Solidariteit tart oostblok Democratie in Egypte alleen voor de braven Angolezen massaal de straat op Gadaffi werkt aan nationalisatie olie "Media moeten onder maatschappelijke controle Begin plunderde staatskas Spanje retourneert protest Sowjet-Unie Zuid-Afrika arresteert zwarte vakbondsleiders MMM„. MOSSELEN BIJAC! WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 ROME (DPA) - Libië zal mogelijk binnenkort de nationalisering van zijn olie-industrie aankondigen. Dit hebben Italiaanse kranten gisteren ge meld vanuit de Libische hoofdstad Tripolis. Volgens de kranten beoogt de Libische leider Gadaffi met de nationalise ring een soort politieke vergelding voor het neerschieten van twee Libi sche straaljagers door Amenkaanse gevechtsvliegtuigen op 19 augus tus. Libië heeft zijn olie-industrie tot nu toe in tegenstelling tot andere olieproducerende Arabische landen niet in eigen hand genomen. Natio nalisering zal een groot aantal buitenlandse, vooral Amerikaanse olie maatschappijen treffen. AMSTERDAM (ANP) - Acht jaar na de val van de democratisch gekozen regering-Allende wor den in Chili nog steeds mensen opgepakt, gemarteld, gedood of verbannen. Dit heeft de interna tionale mensenrechtenorganisa tie Amnesty International van daag verklaard naar aanleiding van de achtc verjaardag van de militaire staatsgreep in Chili op 11 september 1973. Amnesty doet een beroep op het publiek, organisaties en regerin gen bij de Chileense autoriteiten erop aan te dringen mensen die om politieke redenen gearres teerd zijn vrij te laten, een eind te maken aan de martelpraktijken door veiligheidsdiensten en poli tie alsmede opheldering te ver schaffen over de ongeveer 1500 Amnesty: in Chili 1500 mensen "zoek" Volgens de organisatie heeft een totaal verbod van politieke par tijen en activiteit sinds 1973 ge leid tot duizenden arrestaties. Men schat het aantal verdwijnin gen tussen 1973 en 1977 op 1500 Op grond van getuigenverklarin gen en ber»chtcn uit Chili stelt Amnesty vast dat de manier waarop de mensenrechten wor den geschonden in de loop der jaren is veranderd. De golf van verdwijningen is inmiddels voor bij maar er komen steeds meer berichten dat gearresteerde of ontvoerde mensen zijn gedood. Martelingen lijken "een systema tisch onderdeel van het over heidsbeleid" te zijn aldus Am nesty. Zij zegt zich bewust te zijn van het feit dat sommige Chileense op positiegroeperingen geweld heb ben gebruikt. Dit ontheft de re gering echter niet van haar ver plichtingen op het gebied van dc mensenrechten, aldus de organi satie. DEN HAAG/GDANSK (GPD/AFP/DPA/Reuter) Op de vierde dag van haar eerste con gres heeft de Poolse onafhankelijke vakcentrale Solidariteit een serie resoluties aan genomen, die een regelrechte uitdaging vormen aan het adres van de communisti sche machthebbers in Warschau en de andere Oostbloklanden. Op het punt van de massa-media werd gisteren verklaard, dat ra dio. kranten en televisie onder worpen moeten worden aan de 'maatschappelijke controle. De Poolse communistische partij heeft herhaalde malen te ver staan gegeven, dat ze de macht over de media niet wil delen, laat staan afgeven. Voor de staatste levisie en -radio is de toon jegens Solidariteit gaandeweg harder geworden. In een tweede resolu tie dreigt Solidariteit dat zij op eigen houtje een referendum JERUZALEM (Reuter) - Omvang rijke subsidies van de regering van premier Mcnachim Begin tij dens de Israëlische verkiezings campagne in juni hebben geleid tot een sterke stijging van het te kort bij de overheid. Dit blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van de Israëlische centrale bank. De oppositie in Israël had Begin er al eerder van beschuldigd de staatskas tijdens de campagne te hebben geplunderd om de kie zers mild te stemmen. De ïege- ring-Begin heeft kort voor de verkiezingen de belasting op een groot aantal duurzame ver- bruiksgoederen verlaagd en de subsidies voor de belangrijkste levensmiddelen verhoogd. Daar door was het mogelijk de inflatie, die in ïsraël rond de 130 procent per jaar ligt. enige tijd betrekke lijk laag te houden en zo de kie zers te misleiden wat betreft de resultaten van het regeringsbe leid. INDIANAPOLIS (AP) - Een 3- jarig jongetje heeft in Indiana polis, Verenigde Staten, zijn 18 maanden oude zusje per onge luk doodgeschoten met een .357 magnum revolver. Hij had het wapen gevonden in het huis van zijn grootvader, zo is gisteren door de politie meegedeeld. De jongen. Joshua Mavnard, ont dekte het wapen maandagoch tend in een la van een nacht kastje. Het slachtoffer, Jennifer, werd door haar broertje dood geschoten toen zij aan het spe len waren op een bed in het huis van hun grootvader. over arbeiderszelfbestuur zal or ganiseren. als de regering niet aan de eis van een volksraadple ging tegemoet wil komen. Ver der stemden de bijna 900 af gevaardigden in met een verkla ring. waarin zij hun steun geven aan collega's in de andere Oost bloklanden die streven naar een vrije vakbond. In de gisteren aanvaarde resolutie over zelfbestuur wordt gesteld dat Solidariteit de wet die door de regering is voorgesteld zal boycotten, wanneer het parle ment hem zou aannemen. In het wetsvoorstel, waarover dc Pool se parlementarirs zich 17 sep tember zullen buigerj. houdt de regering vast aan de bestaande praktijk dat de communistische partij een beslissende stem heeft in de benoeming van directeuren van bedrijven. Solidariteit wenst dat daar verandering in komt, en dat de arbeiders hun eigen be drijfsleiding kunnen benoemen en ontslaan. Daarnaast wil zij de mogelijkheid dat arbeiders me de-eigenaar worden van hun be drijf en dat zij delen in de winst. Een confrontatie op dit punt tus sen de autoriteiten en het vrije vakverbond komt steeds dichter bij. Met de wens van een referen dum -dat op zich al een unieke gebeurtenis zou zijn in Polen-, en de eis van vrije verkiezing van di recteuren raakt Solidariteit de fundamenten van de Poolse staat en de macht van de communisti sche partij. In een boodschap aan in het buitenland wonende Polen stelt Solidariteit onom wonden: ,,Wij zijn geen vakbond meer, maar een sociale bewe ging". De afgevaardigden op het congres in Gdansk stemden gisteren met daverend applaus in met een op roep aan de arbeiders in andere Warschaupactlanden, die daar een vrije vakbeweging naar het model van Solidariteit willen op zetten. Tot nu toe is Polen het enige Oostblokland met een offi cieel erkende onafhankelijke vakcentrale. Deze resolutie, gericht aan de ar beiders in Albanië, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije. de DDR. Hongarije. Roemenië en de Sow jet-Unie, stelt onder meer: „in te genstelling tot de leugens die er over ons worden verspreid door uw regeringen, verzekeren wij u dat wij een authentieke 10 mil joen man sterke vertegenwoordi ger van de arbeidersklasse zijn. We steunen diegenen onder u die besloten hebben te beginnen aan de strijd voor een vrije vakbewe ging'.De hoop wordt uitgespro ken dat het spoedig mogelijk zal zijn om bijeenkomsten te organi seren tussen vertegenwoordigers van verschillende vrije vakbon den om ervaringen uit te wisse len. De bestuurders van Solidariteit, van wie er velen gevangenisstraf fen hebben uitgezeten tijdens de tien jaar die zijn voorafgegaan aan de erkenning van Solidari teit zijn zich terdege bewust dat de mensen die zij willen steunen en ontmoeten voor het grootste deel in de gevangenis zitten, met uitzondering van misschien Hongarije. De door Solidariteit nu aangeno men resoluties zullen naar ver wachting de opstelling van de re gimes in Oost-Europa tegenover het vakbondscongnes verder doen verharden. Na een tijd van drukkende stilte waren de offi ciële media in de Warschaupakt- landen al weer begonnen met hun aanvallen op Solidariteit. Het Russische persbureau Tass reageerde gisteren in een onge woon scherp commentaar dat het congres van Solidariteit aan toont dat deze organisatie de macht wil veroveren in Polen. Een omineuze aanval, wanneer men weet dat over de grens de Sowjet-Unie een legeroefening houdt, die de grootste van na de oorlog wordt genoemd. Indonesiërs: 25 procent analfabaat JAKARTA (AFP) - Een kwart van de Indonesische bevol king, die ongeveer 147 mil joen mensen telt, is nog anal fabeet, zo heeft Maftuhah Yu- suf, leider van een alfabetise ringscampagne, gisteren be kend gemaakt. Volgens hem zijn slechts twee miljoen