Oranje: kater met lichtpunten "Belgen hebben de kwalificatie royaal verdiend Ling: "TFe hadden voor geen centje m V0) Nederland na 2—2 tegen Ieren teleurgesteldmaar nog niet kansloos Stand in groep 2 DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1981 SPORT PAGINA 13 ROTTERDAM - De hoop op een trip naar Spanje leeft dus nog binnen de selectie van het Nederlands elftal. Ook na de 2-2 tegen Ier land ligt het Iberisch schierei land in de ogen van de uitverko renen van bondscoach Kees Rij vers niet als een fata morgana in het uiterste zuiden van Europa. Als het even meezit zullen de he ren er zijn. komende zomer. En dan niet zoals gebruikelijk aan de costa's. maar in één van die stadions die in het kader van het WK-voetbal nu onderwerp is van een grondige opknapbeurt. De Ieren hebben derhalve gister avond het Nederlandse verlan gen naar de Spaanse zon niet kunnen doven. In de catacomben van het Feyenoord-stadion keek bijvoorbeeld Ajacied Tscheu la Ling al vast vooruit naar de ont moetingen met België en Frank rijk. die voor Oranje nog op de rol staan. "Volgende keer beter", sprak de in Lisse wonende Hage naar. die in de tweede helft werd vervangen door René van de Kerkhof. "Ik had nog pakweg 10 minuten door kunnen voetballen, maar ik was wel aan het einde van mijn krachten. De opdracht was dat ik met die nummer drie, die Devine, moest meegaan als hij balbezit had. En ik ben niet gewend achter een vent aan te hollen". Omzien in wrok deed Ling niet. Wel stond hij even stil bij de kans van de dag. die uitgerekend hij vlak voor zijn door Rijvers opgelegde gang naar de dug out had ver kwanseld. Achteraf zeg ik dat ik naar die bal had moeten toe sprinten. Nu maakte ik na die voorzet van Van Kooten een sli ding. Erg lullig dat ik miste, maar in voetbal moet je mazzel hebben. En geluk hadden we te gen die Ieren voor geen cent. Neem alleen Kees van Kooten maar met die kopbal. Normaal gesproken was die knik toch goed geweest voor een doelpunt?!". Met de wijsheid van een filosoof wist de spits van Go Ahead Eagles dan ook te vertellen "dat kleine dingen vaak het verloop van een wedstrijd bepalen". Het achterwerk van de Ierse doelman Jim McDonagh had. foeterde Van Kooten. zijn kopbal de doortocht naar het net versperd. "Zou die kerel een wat minder omvangrij ke kont hebben gehad, dan waren we nu heel wat verder geweest. Maar het doek is voor ons nog met gevallen. Met dit elftal heb ben we nog alle kansen". Aanvoerder Ruud Krol sloeg na die opmerking van Van Kooten prompt aan het rekenen en de op telsom van de 'Koning van Na pels' kreeg een ietwat sombere, maar wel juiste uitkomst mee. "Het vervelende is dat we die kansen niet meer in eigen hand hebben", zag Krol de mogelijkhe den op een reis naar Spanje na de 2-2 tegen Ierland verminderd. "In elk geval mogen de Fransen niet van die Ieren winnen, in Du blin". Bondgenoten Met die conclusie koos Krol de voet ballers van Eoin Hand meteen tot bondgenoten, nadat ze zich kort tevoren aan Oranje nog als ui terst lastige tegenstanders had den gepresenteerd. "We hebben geprobeerd ze met die vier spit sen in het eerste half uur te over rompelen, af te bluffen. Daarna zouden er éen of twee aanvallers uitgaan om over te schakelen naar een ander concept. Bewust hebben we dus in het begin risico genomen. Vandaar dat die num- Hemmingway7 Had die dan ook meegedaan? Maar neen, volgens een insider leest Krol de laatste tijd veel boeken. Niet Ernest had dus de voetbalschoenen aange trokken, maar gewoon Steve Heighway. Ach wat maakt een naam ook uit", legde Krol meteen gevat een link