mi u Zwemploeg weer terug op niveau John McEnroe nu de tennisheerser Waterpoloteam moet toontje lager zingen rnu.um Ondanks blessures zege op Belgen nieuw twee medailles Zilver tegenvaller voor Oranje Records MAANDAG 14 SEPTEMBER 1981 SPORT Amerikaan wint ook in Flushing Meadow van Borg FLUSHING MEADOW (ANP/UPI) John McEnroe heeft gisteren in Flushing Meadow de heerschappij in de tenniswereld overgenomen van de Zweed Björn Borg. Nadat McEnroe twee maanden geleden Borg al had afgehouden van zijn zesde Wimbledonti- tél, liet de 22-jarige Amerikaan in de finale van het toernooi om de open Amerikaanse kampioenschappen zien, dat hij op het ogenblik de sterkste tennisser ter wereld is. In vier sets, 4-6, 6-2, 6-4, 6-3, werd de 'koele tennismachine' gedeci deerd teruggewezen. Borg bleef in deze partij overigens ver van de magistrale vorm waarin hij za terdag in de halve finales Con nors (6-2, 7-5, 6-4) had teruggewe- McEnroe is de eerste speler die de open "Amerikaanse" drie keer op rij wint sinds zijn legenda risch landgenoot Bill Tilden, die van 1920 tot 1926 zes achtereen volgende keren zegevierde. Hij heeft het eigenlijk in zijn halve finalepartij tegen zijn landgenoot Vitas Gerulaitis moeilijker gehad dan gisteren tegen Borg. Alleen de eerste set moest de 'rebel' aan zijn opponent laten: 4-6. Van dat moment af is McEnroe alleen in de derde set in moeilijkheden ge weest. Op 2-2 forceerde Borg een servicedoorbraak, waarna de Zweed zelf zijn opslag behield. Daarna speelde McEnroe echte magistraal. Na 3-4 brak hij door de opslag van Borg heen. De ma nier waarop toonde zijn grote klasse aan. Borg werd twee keer gepasseerd met een fantastische running lob. Aangeslagen door het superieure spel van zijn te genstander op dat moment, liet de immer stoïcijnse 'viking' die - belangrijke - derde set alsnog glippen: 4-6. McEnroe was op weg naar zijn der de open Amerikaanse kampioen schap. al dacht het publiek, 20.000 toeschouwers bevolkten de tribunes, daar heel anders over. Zelfs als McEnroe een bal fout sloeg, werd er hard geap- plaudiseerd, omdat Borg de zege meer werd gegund. Maar de Amerikaan liet er zich niet door van de wijs brengen. Ook in de vierde set hield hij de Zweed, die opmerkelijk veel fouten maakte, onder hoge druk. Bij 5-2 in zijn voordeel verspeelde McEnroe twee wedstrijd punten op de ser vice van Borg, maar in de negen de game was het wel raak: 6-3. Dames Tracy Austin veroverde zaterdag voor de tweede keer in haar loop baan de open Amerikaanse ten- nistitel bij de dames. In de span nende finale tegen Martina Na- vratilova had zij twee tiebreaks nodig, in de tweede en derde set, om zeker te zijn van het kam pioenschap en een prijzenbedrag van 66.000 dollar (180.000 gul den). De setstanden waren 1-6 7-6 7-6. In de eerste set zag het er overigens geen moment naar uit dat Austin de 'betonbak' zegevierend zou verlaten. Martina Navratilova overrompelde haar tegenstand ster met krachtig aanvalsspel. Alleen de zesde game moest de sinds kort Amerikaanse laten aan Austin: 6-1. Ook Navratilova was er alles aan gelegen de titel binnen te halen. Juist de toewij zing tot Amerikaans staatsbur ger was een stimulans voor haar geweest om in de halve finales Chris Lloyd te verslaan. Acht keer deed zij mee aan de 'US open' en nog nooit had zij de eindstrijd bereikt. Tegen Austin kon de ex-Tsjechoslowaakse het karwei echter niet afmaken. Het degelijke baselinespel van de Amerikaanse teenager werd Na vratilova uiteindelijk fataal. In de tweede set redde zij nog tot drie keer toe, bij de stand 5-6, de set, maar in de tiebreak kon zij niet doordrukken: 6-7 (4-7). Het tekende de