Twintigste Leidato geopend "De WD heeft nooit iets met opzet vertraagd" r m Leiden een week volksmuziekstad De praktische dingetjesdaar letten wij op goed idee leforestier Van Duyn uit gemeenteraad ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1981 LEIDEN - Het is zaterdagochtend om half negen. Kees van Duyn staat al in trainingspak buiten te wachten. Eenmaal in zijn auto op weg naar de trimbaan in de Valkenburgse Pan van Persijn, legt de 41-jarige directeur van een plasticwarenbedrijf uit dat hij een fanatieke wintersportbeoefenaar is. Het trimmen is een voorbereiding daar op. bevolkingsgroep die het niet ge makkelijk heeft en die het ver dient dat er naar hun geluisterd wordt. "En dat wordt er nu ook. De conflicten met het Leids City Centrum zoals in het verleden, die heb je toch niet meer. Daar heeft Waal ook profijt van". Behalve directeur is Van Duyn sinds 1974 gemeenteraadslid voor de VVD. Maandag woont hij voor het laatst de vergade ring van de Leidse raad bij. Hij stopt ermee, want het werk, de politiek en het gezin waren niet langer meer te combineren. Hoe druk Van Duyn het heett blijkt bij de uitnodiging voor het gesprek. Overdag kan hij niet en 's avonds ook niet. Dan in het weekeinde maar. "Zaterdagmid dag? Of 's avonds?" Van Duyn wil weten waarom zaterdagoch tend niet kan. "Ik sta altijd om half acht op om te gaan trim men", zegt Van Duyn een beetje uitdagend. Daar zit hij dus aan vast en hij krabbelt een half uurtje terug als ik voorstel om hem om acht uur te komen ophalen. Onderweg praat Van Duyn veel over zijn werk en zijn opvattingen over het spreiden van verantwoorde lijkheid. Zo te horen is zijn be drijf daarin een pionier. Nadat Van Duyn in een verrassend hoog tempo het trimparcours heeft afgelegd en nahijgend door de duinen wandelt vraag ik hem - om in stijl te blijven - wie er in het college het hardst loopt. Di plomatiek antwoordt Van Duyn dat prestaties meestal niet naar objectieve maatstaven wordt ge meten. "Wie het meeste herrie over zijn prestaties maakt (Van Duyn doelt hierbij op PvdA-wet- houder Tesselaar). die krijgt de meeste lof'. Janboel Van Duyn vindt eigenlijk dat de prestaties van zijn partijgenoot Schoute nog het meest onderge waardeerd worden. "Schoute heeft als geen ander de personele problemen aangepakt. Als wet houder ben je verantwoordelijk voor je personeel. Schoute heeft heel wat problemen op dat vlak op zijn bord gekregen, maar hij is ze niet uit de weg gegaan", ver telt Van Duyn. "En niet dat ik iets ten koste van Bert Oosterman (D'66) wil zeg gen (zijn voorganger op die ze tel). maar hij trof wel een janboel aan". Als het liberale raadslid toch over de kwaliteiten van de wethouders spreekt, wil hij ook wel kwijt dat hij het jammer vindt dat Van Dam (PvdA) zijn portefeuille van financiën heeft ingeruild voor onderwijs. Kees van Duyn heeft het even later over zichzelf als hij spreekt over de 'moker van de fractie', zoals schijnbaar ook zijn collega's hem plachten te noemen. Die bijnaam draagt hij niet voor niets. In ui terst gewoon Hollands wist Van Duyn meermalen ook uiterst duidelijk te maken hoe hij over bepaalde zaken dacht. Zijn poli tieke tegenstanders kwamen er daarbij meestal niet zonder kleerscheuren vanaf. De felle uitlatingen van Van Duyn waren vooral in de vorige raad speriode voor hem zo kenmer kend. De oppositierol van de VVD leende zich daar uitstekend voor. Zo zei Van Duyn in die tijd in een interview in deze krant dat men niet met de PvdA zal sa menwerken als men het belang van de hele stad voor ogen heeft. Toch