Formatie loopt vertraging op Lotteinevnj ook dan Douwe Egberts. cc Wet verbiedt discriminatie Politie pakt betogers op Uitgifte spaarbrieven wordt geregistreerd Bejaardenzorg moet zuiniger Stelling berispt Minister De Ruiter eist meer geld Acteur pleegt steunfraude DINSDAG 8 SEPTEMBER 1981 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - Om belastingliaude met spaar- bewijzen aan toonder tegen te gaan hebben minister Van der Stee en staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën gisteren een wetsontwerp b.j de Tweede Kamer ingediend. Het wetsontwerp vormt het sluitstuk op de overeen komst die de Nederlandsche Bank in april met het bank- en effectenwezen heeft gesloten over de uit gifte. het verhandelen en de verzilvering van spaar- bewijzen aan toonder. Volgens diehovereenkomst zullen banken en de effectenhandel bij transacties met spaarbewijzen registratienota's opmaken De banken zijn verplicht die nota's aan de belasting dienst ter inzage te geven als deze daarom vraagt. Men beraadt zich nog over de vraag hoc en in welke mate de belastingdienst van die mogelijkheden ge bruik zal maken. Tevens moet worden overwogen of men de banken en effectenhandelaren schriftelijk de geregistreerde gegevens aan de belastingdienst moet laten verstrekken, aldus het ministerie van fi- DEN HAAG (GPD) - Geld zal de grootste rol spelen als het gaat om het bepalen van het bejaar denbeleid door de overheid voor de komende jaren. In een nog niet gepubliceerde regeringsnota ..Bouwstenen voor een ouderen beleid" wordt berekend wat het kost om het bejaardenbeleid (op vang in verpleeghuizen, zorg aan huis en dergelijke) in stand te houden, te verbeteren of eventu eel in te krimpen. De nieuwe regering moet hieruit nog een keuze maken. Besloten is echter al om te zoeken naar mogelijke bezuinigingen op de zorg voor bejaarden. Dat valt op te maken uit de woorden van dr G. Hendriks, directeur-generaal maatschappelijke ontwikkeling van het ministerie van CRM Hij sprak vanmorgen in Utrecht op een studiebijenkomst „Ouder worden onderzocht". Hendriks legde er de nadruk op dat bejaardenbeleid meer nog dan voorheen gekenmerkt moet worden door deelneming in de discussie door de ouderen zelf en aanvaarding van bejaarden door de maatschappij. Dat aan dat laatste nogal wat schort, blijkt volgens hem uit de maximale leeftijd die vaak wordt gesteld voor functies of vertegenwoordi ging in besturen of comissies. Wie ouder is dan 65. soms 70 mag niet meer meedenken Hendriks: „Het meest knellende dat onze ouderen in de samenle ving van vandaag ervaren, is dat over hen en zonder hen wordt beslist. Dat niet bejaarden uitma ken wat goed voor hen is en dat iemand na het beëindigen van zijn functie maatsi happclyk bui ten de samenleving staat". De overheid, namens wie Hendriks sprak, kan er volgens de direc teur-generaal wel iets aan doen. Vooral gemeenten en provincies zouden bejaarden meer moeten betrekken bij het plannen en or ganiseren van de ouderen-voor- zicningen. Hendriks vindt ook dat het onderscheid in bejaar den- en algemene voorzieningen moeten verdwijnen. Bepaalde fa ciliteiten die in bejaardencentra zijn. zouden bijvoorbeeld ook voor jonge mensen toegankelijk moeten zijn. Verder denkt Hendriks aan meer kleine bejaardencentra on het aanstellen van meer wijkbejaar- denverzorgers. Onderlinge in plaats van professionele hulp moet gestimuleerd worden, meent Hendriks. Hij ziet in dat verband veel in praktische hulp. zoals het verstrekken van maal tijden en aanpassing van wonin gen. DEN HAAG (GPD) - Minister de Ruiter van justitie heeft gisteren samen met staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters het wets ontwerp Gelijke Behandeling ge presenteerd. In de wet wordt on redelijke discriminatie op grond van geslacht, huwelijkse staat of homofilie verboden. Dat bete kent dat het in principe niet lan ger wordt toegestaan verschil te maken tussen man of vrouw, echtparen of alleenstaanden, he- terofielen en homofielen. Dat is een algzmene bepaling. Meer in het bijzonder regelt de wet discriminatie in het arbeids recht (bij sollicitaties, aanstel ling. promotie, salaris), behande