Wim Meutstege: van Ajax naar sociale dienst Handel in schoolboeken niet echt lucratief Leidse profvoetballer heeft sinds juli geen club, geen baan geen salaris en geen uitkering... ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1981 £XTR A PAGINA 19 LEIDEN - Vorig jaar stond hij nog met Ajax in de halve finale van het Europese be kertoernooi voor lands kampioenen en kon hij forse premies "win nen", nu loopt hij de kans dat hij zijn hand moet gaan ophouden bij de sociale dienst en dreigt hij zijn huis te verliezen. Geheel buiten zijn schuld is ex- profvoetballer VJim Meutste- ge op 29 jarige leeftijd finan cieel het water naar de lippen gestegen. Als gevolg van een zware knieblessure, opgelo pen in de eerder genoemde halve eindstrijd (tegen Not tingham Forest), zit hij sinds 1 juli thuis in de Leidse Fa- gelstraat. Zonder club. zon der baan. zonder salaris, zon der uitkering, zonder direct perspectief. De kans dat hij ooit nog aan het werk komt als profvoetballer is door de toestand van zijn knie nihil, "er zit teveel spe ling in"; de mogelijkheid om op korte termijn als leraar li chamelijke opvoeding te gaan functioneren is uiter aard gering nu het schooljaar begonnen is en de banen ver geven zijn. Hij is uit de wao 'gestoten' om dat hij voor minder dan 15 procent arbeidsongeschikt heet te zijn. Wettelijk juist, maar naar de geest "belache lijk natuurlijk". Want als be roepsvoetballer moetje volle dig fit zijn. anders kom je niet aan de slag". Hij krijgt geen ww-uitkenng omdat hij te gen die beslissing in beroep wil gaan. De motivering: "U staat ingeschreven als werk zoekende, maar zelf zegt u ar beidsongeschikt te zijn, dus u kunt geen werk zoeken". De verzekering heeft het tot op heden laten afweten, on danks de belofte dat hij door een specialist gekeurd zou worden; zijn wanhopige solli citaties naar een inval-baan in het onderwijs bleven zon der resultaat. Enerzijds om dat die er niet is, anderzijds omdat de krakkemikkige toe stand van zijn knie alom be kend is leverden zijn pogin gen niets op. Een onderzoek van de belastingdienst wèl. Na een artikel in een week blad over het zwart geld cir cuit in het betaalde voetbal kreeg hij bezoek van een in specteur. Die vond wat hij zocht. Verkeerd ingevulde papieren uit zijn Sparta-tijd, "waarin ik dat door anderen liet regelen", bezorgden hem navorderingen vanaf 1975 en blokkeerden de belastingte- ruggave over 1979. Het zal zo langzamerhand meer dan duidelijk zijn. Na elf jaar profvoetbal hééft Wim Meut- stege niets meer en krijgt hij ook bijna niets meer. Behalve narigheid. Zelf doet hij er bepaald niet dramatisch of zielig over. In tegendeel. Wim Meutstege probeert zich groot te hou den, maar uit alles blijkt dat de nood echt hoog is en de redding ver weg. In het klei ne gezin (Wim. Ellen, zoontje Paul) is de vrolijke onbezorg- heid van weleer allang ver dreven door galgenhumor van het bitterste soort en strikt doorgevoerde bezuini gingen. Dus: "geen koekjes meer bij de koffie", zoals zijn vrouw ironisch verontschul digend opmerkt, "zoveel mo gelijk fietsen", zegt hij zelf en "maar hopen dat het lang mooi weer blijft, vanwege de besparing in stookkosten die dat oplevert". Sinds het noodlot bikkelhard toesloeg moet hij op de klein tjes letten. Nog geen anderhalf jaar gele De 27 leden tellende GEU verenigt bijna alle educatieve uitgevers en het bestuur bestaat uit direc teuren van aangesloten bedrij ven. De uitgevers bewegen zich voornamelijk op het terrein van de leermiddelen voor het basis onderwijs en het voortgezet on derwijs. Een enkeling geeft ook iets uit voor het hoger onderwijs. „De schoolboekenmarkt is al jóren vrij stabiel en zal dat ook wel blij ven", merkt Nouwen op. In het schooljaar '79-'80 werd in Neder land ongeveer 250 miljoen gul den uitgegeven aan schoolboe ken. Ongeveer 65 miljoen gulden in het