Nicaragua aan de grond Slavenburg's Bank HP Zaalkampioen uit Lisse start met nederlaag: 3-1 12-M Economische noodtoestand afgekondigd E1SEVIERS Ad Kraan winnaar van ronde Noordwijkerhout donderdag 10 SEPTEMBER 1081 MANAGUA (DPA) - De Sandinistische regering van Nicaragua heeft giste ren de "economische en sociale noodtoestand" uit geroepen. Ze kondigde aan dat mensen die de be lasting ontduiken of die met deviezen knoeien, zware straffen zullen krij gen. De deviezenmarkt is gesloten. Als argumenten voor de maatrege len noemde de regering de hoge inflatie, hei teruglopen van de economische groei en de dalende DEN HAAG (GPD)- De inspec teur-generaal van de Rijks Ver- keers Inspectie in Den Haag heeft het plan gelanceerd om de elf districten van de RVI in te krimpen tot vijf. Momenteel is in de hoofdsteden van iedere pro vincie een kantoor Verkeersin- spectie gevestigd. Het beleids plan gaat ten koste van, landelijk gezien, 170 arbeidsplaatsen. Een en ander is het resultaat van een in 1978 ingesteld reorganisa- NOORDWIJKERHOUT - De 35ste amateurwielerronde van Noord wijkerhout ontpopte zich gister middag als een koers van de out siders. Toen de meeste vedettes zich op de talrijke premiespurts leeg hadden gereden, gingen in de finale zeven minder premie- beluste renners aan de haal. Na een sensationele spurt was het de Goudse veteraan Ad Kraan die verrassend als eerste over de meet ging. Tijdens het behaaglijke nazomer- weer was het gisteren "vliegen" geblazen in Noordwijkerhout. De grotere omloop van zo'n twee kilometer en de ijzersterke bezet ting zorgden ervoor dat de ren ners het tempo hoog opschroef den. Het feit dat de wedstrijdlei ding om de ronde aan de premie- bel trok werkte daarbij als olie op het vuur. De koers werd dan ook met een gemiddelde snel heid van 45 km per uur verreden. Het talrijke publiek publiek kwam echter minder aan haar trekken. Immers in tegenstelling tot de spannende wedstrijd van vorig jaar was het koersverloop nu vrij vlak. Door de grotere lengte van het parkoers moest men bovendien lang op de passa ge van de renners wachten. Een reportagewagen en speaker Wim van Duivenbode konden daar ook weinig aan veranderen. Bij een fikse najaarsbries had er meer spektakel kunnen zijn, maar koning Aeolus liet het dit maal afweten. De eerste tien waren. 1 Ad Kraan (Gou da); 2 Henk Mutsaars (Schijndel); 3 Jan Klomp (Giessenburg): 4 Cor van Bynen (Enkhuizen): 5 Dries van Wijhe (Ooster- wolde); 6 Huub de Vries (Haarlem); 7 ST. ETIENNE (ANP) - De Tsje- choslowaak Ladislav Ferebauer heeft gisteren de eerste etappe van de ronde van de Toekomst gewonnen. Ferebauer zegevierde na een 168 kilometer lange rit met start en finish in St. Etienne. De Franse prof Patrick Bonnet eindigde op negen seconden ach terstand als tweede. In de Haagse Post portretteert Mi- chiel Berkel uitgever/schrijver Geert van Oorschot (72) alias R.J. Peskens, onder meer naar aanlei ding van de verfilming van zijn boek 'Twee vorstinnen en een vorst'; 'Ik ben een zondagsschil der in de schrijverij'. Het is een zware bevalling geworden, want een norse en niet al te spraakza me Van Oorschot maakt steeds een voortijdig aan de in totaal drie gesprekken die Berkel met hem heeft gevoerd: 'dan moet u nu gaan. Dat moet u zich niet persoonlijk aantrekken, maar het komt alleen vanwege mijn afkeer van de journalistiek, dat peuteren en grasduinen in in tieme dingen.' Zelf noemt Van Oorschot zich een somber, 'een onmogelijk mens met wie niemand leven kan'. Vrienden, familieleden en ken nissen die aan het woord komen typeren hem als 'een ongelooflijk depressieve man' of 'een onbe houwen, ouderwetse, lieve man' of typeren hem door te wijzen op de angst die hij anderen inboe