Project '82, een oproep tot terugkeer KERKDIENSTEN asnmnsns Zwijgen-in-schroom vreemd aan christelijke godsdienst ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1981 Een nationaal 'gebedscongres' op zaterdag 26 september in de Expohal te Hilver sum, zestig toerustingsbijeenkomsten in heel het land en twee weekend-conferen ties over 'het gebed' moeten de basis vormen van de landelijke evangelisatiecam pagne 'Project '82' die volgend jaar wordt gehouden. Een oproep aan het Neder landse volk 'om terug te keren tot God'. Het 'gc-bedscongres' van deze maand wordt aangeduid ais een 'oproep aan de christe nen van Nederland tot ver ootmoediging: en gebed voor ons land en volk'. Als de voortekenen niet bedriegen, zullen vele duizenden gelovi gen hun schreden daarheen richten. Eendrachtig uit alle mogelijke kerken en groe pen. Het zal in die Expohal geen 'ge bed zonder eind' worden. Het feit dat tussen half 11 en 4 uur ten minste zeven personen het woord zullen voeren en dat het programma ook muzi kale afwisseling en de nodige pauzes bevat, geeft grond aan de verwachting dat op dit congres in alle toonaarden zal worden ingegaan op de geestelijke en zedelijke toe stand van land en volk. die. naar de organisatoren van 'Project '82' stellig menen, volhardend bidden zo drin gend nodig maakt. üc sprekers zijn van heel ver schillende komaf. Achtereen volgens: ds. R. Rciling. predi kant voor evangelisatie bij de Unie van Baptistengemeen ten. prof. dr. ir. J. H. van Bemmel. voorzitter van de Evangelische Alliantie, de heer H. van de Waal. zaken man. Ben Hoekendijk, evan gelist en directeur van de or ganisatie 'Opwekking', de au teur Gien Karssen. het twee de-kamerlid voor het CDA drs. G. van Leijenhorst en Leo Habets. directeur van het Instituut voor Evangelisatie. En waarschijnlijk ook nog^ prof. dr. J. P. Versteeg van de theologische hogeschool in Apeldoorn. Jaar In 1979 werd in ons land de Evangelische Alliantie opge richt. Een ontmoetingsplaats voor reformatorische en evangelische christenen, die met elkaar gemeen hebben, dat ze de 'goddelijke inspira tie van de Heilige Schrift' be lijden en - daaruit voort vloeiend - haar betrouw baarheid en hoogste gezag in alle zaken van geloof en le ven. Er is geen dicahng in al wat de Bijbel verklaart". Met respect voor eikaars ver schillende meningen en ker kelijke organisaties - en ver schillen zijn er noga/ wat - stelt de alliantie zich t<,-n cioei. de evangelieverkondiging en opbouw van het geeste.ijKe leven temidden van ons voik te bevorderen. Een van ae eerste dingen die zij deed was: het uitroepen van een 'evangelisatiejaar'. 1982. waarin meer dan anders de christelijke boodschap zou worden uitgedragen. En aan aan Jan en alleman. Los van de Evangelische Alliantie had ook het Insti tuut voor Evangelisatie ge vestigd in Doorn - plannen voor een weidse campagne. Ter voorbereiding daarvan werden in 1979 al acties ge houden in Oldebroek en Vee- nendaal. twee bij uitstek kerkse plaatsen, waar actieve evangelisatiecommissies on vermoeibaar ijveren om blin de vlekken op de lokale ker kelijke kaart weg te werken. Leo Habets: Zinloosheid wordt verheven tot religie Toen ae evangelische Allian tie met haar plannen voor een nationaal evangeiisaliejaai op de proppen kwam. was het voor hel Instituut vooi Evangelisatie niet moeilijk, daarop snei in te haken. Daaruit is dan 'Project '82' geboren. Het Instituut voor evangelisa tie is een beweging waarin mensen met verschillende kerkelijke achtergrond de bijbelse opdracht tol 'getui gen' willen waarmaken. Het legt speciaic nadruk op de 'autoriteit' van de bijbel, op verkondiging van het evan gelie buiten de Kerkmuren en op de rol van de plaatselijke gemeente daarin. Hoewel het instituut de uitwer king