wilskracht van Na vratilova dat zij tot het bittere eincie bleef doorvechten tegen Austin, die steeds beter in haar spel kwam. Tot 6-6 hield zij het bij. In de tiebreak maakte zij evenwel slechts één punt: 1-7. Uitslagen: halve finale heren: McEnroe - Gerulaitis 5-7, 6-3, 6- 2, 4-6, 6-3. Borg Connors 6-2, 7-5, 6-4. Finale gemengd dubbelspel: Ann Smith/Kevin Curren (Vs/Zaf) - Joanne Russell/Steve Denton (Vs) 6-4, 7-6 Finale dames dubbelspel: Kathy Jordan/Ann Smith (Vs) - Rosie CasalsAVendy Turnbull (Vs/Aus) 6-3, 6-3. De nederlaag tegen Tracy Austin is een feit en Martina Navratilova haar tranen slechts met moeite bedwin gen. Ook toptennissters vertonen af ten toe menselijke trekjes. DUINBERGEN (ANP) - Het Ne derlandse tennisteam is de reis naar Joermala (Sowjet-Unie) niet zonder problemen begonnen. Tijdens de interlandwedstrijd te gen België, die het afgelopen weekeinde in Duinbergen (Bel- gie) werd gehouden staakte zo wel Louk Sanders als Mare Al- bert de stryd. Albert, die in de Daviscupfinale Europese zone tegen de Sowjet- Unie de dubbel vormt met Tom Okker, moest in de partij tegen Richer opgeven wegens darm- stoornissen. De Limburger is niet meer in actie gekomen. San ders, de achtvoudige nationale kampioen, verloor zaterdag met ruime cyfers van Bernard Boi- leau: 1-6. 4-6. Een dag later gaf hij de wedstrijd tegen Brichant cadeau, omdat hij hinder onder vond van een geïrriteerde spier in de lies. Beide spelers zijn ove rigens gistermiddag wel met de Daviscupploeg naar^de Sowjet- Unie vertrokken De interlandwedstrijd tegen Belgiè werd ondanks het opgeven van Albert en Sanders gewonnen met 22-12. Rob Mentink en Mar tin Koek waren de enige twee Nederlanders die in beide wed strijden zegevierden. Voorts was de nederlaag van "Neerlands tennishoop" Eric Wilborts tegen Brichant opvallend 6-7, 1-6. Wilborts maakte het verlies in zijn tweede partij, tegen de Bel gische nummer één Boileau, ruimschoots goed: 6-2,6-1. Rob Hak won van Thierry Stevaux met 6-2, 4-6, 6-1 Conditieachter stand breekt Nederland op SPLIT In een aantal opzichten was het zaterdag voor Denis Pocsik een droevige dag. Vol optimisme was hij half juli begonnen met de voorbereiding van het Neder landse waterpoloteam op de Europese kampioenschap pen in Split. Al spoedig kwam hij met de eerste kritiek op de erbarmelijke conditionele toestand van de spelers. En met die opmerkingen bleek hij een vooruitziende blik te hebben. Tegen Hongarije, zijn geboorte land, probeerde Pocsik voor de laatste maal zijn mannen op te peppen omdat via een overwin ning er nog een kleine kans was om het kwalificatoernooi te ont lopen. Maar de ploeg, met een zieke Ton Buunk in de gelede ren, was uitgeblust. Het werd uit eindelijk 7-2 voor de Hongaren, die daarmee het Oranje-septet definitief op de laatste plaats drukten. Niet qua techniek, wel op conditie heeft het nationale team voorlo pig weer even moeten afhaken bij de Europese top. Er waren pe rioden dat de ploeg voortreffelijk waterpolo liet zien maar de mo menten waren door het gebrek aan kracht te zeldzaam. En als de fysieke ondergrond niet opti maal is, verslapt ook de psychi sche aandacht in een wedstrijd. Dat is dan ook de reden, volgens Pocsik. dat er bijvoorbeeld in tal rijke man-meer-situaties niet werd gescoord. Tegen Hongarije bijvoorbeeld presteerde de ploeg het om liefst acht keer een nume rieke meerderheid onbenut te la ten. Fouten, die je je op Europees ni- vaeu niet kunt veroorloven en die bijvoorbeeld een ploeg als West-Duitsland, dat terecht het goud in de wacht sleepte, dan ook niet maakte. De Duitsers spelen het spel zeer efficint, woe keren niet met hun