mensen gealfabeti seerd door de programma's die sinds 1975 zijn geintensi- veerd door de oprichting van studiegroepen op het platte land. In Spanje komen 2,5 miljoen analfabeten. Zij vormen acht procent van de bijna 38 mil joen Spanjaarden. Volgens het conservatieve Ma- drileense blad 'ABC' is 62 procent van de analfabeten ouder dan 35 jaar, terwijl an derhalf procent onder de 15 jaar is. MADRID (GPD) - De Spaanse minister van buitenlandse zaken, Perez Llorca, heeft gisteren een Russisch protest per omgaande geretour neerd aan de Russische ambassade. De reden hiervan was dat het vol gens Perez Llorca „zowel qua toon als inhoud niet strookte met de diplomatieke gebruiken" en „een inmenging betekende in het interne politieke debat dat momenteel in Spanje gaande is". Maandag presen teerde de Russische zaakgelastigde in Madrid, Ivanow, een memoran dum op het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken, waarin de Spaanse autoriteiten gewezen werd op de negatieve consequentie van Spanje's komende toetreding tot de NAVO. Tegenover een groep buitenlande journalisten verklaarde de Spaanse mi nister gisteren, dat de komende toetreding van Spanje tot de NAVO voor de Sowjet-Unie geen aanleiding kan zijn om zich ongerust te ma ken. „Het is geen daad van agressie of een maatregel gericht juist tegen de Sowjet-Unie, maar alleen een formele bevestiging van al jaren be staande betrekkingen tussen Spapje en de NAVO. die Perze Llorca bestempelde als „tot dusverre voor Spanje weinig eervol". De bewindsman benadrukte herhaaldelijk, dat er in de toekomst, als Spanje eenmaal lid is van de NAVO, geen atoomwapens op Spaans grondgebied gestationeerd zullen worden. Hiertoe zou een officieel compromis met de NAVO bereikt zijn. Eventuele repercussies van Sparye's toetreding tot de NAVO - waarmee de Sowjet-Unie de afgelo pen weken meermalen heeft gedreigd - zegt Perez Llorca niet te ver wachten. Sowjet-Unie beticht Zuid-Afrika van "desinformatie" ADVERTENTIE LISSABON (Reuter/UPI/DPA/AP) - Enige tienduizenden en volgens sommige schattingen meer dan honderdduizend Angolezen heb ben dinsdag in de hoofdstad Luanda gedemonstreerd tegen Amerikaanse steun voor de Zuidafrikaanse invasie in Ango la, zo heeft het Angolese persbu reau Angop bekendgemaakt. De betogers, die een stoet vormden van meer dan 3 kilometer riepen anti-Amerikaanse leuzen als "dood aan Reagan". JOHANNESBURG (UPI/Reuter) - De politie van het zwarte thuisland Ciskei heeft 205 vakbondsleiders gearresteerd wegens schending van de veiligheidswetgeving in het gebied, zo heeft de politie gisteren meegedeeld. De leiders werden maandagavond gearresteerd na een vakbonds vergadering in de Zuidafrikaan se havenstad East London. Vol gens de politie was de bijeen komst in strijd met de wet op vergaderingen in Ciskei. De 205 gearresteerden vertegen woordigden drie grote zwarte vakbonden die alle streven naar betere betaling en betere werk omstandigheden voor zwarte ar beiders. De vakbonden staan be kend als groot, maar onbekend is hoeveel leden ze precies hebben. De Australische vakbonden heb ben vandaag gestemd voor een verbod op het laden en lossen van Zuidafrikaanse schepen voor de penode van een week vanaf komende maandag. Ze wil len hiermee protesteren tegen de arrestatie van zwarte vakbonds leiders in Zuid-Afrika. De betogers werden toegesproken door luitenant-kolonel Evaristo Domingos, minister en een van de leiders van de regeringspartij MPLA, die de Amerikaanse rege ring scherp veroordeelde en sprak van het "perfecte huwe lijk" tussen de VS en Zuid-Afri ka. Hij zei verder dat de inval en het Amerikaanse veto over de re solutie in de veiligheidsraad, waarin de aanval wordt veroor deeld. "de haat van de Angolezen tegen het imperialisme en zijn la keien" heeft en de vriendschap met de "vrienden voor het leven" versterkt. De minister zei voorts dat heftige gevecten tussen Angolese en Zuidafrikaanse troepen in de zuidelijke provincie Cunene nog steeds doorgaan. Zuidafrika heeft zulke beweringen steeds tegengesproken, maar afgelopen weekeinde kwam een groep bui tenlandse journalisten in het zuiden van Angola onder vuur van Zuidafrikaanse gevechts vliegtuigen. Een verslaggever