Arbeiders besmet dioxine met bij Philips Duphar Dierproeven niet noodzakelijk FA 90 Dagboekvan lijmpogingen in wantrouwen Ambitieus plan voor Haagse Schilderswijk Van Agt voorspelt grote problemen Rijksuniversiteit Utrecht wil zeven miljoen bezuinigen Auto branche op de tocht Er is een nieuw kabinet. PZEM in hoger beroep ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1981 Landbouwschap wil overleg over spoorlijn DEN HAAG (ANP) - Het Land- bouwschap wil met de minis ter van verkeer en waterstaat verder overleg voeren over het tracé van de omstreden spoorlijn door Zuidelijk Fle voland. Dit blijkt uit een brief van het landbouwschap aan de bewindsman Ex-minister Tuijnman heeft de partijen in het overleg over het tracé gevraagd vóór 15 september met een definitief standpunt te komen. In de brief, die gisteren is ver stuurd, zegt het Landbouw- chap te twijelen aan de zeker heid dat de grond ten zuiden van de Oostvaardersplassen ooit nog zal worden uitgege ven aan boeren. Het Landbouwschap blijft op zijn standpunt staan dat ver legging van het tracé in zuidelijke richting onaan vaardbaar is. Dat kost de ak kerbouw volgens het land bouwschap drie- tot vierdui zend hectare. Tegenstanders en onderzoekers op één lijn UTRECHT (ANP) - Na jarenlang als kempha nen tegenover elkaar te hebben gestaan, hebben de felle tegenstanders van dierproe ven en de toxicologen die de proeven uit voeren. elkaar gisteren getroffen op een bij eenkomst in het Jaarbeurs congrescentrum in Utrecht. Samen bekeken zij de mogelijk heden ter vervanging van de dierproeven. Directeur R. Kroes van het Centraal Instituut Voor Voedingsonderzoek (CIVO) van TNO noemt dit samengaan een doorbraak in de discussie over dierproeven. Er is met name veel weerstand tegen de LD-50 test, waarvan veel dieren te lijden hebben. Het voorgeschreven aantal dieren bedraagt minimaal 30 in 14 dagen. De onderzoekers zijn door de voorschriften van de overheid tot deze test verplicht. Er zijn volgens Kroes geen wetenschappelijke argumenten aan te voeren voor de noodzaak van een dergelijke test. Het is evengoed mogelijk de dieren geen do delijke doses te geven, zodat minder dieren het slachtoffer hoeven te worden van een dergelijke test. De door de overheid voorge- schrevenrichtlijnen dienen te worden her zien, meent de directeur. Oud-minister Gin jaar van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft onlangs de Gezondheidsraad gevraagd de noodzaak en zin van de LD-50 test op nieuw te bezien en te bekijken of er alterna tieven zijn. H. Verbrugh. wetenschappelijk hoofdmede werker ziekteleer aan de Erasmusumversi- teit in Rotterdam, meent echter dat het ge bruik van proefdieren zinloos en overbodig is bij een nieuwe visie op ziekte en gezond heid. De huidige constitutie van de mens is niet alleen het resultaat van de vorderingen in de medische wetenschap. Ook maat schappelijke ontwikkelingen hebben een groot aandeel gehad in de bevordering van de volksgezondheid. Hij geeft toe dat de hui dige geneeskunde nooit zo ver zou zijn geko men. als er geen dierproeven waren ge weest. Verbrugh is echter van mening dat we niet zonder meer moeten blijven door gaan met een methode die m het verleden succes heeft opg^'everd. In het algelopen jaar zijn 1.486 639 proefdieren gebruikt voor onderzoek in laboratoria en wetenschappelijke instellingen Dit zijn 132.965 dieren minder dan in 1978. toen de overheid voor het eerst betrouwbare cijfer materiaal over het gebruik van proefdieren verstrekte. De nieuwe cijfers staan vermeld in een nog niet gepubliceerd rapport van het ministerie van volksgezondheid en miliehygiene, dat het aantal dierproeven, de soort die werd ge bruikt en het doel van de proeven in 1980 zijn uitgevoerd heeft geregistreerd. Uit het rapport blijkt dat de meeste proeven worden uitgevoerd voor medische doelein den. Dat veel dieren worden gebruikt