naar Shakespeare. "Nu die twee nogal veel vrijheid hadden, kregen we het achterin soms moeilijk. Maar het liep in het begin in elk geval goed bij ons, maar voorin ontbrak het een en ander aan de afwerking. En daar lag nou het verschil met die Ieren. Die kregen in de hele wed strijd misschien twee kansen en ze werden prompt benut". "Maar wat wil je ook", wierp Ruud Geels tegen, "die aanvallende speelwijze vergde veel energie. Het zat bij ons goed in elkaar, maar voor het doel kwamen we steeds net iels te kort. We moeten nu die laatste wedstrijden, tegen de Belgen en de Fransen Dat zal moeilijk worden, het kan. We hebben i wezen te kunnen voetballen. Spe len we zo in de volgende inter lands, dan zie ik ons wel naar Spanje gaan" In het andere kamp sprak coach Eoin Hand taal van gelijke strek king. Zij het dat hij weer wel in zijn eigen straatje praatte. "In de uitwedstrijden tegen Frank rijk, België en Nederland hebben we uitstekend gespeeld. De rechtvaardigheid gebiedt het dat Ierland volgend jaar op het WK in Spanje is vertegenwoordigd" Waarmee maar gezegd wil zijn dat Nederland en Ierland elkaar gis teravond in Rotterdam ook ver baal in evenwicht hielden".. GERARD VAN PUTTEN Franse coach Hidalgo geïmponeerd BRUSSEL (GPD) - Voor het eerst sinds 12 jaar is België weer van de partij bij de eindronden om het wereldkampioenschap voetbal. Het gelijkspel van Nederland tegen Ierland en de overwinning van de Belgen zelf tegen Frankrijk (2-0) betekent definitieve plaatsing voor de ploeg van Guy Thijs. De Belgische voetbalbond heeft Spanje '82 op zak en terecht, gezien het niet flonkerende, maar wel degelijke spel gisteravond in Brussel. De score u-as geluk gebleven maar toch keken Kees Rijvers (links) en de Ierse bondscoach Eoin Hand duidelijk ouders repen de 2-2 aan. Rijvers was teleurgesteld: Hand tevreden De laatste minuten in het afgela den Heyzelstadion (60.000 toe schouwers) hield Thijs zeer ner veus een transistorradiootje te gen zijn oor gedrukt. „Toen wij hoorden dat de Ieren in Rotter dam gelijk maakten, vielen de wisselspelers in onze dugout el kaar in de armen. Het waren emotionele momenten, zelfs Van Moer was flink onder dc indruk' Twaalf jaar na Mexico (1970) is Bel- gi terug op het hoogste plan. Nie mand kan daar iets tegen inbren gen. De Belgen hebben in poule II een constante vorm getoond, met als negatieve uitschieter de nederlaag tegen Frankrijk in april dit jaar. Thijs: „Ik ben altijd in deze ploeg blijven geloven. Het verlies te gen de Fransen, eerder dit jaar. is achteraf gezien nuttig geweest voor ons. Mijn groep ontdekte die avond dat er voor elk resulaat gewerkt moet worden. Gister avond hebben wij de Fransen, met name op het middenveld, de das omgedaan. Ik was even be nauwd toen Van Moer vlak na rust door een blessure uit moest vallen, maar Mare Millecamps zorgde ervoor dat het evenwicht in de ploeg niet werd verstoord". De twee goals door Czerniatynski en Vandenbergh waren slechts een vage afspiegeling van het overwicht dat dc Belgen voort durend demonstreerden. Dat gaf ook Michel Hidalgo, de Franse coach, grif toe. „Mijn ploeg ROTTERDAM - Zo sterk aanvallend als ze tijdens het duel voor hem hadden gespeeld, zo fel verdedigden ze zijn "gok" naderhand. Na de teleurstellende 2-2 tegen Ierland die de weg naar Spanje nog moeilijker maakt, liet werkelijk niemand van de spelers van het Nederlands elftal kritiek horen op het experiment van bondscoach Kees Rijvers. Integendeel, de nieuwe man aan het roer van Oranje kreeg van de teruggehaalde routiniers louter lof toegezwaaid voor zijn lef om