"Zodra ik kan ga jk terug naar die verffabriek" Beter gebruikt Breestraat 51 Leiden Tel. 124028 Slachtoffer Plug bedrijfsongeval EESS Raad Lisse negeert wens van burgemeester kamsteeg Oegstgeest SLEUTELTJES DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1081 KATWIJK - Toen ik uit het ziekenhuis kv/am, las ik in de krant dat ik levensge vaarlijk gewond was ge weest. Daar schrok ik me echt rot van. De doktoren hadden me dat namelijk niet verteld. En zelf had ik het idee dat het allemaal ontzettend was meegeval len. Eerlijk, van dat kran- tebericht ben ik meer ge schrokken dan van het on geluk zelf', vertelt Joop Plug (29) uit Katwijk. Joop Plug liep in april van dit jaar verschrikkelijke brandwonden op. Toen hij in de verffabriek in Sassenheim een verfmolen vul de. explodeerde er een brandba re vloeistof. Met tweede- en der degraads brandwonden aan zijn linkerarm, linkerbeen, zij en rug werd hij naar het Elizabethzie- kenhuis in Leiderdorp vervoerd. In Leiderdorp kreeg hij een eer- ste-hulpbehandeling. Daarna werd hij naar het Brandwonden centrum in Beverwijk gebracht. "Ik voelde na het ongeluk hele maal geen pijn. Dat is overigens niet vreemd. Als je je arm goed hebt verbrand, voel jc daar hele maal niets meer in. Bang ben ik niet geweest. Het ging zo snel dat ik niet de tijd heb gekregen om bang te worden" Joop Plug vertelt vrij laconiek over de gebeurtenissen na het onge luk. "Ik bekijk het nuchter", zegt hij. "Wat gebeurd is. is gebeurd. Ik kan er niet veel aan verande- Hij heeft zijn leven te danken aan een collega die bij hem in de buurt stond toen het ongeluk ge beurde. "Na de explosie zag ik helemaal niets meer. Alles was Die collega greep me en zette me onder de douche. Daarna moes ten we zorgen dat we zo snel mo gelijk de afdeling verlieten." "Als er ergens op de fabriek brand uitbreekt, wordt de ruimte na twee minuten automatisch vol gespoten met koolzuurgas. Dat gas smoort de brand. Het is één van de veiligheidsvoorzieningen van Sikkens. Maar je moet er na tuurlijk wel voor zorgen dat je weg bent als het koolzuurgas komt". en Joop Plug geeft ruiterlijk toe dat het ongeluk zijn schuld is ge weest. "Het is een hele domme fout geweest. Ik ben vergeten om de verfmolen te aarden toen ik de brandbare vloeistof er in goot. Door de statische elektriciteit die ontstaat als de vloeistof uit de tank in de molen wordt gegoten, kwam er een vonk vrij. Die vonk zette de boel in lichterlaaie" "Natuurlijk wist ik dat ik zowel de tank als de verfmolen moest aar den. Ik werkte namelijk al acht jaar bij de verffabriek. Maar ik was die dag niet met mijn ge dachten bij het werk. Het vreem de is dat ik wel de vloeistoftank heb geaard" "Het is één van die vergissingen die misschien duizend keer goed aflopen. Alleen die ene maal ging het volledig mis. Het toeval wil dat het ongeluk niet op mijn af deling is gebeurd. Sterker nog. het was die dag mijn dienst niet eens. Ik werkte in ploegendienst en had mijn beurt met iemand anders geruild. Omdat er die dag op die bewuste afdeling te wei nig mensen waren, ben ik daar ingevallen" Door het ongeluk van Joop Plug is er wel wat veranderd aan de verfmolen Ik ben. toen ik uit het ziekenhuis kwam. nog een keer op de afdeling gaan kijken. Ze hebben aan de vloeistoftank een lange pijp gemaakt die bo ven de trechter van de verfmolen uitmondt. Degene die de verfmo len vult staat er nu veel verder vanaf. Als het ooit nog eens een keer mis gaat. staat de verfmaler niet meer zo dicht bij de explo- Steriel In het brandwondencentrum in