Links en rechts gebaat bij hoge rendementen Wie wii loonoffer brengen voor de werkgelegenheid? Een van de belangrijkste oorzaken van de huidige economische moeilijkheden en het voortduren daarvan is de geringe animo bij de ondernemers om te investeren. Dat gebrek aan investe- ringslust hangt samen met de slechte rendementen. Daarom ook stond in de bezuinigingsnota Bestek '81. dat de rendemen ten moeten worden verhoogd in het belang van de werkgele genheid. De aangewezen weg daartoe was, volgens het kabi net-Van Agt I en is ook in het tweede kabinet-Van Agt, loon matiging. Bedrijfseconoom drs. J. Keus van de Erasmus-universiteit heeft een onderzoek gedaan naar het verband dat er zou kunnen bestaan tussen de hoogte van het rendement en de werkgele genheid. Zijn conclusie: „Wat goed is voor de aandeelhouder, is goed voor de werkgelegenheid. En ook het omgekeerde gaat op: slechte rendementen en lage aandelenkoersen zijn slecht voor de werkgelegenheid". Rechts en links zijn dus gebaat bij hoge rendementen. Zijn con clusie is onlangs besproken op de jaarlijkse onderzoekdag voor economen in Rotterdam. Verslaggever Bas Hoppel had een gesprek met de bedrijfseconoom. Onderzoek bedrijfseconoom drs.J. Keusnaar werkgelegenheid: "Wat goed is voor de aandeelhouder, is goed voor de werkgelegenheid ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1981 „Niet storen. Behalve voor koffie", staat er gens op de deur ge krabbeld van een van de kamers op de derde verdieping van het hoofdgebouw van de Erasmus-universiteit in Rotterdam. Te midden van andere weten schappers verdiept de bedrijfseconoom drs. Keus zich daar in kwes ties die met de econo mie te maken hebben of probeert hij. zoals hieronder zal blijken, een nieuw licht te laten schijnen op een bepaal de zaak. „Onderzoek moet. Net als melk. Maar waarom eigen lijk", zei een hoogleraar uit Amsterdam op de economen- dag vorige week. Hij verge leek onderzoek met „wande len in wonderland" en nodig de de aanwezigen vervolgens uit een bezoek te brengen aan het wonderland van de on derzoekers. „Het is goed eens te zien waar men zoal mee be zig is en in hoeverre we op de resultaten van dit bezig-zijn zitten te wachten". Een van die onderzoekers is achter een nieuwe methode gekomen om de ruimte voor loonsverhogingen te bepalen. En dat in een tijd waarin het een en al inleveren is gebla zen. Dus eerste en meest voor de hand liggende vraag aan de „uitvinder", drs. J. Keus: is het ontdekken van zo n nieuwe methode, waarin al driejaar werk blijkt te zitten, wel zo verschrikkelijk rele vant? Keus: „Dat is het wel degelijk. In de eerste plaats om te zien waarom het zo slecht is gelo pen de laatste jaren. En ten tweede om een herhaling hiervan in de toekomst te voorkomen". Stromingen Er zijn twee hoofdstromingen in de economie, die de pro blemen van nu weten te ver klaren: in het ene kamp zijn de aanhangers van'de „ar beidskostentheorie" te vin den. Zij zeggen dat de lonen de afgelopen jaren te sterk zijn gestegen en dat loonma tiging dus is geboden. Een andere stroming zoekt de oorzaak van de werkloosheid aan de afzetkant en wijst daarbij op zaken als markt- verzadiging. Zij zien niet zo veel heil in opvoering van de investeringen via loonmati ging, maar denken eerder aan bestedingsimpulsen van de overheid om de zaak weer aan de gang te krijgen. Beide stromingen zeggen na tuurlijk het gelijk aan hun kant te hebben, waarbij het zelfs zo ver kan gaan dat de ene economie-professor de andere gerespecteerde hoog leraar ervan verdenkt zijn studenten voor te liegen. In de economen-discussie mengt zich nu ook drs. Keus. Als bedrijfseconoom vraagt hij zich af of de zogeheten macro-economen wel de me dicamenten kunnen ver schaffen om het probleem van de werkloosheid op te lossen. Hij weet zich daarbij gesteund door collega's, hoe