was het uitgerekend Van Duyn die later de vorming van een PvdA/VVD-college met evenveel verve verdedigde. Wat heeft die samenwerking nu ei genlijk opgeleverd voor het libe rale volksdeel? Van Duyn ziet in hoofdzaak maar één belangrijk resultaat. Het college staat nu ook weer open voor de belangen van het bedrijfsleven. De com municatie met bepaalde groepen in de samenleving is verbeterd. Kantoren Dit college noemt hij geloofwaardi ger als gesprekspartner. Als con creet voorbeeld gebruikt hij de planvorming voor het Schutters veld. "In die plannen zouden toch nooit zoveel kantoren zijn gekomen, als de VVD niet in het college zat. En bovendien. Geen enkel bedrijf zou zich interesse ren voor vestiging in Leiden als er een links college was. Geen hond", zegt hij met de stelligheid die hem zo eigen is. Als ik opper dat dat toch een wat mager resultaat is van ruim drie jaar 'meeregeren'. zegt Van Duyn verontschuldigend dat hij niet vooraf aan zijn fractiegenoten heeft gevraagd om alle gescoor de punten op te sommen. Maar het uitblijven van een parkeerga rage dan? "Dat is een domme discussie. Lei den is op dit punt gewoon ach terlijk, ligt dus achter. Je weet dat die Digros-garage voor mij niet meetelt. Goed. je moet er wel rekening mee houden, maar het is niet de garage die bedoeld is in het collegeprogramma. Maar daar staat tegenover dat er een aanzet is gegeven tot de gara ge bij het Sanders-complex". "En dat is op meer punten zo. Er zijn aanzetten gegeven. Het Eco nomisch Beleidsplan is daar een voorbeeld van. Dat beleidsplan is trouwens niet een puur VVD- belang. Dat is voor de PvdA net zo belangrijk" Van Duyn ontkent dat de VVD ook in het college zit om bepaalde za ken tegen te houden. "De VVD i'r - i Duyn: "De invloed i heelt nog nooit iets met opzet vertraagd. De afspraken die ge maakt zijn bij de collegevorming zijn altijd keihard nagekomen. Door beide partijen. Dat moet gezegd" JOVD Ongevraagd komt Van Duyn met een kwestie op de proppen, die hem kennelijk dwars zit. Enige tijd geleden werd in de krant (ten onrechte) de suggestie gewekt alsof Van Duyn als raadslid af trad vanwege kritiek op hem vanuit de liberale jongerenorga nisatie JOVD. "De kritiek van de JOVD richtte zich op mijn afwezigheid bij ver gaderingen. Nu heb ik altijd mijn werk voor de politiek laten gaan en bij vergaderingen overdag ben ik nooit aanwezig geweest. Dat is dus al jaren zo, maar de JOVD is daar nu pas achter ge komen. Alleen is hun invloed in de VVD. zeker in Leiden, nul komma nul". Natuurlijk niet zo aardig van Van Duyn om dat zo te zeggen, maar wel geheel in zijn stijl. Hij vertelt dat hij wel eens cursussen heeft gevolgd - en nu ook zelf aan zijn personeel geeft - op het gebied van verschillende stijlen in com municatie tussen mensen. Tijdens het vorige begrotingsdebat ging Van Duyn nog aan het expe rimenteren met een vriendelijker i Leiden nul komma nul" stijl en hij trad zijn opponent Bleijie (CDA) welwillend tege moet. "Dat had ik natuurlijk nooit moeten doen Men is dat niet van mij gewend en men ge loofde er met in. Mijn eigen frac tie zei later Waarom heb je Bleij ie niet gewoon afgemaakt"7" Op dat moment - we zijn inmiddels al lang en breed achter de koffie in zijn woning in de Mcij van Streefkerkstraat - mengt zijn zoon 13) zich in het gesprek. En dan zie je hem op de foto in de krant altijd zo vriendelijk lachen, maar ondertussenZoonlief houdt zijn hand op, want hij heeft de auto gewassen. Het libe rale credo 'beloning naar presta tie' geldt ook in het gezin. En dat gezin (ook