van de BBC werd licht gewond. Volgens dc Sowjet-Unie heeft Zuid-Afnka zijn toevlucht geno men tot "desinformatie" door te beweren dat buitenlanders mee vechten in de gelederen van de Namibische bevrijdingsorgani satie SWAPO. j Het partijblad Pravda meldde gis teren dat berichten van deze strekking het doel hebben om het Amerikaanse "beleid van toenadering tot het racistische (Zuidafrikaanse) bewind te rechtvaardigen". De Sowjet-Unie heeft nooit beves tigd dat ze in Angola militairen heeft. Angolese regeringsfunc tionarissen zeiden vorige week evenwel dat Russische militaire adviseurs in het land zijn om An golese soldaten met nieuwe wa pens te leren omgaan. Er zijn ook Cubaanse militairen in Angola gestationeerd. De regeringsleiders van de zoge naamde frontlijnstaten in Zuidelijk Afrika en president Shehu Shagari van Nigeria zul len vrijdag in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos bijeenkomen om de Zuidafrikaanse invasie in Angola te bespreken, zo heeft een Tanzaniaanse regerings woordvoerder bekend gemaakt. De regeringsleiders van Tanzania, Angola, Mozambique, Botswana, Zambia en Zimbabwe zijn voor deze top uitgenodigd, aldus de woordvoerder. De Tanzaniaanse president Julius Nycrere. voor zitter van de frontlijnstaten (zo genoemd vanwege hun ligging nabij Zuid-Afnka) zal in elk ge val de top bijwonen. Verrukkelijk! Die zeeverse Zeeuwse mosselen bij uw AC Restaurant Volop verkriigbaar tot 15 oktober a s Klaargemaakt op uw eigen favoriete manier. Kiest u zelf maar Gebakken mosselen, gemengde salade, fntes en remouladesaus f 11.75 p.p. In het Selfservice Gekookte mosselen, gemengde salade, frites stokbrood, mosterdsaus remouladesaus cocktailsaus en mklusicf 'n gratis karafje witte wijn per 2 personen f. 20.- p.p. In het Ecthuisie. AC Leiderdorp EKVA4 Rotterdam-Amsterdam Persant Snocpwcg Tel 071-899302 ll Oil AC RESTAURANTS ITT ES TOCH EES BEETJE THITS Ibrahim Shukri, de lei der van de legale socia listische oppositiepar tij, was tot 1977 minis ter van landbouw in n van de regeringen van president Sadat. Toen heeft de president Shu kri voorgesteld om een oppositiepartij op te richten. De president legde uit dat hij van Egypte een echte de mocratie wilde maken en in een echte demo cratie is er een opposi tie. Shukri rook zijn kans en stem de toe. Hij richtte een keurige socialistische partij op die zich op beschaafde wijze in het parlement keerde tegen de politiek van de president en dan met name zijn wester se oriëntatie, de vredespoli tiek met Israël, het verraad van de Palestijnse zaak en de liberale economie. Dat alles kwam ook tot uiting in het weekblad El Shaab. Sadat had zich in Shukn echter vergist. Want Shukri en de zijnen maakten er een echte oppositie van. Zij spuiden hun vaak niet malse kritiek op de Rais. die alleen maar toenam na het sluiten van de Camp-Davidakkoorden en de vrede met Israel. Shukri was niet de enige wettige opposi tiepartij. maar wel de belang rijkste parlementaire. Er was nog steeds een klein groepje van communisten en nasse- risten, meest linkse intellec tuelen in de socialistische na tionale progressieve unie partij. en dan natuurlijk de steeds groeiende islamisti- sche oppositie. Ook de moslim-broeders - in 1954 door wijlen president Nasser na een bloedige con frontatie verboden - genoten van Sadats liberalisering. Al in 1971 liet Sadat een aantal van hun leiders vrij zonder de moslim-broeders officieel m ere te herstellen. Maar ook zij konden van de betrekkelijke persvrijheid genieten, en on der leiding van één van hun leiders. Omar Tilmesani, werd een weekblad uitgege ven, El Dauwi, dat geen blad voor de mond nam. Preek Het bleef uiteraard niet bij het geschreven woord: vooral op vrijdag tijdens de wekelijkse preek in de moskee werden er felle politieke redevoerin gen gehouden teRen het wes terse imperialisme, dat in sa menwerking met het zionis me en christendom de mos lims in zee wil drijven, en zich in Egypte gesteund ziet door de goddeloze Anwar Sa dat en zijn regering. Anderhalf jaar geleden besloot de president in te grijpen. De directe aanleiding was toene mende gewelddadigheid tus sen kopten en moslim-funda mentalisten. Sadat, zelf af komstig