kan het anders, uit eigen kring. Rendement Hoe dan ook. Keus heeft een poging gewaagd om het werkgelegenheidsvraagstuk Zowel voor de Newyorkse als de Amsterdamse effecten beurs stond deze week weer in het teken van de grote on zekerheid over het toekom stige rentcbeloop. De koers- bewegingen legden dan ook grote fluctuaties aan de dag, zowel op dezelfde als opeen volgende bcursdagen. Vooral Wall Street had het moeilijk want daar zijn nauwelijks aangrijpingspunten om op korte termijn een verande ring in de rentepolitiek te verwachten. De Amsterdam se beurs kan tenminste nog vooruitzien op de volgende week dinsdag bekend te wor den Miljoenennota waarin enige informatie zal staan over de te verwachten finan cieringstekorten van de lo pende en de nieuwe begro ting. Wall Street is zogezegd aan de haaien overgeleverd. De nieuwste hoop is nu dat het Amerikaanse Congres zich met de extreem hoge rente zal gaan bemoeien. Maar de FED, het bestuur van de ge- zamenlijke Amerikaanse cen- trale banken, heeft al meer dan eens getoond zich weinig van dit college aan te trek vanuit de bedrijfseconomi sche invalshoek te benade ren. Hij heeft daartoe hon derd bedrijven bij de kop ge nomen, waarvan de aandelen worden verhandeld op de ef fectenbeurs. Van alle hon derd bekeek hij de hoogte van de koersen en het rende ment op de aandelen. Vervol gens onderzocht hij de werk gelegenheid. Zijn conclusie: de werkgele genheid stijgt bij bedrijven met een hoge rentabiliteit op het eigen vermogen, met ho ge beurskoersen en met hoge rendementen op de aandelen. Afnemende werkgelegen heid viel samen met lage koersen, negatieve rentabili teit en negatief rendement. Keus: „Wat goed is voor de aan deelhouder, is kennelijk ook goed voor de werkgelegen heid. Terwijl omgekeerd lijkt te gelden dat „slechte" rende menten en lage koersen sa mengaan met daling van de werkgelegenheid. Zo te zien zijn de belangen van aandeel houders en die van de werk nemers. als collectief, niet strijdig met elkaar" Koopkracht De ruimte die er nu bestaat voor loonsverhogingen in het jaarlijks terugkerende circus van de onderhandelingen, wordt bepaald door de zoge ken. Paul Volckers, de presi dent van dit bestuur, zweert bij de wekelijkse publikaties van de geldhoeveelheden in omloop en wil zich alleen daarop blijven baseren en dit ondanks het feit dat de infla tie toch duidelijk tekenen van vermindering vertoont. Gemeten aan de ontwikkeling van de groothandelsprijzen is er sprake van een flinke da ling. Zo stegen deze prijzen in augustus slechts 0.3 pro cent en kwamen daarbij nog lager dan de ook al zeer lage stijging van 0.5 procent in juli tegen ruim 1 procent in mei en juni. Op jaarbasis komt de inflatie aan deze groothan delsprijzen gemeten, uit op circa 3,6 procent en dat is toch wel bijzonder gering. Naar alle waarschijnlijkheid zal het de topman van het Amerikaanse centrale bank wezen daarom moeilijk val len voet bij stuk te houden in zijn besprekingen met het Congres en zal er toch water bij de wijn moeten worden gedaan. Hier en daar begonnen de symptomen daarvan al zicht heten arbeidsproduktiviteit. Die is de laatste tijd wat over schaduwd door een begrip als handhaving van de koop kracht. Maar zij speelt op de achtergrond wel degelijk mee. Kort gezegd houdt ar beidsproduktiviteit in, dat de lonen zoveel kunnen stijgen als de produktie per werkende toeneemt. En juist tegen dat produktivi- teitsbeginsel zijn volgens Keus, vooral als het om het werkgelegenheidsaspect "Door Bas Hoppel gaat, belangrijke bezwaren in te brengen. Zijn belangrijk ste is dat de veranderingen binnen de twee typen in ko men. die uit arbeid en die uit kapitaal (zoals rente, ven nootschapsbelasting en winst) worden versluierd. Daardoor wordt naar zijn me ning ook de relatie tussen „winst" (na aftrek van rente en