basisonderwijs en onge veer 185 miljoen gulden in het voortgezet onderwijs. Boekenfonds In het basisonderwijs wordt per jaar gemiddeld ongeveer twintig gulden per leerling aan boeken uitgegeven. Dat geld komt. in de vorm van een vast bedrag per leerling, direct uit de staatskas en wordt door de gemeenten uit gekeerd. De ouders merken daar in hun portemonnee weinig van. Indirect, via de belasting, draai en ze natuurlijk wel voor die kos ten op. In het voortgezet onderwijs ligt het allemaal wat ingewikkelder. Al lereerst is er verschil tussen scholen mt en scholen znder een boekenfonds. Als een school een boekenfonds heeft, koopt de school voor de leerlingen de boe ken centraal in. Het is gebruike lijk de boeken in 4 jaar af te schrijven. Ouders betalen dan per jaar een kwart van de nieuw prijs van een boek. Op de andere scholen moeten de leerlingen (lees: de ouders) zelf voor hun boeken zorgen. Het spreekt voor zich dat een boe kenpakket op deze scholen aan merkelijk duurder is dan op scholen met een boekenfonds. Nouwen: „Deze leerlingen kun nen hun boeken na het school jaar verkopen. Maar de grote za ken in tweedehands schoolboe ken geven vaak niet meer dan een derde van de nieuwprijs voor het boek". Gemiddeld wordt voor een leerling die voortgezet onderwijs volgt tussen de 100 en 300 gulden per jaar aan boeken uitgegeven. De kosten zijn afhankelijk van facto ren als het genoemde al dan niet de beschikking hebben over een boekenfonds, maar vooral ook van het pakket dat de leerling ge kozen heeft. Een havo-leerling die bijvoorbeeld aardrijkskunde in zijn pakket heeft, zal een dure atlas moeten aanschaffen en voor zijn totale boekenpakket aanmerkelijk duurder uitkomen dan een leerling die dat vak niet heeft gekozen. Tweedehands Hot gebruik van tweedehands boe- ken is trouwens in verhouding tot zo'n vijf jaar geleden enorm toegenomen. Op het ogenblik be staat een derde van de school boeken uit gebruikte boeken. Naar verwachting zal hun aan deel in de schoolboekenmarkt niet verder toenemen. Beladen met goede voornemens, nieuwe schriften, smetteloze kladblokken en vooral versge- kafte boeken, hebben onafzien bare rijen leerlingen weer hun plaats ingenomen in de school banken. Ouders van leerlingen uit het voortgezet onderwijs ma ken de rekening op: het lijkt wel of die boeken elk jaar duurder worden. Er wordt wat gemop perd, maar van echt verzet kan geen sprake zijn. Als ouders wil je het beste voor je kinderen. Punt uit. Geen gezeur dus, ze gaan weer met een prima uitrus ting aan het schooljaar beginnen Het is vreemd gesteld met de han del in schoolboeken. De meest normale consumentenwetten zullen waarschijnlijk nooit vat krijgen op deze branche. Als kri tische consument ben je gewend, al dan niet na vergelijking, goe deren uit te zoeken, daar geld voor neer te tellen en dan vervol gens die goederen ook zelf te gaan gebruiken. Bij schoolboe ken ligt dat anders Wat bij normale aankopen in n hand ligt, wordt by schoolboe ken verdeeld over drie ..han den" De onderwijsgevende be slist welk boek er gebruikt gaat worden, de ouders betalen en de leerlingen zijn de gebruikers. Een producent van schoolboe ken heeft dus feitelijk alleen maar met de onderwijsgevenden te maken. Ouders betalen toch wel en leerlingen zijn niet in de positie om een bepaald boek tc weigeren. -Winstgevend Bij veel mensen zal de gedachte opkomen dat het uitgeven van schoolboeken een uiterst winst gevende zaak moet zijn. In werkelijkheid is het rendement van een educatieve uitgeverij echter zeker niet hoger - en in ve le gevallen beduidend lager - dan het rendement van heel wat an dere bedrijven die op i le basis werken Daarnaast zijn studieboeken in de laatste jaren minder sterk in prijs gestegen dan andere levensbe hoeften. De educatieve uitgevers zijn van mening dat zulks te dan ken is aan de voortdurende ver