zemt. Het resultaat is een moei zaam verhaal vol melancholie en eigenzinnigheid, dat treurig stemt, maar toch ook vermake lijk is. Over de hedendaagse literatuur is Van Oorschot, die sinds Reve en Hermans geen werk van nieuwe investeringen. Stakingen, het publiceren van "valse berich ten". de vernietiging van grond stoffen en handelingen die de produktie belemmeren, het zijn alle zwaar strafbare daden ge worden. Bovendien beperkt de staat zijn uitgaven met 5 procent, en de subisies met 10. Op die manier hoopt de regering tot een bedrag van ruim 100 mil joen gulden te besparen. De in voerrechten op niet-elementaire produkten worden verhoogd van 30 tot 100 procent. Overleg De leider van de Nicaraguaanse junta. Ortega, zei dat de regering tie-onderzoek. Het betreffende onderzoekbureau geeft efficien- ey-verhogende maatregelen aan. hetgeen ook de opdracht was. Door het samenvoegen van een aantal districten zou de Rijksver keersinspectie beter in staat zijn de specifieke taken effectiever te vervullen, aldus de heer Celis van het ministerie van verkeer en waterstaat. Er is inmiddels een inspraakprocedure op gang gebracht. Jan Sintnicolaas (Dordrecht); 8 Bas van Lamoen (Rosmalen); 9 Barend Huve- neers (Rotterdam); 10 Pim Bosch (Gor- kum). Rhett van Trigt uit Hillegom klas seerde zich als twaalfde. Noordwijker Martin Schalkers als 17de en Axel Her mans veroverde een 18de stek De lei- dersprijs ging naar de actieve Haarlem mer Ron Smit. RUUD DOBBELAAR WADDINXVEEN - De eer ste wedstrijd van Koosjar- din in de inter-regionale zaalvoetbalcompetitie is niet helemaal succesvol verlopen. Tegen het Goudse Rucanor kwamen de Leidenaars niet verder dan 3-3. Nationaal vice kampioen De Engel leed een onverwachte 3-1 ne derlaag bij FV Snoekie. De Rucanor-Koosjardin 3-3 De Leidenaars, met Ton Kam- phues. Jan van Duyn en Wim Kemping als nieuwe aanwin sten konden het spel gister avond in Sporthal De Sniep niet maken. Nadat eerst de Goudse keeper enkele goede reddingen had verricht, was het aan de an dere kant Bart van der Weyden die het houtwerk raakte. De ploegen bleven elkaar voorzich tig aftasten en ook het tempo bleef aan de lage kant. Na 11 mi nuten moest de uitstekend kee- Neaerlandse auteurs heeft uitge geven, slecht te spreken. 'Een schrijver moet bij mij komen en dan bekijk ik het manuscript en als ik daar warm voor draai geef ik het uit. Ik draai zelden warm'. Over zijn nieuwste boek ('De man met de urn'), dat dit najaar uit komt, zegt hij: 'In het titelverhaal zeult de hoofdpersoon rond met de urn waarin zich de as van zijn echtgenote bevindt. Hij praat met de urn, hij gaat er mee naar bed. Natuurlijk eindigt het treu rig. Alles eindigt treurig.' Elders in de HP van deze week voelt Herman Vuijsje de afgetre den voorzitter van de Nederland se Volksunie, Joop Glimmer veen. aan de tand. 'Ik dacht dat ik volkomen serieus wordt geno men', zo schat Glimmerveen de 'waardering' van het Nederland se volk voor zijn standpunten in. Verder onder meer de machtsstrijd om het buitenlands beleid tussen de Amerikaanse bewindslieden Haig (buitenlandse zaken) en Weinberger (defensie), die alle bei op verschillende wijze 'de Russische beer willen temmen'. magazine alvorens de "nationale economi sche en maatschappelijke noodtoestand" af te kondigen overleg had gepleegd "met lei ders van alle sectoren van het land". Nochtans was er nog geen reactie van groepen uit het be drijfsleven. die zich onlangs kri tisch hebben uitgelaten over het beleid van de regering en haar steeds verdere afzwalken naar linkse ideologieën. De economie van Nicaragua is de burgeroorlog die in 1979 een ein de maakte aan het bewind van de dictator Anastasio Somoza nog steeds niet te boven