jimmy van Dam, Rens Hen zen en Dik Derksen. Tweedeklassers. In de tweede klasse behaalde aUeen Fiks een overwinning. Een snelle 0-3 ope ning bleek voor De Overkanters een te grote marge om Fiks nog in verlegenheid te brengen. Via een ruststand van 1-4 behaalde Fiks vrij gemakkelijk een ver diende 4-6 overwinning door doelpunten van: Dirk Jan Elzen- ga, Connie Anholts, Reinetta An- holts, Herma Tobé, Jeroen Hui zing en Diederik van Veen. Ons Eiland kon het niet bolwerken tegen IJsselvogels. Ondanks een goede eerste helft, die met een 1- 4 ruststand in het voordeel van de Leidse ploeg was afgesloten, bleek de ploeg van de sinds kort aangetrokken trainer Ko de Haas in de 2e helft niet in staat IJssel vogels nog meer op afstand te zetten. Een stug volhoudend IJs selvogels slaagde er zelfs in de stand te wijzigen in 6-4. Voor Ons Eiland scoorden: Rob Hassel- bach, Sane v.d. Meeberg. Hans v.d. Meeberg en Jan van Kalke ren. Crescendo dat in de 2e helft met nog tien minuten te spelen een 5-3 voorsprong had op DKV moest toelaten dat de tegenstan der nog net voor het eindsignaal van scheidsrechter Teun Lepe laar een 5-5 gelijkspel uit het vuur sleepte. De Algemene zag ook geen kans een 10-6 voor sprong met nog een ruim kwar tier te spelen, vast te houden. Zwervers kwam door twee scho ten en twee strafworpen toch nog naast De Algemene: 10-10. Voor Crescendo scoorden: Mar lies Brouwer, Wilfred Cornelis- sen, Petra Baak en Henk Alberts. Voor De Algemene deden dit Aad Rusman 3x. Martin Filippo 2x, Wim van Vliet, Bert MaUooy, Tom Beij, Annemiek Keereweer en Jorre Serdijn. In de derde klasse leden Velocitas en KNS ieder een nederlaag. Velocitas- Maa.ssluis 3-5, KNS-Phoenix 4-5 GERT GRESSIE inmiddels weer voor studie en training naar Amerika is afge reisd. was dit bg voorbaat een moeilijke opgave Toch kwam het viertal Han Kulker. Hans Verlaan. Maarten en Koen Ggs- bers zaterdag op de 4 x 400 meter dicht bij de eerste plaats. Vooral het lopen van nieuweling Hans Verlaan. afkomstig uit de basket balwereld. was opmerkelgk sterk. Uiteindelijk kwam er een IJzersterke tijd van 3.14.98 op de klokken Thuisclub Prins Hen drik, met als slotloper Harrie Schulting. was echter niet te kloppen. 3.13.97. Ook op de 4 x 800 meter, gisteren onder aanmerkelijk winderiger omstandigheden verwerkt, moesten de Leidenaars een an dere ploeg voor laten gaan. Dit maal het Amsterdamse AAC dat een in de beginfase opgebouwde voorsprong niet meer pnjs gaf 7.38.95. De Bataven-ploeg, met als slotloper Koen Gijsbers. no teerde 7.41.59. De andere teamle den waren Jan Verloop, Han Kulker en Peter Wezel Van het Leidse AV Holland deed een jongensploeg op de 4 x 400 meter een gooi naar één van de medailles. Het viertal Maarten van de Kleyn. Jan Jansen. Erik Ulrich en Michel Moll deed er al les aan. kwam ook tot een uitste kende tijd van 3 28.43 maar be landde daarmee toch op een vier de plaats. De overwinning ging hier naar het superieure Amster damse AAC in 3 22.25. Nederlandse records werden er in Vught verbeterd op vier afstan den en wel door AAC op de 4 x 100 meter heren (41.10). door AV Rotterdam op de 4 x 100 meter meisjes (48.39). door het Utrecht se Hellas op de 4 x 800 meter jon gens (7.41.75) en door het Haagse Olympia'48 op de 4 x 800 meter dames (8.54.59) Teams van De Spartaan uit Lisse verschenen m Vught niet aan de start. Wel was zaterdag in de Leidse Hout een jongens-ploeg present bij de finale van de dis- tnctscompetitie voor B-junioren. De Spartaan-junioren eindigden uiteindelijk op een tweede plaats achter het Alphense AAV'36. Puntenhalers in de Lisser ploeg waren Kees Toussam (100m inn 11.2 en met de speer 50.10m), Pe ter Blokker (400m in 51.3 en bij het hinkstapspnngen 13 40m) en Gert Jan Faas (800m in 2.01.9). Een meisjesploeg van de. AV Hol land eindigde op de zesde plaats. Opmerkelijk was de knappe zege van Regma van Duyn die van kop af en ver voor de concurren tie won in 2.18.7. Yvonne van Dorp bewees opnieuw dat zij ook grote mogelijkheden bezit voor de 400 meter gezien haar tgd van 58.6 seconden. In de verspring bak haalde zg 5.30 meter Dirk Maassen van de Brink, even eens Holland, was vrijdagavond snel op de sintelbaan aan de Kruislaan in Amsterdam Een wedstrgd over 3 kilometer bracht hem een persoonlgk re cord van 13 minuten 40 seconden waarmee hij tweede werd achter Haarlemmer Frank van Ravens- berg (13.03). Op 10 oktober gaat Maassen van de Brink op de Leidse kunststofbaan een aanval doen op het Nederlands