van en de verantwoor delijkheid voor 'Project '82' aan een nationaal comité heeft overgedragen, zet het alle beschikbare middelen in om de campagne te doen sla gen. met name wal betreft de organisatorische begeleiding en de toerusting van alle me dewerkers. Het nationale co mité bestaat uit ris. Chr. van Andel. hervormd predikant in Bergschenhook. Leo Ha bets. directeur van het Insti tuut voor Evangelisatie, de heer J. A. Huijser. ravon-di- recteur van een bank. ds. J. van Mulligen. christelijk ge reformeerd predikant in Vee- nendaal. de heer E. Th. Pop- pe. medewerker van het insti tuut. en de evangelisatiepre dikanten Reil/ng (baptist) en F. H Vcenhuizen (gerefor meerd. Apeldoorn). 'Project '82' is dus een onder deel van het e'vangelisatiejaar 1982 en een bijdrage aan het streven om vóór het eind-van 1985 iedereen in Nederland in contact te brengen met het evangelie van Christus. Gebedslijn In de maanden na het gebeds congres worden overal in het land plaatselijke en regionale toerustingsavonden over 'het Kamerlid Van Leijenhorst ...spreker op 'gebedscongres'.. gebed' gehouden. Ze bestaan uit een bijbelstudie met nage- sprek vóór en een werkbe spreking met praktische wenken na de pauze. Doei daarvan is de vorming van gebedskringen. Deze komen geregeld samen binnen het verband van een plaatselijke gemeente om te bidden voor de 'nood van ons land', voor de plaatselijke kerken, voor het slagen van het evangeli satiejaar. enzovoort. Wat deze regio f betreft zijn er toerus tingsavonden gepland n Lei den en Sassenheim. Er is zelfs een telefonische ge bedslijn geopend. vV'ie 3-130- 6270 draait, krijgt te horen wat de belangrijkste gebeds- onderwerpen van dal ogen blik Zijn. De mensen van het instituut verwachten, dat veel christenen daardoor con creet gaan bidden voorliet re sultaat van het hele project. Minstens eenmaal per week zullen nieuwe gebedsonder- werpen op dit telefoonnum mer worden ingesproken. Zo wordi deze week de opbellers gevraagd, te bidden voor het gebedscongres in Hilversum. Dat daar maar heel velen naartoe mogen komen. En dat nog veel plaatselijke ge- i mogen besluiten mee te doen uan 'Project 'Ü2 Oof wordt geoed yeiruayd mm. de samenstellers van al liet materiaal du) voor d t pro ject over Nederland wordt verspreid. Het zwaartepunt \an 'Project '82' ligt in maart volgend jaar. Dan komen er ad\ertenties met evangeliserenae bood schappen in dagbladen en tijdschriften. Ook aan radio- en tv-uitzendingen wordt ge werkt. Een speciaal voor dit project ontworpen evangeli satieblad krijgt een Janaelij- ke huis-aan-huis-versprc - ding. Mensen die reageren op deze boodschappen ontvan gen thuis een gratis boekje waarin nader op het thema van de actie - 'Er is hoop!' - wordt ingegaan. Het is de bedoeling, dat plaat selijke kerken en groepen in haken op de landelijke activi teiten. De nadruk moet zo veel mogelijk liggen op het persoonlijke contact. In de eerste ontmoetingen met mensen wordt het evangelie 'in een notedop' doorgegeven en aangestuurd op contact op langere termijn. Een voornaam onderdeel van de plaatselijke acties zijn kleine evangelisatiebijeen- komsten in de huiselijke sfeer. Dat gaat zo: men nodigt buren, kennissen en familie uit om koffie te drinken, en iemand die daarvoor is toege rust komt dan met behulp van een diaserie vertellen over 'ae hoop d/e ligt opge sloten in een persoonlijke re latie met God'. Andere mogCiijkhcdtn z y:gt richtc huisbc/ocKa r: aer 'ranaki kt /ken'. ou >- tes. themudienste'n. t an/;< - satiefilms. aia-kiankb( t iden het optreden \an muziek groepen. godsdienstlessen op scholen, open avonden en programma's voor clubs en verenigingen. Persoonlijk LEO HABETS ..allesbehalve rooskleurig.. Ook aan 'nazorg' is gedacht. Die zal in ae eerste plaats per soonlijk zijn. Maar ook zuilen groepen worden gevormd om mensen die (hernieuwde) be langstelling voor ae bijbel hebben gekregen op te van gen. De uiteindelijke verant woordelijkheid ligt bij de plaatselijke gemeente die de hele ontwikkeling van het evangelisatiegebeuren kan overzien. Zij kan belangstel lenden duurzame begelei ding bieden. Ook zijn confe renties en schriftelijke bijbel cursussen in voorbereiding. Leo Habets. die voorzitter is van het nationale comité, is optimistisch over de plaatse lijke medewerking. 