„Feyenoord nooit zó zwak... Kessler: Ik maak de dienst nog uit Rinus Israel ziet rood' tegen Sparta PSV verbaast zich over onmacht bij Rotterdamse club MAANDAG 14 SEPTEMBER 1 SPORT SPORT ZWOLLE (ANP) - PEC Zwolle-Sparta eindigde zonder Rinus Is rael. Enkele minuten voor het einde reikte de uitstekend leiden de scheidsrechter Gerard Geurds de tweede gele kaart uit aan de oudste voetballer in de eredivisie. Rood dus voor Israel, die voor het eerst in zijn lange loopbaan als profvoetballer van het veld werd gestuurd. Nadat Israel voor rust de doorgebroken Geert Meijer had neerge legd. kreeg hij het vlak voor tijd aan de stok met aantal Sparta- spelers. Toen Adrie van Tiggelen vlak voor het doel van de Rot terdammers geblesseerd op de grond lag. vond Israel dat de verzorging buiten de lijnen diende te geschieden. Hij wilde de linkervleugel-verdediger van Sparta oppakken, toen een aantal ploeggenoten van Van Tiggelen op hem kwam aangestormd. Binnen de kortste keren stond er een groep spelers rond Israel. Scheidsrechter Geurds hield echter overzicht. Hij zag hoe Israel enkele Sparta-spelers van zich duwde en trok rood. De 39-jarige Amsterdammer kon vertrekken, maar de tijd was te kort voor Sparta om daarvan te profiteren. De ploeg van Hughes stelde zich echter tevreden met het gelijkspel van 1 -1Ook na zes wedstrijden is Sparta nog steeds ongeslagen. De stand van 1-1 werd daarom na rust geconsolideerd. En omdat PEC Zwolle de kracht niet meer had Sparta onder druk te zetten, moesten de 6500 toeschouwers het na rust met heel wat minder kijkgenot doen dan in de eerste helft. Sparta nam al in de negende minuut de leiding. Nadat Booy bij een bijna niet te missen kans voor open Sparta-doel tegen de onderkant van de lat had geschoten was het enkele seconden later aan de andere kant na een Spartaanse uitbraak wel raak. Wout Holverda snelde langs zijn bewaker Kamstra en gaf doel man Raeven geen kans: 0-1. Na 34 minuten tekende Ronald Jans voor de gelijkmaker door met het hoofd hard en zuiver te mik ken: 1-1. Tot de rust wist PEC Zwolle de kracht op te brengen om Sparta onder druk te zetten. Het leverde geen resultaat op. waarna Sparta in de tweede helft gemakkelijk het ene punt vast hield. Daar zit hij dan, de 39-jarige Rinus Israel. Hoewel allerwegen erkend als een meedogenloos verdediger, was hij nog nooit door een scheidsrech ter uit het veld gestuurd. Zaterdagavond beleefde hij tijdens het duel PeclZwolle-Sparta die twijfelachtige primeur. SPORT AZ verslaat Roda zonder SPORT muitende Metgod ALKMAAR (GPD) - Een jaar lang bleven de conflicten bij AZ'67 verborgen onder het oppervlak. Dat was in de tijd, dat de Alkmaarders met een straatlengte voorsprong op- stoomden naar het kampioenschap. Wel waren er zo nu en dan eens woorden over welke spits er op de bank moest blijven, maar het waren slechts kleinigheden, die werden weggepoetst door de successen van de Alkmaar ders. Nu dc prestaties wat minder zijn is de tijd weer rijp voor conflicten. Het eerste openbaarde zich zater dagavond bij het duel tegen Ro da JC rond libero John Metgod. Hij had de eis van oefenmeester Georg Kessler om als middenvel der te fungeren met het oog op AZ's Europa-Cup-I-debuut woensdag tegen IK Start Kns- tiansand in de wind geslagen en zich nadrukkelijk gepousseerd als libero. Georg Kessler pikte dat niet: „Niet de spelers maken bij AZ de dienst uit. ik maak dat nog altijd uit", brieste de Alkmaarse oefen- meester. ..Ik verwacht van spe lers dat zij zich principieel in dienst van het elftal stellen. Daarom heb ik Metgod vrijdag al verzocht om op het middenveld te spelen en toen hij zich daarte gen verzette heb ik hem vlak voor de wedstrijd nog eens ge vraagd. ja zelfs van hem geeist om daar te spelen. Ook-toen wen ste hij zich niet te schikken", al- ROTTERDAM - Vooral