ling door de overheid, bedrijfsle ven (reclame), verenigingen (toe laten als lid), scholen en dergelij ke. Een commissie van deskun digen zal gaan toezien op hand having van het discriminatiever bod. Strafsancties zijn in de wet niet opgenomen. Uitspraken van de commissie zijn in conflictge- vallen niet bindend. Minister De Ruiter hoopt dat by een conflict redelijke overtui ging van de commissie genoeg zal zijn. In voorkomende geval len kan wel de gewone rechter ingeschakeld worden om de te genpartij te dwingen of om een schadevergoeding te krijgen. Dat kan bijvoorbeeld in ontslag kwesties. Praktijk In de dagelijkse praktijk zal de wet, als ze ongewijzigd wordt aangenomen, niet zo heel veel veranderingen brengen. Be staande wetten waarin, om wat voor reden dan ook, nog discri minerende bepalingen zijn opge- blijven gelden. Het voorontwerp Gelijke Behande ling zal ook daarom niet zo ingrij pend werken omdat de regering zich terughoudend heeft opge steld bij de verbodsbepalingen. Er is op de algemene regel van dis criminatieverbod ruimte gelaten voor allerlei uitzonderingen. Dis criminatie mag als dat achter standssituaties kan opheffen, als de zedelijkheid in het geding is (aparte kleedhokjes in zwemba den) of als het geslacht al te be palend is (in de gezondheidszorg of bij sport en spel). Uitzonderin gen ook als het om verenigings recht gaat. In principe mag een vereniging vrouwen of mannen niet zomaar weigeren. Vrouwen cafés echter mogen ook in de nieuwe wet mannen tegenhou den omdat het gaat om ideële, beargumenteerde overwegingen Privésfeer De regering is ook nogal terughou dend geweest bij het verbieden van ongelijke behandeling om dat, zoals minister de Ruiter, aangaf zo'n wet „sterk ingrijpt in WEERRAPPORTEN l«ï s Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo |E Parijs z Wenen Casa Blanca Las Palmas Tel Aviv Tunis bew. 25 14 0 bew. 26 15 0 regen 26 10 0.1 nweer 25 16 0 bew. 25 14 0 bew. 25 17 0 bew. 24 15 0 bew. 22 17 0 bew. 25 17 0.1 regen 21 13 0.2 ïwolkt 26 19 0 bew. 24 13 0 mist 29 18 1 r bew. 26 16 0 regen 25 12 0.1 bew. 27 14 0 15 25 10 half bew. waar bew. onbewolkt onbewolkt half bew 24 15 0.3 34 16 0 29 18 0 het persoonlijk leven en denken van de burgers". Algemeen prin cipe zal zijn dat ongerechtvaar digde discriminatie bestreden kan worden met de nieuwe wet als extra wapen. De commissie van deskundigen zal een grote rol spelen bij het al dan niet erke- nen van gerechtvaarigd of onge rechtvaardigd verschil. De commissie kan te hulp worden geroepen als iemand of een groep denkt dat de bedoelde dis criminatie in het spel is. De com missie krijgt bevoegdheden zo'n zaak te onderzoeken en een uit spraak te doen. Zoals gezegd, is die uitspraak niet bindend, maar minister de Ruiter liet er geen twijfel over bestaan dat zijns in ziens vooral de overheid zelf zich zal dienen te houden aan zo'n uit spraak. De regering werkt er overigens aan om homofielen extra bescher ming te geven door ophitseniwel in het Wetboek van Strafrecht onder te brengen. Dat gebeurt in art. 137c, waarin nu al strafbaar is gesteld het opzettelijk beledigen van mensen wegens hun ras, godsdienst of levensovertuigng. Daar wordt dan homofilie aan toegevoegd. Staatssecretaris Kraayeveld (erm) en minister De Ruiter (justitie) tij dens de presentatie van het wetsontwerp. Kernafval gelost ZEEBRUGGE (GPD) - De Belgische Rijkswacht heeft gisteravond in Zeebrugge vijftig betogers opgepakt, die protesteerden tegen het dum pen van kernafval in zee. Eerder op de dag waren drie actievoerders afgevoerd, nadat ze hadden geprobeerd een politie-afzetting op de ha- vendam te doorbreken. Na dit incident, waarbij harde klappen vielen, bleef het geruime tijd rustig, maar omstreeks tien uur viel een honderd tal politieagenten onverwacht een café binnen waar de vijftig actievoer ders beraadslaagden. Iedereen werd meegenomen. De havendam, waaraan sinds gistermorgen de vrachtschepen „Louise Smits" en „Kirsten Smits" liggen afgemeerd, werd hermetisch afgeslo ten. Vanmorgen vroeg arriveerden de twee eerste treinen met laag- radioactief afval, afkomstig uit het Studiecentrum voor Kernenergie in