"Ik vind het onwijs gaaf" jüzqnix Pastorie over jaar hernieuwd PvdA-leden willen voorstelling Zuidafrikaanse musical voorkomen [Le/cfee agenda Zoeterwoudse school op werkweek Organist Ben Fey boeiend met werken van J.S.Bach Zeehond aangespoeld 2 STAD EN RAND ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1981 LEIDEN De leden van de Partij van de Arbeid vinden dat de gemeen te geen medewerking moet verlenen aan de voorstelling van de Zuidafrikaanse musi cal Ipi Tombi. De le denvergadering nam gisteravond in overgro te (tweederde) meer derheid een motie aan, waarin de PvdA-fractie wordt verzocht stappen te ondernemen om de optredens van Ipi Tom- bi in Leiden te voorko men. De ledenvergadering overwoog hierbij dat de PvdA zich steeds heeft uitgesproken voor een isolement van het apartheidsregime in Zuid- -Afrika en dat Nederland on langs het cultureel akkoord met dat land heeft verbroken. Het optreden van de musical is strijdig met de strekking van het opzeggen van dat ver drag, zo vond het afdelings bestuur. Het bestuur wilde verder de principiële discus sie over overheidsbemoeie nis met culturele produkties vermijden. Die discussie ontstond vanzelf sprekend toch en ook de aan wezige Schouwburg-direc teur Hans van Dam mengde zich (desgevraagd) in die dis cussie. "Wordt de motie aan genomen dan heeft dat rigou reuze gevolgen", zo waar schuwde hij. "Er is geen en kele voorstelling waartegen geen bezwaren zijn aan te voeren", aldus 'gastspreker' Van Dam. Ook een deel van de Pvd A-frac- tie, waaronder de wethou ders, keerde zich tegen de motie. Volgens hen was de vrijheid van meningsuiting hierbij in het geding. De ini tiatiefnemer tot de discussie bestreed dit en zei dat het hier gaat om het niet verle nen van faciliteiten en niet om censuur. Andere sprekers benadrukten dat het belang van de boycot van Zuidafri kaanse produkten en organi saties, of het nou gaat om si naasappels, rugbyteams of musicals, veel zwaarder moet wegen dan de principiële vraag, die met name door raadslid Eikerbout en wet houder Waal aan de orde werd gesteld. Op de vraag of de fractie de mo tie van de leden zal uitvoeren, antwoordde fractievoorzitter Peters dat de motie 'een rol zal spelen bij de besluitvor ming' als de kwestie maan dag in de gemeenteraad aan de orde wordt gesteld. De kans dat de fractie de motie naast zich neer zal leggen wordt in PvdA-kringen niet gering geacht. Als alternatief wordt gedacht aan het doen van een oproep om niet naar de voorstelling te gaan kij ken. "Ik ga in elk geval niet, want ik wil wel aannemen dat de voorstelling niet deugt", zei wethouder Waal. ZOETERWOUDE/NOORDWIJKERHOUT "Van deze werkweek kunnen wij het hele jaar de vruchten plukken, het laat onherroepelijk zijn sporen na". Dat zegt het hoofd van de Zoeterwoudse Sjaloomschool dhr. E. Hilhorst op de laatste dag van de werk week die de leerlingen van zijn school in Noordwijkerhout doorbrachten. Het project, dat onder het thema "Spoorzoeken" in de jeugdher berg "De Duinark" gehouden werd, kan als bijzonder geslaagd worden beschouwd. Het doel van het van dinsdag tot en met vrijdag durende evenement lag meer op het sociale vlak dan op puur onderwijskundig gebied. De begeleiders wilden juist in het begin van het nieuwe school jaar met de gehele school op pad om een goede onderlinge band te kweken waar men de rest van het jaar profijt van kan hebben. Rob Spaans, een van de onder wijzers: "ons streven is vooral dat de kinderen meer respect le ren krijgen voor elkaar. Ze zien elkaar nu in een heel andere om geving dan op school en onder zulke omstandigheden leren ze elkaar veel beter kennen. Ook zien de kinderen ons nu meer als begeleider dan als "meneer de onderwijzer", ze zien ons ook in pyama en 's morgens aan de was bak. En eenmaal terug op school gaan we vanuit deze situatie ver der". Uniek Het idee om aan het begin van het schooljaar met de gehele school bevolking (een uniek feit) inclu sief de kleuters (die één dag zijn geweest) een week er op uit te trekken is verleden jaar geboren. Toen werd op de Zoeterwoudse basisschool het onderwijssys teem veranderd. In plaats van klassikaal onderwijs ging men over op groepsonderwijs waarbii de schoolbevolking in een bo ven- (de klassen 6. 