Vissers boos op Braks Britse blokkade bedreiging voor Nederlandse kip Beurs Amsterdam Kort zakelijk Acties bierwachten bedreiging horeca Nieuwe vangstquota vallen slecht Tienduizend werklozen erbij Belastingen omlaag bij profijtbeginsel DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1981 ECONOMIE Bols omhoog Lucas Bols heeft het bedrijfsresul taat in de eerste helft van dit jaar met ca. 40 procent zien stijgen van 24,6 min tot 34.6 min. De winst na belastingen nam met ca. 34 procent toe van 17.2 min tot 23.1 min. zo heeft het bedrijf bekendgemaakt. De raad van bestuur verwacht, dat de winst over dit gehele jaar ho ger zal kunnen zijn dan die over 1980 (43,4 min), hoewel voor het gehele jaar niet dezelfde procen tuele winststijging mag worden verwacht als voor de eerste helft. Centrale Volksbank De Spaarbank Centrale Volksbank in Utrecht en de Centrumbank eveneens in Utrecht hebben be sloten de mogelijkheden van een nauwe samenwerking te onder zoeken. De spaarbanken menen, dat schaalvergroting bevorder lijk is voor versterking van hun marktpositie en verbetering van de dienstverlening in het belang van cliënten en medewerkers. Dit uitgaande van de sociale sig natuur van de bedrijfsvoering, die bij de Centrale Volksbank specifiek tot uiting komt in haar relatie met de vakbeweging, al dus een gezamenlijke medede ling. Leidsche Wol De Leidsche Wolspinnerij (Neve- da) heeft een teleurstellend eer ste kwartaal van het op 1 april begonnen boekjaar 1981-82 ach ter de rug. In deze traditioneel slechte maanden was het verlies groter dan in hetzelfde tijdvak vorig jaar. zo zei president-com missaris N.H. Andriessen giste ren tijdens de jaarvergadering. Het negatieve resultaat is mede te wijten aan enkele verliesgevende orders, die inmiddels zijn afgele verd. "Wij prijzen ons gelukkig als wij het lopende jaar op dezelf de wijze doorkomen als het afge lopen jaar. toen een winst van 21.000 werd geboekt", aldus de heer Andriessen. Recreatie duurder De tarieven van campings, vakan tiebungalows en jachthavens mogen volgend jaar met maxi maal vier procent omhoog. Dit heeft het ministerie van econo mische zaken gisteren meege deeld. De prijsverhoging is be doeld om kostenstijgingen op te vangen. Als daarbovenop nog kosten komen die rechtstreeks het gevolg zijn van overheids voorschriften of stijging van mi lieulasten, dan mogen die de ta rieven nog eens met maximaal twee procent opdrukken. Toeris tenbelasting en btw kunnen vol ledig worden doorberekend. Minder Japanse auto's De auto-export vanuit Japan naar Nederland is in de eerste zeven maanden van dit jaar ferm ge daald. In deze periode werden op de Nederlandse markt ruim 61.000 wagens afgezet, hetgeen een vermindering van elf pro cent betekent ten opzichte van vorig jaar. Uit cijfers, die gisteren door de Europese Commissie in Brussel werden bekendgemaakt, blijkt dat de totale export over deze eerste zeven maanden naar de gemeenschap voor Japan wel een gunstig beeld vertoont. De Japanse autofabrikanten raakten vijf procent meer wagens kwijt op de markt van de tien. Deze vermeerdering danken de Japan ners voornamelijk aan de „con sumenten" in de Bondsrepu bliek, Ierland en Griekenland. In deze landen werden respectieve lijk 38, 48 en 63 procent meer wa gens aan de man gebracht. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN, van 9 september Andijvie per kg 34-37. snijbonen 1,76-2.-. sperziebonen 1,54-1,60. spitskool 0,46- 0,47, bospeen II 76-1,01, waspeen AI per kist 3.20-4.50. All 3,20-5,50, BI 3,20-5,70, Cl 2,30-3.90, aanvoer: 128.720. prei B per kg 0,58, sla (natuur) I 0,12-0,16, spinazie 74-97, uien per kg 34-36. selderij 0,32, bloemkool 6 per bak I 86-92. 