Mol, op het havenplateau. Direct werd begonnen met het overladen van de met beton ommantelde vaten in de twee vrachtschepen. In de loop van de dag worden in Zeebrugge nog drie treinen met kernafval gelost. Morgen wordt de zesde en laatste trein verwacht. Vermoedelijk kunnen de Louise Smits en de Kirsten Smits nog voor het weekeinde vertrekken naar de „stortplaats" in de Atlantische Oceaan. De schepen worden gevolgd door de Sirius, het actieschip van Green peace. dat het dumpen van het kernafval wil verhinderen. De Sirius mocht de haven van Zeebrugge niet in en ligt nu in Ostende. Verwacht wordt, dat de Belgische milieu-organisaties de komende dagen by her haling zullen proberen het transport te vertragen. bew. 26 21 half bew. licht bew. half bew. DEN HAAG (GPD) - Een woord voerder van Den Uyl heeft giste ren tegengesproken dat de PvdA-fractieleider in de formatie een concessie zou hebben ge daan op het gebied van de kern wapens. Volgens onbevestigde berichten zou Den Uyl onder druk van Van Agt, Lubbers en Terlouw een milder standpunt hebben inge nomen over de plaatsing van kruisraketten op Nederland grondgebied. Hij zou daartoe zijn brief van 11 augustus over dit on derwerp aan de informateurs Kremers en Van Thijn in status hebben verlaagd. In die brief staat dat de PvdA-mi- nisters in het nieuwe kabinet bij een beslissing over de kruisra ketten "uiteindelijk" het afwij zende PvdA-program zouden volgen. In het regeerakkoord wordt slechts gezegd dat het ka binet zelf tijd en inhoud van de beslissing zal bepalen. De brief van Den Uyl behoort nu wel tot de formatiestukken maar niet tot het formatie-akköord Dat kan ook niet omdat er op dit punt geen echte overeenstem ming bestaat. Volgens de PvdA- woordvoerder wil dat echter niet zeggen dat de PvdA-ministers niet aan de brief van Den Uyl ge bonden zouden zijn. "Het" gaat niet om de status van dat stuk maar om het politieke feit dat de ministers zich aan die brief zul len houden", zei hy. Het PvdA-bestuur heeft zich even eens op dit standpunt gesteld, zo blijkt uit de brief die het bestuur heeft geschreven voor het bui tengewoon congres van de PvdA dat morgen "ja" of "nee" moet zeggen tegen het resultaat van de kabinetsformatie. In die brief staat dat de formulering in het regeerakkoord over de kruisra ketten uitdrukkelijk ruimte laat voor eenzijdige stappen. Het PvdA-bestuur vindt overigens, zoals gisteren al in deze krant werd gemeld, dat het buitenge wone congres "ja" moet zeggen tegen het nieuwe kabinet Al spreekt het bestuur zich wel ne gatief uit over het ontbreken van harde afspraken wat betreft de sluiting van de twee kerncentra les en de achteruitgang in koop kracht voor de minima met een procent. De afspraak in het regeerakkoord op het punt van de koopkracht noemt het PvdA-bestuur de on dergrens". Indonesië verbiedt adoptie kinderen DEN HAAG (ANP) Veertig tot vijftig Nederlandse kandidaat- pleegouders zijn getroffen door het besluit van de Indonesische regering, de adoptie van Indone sische kinderen in Nederland on mogelijk te maken tot een "voor allen bevredigende oplossing" is gevonden voor de 'Kurniawati zaak". Dit heeft een woordvoer der van de Indonesische ambas sade in Den Haag meegedeeld. Indonesië heeft stichtingen die be middelen bij de adoptie van In donesische kinderen en "Neder landse autoriteiten" gevraagd hun goede diensten te verlenen bij het vinden van een oplossing, aldus de woordvoerder. In de toekomst zouden adopties van Indonesische kinderen slechts via bemiddelingsbureaus en niet via het particulier initiatief tot stand moeten komen. Volgens het Bureau voor Interlan delijke Adoptie (BIA) in Den Haag, dat vorig jaar bemiddelde bij de overkomst van ongeveer honderd Indonesische kinderen, betreft de maatregel alleen Ne derland. Vorig jaar werden vol gens de ambassade zeshonderd Indonesische kinderen in Neder land geadopteerd. DEN HAAG (ANP) - Secreta ris-generaal drs. G. H. J. M. Peijnenburg van het ministe rie van defensie heeft lucht machtkapitein Meindert Stel ling gisteren in een gesprek meegedeeld een aantal uit spraken van Stelling tijdens tv-opnamen "onverenigbaar met zijn positie