voor het testen van toiletartikelen en cosmetica, zoals dierenbeschermingsorganisaties veel al beweren, is volgens. X.H. Rozemond. in specteur van de Wet op dierproeven van het ministerie van volksgezondheid, onjuist. Hij wijst erop dat in het afgelopen jaar slechts 140 dieren voor dit doel werden gebruikt. Dit is slechts 0.01 procent van het totaal aan tal proefdieren. Vertrouwelijk rapport over ontploffing AMSTERDAM (ANP) - Bij een ontploffing in de fabriekshal van het toenmalige bedrijf Philips Duphar in Amsterdam in 1963 zijn 106 arbeiders besmet geraakt met het zeer giftige dioxine. Van die 106 zijn er acht binnen tien jaar gestorven, van wie zes aan hartaandoeningen. Vierenveertig anderen kregen ernstige huidaandoeningen. Dit staat in een nog vertrouwelijk rampen in de wereld (onder meer rapport opgesteld in Lyon door in Vietnam) is ter kennis geko men van het Amsterdamse ge meenteraadslid Jan van Dijk (PvdA) die er inmiddels vragen over heeft gesteld aan het Colle- het internationaal bureau kankeronderzoek van de Wereld gezondheidsorganisatie. De in houd van het rapport, dat han delt over verschillende dioxine- UTRECHT (ANP) - Het bestuur van de Rijksuniversiteit in Utrecht wil nog dit jaar zeker zeven miljoen gulden bezuinigen. In verband daarmee stopt de universiteit on middellijk met het aantrekken van uitzendkrachten en wordt een vacaturestop van kracht. Alle universitaire af delingen moeten, voor wat betreft materiële aanvragen, tien procent bezuinigen. Voor de aanschaf van appara tuur geldt bovendien nog eens een extra korting van vijf tien procent. Van Dijk meent dat op basis van de nu bekend geworden gegevens een nader onderzoek moet wor den ingesteld naar de gevolgen voor de gezondheid van de dioxi neramp in 1963. Hij wil dat de nu nog levende arbeiders worden opgespoord en aan een nader on derzoek worden onderworpen. Hij tekent daarbij aan dat de ken nis omtreht dioxine op dit mo ment groter is geworden. Volgens Van Dijk waren van de 106 besmette arbeiders er 44 in dienst van Philips Duphar en waren de 62 schoonmakers, lood gieters, schilders en isoleerders afkomstig van bedrijven die voor Philips Duphar werkzaamheden verrichten. Een woordvoerder van de gemeen te Amsterdam wilde over deze zaak doen. Een en ander houdt verband met een verwacht tekort over 1981 van zeker vijftien miljoen gul den. veroorzaakt door hogere personeelskosten en kósten voor energie, onderhoud gebouwen, exploitatie en schoonmaken. De AMSTERDAM (GPD) - De auto branche staat niet op de tocht maar in een vernietigende storm wind. Sedert verleden jaar zijn er in de autobranche al tienduizend arbeidsplaatsen verloren gegaan en dit jaar zullen er nog vele vol gen. Dit zei de directeur van de Amsterdamse Rijtuigmaatschap pij ARM. F. J. Hamilton, tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de ARM Hamilton gaf nog wat cijfers die aantoonden wat voor belang de autobranche voor de Nederland se samenleving heeft. In 1979 be droeg de omzet aan nieuwe au to's bijna 10 miljard gulden, in gebruikte auto's werd voor 7 mil jard gulden omgezet. Onderhoud en reparaties vergden 3,5 miljard gulden, terwijl direct met de auto verband houdende produkten, zoals bijvoorbeeld verzekerin gen, nog eens 10 miljard gulden vergden. Het totaal aantal werk nemers dat direct of indirect van de auto leeft, bedraagt meer dan 400.000. Volgens Hamilton is het regerings beleid ten aanzien van de auto branche in de laatste jaren steeds tegenstrijdig geweest. De finan cieringsbehoefte heeft gepreva leerd boven groei en werkgele genheid en zelfs veiligheid, ener gie en milieu. De autobranche, zo zei hij verder, kan geen enkele te genslag meer hebben op straffe van verder verlies van arbeids plaatsen en stagnerende groei. Iedere maatregel die groei in de ze sector belemmert, zal effect hebben op de gehele samenle ving. univiersiteit