Strijd in Iran opgevoerd Bezoek Haig tegen tweespalt in NAVO Diplomatieke rook rond El Salvador Oud plan Kanaal-tunnel weer uit ijskast gehaald India: gevaarlijkste spoorwegennet Nieuwe opperbevelhebber benoemd Demonstraties tegen Sadat in Gaia-strook Misdaad in VS stijgt fors EG: 0,15% inkomen naar arme landen ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1981 LONDEN - Groot-Brittannio cn Frankrijk hebben het oude idee van een tunnel onder Het Kanaal of een brug erover weer opgevat. Die beslissing werd genomen aan het einde van een tweedaags bezoek dat de Franse president Mitterrand bracht aan premier Thatcher. De twee staatsleiders beloofden onmiddellijk te begin nen met het bestuderen van de zeven of acht reeds bestaande plannen voor de bouw van een tunnel. De tunnel wordt in Lon den gezien als het symbool dat de kloof tussen de twee landen wordt overbrugd. Voor het idee van een tunnel vatte destijds Napoleon al enthousias me op, maar de wil het plan te verwezenlijken heeft de betrok ken regeringen tot dusver ont broken. Na 180 jaar lijkt de tijd Tijdens bezoek Mitterrand aan Londen Ruzies President Mitterrand en premier Thatcher bespraken tevens de problemen binnen de EG. de on derlinge handel, de Oost-Wcst- verhoudingen, en de Concorde. Beiden lieten weten, wat de Eu ropese Gemeenschap betreft, in de belangen van hun eigen land te zullen handelen. Deze realisti sche noot betekent, dat het einde van de visserij- en begrotingsru zies nog lang niet in zicht is Op persoonlijk niveau leken de lei ders het goed met elkaar te kun nen vinden. Hoewel het verschil in politieke overtuiging nauwe lijks groter kan zijn, waren ze het op verschillende punten met el kaar eens. De conservatieve premier That cher verwelkomt het standpunt van Frankrijks socialistische lei der ten aanzien van de Oost- Westverhoudingen. Ze zijn het onderling roerend eens over de noodzaak van een sterke NAVO als tegenwicht tegen het War schaupact. en het stationeren van kruisraketten in West-Euro pa. Verhouding De besprekingen in Whitehall wor den dan ook al onthaald als een groot succes en het begin van een nieuwe entente cordiale, een as Parijs-Londen Politieke ver schillende daargelaten kan pre mier Thatcher het beter vinden met Mitterrand dan met zijn voorganger. Giscard d'Estaing Mitterrand op zijn beurt heeft eerder duidelijk gemaakt niet veel te voelen voor de exclusieve verhouding die zijn voorganger had met de Duitse kanselier Schmidt. De Britten waren met name verrast over het aantal ministers dat Mit terrand meebracht en die afzon derlijke besprekingen voerden met hun Britse ambtgenoten. Ze ker is dat sinds vrijdag niemand in Whitehall meer laatdunkend praat over ..die Franse socialist die bovendien nauwelijks Engels praat". BEIROET (AP) - De Iraanse revolutionaire leider Ayatol lah Khomeiny heeft gisteren tot opperbevelhebber van de Islamitische revolutionaire garde Mohsen Rezaei be noemd. Hij is in de plaats gekomen van Mortezai Rezai. Linkse tegenstanders van het Iraanse regime hebben on dertussen in Parijs en Londen bekend gemaakt dat de strijd tegen het fundamentalistische Mohammedaanse bewind in Iran wordt opgevoerd. geresulteerd in tenminste vijf do den aan de zijde van de gardisten en een onbekend aantal gesneu velde Mujahedeen. De gevechten waren de eerste po ging van de Mujahedeen Khalq om zich op straat te begeven sinds zij op 22 juni van dit jaar daarvan werden weggeveegd door een overweldigende meer derheid van Hezbollahi-partisa- nen. Khomeiny-welgezinde Gar disten. De confrontaties vonden plaats tjdens de twee dagen du rende debatten die vooraf gingen aan de afzetting van president Abolhassan Bani-Sadr. De Mujahedeen concentreerden zich sindsdien op stedelijke guerrilla-oorlogvoering, in de vorm van bomaanslagen e.d. Woordvoerdeis voor de Mujahe deen Khalc-organisatie. de be langrijkste groep van de Iraanse oppositie. z?iden dat een deze week door de Mujahedeen in Te heran georganiseerde betoging "een nieuwe fase inluidde" in de strijd tegen Khomeiny. "De Mujahed?en lieten met hun betoging zien dat zij in staat zijn de straten »p te gaan om Kho meiny omver te werpen en dat Khomeiny zelfs niet langer de