hoging van de productiviteit en het feit dat de winsten daar geen gelijke tred mee hebben gehou den. Verder worden de winsten, volgens de educatieve uitgevers, in steeds grotere mate geïnves teerd in de ontwikkeling van nieuwe leermiddelen „Wij trachten leermiddelen te ver vaardigen die het onderwijs no dig heeft en we doen dat in een vrije markt. Er is dus sprake van concurrentie. Met andere woor den: er zijn altijd verschillende leerpakketten voor dezelfde groep leerlingen. Men kan kie zen". Aan het woord is M A Nou wen. voorzitter van de GEU (Groep Edueatieve Uitgeverijen) Nou wens „Driejaar geleden is d tweedehands-handel geweldi gaan groeien. Dat komt natuui lyk in de eerste plaats door d- economische situatie Onder wnsg.'v.Tiden n ouders hebbel een veel groter economisch be wustzijn gekregen. Maar daar naast moet ik zeggen dat de han delaren in tweedehands boeker ook geweldig aan de weg getim merd hebben". Het teruglopend aantal leerlingen hoeft natuurlijk ook doedui ttfc ve uitgeveryen niet onberoerd gelaten. Vooral de omzet in de leermiddelen voor het lager on- derwys loopt behoorlyk terug. Nouwen: „Er is een aarzeling merkbaar in het aanschaffen van nieuwe methodes. Zoals bekend zijn er plannen om in 1983 te star ten met het basisonderwijs en men wacht duidelyk af wat die nieuwe onderwijsvorm aan nieu we leermiddelen zal vragen De uitgevers zijn natuurlyk al lang bezig met het ontwikkelen van deze nieuwe zaken en men ver wacht dan ook dat de leermidde- lenmarkt voor het basisonder wijs na 1983 behoorlyk zal aan trekken". In het voortgezet onderwys heeft zich by de invoering van de Mammoetwet een soortgelijke ontwikkeling VOOMWUtt) Ook toen heeft de markt in school boeken een tyd stil gelegen om na de invoering van de wet weer volop toe te nemen Het is duidelyk dat de afzetmoge lijkheden voor schoolboeken in het gewon» onderten gevo) ge van het steeds dalende aantal leerlingen, voorlopig niet zullen groeien De educatieve uitgevers zijn dan ook naarstig gaan zoe ken naar nieuwe mogelijkheden. Twee gebieden hebben nun oy- zonderc aandacht, het onderwijs aan culturele minderheden en de volwasseneneducatie. Garantie Voor het ontwikkelen van ..taalver wervingspakketten" voor kinde ren van buitenlandse werkne mers wordt contact gezocht met het ministerie van onderwys en wetenschappen Nouwen ..De groep is te klein en te verschil lend van afkomst om voor ons commercieel aantrekkelyk te zyn. Maar toch moeten er ook voor hen leermiddelen ontwik keld worden" „Wij willen met het ministerie sa menwerken. maar het komt alle maal maar moeizaam van de grond. Begnjp goed. we vragen geen subsidie, maar denken meer in de nchting van een afna- me-garantie Het ministerie geeft ons in die constructie de verze kering om van een bepaalde me thode een afgesproken aantal ex emplaren af te nemen. Op die manier wordt ons risico aanmer kelyk verminderd Maar het mi nisterie is kennelijk toch wat huiverig om contracten met ons af te sluiten" JAN GEERT MAJOOR Door Paul de Tombe heid begon met de blessure die hij vlak voor de rust op liep in de thuisbeurt tegen Nottingham Forest, de opera tie die volgde. Maanden was hij daarna bij Ajax bezig om terug te komen. Voluit, maar de pijn en de beperkingen bleven. "Ik ben teruggeko men tot 50. 