belastingen) en „werk" onderbelicht, zo niet geheel verwaarloosd. Als voorbeeld noemt hij de „dubbele dreun" die het ka- pitaalinkomen heeft te ver baar te worden. De rente op Amerikaans schatkistpapier zakte deze week en ook de rente tussen de banken en de FED liep terug. Opvallend is ook de stabiliteit van de dol lar die nu al geruime tijd in Amsterdam even beneden de f2.70 wordt verhandeld en geen tekenen meer vertoont tot verder oplopen. Er zou dus enige kans kunnen zijn op een zekere rentedaling in Amerika. Wall Street vierde deze week maandag de bekende dag van de arbeid en bleef daarom ge sloten. In het verleden was deze dag meer dan eens een keerpunt in een zekere eco werken. „Die is al gedaald ten gunste van het arbeidsin komen. Maar daarbinnen is nog eens een enorme ver schuiving aan de gang van dalende winsten en oplopen de rentelasten. Niet alleen de gewone huiseigenaar in de straat voelt de klappen van de hoge rente, ook de onder nemer gaat eronder gebukt. Het bedrag dat hij van buiten aantrekt om te kunnen blij ven draaien, is groter dan ooit terwijl bovendien het rente percentage zoveel hoger is dan een paar jaar geleden. Om een recent voorbeeld te noemen: het Bijenkorf-con cern moest in de eerste zes maanden van dit jaar f 10 mil joen meer aan rente betalen dan in dezelfde periode vorig jaar". Restpost In de honderd door Keus on derzochte bedrijven blijkt, dat niet de lonen maar de ren telasten in verhouding het meest zijn gestegen in de af gelopen tien jaar. De nieuwe methode om loonsverhogin gen te bepalen die de be drijfseconoom heeft ontwik keld. is eigenlijk een heel eenvoudig en voor de hand liggend schema van optel sommen en aftrekposten, waaruit al dan niet een post loonsverhoging overblijft. De loonpost is daarin een rest post geworden, zoals de nomische ontwikkeling. Een baisse ging dan over in her stel. een hausse veranderde in een recessie. Hoewel de beurs de eerste verhande lingsdag na maandag toch weer tien punten liet vallen, trad er woensdag een zekere wending in deze ontwikke ling op. Op een peil van 850 had de Dow Jones-index in september overigens al weer zo n 30 punten afgestaan en stond deze week 175 punten beneden de top van 1025 die eind april jl. werd bereikt. Daarom is het nogmaals van groot belang dat er duidelij ker tekenen in enige renteda ling zal optreden omdat dit voorlopig de enige stimulans winst, die overblijft nadat al le kosten zijn afgetrokken, dat nu is. In het schema van Keus speelt de rentabiliteit op het eigen vermogen daar entegen een hoofdrol. Ster ker nog: zij vormt de basis waarop het systeem steunt. „Wordt niet aan een mini mum-rendement voldaan, dan kun je al het andere ook wel vergeten", aldus Keus. Over de minimale hoogte van het rendement zegt hij: „Die zou ten minste gelijk moeten zijn aan dat op staatsobliga ties (nu 12.75 procent) plus een paar procenten voor het extra risico, dus ongeveer 15 procent. Als een bedrijf dat niet kan opbrengen, komen er vroeg of laat problemen. Kijk naar het Ogem-concern, dat nu uitverkoop houdt van dochterbedrijven om aan geld te komen. Of toepassing van de nieuwe methode voor de werkne mers voordeliger is of dat juist de werkgevers er wijzer van worden, is volgens Keus nog niet nagegaan. „Dat is een vraag van het algemeen belang. Als we zeggen te stre ven naar volledige werkgele genheid. als dat het algemeen belang is waaraan alles on dergeschikt dient te zijn, zou den we d'r alleen op moeten toezien dat er voor iedereen die wil werken, weer werk is waarop Wall Street kan voortborduren. Voor de eer ste winstcijfers voor het lo pende kwartaal binnenko men wordt het midden okto ber. Ook voor de rest van de wereld zou het een zegen zijn als de rente gaat dalen. De conjunc tuur blijft door de hoge rente onder druk en vooral de bouw en alles wat