heeft de minister van onderwijs en wetenschap pen gevraagd bij te springen, maar dat verzoek werd niet geho noreerd. Op het onderhoud van universitai re gebouwen zal in 1981 een be drag van twee miljoen gulden moeten worden bezuinigd. De onlangs ingestelde stuurgroep matigingsbeleid zal op zeer korte termijn moeten komen met voor stellen voor selectieve taakafsto- ting binnen de universiteit, on der meer met het oog op verdere, door de minister aangekondigde, bezuinigingen. Omvang en ver deling daarvan zijn nog onbe kend. Als de Utrechtse universiteit erin slaagt om met de voorgenomen bezuinigingsmaatregelen in 1981 zeven miljoen gulden te bespa ren, dan zal het tekort toch nog altijd acht miljoen gulden bedra gen. "Dat tekort blijft voorlopig ongedekt. Daar heeft het minis terie nog niets over gezegd", al dus een woordvoerder van de universiteit. ADVERTENTIE Foto's gemaakt? "5? jw* m Standaard l kleurenafdruk A 9x9.9x11/:. M 9x13 Plusprint kleurenafdruk 10x10.10x13. 10x15 cM msieruam wuae over ueze i -m j* f geen verdere mededelingen [s^Q Oeedlgd Faillissement Uniser weer uitgesteld BREDA (ANP) - Het dreigen de faillissement van het Moerdijkse bedrijf RTM. on derdeel van het chemisch af valverwerkingsbedrijf Uini- ser, is gisteren voor de Breda se rechtbank weer niet uitge sproken. Twee bedrijven stel den de behandeling voor de derde achtereenvolgende keer uit, een derde bedrijf heeft de aanvraag ingetrok ken. De drie bedrijven hebben teza men ongeveer 200.000 gulden van RTM tegoed. De aanvra gers zijn de Duitse bedrijven VFI en Südmühl alsmede het Nederlandse bedrijf Beste- breurtje uit Rijsoord. VFI, die de grootste vordering heeft, heeft de aanvraag inge trokken maar zal mogelijk weer een nieuwe indienen. Een faillissementsaanvraag voor de rechtbank in Breda mag namelijk maximaal drie keer veertien dagen aange houden worden. Volgens de advocaat van Beste- breurtje. mr. Jacobs, is het lo gisch dat de bedrijven het nog niet op een faillissement laten aankomen. Zij hebben daar financieel niets van te verwachten. De bedrijven hebben er. zo meent mr. Ja cob, hun hoop op gevestigd dat alsnog een overname van Uniser zal plaatsvinden. DEN HAAG (GPD) - Premier Van Agt verwacht dat de problemen binnen het nieuwe kabinet aan zienlijk zullen zijn. Hij zei dat en kele uren na de beëdiging van zijn tweede kabinet door konin gin Beatrix voor de televisie. Hij voegde daaraan toe dat plotselin ge koerswisselingen ten opzichte van het vorige kabinet van CDA en VVD uitgesloten zijn. Gistermiddag na de becdigmg op het paleis Huis ten Bosch, zijn premier Van Agt en de beide vi ce-premiers Den Uyl en Terlouw begonnen aan het schrijven van de (korte) Troonrede, die konin gin Beatrix volgende week op Prinsjesdag zal uitspreken ln de loop van de middag zijn op de verschillende ministeries de portefeuilles van de oude aan de nieuwe ministers overgedragen. Op het Catshuis werd bovendien een ontvangst gehouden van alle vijftien ministers en de zestien staatssecretarissen die gisteren ook werden beedigd (de zeven tiende is nog steeds niet aange wezen). Van Agt. die gisteren weigerde de schrijvende pers te woord te staan, zei voor de NOS-televisie dat de marges voor een nieuw beleid uiterst smal zijn ..Elk ka binet. van welke samenstelling ook. zal moeten bezuinigen en zal moeten zorgen voor een - al dan niet vrijwillige - matiging van inkomens." De premier zei met spijt afscheid te nemen van coalitiegenoot VVD. „Maar van de nieuwe ploeg is het optreden gedicteerd door de om standigheden. Dan moet je niet blijven na mokken Hij maakte duidelijk zich volledig te zullen inzetten voor de nieuwe coalitie „Je moet het niet doen of goed." aldus Van Agt. Hij wees erop dat de nieuwe ploeg een bredere ba sis in het parlement heeft dan de vorige, maar verwachtte dat in het begin vooral binnen het kabi net moeilijkheden zullen