Andere opzet van proftenniseircuit "Succes moet stim iiilai ns zijn voor het topr< oeie n Goede start Nederlandse ruiters sEzm® Navratilova zorgt voor verrassende zege op Chris Evert Medaillewinnaar Willem Jan Atsma: hs-/ vmiVy v/V/k-z X JLX v/V/ v M P LXU Willem Jan Atsma: "De invloed van Bessem is groot geweest ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1981 LEIDERDORP - Daags na het schitterende succes van de zilveren medaille, die hij afgelopen zondag op de Olympische Roei- baan van Munchen met zijn partner Ted Bosman behaalde in de "stuur- manloze twee" tijdens de wereldkampioenschap pen, zit Willem Jan Ats ma in zijn ouderlijk huis wat bij te komen van de geweldige inspanningen. Niet alleen was het toer nooi om de wereldtitel zwaar 4 races in 5 da gen - ook het vooraf gaande trainingskamp van bijna 3 weken in het op 1800 meter hoog gele gen Sankt Moritz heeft het uiterste van de roeiers gevergd. De tweede plaats in het moeilijkste roeinummer was hun beloning en betekende een prestatie van de eerste orde. zeker voor Neder landse begrippen, waar de roeiers de laatste jaren bij de se nioren al heel blij moeten zijn met een finaleplaats. En terwijl de Roeibond soms al voorzichtig naar voren brengt, dat Neder land het accent maar niet teveel op de topsport, maar op de breedte-sport moet leggen, be wees de Aegir/Phocas-ploeg met hun coach Martijn Bakker en hun supervisor Herman Bessem. dat ook Nederlandse ploegen hard kunnen gaan. Reden ge noeg om eens te gaan praten met één van de betrokkenen. Willem Jan Atsma - 24 jaar - be gon met roeien in Leiden bij Die Leythe. toen hij in de 5e klas van de Middelbare school zat. In zijn allereerste roeijaar werd hij Ne derlands Kampioen in de "acht" en werd daarna in de "gestuurde vier" afgevaardigd naar de we reldkampioenschappen voor Ju nioren in Ratzeburg. Daar werd een 11de plaats behaald. Het jaar daarna werd Atsma weer Neder lands Kampioen in de "acht" en de "twee met stuurman", in welk laatste nummer hij startte op de Junioren W K. in Montreal. Dat was in 1975. Nadat het eindexa men Gymnasium was gehaald ging Willem Jan Atsma medicij nen studeren in Groningen en ging roeien bij Aegir. Het eerste jaar roeide hij alleen de Head of the River om zijn studie eerst goed op gang te brengen. In 1977 werkte Atsma in Amsterdam zijn eerste Senioren-W.K. af in de ge stuurde vier. Het jaar daarna maakte hij deel uit van de "vier zonder" in Nieuw Zeeland. In 1979 wederom in de "stuurman- loze vier" in Bied. Daar werd. met Bosman. Horstink en Vos een schitterende vijfde plaats in de finale bereikt. Alle ogen wa ren toen gericht op Moskou. De ploeg ging echter na wat proble men uit elkaar en Atsma besloot dat jaar niet te gaan roeien. Bos man en Horstink. in Nieuw Zee land net geen brons in de "twee zonder", besloten in hun oude nummer de draad weer op te vat ten. Dat ging goed. totdat Hor stink met rugklachten moest stoppen. Niemand van de vier ging dus naar de Olympische Spelen. In die tijd ontstond bij Ted Bosman en Willem Jan Ats ma het plan om het samen in de twee zonder te proberen en de zaak zeer grondig aan te pakken. De opbouw van het seizoen ver liep naar wens. De Aegir/Phocas- twee bleek al snel verreweg de beste Nedelandse ploeg te zijn en ook internationaal werden ere plaatsen behaald. De angst dat deze klasseploeg toch nog net naast de medailles zou grijpen, werd weggenomen met een zeer duidelijke, onbedreigde tweede