'De groei zit er duidelijk in' zegt hij. "Meer dan 250 plaat selijke gemeenten en groe pen hebben tot nu toe laten weten, in principe een aan deel in het project te willen hebben. Ik verwacht, dat dit aantal de komende maanden nog sterk zal stijgen". 'Het thema 'Er is hoop' blijkt een samenbindende gedach te te zijn. Gemeenten en orga nisaties van zeer uiteenlopen de kerkelijke richting kun nen zich erachter scharen. Trouwens, in de opzet van 'Project '82' kunnen de ker ken en bewegingen hun iden titeit volkomen behouden. Zij kunnen'zelf invullen wat hun bijdrage in het geheel zal zijn. Wat landelijk gebeurt, is een aanvulling op en onder steuning van de plaatselijke acties. Als het thema op grote schaal onder de aandacht van ons volk komt, zal er een sfeer ontstaan waarin het ge makkelijker wordt, er met el kaar over in gesprek te ra ken". Verval Leo Habets vindt het de hoog ste tijd dat christenen van Nederland, in afhankelijk heid van God. hun nict- christe'.ijkc omgeving wijzen op de situatie waarin wij ons bevinden en op de gevolgen daarvan. Die toestand is in zijn oog allesbehalve rooskleurig. "Materiële welvaart heeft niet louter geluk, vrede en rust gebracht. We leven on der constante dreiging van ontwikkelingen die we niet meer in de hand kunnen hou den: werkloosheid, milieu verontreiniging. uitputting van energiebronnen". "Ook het geestelijke klimaat verslechterde. In steeds meer levens schijnt God de grote afwezige te zijn. Velen heb ben hem nooit gekend. Ande ren raakten langzaam maar zeker het contact met hem kwijt. Een gevolg is. dat het morele verval afschuwelijke vormen begint aan te nemen. De criminaliteit heeft record hoogten bereikt. Gezag wordt nauwelijks nog aan vaard. Seksuele zonden wor den openlijk bedreven. Abor tus is een aanvaard verschijn sel. De verslaving van alcohol en drugs is schrikbarend. Het aantal echtscheidingen stijgt met het jaar. Materiële zaken zijn zo belangrijk geworden, dat grote groepen van de be volking met onoverkomelij ke schulden zitten. Zinloos heid wordt verheven tot reli gie". Dat is de ene kant. Weinig in spirerend om zoveel tijd. geld en energie in een tégen bewe ging te steken, waarvan het effect nooit is te meten. De andere kant is voor Leo Ha bets en alle Project-medewer kers een tekst uit het bijbel boek Kronieken. Daar zegt God: "Als mijn volk zich ver ootmoedigt en bidt. mijn aan gezicht zoekt en zich bekeert van zijn boze wegen, dan zal ik uit de hemel horen, zijn zonden vergeven en zijn tand herstellen". Die toezegging-van-boven is S. J. DE GROOT vanuit een inspirerende geloof- sutopie op zoek gaat naar nieuwe mogelijkheden van menselijk sa menleven, die verliest onderweg zijn zelfverzekerdheid. Hij er vaart. dat een levend geloof - om met Luther te spreken een on rustige zaak is". Hervormde Kerk: beroepen te Vroomshoop G. van Asselt Oos- terhaule (Fr.), te Haastrecht li. Postma Vries; aangenomen naar Nieuw poort vicaris J. Schuite maker Stellendam. Gerefor meerde Kerken: aangenomen naar Amsterdam-Noord kandi daat G. Landman aldaar, naar Midwolda (Gr.) kandidaat J. de Haan aldaar; beroepen te Zwam- merdam kandidaat mevr. T. H. Attema-Roosjen Leiderdorp. