Solidariteit doodgezwegen Steun voor arme landen blijft op te laag pitje SRV. De zuinigste auto van Nederland. SDP en FDP strijken plooien glad D'SRV Israël vraagt 8 miljard aan VS Cuba: VS oorzaak epidemie Parijs zet handel in aandelen stil Militair aanbod voor Angola DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1981 TEL AVIVAVASHINGTON (AP Reuter) - Israël heeft de Vci- enigde Staten gisteren formeel verzocht om 3 miljard dollar, ruim 8 miljard gulden, voor het fiscale jaar 1983. zo is door het Israëlische ministerie van finan cien bekendgemaakt. Israel heeft deze steun nodig om het te kort op de betalingsbalans van meer dan 3 miljard dollar op te heffen en om de economie van het land te stabiliseren, aldus mi nister van financiën Yoram Ari- dor. Hij liet weten dat de Amerikaanse ambassade op de hoogte is ge bracht van het verzoek, dat 2 mil jard dollar aan militaire en 1 mil jard dollar aan algemene steun omvat. Het verzok wordt voorge legd in Washington. Begin oppert bezwaren Awacs-levering Israël vroeg eerder om 2.1 miljard dollar, voor het volgende fiscale j'aar dat oktober 1981 begint. Over dit verzoek hebben de Amerikaanse congresleden zich nog niet uitgesproken. Sinds mei 1948 ontving Israël meer dan 15 miljard dollar aan buiten landse hulp van de V.S. Reagan en Begin hebben in hun eerste onderhoud in Washington tegenstrijdige standpunten naar voren gebracht over de voorge nomen leverantie door de Ver enigde Staten van Amerikaanse radarvliegtuigen aan Saoedi-Ara bie, maar volgens een officiële Amerikaanse woordvoerder is er niet met stemverheffing gespro ken. De Israëlische delegatie onder lei ding van Begin had uiting gege ven. zei hij. aan "ernstig militair voorbehoud". De Amerikaanse president had geantwoord dat de Amerikaanse belangen in het Midden-Oosten verreikend zijn en het streven naar vrede eist dat men die be langen weerspiegeld vindt in de .Amerikaanse politie ten opzichte van andere landen in het gebied. Vroeg in hun eerste onderhoud wa ren Reagan en Begin het erover eens dat vrienden en bondgeno ten verschillen van mening kun nen hebben en dat deze in een "vriendelijke en hartelijke sfeer" aan de orde gesteld kunnen wor den. De Israëlische bewaren tegen Amerikaanse militaire leveran ties aan Saoedi-Arabie. zei de woordvoerder, 'werden in deze geest, zonder enige bitterheid, ter tafel gebracht". Begin verzekerde Reagan dat Is raël vrede wenst aan "al onze grenzen" en "met al onze buren". Ho waarschuwde evenwel te vens voor Sowjet-agressie in het gebied en noemde Reagan de "verdediger van de vrijheid in de gehele wereld". Medewerkers van Begin gaven te kennen dat de premier zich er reeds min of meer mee heeft ver zoend dat hij er niet in zal slagen om de Amerikaanse regering over het vraagstuk van de radar vliegtuigen van gedachten te la ten veranderen. Wel aanvallen Moskou op "politieke opstelling" GDANSK/WARSCHAU/WENEN/MOSKOU (AFP/DPA/ UPI/Reuter/GPD) - Communistisch Oost-Europa heeft gisteren gezwegen over de oproep van de Poolse vrije vakbond Solidariteit, die steun toezegde aan democra tiseringsbewegingen in andere Oostbloklanden. Alleen het Poolse partijblad Trybuna Ludu veroordeelde de oproep, die een aanval op het "werkelijke socialisme" zou inhouden. De Sowjet-media verzwegen de op roep, maar gingen door met aan vallen op Solidariteit. Volgens westelijke waarnemers in Oosteuropese hoofdsteden zul len de media in het oostelijke blok een gevoelig onderwerp als de oproep van solidariteit aan de andere, communistische vak bonden in de Oosteuropese lan den alleen maar weergeven als dit kan in het kader van een alge mene aanval op de activiteiten van Solidariteit. Zelfs dit gebeur de gisteren niet. In het eerste be langrijke Russische commentaar op het congres van Solidariteit verzweeg het officiële Sowjet- persbureau Tass de oproep. Het beschuldigde het congres in Gdansk er van duidelijk een anti socialistische koers te zijn inge slagen. Het wil niet normaal als vakbond