plaats achter de Sowjet-tweeling Pimenov. De grote vraag aan Atsma is. hoe het mogelijk is. dat zij iets ge presteerd hebben, wat voor Ne derlandse senioren-roeiers anno 1981 voor onmogelijk werd ge houden. In grote lijnen noemt de ex-Leider dorper als een der positieve fac toren voor hun prestatie het feit. dat Bosman en hij meer roeijaren in de benen hebben. "Van dege- nene. die roeiden toen wij voor het eerst op W.K.'s kwamen. roeit allang niemand meer. Het is een kwestie van tijd. want elk jaar word je iets beter en kun je meer en zwaardere trainingen aan. Mentaal wordt je ook steeds sterker. Vorig jaar zijn wij al be gin september begonnen met lange duurtrainingen met een ta- mp'iik hoge intensiteit. De mees te ploegen beginnen veel later en zijn de eerste weken bezig met alleen techniek, waardoor de conditie-training in de boot nog weer later begint. Verder heb ik veel gelopen, omdat ik pas om vijf uur vrij was en roeien alleen overdag kan. Vaak drie maal per weck 20 kilometer. Ted skifte meer dan ik. want die vindt lo pen niet zo leuk en had boven dien meer vrij overdag. We heb ben echt heel veel gedaan en dat ging goed. omdat wc al jaren in training zijn. Die "Orca"-vier, die een goede achtste plaats haalde in de "stuurmanloze vier" -kan beslist nog verder komen als ze maar een paar jaar door zouden gaan." Als andere belangrijke factor noemt Atsma de begeleiding. De trainingsschema's werden uitge kiend door de Groninger arts Herman Bessem: Martijn Bakker deed het dagelijkse coachwerk en verder had de Nederlandse twee de steun van de Noor Thor Nilsson, de bondscoach van de Italianen. Volgens de kersverse zilverwinnaar is de inbreng van Bessem zeer groot geweest: "Bessem is goed thuis op sport- medisch gebied en in de trai- ningsleer Hij is weliswaar niet de enige in Nederland met die kennis, maar is wel bereid ge weest om een trainingsschema op te zetten voor een heel jaar. Dat is verschrikkelijk veel werk." Bessem is trouwens dege ne die in Atsma een talent zag. toen deze op Aegir kwam en heeft hem ook al die jaren meestal op de achtergrond - be geleid. "Hij heeft geen tijd meer om zich met het werkelijke coa chen bezig te houden, maar zijn kennis is enorm en hij kan het voor ons bruikbaar maken ook. Het is jammer, dat er niet meer gebruik van wordt gemaakt. Maar veel coaches en verenigin gen denken dat ze het allemaal zelf wel weten en zijn er niet eens nieuwsgierig naar." Het dagelijkse coachwerk was m handen van de Nijmegenaar Martijn Bakker. 'Hij heeft niet zo gek veel ervaring, maar ont wikkelde al snel een erg goed analytisch vermogen, zodat hij onze techniek steeds kon kontro- lercn Duizenden kilometers heelt hg op oude fietsen langs het kanaal gereden Af en toe konden we gebruik maken van video." In een trainingskamp in februari in Piédilueo bij Rome. alwaar sinds een jaar het Italiaanse Roei cen trum is gevestigd, kwamen Bos man en Atsma voor het eerst in kontakt met Thor Nilsson. die meteen veel belangstelling voor hen had en zich daadwerkelijk met de Nederlanders ging bezig houden; vooral zgn mentale be geleiding was iets nieuws "Over fysiologie en roeitechniek zijn vele boeken volgeschreven. Over de psychologie van de topsporter is veel minder bekend, althans het wordt weinig toegepast. Toch kan de geestelijke gesteld heid van de topsporter bg een top-evenement van doorslagge vende betekenis zgn. Conditio neel een top plannen op het juis te moment is voor