Apotheek op de computer Ba kaasm Motie gericht tegen musical Sint Jacobshofje: 300 jaar sociale woningen "Een soort geneesmiddelenpaspoort voor de mensen" Feest rond Hartebrug Leidse stadsrubriek Beestenspul: kind en dier centraal LEIDEN - Beestenspul, de die- renshow die jaarlijks in het laatste weekeinde van sep tember in de Groenoordhal- len in Leiden plaatsheeft, staat dit jaar in het teken van 'kind en dier'. Kinderen heb ben die dagen alle gelegen heid met vele soorten dieren kennis te maken. Zij kunnen deskundige voorlichting krij gen bij instellingen als de Dierenbescherming. Deze laatste organisatie wil de jon geren vooral wijzen op de verantwoordelijkheden die ze hebben als ze besluiten een dier in huis nemen. Niet minder dan zesduizend dieren, die men gewoonlijk niet onder één dak bijeen treft zullen nu op 14.000 m2 grond bij elkaar zitten. Hon den, katten, muizen, kippen, duiven, bijen, kleurmuizen enz. Kortom: van alles wat met het (huis) dier te maken heeft is er te zien. Beestenspul wordt op zaterdag 26 september geopend door Rien Poortvliet, o.a. bekend als tekenaar van dieren. Ook zal er een kind worden onder scheiden, dat zich dit jaar bij zonder verdienstelijk heeft gemaakt voor het dier. Feestelijke viering eeuwfeest LEIDEN - het St. Jacobshofje aan de Doezastraat. eertijds Koepoorts gracht, bestaat morgen driehon derdjaar. Vanzelfsprekend staan er verschillende feestelijkheden op het programma om dit te vie- Het was de koopman Gommarus van Crayenbosch, geboren in 1624, die het hofje stichtte. Een deel van zijn nalatenschap was voor die doeleinden bestemd. In ruil daarvoor moest het hofje dan wel de naam van zijn vader dra gen. Er was overigens ook een profiel getnaakt van de toekomstige be woners. Alleen "eerlijke, deugd zame en geschikte oude-man spersonen en getrouwde man nen met hun vrouwen of twee werden toegelaten. Het Sint Jacobshofje aan de Doezastraat. Regels zijn er altijd geweest. In 1789 werd nog bepaald dat "de inwoonders sullen niet vermo gen toe te laeten, dat iemand buyten het Hofje woonende een- ig waeter komt te haelen uyt de pomp van 't Hofje, ofte gedogen, LEIDEN - De computer is nu ook de apotheek binnenge drongen. Als eerste in Leiden is apotheker Broekhoff in de Havenapotheek met deze geautomatiseerde informa tieverwerkende apparatuur uitgerust. Niet omdat het zo leuk speelgoed is, maar om beter inzicht te krijgen over de voorgeschreven geneesmiddelen. Ook de administra tieve afhandeling van gegevens wordt door de computer ondersteund. er eenvoudiger op wordt, wat op den duur kostenbesparend zal gaan werken. Het werken met beeldschermen is zo langzamerhand een ver trouwd beeld aan het worden. Zo ook in de apotheek. Geen van de gebruikers of medewerkers zal na een inwerkperiode van een halfjaar het nut van een automa tiseringssysteem nog in twijfel trekken. Sterker zelfs, de waar dering groeit nog steeds. Al was het alleen maar omdat de etiket ten met mededelingen over het gebruik van de geneesmiddelen er kant en klaar uitkomen. De recepten die een apotheker in Nederland krijgt aangeboden moeten zes jaar worden be waard. Broekhoff heeft tiental len dozen met recepten in een in pandige ruimte opgestapeld. Die gegevens kan hij nu zonder pro blemen veel eenvoudiger orde nen en 'opslaan' in de computer. Het voordeel voor de patiënt is dat de computer bij elk volgend ingekomen recept onmiddellijk registreert of dat wel kan bij de al eerder verkregen geneesmidde len. Broekhoff: "Je hebt medicijnen die elkaar niet verdragen met al le nar^gevolgen van dien". De mensen die bij deze apotheek zijn aangesloten hebben dus in feite een soort geneesmiddelen paspoort. Een goed contact met de huisartsen in de omgeving is dan wel geboden. Gelukkig is dat er. Samen met apotheker Kok (aan het Rapenburg) wor den er regelmatig besprekingen gehouden met een groot aantal Leidse huisartsen. Beide apothe kers werken in loondienst bij een. stichting. Het