tobbend met zichzelf dwaalde Feyenoord zater dagavond af naar wéér een ontluistering. Oude tijden moesten in de Kuip herleven met de komst van Willem van Hanegem en de Bulgaar Andrej Jeliazkov, maar de face-lift heeft de vorig seizoen in vele opzichten moto risch gestoorde club amper het door bestuursleden beoogde aangezicht van een topper kunnen teruggeven. Net als eerder tegen Sparta liet Feye noord zich door het in Rotterdam bepaald niet opzienbarende PSV met 2-4 afschminken. Niet meer dan twintig minuten kon de thuisploeg herinneringen oproepen aan betere dagen. Met pressievoetbal tastten de Rotter dammers toen de matig door Wil ly van de Kerkhof geleide Eind- hovense defensie aan en mocht de verder onzichtbare Jeliazkov met hulp van hand en paal na 36 minuten zijn langzamerhand tra ditionele doelpunt oppikken. Maar andermaal bleek dat bij het hedendaagse Feyenoord slechts zekerheid bestaat over het onge wisse. In het niet eens zo verre verleden betekende een in de Kuip verkregen voorsprong stee vast de aanzet tot wéér een Feye- noord-overwinning. "Maar nu is dat allemaal anders", schetste Bennie Wijnstekers als aangever van de openingstreffer de impas se. "Zodra we in eigen huis voor komen te staan, weetje met som mige spelers niet meer waar je aan toe bent. Het lijkt wel of er dan een druk op het elftal komt". In eerste instantie gepasseerd door Thijs Libregts kreeg de na rust Rellen rond MVV—Ajax MAASTRICHT (GPD ANP) - Zelfs een incompleet en ma tig spelend Ajax had zater dagavond weinig moeite om via een 0-2-zege beide pun ten bij het kwaliteitsarme MVV weg te halen. Ajax, gestart zonder Kieft (trainingsachterstand door militaire dienst), Rijkaard (geblesseerd), Lerby (ge schorst) en Vanenburg (rust) kon bepaald niet imponeren, maar door twee individuele acties van Jesper Olsen werd de volle buit binnenge haald. De Deense „vlo" stond aan de basis van de eerste treffer (0-1 door een kopbal van Hamberg na een half uur spelen) en vlak voor tijd speelde Olsen in zijn eentje de complete Limburg se defensie naar huis: 0-2. Rond de voetbalwedstrijd MVV-Ajax hebben zich za terdagavond in Maastricht ongeregeldheden voorge daan tussen voetbalsuppor ters en de politie. Zes sup porters moesten zich in een ziekenhuis laten behandelen aan hun verwondingen. De moeilijkheden begonnen in de intercitytrein van Am sterdam naar Maastricht. Ongeveer 150 Ajax-suppor- ters ruïneerden drie wagons en trokken herhaaldelijk aan de noodrem. Politie mannen van de Nederlandse Spoorwegen besloten de supporters enkele kilome ters voor het station van Maastricht uit de trein te zetten, zodat ze naar het Geussclt-stadion moesten lopen. In het stadion ontstond later nog een vechtpartij tussen aanhangers van beide clubs. Vijf supporters werden ge wond. De Mobiele Eenheid maakte aan de schermutse lingen een eind. voor Jung Moo Huh (Libregts: "Hij speelde goed, maar Huh liep een blessure op. Vermoedelijk een spierscheuring") ingevallen Michel Valke alle ruimte om zich in de gratie van zijn trainer te spelen. In samenwerking met ge neratie-genoot Erwin Koeman, die de afgelopen weken al even zeer genoegen had moeten ne men met een tweederangspositie bij PSV. leidde Valke in het vroegste stadium van de tweede helft de ondergang van Feye noord in. In de derde minuut liet de Dordtenaar Erwin Koeman de fraaie gelijkmaker scoren; zestig seconden later legde Valke zelf al zijn gram in een stuiterend schot dat Feyenoord-doelman Joop Hiele foutief beoordeelde. "We hadden zo'n wedstrijd nodig", spraken Valke en Koeman na derhand in koor. "Omdat Li bregts ons de laatste weken bui ten het elftal had gelaten, voel den we ons geprikkeld", lichtte Erwin Koeman verder toe. "Ik voelde me niet voor vol aange zien. Laat PSV me maar uitle nen, heb ik soms gedacht. Bij FC