een goed on derlegde coach geen probleem, maar om iemand mentaal in top vorm te hebben op het juiste mo ment is iets heel moeilijks. Het is minder grijpbaar. Niet teveel spanning, maar ook niet te wei nig, de juiste motivatie vinden; faalangst wegnemen. Thor Nils son heeft ons daarin een eind op weg geholpen Ook nog tijdens het W K. in Mup nchen zelf. toen we na de matige voorrondes wel enigszins in de put zaten. En toch waren we concurrenten, al had toen nog niemand verwacht, dat de Italianen zelf nog brons zouden winnen. Eerst zouden we ergens anders heen gaan. Hg no digde ons uit om drie weken bij hem in het hooggebergte te ko men." Of die hoogte veel heeft bijgedragen tot prestatie-verbe tering betwijfelt de Groningse student, maar voor een trainings kamp zijn de omstandigheden nergens zo optimaal als in het Zwitserse wintersportplaatsje. "We zaten daar tweemaal zolang als gebruikelijk, dus is het moei lijk vast te stellen, wat de invloed van de hoogte is geweest." De inbreng van de Roeibond in het geheel is volgens Atsma niet zo heel groot geweest. "De initiatie ven voor de trainingskampen kwamen van onszelf. De Roei bond heeft het financieel moge lijk gemaakt. De T.A.C. bemoei de zich niet met ons Dat hadden we ook niet nodig. Het succes is dan ook geen produkt van het nieuwe T A C. beleid, toch hoop ik. dat ons succes een stimulans zal zijn voor het toproeien in Ne derland We hebben laten zien. dat het kan"' JAN KLERKS PAGINA 13 TOP-één verrast door tweede keus LEIDEN - Met twee nieuwe vereni gingen in de gelederen is de Leidse biljartcompetitie al vroeg in het seizoen van start gegaan. De twee nieuwkomers zijn Haag- weg en Zoetcrwoude Het aantal klasses bleef op zeven staan. In de eerste klasse trade n er een paar wijzigingen op Het Wapen van Voorschoten 1 kon niet meer de sterke spelers van het vorige seizoen op de been brengen en zakte daarom terug naar de der de klasse 't Zuid 1 en TOG 1 wonnen daarentegen flink aan totaalmoyenne en keerden daar door in de eerste klasse terug. HM tobMÜ aintal v iertalk n iU eg in de hoogste klasse van 10 naar II. Drie ontmoetingen beten de spits af m de dubbclrondige competi tie. Da&nn viel één verrassing te noteren de reserves van TOP bleven het eerste team met 2-6 de baas UVS en Landzicht hielden elkaar met 4-4 in evenwicht, ter wijl De Carambole met 2-6 bg De Vriendschap won De uitslagen in de verdere klasses luidden als volgt Tweede klasse - Landzicht 2 DOS 1 2-6: Caram bole 2-Between 2 4-4; 't Zuid 2- Clegn Duin 1 4 4. TOP 3 UVS 2 4-4. Spgkerbak 1-Stompwijk 1 2- 6. Derde klasse - Morskwartier 1- Morspoort 2 2-6. Clegn Duin 2- Haagweg 1 4-4, Landzicht 3-TOG 2 2-6; Carambole 3-Vnendschap 2 4-4: 't Zuid 3-De Waag 1 6-2. Vierde klasse - De Heul 2-Spg- kerbak 2 4 4. DOB 2 TOP 4 6-2; Zoeterwoude 1 Landzicht 4 6-2. Vijfde klasse - DOB 3-TOP 5 4-4; Vriendschap 3-De Heul 3 0-8; Wachtje 1-Morskwartier 3 5-3. Zesde klasse - Spgkerbak 4- Morskwartier 4 2-6. Landzicht 6- Vva 3 4 4 De Heul 4-Clcijn Duin 3 2-6. TOP 6-Carambole 5 6-2. Ze vende klasse - Haagweg 2-De Heul 5 7-1. Carambole 6-1 Zuid 4 4-4. Morskwartier 5-Wapen van V.3 4-4: UVS 4 Between 3 3-5. Borg belde te laat om mee te kunnen doen AMSTERDAM (GPD) - De op zet van het Roxy-proftennis- circuit dat dit jaar van 29 sep tember tot en met 4 oktober achtereenvolgens in Gronin gen. Raalte, Haarlem, Goirle, Vlaardingen en Arnhem wordt gehouden, is in verge lijking met de afgelopen