fungeren, maar zichzelf alleen opwerpen als politieke op positie groep en is anti-Sowjet. "Anti-Sowjetmateriaal wordt openlijk in grote hoeveelheden verspreid onder de deelnemers", aldus Tass. Dezelfde westelijke waarnemers zeiden over het mo gelijke effect van de oproep, dat velen in andere landen van het oostelijk blok vrezen, dat vrije vakbonden zoals in Polen, hoe aantrekkelijk misschien ook in theorie, in de praktijk dezelfde economische chaos zou kunnen brengen als in Polen. HAVANNA (AFP) - De Cubaanse regering heeft de Verenigde Sta ten ervan beschuldigd bacterio logische wapens te gebruiken te gen Cuba. In een communique, verspreid door het officiële par tijorgaan Granma, maakt de re gering melding van een epide mie van bindvliesontsteking die gepaard gaat met bloedingen. Volgens de Cubaanse autoritei ten „bevestigt de vreemde en on verklaarbare vorm waarin de zie ke zich voordoet in Cuba onze diepgaande vermoedens dat de regering van de Verenigde. Sta ten bacteriologische wapens te gen ons gebruikt". Van 3 tot 7 september zijn 1815 mensen ge troffen door de epidemie, aldus het communique. In Parijs kwamen financiële des kundigen bijeen van de voor naamste westelijke schuldeisers van Polen om zijn economische situatie opnieuw onder de loep te nemen met het oog op een nieu we schuldenregeling. Gisteren werd ook bekend, dat Solidari teit voorbereidingen treft voor het openen van een kantoor in New York voor het verspreiden van zijn nieuws. Solidariteit wil de media in eigen land onder "de maatschappelijke controle" brengen, doch de partij wil de macht over de media niet delen, laat staan afgeven. Op de vijfde dag van haar eerste landelijke congres heeft de Pool se vakcentrale Solidariteit een tipje van dc sluier opgelicht over haar opvatting van vrije verkie zingen van bestuursorganen en in het bijzonder van leden van het parlement. In de wandelgangen van het con gres werden de zaken vorige week vrijdag al wat duidelijker. De Warschause afdeling van So lidariteit, die na de afdeling Gdansk de machtigste afdeling is binnen de vakcentrale, heeft iaten blijken dat zij in een resolu tie aan het congres - vermoede lijk pas tijdens het tweede ge deelte van het congres aan het eind van deze maand - zouden voorstellen dat iedereen het recht moet hebben zich kandi daat te stellen voor verkiezingen in het agemeen en voor het parle ment in het bijzonder. Een kandidaat die een zetel wil hebben in het Poolse parlement moet volgens de huidige gang van zaken de goedkeuring heb ben van een bijzondere raad, die ervoor zorgt dat alleen leden van de Poolse communistische par-, tij, de Poolse Verenigde Arbei derspartij, en van een paar ande re minder invloedrijke partijen of onafhankelijke kandidaten die vertegenwoordigers zijn van or- ganisatis zoals de Rooms-Katho- lieke Kerk of de strijdkrachten. Afgevaardigden van Solidariteit tussen de rumoerige bedrijven door. het eigen vakbondsblad. Reagan wil uitvoer gif versoepelen WASHINGTON (AP) - De re- gering-Reagan overweegt de bepalingen ten aanzien van de uitvoer van gevaarlijke stoffen te versoepelen, aldus gisteren de Amerikaanse krant de Washington Post. Momenteel moeten fabrikan ten buitenlandse regeringen tenminste eenmaal per jaar inlichten, als zij gevaarlijke produkten als ddt, poluch- loorbifenylen (pcbs) en met brandwerende tri's behandel de nachtkleding willen uit voeren. De ambtelijke werk groep stelt voor deze bepa ling te vervangen door het verstrekken van eenmalige "beknopte informatie", wan neer deze goederen in de Ver enigde Staten zelf verboden of aan restricties onderhevig zijn, zelfs al zouden die goe deren pas jaren later daad werkelijk worden uitge voerd, aldus de Post ADVERTENTIE Laatst vroeg er iemand iSjW in een café: "one Gasse^^ Royale, please." W Wij konden 't ook amper geloven. Classe Royale. Pils van grote klasse.) Voorafgaand aan nationalisatie PARIJS (AP/Reuter) - Op verzoek van het ministerie van financiën is gisteren op alle effectenbeurzen