nog een dochter van 10) is een van de redenen dat Van Duyn de actieve politiek verlaat. "Maar", zegt hij "Die discussie in de Partij van de Arbeid over hoe lang men raadslid kan zijn. daar is veel voor te zeggen. Na lange tijd gaat er toch een stukje en thousiasme verloren en dat en thousiasme is voor het raads werk hard nodig. Maar het pro bleem bij de PvdA zit hem er na tuurlijk in dat men het gewoon niet hardop durft te zeggen als ie mand geen goede prestaties meer levert". Het iets niet har dop durven zeggen is in elk geval een stijl die Van Duyn vreemd is. LEO MAAT W interkleding beurs De Leidse winterkledingbeurs, die wordt georganiseerd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Unie van Vrijwilligers, wordt dinsdag en woensdag gehou den in het voormalige mari necomplex Noordeinde 2a. Daar kan men dinsdag van tien tot vier uur kleding inle veren's avonds van zeven tot negen uur is de verkoop. Woensdag duurt de verkoop van tien tot half twee. Contactmiddag In de Bevrijdingskerk aan de Montgomerystraat wordt dinsdag om half drie voor het eerst in het nieuwe seizoen weer een contactmiddag voor ouderen en belangstellenden gehouden, zoals elke derde dinsdag van de maand. Voor de pauze houdt een predikant een inleiding aanstaande dinsdag is dat dr. J.A.B. Jon- geneel: het gedeelte na de pauze wordt gevuld met of de bespreking van een actueel of interessant onderwerp, of met het spelen van bingo e.d. Wie niet op eigen gelegenheid kan komen moet contact opnemen met mevrouw Van der Zwan. tel. 764006. die de zorg voor de autodienst heeft. Consultatiebureau 'Kontakt Met Ouders Meren- wijk" houdt maandag een thema-ochtend over "het con sultatiebureau". Dat gebeurt om half elf in clubhuis Op Ei gen Wieken. Wijkverpleeg kundige Riet v.d. Kley zal een inleiding houden, waarna er gelegenheid is voor discussie. Voor kinderopvang wordt ge zorgd. "Gheselscap goet ende fyn", een van de groepen die volgende week in de Stadsgehoorzaal optreedt. LEIDEN Voor de zevende maal wordt dit jaar het Leidse Folk- festival gehouden. Volgende week zaterdag staat de Stadsge hoorzaal geheel in het teken van de volksmuziek, gepresenteerd door Nederlandse en buitenlandse artiesten. Voor de week voor afgaand aan het festival heeft de Stichting Leids Folkfestival ook een aantal optredens georganiseerd van voornamelijk uit de buurt afkomstige groepen. Zo is het programma vandaag begonnen met een optreden op straat, verschillende plaatsen in het centrum, van de Hongaarse groep Kalamajka. Woensdag treedt tussen twaalf en vier uur het Trio Overlast op; donderdag tussen zeven en negen uur 's avonds de Haagse Hooglanders; volgende week zaterdag van twaalf tot een uur Pieremachochel Op het stadhuisplein treedt volgende week zaterdag de groep Un reel op tussen twee en drie uur. Verder is er nog een aantal optredens op een dekschuit tegenover De Waag. dinsdag tussen twee uur en half vijf Marion Arts Robbic Laven, woensdag tussen twee uur en half vijf Ouwejan Makkers; donderdag tussen twee uur en half de Crooks en tussen zeven en negen uur Conjunto Yaravi; vrijdag tussen twee uur en half vijf Mioritza; zaterdag tussen een en twee uur Unreel en tussen twee en drie uur Amaneccr. In een aantal café's in de binnenstad, zoals Marepoort. Scarabee en l'Esperance. treden woensdagavond bovendien volksmu- ziekgroepen op. In elk café zal een andere genre folk te horen zijn. Huishoudbeurs in Groenoordhallen rouwen adv ïeseonimissie: 99 99 LEIDEN - "Ze noemen ons wel eens spottend de stopcontacten club. Maar dan zeggen wij