ja ren behoorlijk veranderd. De belangrijkste wijziging houdt in dat nu aan iedere wedstrijd in de halve competitie een bedrag van 6000 dollar is ver bonden. Tot dit jaar ontvin gen de deelnemers alleen aan het eind van het toernooi een geldprijs waarvan de hoogte afhankelijk was van de plaats in het eindklassement. Door alle prestaties apart te ho noreren (de 'verliezer ont vangt niets) hopen de organi satoren Sweitze, Roffel en Frans Steur dat er van meer spanning sprake zal zijn dan vorig jaar. Toen leken met na me de Amerikaan Dibbs en de Paraguayaan Pecci te ge nieten van een vorstelijk be taalde vakantie. Aangezien Tom Okker en de Amerikaan Sadri te zwak bleken wisten uitsluitend Gene Mayer cn Ilie Nastase er voor te zorgen dat het publiek dat toch al niet in grote getalen opkwam (van de 16.200 toeschouwers die vereist waren om quitte te spelen, kwamen er slechts 13.700) aan zijn trekken kwam. Mayer, de winnaar van 1980 en de door hem in de finale ver slagen Nastase zijn dit keer opnieuw van de partij. Het tot vijf spelers verkleinde deelnemersveld wordt aange vuld door Vitas Gerulaitis, Thierry Tulasne (vorig jaar jeugdwereldkampioen) en Brian Teacher. De organisa tie heeft nog wel pogingen ir het werk gesteld om de Tsje- choslowaak Lendl en de Zweed Björn Borg te con tracteren. Met Lendl kon evenwel geen akkoord wor den bereikt en Borg gaf de voorkeur aan een toernooi in Frankfurt. Toen dit evenement kwam te vervallen en Borg alsnog be langstelling toonde voor het Nederlandse circuit bleek het niet meer mogelijk om hem in het programma op te ne men. Roffel: „Natuurlijk had den wij hem er graag bijge- had. Maar toen hij vorige week belde was dat voor ons te laat. We hadden dan teveel moeten veranderen en net als vorig jaar weer met zes man moeten werken. We konden niet een van de spelers die we al hadden aangetrokken nog vervangen. Zoals zij hun ver- vast". Twee andere toppers. John McEnroe en Jim Connors zijn begin oktober niet be schikbaar omdat zij naar alle waarschijnlijk de belangen van de Verenigde Staten zul len verdedigen in de halve fi nale van het Daviscup-toer- nooi. Roffel: ..We hebben nog wel gedacht aan Eric Wil- borts, omdat hij als een grote belofte in Nederland geldt, maar we zijn van mening dat zijn ontwikkeling nog niet van dien aard is dat hij dit zware karwei aankan" Mogelijk wordt alsnog een be roep gedaan op Wilborts als een van de spelers zou uitval len en ook de eerste reserve. Roscoe Tanner, het zou laten afweten. Het totale prijzen geld is 150.000 dollar waarvan 40.000 dollar bestemd is voor de winnaar. Roffel „Het inkt allemaal heel wat Maar als je het vergelijkt met een toer nooi van WCT. waarin de winnaar 100.000 dollar ver dient van een totaal prijzen- bedrag van 300.000 dollar dan geven we echt niet zoveel" Roffel en Steur hebben overi gens nog overwogen om een punt te zetten achter hun proftenniseircuit en deel uit te gaan maken van de toer- nooienreeks van de Ameri kaanse organisatie WCT die dit jaar uit de Grand Prix is gestapt en op 1 janurai met een eigen competitie start. Tot nu toe zijn 22 plaatsen aangewezen waar onder Am sterdam dat voor 18 tot en met 24 oktober 1982 op de toernooikalcnder van WCT prijkt. Roffel: ..We hadden die week voor onze rekening kunnen nemen maar dar. hadden we ons wel tot n plaats moeten beperken ter wijl wij het juist leuk vinden om m n week verschillende plaatsen aan te doen. Boven dien zien wij het in een orga nisatie als WCT niet zo zit ten". Hot door Roffel en Steur opge stelde programma ziet er als volgt uit: 29 september Marti nihal in Groningen. 