5, 4) en een middenbouw (1, 2 en 3) werd ge splitst. Net als in het kleuteron derwijs lopen de verschillende leeftijden hier door elkaar heen. De pas aangestelde hoofdonder wijzer Hilhorst hierover: "het is een onnatuurlijke situatie wan neer men slechts één leeftijds groep bij elkaar heeft. In de maatschappij zie je dat toch ook niet". Deze tweedeling in het ba sisonderwijs doet uiterlijk sterk denken aan het zogenaamde Je- na-plan, dat ook drie leerjaren sa menvoegt, maar verschilt vol gens docent Henri Loeters in houdelijk volkomen: "wij heb ben onze eigen richtlijnen waar bij het kind centraal staat. We overleggen zo veel mogelijk met de kinderen hoe we de lesda- gen zullen invullen. Uiteraard moet er wel een bepaalde hoe veelheid kennis opgenomen worden, maar door het kind bij de indeling te betrekken wordt het een grote zelfstandigheid aangeleerd. Wij streven naar een totale vorming van het kind, zo wel individueel als in groepsver band". Bevindingen De onderwijskundige kant van de afgelopen week bestond vooral uit het vastleggen van de bevin dingen in de natuur door handvaardigheid en het schrij ven van verslagen. Uit de log- boekjes die ieder kind schreef werd een muurkrant samenge steld die iedere dag op de Sja loomschool werd opgehangen. Op deze wijze konden de Zoeter woudse ouders de ervaringen van de kinderen op de voet vol gen. Dat dit ook gebeurde be wijst de enorme drukte die 's avonds in de Veldzichtstraat waar te nemen viel. Parkeer ruimte was moeilijk te vinden! De balans die gisteren in het jeugdhotel "De Duinark" kon worden opgemaakt was een zeer positieve. "De acceptatie van el kaar is formidabel te noemen. Er zijn veel oudere kinderen die de koffers van jongeren dragen en die spelletjes voordoen. De samenwerking is heel groot en dat komt mijns inziens vooral door het groepensysteem. Bij de indeling in klassen krijg je vaak dat zesde klassers zich de baas gaan voelen en daar ook uiting aan geven". Aan het woord is Ada Paardekooper, leerkracht aan de Sjaloomschool. Haar collega Rob Spaans vult aan: "De sfeer tijdens deze dagen was zó bijzonder. Er is ook geen spra ke van taboes meer. Om bedwa- teren bijvoorbeeld wordt nie mand uitgelachen en ook slaap wandelen is geen probleem. Heel veel kinderen hebben knuffel dieren meegenomen en ook dat vindt niemand gek". Henri Loe ters is van mening dat de kinde ren een stuk zelfstandiger zijn geworden door deze werkweek. "Door een tijdje van huis te zijn en in een grote groep te leven zullen de kinderen heel wat vol- wassener worden", aldus de do cent. Lof Ook het keukenpersoneel van de jeugdherberg was vol lof over de Zoeterwoudse groep. Medewerk ster Lucia: "Het is de eerste keer dat we hier een groep hebben die qua leeftijd zover uit elkaar ligt maar zoals die met elkaar om gaan is fantastisch. En dat is niet om te slijmen hoor. Echt niet! Meestal als ze moeten helpen af wassen gaan de groepen zeuren, maar deze groep doet alles heel spontaan. Het is ook duidelijk een eenheid, iedereen vangt el kaar een beetje op. Nee, ik zou niks negatiefs kunnen beden ken". En de kinderen zélf, hoe hebben zij het weekje ervaren? Nathalie van der Poel (11); "Ik vond het onwijs gaaf. Vooral onze slaap- Het thuisfront werd. de hele week op de hoogte gehouden met raamkranten, die elke avond bij de Sjaloomschool werden opgehangen. kroeg moest doen reageerde hij ad rem met een luid: "Zuipen". Dat de werkweek een succesvol gebeuren is geworden blijkt on der meer uit de reactie van de elf jarige Marieke: "We kennen el kaar nu beter dan eerst. Dat was ook de bedoeling." Of dit ge- zaal met acht meisjes was heel leuk. De eerste avond sliepen we pas om twee uur." Wat ze zo laat nog uit spookten zal duidelijk zijn na van het volgende geheime com municatiesysteem kennisgeno men te hebben. Wanneer er één