Deto directer dan stroef Quick Boys Noord wijk loopt winst mis Rijnsburgse Boys debuteert als falend collectief RCL zet kampioen te kijk Defensie niet alert genoeg: 0-3 Onfortuinlijke deling tegen WHC: 0-0 Spijkenisse profiteert slechts eemnaal van defensieve zwakte: 1-0 SPORT MAANDAG 14 SEPTEMBER 1981 Spijkenisse - Trainer Arie La gendijk moet zich zijn com petitiedebuut bij Rijnsburgse Boys wel wat anders hebben voorgesteld. Tegen het vorig jaar ternauwernood aan de gradatie ontsnapte Spijkenis se ging zijn ploeg met 1-0 on deruit, en het was vooral de wijze waarop deze nederlaag tot stand kwam die Lagen dijk in dit seizoen wel eens de eerste grijze haren zou kun nen bezorgen. Rijnsburgse Boys faalde in Spijkenisse vooral als collec tief. Op alle linies kwam de ploeg duidelijk te kort en slechts aan een enkele ge slaagde combinatie viel zater dag af te lezen dat de ploeg wel degelijk kwaliteit in huis heeft. De aanvallend starten de Rijnsburgse formatie werd in de loop van het duel door de thuisclub meer en meer in de verdediging ge drongen en het was duidelijk dat hier'nou niet bepaald de kracht van de ploeg huist. Met Martin Toet als een wei felende laatste man en de niet erg degelijk spelende Freek Rienks op de voorstoppers- plaats ontstonden voor het doel van Wijnand Sloos meermalen chaotische situa ties die wonder boven won der slechts tot één treffer van Spijkenisse zouden leiden. In het eerste half uur van de wedstrijd zag het er voor de ploeg van Arie Lagendijk al lemaal nog zeer rooskleurig uit. Aanvallende acties van Wil Groenendijk en Henk Merbis luidde een Rijnsburgs offensief in dat de eerste ze nuwtrekjes bij de defensie van de thuisclub zichtbaar maakte. Middenvelder Ruud van der Voort fungeerde in deze periode veelal als de mo tor van de Rijnsburgse for matie en stond door zijn enorme werklust en het-ver mogen een spelsituatie goed te doorzien aan de basis van verscheidene doelrijpe kan- Allereerst kreeg Wil Groenen dijk na een combinatie met Van der Voort de mogelijk heid om de score te openen, maar oog in oog met doelman Hans Leven wist hij niets an ders te doen dan de bal in de armen van de Spijkenisse- sluitpost te schieten. Vervol gens was het de evenals Freek Rienks van Quick Boys afkomstige Nico Kuyt die met een knap schot Hans Leyen voor de tweede maal binnen een minuut tot ingrij pen dwong. De uit dit schot voortkomende hoekschop werd door Wil Groenendijk naast gekopt. Ook op het middenveld en in de voorhoede bleek echter dat Rijnsburgse Boys zich nog duidelijk in de post-pre- natale fase van dit seizoen be vindt. De talloze combinatie- fouten en gemiste kansen we zen erop dat de spelers nog kampen met een chronisch tekort aan wedstrijdritme ter wijl het geloof in eigen kun nen, meestal een eigenschap waar het een voetballer niet aan ontbreekt, node werd ge mist. Spijkenisse werd hier door min of meer in de gele genheid gesteld zich met eni ge gretigheid op de aanval te storten en in de Rijnsburgse defensie fnoest enkele malen zeer stevig aan de noodrem worden getrokken om het en thousiasme van de thuisclub enigszins te beteugelen. Aan voerder Martin Toet werd voor zijn aandeel in een actie op de enkels van Piet Baren- drecht door scheidsrechter Storm opgeschreven, een twijfelachtige eer die in de tweede helft ook Aren Bu- vens van Spijkenisse ten deel viel na een overtreding op Wil Groenendijk. Rechterspits Reiner Ketting van de thuisclub had in deze periode van de wedstrijd bij zonder weinig moeite met zijn directe tegenstander Leo SPORT van Delft. De linkerverdedi ger bood Ketting volop