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepbaar B. Loonstra Eemdijk, H. Fahner Nunspeet, Van alle godsdiensten geldt waarschijijk het meest van de christelijke godsdienst dat hij verleidt tol een te zelfverzekerde geloofshouding. Immers. het christendom is praatgraag en heeft liet zwijgen-in-schroom voor het goddelijk Geheim altijd weinig ir. praktijk gebracht, ook in zijn liturgie. De vrijzinnig-hervormde Leidse oud-hoogleraar P. Smits, die dit schrijft in het blad 'Kerk en We reld' van deze week. waagde ja ren geleden een hoofdartikel te schrijven met als opschrift 'De zwijgende God en de sprekende kerk'. Daar heeft hij toen heel LEIDEN: Hen.' Gom. Hoogl. kerk 10ds v Leeuwen. 11.45 oecum. dienst. 5 re gionale en interkerkelijke jeugddienst, ds. Hemstede en pastoor Juffermans; Marekerk 10 en 5 dr. Meijers; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra- Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. De Mev, 11.15 ds. De Mey en pastoor v. Well. Bethlehemk.(Driftstr 10 ds. Hemmes, opendeurdienst; Bevrijd ingsk.(Montgomerystr.) 9 en 10.30 dr. Jongeneel en ds. Rietveld: Vrodesk.(Burggraven!.) 10 dr. Lamping; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs: Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Bakker en ds. Bovenberg; Diakonessenhuis 10.30 ds. v. 't Hof; Endegeest 9.30 ds. Friederich. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 kand. Schellens; Petrakerk (Surinamestr.) 10 hr. M. v.d. Velden; Maranathak (L. Morsw.) 10 ds. Kramer; Bovrijdingsk.(Montgomerystr.) zie herv. bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Veen- Zie ook herv. gem. Dolerende Geref. Kerk (Lokhorstk.): 8.30 en 5 ds. v.d. Sluys. Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 ds. Veldman, av. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30 Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.). 10.15 ds. Happee Remonstr.-Doopsgez. Gent. (Lok horstk): 10 ds. Cossee, Dordrecht. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld. 7.30 evangelisatiebijeenkomst in Lusthoflaanschool. ds. Bosveld. Evang. Christengem. (Middelstegr. 3). 10 hr. Dikkcs. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw..singel 21 ):5 hr. v. Diggelen. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zo. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. vr. 18 sept 8 jeugdsam Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Elker- Leger des Heils (Hooigr.) 10 en 7.30. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rund. 24' 9.30 en 4. wo. 8. Zevendedagadventisten (Lokhorstk): elke zat. 9.45 bijbelstudie. 10.45 predik dienst. Christian Science (Steensch. 6) 10,30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoetcrw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7. zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7. zo. 8 30. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7. zo. 9 30 en 11 30. Steenschuur zat. 7, zo. 8.30. 10, 11.30, 6 Boshuizerkade zat. 7. zo. 9.30 en 11; wat over moeten horen, herin nert hij zich. "Weinigen begre pen, hoezeer ergernis en humor beide hun aandeel in dat op schrift hadden". Toch vindt hij, dat er sindsdien veel is verbeterd. "Geloven is bij veel kerkleden niet meer een kwestie van dogmatische inzich ten en formuleringen, maar een ethische geloofshouding, die de geloofwaardigheid van de christelijke godsdienst primair afhankelijk weet van de bevrij dende kracht die er van uit blijkt te gaan. Wie nu ernst maakt met een 'theologie van hoop' voor de toekomst van de mensheid, en Lammenschansweg zat. 7. zo. 9,10.30 en 12; Haar).straat zat. 7. zo. 9.30. .45 en 12.15.3 inwijding orgel; H Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Bergsma. AARLANDERVEEN Herv. Gem. 10 hr Wolf, Alphen. 