in het sleutelduel met vier spitsen te beginnen. rm-y P£PC Dat het experiment niet geheel was geslaagd, had de voetballers niet eens op andere gedachten gebracht ("achteraf is het natuur lijk makkelijk praten"), ondanks de forse kater. Ze bleven pal ach ter Rijvers staan, hoewel de con sequentie van het gelijke spel in de Kuip tóch is dat Holland de laatste twee ontmoetingen in de WK voorronde persé moet win nen om in 1982 af te reizen naar de zon. Een uiterst moeilijke op gave met de thuisklus tegen Bel gië en de uitbeurt tegen Frank rijk nog voor de boeg. Rijvers be sefte het als eerste: "Het zal zeer zwaar worden en we zijn ook erg teleurgesteld, maar nog niet kansloos". De constatering kende natuurlijk een sombere ondertoon, maar er waren ook lichtpunten. Niet al leen konden de 50.000 kijkers in Rotterdam tot de grote winnaars worden uitgeroepen na de boeiende interland (en dat is wel eens heel anders geweest bij duels van Oranje); er waren ook andere zaken die in het voordeel van Nederland kunnen werken. Het winstpunt zal de Ieren bij voorbeeld alert houden voor het laatste duel tegen de Fransen, die "op een warm onthaal kun nen rekenen in Dublin", aldus coach Hand. Belangrijker dan dat echter was Na de wedstrijden Nederland- Icrland (2-2) en België-Frank- rijk (2-0) is de stand in groep 2: 1 België 7 5 1 1 11 12- 6 2. Ierland 7 3 2 2 8 14- 9 3. Nederland 6 3 1 2 7 8-5 4. Frankrijk 5 3 0 2 6 12- 5 5. Cyprus 7 0 0 7 0 4-25 dat het vaderlandse elftal dat gis teravond in het veld stond soms zo sterk voetbalde dat het de twee laatste duels redelijk opti mistisch tegemoet kan zien. "Met dit team hebben we zeker goede perspectieven", bena drukte uitblinker Rep. Het op vallendste van alles was dat de eenheid werd bewaard. Ook na derhand, toen één blok werd ge vormd tegen de kritiek, al heer ste ook het besef dat de voor sprong "nooit twee keer wegge geven had mogen worden". Achteraf kon daarbij natuurlijk worden gesteld dat de wissel eer der had moeten worden uitge voerd. In de ogen van de critici had Kees Rijvers al na 20 minu ten bij een 1-0 voorsprong één van zijn vier spitsen moeten in ruilen voor een middenvelder. Op dat moment immers was de "gok" geslaagd en liep het bo vendien duidelijk niet meer zoals het lopen moest binnen het Ne derlands elftal. "Dus", zo werd naderhand alom verkondigd, had de bondscoach toen al moe ten ingrijpen. Hij had het niet ge daan en de Ieren waren knap te ruggekomen, hetgeen de kritiek in de hand had gewerkt. "Maar het liep uitstekend met die vier spitsen en als we toen op 2-0 had den gestaan, had je niemand over een wissel gehoord", con stateerde Wijnstekers. "Hij had er ook op gemikt dat we met een voorsprong zouden gaan rusten, in de pauze zouden we dan op wat anders overschakelen". Die plannen werden allemaal door kruist. Dat had héél erg defintief kunnen gebeuren als niet Mi chael Robinson al na 23 secon den te zeer geschrokken was ge weest van een enorme kans (op aangeven van John Devine); dat geschiedde nu doordat Neder land de kansen niet benutte. Na de 1-0 als gevolg van een fout van Heighway die knap werd uitge speeld door doelpuntenmaker Thijssen en Van Kooten, had Oranje de wedstrijd in de greep. Ierland werd in die fase goed vastgezet en Rep en Ling draai den op de vleugels ijzersterk, waarbij de laatste herhaaldelijk de indruk wekte "Ti-Ta-Tove- naar" zelf te zijn, al leverden zijn goochelacties vooralsnog weinig rendement op. Bovendien werd er voortdurend keihard gewerkt (Geels en vooral Van Kooten als pendelaar tussen middellinie en frontlijn), zodat het