gekomen. In Honduras bereiden ongeveer 6.000 Nicaraguanen een contra revolutie voor in hun land. Dit pende Wim Kemping dan toch capituleren. Een vrije trap werd snel genomen en het was Sjaak van der Steen die doeltrof voor de Gouwenaren: 1-0. Direct na de aftrap was het door Cees de Roode al weer gelijk: 1-1. Met deze stand brak ook de rust aan. Na de pauze ging Rucanor wat feller van start, misten enkele goede kansen, maar kwam toch op 2-1 door Cees Brem. Nadat moment weigerde de Goudse ploeg om de strijd in zijn voor deel te beslissen. Vier doelrijpe kansen werden door de beste man van de zaal, Wim Kemping, verijdeld. Tien minuten voor tijd was het toch raak. Een com binatie tussen Cees Brem en Sjaak van der Steen werd door de laatste doeltreffend afge rond: 3-1. Koosjardin raakte niet in paniek en kort daarop was het Bart van der Weyden die hard en hoog 3-2 scoorde. Tenslotte was er een fout van Cees Brem voor nodig om de Leidse ploeg toch op de verdien de gelijkmaker te laten komen. Het was wederom Bart van der Weyden die de treffer voor zich opeiste: 3-3. Koosjardin, dat Pe- bouw, recreatie, verkeer, kunst bemesting, verontreinigde regen bedreigen de drinkbaarheid van het water. Van enkele duizenden stortplaatsen leveren er 300 di rect gevaar op voor de volksge zondheid. opruiming vergt mil jarden. De Rijn, één van de be langrijkste drinkwaterleveran- ciers voor Nederland, voert jaar lijks 70 miljard kubieke meter ui terst vervuild water aan. Voor hebben ze schimmels, tumoren of vergrote organen. Maar hope loos is de situatie volgens de he ren deskundigen die aan het woord komen nog niet,al blijven de gevaren op de loer liggen: een liter olie kan een miljoen liter water ondrinkbaar maken. De Nederlandse problemen zijn, zo constateert EM, overigens gering vergeleken bij die van de Derde Wereld, waar in 1980 13,3 miljoen kinderen stierven, voornamelijk door drinken van besmet water. heeft Enrique Sequeira. een ka merlid van de vroegere nationale garde van ex-president Somoza gisteren gezegd in Tegucigalpa, de hoofdstad van het buurland Honduras. Sequeira. die in Honduras gevan gen genomen is wegens deelna me aan verscheidene bankover vallen en handel in verdovende middelen, zei dat hij deel had uit gemaakt van een speciale een heid. die zich voorbereidt op oor log met de Sandinistische rege ring in Nicaragua. In het oosten van Honduras bevinden zich vol gens hem ongeveer zesduizend Nicaraguanen. die soms bij blik semacties de grens met Nicara gua overtrekken om Sandinisti sche militairen te ovei vallen. ter Gijsman weer in ploeg had. kwam daarna niet meer tot sco- FV Snoekie-De Engel 3-1 In Sporthal Ockenburg was het een saaie boel. Voor rust beperk te beide ploegen zich tot wat slecht heen en weer getik en geen der ploegen werd dan ook echt gevaarlijk. Niemand ver baasde zich er dan ook over dat de rust met een dubbelblanke score inging. In de tweede rond gang eindelijk wat opleving. Frans van der Laan schoot tegen de paal en vlak daarna was het Johan Elferink die voor 0-1 zorg de. Snoekie kwam op 1-1 doordat het uitgekookt een tijdstraf van Frans van der Laan benutte. De Voorburgers gingen wat makke lijker spelen en wisten dit met een tweede treffer uit te buiten. Toen daarna ook Hennic Zoet om onbegrijpelijke redenen voor twee minuten naar de kant moest, was het gedaan met de vi- ce-kampioenen: 3-1. Al met al geen best begin voor de Leidse vertegenwoordigers gisteravond in de inter regionale competitie. Wim van duivenbode lemaal zitten ze op het vinke- touw. Alleen de politici liggen nog dwars en daar treurt drs Kemme van de Stichting Moder ne Media (opgericht door de ge zamenlijke Nederlandse uitge versorganisaties) om. 