zolang het nog voorkomt dat een stopcontact of thermostaat midden op de muur wordt geplaatst, zodat er geen wandmeubel meer tegenaan kan. dan zijn wij ze ker nodig. Er is nog geen ontwerp voor een woning door onze handen gegaan waar we geen aanmerkingen op hadden De Leidse Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw (VAC) viert dit jaar het 25-jarig jubileum. De VAC is een door burgemeester en wethouders ingestelde groep vrouwen die ad viezen geeft wanneer er gesubsidieerde woningen worden ge bouwd. Die adviezen kunnen gaan over de indeling van de keu ken, de badkamer, of inderdaad de plaats van een stopcontact "Het zijn vaak de kleine praktische dingetjes waar wij op letten zegt mevrouw G. van der Heide, voorzitter van de uit tien vrou wen bestaande Leidse VAC. "Je moet proberen een huis zo aan genaam mogelijk te maken. Het is soms onvoorstelbaar waar architecten vergeten aan te denken wanneer ze een huis ontwer pen. In een bejaardenwoning bijvoorbeeld, er zit wel netjes een alarmbel maar om het keukenraampje open te doen moetje op een krukje gaan staan balanceren Mannenwereld De oprichting van de Leidse VAC was 25 jaar geleden een initiatief van het vrouwelijk raadslid A. van Nienes Overal in het land bestond onvrede met de praktische onbruikbaarheid van de na oorlogse woningen. Omdat vooral de huisvrouwen met de on volkomenheden van de woningen te maken hebben, werd het idee geboren een adviescommissie van vrouwen op te richten Ook omdat een vrouwencommissie wat tegenwicht geeft aan de mannenwereld die de bouwwereld toch is. Tegenwoordig heb ben 183 gemeenten in Nederland een VAC; die in Leiden is een van de oudste. De VAC krijgt van elke nieuw te bouwen woningwetwoning de tekeningen. De vrouwen gaan daarmee rond de tafel zitten err schrijven een rapport over wat hen niet aanstaat in de plannen Mevrouw C A Kerhng. lid van de VAC Het liel hebbel het plan wanneer het nog maar een schetsontwerp is. Dan kun je er nog echt wezenlijke dingen aan veranderen. Natuurlijk kun je niet naar hartelust veranderen, je hebt je te houden aan bouw verordeningen en allerlei voorschriften. Daar moet je dan weer verstand van hebben, dus alle nieuwe leden van de commissie volgen altijd eerst een cursus". Serieus Uiteindelijk gaan de advi architect. Later gaat de van het huis, of als er al vrouwen dan terug naar de nog eens kijken bij de bouw ncn Bestaat de indruk dat er rekening wordt gehouden met de adviezen9 "Wc worden zeker wel serieus genomen Je moet er echter wel rekening mee hou den dat wij vrijwilligers zijn, sommige van onze adviezen zijn technisch of financieel niet te verwezenlijken Wij zeggen ook nooit; dat en dat moet je veranderen. Het gaat meer van als je daar nou die open keuken maakt, zitje dan met vanuit de huis kamer de hele tijd op de koelkast uit te kijken9 Of wij vinden het ook een heel apart idee. de eerste etage van dat huis hele maal als woonkamer, maar moet je dan voor elk glaasje water helemaal naar beneden?" En meestal blijkt er wel te praten met de architect Zolang de bouwer op met al te hoge kosten wordt gejaagd en het is tech nisch mogelijk, dan wordt wel aan de adviezen van de VAC tegemoet gekomen "Wij zijn tenslotte de enige organisatie die vanuit de consument over de woningbouw nadenkt Hoewel wc weieens de indruk hebben dat er zaken worden afgeschoven onder het mom van de te hoge kosten. Maar ja. het blijven ge subsidieerde woningen waar we over praten, en dan moet er op alles beknibbeld worden". Excursie Hoewel de prijs van een woning niet altijd