611 43-65. 101 0,65, 121 0,43. UTRECHT (ANP) - De Nederland se bierwachten gaan op korte ter mijn harde acties voeren, nu hun werkgever 'De Bierwacht' niet voor vandaag heeft gereageerd op een i'Uimatum om te gaan on derhandelen over een cao. De ac ties van de bierwachten. die 90 procent van alle biertapinstalla ties in ons land schoonmaken, kunnen volgens districtsbe stuurder H. Koning van de in dustriebond FNV problemen op leveren voor de bierstroom in ca fés, restaurants en kantines. De tapinstallaties moeten eens in.de twee tot vier weken worden doorgespoeld, omdat anders verontreinigingen in de leidin gen kunnen ontstaan. In dergelij ke gevallen kan de keurings dienst voor waren optreden. Bij de bierwacht werken 110 bier- wachtcrs. van wie er 60 lid zijn van de industriebond FNV. Deze bond probeert al een half jaar zonder resultaat met de directie van de Bierwacht tot een ge sprek over een cao te komen. Vo rige week besloten de georgani seerde bierwachters dat de maat vol was. Er werd een ultimatum gesteld, dat gisteren afliep en ge volgd zou worden door allerlei waaronder stakingen, als een werkgeversreactie uitbleef. In de cao willen de bierwachters onder meer een verbetering van het aantal vakantiedagen (nu 18. terwijl het landelijk gemiddelde minstens 23 dagen is) vastleggen. Ook staat op het verlanglijstje af schaffing van de wachtdag bij ziekte en aanvulling van de uit kering bij ziekte tot honderd pro cent van het loon. "Allemaal za ken die in het bedrijfsleven ge meengoed zijn. maar de Bier wacht weigert ze", aldus Koning De Bierwacht verschuilt zich daar bij volgens hem achter het feit dat tapreimgingsorganisaties geen werknemers in dienst heeft, maar samenwerkt" met de bier wachters. Er is een contract van samenwerking tussen de bier- wachters en de organisatie, die een onderdeel is van het centrale brouwerij kantoor, een samen werkingsverband van de veer tien grootste brouwerijen in ons land. De bierwachters worden door hun werkgever beschouwd als kleine zelfstandigen, aldus Koning. Zij incasseren zelf het geld. waarvan een deel aan de Bierwacht wordt afgedragen Daar staat tegenover dat de orga nisatic een basisloon garandeert DEN HAAG (GPD) - Het besluit van minister Braks van landbouw en visserij om met ingang van 1 okto ber de vangst op horsma kreel en blauwe wijting drastisch te beperken, is een nieuwe tegenslag voor de Nederlandse visserij. De vissers vrezen dat deze vangst beperking hun miljoenen gul dens gaat kosten, omdat zij na de vangstbeperkingen op haring de afgelopen jaren massaal zijn overgeschakeld op de makreel visserij. Daarnaast hangt de vis sers de dreiging boven het hoofd dat in de toekomst ook alle ande re vissoorten worden onderwor pen aan ingrijpende vangstbe perkende maatregelen. Makreel en horsmakreel (een ma kreelsoort met een dikke, steke lige huid, die in ons land bijna niet gegeten wordt) zijn voor de Nederlandse visexport erg be langrijk. Sinds ook de makreel onder de beschermende maatre gelen valt. maken de vissers-ter- verre-visserij intensief jacht op de horsmakreel, die hoofdzake lijk bestemd is voor export naar het buitenland. Vooral ontwik kelingslanden (zoals Nigeria) zijn grote afnemers geworden van deze makreelsoort, die in diepge vroren staat vanuit Schevenin- gen met koelschepen wordt ver voerd. De voorzitter van het Nederlands Visserijschap, de heer B. Daal der, heeft al aangekondigd te zul len uitzoeken of het besluit van Braks juridisch mogelijk is. Vol gens Daalder gaat het hier om een eenzijdige maatregel: „De bewindsman heeft een voorstel van het dagelijks bestuur van de EG gewoon overgenomen, ter wijl de EG-visserijraad zich nog definitief erover