straten coitroleert", aldus een zegsman ir Londen. Guerrillastriders van de Mujahe deen. onder wie meisjes, betoog den deze veek in drie grote Ave- nuen in 7eheran. Zij hieven on dermeer ie leuze aan "dit is de maand *an bloed, dit is de maand vin Khomeiny's val." De guerrillastrijders raakten slaags met Islamnsche revolutionaire gardisten, letgeen zou hebben JERUZALEM (AP) - In alle mos keeën in ie door Israël bezette strook vai Gaza is gisteren een oproep voorgelezen, waarin een veroordeing wordt uitgespro ken over de "onderdrukkings- maatregilen tegen hen die trouw zijn aande Islam in Egypte". Is raëlischs legerpatrouilles wer den geposteerd bij de grote mos keeën, maar van incidenten is geen nelding gemaakt. Na het vijdagochtendgebed verza melden duizenden Islamieten zich op het plein van de Al-Kou- teiba-Moskee, waar scherpe toe spraken werden gehouden tegen de politiek van president Sadat. De Israëlische pers meldt intussen dat Egypte tevergeefs heeft ge probeerd sectoren van de Pale stijnse bevclking'te overreden hun steun te geven aan de Camp- Davidakko«rden. Belofte De vervanging van Morteza Rezai door Mohsen Rezaei als com mandant van het korps revolu tionaire Gardisten volgde op een belofte van de onlangs benoem de premier Mohammad-Reza Ka- ni om wijzigingen aan te brengen in sleutelfuncties van de veilig heidsdiensten, teneinde de on derlinge rivaliteit te bestrijden. Radio Teheran maakte geen mel ding van de achtergrond van de vervanging, maar goed ingelich te zegslieden in Beiroet zeiden dat de afgetreden Morteza Rezai te onafhankelijk en te militant was bevonden. Ook deden ge ruchten de ronde dat hij onlangs zou zijn vermoord in de stad Ka- raj, 50 kilometer ten westen van Teheran. Parlementsvoorzitter Ali-Akbar Rafsanjani verklaarde gisteren in zijn predikatie in de universiteit van Teheran dat de meeste Muja hedeen Khalq die hadden deel genomen aan de betogingen, in middels waren gearresteerd. Hij zei dat de betogers waren misleid door hun leiders, die hen hadden wijs gemaakt dat de bevolking hen zou steunen. De betogingen duurden volgens Rafsanjani slechts vijftien minuten. WEST-DUITSLAND - Tanks van het Westduitse leger steken de rivier Danube o van Ingolstadt. De tocht is onderdeel van een grootscheepse militaire oefening t momenteel wordt gehouden. WASHINGTON - De zware cri minaliteit in de Verenigde Staten was vorig jaar 9 pro cent hoger dan in 1979. dit blijkt uit het gepresenteerde jaaroverzicht van de federale recherche (FBI). Het aantal moorden steeg met 7 procent tot ongeveer 23.000. Bij de helft van de moorden constateerde de FBI gebruik van handvuurwapens. De politie in het hele land meldde in 1980 meer dan 13 miljoen zware misdaden, zo als moord, verkrachting, roof en bedreiging met geweld. WASHINGTON - Het Atlantische bondgenootschap moet meer ge zamenlijk tegenwicht bieden te gen de Scwjet-pogingen twee spalt tussen de VS en zijn bond genoten teveeg tracht te bren gen. Mede ret het oog daarop is de Amerilaanse minister van buitenlandse zaken. Alexander Haig. afgerasd naar Europa. Een bezoek aan de Bondsrepubliek vormt de ïoofdmoot van zijn vierdaagse jitstap. In West-Ber- lijn zal Haig een wat in Washing ton wordt ^noemd „belangrijke politieke r«de" houden. In die stad zijn o#k demonstraties ge pland. waarver de politieke lei ders in Bom al bij voorbaat hun afkeuring lebben uitgesproken. Het bezoek a»n de Bondsrepubliek past in zijl recente oproep de NAVO nieuw'leven in te blazen. Volgens zfer hoge zegslieden is Haig niet beducht voor de veel- gewraakte neutralistische of pa cifistische tendensen in West- Europa. Integendeel, hij be speurt die niet en stelt daar tegenover dat ook in de VS groeiende bezorgdheid bestaat over het nucleaire vraagstuk en dat het doorgaans serieuze men sen zijn die zich daarmee bezig houden. Evenwel, zo meent Haig naar het heet. de propaganda van Moskou buit dit uit en is erin ge slaagd bressen te slaan in het bondgenootschap. Reagans be slissing over de aanmaak van de neutronenbom heeft dat nog ver ergerd. Niettemin is de top van het State Department ervan overtuigd, dat met Bonn overleg nodig is als voortzetting van het consultatie proces waartoe