Groningen speelde mijn broer Ronald elke week een goede par tij, terwijl ik bij PSV maar niet aan de bak kwam. Eindelijk kon ik nu een beetje uit zijn schaduw treden". Eens te meer deed de noorderling dat in de 61ste minuut, nadat 120 tellen daarvoor de Deen Johnny Jacobsen na een pass van Brard had kunnen profiteren van wei felend ingrijpen van PSV-goalie Pim Doesburg. Feyenoord leek toen terug in de wedstrijd, maar de onthutsend zwakke voorstop per Sjaak Troost beschikte an ders. Opnieuw leek hij, net als li bero Luuk Balkestein trouwens, ingezeept door een lachende scheerkwast. Als zo vaak in dit treffen slaagde Troost er immers in chaos te stoppen in een 'dode' situatie. Waar Troost dc bal naar alle windrichtingen had kunnen schoppen, gaf de Rotterdammer zich over aan een goochelnum- mer dat werd doorzien door de als vierde middenvelder begon nen rechterspits René van de Kerkhof. In uiterste nood tracht te Troost zich uit de door hem zelf gecreëerde toestand te red den met een overtreding. Erwin Koeman oordeelde de plaats des onheils evenwel als een ideaal vertrekpunt voor een in alle op zichten winnende vrije trap. "Vanaf die positie, schuin voor het doel, had ik al vaker ge scoord", sprak de jonge Gronin ger later nuchter. "Ik ben blij dat het nu wéér lukte, dat geeft mij vertrouwen voor de toekomst" Fatalisme Hoe anders was na de confrontatie met PSV, dat door toedoen van Hallvar Thoresen een 2-4 eind- score bereikte, de gemoedstoe stand in het Rotterdamse kamp. Een sfeer vervuld van fatalisme had met uitzondering van uit blinker Jan van Deinsen bezit genomen van de locale formatie. Zelfs trainer Vaclav Jezek scheen zaterdagavond innig om helsd door een 'ik weet het ook niet meer-stemming'. "We mis ten veel spelers", probeerde hij aanvankelijk nog te wijzen op de afwezigheid van de geschorste Willem van Hanegem en het ge blesseerde kwartet Nielsen. Kac- zor, Stafieu en Budding. "Maar ik geef toe dat er ook in deze wedstrijd spelers in het elftal stonden, die kunnen bogen op een aantal jaren eredivisie-erva ring. Niettemin heb ik ze vreselij ke blunders zien maken"-. De Tsjech moet met die constate ring vooral de centrale verdedi gers Balkestein en Troost heb ben bedoeld. Inderdaad bleek dat duo althans zaterdagavond van onvoldoende gewicht om op eredivisie-niveau te acteren. Fre quent behoefden die voetballers de assistentie van de voorbeeldig bikkelende Jan van Deinsen. "Het leek wel of Van Deinsen Feyenoord was", waardeerde te genstander Koeman de prestatie van de man uit Tiel. "In de eerste helft zaten we nog even in de ver drukking. Willy van de Kerkhof moest een keer een bal van Bou- wens van de lijn halen, terwijl Je liazkov scoorde, maar echt in pa niek zijn we nooit geraakt. Na rust zat behalve Van Deinsen ie dereen bij Feyenoord stuk; ook in conditioneel opzicht waren we beter". "Ik heb nog nooit tegen zo'n zwak Feyenoord gespeeld", keek ook PSV-voorstopper Huub Stevens verbijsterd aan te gen de collectieve machteloos heid van de Rotterdamse ploeg. Met het oog op de UEFA-wedstrijd van woensdagavond tegen Szombierski Bythom verzamel de Feyenoord-trainer Vaclav Je zek alvast wat moed. nu de terug keer van Andrë Stafieu en Ivan Nielsen aanstaande lijkt. 