30 sep tember Tennispark Ramele in Raalte. 1 oktober Bcgnes- hal in Haarlem. 2 oktober Pcllikaanhal in Goirle. 3 ok tober afsluiting halve compe titie in hel Ter. in tl tl UB Hoogendgk in Vlaardingen en 4 oktober finale en strijd om de derde plaats in de Rijnhal in Arnhem FLUSHING MEADOW Martina Navratilova heeft voor een dave rende verrassing gezorgd door niemand minder dan Chris Evert de weg naar de finale van Flus hing Meadow te versperren. De ex-Tsjechische, nu in het bezit van een Amerikaans paspoort, versloeg de gedoodverfde kam pioene in drie sets. De cijfers wa ren 7-5, 4-6. 6-4. In de eindstrijd moet Navratilova het opnemen tegen Tracy Aus tin. de Amerikaanse speelster die in 1979 het toernooi in de nabij heid van New York op haar naam bracht. Austin verkeert op dit moment in glanzende vorm getuige de wijze waarop zij haar landgenote Barbara Potter uit het toernooi kegelde. Op het vol gepakte centre-court (20.000 toe schouwers) kreeg Potter slechts hoogstzelden de kans hatfr ge vaarlijke volley te demonstreren Daarvoor hield Austin haar met op maat gesneden drives aan de baseline Tegen die druk was Potter niet bestand. Lange rallies vormen voor haar een kwelling en het was niet verwonderlgk dat zij afknapte. Austin hield de concentratie vast en won zoals ze wilde. Met de imponerende cij fers 6-1. 6-3. Bij de heren streek John McEnroe samen met zijn partner Peter Flemming 26.000 dollar op zon der in de finale dubbelspel ook maar een bal te slaan. De spelers toucheerden ieder ruim 30.000 gulden omdat één van de tegen standers in de eindstrijd, de Zwitser Heinz Gunthardt, door griep was geveld. Diens Australi sche partner Peter McNamara moest zodoende werkloos blij- Schockemohle winnaar EK-ouvertnre René Arnoux snelste op Monza MONZA (ANP) - De Fransman René Arnoux heeft gisteren tijdens de training voor de Grote Prijs van Italië in de Formule I de snelste tijd gerealiseerd. De Renault-rijder ging op het circuit van Monza rond in 1.34.04. bij de eerste tien me Vlak achter hem kwam zijn teamgenoot Alain Prost. de winnaar van een tweede plaats Zandvoort. Prost was slecht vierhonderdste van een seconde langsza- schikking mei Carlos Reutemann verzekerde zich van de derde tijd De coureur van Williams was een halve seconde trager dan Prost Op de vierde Ontknoping plaats kwam Nelson Piquet, vijfde was Gilles Villeneuvc MUNCHEN (GPD) - De Nederlandse ruiter- equipe is op de Europese kampioenschap pen in Munchen aanzienlijk beter van start gegaan dan mocht worden verwacht. De te vredenheid was algemeen toen na de eerste krachtproef de balans werd opgemaakt. Een vijfde plaats voor Henk Nooren, een negen de positie van Johan Heins en een klassering van het landenteam die nog uitzicht biedt op een medaille, vormden gistremiddag volop reden om de resterende zware duels met een vergrote portie zelfvertrouwen tegemoet te Trouwens voor bijna alle deelnemende toplan- den was er wel aanleiding tot positieve be spiegelingen. Vooral de Fransen zetten een koers uit waarmee ze hoge ogen gooien naar een dubbele triomf In de landenwedstrijd werd een stevige kloof gevestigd met de con currentie. in de individuele klassering volgt Gilles Bertran de Balanda op minime al stand de Westduitse hoop Paul Schocke mohle de voorlopige aanvoerder