uit moet spre ken. In elk geval is er geen enke le biologische noodzaak aanwe zig om zulke drastische maatre gelen af te kondigen", aldus de voorzitter van het schap. Door het reglement Zee- en Kust visserij te wijzigen, heeft minis ter Braks de mogelijkheid inge bouwd in de toekomst ook alle andere vissoorten te onderwer pen aan een vangstquotum, dat driekwart bedraagt van de huidi ge toegestane hoeveelheid te vangen vis. Reactie van een Scheveningse vis ser op de nieuwe vangstbeper king: „Op die manier wordt het 'zwart aanvoeren' in de hand ge werkt. Wat wij boven de toege stane hoeveelheid vangen, gaan we echt niet in zee teruggooien. Diepgevroren vis wordt bij thuis komst buiten de gemeentelijke of staatsafslag om verkocht, dus controle daarop is erg moeilijk. Bovendien: we hebben leren le ven met vangstbeperkingen en leren ontduiken". FRANKFURT (API Werknemers van de Adler schrijfmachinefabriek in Frankfurt hielden gisteren een demonstratieve optocht naar het stadhuis uit protest tegen de aangekondigde sluiting van de fabriek. Bij sluiting zullen 2700 mensen hun banen verliezen. DEN HAAG (GPD) - Het aantal werklozen in ons land blijft met sprongen stijgen. Eind augustus waren er weer 10.600 meer dan een maand tevoren. Wel was de sprong in augustus beduidend minder groot dan in juli. toen vooral door het grote aantal schoolverlaters dat niet aan de slag kon komen, er in een maand tijds ruim 36.000 werklozen bij kwamen op de lijsten van de ge westelijke arbeidsbureaus. Uit de eerste voorlopige becijferin gen van het ministerie van socia le zaken over de maand augustus blijkt dat het aantal ingeschreve nen bij de arbeidsbureaus de vo rige maand tot boven de 400.000 is gestegen, 150.000 meer dan een jaar geleden In totaal stonden eind augustus 407.000 mensen als werkloos ge registreerd, 266.800 mannen (6200 meer dan een maand tevo ren) en 140.200 vrouwen (4400 meer). De vorige maand werd al het moment bereikt dat de helft van het werklozenleger werd ge vormd door jongeren (24 jaar of jonger) DEN HAAG (GPD) - Toepassing van het profijtbeginsel (de bur ger (meer) laten betalen voor de overheidsdiensten, waarvan hij gebruik maakt) moet leiden tot verlaging van de loon- en inkom stenbelasting. Dat schrijft het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) in zijn or gaan De Onderneming dat mor gen verschijnt. Zou de overheid de belasting niet verlagen dan „betekent dit pro fijtbeginsel een feitelijke verzwa ring van de lastendruk voor de burger. Het profijtbeginsel bete kent dat de overheid de kosten van bepaalde goederen en dien sten niet meer. of in mindere ma te, betaalt en dat de burger vrij is om te beslissen of hij zijn inko men daaraan wel of met wil be steden" „Zouden de lasten voor de burger, die het gevolg zijn van het pro fijtbeginsel echter bovenop zijn reeds bestaande lasten komen, dan heeft hij die keuzevrijheid niet. De overheid bezuinigt dan wel op haar uitgaven, maar doet dat ten koste van de particulier Daarop is' aldus het VNO, „maar één uitzondering: wan neer door toepassing van het profijtbeginsel het gebruik door de burger van bepaalde goede ren of diensten afneemt en de overheid daardoor minder subsi dies hoeft te geven" Bouw bestrijdt ziekteverzuim DEN HAAG (GPD) - Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid wil met een speciale campagne in oktober proberen het gestegen ziekteverzuim in de bouw omlaag te brengen. De campagne bestaat vooral uit het rond sturen van folders die zich in de eerste plaats tot werkgevers richten Getracht wordt in die folders duidelijk te maken hoe werkgevers de werkomstandigheden kunnen verbeteren Het ziekteverzuim in de bouw ligt boven het