Beverwijk is Joop Plug uitste kend behandeld, vindt hij. "Ze hebben er werkelijk alles gedaan om me weer zo goed mogelijk op te kalefateren. Ze zijn heel kun dig daar. Ze hebben me goed ver doofd zodat ik bijna geen pijn heb geleden toen het gevoel in mijn arm terugkwam. Na de ex plosie lagen mijn arm en mijn zij helemaal open. Omdat mijn huid op sommige plaatsen helemaal was verdwenen, moest ik de eer ste weken in een volkomen ste riele omgeving liggen. Het ge vaarlijke van zware brandwon den is namelijk dat ziektekiemen ongehinderd je lichaam kunnen binnendringen. Je hebt helemaal geen afweer meer. terwijl je li chaam toch al erg verzwakt is" "De verplegers, verpleegsters en bezoekers waren helemaal steriel aangekleed. Ze moesten rubbe ren handschoenen aantrekken, steriele schorten, mutsen en monddoeken dragen. Toen ik na enkele weken de intensive-care afdeling mocht verlaten, herken de ik de zusters niet meer. Ik her kende ze alleen maar als ze hun monddoek voor hadden. Nu dat niet meer hoefde, moest ik eerst weer vragen wie iedereen was" "In het brandwondencentrum zijn Joop Plug 'Ik schrok me rot van dat krantebericht er meer verplegers dan patiën ten. Iedere patiënt krijgt veel aandacht. Dat vind ik het mooie van Beverwijk. En ik geloof dat dat wel nodig is ook. Als je ziet wat daar af en toe wordt binnen gebracht... Ik ben er nog erg goed afgekomen als ik mijn ge val vergelijk met sommige ande re patiënten. De verplegers en verpleegsters willen dat je veel met ze praat. Elk probleem datje hebt moet je. vinden 2e, ogen blikkelijk uitpraten" Nachtmerries 'Tot nu toe blijf ik vinden dat het allemaal is meegevallen. Ik kan me eigenlijk niet voorstellen dat ik in levensgevaar heb verkeerd. Na de explosie ben ik bij bewust zijn gebleven. Ook in het zieken huis heb ik alles zeer bewust meegemaakt. Ik kon alleen niets zien. Mijn gezicht was zo opge zwollen dat mijn ogen werden dichtgedrukt. Ik heb geen last meer van mijn verwondingen, behalve dan dat mijn linkerarm nog steeds stijf is. Over een paar weken word ik aan die arm ge opereerd. De doktoren kunnen niet met zekerheid zeggen of ik "De littekens van de wonden zul len altijd blijven. Verder hebben ze me in het brandwondencen trum voorspeld dat ik waar schijnlijk last krijg van nacht merries. Maar daar heb ik tot dusver gelukkig weinig van ge merkt. Maar wie weet. misschien komt dat nog wel. In elk geval ben ik niet bang geworden voor vuur. Als ik weer in staat ben om te werken, ga ik naar de verffa briek terug En het kan me niets schelen of ik dan terecht kom op de afdeling waar het ongeluk is gebeurd" Joop Plug neemt de dingen zoals ze zijn. Eén ding zit hem echter dwars: "Toen ik in Beverwijk lag. was onze baby in een Rotter dams ziekenhuis. Mijn vrouw moest elke dag op en neer van Katwijk naar Rotterdam en van Katwijk naar Beverwijk. Zij heeft kapitalen aan reisgeld uit gegeven. Van het ziekenfonds krijgen we geen stuiver terug. De verffabriek heeft ons die tijd ge lukkig financieel gesteund. An ders hadden we het niet kunnen opbrengen. Ik vraag me af of het niet eens een keer tijd wordt dat reiskosten in het ziekenfonds pakket worden opgenomen" LISSE - Tegen de wens van burge meester en wethouders in heeft de raad van Lisse gisteravond besloten ja te zeggen tegen toe treding van Warmond tot de On- derwijs-begcleidingsdienst Duin- en Bollenstreek. B en W stelden de raad voor het verzoek van Warmond tot toetre ding af te wijzen Nadrukkehik stelden B en W geen bezwaar tot toetreding van de gemeente War mond