de ruimte en was hem zelfs en kele malen bijzonder behulp zaam met het toespelen van de bal. een geste die met wat meer geluk tweemaal tot een treffer zou hebben geleid. Rijnsburgse Boys kreeg al leen in de slotfase van de eer ste helft nog een mogelijk heid om met een voorsprong de kleedkamer op te zoeken. Een door Henk Merbis geno men hoekschop werd door de mee naar voren gekomen Freek Rienks net over de lat gekopt. Na een 0-0 ruststand leek het er in eerste instantie op dat ook de tweede helft doelpuntloos zou worden afgerond. Zowel Spijkenisse als Rijnsburgse Boys, dat inmiddels Peter Hogewomng en Wil Groenen dijk had vervangen door res pectievelijk Piet Haasnoot en Johan de Kroon, slaagde er niet in om enige lijn in het aanvalsspel te brengen en het vele balverlies leidde slechts tot rommelige en uitzichtslo- ze situaties voor beide doe len. Ook nu werd er aan beide kan ten weer bijzonder slordig met de kansen omgespron gen Het meest schrijnende voorbeeld hiervan was wel het moment waarop de ver der onzichtbaar voetballende Piet Haasnoot de bal na een voorzet van Ruud van der Voort op enkele meters van het doel van zijn voeten liet wegstuiten. Al eerder had Van der Voort, in de tweede helft al net zo actief als voor rust, een overkoppende Jo han de Kroon op maat be diend. Tien minuten voor tijd deed Spykenisse-trainer Freek van der Lee echter een gou den greep uit het rijtje wissel spelers naast hem op de bank. De voor Jan Lankhaar in het veld gekomen René Lankhaar doorbrak al na een minuut de patstelling die bei- PAGINA Arie Lagendijk trainer Rijnsburgse Boys de teams inmiddels overeen leken te zijn gekomen. Na aangeven van Aren Buvens joeg hu vanaf de rand van het strafschopgebied de bal langs Wijand Sloos (1-0). Meer was op dat moment niet nodig om het laatste stukje ruggegraat van de ploeg uit Rijnsburg te breken. DICK VAN DER PLAS KAMPEN - Dat RCL ambitieuzer aan de competitie zou beginnen dan vorig jaar was een bekend gegeven. Aanwinsten als Siera, V.d. Heijden en Van Bohemen en een goede oefencampagne ga ven daar alle aanleiding toe. Dat de equipe van Theo de Waard echter landskampioen DOS- Kampen op eigen terrein meteen met 0-3 op de broek zou geven zal de verwachtingen evenwel te boven zijn gegaan. Het tactisch concept van de Lei derdorpers werkte zaterdagmid dag dusdanig goed, dat de uit slag niet eens geflatteerd was. In tegendeel, de score had nog ho ger uit kunnen vallen. De Kam penaren waren halverwege de tweede helft volledig gedemora liseerd en rijp voor de sloop. Vooral veteraan Henk Albers had het er moeilijk mee. De DOSK-libero speelde één van de slechtste wedstrijden uit zijn car rière en smeekte zijn trainer om hem te wisselen. Voorin .werd topscorer Frans Zelle volledig in gepakt door Koos Haneveld. Thijs Bruna had op het midden veld spelmaker Henk Nieuwen- huis goed onder controle. Met dit al waren de angels uit de Kamper kampioensploeg getrokken, RCL kon vrijuit voetballen. Het 4-mans middenveld vervulde daarbij een belangrijke rol. Dick van der Bijl strooide met passes, Bob van Bohemen ging herhaal delijk de diepte in. De beide vleugelverdedigers René Kam- minga en uitblinker Peter Siera zorgden daarbij voor ondersteu nende acties. Thijs Bruna en Hans Braat beperkten zich in die middenlinie tot een defensieve rol. Achterin hadden libero Cees Ruis en goalie Peter van der Heijden een gemkkelijk middag je, al waren zij op de momenten dat het moest wel zeer nadrukke lijk ter plekke. Na tien minuten spelen stond RCL al op een 0-1 voorsprong. Pierre van Gemerden was door een Kampenaar