landelijke gemiddelde. In 1980 is het verzuim met ruim 9 procent <34.000 gevallen) gestegen ten opzichte van 1979 Een opvallende onwikkeling is het hoge aantal ziek meldingen onder werkloze bouwvakkers. In het jaarverslag van het SFB over 1980 werd melding gemaakt van een stijging van ziekmeldin gen van 64 procent. Onze nationele export-kip dreigt het ..haasje" tc worden door de Britse ïnvocrblokka- de op pluimvee, eieren en pluimvee-artikelen. De Brit ten hanteren als argument, dat pluimvee - onder andere uit Nederland - wordt ingeent tegen pseudo-vogel pest. Vol gens hun opvattingen zou dat schadelijk kunnen zijn voor de volksgezondheid van de eiland-bewoners Algemeen-directeur drs ïr. A. J E. Oosterhoff van de pluimveeslachterij Plukon met als hoofdkantoor Zeve naar veegt die Britse motive ring om de grenzen herme tisch af te grendelen resoluut van tafel. Hij beschouwt deze invoerstop uitsluitend om de pluimveehouderij op het Noordzee-eiland te bescher men. „Protectionisme van het zuiverste (zec)water". luidt kort en krachtig zijn mening. Plukon. met als meest bekende merkartikel „Friki". voerde tot voor kort honderd ton aan verse en diepvrieskip, alsme de kip-specialiteiten per maand uit naar Groot-Brit- tanniê. Aan geld betekende dat zo'n 50.000 gulden maan delijks. Tweederde van het Nederlandse slachtpluimvee en van aanverwante artikelen is voor de export bestemd. Duitsland is onze belangrijk ste afnemer, maar de Britten namen tot voor 1 september ook een zeer aanzienlijk deel af. Plukon-directeur Ooster hoff: „Op z'n zachtst gezegd is deze invoerblokkade van de Engelsen erg vervelend' Plukon overweegt ernstig de bakens voor de komende tijd te verzetten. Daarbij wordt op twee gedachten gehinkt. Oosterhoff „Enerzijds over wegen we de produktie in te krimpen. Want het is niet ver antwoord onze topproduktie in de vrieshuizen op te slaan Anderzijds denken we aan vervangende afzet. Daarbij is onze aandacht met name op Derde-Wereldlanden ge richt" Op de tocht De eerlijkheid gebiedt hem wat dat laatste betreft op te mer ken „dat we over een snel vervangende afzet niet zo op timistisch zijn". De door de Britten in de hand gewerkte situatie is weinig rooskleurig te noemen Wordt namelijk, zoals Ooster hoff redelijk terecht vreest, met snel een nieuw afzetge bied aangeboord, dan zal de produktie moeten worden af geremd. Opdat geen voorra den worden aangelegd, die pnjsbedervend werken. Dat houdt - vrij vertaald - in dat wellicht tal van banen binnen de pluimvee-verwerkende in dustrie op de tocht komen te staan. Voor Plukon zou dat betekenen, dat die tocht het sterkst voelbaar zal worden in het Brabantse Boxmeer, omdat daar veruit de meeste kippen „uitvliegen" Naast Boxmeer heeft de Zevenaai se pluimveeslachterij vesti gingen in Oosterwolde. De- demsvaart, Wezep en Ruinen Algemeen-directeur Ooster hoff erkent, dat een langduri ge impasse zeker consequen ties voor de personele bezet ting zou kunnen inhouden „Hoewel dat in dit stadium nog slechts getheoretiseer Hetze Directeur B Bias van de Barne- veldse Pluimvee Centrale (BPC) noemt de Britse stap duidelijk ingegeven door een hetze tegen de Nederlandse, maar ook Franse eior en pluimvee-exporteurs „Het inenten tegen pseudo-vogel- pest gebeurt overal. De En gelsen enten veertig procent van hun eigen pluimvee in te gen deze ziekte". Volgens secretaris J A. A Bokx van de Nederlandse Or ganisatie van Pluimveehou ders in Zeist is het enten te gen pseudo-vogelpest „er aan de veren bijgesleept' Feite lyke oorzaak noemt hij de jaarlijkse invoer van 20 000 ton slachtkuikens door Groot-Bnttannie met als ge volg. dat de Britse pluimvee fokkers hun binnenlandse produktie niet kwijtraken