daarmee te maken heeft. De misre met bijvoorbeeld de hypotheek banken in ons land is er een duidelijk bewijs van. Toch spelen ook binnenlandse fac toren een rol. Belangrijk zal het dan ook zijn welke tekor ten er volgende week dms- In het regeerakkoord dat de grondslag is van de regering die deze week is aangetreden, wordt een vorm van investe- ringsloon het beste middel genoemd om gedeeltelijk ge stalte te geven aan de inko mensmatiging die alle nieuwe regeringspartijen in hun pro gramma's bepleitten. De ge dachte aan het invoeren van een investeringsloon is be grijpelijker, maar daarom nog met logisch. Een investeringsloon is het deel van het loon dat niet aan de werknemers wordt uitbe taald. maar in het bedrijf wordt gehouden om er (breedte)investeringen mee te financieren, dan wel wordt gestort in een investerings fonds waaruit extra investe ringen worden betaald. Uiter aard houden de werknemers recht op en (medezeggen schap over het vermogen dat met hun investeringsloon is gevormd, hoe dat ook georga niseerd moet worden. Ze dra gen ook mede het risico. Als er in de inkomens moet wor den gematigd terwille van de (toekomstige) werkgelegen heid, is de gedachte aan een investeringsloon begrijpelijk. De werknemers brengen een loonoffer. Het is dan billijk dat ze zeker weten dat het geofferde gebruikt wordt voor het bereiken van het doel waar het om gaat: inves teringen die tot arbeidsplaat sen leiden. Het is ook billijk dat ze aanspraken hebben op het met hun loonoffer ge vormde vermogen. Deze vorm van inkomensmatiging is politiek goed „verkoop baar". Hij maakt de inko mensmatiging psychologisch en sociaal aanvaardbaarder). Vanuit de doelstelling: investe ringen die tot arbeidsplaatsen leiden, is het investeringsloon echter niet logisch. De tot ar beidsplaatsen leidende inves teringen zijn drastisch terug gelopen en in vele gevallen tot stilstand gekomen door de (te) sterke stijging van de loonkosten, de lonen plus de premies die de werkgever be taalt. Hét grote probleem in ondernemersland is de aan tasting van de rendementen, een proces van vele jaren. Welnu, het investeringsloon draagt niet bij tot het verbete ren van de rendementen en dat is nu juist nodig om de in vesteringen te stimuleren. Bij het invoeren van een investe ringsloon blijft de loonsom immers onveranderd, alleen worden de werknemers ge dwongen een deel van hun loon te sparen en die duiten beschikbaar te stellen voor in vesteringen. Van Agt c.s.. waaronder met na me Den Uyl als de man van de werkgelegenheid, kiezen nu wel voor een offer van reéel besteedbaar inkomen. Ze kunnen trouwens niet anders. Het is de consequentie van de nodig geachte inkomensmati ging. Ze willen dat het inves teringsloon wordt verrekend met de automatische prijs compensatie. Daarmee kie zen ze tevens voor het besten digen van dit systeem. De werkgevers, verenigd in het VNO, menen dat de automati sche prijscompensatie in strijd is met het streven naar rendementsherstel, al komt een deel ervan niet ter vrije beschikking van de werkne mers. De werkgevers van het VNO zijn dus tegen. De voorstanders van een inves teringsloon verwachten er veel van, teveel wellicht. Het beschikbaar komen van fi nanciële middelen voor in vesteringen heeft nl. niet lo- dag in de lopende en de ko mende begroting zullen voor komen. Gevreesd moet even wel worden dat de Staat voorlopig nog het grootste deel van de ruimte op de ka pitaalmarkt voor zich zal op eisen. Deze week liet de obligatie- markt aanvankelijk verdere koersdalingen zien. Voor een nieuwe 13-proccnt-lening werd door bank Mees en Ho pe de cmissiekoers al tot 99 procent verlaagd nadat vori ge week de Amro-bank die nog op 100 procent had kun nen plaatsen, maar later in de week keerde het getij cn werd de obligatiemarkt zelfs vast. De 13-procent-lening van Mees