60 procent van mijn mogelijkheden", schetst Meutstege het begin van het einde, "maar daarmee kom je er niet in het profvoetbal. Daarin is het 100 procent of niks". Ajax besefte dat het afgelopen was. was blij dat zijn driejarig contract per 1 juli afliep en liet hem gaan. Transfervrij. Normaal een zegen voor een voetballer van die leeftijd: ditmaal dè indicatie dat het afgelopen was met de speler. Meutstege onderstreept het. "Als club die overal geld wil uitslaan zou Ajax heus nog wel wat voor me hebben ge pakt. als dat mogelijk was ge weest. Nu ze me zó lieten gaan. was duidelijk wat er achter zat. Ik was afgeschre ven. Klaar als een klontje, voor iedereen". De verzekeringsgeneeskundige van de GMD (de Gemeen schappelijke Medische Dienst, die beslist over de wao-uitkeringen) had daar weinig mee te maken. Anders dan de arts van de bedryfver- eniging. die keurt voor de ziektewet, laat hij het uit geoefende beroep buiten be schouwing. De functionaris van de GMD bekijkt in hoe verre iemand arbeidsonge schikt is in het algemeen. Het feit dat Meutstege kon mee- trainen met de groep en wel ander werk zou kunnen doen. zei hem genoeg. "Als ik met de groep kon trainen, was ik fit en lag het aan mijn kwaliteiten dat de trainer mij niet opriep. Ik kon dus werken en werd per 1 juli uit geschreven uit de wao". Terecht naar de letter van de wet. maar Meutstege heeft er uiteraard moeite mee. Vooral omdat hij die trainingen volg de "om zo snel mogelijk fit te worden, omdat ik niet wilde profiteren. Ik had ook direct na die operatie de handdoek kunnen gooien, maar ik heb er alles aan gedaan om terug te komen. Dat werd op die manier beloond. Inplaats van een zetje mee. door het hand haven van die uitkering, werd ik zwaar getackeld en uitgeschreven. Zonder gron dige keuring. Als ik die nou nog had gekregen, zou ik er geen problemen mee hebben gehad. Nu vind ik het ronduit belachelijk". De reactie van Meutstege is be grijpelijk, maar zo'n keuring Tegenwoordig maar op de fiets een uitspraak volgt en intus sen zit hy vanaf juli al zonder inkomsten. "Ik heb om een ww-uitkering gevraagd, maar die kreeg ik dus met omdat ik in beroep wilde gaan. Daar om werd de uitkering opge schort. Na veel praten heb ik een voorschot gekregen. Daar moet ik het nu mee doen". Pogingen om onderdak te ko men bij Vitesse en Telstar lie pen inmiddels stuk op zyn kapotte knie. "Bij Telstar heb ik een keertje meegespeeld. In die wedstrijd bleek duide lijk dat ik op dat niveau niet meer mee kan. Wel op routi ne, maar ik kan geen sprint meer trekken Ik train er nu nog, om fit te blijven, verder kan ik alleen maar hopen". Op de keuring van de verzeke ring ("met dat geld kan ik myn hypotheeklasten enigs zins omlaag brengen"), op een gunstige uitslag van het hoger beroep en op een schoolhoofd dat zich mijn naam herinnert en het on danks die knie met me wil wagen". Voor het overige probeert hy optimistisch te blyven. "Misschien gaat het beter als ik aan het eind van het seizoen opnieuw sollici teer naar een baan als gymle raar. Ik kan bovendien wel licht wat gaan doen m de be geleiding bij de VVCS en by Telstar en ik ga de cursus ma nagement betaald voetbal volgen. Misschien levert dat iets op". Als het maar iets op levert". Verliest hij het beroep en vindt hy geen ander werk. dan wordt het nog moeilijker Hy kan dan maximaal een half jaar de ww in. dan volgt de wwv (75 procent van het dag loon. gebaseerd op de ver diensten bij de laatste werk gever). Dat duurt twee jaar. Daarna volgt onherroepelyk het moment dat hy by de so ciale dienst moet aanklop pen. Om voor een uitkering van de Algemene Bijstands wet in aanmerking te komen, mag niemand meer dan 9000 gulden eigen vermogen heb ben Dus zal hy dan eerst, zo als de geijkte term luidt, "zyn huis moeten opeten". Vorig jaar kon hy zich met Ajax nog spiegelen aan de glitter en de glamour rond het Euro pese bekertoernooi, als alles tegen blijft zitten, staat hy straks berooid op de Leidse keien. Het begin van alle ellende: Wim Meutstege na de operatie met zijn toen nog erg kleine zoontje Paul en zijn vrouw Ellen. hoefi niet noodzakelijk te zijn, ais de voorliggende be scheiden duidelijke taal spre ken. Hij wist dat niet. Er speelt duidelijk veel onwe tendheid mee van zijn kant. onbekendheid met die toch al moeilijke materie. "Lo gisch, want het is me nooit goed duidelijk gemaakt hoe het in elkaar steekt. Je wordt dan wel geacht de wet