krachten, maar wachten op een degelijke kans, die door oplettend spel wordt gecreerd. Zij lieten zich ook niet foppen door de soms in timiderende handelingen van de Oosteuropesc landen of door de getructe Italianen en Spanjaar den. Heeft het Nederlands waterpolo dan helemaal geen toekomst meer op Europees of wereldni veau? Zowel aanvoerder Ton Buunk als trainer Denes Pocsik blijft op dat punt optimist, daar bij verwijzend naar de te laat ge starte voorbereidingstijd, die SPLIT (GPD) Na de Nederlandse kampioenschappen, half juli in Amersfoort, zakte het vertrouwen in de Nederlandse zwemtop tot een dieptepunt. Geen enkele zwemmer of zwemster had zich via een individuele prestatie voor de Europese kampioenschappen in Split kunnen plaatsen. Dank zij de gebruikelijke estafettetruc ging er toch een groep van 16 „man" naar de Joegoslavische badplaats, met aan het hoofd een aangeslagen bondstrainer Eindstand: West-Duitsland Sowjet Unie Hongarije Joegoslavië Spanje Italië 10 13 67-49 1 11 62-53 1 10 54-45 7 3 0 4 6 54-62 7 1 3 3 5 55-60 7 1 2 4 4 55-63 7 2 0 5 4 49-56 7 1 1 5 3 47-55 Oranje-doelman Ruud Misdorp kreeg handenvol werk te verrichten le gen Hongarije. Hier stopt hij de bal door het vertrek van de vroegere bondscoach Ivo Trumbic slechts een paar weken duurde. „We hebben veel te weinig getraind", verontschuldigde Pocsik zich na het toernooi. ,,Niet alleen in de selecties, maar ook in de clubs zal er veel harder gewerkt moe ten worden om de conditie op te Ton Buunk meent echter dat er niet zoveel behoeft te worden ge wijzigd aan de samenstelling van de groep. „Met bijvoorbeeld een Nico Landeweerd er bij hadden we twee a drie punten meer ge had dan nu en dan stonden we niet op de laatste plaats. Ik blijf er trouwens bij dat we de zaak in de eerste wedstrijd tegen Roe- meni voor onszelf hebben ver pest. We hadden die wedstrijd niet mogen verliezen. Nu moes ten we elke keer weer onder druk spelen en dat geeft toch een zekere spanning, zeker in zo'n jonge ploeg die wij hebben". De vraag dringt zich echter op of de KNZB haar beleid wat betreft de selectie niet zal moeten wijzi gen. Nu wordt van elke speler bedongen, dat hij zich voor een lange periode beschikbaar stelt In de Nederlandse maatschappij, waar werk en studie nog altijd voorrang hebben en er van een behoorlijke loonderving of on kostenvergoeding nauwelijks sprake is. lijkt zo'n eis onhoud baar. Vooral de wat oudere spe lers, die ook nog andere, zakelij ke, besognes hebben, hebben nogal wat moeite met dat uit gangspunt van de bond. Een goed gesprek tussen de betrok kenen kan misschien een rede lijk alternatief opleveren en daar is het Nederlandse waterpolo al leen maar bij gebaat. Wat de kwaliteit betreft lag het ni veau in Split wel wat hoger dan het olympisch pologebeuren in Moskou. Desondanks viel er nogal wat kritiek te beluisteren op het vertoonde spel en op de leiding. Steeds meer gaat het uit lokken van overtredingen een grotere rol spelen in wedstrijden. Veel ploegen spelen met een vas te midvoor, die er alleen maar op uit is om een man-meer-situatie uit te lokken. Een speltype, dat de hardheid in da hand werkt en de scheidsrechter noodzaakt tot ingrijpen, waardoor het spel re gelmatig stil ligt. Voor het publiek een onaantrekke lijk gebeuren, dat - mede door deze speelwijze - ook steeds veel- vuldiger beheerst wordt door de macht van de scheidsrechters. Zij immers bepalen de aard van de overtreding en de straf die volgt. Een situatie, die alleen maar de willekeur in de hand werkt, al zijn de regels nog zo streng gereglementeerd. Dat laatste werd vooral bewezen in de wedstrijden van Joegoslavië, dat zeker niet beter was dan Ne derland, maar dat door de arbi trage zeker in twee duels - tegen Nederland en Italië - naar een overwinning werd gedragen. Niet zo vreemd deze handelwijze indien men bedenkt dat de Joe goslaaf Ante Lambasa voorzitter is van de FINA. En bij zo'n man wil iedereen wel een wit voetje halen.. Scoreverloop Spanje-Nederland 7-2 (2- 1. 