keer op de muren die de meisjes en jongenskamers scheidden werd geklopt betekende dit: stil te. Twee keer: gevaar, drie keer: wel terusten, vier keer: komen en vijf keer: niet meer doen. De kinde ren waren algemeen positief van oordeel over de gang van zaken hoewel de elfjarige Micnel Pen zei: "Het eten is hier wel lekker LEIDEN - Door de vaste organist slaagde avontuur volgend jaar een vervolg zal hebben hangt in de eerste plaats af van de bereid heid van de ouders om in de kos ten te delen, als het aan de kinde ren en begeleiders ligt blijft het niet bij deze ene keer. DIRK JAN ROELEVEN i moeder vind ik het beter!" Esther (11) "Je hebt hier meer honger want we krijgen maar één snoepje per dag". Haar broer Niels (9) vond het bezoek aan het Dolfirama in Zandvoort en het fortenbouwen op het strand de leukste dingen. Ook de 'bonte avond' vond hij een hoog tepunt. Op deze avond, die bui ten plaatsvond werden toneel stukjes voorgedragen, liedjes ge zongen en spelletjes gedaan. Niels had het zelf verzonnen lied "Dan gaan we lekker naar de kroeg" gezongen, ongetwijfeld geïnspireerd door de Leidse toonkunstenaar rubberen Rob bie. Op de vraag wat hij in die Ben Fey is gisteravond in de Ma- rekerk een orgelconcert gege ven. Het programma bestond ge heel uit werken van Johann Se- bastiaan Bach. Als eerste was de Praeludium en Fuga in c moll te horen, deze fuga zette Ben Fey mooi breed op. Dat hij een goed en groot organist is, was met na me te horen in het Conterto II in a moll (naar een concert voor twee violen en orkest van Vival di). Het Allegro zette hij met een pittig tempo in, daarna volgde het adagio hetgeen zeer ingeto gen en subtiel werd gespeeld, zo dat er een enorme rust vanuit ging, dit mede door de sobere, doch zeer geschikte registratie. Het allegro was eveneens zeer boeiend, hoewel er door het snel le tempo enkele oneffenheden inzaten. Een ander hoogtepunt was zeker ook de Passacaglia en Fuga in c moll. De registratie hier was ook voortreffelijk, opvallend was de eenvoud van het spel waardoor een grote spanning werd opge bouwd die tot het eind toe duur de. Verder stonden op het pro gramma vier Choralvorspiele, die werden uitgevoerd met me dewerking van Elle Fey mezzo sopraan. Zij heeft een aardige stem, doch zong wat onzeker. Ben Fey begeleidde goed, en het Choral "Wachet auf, ruft uns die Stimme" werd mooi gespeeld. Cursus (1) Het Krcativiteitscentrum Voor schoten organiseert cursussen textiel en mode. Bij de cursus textiele werkvormen gaat men uit van het ontplooien van ei gen creativiteit en de vrije keu ze van het onderwerp. De cur sussen vinden iedere maandag avond tussen acht en half elf plaats. De cursus mode wordt gehouden op de donderdagoch tenden van half tien tot twaalf uur. Hier staat het eenvoudig patroontekenen en het uitzetten daarvan op stof centraal. Cursus (2) De SJJO heeft ook dit jaar weer drie cursussen 'Kreatief met klei' voor kinderen en jongeren. De cursussen worden gehouden in de werkplaats van het 'Drie luik' aan de Geversstraat. Kin deren van 8 tot J2 jaar zijn wel kom op de woensdagmiddag en' de jongeren van 12 tot 16 jaar op de vrijdagmiddag. Pop In de Lindehoeve in Voorschoten is vanavond een optreden van de groep 'Sojct Scx'. De groep zegt zelf door middel van hun muziek de mensen te willen shockeren. Ze noemen hun show dan ook bizar. Volgende week treedt de groepen 'Das We- sen' en 'Vice' op en 26 september komen 'The Visitor' en 'The Toi lets' naar de Lindehoeve. Vlietloop In Voorschoten wordt morgen de zesde Vlietloop gehouden. Rond twee uur wordt het startschot gegeven bij sporthal 'De Vliet- horst'. De loopafstanden zijn 2Vz, 5, 10 en 21 kilometer. Orgelconcert In de Groene Kerk in Oegstgeest wordt morgenavond vanaf kwart over acht een concert voor orgel en blokfluit gegeven. Marieke Stoel, die dit jaar eind examen doet aan het conserva torium in Den Haag, behaalde een finaleplaats in het onlangs gehouden Albert Schweitzer- concours in Deventer. Aan het concert wordt verder medewer king verleend door de