record over 50 kilometer dat momenteel in handen is van zgn inmiddels met snelwandelen gestopte club genoot Nico Schroten. VIJFKAMP - De Pool Janusz Pe ciak is zaterdag in Peciak (zuid west Polen) wereldkampioen moderne vijfltamp geworden De Olympische kampioen van Mon treal verzamelde 5662 punten, dertien meer dan de Italiaan Da- niele Masala, die het zilver ver overde. De Hongaar Tamas Szombathelyi bezette met 5448 punten de derde plaats. Polen won het wereldkampioenschap voor landenploegen voor Honga rije en Italië. P/Leiden veegt vloer aan met Maccabi Tel Aviv LEIDEN - Ook het tweede compe titieduel van de Spaarbank Trot ters eindigde in een nederlaag. Na een redelijk succesvolle oe fenperiode blijkt de ploeg van de nieuwe trainer Michiel van der Meer in de Eerste Divisie toch lengte tekort te komen. Trotters-Arnhemia Eagles 67-83 Ook tegen dc Eagles werd er wel fanatiek verdedigd, maar met na me de lange Ruud Kuiper (33 punten) kon niet afdoende wor den afgestopt. De punten van de Trotters zelf moeten voorname lijk van buiten de bucket ge scoord worden, maar met een schotpercentage van 41% is win nen onmogelijk. Het aanvalssys- teem wordt slecht uitgevoerd zo dat er alleen geforceerde schoten kunnen worden genomen. Daar naast een minimum aan re bounds en de nederlaag is ver klaard. Lichtpuntjes waren de nieuwkomers Wim van Niekerk en Steven Bouman met 13 en 12 punten Leiderdorp-Binnenland 70-71. Een sensationeel verlies van de Leiderdorpse ploeg, die dit jaar met het versterkte team een se rieuze gooi naar de titel in de Tweede Klasse Rayon wil ma ken. Een slap begin resulteerde in een 22-32 ruststand. In de tweede helft kwam Leiderdorp nog wel dichtbij, maar in de slot fase werd de overwinning door eigen bluders (zes gemiste straf worpen van Ronald Messema- ker) alsnog verprutst. Topscorer werd Rob Wallaart met 18 pun- Lisse-Blue Stars 84-45. In de andere Tweede Klasse start ten de Lissenaren met een klin kende zege op het vorig seizoen Mitchell Plaat meest waardevolle speler van het toernooi als tweede geëindigde Blue Stars. Onder leiding van de nieu we coach Hans van der Meyden gaf Lisse de Amsterdammers geen schijn van kans en toonde daarmee aan dit jaar hoge ogen te willen gooien. Topscorer werd John de Bruin met 24 punten. The Dragons-MSV 42-56. In de dames Eerste Divisie kende het Noordwgkse MSV een sterk debuut. De dames versloegen de thuisploeg door een sterke ma- n-to-man verdediging en aan vallend goed werk van het duo Marjolijn ter Laak en Tineke Vos. Opmerkelgk was dat dit ge beurde zonder dat de nieuwe coach Ria van der Meys (huwe lijk) aanwezig was. al was haar werk in het resultaat al duidelijk zichtbaar. Parker Leiden De nummer twee van Nederland, Parker Leiden, is klaar voor de competitie, klaar ook voor het eerste duel aanstaande woens dag tegen de kampioen Den Bosch Dat bewees de formatie van Ton Boot het afgelopen weekeinde in Osnabruck door het sterk bezette toernooi aldaar te winnen In het eerste duel werd met niemand minder dan Maccabi Tel Aviv de vloer aange veegd. De Israëlische ploeg, een absolute Europese topper, trad in de Duit se plaats in vol ornaat aan. Dat wil zeggen met Micky Berko- witz, de Amerikanen Williams en Perry en de kersverse Ameri kaanse guard Zimmermann. Vo rig jaar tijdens het toernooi van Crystal Palace won Maccabi maar net van Leiden doch de destijds uitgedeelde waarschu wing was blijkbaar aan de Israe li's niet besteed. Die dachten er nu een rustig oefenpartijtje van te kunnen maken, maar stonden voor ze er erg m hadden met 22-7 achter. Een score die eerst opliep tot 43-24 eer de nummer twee van Europa wakker werd. Te laat, want aan de finish had Lei den nog 11 punten over 93-82. een fraaie prestatie. Topscorer was Mitch Plaat met 26 punten, toprebounder Downey met 16 terwgl het schotpercentage over de eerste helft 79 bedroeg. Daarna trad Leiden aan tegen de organiserende vereniging, een wedstrgd waarin Leiden op nieuw sterk startte en vooral on der de borden heerste. Met 76-50 werd ook deze pot gewonnen. Downey nam 25 punten voor re kening, Puidokas pakte 14 en Bert Kragtwgk 13 rebounds. Crystal Palace was het laatste slachtoffer. Met wonderkind Al ton Byrd in de gelederen kreeg de Londen se ploeg een fikse ne derlaag aan dc broek: 91-68. Plaat tekende 27 punten aan. Downey 24 en 12 rebounds Mitch Plaat tenslotte werd uitge roepen tot de beste speler van het toernooi.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17