Hierdoor zijn ze gedwongen net zoveel slachtkuikens naar de ontwikkelingslanden te exporteren. Bovendién hebben de Franse kalkoenen-exporteurs op agressieve wijze de Britse markt - met het oog op Kerst mis - onder druk ge/et door gigantische partijen kalkoen vlees te verschepen waardoor de Britse kalkoenenfokkers slechte binnenlandse prijzen maken. Smoes Bokx: ..De Britse pluimvee houders hebben na de toetre ding van Groot-Brittannie tot de EG een flinke veer moeten laten. Ze waren niet gewend aan zware concurrentie vanaf het continent. Nu wordt als smoes die enting tegen speu- do-vogelpest aangegrepen. Omdat met levend virus wordt geent. De Britten voe ren als argument aan. dat :n de pluimveeprodukten wel eens levende organismen achter zouden kunnen blij ven. die hun eigen pluimvee zouden aantasten Inmiddels is de importstop zo wel de Fransen als de Neder landers volkomen in het ver keerde keelgat geschoten Minister Brakx van land bouw heeft al aan de bel ge trokken en het permanent Veterinair Comité in Brussel overweegt ook protestgelui den te laten horen. De Fran sen denken aan inschakeling van het Europese Hol Secretaris Bokx van de Neder landse Organisatie van Pluimveehouders ziet toch - zij het niet op korte termijn nog een sprankje hoop Hij verwacht, dat de Britten met een week of zes wel weer door de bocht komen. „Ze kunnen de eierproduktie van het vasteland slecht misse n Voor die produkten zal de grens wel weer redelijk snel open gaan. Die kunnen ze ook niet tegenhouden met als argument de cntingspcrike len Daarna zullen de andere pluimveeprodukten stilletjes aan ook wel weer hun weg naar de Britten vinden' ROB H1RDES DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1981 ACTIEVE AANDELEN AKZO ABN AMEV Amro Bi Bo* lUli DorUche Peti DordUcbr Pr Elsevier-NDU Ennia Fr. Gron. Hyp. Hrincken" Helneken Holdin Holl. B«ton Gr or Hoogovens KLM Kon. Olie Not. Nederlander Nedlloyd Groep NMB Of cm Holdlnf Pakhoed Holdlni Pakhoed H eert Philip* Robeco Vrr'&nlt VNU Dordtache Petr. pref. 211.00 BINNENLANDSE AANDELEN Dell MIJ. Dessaux Dorp en C MWV A dam Ned. Scheep*hyp 203.CKk' Nijv. Ten Cate Sehlumberfer Te lef raai Teillel T* Tilb. Hyp C T» Kabel I Twijn» tra e BELEGGINGS INSTITUTEN Alf. Fondaenb IKA Brlrff Interbood* Leveraf ed Col. Growth GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD Amerikaanse dollar Enfelae pond Belftache fr HM) ae Mark I llredf» Knfrl Belfit Duitse Mark HM) Ital IIr Portufi Candaaeae dollar Ir an ar fr 1IM1 llvrw rr HNl Zweedae kroon tl Ml Noorse kroon l]M) Deense kroon (IMl Ooatenr sehllllnf (IMl Spaanse pen «IMl Griekse drachme tlMl Plnae mark UMi Joefoal dinar UMi Beursovefzicht AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamsc effectenbeurs heeft zich vandaag eindelijk weer eens van een wat vriendelijker kant laten zien. Over een breed front trokken veel noteringen aan Van de internationale fondsen sprong KLM eruit met een winst van 3,50 op 98 Unilever ging 70 cent op tot 85.70. maar daarna trad een reactie in. De bankaandelen wa ren ook beter. ABN 1.50 op 287. Middenstandsbank 70 cent op 155 en Amro Bank 50 cent op 52,90. De hypotheek banken lagen evenwel gedrukt in de markt met voor Wcstland Utrecht Hypotheekbank 1.50 en voor Fnesch-Groningsche Hypotheekbank 40 cent verlies op resp. 84,50 en 41.40 Van de assuradeurs lagen Amev cn Ennia twee kwartjes hoger op 91 en 124 Van dc bouwers ging Volker-Sto vin 60 cent vooruit tot 29,20 Bepaald vast was Elscvier-NDU met 4 winst op 123. VNU trok dne dubbeltjes aan tot 61. Flinke vraag ontmoette ook Gist- Brocades en op 61,40 word een winst binnengesleept van 1.40

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21