7 ds. Verdoorn, Waddinx- vec-n. gez. dienst. Geref. K.: 10 ds. Vree, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. K.: 9.30 en 3 stud. Hofman. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN Herv. Gem Adventskerk 9.30 ds. Bogers, 6.30 ds. v.d. Heiden; Kruiskerk 9.30 ds. Van Vuuren, Kamerik; Opst.kerk 9.30 ds. v.d. Heiden. 6.30 ds. v. Roon. Katwijk, opendeurdienst; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 10.30 ds. Moll. 6.30 ds. Hartkamp: De Bron (Ridderveld) 9 en 10.30 ds. Verheul. 6.30 ds. Moll; Ashram (Marsdiep) 9 ds. Moll; Driehoorne 7 nam. ds. Verheul; Albanianae (Dia- mantstr.) 10 mevr. ds. v. Everdingen, Leiden; Onderweg (Lijsterlaan) 10 ds. Oort; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Vanaf G. Herderk. in vrijwel alle diensten ook avondmaal. Geref. K.: Mar.kerk 9.30 prof. dr. Rid derbos. 6.30 ds. Damsma, Rijnsburg; Salv.kerk 9.30 ds. Verdoorn. 6.30 ds. Vroe. Ned. Geref K. (school Willemstr): 9.30 en 4.30 ds. Struik. Hoogeveen. Chr. Geref. K.: 9.30 dienst, 30 ds. v.d. Ent. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 ds. Koekkoek, 6.30evang. Lourens. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10. Volle-evang.gem. (school Westprelu- dew.l: 10 hr. De Jong. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6 30 Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 ds. Schild, Hilversum. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 10.30. Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30 De Bron zat. 7. zo. 9.30 en 11. BENTHUIZEN Herv Gem. 9.30 ds. Verheul. Zegveld. 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN: Herv. Gem Dorps kerk 9.30 ds Wieman. 6.30 ds Richter; Salv.kerk 9.30 ds. Richter, 6.30 ds. De Vreugd. Bethl.kerk 9.30 ds. De Vreugd, 6.30 ds Wieman. Geref K 9.30 en 6.30 ds v.d Berg. av. Geref. K. Vrijg.: 9.30 en 4.30 ds. Arnold, BOSKOOP Herv. Gem Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. Vlasblom, De Stek 9.30 ds. Bolwijn. Den Haag. Geref K.: 9.30 ds. Welbedacht. 5 ds Hasséfras. aasdijk. Chr. Geref. K.: 9.30 en 5 ds. v. Langevel- de. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7. zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 ds. v. Doorn. Alphen. Geref. K.: 9.30 en 5 ds. v. t Hoff. Bos- Rk Kerk: dorp zat. 7. zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7. zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM Herv. Cem 8.45 ds. Riet veld. Den Haag. 10.15 ds. Rothfusz. 7 ds. De Gelder. Lisse. Geref. K.: zie herv. gem. Chr. Geref. K 10 en 5 ds. Biesma. 's avonds jeugddienst. Rk Kerk: Mart. zat. 7. zo 8.30. 10 en 11.30; Jozefk. zat. 7. zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. v.d. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10. DE KAAG. Herv. Gem. 9.30 ds. Kolk- Rk Kerk: zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Dol. Ter Heijde aan Zee; Ontm.kerk 10 ds. Driebergen. 6.30 ds. Gebraad. Geref. K.; 9.30 ds. Kersten. 5 ds. v.d. Horst. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE Herv. Gem. N Kerk 10 ds. Arkeraats. 6 ds. Driebergen; O Kerk 10 ds. Pannekoek. Leiden. 6 ds. Visser. lehthusk. 10 ds. Schuurman. 5 ds. Vroe- gindewey: Pnielk 9.30 ds. Visser. 5.45 zang. 6 ds Schuurman, jeugddienst. Gr v. Pr.school 10 ds. v. Koon. Overduin 2 ds. Baas; Hoeksteen 10 do vend lenst. Gerei'. K.: Vr kerk 9.30 ds. Vrolijk; Triumfatork. 9.30 ds. v.d. Horst. 5 ds. Vrolijk. Geref. K. Vr^jg.: 10.15 en 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. K.: 8.45 en 7 kand. Kools- bergen. Chr. Geref. K.: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal); 10 en 5 ds. v.d. Belt. Volle-evang.gem. (Voorstr. 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Herv Gem. 10 kand. v. Wallinga. Ter Aar. 7 ds. Bogers. Alphen. in geref. kerk. Geref. K.: 10 ds. Fernhout, 7 ds. Bogers. beiden Alphen. LEIDERDORP Herv. Gem. en Geref K. Dorpsk. 