de VS zich heb ben verbonden en zo vlak voor een zeer druk seizoen in de diplo matie. Suriname: meer partijen PARAMARIBO - In de nieuwe ontwerf-grondwet voor Surina me wodt het een-partijstelsel uitgcsld-en. Dat heeft president Chin a 5en vrijdag op een pers conferentie in Paramaribo ver klaard. Volgens het ontwerp zal er ruimte bestaan voor uiteenlo pende politieke ideologieën, maar poltieke partijen zullen wel aan e?n aantal voorwaarden moeten voldoen, of anders van deelneming aan verkiezingen worden uitgesloten. De besturen van de partijen zullen op demo cratische wijze moeten worden gekozen en openheid moeten be trachten op het gebied van hun financien Jaarlijks zullen zij in de officiële overheidspublicatie een overzicht moeten geven van hun financiële situatie. Haig meent dat ue westelijke bondgenoten niet wakker ge noeg zijn geweest toen de Sow- jet-Unie in Yemen, in Afrika en Afghanistan (nog zonder inval toen) intervenieerde. Hij meent dat de Europese regeringen be ter hun best moeten doen om het volk te overtuigen van de nood zaak van modernere kernbewa pening en hoge defensielasten Haig wil dit gecoördineerd via de NAVO aanpakken. Er moet. al dus een zegsman, van de minis ter, grotere helderheid komen en een duidelijker eenheid van doelstelling. Als dat niet gebeurt, oordeelt Haig. zal de Sowjet- Unie het Westen in toenemende mate confronteren met situaties waaraan steeds meer risico is verbonden. Voordat hij naar Bonn reist zal Haig eerst via Spanje naar Joego slavië reizen. Tijdens een tussen landing van enkele uren in Mala ga zal de minster van buitenland se zaken de Saoedische prins Fahd ontmoeten om hem verslag te doen van de besprekingen met Israëls premier Begin Haig wil hem vermoedelijk ook informe ren over de kansen van Reagans voornemen om Saoedi-Arabië AWACS-vliegtuigen (vliegende radar en commandoposten) te verkopen Zowel bij Israel als in de Amerikaanse Senaat is daar tegen ernstige oppositie gerezen en het is niet helemaal zeker dat Reagan zijn zin zal krijgen. PARIJS - De Europese Gemeen schap zal ernaar streven 0,15 pro cent van het bruto nationaal pro- dukt te besteden aan ontwikke lingshulp voor de 31 allerarmste landen. Zo staat het in een ont- werp-slotverklaring waarin, te gen de verwachting in. toch nog een gezameniijk standpunt wordt verwoord, bij de VN-con- ferentie voor de 31 minst ontwik kelde landen. Aan deze hulp wordt overigens geen tijdslimiet verbonden. Nederland, dat allang 0.28 procent van het BNP (de waarde van alle geproduceerde goederen en diensten van een land) besteedt aan de allerarmsten, had aange drongen op een datum waarop dit percentage door de EG be reikt zou moeten worden. Tot het laatst hebben Groot-Bnttannie en West-Duitsland zich hiertegen verzet. Frankrijk had eerder al toegezegd vóór 1990 0.7 procent van haar BNP aan ontwikke lingshulp te besteden en 0.15 procent voor de allerarmsten. De EG-verklaring, waaraan dit weekeinde verder wordt gesleu teld. komt los te staan van net VN-slotdocument dat maandag na afloop van de conferentie wordt uitgegeven. Hierin wordt VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim gevraagd er bij de VN- lidstaten op aan te dringen een ..wezenlijk nieuw actieprogram ma" uit te voeren om de 31 aller armste landen uit het slob te ha len. Dit actieprogramma gaat uit van 0.7 procent van het BNP voor 1990, waarvan 0.15 procent voor de minst-ontwikkelde landen. De EG legt zich in de ontwerp- verklaring dus niet vast. maar verklaart louter naar dit percen tage te zullen streven. Westduitse garantie voor neutraliteit van Malta ROME (ANP) De Westduitse Bondsrepubliek zal misschien net als Italic- een garantieverkla ring voor de neutraliteit van Mal ta in de Middellandse Zee ver strekken. Naar gisteravond van Italiaanse zijde in Rome verluid de. werd deze mogelijkheid be sproken op het eerste onderhoud dat bondskanselier Helmut Schmidt had met premier Gio vanni Spadolini van Italie. Schmidt is gisteren voor twee daags overleg met de Italiaanse regering in Rome aangekomen. Italië sloot vorig jaar met instem ming van zijn Navo-partners een verdrag met Malta aan de hand waarvan Rome zich verplicht de neutraliteit van het