in Frankrijk de handel in aandelen van bedrijven die op de nationalisatielijst van de nieuwe socialistische rege ring voorkomt stopgezet De vereniging van effectenmakelaars in Parijs deelde mee dat de rege ring om opschorting van de handel had gevraagd totdat de bijzonderhe den van de nationaliseringswet zijn uitgewerkt en het wetsontwerp bij het parlement is ingediend. Dc maatregel is klaarblijkelijk getroffen om speculatie tegen te gaan. De vrees voor speculatie nam toe nadat premier Pierre Mauroy dinsdag had verklaard dat ongever 50 van de 340 particuliere banken in Frankrijk uitgesloten zouden worden van nationalisatie. Hij bevestigde toen ook dat het nationalisatieproject al leen de moedermaatschappijen en niet de dochtermaatschappijen zou treffen. Het Franse kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan de plannen voor nationalisatie van 36 banken die samen over 95 procent van alle bankte goeden in Frankrijk beschikken. Pierre Bérégovoy. secretaris van het kabinet van de Franse president, heeft dit gisteren meegedeeld na af- loop van een ministerraadsvergadering. Buiten de nationalisatieplannen vallen banken die buitenlands eigendom zijn. coöperatieve banken en banken met tegoeden van minder dan twee miljoen frank op 2 januari van dit jaar. Ook Compagnie Financiere de Suez en Compagnie Financière de Paris et des Pays-Bas worden genaast, maar hun industriële bezittingen, die geen deel uitmaken van een andere groep die genationaliseerd wordt, zullen weer worden ver kocht. Bèrègovoy deelde mee dat spoedig onderhandelingen zullen beginnen die ertoe zullen leiden dat de staat een belang van 51 procent krijgt in de vliegtuig- en wapenfabriek Avions Marcel Dassault-Bréguet Avia tion. De maatschappij wordt binnen vijf jaar volledig staatsbezit. PARIJS - Hoe krijg je de rijke landen zover om de hulp aan de 31 allerarmste landen voor 1985 te verdubbelen en legen 1990 zelfs te verviervoudi gen? Dat is de vraag waar over zich afgevaardigden uit 140 landen buigen bij de VN- conferentic voor de minst ontwikkelde landen en die vóór maandag een wezenlijk nieuw actieprogramma moet opleveren. Terwijl de geïndustrialiseerde landen kampen met inflatie en werkloosheid, wordt de kloof tussen arm en rijk elk jaar groter. In 1PG0 was het gemiddelde inkomen in de rijke landen 26 maal groter dan dat in de 31 armste lan den; in 1979 was het 44 maal groter. In de minst ontwik kelde landen verdient men gemiddeld niet meer dan 500 gulden per jaar, één op vier volwassenen kan lezen en schrijven en slechts 8 procent van de totale nationale op brengsten bestaat uit gefabri ceerde produkten. Wanneer de jaarlijkse bevol kingsgroei van 2,7 procent in de allerarmste landen aan houdt. zal het aantal inwo ners (nu 286 miljoen) tegen het eind van deze eeuw zijn verdubbeld. De situatie is wanhopig; in 21 van deze 31 landen zal het aantal onder voede en hongerige inwoners vóór 1985 verdubbelen, als er niets aan gedaan wordt. Maar door de recessie in de indus trielanden is het hulpaanbod schrijnend achtergebleven bij de beloften, gedaan tij dens de laatste vergadering van Unctad, de VN-organisa- tie voor handel en ontwikke ling. in Manilla in 1979. Toen beloofde de zogenaamde Eer ste Wereld aan de Derde We reld om de hulp te verdubbe len. Daar is niets van terecht gekomen. De bedoeling is om voor 1985 0.15 procent van het bruto na tionaal produkt (BNP, dat is de waarde van alle geprodu ceerde goederen en diensten van een land) toe te wijzen aan de allerarmsten. In 1978 was dit percentage nog geen 0,06. De hulp aan alle ontwik kelingslanden samen moet voor 1985 een percentage van 0.7 hebben bereikt en voor 1990 zelfs 1 procent van het BNP. En dat zit er voor de westerse wereld niet in, ter wijl ook de Oostbloklanden zich tegen dit streven verzet ten. Nederland verkeert, sa men met de noordelijke lan den. in een comfortabele po sitie. Wij hebben die 0,7 pro cent allang bereikt, maar de Nederlandse hulporganisatie Novib waarschuwt