3-1. 0-0, 2-0). Kiss (man meer) 1-0. Buunk (man meer) 1-1, Gerendas (man meer) 8-1, Kunck (man meer) 3-1, Kuncz 4-1. Somossi (man minder) 51. Van Mil (man meer) 5-2, Kuncz 6-2, Horkai 7-2. SPLIT (GPD) - Als de juryleden bij het kunstzwem- men de kaarten eenmaal hebben geschud, dan wordt het moeilijk om hun speelwijze te beïnvloe den. Dat ondervonden zaterdag de Nederlandse kunstzwemsters die, opnieuw achter de Engelsen, met het zilver genoegen moesten nemen. Mattie Goverde, de trainster van het Nijmeegse NZC: „De wedstrijd is in feite 's morgens al beslist. Toen vond de jury de Engelsen beter dan onze ploeg en dan kun je nog zo mooi zwemmen, aan de volgorde verander je 's avonds dan weinig meer. Zelf vond ik de uitvoering van de Engelsen technisch erg goed, maar ook vrij saai. Ons nummer was veel levendi ger, maar dat vonden we niet terug in de score". Die tweede plaats was toch wel een tegenvaller voor de Nederlandse ploeg, die bij de groepen heel hard naar het goud had toegewerkt en daar ook een beetje op had gerekend In de loop van de week bleek echter al dat de Engelsen een streepje voor hadden bij de juryleden en die lijn is tot het laatste optreden doorgetrokken. De uitslag bij de groepen was: 1. Engeland 168,65 pun ten. 2. Nederland (Marijke Engelen. Petri Engels, Judith van der Berg. Liesbeth van Hoorn. Marleen Engelen, Catnen Evken, Marjan van den Broek en Ilse Westbroek) 167,65 punten, 3. Zwitserland 164,35 punten. Een maand lang heeft Bert Sitters met zijn mensen gewerkt aan het herstel, vooral van het zelfver trouwen. De bekroning kwam op de laatste dag. Nadat Connie van Bentum en de estafetteploeg al eerder in de week voor brons hadden gezorgd, voegden Jolan- da de Rover en opnieuw het Bar- neveldse talent daar een zilveren en een bronzen plak aan toe. Een glorieuze finish van een ploeg, die wat de meisjes betreft toch weer aansluiting heeft gevonden bij de internationale top. Dat laatste geldt met name voor een Connie van Bentum. Op de 100 meter had zij zich al opvallend gemanifesteerd achter de Oost- duitse meisjes Metchuk en Mei- neke, op de dubbele afstand be klemtoonde zij haar vooruitgang nog nadrukkelijker: achter Car- mela Schmidt en Birgit Meineke finishte zij in 2.01.15. een evena ring van het Nederlandse record van Enith Brigitha, haar grote voorbeeld. „Een fractie harder was natuurlijk ook leuk geweest, maar ik vind het al een hele eer om het record met Enith de delen", aldus de atheneum-scholiere uit Barne- veld, die voor dit toernooi haar vakantie met een week of twee moest rekken. „Het was wel een ellendige dag. 's morgens in de serie blijkt dan dat je kansen hebt en dan mpet jeje. terwijl ie dereen al uitgezwommen is toch blijven concentreren. Ge lukkig deel ik mijn kamer met Jolanda, dus we zaten samen met hetzelfde probleem" Voor lopig staat de school weer op de eerste plaats, maar als zij een maal het papiertje heeft wil zij met hut oog op de Spelen in Los Angeles best een jaar aan het zwemmen spenderen. In Ameri ka of elders. Dromen Datzelfde geldt voor Jolanda de Rover, die ook in de vijfde klas van het atheneum zit. En pas zo'n vier jaar geleden een beetje serieus is gaan zwemmen. En dan nu zilver in Split. ..Van zoiets durf je eigenlyk alleen maar te dromen Ik kwam wel als tweede