eiland inter nationaal te steunen en in geval van nood militair te verdedigen Malta zegde op zijn beurt toe dat het geen militaire bases voor de marine van de Verenigde Staten of de Sowjet-Unie zou toelaten. Professionele zakkenrollers hebben wel eens de neiging om te roepen ..houdt de dief om vervolgens in de verwar ring te verdwijnen. Op het Amerikaanse continent is vo rige week een soortgelijk be drog voorgekomen. Onder leiding van Venezuela en met een knipoog naar de VS ver klaarden een tiental Latijnsa- merikaanse regeringen dat het Mexicaans-Franse initia tief een ..interventie in de binnenlandse aangelegenhe den van EI Salvador bete kent". Maar wie komen er nu precies in de Salvadoriaanse burger oorlog tussenbeide? Vene zuela heeft de Salvadoriaanse junta al van meer dan 50 mil joen dollar voorzien en vol gens beweringen van de Sal vadoriaanse minister van buitenlandse zaken Fidel Chavez Mena. heeft de Vene zolaanse regering vorige week nog eens 100 miljoen dollar beloofd. Chili, zo ont hulde kort geleden Robert White, de voormalige Ameri kaanse ambassadeur in El Salvador, heeft al ruim een jaar een tiental militaire advi seurs in het Middenameri- kaanse land rondlopen. Argentinië kondigde twee en een halve week geleden aan dat men bereid is troepen te sturen als de Salvadoriaanse junta daar behoefte aan heeft. Guatemala heeft zijn grens met El Salvador hermetisch afgesloten voor vluchtelin gen en is door de oppositie bij verschillende gelegenhe den verweten het Salvado riaanse leger rechtstreeks steun te verlenen. Honduras stelde zes weken geleden de grenzen open voor 2000 Sal vadoriaanse militairen opdat er een strategische bergtop in het grensgebied op de guer rilla kon worden terugver- overd. Venezuela. Chili. Argentinië. Guatemala. Honduras. Voeg daarbij Colombia. Bolivia. Paraguay en de Dominicaan se Republiek en we hebben de negen landen die vorige week de Frans-Mexicaanse erkenning van de Salvado reans oppositie als ..een in terventie in de binnenlandse aangelegenhden van El Sal vador" bestempelden. Een standpunt dat in Washington door Witte Huis-woordv t der Dean Fisher werd be groet als ..instemming met ons oordeel wat betreft de fundamentele rol van de ver kiezingen die in maart aan staande worden gehouden om het Salvadoriaanse con flict op te lossen". Claude Cheysson. de Franse minister van buitenlandse za ken heeft opgemerkt dat de veroordelers van het Mexi caans- Franse initiatief gro tendeels uit militaire dicta tors bestaan Maar dat is niet alles, in feite gaat het om het leggen van een diplomatiek rookgordijn rond de oorlog in El Salvador Juist die landen die in El Salvador tussenbei de komen beschuldigen Me xico en Frankrijk van inter ventie om de wereldopinie van hun eigen wandaden af te leiden. Een tactiek die Washington niet vreemd b De ruim 100 miljoen dollar aan economische en militaire bijstand voor de Salvado riaanse junta wordt door Rea gan en zijn discipelen goed gepraat met de bewering dat het Sowjct-blok en Cuba de Salvadoriaanse guerrilla op grote schaal van wapens voorzien, een veronderstel ling die nog nooit met harde bewijzen is gestaafd Mexico en Franknjk hebben de Salvadoriaanse oppositie er kend als „representatieve po litieke macht" en de Veilig heidsraad van de VN opge roepen toe te zien dat het recht op zelfbeschikking van het Salvadoriaanse volk zal worden gerespecteerd en om op te treden tegen interventie van buiten af. Mexico en Frankrijk willen op die ma nier bereiken dat de voor maart geprogrammeerde pre sidentsverkiezingen zullen plaatsmaken voor een vre desoverleg tussen de junta en de oppositie, die niet aan de verkiezingen wenst mee te doen. onder meer vanwege de op het ogenblik van kracht zijnde staat van beleg en de perscensuur. maatrege len die vrije verkiezingen in elk land tot een utopie ma- kin De Mexicaanse president Jos Lopez Portillo heeft op felle wijze ontkend dat Mexico en Frankrijk zich schuldig zou den hebben gemaakt aan in terventie .Het erkennen van de oppositie als een represen tatieve politieke macht is niet meer dan een logisch gevolg van de gebeurtenissen in El Salvador", zo lichtte A Mexi caanse president toe ..In El Salvador heerst