minister De Koning van ontwikke lingssamenwerking vooral op te passen voor „een geza pige tevredenheid". „Nederland zal niet moeten af wachten tot ook andere lan den hetzelfde percentage hebben bereikt", schrijft NO VIB in een brief aan de mi nister. „maar dient ook zelf door te gaan met de zuivering en verhoging van haar bud get". Jan Pronk, de tweede man bin nen Unctad, die zich maan denlang met de voorbereidin gen van de Paruse conferen tie heeft beziggehouden, voegt daar nog aan toe: „De allerarmsten verwachten van Nederland dat zij de brug functie die ze in het verleden heeft vervuld tussen Noord en Zuid voortzet en met ni9U- we initiatieven komt". Maar Nederland heeft het voor touw hier moeten afstaan aan Frankrijk. De nieuwe Franse regering heeft aangekondigd voor 1988 het beoogde per centage van 0.7 te willen ha len want. zo zei de Franse president Mitterrand, hulp aan de Derde Wereld is jezelf helpen. Hij bedoelde daar mee dat versteviging van de economien in de Derde We reld de Eerste Wereld kan helpen om uit de recessie te komen. Van de Amerikanen is hier veel minder te verwachten Zij hebben al laten weten dat de allerarmsten zich geen illu sies moeten maken; een ver dubbeling van de financiële hulp zit er gewoon niet in. laat staan een verviervoudi ging voor 1990. Wel zyn ztf bereid door een grotere inzet van het bedrijfsleven dc aller armsten te helpen. Maar ter wijl Washington aandringt op structurele veranderingen in sommige ontwikkelingslan den ter ontplooiing van het vrije-marktmechanisme. vindt Moskou juist dat die structurele veranderingen een heel andere kant op moe ten. Bijvoorbeeld door mid del van nationalisering van de produktiemiddelen. voor keursbehandelingen bij de handel, en andere maatrege len. De Oostbloklanden schuiven de verantwoorde- lijkheid voor de ellende in de ontwikkelingslanden immers in westerse schoenen. Neo kolonialisme en westerse uit buiting door de multinationa le ondernemingen zijn er de oorzaak van, vindt het Oost blok. Daarbij verdoezelend dat zuzelf bar weinig finan ciële hulp toewijst aan de al lerarmsten. Maar terwijl een echte door braak hier uitblijft, rijn een aantal ontwikkelingslanden goed te spreken over de voor uitzichten. ..De bereidheid is er tenminste om de proble men van de allerarmsten se rieus te nemen", aldus een Tanzaniaans delegatielid. „Deze conferentie geeft dc al- leramsten een plaats op de wereldkaart". "Kwestie Namibië staat op zichzelf' LUANDA AFP/Reuter/UPI- Een aantal Afrikaanse landen heeft Angola aangeboden militairen te sturen om de Zuidafrikaanse troepen uit Angola te verdrijven. Dat heeft de Angolese president, Eduardo dos Santos, gisteren gezegd op een persconferentie in Luanda. Dos Santos, die geen landen met name wilde noemen, voegde eraan toe, dat zijn land deze „gebaren van solidariteit" nog in overweging heeft. De Angolese president ontkende, dat er in zijn land soldaten uit Oost-Duitsland of de Sowjet- Unie zijn. Wel zijn er in het kader van een samenwerkingsakkoord met de Sowjet-Unie Russische militaire instructeurs, aldus Dos Santos. Hij zei verder, dat het al lang bekend is, dat er sinds 1975 Cubaanse militairen in Angola zijn. President Dos Santos zei echter niet te begrijpen, waarom deze feiten altijd worden gebruikt als argument de onafhankelijkheid van Namibië te vertragen. „We hebben met talrijke andere lan den, met name westerse, ook sa menwerkingsakkoorden en zelfs met Amerikaanse ondernemin gen, zoals Cabinda Gulf Oil", al dus de Angolese president. „De kwestie Namibië moet worden geplaatst in de context van de dekolonisatie", aldus Dos San tos. De Britse minister van bui tenlandse zaken, lord Carring- ton, heeft gisteren gewaar schuwd voor de ,zeer ernstige ge volgen' als er geen vreedzame re geling komt voor de onafhanke lijkheid van Namibië. Lord Carrington zei dat een voort durende impasse over de toe komst van Namibië zou kunnen leiden tot grotere militaire opera ties en grotere betrokkenheid van de