bepalend schijnt te zijn voor de leefbaarheid ervan. Mevrouw Kerling 'Dat is juist het leuke, door een praktische indeling kun je ook in een klein huis veel bereiken. En het tegengestelde gebeurt ook Laatst zag ik een advertentie voor een vrije sectorwoning van over de drie ton. Daar stonden tekeningen bij waarvan ik dacht, die geef je aan een cursist als voorbeeld van hoe slecht het kan' Het jubileum van de Leidse Vrouwen Advies Commi -ie voor de woningbouw wordt volgende week donderdag gevierd, 's Mor gens met een samenkomst en excursie door Leiden voor andere VAC's uit Zuid-Holland en oude Leidse VAC-leden. 's mid dags is er een programma opgesteld in het stadsbouwhuis Ir A. van Hengel houdt dan een lezing over "Bouwen in hoge dichthe den", waarna er gelegenheid tot discussie is. CONNY SMITS LEIDEN Terwijl de Groenoordhallen al gonsden door de aanwezigheid van de eerste honderden toeschouwers, de meeste lokale socialisten inmiddels naar de ledenver gadering van de PvdA waren gesneld en het duo Barbara en Bas had gepoogd de genodigden tot handgeklap en samenzang te verleiden, opende Jan Wolfslag in het res taurant van de hallen gisteravond de twintigste Leidato. De oud-voorzitter van het organi serend comité, tevens mede-op richter van deze jaarlijkse huis houdbeurs riep tijdens de officie- rniauranl mrt frjns gdirtte gerrchter 7 dagen per week geopend. Van 18 00 tot 24 00 uur. (Keuken tot 22.00) Voor gezelschappen v a. 10 personen zijn speciale arrangementen mogelijk. Rembrandtstraat 2 hoek Noordeinde Leiden. Tel. 071-122115 le openingshandeling uit: "De Leidato hangt nooit de vuile was buiten". Op hetzelfde moment haalde hij een spandoek uit een ouderwertse en degelijke wrin ger, waarop het nog eens krach tig was gesteld: "20ste Leidato Geopend" De tegenwoordig in Spanje woonachtige Wolfslag had daar voor een betoog gehouden met een enkele terugblik (zoals op die winnaar van een prijsvraag, die na het incasseren van dui zend gulden opmerkte: "Dat is beter dan die brommer van de vorige keer"), maar vooral aan dacht voor het heden. Het is be ter naar nu te kijken dan steeds maar op het verleden terug te zien, meende Wolfslag. Hij kon dit zeggen in de wetenschap dat ook bij deze twintigste Leidato elke vierkante meter van de Groenoordhal is verhuurd. De actualiteit van gisteravona was dat tekenaar Joop Walenkamp zijn boekje met karikaturen van bekende Leidenaars aan burge meester Goekoop overhandigde en dat secretaris/penningmees ter Jan van Zijp van het Leidato- comité een aantal standhouders huldigde omdat zij reeds voor de tiende maal op de beurs verte- Jan Wolfslag, oud- d>' Leidato genwoordigd zijn. De beurs zelf toont het traditionele beeld: standhouders die soms luidruchtig, soms in verlangend afwachten hun waren onder de aandacht van mogelijke klandi zie proberen tc brengen Meubel zaken. keukenspccialisten. tele- visiehandelarcn. dagbladen, zitter van het Leidato^omité. haalt een spandoek do gert ent daarmee snoepwinkels, enzovoorts, zij al lemaal hopen op de Leidato goe de zaken te kunnen doen Maar er zijn ook geheel andersoortige instellingen present van een wandelsportvereniging tot en met het gewestelijk arbeidsbu reau toe Verder wordt er op deze Leidato. die tot en met 20 september duurt, nog het nodige voor niets uitgedeeld Daar is de belangstel ling in elk geval groot voor. want het is toch zoals een bezoekster gisteravond haar echtgenoot ver manend toesprak 'Alles wat je gratis kan krijgen, moet je pak ken".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3