'Als we niet in staat zijn onze ontwikke ling aan te geven, zijn we binnen enkele jaren van de kanalen ge veegd', vreest hij.Onder het mot to 'wie hoog zit kan diep vallen' haalt EM verder de (bedrijfsdi recteur van zijn voetstuk ('een kwart van de directeuren komt vroeg of laat ook op straat te staan en hun rechtspositie is minder dan die van gewone werknemers'), terwijl hoofdre dacteur F.A. Hoogendijk het nog niet geïnstalleerde kabinet laat vallen: dit kabinet is een doffe el lende voor ons land. L/T~l VRIJ NEDERLAND 'Over zeven jaar weet ik of ik 't goed gedaan heb.' Frans Swart- touw. gevierd topman by Fokker en zoon van de Rotterdamse 'ha venbaron', laat zich in Vrij Ne Uitspraak over kernwapens concreet maken De regionale synode Noord-Hol land-Oost van de Gereformeer de Kerken in Nederland heeft de generale synode gevraagd, haar conclusies van april 1978 over de kernbewapening concreet te maken en zich daarbij uit te spreken over de kernwapen brief van de hervormde synode. De synode van dc Hervormde Kerk sprak zich in november 1980 in meerderheid uit tegen het bezit van kernwapens, nadat zij in 1961 het gebruik van deze wapens al had veroordeeld. De Noordhollandse gereformeerden derland door Bibeb uithoren over het zaken doen. 'Ik heb met deze baan de moeilijkste prak op m'n bord die ik ooit heb gehad. Er worden eisen aan gesteld die tot de rand gaan van wat ik kan. Hoog spel. En ik speel 't ook hoog.' Swarttouw noemt zichzelf een, vry buiter, een straatvechter, die weerstand en spanning zoekt. In z'n jonge jaren stemde hy op de CPN 'om m'n vader te pesten' en hij duldt geen 'zwak ken' in zijn buurt. 'Ik omring me altijd met zware sterke kerels. Zwakken in de leiding, daar kan ik n.et tegen.' Wat betreft de politici heeft Swar- touw wel waardering voor Van Thijn ('die vent is echt'), maar vooral voor Neelie Smit-Kroes ('De enige vent in het vorige ka binet, een schitterend sterk wuf). Buiten de landsgrenzen ziet VN het er nog van komen dat de Na- vo wordt ingeschakelt om Zuid- Afrika te redden als laatste bol werk van het westen 'en dan wordt het: Zuid-Afnka gered, zuidelijk Afrika verloren' De schuld daarvan zou vooral üggen de Verenigde Staten, die door hun opstelling in de Verenigde willen nu een krachtiger opstel ling van hun synode, 'als een daadwerkelijke bijdrage aan een strategie tot afschaffing van mas savernietigingswapens In 1978 sprak de gereformeerde sy node uit. dat van alle christenen mag worden verwacht, "dat zij stappen doen die van de heilloze weg van de kernbewapening af voeren en ons dichter bij de weg en dc waarheid van Jezus Chris tus brengen". De Noordholland se gereformeerden betreuren het, dat de synode op dat ogen blik niet heeft aangegeven, wel ke concrete stappen dat zouden kunnen zijn. Naast een uitspraak over de inhoud van de hervorm de brief zal de regionale gerefor meerde synode het toejuichen als de algemene synode haar vreugde over deze brief uit spreekt. de brief aan de plaatse lijke kerken ter bespreking aan beveelt en hem ook betrekt in het overleg met dc Hervormde Kerk over 'Samen op weg'. Farizeeërs Op de jaarlijkse vrijgemaakt-ge- reformeerde hogeschooldag in Kampen ging de predikant dr W. G. de Vries in op de vraag of'vrij- gemaakten' werkelijk farizeeers zijn. "Daar worden zij vaak van beschuldigd", zei hij. "Maar Christus keerde zich niet te gen de orthodoxie, tegen de rechte leer van de farizeeers. maar tegen hun huichelarij. Vnj- gemaakt-gereformeerden be schuldigen van orthodoxie tn onmiddellijk daarna van farizeïs me is onjuist". Het was weer bijzonder druk in de IJsselstad. Niet minder dan 12.000 mensen bracht de hoge schooldag op de been. De predikant O J Douma sprak over de 'geestelijke