voordeel voor de. apotheker is dat hij een betere voorlichting kan geven en zijn administratie Privacy De privacy van de patiènt houdt Broekhoff bij dit systeem nauw keurig in de gaten. "Ik registreer niet meer dan de gegevens die staan op de recepten en in feite al in apotheek aanwezig zijn. Al leen staan ze in de computer op een overzichtelijke wijze gerang schikt. In de computer staan ook alleen maar gegevens over het geneesmiddelengebruik opge slagen en geen medische infor matie van huisarts of specialist. Daarbij hebben alle mensen die in de apotheek werken, evenals artsen een medische zwijg plicht". De computeruitdraaien voor de statistieken van de ziekenfond sen worden door Broekhoff zon der de naam van patiënt en code verstrekt. Broekhoff: "Het com putersysteem op zich is volgens mij ook goed beveiligd. Onge wenste verstrekkingen uit een bestand zijn eenvoudig te voor komen met goede beschermende maatregelen: de nadruk moet dan worden gelegd bij het bin nentreden, hoe kom je bij de ap paratuur, daarna hoe kom je bij de gegevens. Bovendien worden aan het eind van de dag bij ons alle handelingen nog eens gecon troleerd via een door de compu ter geproduceerde daguitdraai. De mentaliteit onder de gebrui kers", meent Broekhoff. "moet zo zijn dat er niet ongelimiteerd ingestopt en uitgehaald kan wor den". SASKIA STOELINGA Apotheker Broekhoff: "Het systeem is goed beveiligd". dat iemand eenig linden komt blijcken op het blijckveld van het Hofje". In 1902 vermeldt het reglement dat 's avonds om tien uur de poort dichtgaat. Wie naar buiten wil moet daarvoor wel een zeer dringende reden heb ben. Het St. Jacobsgrachtje werd ooit door Jan Schaefer. toen nog staatsecretaris, de eerste sociale woningbouw in de geschiedenis genoemd. Die sociale functie is volgens het college van regenten nooit verloren gegaan. "Het Sint Jacobsgrachtje tracht ook nu nog zyn sociale functie waar te maken door het bieden van een veilig onderdak aan bejaarden". Waren er in den beginne zes huis jes en een regentenkamer, nu zijn er vijftien woningen en een zaaltje. Een verandering die voornamelijk in 1977 plaatsvond. Als eerste Leidse hofje werd het St. Jacobshofje in dat jaar volle dig opgeknapt. Die grondige opknapbeurt was mogelijk doordat het rijk bijna vijfenzeventig procent van de kosten vergoedde. Tijdens de heropening zei de al eerder ver melde Jan Schaefer, bij wijze van verantwoording: "Iedere tgd heeft zijn historie. Laat die van onze generatie niet zo zijn, dat we alleen maar hebben afgebro ken wat vorige generaties heb ben opgebouwd". Wat betreft het programma: om tien uur zal morgen in het hofje de Heilige Mis worden opgedra gen door de bisschop van Rotter dam Mgr. Dr. A.J. Simons in con celebratie met Pastoor drs. A. Bromfietser raakt gewond LEIDEN - Een 16-jarige bromfiet ser uit Leiden is gistermorgen met een hoofdwond en diverse schaafwonden over het hele li chaam overgebracht naar het AZL. De jongeman, die uit de Lusthoflaan kwam en de Bern- hardkade opwilde verleende geen voorrang aan een auto die van rechts kwam. Deze 22-jarige bestuurder, eveneens uit Leiden kon de bromfietser niet meer ontwijken. Zowel auto. als brom fiets zijn aan de voorkant flink beschadigd. Inbraak in woning LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Paul Krugerstraat is een bontjas, een gouden vijfje, een horloge en vierhonderd gul den aan buitenlands geld meege nomen. De inbreker moet op de dag, via een tuimelraampje aan de achterkant van het pand zijn binnengekomen. Vreeburg van de Lodewijkparo chie. De lunch zal worden gebruikt op de rondvaartboot die met bewo ners en regenten een uur lang de Leidse wateren bevaart 's Mid dags om drie uur zal de burge meester van Leiden Mr. C.H. Goekoop een feestrede uitspre ken. De herdenking wordt beslo ten met een receptie; alle bewo ners van de Doezastraat zijn hier voor ook uitgenodigd. LEIDEN - De voltooiing van de restauratie van zowel de Hartebrugkerk als het