gevloerd, waarna Dick van der Bijl zich voor een directe vrije trap achter de bal zette. Met een fraaie curve be landde het leder in de boven hoek van het doel. 0-1. Gefor ceerd poogde de thuisclub wat terug te doen, maar verder dan wat hoge voorzetten en afstands schoten van Klein en Nieuwen- huis kwam DOSK niet. RCL be gon daarentegen steeds gemak kelijker te voetballen. Pierre van Gemerden (net naast) en Bob van Bohemen (te gehaast) waren aan de andere zijde dan ook dich ter bij een doelpunt. Na de rust zette DOSK voor korte tijd wat meer kracht achter de aanval. Van Dijk schoot de bal net over, de 16-jarige Mulder zag het door hem ingeschoten leder door Peter Siera van de doellijn gehaald. Prompt (55ste minuut) zorgde Siera zelf voor de beslis sing. Na een vrije trap van Bob van Bohemen kopte hij de bal fraai in het Kamper doel: 0-2. Tien minuten later was het Dick van der Bijl die de score verder opvoerde. Na een één-twee met Van Bohemen tikte hij de bal niet onhoudbaar langs doelman Duiveman: 0-3. Daarmee was het een bekeken zaak. Enk van Doe selaar miste nog een riante sco- ringsmogelijkheid, terwijl Mul der en Nieuwenhuis tevergeefs poogden de DOSK-eer te redden. Trainer De Waard bleef na afloop realistisch: "Misschien speelden wij een erg goede wedstrijd, maar DOSK kan net zo goed erg slecht gespeeld hebben, dat weet je nooit. We zullen de komende duels dan ook niet naast onze schoenen gaan lopen." KATWIJK - De donkere wolken, die zich reeds tijdens de oefencampagne boven Quick Boys begonnen samen te pakken, nemen een steeds dreigender omvang aan. Immers, het competitiedebuut van de Katwijkers tegen DETO liep op een 0-3 nederlaag uit. Moge lijk waren de cijfers wat over trokken, een tegentreffer had de thuisclub wel verdiend, maar aan het verlies zelf viel niet te tornen. Trainer Janse wacht dan ook een zware klus om zijn team over het forse verlies, dat het voor de start van de competitie onderging, heen te tillen. De basis van de DETO-zege lag in de kwaliteiten van de voorhoede. De aalgladde spitsen Hans Polko (ex-De Graafschap) en Jan Wete ring waren een voortdurende plaag voor de Katwijkse verdedi ging. De Quick Boys-defensie viej tegen die "voetbalmuskie- ten" met name in de tweede helft volledig door de mand. Het cen trale duo Arie Haasnoot-Joep den Hollander (na rust viel Den Hollander geblesseerd uit, waar na diens rol werd overgenomen door Johan Jonker) kwam snel heid te kort en kon zich slechts met behulp van de nodige over tredingen enigszins staande hou den. Anne Ouwersloot en Jaap van Beelen vervulden als backs slechts een figurantenrol. De blauwwitte voorhoede kon daar weinig tegenin brengen Alleen Teun van der Plas haalde een rui me voldoende. De vleugelspeler brak een aantal malen sterk NOORDWIJK - Noordwijk heeft slechts ten dele aan de adellijke verplichtingen, waaronder een afdelingskampioen nu eenmaal gebukt gaat, kunnen voldoen. De roodwitten beheersten het eerste competitieduel tegen WHC van begin af aan maar te gen de willoos opgejaagde We- zepers ontbrak het de man schappen van Piet Buter uitein delijk aan één ding: het scoren van doelpunten. Zaterdagmid dag gingen bij het laatste fluit signaal en een dubbelblanke stand de handen van de Veluwe- kanters triomfantelijk de hoog te in. Zij mochten zich de more le winnaars noemen. En niet Noordwijk, waar iedereen ei genlijk voetstoots van was uit gegaan. De verbazing over deze onver wachte ontwikkeling was in bei de kampen niet van de lucht. WHC monterde zichtbaar op door deze onverwachte punten- winst. Kort voor de officièle ope ning van