'Een Eindelijk kreeg Erwin Koeman midden t erkenning bij PSV. Ruud Geelsihnksi en Ernie Brandts frhmien-n dê Groninger met zijn twee goals die hij tegen Feyenoord scoorde. "Dit geeft vertrouwen voor de toekomst schrale troost' na de uiterst ma gere verrichting van Troost en Balkestein. Aanvoerder Bennie Wijnstekers: "Het is in de laatste wedstrijden wel duidelijk gewor den hoe belangrijk met name Nielsen voor ons is. Zowel tegen Sparta als nu tegen PSV hebben we vier goals achter de oren ge had, omdat er in de verdediging geen sprake was van enige orga nisatie". Maar tegen PSV kwamen ook an dere problemen schrijnend aan het licht. De Rotterdamse equipe miste het vermogen om snel van verdediging over te schakelen naar aanval, zoals ook het omge keerde gold. De breedvoerige aanvalsopzet impliceerde tel kens balverlies. Op het midden veld ontbrak een vormgever, nu Jeliazkov zich uitsluitend in de onmiddellijke nabijheid van cen trumspits Jacobsen wenste op te houden. Met uitzondering van de eerste helft, waarin Feyenoord druk uitoefende op de achterste lijn van PSV, kwam de goed door Jan Poortvliet bewaakte Bulgaar nauwelijks in het stuk De 21.600 tribuneklanten werden zodoende pakweg 20 minuten de onvolkomenheden van de PSV- verdedigers gewaar. Nu de Rot terdammers. bij wie de ook al schutterende Pierre Vermeulen van arbiter Keizer de gele kaart kreeg uitgereikt na een overtre ding ten opzichte van Van Kraay. na rust de adem ontbeerden om de pressie op het PSV-doel in stand te houden, konden die de fensieve manco's door de Bra- Utrecht gaat iii Haarlem 'volledig' af HAARLEM (GPD) Hóewei Utrecht-trainer Han Berger de 2-0-nederlaag tegen Haar lem op het eerste gezicht la coniek opvatte, moet hij na de zwakke prestatie van zijn ploeg toch bezorgd zijn over een goede afloop van de Eu- ropa-Cup-confrontatie van komende woensdag tegen HSV. Aangezien mag worden aangenomen, dat de West- duitse miljoenenformatie van Ernst Happcl ver uitsteekt boven het peil van promo vendus Haarlem en boven dien professioneler om zal springen met de kansen dan de equipe van Hans van Doorneveld, zit een débacle er voor de volgelingen van Berger dik in. Gullit Dat Utrecht slechts twee goals om de oren kreeg, dankt het in belangrijke mate aan Ruud Gullit Do donkere Haarlem- spits raakte na zijn schitte rende openingstreffer in de 50e minuut helemaal van slag af. Tot driemaal toe ver scheen hij alleen voor Van Breukelen. Twee keer schoot hij naast en eenmaal verslikte hij zichzelf in zijn eigen truc s, waardoor Van Breukelen de bal van Gullits voeten kon plukken. Het bontst maakte de Haarlem mer het 'in de 81e minuut, toen hij de bal vanaf de elf- meterstip simpel in handen van de Utrecht-doelman schoot. Doordat Gullit zulke domme dingen deed. bleef Utrecht nog enige tijd hoop houden om de 2-0-achter- stand - Joop Bockling had Haarlem in de 54e minuut op 2-0 gebracht - goed te maken. Aangezien de defensie van Haarlem goed in elkaar zat en Utrecht maar geen tempo wilde maken en bovendien veel balverlies leed (vooral Leo van Veen was daar een „meester" in), wist de forma tie van Berger zich echter geen enkele kans te schep pen De Kruyk en Wouters (beiden Utrecht) liepen een gele kaart op. aan Haarlem zijde werd doelman Edward Metgod be- John Metgod dus Kessler. die daarop Maar ook de bestuursleden Klaas Molenaar en Dick Schouten slaagden er niet in John Metgod tot andere gedachten te brengen De 23-jangc libero wenste niet op het middenveld te spelen en volhardde m dat voornemen om dat hij bang is dat hij straks weer de dupe zal worden van het gesol rond zijn persoontje „Twee jaar geleden heb ik wat nare ervarin gen opgedaan in het tweede sei zoen dat Kessler hier trainer was Toen werd ik na de winterstop plotseling ook als middenvelder naar voren geschoven, omdat ik in het Nederlands elftal daarmee de nodige ervaring had opge daan. Speelde ik tegen PSV als middenvelder de sterren van de hemel, maar ik eindigde uitein delijk op de rechter spitspositie. Ik geloof dat dat mijn ontwikke ling zeker niet ten goede is geko men. vandaar dat ik ook nu ge weigerd heb om als middenvel der te gaan spelen" Geen begrip banders aardig worden geca moufleerd Geregeld kon de veelvuldig voor zijn verdediging optredende Willy van de Kerk hof de onvoldoende tegenstand aangrijpen om zijn ploegmaten aan te sporen tot het plaatsen van