uit een religieus moslim-gezin, vond het niet verstandig de moslims al te zeer tegen zich in het harnas te jagen. Via een referendum werd de moslim-wetgeving tot de bron van wetgeving in Egypte uitgeroepen. Tegelijkertijd creéerde Sadat een Shoera - een raad van wij ze mannen wier taak het zou zijn om toezicht te houden op de persvrijheid. Aan de tradi tionele driedeling van Mon tesquieu van wetgevende, uitvoerende en rechtspreken de macht werd een vierde toegevoegd: toezicht op de pers, teneinde de bevolking te beschermen tegen anti- Egyptische en amorele activi teiten, alsmede opruiende en ondermijnende campagnes. Voortaan dienden de toespra ken m de moskeeèn op vrij dag a-politiek te zijn en zou den slechts God mogen die nen Het werkte korte tgd, maar de kritiek verstomde niet. Integendeel: rellen tus sen kopten en moslims duur den voort, de agitatie in de moskeen tegen het regime werd steeds ernstiger, de is lam werd op straat steeds duidelijker zichtbaar, al was het maar in de vorm van ge sluierde vrouwen. Kritiek on der journalisten, artsen, pro fessoren en advocaten via de desbetreffende vakbonden duurden voort en werd steeds luidruchtiger. Niet in gevaar Het regime van Sadat was en is niet in gevaar. Alleen het le ger kan Sadat ten val bren gen. Sinds de dood van Na sser heeft het leger zich steeds meer afzijdig gehou den van de politiek. Maar Sa dats probleem werd toch steeds ernstiger. De kritiek sloeg aan bij grote lagen van de bevolking, die in al deze verschillende oppositiegroe pen verschillende aspecten van Sadats politiek terugvon den. De eenvoudige boer en de klei ne middenstander, beiden diep gelovig, komt gemakke lijk onder de indruk van de islamitische argumenten, ter wijl de gegoede burgerij en de intellectuelen zichzelf te rugvinden in de argumenten van de linkse oppositie. Een combinatie van al die ele menten, en dat hoeft hele maal geen georganiseerde sa menzwering te zijn, kan ook zijn weerslag binnen het le ger krijgen waar uiteindelijk ook mensen terug te vinden zijn uit dezelfde sociale lagen als in de burgermaatschappij. Sadat wilde niet graag rigoreus ingrijpen. Hij ziet zichzelf als een vader van een grote Egyptische verenigde fami lie. Een vader die het goed^ voor heeft met zijn kinderen en die hen zoveel mogelijk vrijheid wil laten. Onder de voorwaarde natuurlijk dat ze braaf zijn. Het image van de liberale pijprokende vader komt ook zijn pro-westerse politiek uitstekend van pas. Het verhoogt het vertrouwen in Egypte als een land dat de democratische beginselen hoog houdt. Ja-knikkers Een democratie is Egypte uiter aard niet De geheime politie speelt een belangrijke rol. Het parlement bestaat gro tendeels uit ja-knikkers. De pers wordt grotendeels door het gigantische overheidsap paraat gecontroleerd. Maar oppositie was mogelijk. En dat maakte Egypte tot het meest democratische Arabi sche land. Betekenen de nieuwe maatre gelen die het volk donderdag met een verpletterende meer derheid van 99,7 of 99.8 pro cent gaat goedkeuren nu dat het met het kleine beekje de mocratie m Egypte is afgelo pen? Niet noodzakelijk. Sa dat heeft dat afgelopen zater dag in zijn rede duidelijk ge maakt Hu heeft een groot aantal oppositieleiders achter slot en grendel gezet Hg heeft religieuze leiders, zowel moslims als kopten, de mond gesnoerd. Hij heeft de gele genheid aangegrepen om be halve met de ware vgand. de moslim-broeders en andere moslimfundamentalisten, ook met al zijn andere tegen standers van links en rechts af te rekenen, onder wie de koptische paus Shnuda. Maar hij heeft de socialisti sche oppositiepartij en de so cialistische nationale pro gressieve unie-partij (nasse- nstisch) met verboden. Falen Het kader voor de democratie blijft bestaan, waarschgnlijk om in een later stadium als de gemoederen wat bedaard zijn weer op te vullen Want een definitief om zeep helpen van de liberalisering zou voor Sa dat een toegeven zijn van ei gen falen. En dat de Rais het zoals gewoonlijk bij het rech te eind heeft, dat kan de Egyptische bevolking nu on gestoord lezen in de kranten aan wie geen versehgmngs- verbod is opgelegd JAAP VAN WESEL

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9