voorko- Van Het beoogde kabinet van CDA. PvdA en D'66 is er dan toch gekomen. Na 105 dagen van touw trekken, botsingen, lijmpogingen. "aan scherpingen" en onder ling wantrouwen kon koningin Beatrix giste ren de nieuwe rege ringsploeg beëdigen. Een dagboek van de hoogte punten uit de kabinetsforma tie. ZATERDAG 30 mei: koningin Beatrix benoemt de CDA ka merleden Lubbers en De Ko ning tot informateurs en vraagt hun "de mogelijkhe den te onderzoeken van een kabinet dat mag vertrouwen op een zo breed mogelijke steun in het parlement MAANDAG 1 juni: de twee in formateurs maken duidelijk dat ze het oog richten op een coalitie van CDA (48 zetels). PvdA (44) en D'66 (17) De VVD (26 zetels) komt voorlo pig op een zijspoor. DINSDAG 9 juni: Van Agt eist het premierschap voor zich op. PvdA en D'66 verzetten zich. MAANDAG 6 juli: de fractie van D 66 doorbreekt de im passe die rond het premier schap is ontstaan. Van Agt is aanvaardbaar als premier De PvdA ziet zich een dag later gedwongen hem als zodanig "niet uit te sluiten". DONDERDAG 9 juli Thijn, door de PvdA naar vo ren geschoven als derde in formateur, wordt door alle betrokkenen aanvaard en de volgende dag door koningin Beatrix benoemd. MAANDAG 20 juli de onder handelingen over zetelverde ling en program zitten volle dig vast op de posten onder wijs (zou een PvdA-minister moeten worden) en finan ciën. Den Uyl doorbreekt de impasse door zijn aanspraak op financien op te geven. Er komt een akkoord uit de bus dat Van Agt en Den Uyl - en Terlouw onder voorbehoud - in hun fracties zullen verde digen. DINSDAG 21 juli de informa teurs publiceren hun conclu sies over program en zetel verdeling. Zij verlangen als antwoord daarop een ja" of "neen" van de fracties. Be langrijke punten uit het pro gram koopkrachtdaling voor de minima met hooguit éen procent, de beslissing over de kruisraketten wordt uitge steld. WOENSDAG 22 juli: de PvdA fractie gaat akkoord. D'66 ook, maar alleen onder de voorwaarde dat Terlouw het sociaal-ecdhomisch beleid gaat coördineren in plaats van Den Uyl. Het CDA eist dat het program wordt open gebroken op het punt van koopkrachthandhaving. om buigingen en kernwapens: de macht van Den Uyl (op socia le zaken) en van Van Keme- nade (op onderwijs) moet worden beperkt. DINSDAG 28 juli de informa teurs komen met eindvoor stellen die nauwelijks afwij ken van die van een week eerder PvdA en D'66 zeggen "ja". Het CDA zegt opnieuw 'nee maar vijftien CDA en willen wel met de voorstellen ister de DONDERDAG 30 juli CDA-fractie gaat alsnog ak koord, zij het onder drie voor waarden de defensiepara graaf moet volledig worden geschrapt, de taken op onder wijs moeten nog in de forma tie worden geregeld en de so ciaal-economische paragraaf moet nog tijdens de formatie kunnen worden gewijzigd naar aanleiding van in te win nen adviezen van Zijlstra (Nederlandsche Bank) en Van den Beid (Centraal Plan bureau). MAANDAG 3 augustu- de in formateurs brengen, zonder verder overleg, hun eindver slag uit aan koningin Beatrix. Zij vinden het verantwoord om tot de formatie over te gaan omdat er op de dne "hangpunten" overeenstem ming mogelijk is. DINSDAG 4 augustus de ko ningin benoemt Kremers en Van Thijn tot formateur Het eindverslag van dc informa teurs wordt door de betrok kenen intussen verschillend uitgelegd. ZONDAG 18 augustus Van Agt zet de formatie op scherp door voor de radio te verkla ren dat het kabinet er wat hem betreft niet komt als PvdA en D'66 niet akkoord gaan met zyn eis dat er in 1982 4.5 miljard gulden wordt bezuinigd. MAANDAG 17 augustus: Van Agt dreigt met opstappen als zijn fractie het voorlopige re geerakkoord aanvaardt. WOENSDAG 19 augustus: de formatie is mislukt De CDA- fractie zegt met 35 tegen 12 stemmen "nee" tegen het ak koord. Voor zestien CDA'crs is de harde eis van Van Agt doorslaggevend De forma teurs Kremers en Van Thijn geven