ontwape ning' in deze tijd. "De bijbelkri tiek ontwapent hele geslachten. Zij vinden geen steun meer in het geloof dat het Woord van God werkelijk wordt vervuld Douma zag aan steeds meer uni versiteiten het proces van geeste lijke ontwapening ongehinderd voortgaan. "Onze theologische hogeschool is een geestelijke mi litaire akademie. die de studen ten de werkelijke strijd leert" Naties (geen scherpe afwijzing van de Zuidafrikaanse inval in Namibië) landen als Angola in de armen drijven van communisti sche landen. En dat kan zelfs de Amerikaanse minister van Bui tenlandse zaken, Haig, niet heb ben bedoeld, meent VN. Of wel? Verder in vn. j. van Tijn en Max van Weezei over de 'geheime dc- fensieformule' van PvdA. D'66 en CDA (die inmiddels het nodi ge stof (NRC) heeft doen opwaai en );Rudie van Meurs over hoe het notariswereldje zijn goede naam probeert terug te kopen, een interview met 'vedette-foto graaf Herman Selleslags en het afknappen van Maurice de Hond op het (betaalde) scheidsrech- terkliekje In de kleuren bijlage een schildering van het leven van vrouwen in de volksrepu bliek China, waar ze zo hun eigen tien geboden kennen hervormd nederland Hervormd Nederland laat Jan Goossensens de Algerijnse Ne derlander en communicatiespe cialist Ali Oussaid uit de doeken doen, hoe de media het wereld beeld voor een volk kunnen ver tekenen. Toen hy van zijn ge boorteland, volgepropt met al te mooie Europese en Amerikaanse televisieplaatjes. in Brussel aan kwam. volgde een langzame in eenstorting van het ideaalbeeld Toen in het hotel iemand mijn PAGINA 17 Prof. dr. J Douma betoogde in een voordracht, dat vrijgcmaakt-ge- reformeerden geen pacifisten zijn maar ook geen pessimisten die zouden berusten in een toe stand waarin de oorlog een vast bestanddeel zou blijven. "Het ge loof heelt hoge idealen, maar hi t weet ook, dat voor het uitblijven van een derde wereldoorlog méér nodig is aan ons gebed. Om geen derde wereldoorlog te laten komen, moeten ook de gerefor meerden in hun politieke activi teiten vindingrijkheid aan de dag leggen Te hoge dunk Wie al Ie cn-tig zegt, dat do bubcl een moeilijk boek is. zit gauw in dc hoek van de 'bijbelkritiek', die de hele bijbel problematisch maakt. Die mensen concluderen, dat wanneer in de bijbel een wonder op twee verschillende manieren wordt beschreven het 'dus' niet is gebeurd Maar wie zegt. dat er in de bijbel niets moeilijk is. die leest veel te op pervlakkig Dat zei prof dr J P Versteeg op de jaarlijkse hogeschooldag van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Apeldoorn Hij sprak over de vraag of de bijbel moei lijk is. De bijbel, zo beklemtoonde prof Versteeg, is glashelder op het punt waar het om gaat: Jezus Christus is de enige redder. "Maar verder is gedegen studie nodig, waarbij de theologie een dienende taak heeft. Wie alles van de theologie verwacht, heeft een te hoge dunk van het mense lijk kunnen. Maar wie de theolo gie veracht, heeft een te hoge dunk van zichzelf, omdat hij meent de bijbel in zijn zak te hebben". Hervormde Kerk: beroepen te Hillegom kandidaat L. F. Kris pijn Leiden; bedankt voor Kollu- merzwaag (Fr.) J. L. Ravesloot Heemse. Ds. Sj. Runia te Soest heeft een beroep van de Hervormde Kerk aangenomen voor het contact tussen de Molukse cn Nederlan- de kerken. Hij volgt hierin ds. G. de Boer op. De laatste vier jaar was ds. Runia - die elf jaar zen dingspredikant in Indonesië is geweest - wetenschappelijk hoofdmedewerker bij de vak groep 'oude testament' van de theologische faculteit in Utrecht. In de commissie 'Contact Molukse en Nederlandse kerken' werken de Hervormde Kerk. de Gerefor meerde Kerken in Nederland en de Molukse Evangelische Kerk koffers naar m'n kamer wilde brengen, durfde ik ze niet af te geven. Een Europeaan die kof fers sjouwde?' Veel hoop op een fundamentele verandering van dc 'te stall he berichtgeving heeft hy niet. want 'ieder land is gebonden aan zyn eigen ideologie' en 'het vervelen de is dat ideologieën en religies nooit twijfelen'. 