in de finale, maar ik had verwacht dat de Russische Gor- chakova en de Roemeense Buna- SPLIT - Op de laatste dag van de Europese zwemkam- pioenschappen in Split wer den nog twee Europese re cords scherper gesteld. De Hongaar Sandor Wlader ver bond dat record met het goud op de 200 meter rugslag door de race winnend te beëindi gen in 2.00.80. Het tweede re cord ging naar Rusland, dat de wisselslagestafctte won in 3.44.23. De Zweden werden tweede en de Oostduitsers derde. ciu 's avonds wel wat sneller zou den gaan. Ik ben maar hard afge gaan en met de Oostduitse Polit meegezwommen. In de derde baan dacht ik even dat het mis ging. maar een goed laatste keer punt bracht me in tweede positie en die heb ik gelukkig kunnen behouden" Haar eindtijd van 2.15,55 betekende een verbete ring van haar Nederlandse re cord dat zij 's morgens op 2.16,18 had gesteld. Wie vooraf een voorspelling had moeten doen, was zeker niet tot een dergelijk positief saldo geko men als waarmee de ploeg giste ren weer naar Nederland is ver trokken, tien Nederlandse re cords en een aantal aspirantenre cords gingen er in het fraaie zwemcomplex van Split aan flar den Veertien keer werd de A-fi- nale gehaald en even zovele ke ren kwam er een vertegenwoor diger uit in de B-finales Het is meer dan waarop ook Ben Sit ters bij zijn vertrek uit Neder land had durven hopen met Connie van Bentum. Annemane Verstappen. Jolanda de Rover. Petra van Staveren. Jolandc van der Meer en Wima van Velsen heeft Sitters nu een groepje tot zijn beschikking waarmee hij aan het werk kan. Maar wat gebeurt er nu verder1 Sitters „Ze gaan eerst weer naar school. Dat hoort zo in Neder land, waar het ook wel weer zal regenen. En dan gaan we probe ren een gunstig klimaat te zwem men voor. zeg maar, een soort kandidatengroep Cees de Vos. Wil Storm en ik willen ons daar voor inspannen. Denk niet dat we ze in de watten leggen en ze in een kruiwagen naar het zwem bad willen rijden. Verre van dat. Ze zullen eerder prikkeldraad versperringen moeten overwin nen, maar we kunnen ze helpen - bij het verkrijgen van meer trai- ningsuren. of bij problemen op school. In Nederland wordt ge middeld zo'n tien uur per week getraind. Dat kan misschien best vijftien uur worden, ook al wordt er internationaal gezien van het „kilometera vrafa n aifeestapt De training gaat meer in rl. rich ting van een gevarieerde oefen stof. waarbij naast de conditie ook een plaats is ingeruimd voor snelheid en kracht". Leger Het niveau van het dameszwem- men lag in Spht overigen legei dan in Moskou. Niet zo vreemd in een na-olympische jaar, waar in zelfs de Oostduitsers wat gas hebben teruggenomen, deson danks waren zij nog duidelijk te sterk voor de rest van Europa met de nog immer in vorm groeiende Ute Geweniger als on aantastbare „leading lady". Trots toonde zij zaterdag op een pers conferentie haar vijf gouden en een zilveren plak. die vermoede lijk slechts een voorbode vormen van het ere metaal dat nog in de toekomst op haar ligt td wach ten Die toekomst is voorlopig de wereldkampioenschappen vol gend jaar in Equador. waar de Oostduitsers in de confrontatie met Amerika. Canada en Austra- li wel weer voor enkele verras singen zullen zorgen. Het Nederlandse softbalteam heeft in het openingsweekeinde van het Europees softbalkam- pioenschap (tot 19 september in Haarlem) haar kansen op prolon gatie van de twee jaar geleden in het Italiaanse Rovereto verover de Europese titel stevig in eigen hand genomen Op de eerste dag. zaterdag, werd Belgie met 3-1 geklopt Gistermiddag werd naaste concurrent Italië met 1-0

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15