de nieuwe voetbaljaar gang maakten de bezoekers de indruk nauwelijks van de schrik bekomen te zijn. De niet regiona le indeling alsook het program ma dat WHC in de eerste weken heeft af te werken heeft ieder verenigingslid goed1 doen slik ken. "Ik heb helemaal niets te gen de verenigingen uit het wes ten, integendeel, er wordt beter gevoetbald," wist trainer Bas Paauwe," maar wij zijn als enige vereniging van de Veluwe in IA ingedeeld. En dan beginnen we het seizoen ook nog eens met twee uitwedstrijden. terwijl daarna Barendrecht op bezoek komt. Haal je dan weinig punten, dan werkt dat heel lang door", beschouwde Paauwe somber. "Anderzijds geeft het vertrou wen als je in Noordwijk een punt pakt". Dat het daadwerkeluk zo ver zou komen had Paauwe in zijn stout ste dromen niet durven denken Het wedstrijdverloop het ook geen enkele ruimte tot dergelijke gedachten. Niet éen keer dook een WHC-er gevaarlijk op voor doelman Dick Dortmundt. Ge durende de eerste helft mochten de bezoekers zich gelukkig prij zen wanneer de bal op het mid denveld kon worden vastgehou den. Een in de beginfase sterk opererende Jos Smits zorgde er in samenwerking met John van Dijk, voor dat ook dat nooit van lange duur was. WHC moest naarmate de tijd vorderde verder en verder terug. Noordwijk keek de overmachtsi tuatie rustig aan. Aanval op aan val stuurde men op WHC-doel- man Bert Sanders aan. De lang harige sluitpost stond onophou delijk onder druk. Kansen waren er meer dan voldoende en de eer ste competitietreffer zou, zo dachten ook de 700 toeschou wers, nooit lang op zich laten wachten. Een kopbal van John Manjt was al in de derde minuut net langs de verkeerde kant van de paal gesuisd! direct gevolgd door een opgelegde kans voor John van Dijk. Nadat Ruud Bro- ring een vlijmscherpe voorzet van Jan Willem Bogers tegen Sanders had gemikt, aarzelde Van Dijk te lang om de bal in de lege hoek te deponeren Lang ge noeg om Sanders de gelegenheid te geven andermaal het gat te dichten. Halverwege de eerste rondgang toonde de doelman opnieuw zijn talenten. Een door Bröring en Van Dijk ingelopen voorzet van Jos Smits tikte hij. liggend op de doellijn, uit de doelmond. In de direct ingezette counter werd Noordwijk bijna verrast. Dort mundt kon zijn krachten echter sparen tQen de terugtrekbal van Aalt Tiggelaar achter de instor mende Arie Mulder belandde en Noordwijk de draad simpel weer op kon pikken. De beloning voor het geduld waar mee Noordwijk op de eerste tref fer wachtte, bleef vooralsnog uit. Nog geen reden voor paniek, achtte de formatie van Piet Bu ter. die na rust op eenzelfde ge moedelijke voet verder bouwde. Direct waren er alweer kansen. Opnieuw voor de uiterst actieve Van Dijk (een rush besloten met een afstandschot recht op de WHC-goalie af) en Manuputty (na een probeersel van Hans Westgeest). Toen het Noordwijks spelletje minder werd, greep Buter in. Ti- mo Gerlof, vorig jaar nog basis speler en in de belangstelling bij FC Den Haag, verving Manuput ty. Dat leek het sein voor meer actie. Een nieuwe scoringspo- ging van Van Dijk wees ook in die richting. Totdat langzaam maar zeker duidelijk werd dat Noordwijk, nu de tijd ging drin gen. de kracht miste om door te drukken. Enig fortuin kon de hoopvol opererende Wezepse de fensie niet worden ontzegd. Na dat Len de Boer de aanvalslinic was komen ondersteunen in de plaats van John Marijt, deed zich nog een vijftal serieuze scorings kansen voor. Noordwijk leed m alle haast tussen die mogelijkhe den door echter te veel balver lies. Stéeds weer putte WHC daaruit de kracht het nog even vol te