te hebben, maar het voor behoud van de Warmondse ge meenteraad dat de subsidie per leerling nooit meer zou mogen bedragen dan 50 procent van de door de minister gestelde norm was bij het dagelijks bestuur slecht gevallen. De gemeenschappelijke regeling voorziet in een subsidiëring van de stichting door de aangesloten gemeenten. Deze subsidie en de rijkssubsidie moeten voldoende zijn om de dienst in stand te hou den. Uit de toelichting van het rijk blijkt dat wordt gestreefd naar een rijkssubsidie die rond 1984 50 procent zal bedragen. Omdat B en W van Lisse vonden dat de gemeente Warmond een besluit heeft genomen dat niet uitvoerbaar is omdat de gemeen schappelijke regeling op het punt van de subsidieregeling geen ontsnappingsmogelijkheid geeft, vonden zij het onjuist een regeling te treffen met haar. Smith (CDA) vond echter dat toe treding van Warmond alleen maar toe te juichen was. "Laat Warmond rustig meedoen aan de regeling, dit vergroot alleen maar het financiële draagvlak' zei de christen-democraat Hij stelde voor ja te zeggen tegen toetre ding maar gaf B en W de raad in een brief Warmond enkele fikse tikken tegen de broek te geven en deze gemeente er op te wijzen dat als ze opgenomen wil worden in de onderwijsbegeleidings dienst ze wel moet betalen Ook Robertus (VVD) en mevrouw Van Ruiten (namens de linkse fracties) waren van mening dat "ja" moest worden gezegd tegen Warmond en steunden het voor stel van Smith. zijn Burgemeester Gerrits antwoord dat B en W zullun r gaan in het verzoek van de raad om Warmond Uk- te laten tot de gemeenschappelijke regeling Ondcrwys-begeleidingsd lenst. Tweejarig jongetje verongelukt RIJNSBURG - De 2-jarigeGijsbert van Egmond uit Rijnsburg is gis teren bij een verkeersongeval voor zijn ouderlijk huis aan de Ocgstgeesterweg om het leven gekomen. Volgens de politie liep het jongetje langs de kant van de weg en stak plotseling over. De 25-jange be stuurder van een bestelauto uit Rotterdam, kon het kind niet meer ontwijken. Hij schepte het kind en kwam pas 30 meter ver der tot stilstand. Het jongetje overleed op weg naar het zieken huis. Bodegraven krijgt hotel BODEGRAVEN - Burgemeester en wethouders van Bodegraven zijn bereid grond aan de rand van het industrieterrein Broek- velden te verkopen aan de Al- phense advocaat W.H.E. La Gro voor de bouw van een klein ho tel. In een voorstel aan de raad. dat op 15 september wordt behandeld, adviseren B en W om 3660 vier kante meter tussen de Duitsland- weg en de grens van het bestem mingsplan Broekvelden aan La Gro ter verkopen. De bedoeling is dat er een klein ho tel met ongeveer dertig slaap plaatsen wordt gebouwd. Er is geen restaurant Dij inbegrepen. Boedegraven beschikt al enkele jaren niet meer over een hotel. Aanbieding JJ im T iQ7Q Qi rwt 1,™ én «1» u AUQ1 1UU L 3 LI IC SCI 13/ J jj.IAU Kill ƒ19.900,- ne vergoeding een vol |M' MO RISK garant.e Dal be^ Audi 80 GLS dcm. auto 1981 10 000 km Audi 80 GLS Audi 80 GLS 1980 151100 km Audi 80 LS 1978 60.000 km lefcent onbero'gl gr>bfu.M BMW 3231 1979 50.000 km Inruil - Veradtering - Sorprlc finanrimng Geversstraat 30. Oegstgeest. Tel 071-151940 (na 18 00 uur 071 152661) Koopavond geopend Bij beschikking dd 3 septem ber 1981 van de Arrondisse mentsrechtbank te 's-Graven- hage is het faillissement van E H. lekanne dit Deprez. wo nende te Oegstgeest aan de Lathyruslaan 5, opgeheven wegens gebrek aan baten Mr R Lever, curator. Rapenburg 36. 2311 EX Leiden DOEN WONDEREN Bel 071-143545

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19