10 ds. Wolthaus. Zoeterwou de. 3 dienst met verstandelijk gehandi capten. ds. Bovenberg. 6.30 mevr. Atte ma-Roosjen; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Knorth; Elis.ziekenhuis 9.30 rk hoogmis. 10.30 mevr. ds. Visser. Bapt.gem. (wljkgeb.Zijlkw): 10 br. De Vries. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9. 10.30 en 12. LEIMUIDEN. Herv. Gem. 9.30 ds. Kra mer. Aalsmeer. Geref. K.: 9.30 ds. Los. 7 ds. Mondeel. Reeuwijk. Rk Kerk: zat. 7. zo. 8.30. 9.30 en 11,15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. 7 ds. 't Hooft. Geref K 10 en 7 ds. Boswijk Geref K. Vrijg 10.30 ds. De Putter. 4.30 leesdienst. Ned. Geref. K. (Salvatori): 9 en 5 ds. Schuurman. Chr. Geref K 10 en 4.30 ds. v Dijken Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Westrate. 's Gra- Rk Kerk: Agathakerk zat. 7. zo. 10 en 11.30: Poelpolder zat. 7. zo. 9 en 11.30: Mariakerk zat. 7. 8.30. 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7. zo, 8. 9.30. 11 en 5.45. NIEUWKOOP Herv. Gem. 9.30 hr. Stam, 6.30 ds. Bronsgeest. Geref. K. 9.30 ds. Baas. S.heim. 6.30 ds. Heiner. Rozenburg (NH). Chr. Geref. K.: 9.30 en 6.30 ds. v.d. Ent. Remonstr. Gem.: 10 ds. Bosman. Rk Kerk: zat. 7.30. zo. 9 en 10 45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Molenaar. Geref. K.: 9.30 kand. v. Leeuwen. 7 ds. Hummelen, A.dam. Rk Kerk zat 7. zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP Herv. Gem. 9 30 ds Kret. S.heim, 7 hr. Goedhart, Nieruw- Geref. K.: 8.30. 10.30 en 6.30 ds. Wijn gaarden. C Geref. K. 9 30 en 3 ds. Visser. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schrij ver; Woerden. 7 ds. Zotendijk. Geref. K.(W. Verlaat) 9.30 en 7 ds. Noot- eboom. Rk Kerk: zat. 7.30. zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 en 7 ds. v.d. Lee. 5 hr. Vis- Hoofdstr. (Zee) 10 prof. dr. v. Gennep, Leiden; geref. Buurtkerk 10 ds. Heule, Wasse naar. 7 ds. Elgersma: De Rank (Golfbaan) 10 hr Visser Geref K.: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Heule, Wassenaar. 7 ds Elgersma; Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Elgersma. 7 ds. Kersten. Katwijk; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra; Sole Mio 9 hr. v. Duin. Rk Kerk: Zee zat. 7. zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7. zo. 8. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 hr De Vries. Heemstede De Zilk 10 hr. Hoffenaar. Voorhout Rk Kerk: Victork. zat. 7. zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7. zo. 8.30 en 10. OEGSTGEEST: Herv.Gem. Groene ol Will.kerk 11 ds Kooman. Pauluskerk 9.30 ds Kooman; A. Wagenaar Heerenveen en A. W. Velema Apeldoorn. Gerefor meerde Gemeenten: beroepen te Spijkenisse R. Boogaard Leiden. Baptistengemeenten: aangeno men naar Deventer kandidaat H. Schouten Utrecht. Ds. P. Kloek te Soest gaat met pensioen. Volgende maand neemt hij daar afscheid als dienstdoend predikant. Van 1950 tot 1970 heeft ds. Kloek in Leiden gewerkt. Vanavond om 7 uur werkt het Petrus-Leonardus-jongerenkoor mee aan een themadienst ('Er mee leren leven') in de Petrus- kerk, Lammenschansweg Lei den. Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. De Nie. A.dam. 10 ds. Visch, jeugdkerk. 7 as. Heemskerk, av. Geref. K.: 10 ds. Heemskerk, av. Ned. Geref. K. (Gem.centrum): geen op- Van Wijckerslooth: 4 ds. Hoeksta. Endegeest: zie Leiden.' Volle-evangeliegem. (Gem.centrum); 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 11.30; Bonaventurakapel zat. 6.30, zo. 9 en 11. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7. zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder, 6.30 ds. Jas pers Focks, jeugddienst. Geref. K.: 9.30 ds. Jaspers Focks. 