te ken nen, maar wie weet nou zoiets als je er nooit mee tc maken hebt gehad. Niemand toch en zeker profvoetballers niet Die denken dat je on middellijk de wao inkunt. Als dit met mij achter de rug is. ben ik van plan voor de WCS een brochure over dat onderwerp samen te stellen. In overleg met een specialist op dat gebied. Het is hard no dig" Ook voor zichzelf wil Meutste ge het er niet bij laten zitten. Door de spelersvakbond werd hij voor rechtskundige hulp verwezen naar de FNV. Hij wil in beroep. Doet hij dat op grond van het feit dat hy ongeschikt is voor het voet ballen. dan verliest hy dat on herroepelijk, want dat crite rium hanteert de GMD dus niet. Zo'n beroep zal worden verworpen op grond van het feit dat hij wel in een andere baan kan werken. Of hy die kan vinden doet niet terzake. Hij moet dus andere argu menten vinden in overleg met de FNV-man. Maar wel ke'' Zelfs als het hem lukt kan het nog maanden duren voor er Wim Meutstege: Ik heb me toch waargemaakt bij Ajax". den dacht hij in het groot en leek zijn toekomst zonnig ge noeg. Wim Meutstege kon zich begin 1980 koesteren in de gedachte dat hij, ondanks zijn beperkingen, nog best een paar seizoenen mee zou kunnen op hoog voetbalni veau en had bovendien nog altijd zijn opleiding (Acade mie voor Lichamelijke Op voeding) als 'achterdeurtje'. Voorlopig dacht hij die niet nodig te hebben. Via Excel sior, Go Ahead en Sparta, waar hij vijf seizoenen speel de. had hij Ajax bereikt. Mee genomen door Cor Brom. die eigenlijk liever Bert Jansen had verhuisd, "maar Ajax vond hem té bescheiden..", dacht hij als full prof goed te zitten bij de Amsterdamse topper. Hij zou er best mee kunnen. Hij voelde zich sterk, had een paar goede voetbaljaren achter de rug, bevestigd door een uitverkie zing voor Oranje, dus wat kon hem gebeuren?. Goed, een technische uitblin ker was hij nooit geweest en zou hij nooit worden ook. maar als sobere verdediger zou hij best zijn partijtje mee kunnen blijven spelen. "Ik vond mezelf nooit een voet baller voor een topclub, maar in het Ajax van toen kon ik goed mee. met al mijn beper kingen". Hij was verstandig genoeg dat laatste te besef fen. overvroeg dus niet en hield zich als VVCS-bestuur- der "gedeisd" in het Inter Football-bolwerk in de Meer. Het sloom ogende, intelligen te buitenbeentje dat vak bondswerk verrichtte uit nieuwsgierigheid en sociaal gevoel, kon zich inderdaad gemakkelijk handhaven. Soms met een rotgevoel door de vedette-neigingen van an deren (Krol!), maar hij hield stand, omdat er op dat mo ment geen betere vleugelver- dedigers voorhanden waren. "Ik heb me bij Ajax toch waargemaakt", meent hij zelf. Zonder uit te zijn op 'het grote geld' dat zoveel van zijn colle ga's zelfs over de ruggen van derden willen pakken, ver diende hij goed in die jaren. Hij stak zijn geld in een oud. vrij groot huis, waarin hij re delijk onbezorgd kon wonen. Tot het noodlot keihard in greep op 23 april 1980. Sinds dien is hij gewend op de kleintjes te letten. Noodgedwongen, want zoals het er nu voorstaat komt er onherroepelijk een moment dat echt alles op -is. dat hij met geheel lege handen staat. Dan zal de nu nog soepele hy potheekbank hem géén uit stel van betaling meer verle nen. eenvoudig omdat er dan geen betaling meer te ver wachten is. "Ik doe het liever niet, maar het zit erin dat ik dan naar de sociale dienst moet", voorziet hij als uiter ste consequentie "Ik zal toch ergens van moeten leven". Voorlopig leeft hij van dag op dag. redt hij het dankzij een eenmalig ww-voorschot en het bij zyn schuldeisers le vende begrip. Hoe rekbaar dat is weet hij niet. wel besert hij dat hij financieel veel min der speling heeft in de maat schappij, dan in zijn knie zit op het voetbalveld. Dat is de bron van alle ellende. Die linkerknie. Alle narig

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19