Sowjet-Unie, Cuba en Oost-Duitsland. Hij voegde er aan toe dat de landen van de zo genaamde contactgroep - de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nie. Canada. Frankrijk en West- Duitsland - vastbesloten zijn een vreedzame regeling via on derhandelingen te bereiken. De vijf regeringen zoeken nu naar een compromisvoorstel waarin Zuid-Afrika, de bevrijdingsbe weging Swapo zwarte Afrikaanse, 'frontlijnstal. ten' zich kunnen vinden. De Afri kaanse 'frontlijnstaten' - Tanza nia, Angola. Botswana. Zimbab we. Zambia en Mozambique - zullen morgen in Nigeria bijeen komen om over de Zuidafrikaan se inval te praten. BONN (GPD) - De Westduitse oppositieleider Helmut Kohl vindt dat de onlangs door de Bondsregering vastgestelde begroting voor 1982 een „toonbeeld van hulpeloosheid is. „De forse aankondigingen van de liberale ministers Genscher en Lambsdorff dat de Bondsrepubliek een geheel andere koers zal gaan varen, hebben zich ontpopt als een zeepbel aldus Helmut Kohl. De oppositieleider zei dit gisteren op een pers conferentie in Bonn, waar hij de eigen bezui- J nigingsplannen van de CDU-CSU bekend maakte. Kohl verklaarde daarbij dat het niet de taak van de oppositie is om een gedetail leerde anti-begroting in te dienen. „Wij ma ken ons toch al ongeliefd bij grote groepen kiezers". de naburige CDU en CSU zijn bereid om bepaalde bezuini gingsmaatregelen van de regering ter groot te van vijf miljard te steunen Voor de reste rende tien miljard mark wil de oppositie an dere accenten plaatsen. Zij is onder andere tegen een vermindering van de kinderbij slag van 20 mark voor het tweede en derde kind en tegen het verhogen van de accijnzen op alcohol en tabak. Volgens de christen-de mocraten en christen-socialen moeten de so ciale voorzieningen en de staatssubsidies over het algemeen met vijf procent omlaag, maar over het hoeveel en waar werd door Helmut Kohl niets gezegd. Dc liberale minister van economische zaken. Otto Graf Lambsdorff. deed de christen-de mocratische bezuinigingsplannen af met de zin: „De CDU-CSU heelt geen alternatief en is geen alternatief'. In Bonn is dit door met name sociaal-democraten met belangstel ling geregistreerd, omdat Lambsdorff tij dens de zeer moeilijke begrotingsonderhan delingen van de afgelopen weken een hard liberaal standpunt had ingenomen. Nogal wat SPD'ers meenden daarom dat de minis ter er niet erg op tegen zou zyn als dc huidi ge coalitie uit elkaar zou vallen en zijn libera le FDP vervolgens met de CDU-CSU zou gaan regeren. De uitlating van Lambsdorff past echter pre cies in het politieke beeld van de laatste da gen. Dat wordt namelijk gekenmerkt door het gladstrijken van door sociaal-democra ten en vrije democraten omgeploegde vel den. Nadat vooral veel SPD'ers hun gal had den gespuwd over het feit dat de libéralen bij de bezuinigingsoperatie veel te veel eigen wensen hadden kunnen doorzetten, probe ren de coalitiepartners er nu alles aan te doen om de indruk te vermijden dat er tus sen SPD en FDP een diepe kloof zou zijn ontstaan. De toekomst van de sociaal-liberale regering blijft echter onzeker. Die lukt voor het groot ste deel af te hangen van dc economische ontwikkeling en die is door de bondsrege ring nauwelijks tc beïnvloeden. Kanselier Helmut Schmidt „De toekomstige econo mische ontwikkeling in dit land hangt van dc economische ontwikkeling in de wereld af. Ten eerste van dc internationale rente stand en ten tweede van de olieprus. Dit ligt buiten het bereik van de Duitse staathuis houdkunde". Schmidt gelooft overigens dat de Amerikaan se economische politiek zal veranderen. Vol gens de Westduitse regeringschef is de hoge- rcntepolitiek in de Verenigde Staten cata strofaal voor de wereldeconomie. „Zelfs in mijn dromen denk ik er niet aan zo'n poli tiek bu ons uit tc proberen", aldus de West duitse regeringschef ADVERTENT! Niet meer sjouwen, de SRV brengt 't voor scherpe prijzen aan de deur L. Êt - - -

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9