blokflui- tisten Erica Langereis en Dries van Loenen in een sonate van Francesco Turini en psalmva riaties van Jacob van Eyck. Voorts worden orgelcomposi- tics gespeeld van onder andere Sweelinck, Cornet, Van Noordt en Hanff en de Toccata in d van Bach. De oude pastorie aan de Schoolstraat in Wassenaar WASSENAAR - De oude pastorie aan de Schoolstraat in Wasse naar moet over één jaar gerestau reerd zijn. Onlangs is men in Wassenaar begonnen met het op- knapwerk aan dit historische ge bouw. Met het besluit tot restau ratie, genomen door het college van kerkvoogden van de her vormde gemeente, dat eigenaar is van de pastorie, kwam een ein de aan de onzekere situatie rond dit gebouw. Naast de oude pastorie zal ook de schuur, de tuin en het hek her steld worden. Bij de restauratie wordt de pleisterlaag op het ge bouw niet verwijderd omdat an ders te duidelijk de opbouw van de verschillende perioden uit het bestaan van de pastorie zou uit komen. De pastorie is gebouwd in de 16e eeuw en heeft in de 18e eeuw grote veranderingen on dergaan. De schuiframen blijven ook gehandhaafd. De marmeren vloer in gang en trapportaal moet hier en daar hersteld worden. Het opknappen kost 820.000 gul den. De hervormde gemeente heeft aan toegezegde subidies van het rijk, de provincie Zuid- Holland, de gemeente Wassenaar en eigen bijdragen de beschik king over zo'n 620.000 gulden. Het tekort van zo'n 200.000 gul den hoopt men te dekken met al lerlei acties. Zo wordt er deze maand overal een bouwplaat van de oude pastorie bezorgd. Bij die bouwplaat is een kaart gevoegd waarop men kan invullen hoe veel men wil bijdragen voor de restauratie. Gisteravond werd al een lezing ge houden over de oude pastorie door de heer Peetoom, van het architectenbureau Van der Ster- re, die de restauratie uitvoert en de heer Van der Kley. Vandaag is rondom de Messiaskerk (tegen over het politiebureau) een ba zaar en volgende week vrijdag is in het Dorpscentrum aan de Schoolstraat een veiling van kunst en antiek. ZA'l'EKUAU Leiden - Nieuw Mare, Oude Singel, an tiek en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18. disco vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, 21-1 uur. Groenoordhallen - Leidato, 13-17 uur en 19-21 uur. De Waag - tentoonstelling over Latijs- Amerika. Augustinus - Rapenburg 24, film Max Havelaar 21 uur. Clubhuis van speeltuinvereniging Prin ses Beatrix - Schubertlaan. bingo-dans avond, 20.30 uur. Vijfhovenhuis - Hoflaan. jongdierenten- toonstelling van De Leidse Pluimvee en Konijnensportvereniging LPKV, 20-22 uur en zondag van 10 tot 17 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, optreden van de punkgroepen Svatsox en De Groeten, 21 uur. ZONDAG Leiden - Groenoordhallen, Leidato, 11- 17 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. Strandloop aan de Wassenaarse Slag georganiseerd door A.V. Holland, start om 11 uur. Clubhuis Eigen Wieken - 'Kontakt met Ouders Merenwijk' houdt maandag een thema-ochtend over 'het consultatiebu reau', 10.30 uur. Grote zaal van het Volkshuis - Apothe- kersdijk, lezing met dia's over de Leidse MMMg Leiden - Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 Groenoordhallen - Leidato, 13-17 uur en van 19-22.30 uur. 't Parlement - Nieuwe KTjn 52, $elski Fryslan laat een kaatsinstructiefilm van de KNKB en de film 'Uitzicht op de ho rizon' over het Friese landschap zien, 20 Bevrijdingskerk - Montgomerystraat, contactmiddag voor ouderen en belang stellenden, contact mevrouw Van de Zwan, tel. 764006. Ontmoetingscentrum-* hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Kantine NEM - ingang 5 Meilaan. ruil en veilingavond van 'De Postzegelvrien den', 20 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Vereniging Ouders van Drugsverslaag- den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Leiderdorp - gemeentehuis, raadsverga dering, 20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, rechtskun dige commissie, 17.30 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi. Merenwijk: za, H.J. Klaassen, Witte Singel 69, tel. 123089; zo, S. Kooijman, Noordeinds- plein 2a, tel. 122268. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel. 141225; zo, E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: A.A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797; zo, B. Roos, Zocherstraat 1, tel. 766123. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Zwijnenburg, Verhage: R. van Leeu wen, Hooigracht 48a, tel. 133834, spreek uur van 11-11.30 uur in Gezondheids centrum Merenwijk, Rosmolen 2. Oegstgeest - E. van Walchren, Oranje laan 29. tel. 152130. Voorschoten - za, B. Schotanus, Leidse- weg 305, tel. 071-766462; zo, J.H. Vrijen- hoek, Bachlaan 1, tel. 2356. Wassenaar - noord, J. Paulides, v. Z. v. Nijeveltstraat 42, tel. 14561; zuid, J. Vonk, Wittenburgerweg 106, tel. 79676. Leiderdorp - za. J. van der Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539. spreekuur van 12.30 tot 13 uur aan hetzelfde adres; zo. O. Du Ry v. Beest Holle. R W M. v. Velzen, Vlaskamp 16, tel. 891100, spreekuur van 12.30 tot 13 uur aan het zelfde adres. APOTHEKEN Leiden - de avond, 'nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 11 tot 18 sept door Zuider Apotheek, Lam- menschansweg 7, tel. 123553; Apotheek Boekmer, Florijn 19, Winkelhof Leider dorp, tel. 894400. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijn vlinder 36, tel. 146686. H. Vestjens, M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy- laan 260, tel. 153266. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur- seweg 36. tel. 01717-2317. WIJKVERPLEGING - Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum. Berkenkade, Leider dorp. tel. 410131, spreekuur ma Urn vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. KATWIJK - Bij de Katwijkse poli tie kwam gisteravond rond zeven uur de melding binnen dat er op het strand een zeehond was aan gespoeld. De zeehond werd in een grote bak met water door de politie naar het bureau gebracht. Door bemiddeling van de direc tie van Wassenaars Dierenpark werd het dier nog dezelfde avond overgebracht naar Schiphol en overgevlogen naar het vliegveld Eelde. Vandaar werd de zeehond naar het zeehondencentrum van Lenie 't Hart in het Groningse Pieterburen vervoerd. ZOETERWOUDE - Op de onlangs gehouden jaarvergadering van de tafeltennisvereniging 'Zoeter woude' is een keuze gemaakt over de grootte van de zaal die de vereniging in het nieuw te bou wen verenigingsgebouw gaat be trekken. Er kon gekozen worden tussen een grote of een kleine zaal met als consequentie een ho ge repectieveljjk lagere huur. De voorkeur werd unaniem uitge sproken voor de grote zaal. Er werd door de vergadering ech- Tafeltennissers "Zoeterwoude" willen urote zaal ter gewezen om voorzichtigheid te betrachten bij het nog te slui ten huurcontract zodat de ver eniging in de toekomst niet voor verrassingen komt te staan. Spontaan werd uit de ledenverga dering een soort huuradviescom missie gevormd die zich over de ze kwestie zal buigen en het be stuur hierin zal adviseren. Het ontwerp-huurcontract zal dan overeenkomstig de statuten aan de algemene ledenvergadering voorgelegd dienen te worden ter goedkeuring. Voorts werd op dezelfde vergade ring de heer J. van der Helm be noemd tot ere voorzitter wegens zijn grote verdiensten voor de ta feltennissport in Zoeterwoude. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor. Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezor- glng na 19.30 uur); zater- Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te vol- Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV te Kwartaalabonnement f 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement f 202,30 per post f 291,70 Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: J.P.M. van der Meer (re- fllo) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- vl ale, kunst) S.J. de Groot (geestelijk Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tsL 222 •H. v. Egmood tel. 071-172766 Ch. Lennartz tel. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2