messcherpe counters. Behal ve dat de voor Karei Bouwens gekomen Groenendijk in de tweede periode het houtwerk trof, kon PSV zich ongestoord overgeven aan een triomftocht door de Kuip. "Het zal Jezek moeite kosten om bij Feyenoord de gang er weer in te brengen", toonde Erwin Koe man enige medelijden met de Tsjechische trainer "Meer dan ooit is nu vast komen te staan dat zijn ploeg geen topper meer is". GERARD VAN PUTTEN Go Ahead ook tegen NEC schotvaardig NIJMEGEN (ANP) Go Ahead Eagles heeft zich dooreen uitste kende 1-3 overwinning bij NEC gehandhaafd aan de top van de eredivisie. Het werd de ploeg uit Deventer overigens wel eenvou dig gemaakt, omdat NEC niet agressief genoeg speelde. De ploeg van Pim van de Meent nam wel een voorsprong door een goed doelpunt van de West duitse spits Kurek. Maar een mi nuut later was dc partij echter al weer in evenwicht door de slim me Van Kooten. Go Ahead was in de eerste drie kwartier al dicht bij een voor sprang Hasdhekke namelijk trof de paal Onmiddellijk na de rust deed de lange spits het iets beter. Hg profiteerde met een verwoestend schot van een fout in de Nijmeegse verdediging De thuisclub werd vlak na rust hard geraakt door deze treffer Juist toen het elftal zich hersteld leek te hebben van de klap. sloegen de Adelaars opnieuw toe Wit- baard. sterk als linker verdedi ger. verraste Schellekcns met een scherpe schuiver: 1-3. Georg Kessler heeft geen enkel be grip voor de argumenten van zijn libero. Het wegvallen van Kris ten Nygaard op het middenveld sinds het competitieduel tegen PSV en het niet beschik baai n van Franz Oberacher na een brief van de UEFA voor AZ's Europa- Cup-I-debuut vormde voor de Alkmaarse oefenmeester dc aan leiding om Metgod als midden velder te laten opereren. „Het idee is in feite uit nood geboren. Zodra Nygaard terug is, neemt Metgod zijn oude positie weer in. Het heeft er veel van weg dat het conflict niet van de ene op de an dere dag is komen opborrelen In brede AZ-kring heeft men het John Metgod min of meer kwa lijk genomen dat hij andi rhahrs week geleden er de voorkeur aan heeft gegeven om met het Neder lands elftal de oefeninterland te- gen Zwitserland af te werken, terwijl zijn eigen broodheer in het Madnleense Bernabeusta- dion aantrad tegen Bavern Mun- chen. Peters, Hovenkamp. Van der Meer en Weysters hadden al op voorhand een uitnodiging af geslagen en ook Tol kv. am op het laatste moment rpet een excuus aandragen waardoor hij niet met Oranje tegen de Zwitsers maar wd met AZ t>7 tegen Bayi n ia Madrid kon spelen. Oranje Bovendien heeft Kessler door het ontbreken van Metgod in Madrid in het duel legen Bayern Mun chen Hugo Hovenkamp als nieu we libero laten opdraven en die rol leek de vleugelverdediger op het lijf te zijn geschreven. Met god daarentegen heeft nooit ver huld Oranje belangrijker te vin den dan AZ'67. waarmee zjjn voorkeur voor de oefenparttj te gen de Zwitsers nog eens wordt benadrukt. Het feit dat hij zich voor Oranje wel opwerpt als mid denvelder heeft met deze AZ- Ai.ik maken „Het Nederlands elftal is slechts een incidentele zaak Hooguit vijf of zes keer per jaar Maar bij AZ heb ik die garantie niet", aldus John Metgod. Het gesprek vanmiddag moet de oplossing brengen Georg Kess Ier wenst geen duimbreed toe te geven, terwijl ook Metgod niet van plan is zgn houding te laten Zonder John Metgod won AZ'67 overigens zaterdagavond met 4 0 van Roda JC. Kees Kist scoorde driemaal waarvan twee treffers Uit een strafschop en Jan Peters, zaterdag de onbetwiste uitblin ker in de Alkmkarsc ploeg, nam de vierde treffer voor zijn reke ning Pier Toh maagklachten) en Peter Arntz (lichte dijbeenbles sure) haalden het laatste fluitsig naal niet maar zullen ongetwij feld op tijd fit zijn voor de reis

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11