van de rui terschare waarin de Engelsen de grootste klappen kregen. Een kleine misrekening van Rob Ehrens was er uiteindelijk oor/aak van dat Nederland zich niet nog nadrukkelijker in de frontlinie kon opstellen Een iets te korte aanloop naar de sloot mondde uit in een aanraking van Koh I-Noor met het grensbepalende lint en kostte zes extra seconden waarmee een fout erd bestraft. Ehrens miste er een situering Overigens gaf het eerste tentamen slechts be perkte aanwijzingen over de definitieve ont knoping. Voor het landenklassement reste ren zaterdag nog twee confrontaties, de per soonlijke strijd om de macht vergt nog vier optredens voor de topruiters. Bovendien werd het als jachtspringconcours aangekon digde openingstreffen door diverse combi naties met de nodige voorzichtigheid tege moet getreden om niet direct in een kansloze positie te geraken. Dat gold bijvoorbeeld voor Emiel Hendrix die als eerste deelnemer met Livius een richttgd moest stellen Hendrix reed op zekerheid maar ging toch eenmaal in de fout. De Ne derlandse debutant: ..Dat je de spits moet afbijten heeft voor- en nadelen Aan de ene kant word je niet beïnvloed door de proble men van anderen, anderzgds zou ik toch meer risico hebben genomen als ik een aan tal ruiters voor me had kunnen zien". Die mogelgkheden hadden de anderen wel en zg konden concluderen dat de gevreesde parkoersbouwer Bnnckmann zich toch iets had aangetrokken van de kritiek op zgn tra ditionele zware obstakels Een zeer tevreden chef d'equipc Ben Arts ..Het was een bgzon- der fair parkoers dat geen onredelgkc eisen stelde Toch zie je dat ook nu de besten bo ven zgn gekomen" Foutloos Desondanks slaagden slechts negen van de 41 ruiters erin een foutloze rondgang te realise ren Henk Nooren was een van hen en kreeg daarmee het gelijk aan zijn zijde, nadat een dag eerder de 14 jarige Opstalan U nog een ravage had aangericht. Nooren. nog slechts enkele maanden opnieuw berijder van de tot Opstalan II omgedoopte Lough Cornb ..Toen ik een paar jaar geleden met hem uit kwam. had ik >oms een hekel aan het paard omdat hij zulke domme dingen deed Dit maal liet hg zich leiden zoals ik wilde" Noo ren beindigde een voortreffelgke rondgang na 84.29 seconden, een tijd die door slechts vgf rivalen zou worden overtroffen zonder extra sanctie Ben Arts ..Ik was erg bang voor Henk Voor mg is hg de aangenaamste vtrraning Johan Heins leek lange tnd de prestatie van Nooren te gaan overtreffen De uiterst ge concentreerde Drent won de temposlag dui delijk maar kwam in het zicht van de finish na een lange aanloop niet perfect uit bg een dubbelsprong La r ra my Ulde een balk uit de hengsels en zodoende werd de voortreffelg- ke tijd van 81,23 sec met zes seconden ver hoogd Toch hield de oud-Europees kam pioen volop contact met de top cn groeide zijn motivatie aanzienlijk Problemen De beste van allen is voorlopig Paul Schocke mohle die de problemen binnen de West duitse ploeg van zich afhad kunnen schud den cn de slechts 4"'K) toeschouwers een ui terst zelfbewust optreden op Deistcr presen teerde Dat geheel in tegenstelling tot de rui ter die Franke Sloothaak uit de Mannschaft verdrong en door trainer Hermann Schndde onmiddellijk tot kanshebber was verheven Debutant Norbcrt Koof raakte met Fire vier obstakels cn werd meteen voor het grote werk uitgeschakeld Alwin Schockemohle zal ongetwijfeld enig leedvermaak hebben

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13