houden. Doelman Sanders speelde het spelletje perfect Op gezette tijden vertraagde hij de Noordwijkse opmars met zun blessureleed. Daardoor werd Bronng weliswaar in de 48-ste minuut nog een nieuwe kans ge boden. Maar toen ook die kop stoot buiten het doelframe vloog kon WHC het feest écht gaan vie GERARD HAVERKAMP alle drukte, brengt doelman Bert Sanders Hans Westgeest zijn te laat. Met Simon van Beveren wachten de Wezepse verdedigers op de afloop door, waarna zijn medespelers het goede werk echter onbenut lieten. Goaltjesdief Mart van der Plas was praktisch onzichtbaar, terwijl het goochelwerk van Cees Zuyderduyn vrijwel geen rende ment opleverde. Het soevereine spel van de Twentse libero Hans Groot deed verder de rest. Ook voor de Katwijkse middenli- nie belooft de competitie geen pretje te worden. Kees van Rooyen trachtte tevergeefs spel makers als Aandewiel en Kuyt te doen vergeten, zwoeger Fred Eijsberg zakte na een goed begin ver weg, terwijl de jeugdige Jo han Jonker als middenvelder verstoppertje speelde en zodoen de buiten beeld bleef Het beeld was nog enigszins vertekend om dat de Tukkers Quick Boys de kans boden de bal in de midden- linie vruuit rond te tikken In op bouwende zin kwam de midden- linie echter niet uit de verf. Het bleef bij risicoloos rondspelen van de bal en met name het ge mis aan direct spel wreekte zich danig. Tijdens de beginfase gloorde er nog hoop in de Katwukse harten. De thuisclub had de zaken rede lijk onder controle, terwijl Teun van der Plas met enige leuke pas seerbewegingen gevaar kon stichten. Al in de 5de minuut gaf hij Mart van der Plas de bal op een presenteerblaadje aan. maar de spits verzuimde het leder di rect op het hoofd te nemen Het doodleggen van de bal verliep niet naar wens en prompt was de droomkans verkeken Tien mi nuten later stelde Teun van der Plas via een vrije trap Cees Zuy derduyn in staat om Uit te halen. De bal belandde net aan de ver keerde kant van de doelpaal. Gaandeweg werd echter duide lijk. dat Quick Boys de opponent niet echt onder druk kon zetten In de 26ste minuut gaf Wetering ondertussen aan de andere zijde zijn visitekaartje af. Theo Guyt kon met een alerte reactie verder onheil voorkomen Tien minuten later ging het wel mis. Na een scrimmage kreeg Wetering de kans om vrij aan te leggen Den Hollander tikte de Tukker van achteren aan, waarna een sierlij ke val van Wetering arbiter Van der Ploeg tot een strafschop deed besluiten. Kuper benutte deze vlekkeloos 0-1 Na de pauze ging Quick Boys. met al snel Jaap van Duyn voor Den Hollander, noodgedwongen in het offensief. Dit leverde twee goede kansen op. Mart van der Plas leverde zijn enig goede actie uit de wedstrijd af, uit het daar opvolgende schot van Zuyder duyn wist doelman Aman de bal evenwel op fraaie wuze te keren Een gevloerde Teun van der Plas claimde even later tevergeefs een penalty Van de tegenstoten van DETO ging ondertussen steeds meer dreiging uit In de 70 mi nuut ging het dan ook mis Wete ring en invaller Schipper kregen alle ruimte om elkaar de bal toe te spelen, waarna Wetering be kwaam de roos trof: 0-2 De Kat wijkse ontreddering was hierna compleet. Alleen Barry Schipper kon na voorbereidingen van We tering en Kuper tien minuten voor tijd nog doeltreffend uitha len (0-3). maar de bezoekers had den de score in de slotfase nog genadelozer kunnen laten uitval len Met het spelersmateriaal als gegeven kan trainer Janse nu al leen maar afwachten of de wol ken zich zullen ontladen, of dal ZU alsnog zullen overdrijven RUUD DOBBELAAR

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13