een burger oorlog. waarbij het ene deel van het volk het andere de macht afhandig probeert te maken Dat de oppositie re- pesentatief is blijkt wel uit het feit dat de autoriteiten een beroep hebben moeten doen op de regering van een vreemd land om in het zadel te kunnen blijven. Dat dat vreemde land de junta van wapens voorziet noem ik in terventie. niet de erkenning van de oppositie als een re presentatieve politieke macht, een representativiteit waarvan de interventie juist een bewijs vormt". Het is dui delijk dat Lopez Portillo met het ..vreemde Ind" dat inter ventie pleegt op de VS doelt. Behalve veroordelingen heeft het Frans-Mexicaanse initia tief de afgelopen week ook positieve reacties teweeg ge bracht. In Latijns-Amcnka hebben Nicaragua. Cuba en Panama de erkenning van de Salvadoriaanse oppositie toe gejuicht. In West-Europa zijn de adhesies tot op het ogen blik vrijwel beperkt gebleven tot op partijniveaus. Alleen de Noorse regering heeft tot nu toe het diplomatieke of fensief voor een werkelijk po litieke en niet militaire oplos sing voor de Salvadoriaanse burgeroorlog een „stap in de goede richting" genoemd Verder heeft de socialistische fractie in het Europees parle ment. met 113 leden do groot ste. donderdag een beroep gedaan op de EG de opposi tie in El Salvador officieel te erkennen, tcrwyl de Europe se christen-democraten een aanbod tot bemiddeling heb ben gedaan In de commissie mensenrechten van de Ver enigde Naties werd eveneens donderdag een resolutie aan vaard. waarin wordt onder streept dat alle politieke krachten' mQeten meewer ken aan het vinden van een vreedzame oplossing Ge steld wordt dat in El Salva dor momenteel de voorwaar den voor werkelijk democra tische verkiezingen ontbre ken Ook de VS stemden vóór deze resolutie. Een delegatie van de oppositie in El Salvador, aangemoe digd door de Frans-Mexi caanse erkenning, komt bin nenkort overigens naar Euro pa in de hoop op verdere er kenning. Alleen landen van wie een mogelijk positieve reactie kan worden verwacht staan op het programma. Daartoe behoort ook Neder land. zo kwam Miquel Bonil- la. vertegenwoordiger van het El Savadonaanse verzet in Brussel, deze week in Lei den - eiteUan ROB SPRENKELS NEW DELHI (AP) - India be schikt over cén van de grootste spoorwegnetten in de wereld maar tegelijkertijd over een van de gevaarlijkste. Het ministerie voor de spoorwegen maakte gis teren bekend dat zich in de eer ste acht maanden van dit jaar 525 grote en kleine ongelukken heb- |>en voorgedaan op het spoor wegnet. Naar aanleiding van berichten over treinongelukken in het land had een aantal parlementariërs vra gen gesteld en het ministerie ge dwongen opheldering te ver schaffen. In zijn antwoord ver klaarde minister van staat Malli- kerjun dat in 176 gevallen de oor zaak van botsingen of ontsporin gen menselijke fouten van spoor wegbeambten zijn geweest en in 132 gevallen technische gebre ken. Hetzij van de treinen zelf. hetzij van de spoorlijn. Tien on gelukken zouden door sabotage zijn veroorzaakt, aldus de minis ter. Bij een ongeval in de staat Andrha Pradesh zijn enkele weken gele den volgens officiële gegevens 25 mensen om het leven gekomen. Parlementariërs hebben de afge lopen dagen echter ooggetuigen gehoord volgens wie het doden tal in de buurt van de 150 ligt De media in New Delhi schatten het aantal slachtoffers als gevolg van treinongelukken dit jaar op meer dan 1 000 Het Indiase spoorwegnet is meer dan 125 jaar ouden met een leng te van 60 000 kilometer het op drie na grootste in de wereld Volgen deskundigen is het ech ter gezien de tfkUnd het slecht ste en gevaarlijkste van alle lan den. In 1980 deden zich vrijwel 900 ongelukken voor met ongr veer 200 doden en meer dan 600 gewonden In de jaren daan-oor zagen de cijfers er niet veel an ders uit Als reden voor de slech te toestand van het net voeren deskundigen aan het gebrek aan ieder verantwoordelsjkheidsgo voel (ook bij politici), ontoerei kende middelen voor aanpas sing. uitbreiding en modernise ring cn de voordurende politise ring van het bestuur Daardoor wordt een professioneel manage ment vrywcl onmogelijk ge maakt.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9