hun opdracht terug. VRIJDAG 21 augustus De Gaay Fortman wordt infor mateur Hy krijgt een ruime opdracht. MAANDAG 24 augustus Van Agt Stapt op als tiac tu leider Hij acht zich niet langer m staat om zinvol als onderhan delaar op te treden; zyn frac tie is verdeeld, de nieuwe in formateur is niet zijn keus ge weest en er is een bclanernke stroming in zijn fractie die, onder aanvoering van Lub bers, eigenlyk wel "ja" had willen zeggen tegen het ak koord. Lubbers volgt Van Agt op als ondi-rhandelaar WOENSDAG 2 september, dc partyen zyn het eens De PvdA wil in 1982 voldoende bezuinigen (maar hoeveel wordt er niet precies byver- teld) en het CDA wil meewer ken aan een werkgelegen heidsplan DONDERDAG 3 september: Van Agt wordt formateur De Gaay Fortman vindt dat het nieuwe kabinet er op prins- icsdag moet zyn. VRIJDAG 11 september het nieuwe kabinet wordt beë digd. VROOM ^5> DREESM ANN MIDDELBURG (ANP) - De Directie van de PZEM (Provinciale Zeeuw se Energie Maatschappij) zal bij de gemeenteraad van Borsele in be roep gaan tegen de weigering van B en W om een bouwvergunning af te geven voor een opslaggebouw van radioactief afval bij de kerncentrale in Borsele. Dit heeft de Zeeuwse Gedeputeerde W. Don gisteren tijdens de Staten vergadering meegedeeld Als de beslissing van de gemeenteraad nega tief uitvalt, dan zal de PZEM aan de voorzitter van de Raad van State afdeling rechtspraak vragen de beslissing van B en W te schorsen en een voorlgopige vergunning af te geven, zodat alsnog met de bouw kan worden begonnen Don zei de beslissing van B en W van Borsele als teleurstellend te hebben ervaren. B en W is bij het nemen van haar beslissing van foutieve infor matie uitgegaan, aldus Don. In het opslaggebouw zal niet. zoals wordt gesuggereerd, hoog radioactief afval worden opgeslagen. Er komt ook geen afval in van afgewerkte splijtstoffen. Don stelde nog eens nadrukkelijk, dat in het afvalopslaggebuuw geen radioactief afval van andere bedrijven zal worden opgeslagen DEN HAAG (ANP) - De Haagse wethouder van ruimtelijke ordening en stadsvernieuwing, Dui- vesteijn, heeft gisteren de eerste paal geslagen voor een ambitieus bouwplan in het centrum van de Schilderswijk in Den Haag. Daarmee is Den Haag begonnen aan één van de grootste stadsver nieuwingsoperaties die Nederland heeft gekend. De gemeente heeft met het Ryk nog geen overeenstemming be reikt over een deel van de finan ciën. Duivcstcijn vindt het ech ter "sociaal onaanvaardbaar" om nog langer te wacnten met het opknappen van de grootste ar beiderswijk in ons land. De ge meente neemt zo het risico een deel van de kosten zelf te moeten betalen. Als Den Haag hier inder daad voor op moet draaien, bete kent dit waarschynlyk dat derge lyke projecten niet meer van de grond zullen komen, aldus de wethouder. In het nieuwe hart van de Schil derswijk komen, behalve 350 wo ningwetwoningen. een sociaal- cultureel centrum, een sporthal, een kindercentrum, een gezond heidscentrum. een supermarkt, buurtwinkels, bedrijfsruimten, twee basisscholen en 120 over dekte parkeerplaatsen. Dc plaats van dit centrum >s een al jaren braakliggend terrein, naast het Oranjcplein. In dezelfde buurt wordt binnenkort begonnen met de bouw van 500 woningen De bouwkosten van deze plannen bedragen in totaal ongeveer hon derd miljoen. Het project moet over drie jaar klaar zyn. Dan staan er - een aantal onlangs ge bouwde hutzen meegerekend - 1700 meuwe woningen in dc schilderswyk Duivestcyn vergeleek het bedrag dat het Ryk aan de Haagse stads vernieuwing wil besteden met dc 330 miljoen die is uitgetrokken voor het verkeersplein Lcid- schcndam "Al# ik de politieke keuze moet maken tussen tien minuten in dc file staan en een verdubbeling van het stadsver nieuwingsprogramma in Den Haag. dan is mijn keuze snel ge maakt". aldus dc wethouder.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7