orgel in de kerk aan de Haarlem merstraat wordt gevierd met diverse festiviteiten. Het pro- gramme voor de komende weken ziet er als volgt uit: zondag 13 september: orgelin wijding door de bisschop vgn Rotterdam, mgr. dr. AJ. Si- monis; orgelconcert met het dames- en herenkoor onder leiding van dingent-organist Jan Schmitz. Aanvang 15.00 Woensdag 16 september: rond leiding schoolkinderen in de kerk. Aanvang 14.00 uur. Zaterdag 19 september: open huis met een tentoonstelling van kerkhistorische gege vens en bezittingen die voor het eerst aan de buitenwacht worden getoond. Leerlingen van Jan Schmitz bespelen het orgel dat tevens bezich tigd kan worden. Over de res tauratie van het orgel wordt een diaserie vertoond. Aan vang 14.00 uur. Zondag 20 september: plechti ge hoogmis met assistentie van de Deken van Leiden en oudparochiepriesters. De kleine orgelsolo van Haydn wordt gespeeld. Aanvang 10.45 uur. 's Middags in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare: receptie van 12.30 tot 14.30 uur. Woensdag 23 september rond leiding jongeren en belang stellenden in de kerk met to renbeklimming. Aansluitend een feestelijke avond in de Roman us zaal met o.a. disco en bingo. Aanvang 19.00 uur. Zondag 27 september, eucha ristieviering om 10.45 uur met medewerking van jonge renkoor "De Overbrugging" en aansluitend feestelg k sa menzijn voor alle parochia nen in het Antonius Clubhuis van 12.30 tot 15.00 uur. Ook is er daar een fototentoonstel ling te bezichtigen. door René van der Velden Jaap Visser Op ledenvergadering PvdA LEIDEN - Op de komende leden vergadering van de PvdA zal een voorstel worden ingediend de vier voorstellingen van de Zuid- Afrikaanse musical "Ipi Tom- bi" in de Leidse Schouwburg niet door te laten gaan. In de mo tie wordt de gemeenteraadsfrac tie van de PvdA verzocht er bij het gemeentebestuur op aan te dringen deze musical in Leiden niet te laten opvoeren. Volgens de indiener van de motie, Tan T.H., zijn er verschillende re denen te noemen om de voorstel lingen te annuleren. Zo refereert hij bijvoorbeeld nog eens aan de resolutie, die op 15 december 1979 in het Waaggebouw werd aangenomen door alle 'progres sieve partijen. Daarin werd o.a. aangedrongen "bij de Leidse instellingen en be drijven alle contacten met Zuid- -Afrika, die het apartheidsre giem ondersteunen of door het regiem als ondersteuning uitge legd kunnen worden, te verbre ken en te vervangen door contac ten, die een steun betekenen voor de bevrgdingsstrnd in Zuid-Afrika". Een andere reden die Tan T.H. aan haalt heeft betrekking op het feit dat een meerderheid van de tweede kamer onlangs heeft be sloten het culturele vedrag met Zuid-Afrika op te zeggen op grond van de rassenpolitiek van dat land. Verder schrijft de indiener van de motie: "De Zuid—Afrikaanse musical "Ipi Tombi" geeft een volledig vertekend beeld van het apartheidssysteem: het levén in de "townships" en in de Bantus- tans wordt voorgesteld als een wervelend bestaan vol van mu ziek en dans, hetgeen doet voor komen alsof de zwarte bevolking graag naar de "thuislanden" te rugkeert". Hofjes-leed Carla Bouter uit de Paviljoens hof ligt overhoop met de drie gebroeders Luxen uit Reeu- wijk. Dit drietal is eigenaar van het achter de Stations weg gelegen hofje. Volgens Carla Bouter worden de 33 hofjeswoningen door de eige naar verwaarloosd. Samen met haar advocaat mr. Hes- kes zal zij de Reeuwijkse huisbazen voor de kanton rechter dagen. Carla Bouter verdenkt de Lu- xen-broeders ervan de bewo ners van het in 1950 gebouw de hof te treiteren zodat zij uiteindelijk hun goedkope huurhuisjes zullen ontvluch ten. Zij is er van overtuigd dat de broers het Paviljoens hof willen verkopen. Evenals het omvangrijke pand Sta tionsweg 25, waarachter het Paviljoenshof ligt. Dit pand. dat ook eigendom is van de gebroeders Luxen, wordt ge huurd door de universiteit en staat voor een bedrag van rond de een miljoen gulden te koop. Carla Bouter woont