'Ik luister veel naar de Albanese staatsradio, ra dio Tirana. Nou. wat ze daar over de rest van Europa zeggen. Als je niet beter wist zou je denken dat er een ramp was gebeurd. De monstraties. bedryfssluitingen. In feite gebeurt in Albanië het- /elfde al', wat dr wr r - d;.i zeggen over de Derde Wadi. Al leen ramen en oorlogen.' Ook in Hervormd Nederland een analyse door de Leidse histori cus Alfons Lammers over de denken van Reagan, die zich wel ïswaar graag met Rooscveld laat vergelyken, maar niets heeft van diens sociale bewogenheid Ken- nelyk is ook de oppositie dat ver grim, z<constateert Lammers. die wyst op het verrassende ge mak waarmee Reagan zyn plan nen voor bezuinigingen cn belas tingverlagingen erdoor heeft ge kregen. Ook komt naar voren hoe Reagan afrekent met het Cartenaansc minderwaardig heidscomplex en het Ameri kaanse zelfvertrouwen met suc ces opkrikt naar het niveau van 'wy kunnen alles en hebben dc wyshcid in pacht', tegen de Eu rope se stroom van toenemend anti-Amerikanisme in. wim fortuyn Elseviers Magazine neemt deze week een duik in het Nederland se drinkwater en produceert een gedegen overzicht van wat er al lemaal mis is. Dat is heel wat. Gif in de bodem, soms radio-actief en kankerverwekkend, worung- Ook in EM de nu onstuitbare jacht op de abonnee-tv, die in het lang zamerhand geheel bekabelde Nederland is begonnen. De op winding is volgens EM groot. Philips, filmverhuurders, om roeporganisaties en uitgevers: al Verkeersiiispectie krimpt in LAUNCESTON (TASMANIË) Op onverklaarbare wijze zijn gisteren zo'n 180 walvissen op het strand van Tasmanië aangespoeld. Eerder in de week stelden reddingsploegen alles in het werk om de op de kust afkomende walvissen te redden. Een sterke wind was er echter de oorzaak van. dat zij voortijdig terug moesten keren ADVERTENTIE U spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank Rente Minimum saldo Opzegtermijn Kenmerken Spaarrekening (100.- Voor bedragen onder f 5 000.- géén opzeg termijn. Bij opname boven f 5.000.- en binnen de lermijnvan 1 maand, wordt Wv van het opgenomen bedrag aan u berekend. Een geschikte rekening als u vniwei direkt wenst te beschikken over uw tegoed Renterekening (v) f 1.000.- Bij opname binnen de opzegtermijn van 1 maand, wordt 1 van het op genomen bedrag aan u berekend. Meer rente dan op de spaarrekening Vooral geschikt wanneer u niet al te sne( over uw spaargeld wenst te beschikken Tegoed direkt beschikbaar, zij het dat een geringe retour rente wordt berekend Geldmarktrekening Per 29-7-1981 f 5.000.- Bij opname binnen de op zegtermijn van 3 maanden, wordt 2 van het op genomen bedrag aan u berekend. Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geldmarkt Aantrekkelijk als u wel de geldmarkt- schommelingen wilt volgen, maar met wiit vastzitten aan de beperkingen van de partikuiiere deposito's. vaste bedragen en termijnen, hoger minimum saldo U kunt direkt over het saldo beschikken, zij het dat er in dit geval een retourrente wordt berekend. Toevoeging aan het tegoed altijd mogelijk Toprenterekening (10.000.- Bij opname binnen de op zegtermijn van 6 maanden, wordt 3% van het opge- genomen bedrag aan u berekend Prima rekening als u niet op korte termijn over uw tegoed wenst te beschikken Direkte opname blijft echter mogelijk, retourrente in dit geval 3* Leiden, Kort Rapenburg 20.071-126244 V^'

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17