uitbouwen van de voor sprong slechts een kwestie van tijd leek. Nederland immers, straalde zelfvertrouwen uit. Die gedachte werd gevoed door de acties van Wijnstekers, die her haaldelijk wegging uit de dek king van Brady, en van Mühren. De voetballer van Ipswich speel de de bal tweemaal door de be nen van tegenstanders en leek de 2-0 ook in zijn voet te hebben na een gave actie van Rep. Op de doellijn verijdelde verdediger Lawrenson dat Oranje de belo ning kreeg, maar de roes bleef. Die veroorzaakte tenslotte dat nonchalance binnensloop en dat werd fataal tegen de brutale, koelbloedige Ieren. Eén moment werd Heighway niet overgeno men en onmiddellijk was het raak. Op de knappe voorzet knal de Robinson de 11 binnen in de veertigste minuut. Had Nederland met een voor sprong gaan rusten, dan zou Rij vers één of twee spitsen hebben vervangen in de pauze en mid denvelders hebben ingebracht, nu liet hij alleen Geels in de kleedkamer achter en schoof hij Jan Peters tussen Thijssen en Mühren, om het evenwicht op dat gedeelte van het veld te her stellen. Aanvankelijk leek die in greep succesvol. De uitgespeelde Ling (later vervangen door René v.d. Kerkhof, die volkomen uit de toon viel met zijn zwakke techniek), miste weliswaar een dot van een mogelijkheid, maar Rep maakte die misser even later goed. Zijn passeeractie langs Da vid Langan bracht die verdedi ger in zo'n positie dat de gesle pen Rep wel een penalty mee moést krijgen. Mühren klaarde het karwei van elf meter in de 65ste minuut. Dat de kritiek op de late inbreng van een derde middenvelder nauwelijks hout sneed, werd na dien door de Ieren nadrukkelijk bewezen. Ook met die derde man kon Oranje niet voorkomen dat andermaal de gelijkmaker moest worden afgeroepen. Door het vertrek van Geels kreeg Lawren son meer en meer de gelegen heid in te schuiven. De man die in Dublin destijds de winnende goal scoorde in de confrontatie met het jonge Orar\je van Zwart kruis. speelde nu opnieuw een belangrijke rol. Versnellend langs Krol legde hij de bal op het hoofd van Stapleton die Ernie Brandts in alle opzichten de baas was. Geen tactische misser dus. maar menselijke fouten en per soonlijk overwicht, als zaken die het voetbal zo aardig maken, brachten de 2-2 op het bord. De Ieren hadden er recht op, om dat ze zich nooit van de wijs had den laten brengen en uiterst koelbloedig waren gebleven Ook zij hadden echter niet veel aan de remise. Coach Eoin Hand kon Rijvers zo ongeveer napra ten: "Het zal moeilijk worden om ons nog te kwalificeren, maar nogmaals. Frankrijk kan echt op een heet onthaal rekenen, straks" Toch een winstpunt dus voor Oranje? Rijvers ("ze kunnen echt van de Fransen winnen") bleef in elk geval optimist: "We gaan zelf die laatste twee wedstrijden ge woon winnen, dan halen we het nog". De eerste "gok"-zet in het komen de alles-of-niets spelletje is daar mee alweer gedaan PAUL DE TOMBE Beckenbauer met tegen FC Utrecht HAMBURG (ANP) - Franz Bec kenbauer zal in de wedstrijden die zijn ploeg (Hamburger SV) in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA beker tegen FC Utrecht speelt niet van de partij zijn. Half augustus raakte de keizer"geblesseerd Hi? liepen spierscheuring op ir Tegen het eind ■echter ende eek hervat Becker kwam er amper aan te pas. Indi vidueel zag ik wel leuke dingen, maar als team klopte er vaak wei nig van. In Parus lukte bijvoor beeld Six alles, deze keer kam hij niet uit de verf. De Belgen heb ben de WK-kwalificatie royaal verdiend. Ik zie onze zaak nog niet hopeloos in. al wordt het nu een alles-of-niets-spelletje. sa