ruim zes jaar in het Paviljoenshof en in al die tijd is er volgens haar vrijwel nooit iets aan onder houd gedaan. "De dakgoten en daken lekken. De stortbak in de wc is helemaal verroest. Ik ben elke keer weer bang dat ik die bak op m'n hoofd krijg. Bovendien zijn de riole ringen helemaal verrot. Laatst kwam hier een nieuwe bewoner en die had ontdekt dat er van de elektrische be drading niets klopte. Volgens hem stond er op drie draden tegelijk spanning. Levensge vaarlijk natuurlijk. Ik heb toen een inspecteur van het energiebedrijf laten komen en die heeft van alle 33 wo ningen de elektrische instal laties afgekeurd". De klachten van de Paviljoens hof-bewoners zijn doorge- Carla Bouter in het volgens haar door de Luxen-broeders verwaarloosde Paviljoenshof. speeld naar de huuradvies- vindt dat de bewoners geen huurverhoging hoeven te be talen. Carla Bouter: "On- danks deze uitspraak van de huurcommissie en ondanks dat Bouw- en Woningtoezicht onze huisbazen achter hun broek zitten gebeurt er niets. Af en toe komt een van de drie, J.F. Luxen, een kijkje nemen en belooft dat er wat zal gebeuren. Soms wordt dan de straat opengebroken en even later weer dichtge gooid zonder dat er iets is ge beurd. Maar volgens meneer Luxen is dan de riolering ge repareerd". Carla Bouter beweert in zes jaar tijd voor ongeveer dui zend gulden te zijn opgelicht door het Luxen-drietal. "De energie die door het energie bedrijf wordt geleverd heb ben zij doorverkocht voor een veel hoger tarief. Ik heb uitgerekend dat ik in zes jaar ongeveer duizend gulden te veel heb betaald. Dat geld wil ik terugkrijgen via de kan tonrechter. Bovendien hoop ik daar te bereiken uat de Een HB-bewaker houdt een oogje in het zeil bij het nog ongepantserde postkantoor aan de Gerestraat. elektrische leidingen worden vernieuwd'.'. J.F. Luxen beweert dat er met de elektrische leidingen niets aan de hand is. "Alle wonin gen zijn door een erkende in stallateur doorgemeten. De leidingen zijn allemaal goed. Alleen blijkt er iets mis te zijn met de grondkabel. Dat moet worden verholpen. Van mas sale klachten van bewoners uit het Paviljoenshof weet ik trouwens niets. Ik heb alleen de nodige klachten gekregen over mevrouw Bouter. Enke le bewoners voelen zich door haar bedreigd. Zij zou nogal wat overlast veroorzaken in het Paviljoenshof Aan verkopen van het Pavil joenshof zegt J.F. Luxen he lemaal niet te denken. "Die huurders mogen van ons big- ven zitten. Wij zien het hele maal niet zitten om die pan den te verkopen. Mevrouw Bouter zit echt de boel op te Luxen reageert verbaas wan neer hij hoort dat het duo BouteriHeskes hem voor de kantonrechter wil slepen. "De kantonrechter? Volgens mij is ze niet goed bij haar hoofd. Maar ze doet maar..." Ongepansterd Tante Pos heeft de gebroeders Hoogenboom in de armen ge sloten. De bekende bewakers Bob en Rodi Hoogenboom uit Badhoevedorp bewaken sinds kort ten aantal PTT-fi- lialen in het Haagse en Leid se postdistrict. Zowel de PTT-directie als de HB-bewakings-directie doen nogal geheimzinnig over hun relatie. Deze relatie is ont staan naar aanleiding van en- kele overvallen op Haagse post agentschappen waarbij gewonden zijn gevallen. Bijna alle PTT-ftlialen zgn te genwoordig voorzien van ge pantserd glas zodat gewapen de overvallers weinig onheil kunnen stichten. Maar bg het personeel van de nog onge- pantserde postkantoren schijnt de schrik van de Haagse overvallen er nog flink in te zitten. Vandaar dat de PTT-top be sloot om deze kantoren tgde- lijk met professionele bewa kers te bemannen. Wanneer ook deze kantoren bezoek hebben gekregen van de glas- handel zullen de HB-bewa- kers weer de aftocht blazen Volgens directeur- Jansen van het Haagse-postdistrict is dit een kwestie van paar maanden Daarna zal tante Pos haar geheimzinnige rela tie met Bob en Rodi Hoogen boom verbreken. WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1981

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3