6.30 in herv. kerk. Rk Kerk: zat. 7. zo. 8. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 8. 9.30 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk. 7 ds. Wolthaus, Z.woude. Chr. Geref. K.: 9.30 dienst, 2.15 ds. RIJNSBURG: Herv. Gem. Voorhof 10 ds. v. Niel: Bethelkerk 8.45 en 10 ds. Boer. 5 ds. v. Niel; De Wegwijzer 10 ds. Damsma, Sa- men-op-weg-d ïenst. Geref. K.: Petrak. 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Snel; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Snel. 4.30 ds. Baayen, 7 prof. dr. Verkuyl, A.dam. startdienst; Mar kerk 9.30 ds. Baayen. 5 dr. Van Oe- Geref. K. Vrijg 10 en 5.15 ds. Gis. Chr. Geref. K.: 9,30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 evang. Niemeyer. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7. zo 7.30. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v.d. Meer. 7 ds. Juckema, Berkel, opendeurdienst. Geref. K.: 9.30 ds. Ferwerda. 7 zie herv. gemeente. Chr Geref. K 10 en 5 kand. Velema. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Klein Kranenburg. Geref. K.. 9.30 ds. Barends. Nieuw-Ven- nep. 6,30 ds. Fernhout. Rk Kerk; Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7. zo. 8.30. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv Gem. 10 ds. Vermeulen en ds. De Raadt. 6.30 ds. Vermeulen. Geref. K.: 10 zie herv. gem.. 6.30 ds. Los" Geref. K. Vrijg.: 8.30 en 5.15 ds. Heida. Morgen is er van 4 tot 6 uur een 'interkerkelijke- jongerenmani- festatie' in de Hooglandse kerk te Leiden, met informatiemarkt, een presentatie van jeugd- en jongerenkoren en een jeugd dienst waarin de vlootpredikant H. Hemstede en jongerenpastor Ben Juffermans voorgaan. De koren treden op tussen 4 en 5 uur, de jeugddienst begint om 5 De Leidse baptistengemeente houdt morgenavond half 8 weer een bijzondere dienst in de Lust hoflaanschool (Herensingel), met medewerking van de jeugd groep. Ds. G. Bosveld spreekt over: "Hoe word ik verlost van de angst?" VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. Bro kerhof. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Batelaan, 7 ds. v.d. Schoot; aula Noord-Hofl, 9.30 ds. v.d. Schoot; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ver- heule. Geref. K.: 9.30 ds. De Zeeuw, 7 zie herv. gem. Geref. K. Vrijg.: 10.15 en 4.30 ds. Box- Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; aula Noord-Hofl.zo. 11. WADDINXVEEN: Herv.Gem. Brugk. 9.30 ds. Zaal, 5 ds. Maasland: Hoeksteen 9.30 en 6.30 ds. Verboom; Bethelk. 9.30 ds. Maasland, 5 ds. Ver- Imm.kerk 10 ds. Hulst. Geref. Kerk: Kruisk. 10 ds. Minr.ema. 5 ds. v.d. Bos; Ontm.kerk 10 ds. v.d. Berg. Remonstr. Gem. 10 ds. Paardekooper. Rk Kerk: Victork. 10; Ontm.kerk 8.30 en 11.45. WARMOND: Herv.Gem. 10 ds. Den Tonkelaar. Rk Kerk: zat. 7. zo. 8.30. 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra. 4.30 ds. De Reuver, Capel- le aan de IJssel. 7 ds. v. Waasbergen. Kn-vietk. 10 ds. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters. Geref. K Zijllaan 10 ds. v.d. Meulen, 4.30 zangdienst; Zuid 10 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond, (Kerkdam): 10.30 ds. WOUBRUGGE Herv. Gem. 9 30 en 6.30 ds. Koelewijn. Geref. K 9.30 ds. De Vries. Schevemn- gen. 6.30 ds. Spriemsma, Zoetermeer. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Leeuw, Maarn. Geref. K.: 9.30 en 7 ds. Helderman, Bad hoevedorp. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE; Herv.Gem. 10 drs Brokerhof. Rk Kerk: St, Jan 9.30 en 11; Chr. Dienaark. zat. 7. zo. 10; H. Rijndijk zat. 7. zo. 9.30 en 11 ZWAMMERDAM: Herv Gem 10 ds Stelwagen. Boskoop. 6.15 zang. 6.30 ds. Haakman, gez. jeugddienst. Geref. K.: 10 hr. Doddenia. Bodegiaven. 6.30 in herv. kerk. Remonstr. Gern. 10 ds. v.d. Laarse.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4