men met Ierland en Nederland". De Belgen gaven meteen al de toon aan. Binnen de ploeg heerste een optimale motivatie, zoals Guy Thijs één uur voor de wedstrijd nog nadrukkelijk had verklaard. Het gemis van de geblesseerde Vandereycken werd meer dan gecompenseerd door het inzet ten van de 21-jangc Czerniatyns ki, nu al bestempeld als één der grootste beloftes in het Belgi sche voetbal. De tYansen hadden de angst in de benen en van de suprematie die de tricolores eind april in Parijs demonstreerden, was niets te zien. Six, bij de eerste confronta tie tegen de Belgen ongrijpbaar voor de Belgische defensie, deed niets noemenswaardigs met de weinige ballen die hem bereik ten. Ook superster Plattini be- Bovendien maakte Hiard. debu tant in het Franse doel, geen al te zekere indruk en die onrust sloeg duidelijk over op zijn defensie. De formatie van Thijs voelde al na tien minuten aan dat men voor deze tegenstander geen knieval hoefde te maken. Van Moer en Coeck heersten op het midden veld met Czerniatynski als voor uitgeschoven pion. Dat de Bel gen in de 24e minuut de score openden (na even tevoren al via Renquin en Van Moer dicht bij de openingstreffer te zijn ge weest), lag in de lijn der verwach tingen. Van Moer. de oude man met de jonge benen, stond aan de basis van die treffer. Hij strafte een fout van de te zelf verzekerd spelende Mahut af door loepzuiver de bal naar Van denbergh te passen. Die laatste gooide voldoende lichaams kracht in dc strijd, waardoor Czerniatynski in staat was om het laatste tikje te geven: 1-0 Hi dalgo over dat eerste doelpunt: „Gebrek aan concentratie in on ze achterhoede. Niemand die daadwerkelijk ingreep". De Fransen bleven na dat doelpunt overigens koel opereren. Af en toe werd het publiek door de be zoekers getravteerd op techni sche hoogstandjes. Effectief was het allemaal niet. omdat de Bel gische defensie, met aan het hoofd een uitmuntende Jean- Marie Pfaff. het doorzichtige Franse spelletje doorzag. Ook na de hervatting bepaalden de Belgen het spelbeeld Ceule- mans en Vandenbergh waren en kele keren dicht bij de beslissen de goal met medewerking van de soms stuntelende doelman Hiard. maar het duurde uiteinde lijk tot zeven minuten voor het laatste fluitsignaal van arbiter Palotai alvorens de doorbraak kwam Na aangeven van Czernia tynski (hij wart n Ccukmana knalde Vandenbergh schitterend in vanaf 25 meter, een doelpunt dat in de Belgische analen met een gouden randje zal worden bijgeschreven. Thijs opnieuw: „Dit succes bewijst eens te meer dat onze zilveren plak in Italië vong jaar geen toe valstreffer was. Ook zonder Van- dereyeken en Gerets twee steunpilaren in mijn team - heb ben we ons doel bereikt. Juist dat laatste geeft een portie extra voldoening aan deze avond". De man die er in Spanje niet bij zal zijn, is Wilfned van Moer. de re gisseur sinds jaar en dag bij de Rode Duivels. Van Moer Ik heb tegen Thijs gezegd, dat ik zou stoppen zodra Belgi zich zou hebben geplaatst voor Spar\je Dat moment is nu aangebroken bauer, dc 103-voudigc inte nal. dc training Hij h oktober woei s pee Ik la*.. HSV en FC Utrecht ontm elkaar op l»i september in burg en op 30 september in Ik heb 50 interlands achter mijn naam staan en ik vind het mooi geweest. Bovendien, er zijn jon geren genoeg om mijn plaats in te nemen. Ik wens Thus en zun >pt half mannen ontzettend veel succes zijn en misschien dat ik nog wel i-tcn heimwee heb als de Belgen in lam Spai\jc presteren. Maar deze bc- Arn shssing draai ik niet meer terug Dat is zeker".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13