en Hope ging er dan ook in als koek. Niettemin bleef de aandelen markt deze week grotendeels bij een verliessaldo ondanks het herstel dat zich ook hier donderdag inzette maar er waren te veel tegenvallers en onthutsende berichten om optimistisch te kunnen zijn. Het enorme verlies van de Tilburgse Hypotheekbank deed dit aandeel verder van gisch tot gevolg dat die inves teringen inderdaad worden gedaan. Een beslissing tot in vesteren wordt genomen als er een redelijk vooruitzicht is op rendement, op afzet van de met de investeringen vervaar digde produkten. Dit neemt niet weg dat het beschikbaar komen van nu wel heel schaarse en dus peperdure fi nancieringsmiddel en en dan als risicodragend kapitaal, op zichzelf heel welkom moet zij n. Aan het opofferen van reëel be steedbaar inkomen ten be hoeve van de investeringen zit ook iets tegenstrijdigs. Het betekent dat er minder con sumptiegoederen kunnen worden gekocht. Die behoe ven dan niet te worden gefa briceerd. Dus hoeft er niet voor te worden geïnvesteerd. In Economisch Statistische Berichten van 29 juli jl. wees H. Kamps daarbij nog op het probleem dat het effect van het invoeren van het investe- ringslo on op de werkgelegen heid sterk afhankelijk is van de structuur van het bedrijfs leven. Het ongelukkige „toe val", aldus Kamps, wil, dat juist de sectoren die op de binnenlandse markt zijn ge richt (met name de diensten sector) en dus het meest van de terugval van de consump tie te lijden hebben, een naar verhouding hoge „arbeidsop- namecapaciteit" hebben. Hij zegt dus feitelijk: als je daar de werkgelegenheid wil be vorderen. via investeringen, moet je de consumptie ver groten en niet verkleinen door het besteedbare inko men te beperken. Het regeerakkoord spreekt van een spoedadvies, te geven door de Sociaal-Economische Raad, om nog in 1982 met een investeringsloon te kunnen laten starten. Een van de eer ste daden van het nieuwe ka binet zal dus wel zijn de ad viesaanvrage ter post bezor gen. Er zijn pessimisten die vrezen, en stellig ook sommi gen die hopen, dat het met het investeringsloon dezelfde kant opgaat als met de VAD. Het zou best eens kunnen. Een investeringsloon is ook niet de panaceé, de ideale op lossing. Maar dan blijft toch de grote vraag: hoe een inko mensmatiging terwille van de werkgelegenheid in een vorm te gieten die vertrouwen wekt. waardoor de zaak so ciaal en politiek aanvaard baar is. Strikt economisch genomen ligt het eenvoudiger; zorg dat de rendementen wezenlijk en algemeen verbeteren. Dan keert de werkgelegenheid „vanzelf' terug. Alleen: het kost tijd en intussen moet je een hoge werkloosheid ac cepteren. Uitzieken! Inder daad maar het is wel pover en cynisch. En... aan de vanzelf sprekendheid van deze oplos sing op termijn valt ook met reden te twijfelen. BOTE DE BOER f 55 op f 44 inzakken. De ver liezen die Emba en Pont over 1981 verwachten verlaagden ook hier de koers. Bij Emba zelfs van f150 op f130 En Rijn-Schelde-Verolme moest een duik van f 5.- ondergaan door uit de hand gelopen enorme verliezen bij een dochtermaatschappij. Ook Verenigde Machine Fa brieken Stork werd hierdoor f 5.- naar beneden getrokken. Westland-Utrecht Hypo theekbank heeft zijn bednifs- financienng voorlopig veilig gesteld door het Algemeen Burgerlek Pensioenfonds voor rond f3 miljard aan hy potheken te verkopen. Het aandeel steeg er aanvankelijk door van f 86 op f 92 maar zakte later in de weck toch weer beneden dit uitgangs punt. Een drietal guldens verloren verder Unilever. Wessanen en KBB Maar cr waren ook koersverbe- teringen grotendeels geba seerd op meevallende winst cijfers of gunstige verwach tingen. Dit deed Elsevier- NDU f7.- oplopen. Holec f 10 en Smit Internationale f5,- DA i irc\A/PPk UI oWCCrV door C. Wagenaar

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25