van officier en beleidsmedewerker van het ministerie" te vinden.. Stelling krijgt binnenkort een brief waarin Peijnenburg dit bevestigt. Die brief gaat in Stcllings personeelsdossier en speelt een rol bij de beoor deling van de verdere loop baan van de luchtmachtoffi cier en atoompacifist. De opmerkingen die Stelling maakte tijdens opnamen voor een VPRO-discussie over de kernwapens, en die drs. Peijnenburg "onverenig baar" vindt, komen er op neer dat premier Van Agt tij dens het kernwapendebat in 1979 loog, defensievoorlich ting bedrog pleegt en de Ho ge Raad rechtspraak bedrijft die overeenkomsten vertoont met die van de nazi-recht spraak. Stelling zegt in een reactie dat hy de brief van Peijnenburg als een aantasting van de vrijheid van meningsuiting" zal beschouwen. De kapitein zal in beroep gaan. DEN HAAG (GPD) - Op de valreep van het kabinet-Van Agt II zijn toch weer nieuwe vertragingen ontstaan. Gisteren maakte kandidaat-minister van justitie mr. J. de Ruiter (CDA) bekend dat hij alleen opnieuw minister wil worden als hij de zekerheid krijgt dat er voldoende geld zal zijn voor de rijkspolitie en het gevangeniswezen. vraagd. wjj| cda-vice-voorzitter Piet Overigens heeft ook de sociahsti- van Zeil staatssecretaris op eco- sche 'kandidaat-minister voor nomische zaken (o.a. midden- en CRM. de Rotterdamse burge- kleinbedrijf! wordt Onzeker is meester André van der Louw Deze eisen van De Ruiter vertraag den de voortgang van de werk zaamheden van formateur Van Agt. Ook PvdA-kandidaat-minis- ter Van der Louw (CRM) heeft nog niet definitief ja gezegd. Hij zal pas beslissen tijdens het con stituerend beraad van de nieuwe kabinetsploeg. de oprichtings vergadering die aan de beëdiging voorafgaat. Het is onzeker of dat beraad nog vandaag kan begin- De Ruiter, ook nu al minister van justitie, legde zijn bezwaren op tafel in het gesprekje dat hy - evenals de andere CDA-kandida- ten - met formateur Van Agt had De Ruiter wil „enig betrouwbaar vooruitzicht voor de financiële ruimte op zijn departement", al dus de CDA-woord voerder In politiek Den Haag heette het gisteravond vooral dat De Ruiter de garantie wil dat de uitbreidin gen van de rijkspolitie, die zijn voorzien in de justitie-begroting van het demissionaire kabinet, ook in het nieuwe kabinet uitge voerd kunnen worden. Na het onderhoud met Van Agt stuurde deze een briefje aan CDA-fractieleidcr Lubbers, die De Ruiter voor de post van justi tie heeft voorgedragen. Het was aan Lubbers om deze problemen op te lossen. Volgens de CDA-woordvoerder vindt Lubbers de eisen van de kandidaat-minister „in beginsel redelijk". Lubbers heeft daar aan toegevoegd het vertrouwen te hebben dat deze kwestie „zich laat regelen". Van de gekke In PvdA- en D'66-kringen werd overigens afwijzend gereageerd pp de wensen van De Ruiter. „Het is van de gekke dat een mi nister in deze fase nog de kans krijgt nieuwe wensen op tafel te leggen", zei een van de progres sieve kandidaat-ministers desge- nog geen definitief .ja" gezegd. Van der Louw had tot gisteren be- denktyd gevraagd om eerst in zicht te verkrygen in de financië le gegevens van het departement van CRM. Die heeft hij inmid dels gekregen. Van der Louw wilde duidelijkheid over de om vang van eventuele bezuinigin gen op zyn toekomstige departe ment. De gebeurtenissen rond De Ruiter hebben de formatie wel ver traagd. Het uitstel betekent dat het consti tuerend beraad niet eerder dan vandaag, en mogelijk zelfs pas morgen kan beginnen. Dat zou kunnen betekenen dat het be raad niet is voltooid voor het bij zondere PvdA-congres. dat hot regeerakkoord en de zetelverde ling morgenavond moet goed keuren. Behalve De Ruiter ontving forma teur Van Agt gisteren ook de an dere kandidaat-ministers van het CDA mevr. Til Gardeniers-Bc- rendsen (volksgezondheid en mi lieuhygiëne). drs. J de Koning (landbouw cn visserij) en drs C P. van Dijk (ontwikkelingssa menwerking). Kandidaat-minis ter mr. A. van der Stee (finan cien) was vorige week al ontvan gen Er zyn nog geen definitieve beslui ten gevallen over de staatssecre tariaten van het CDA. Definitief zijn slechts de staatssecretaris sen H. de Boer (CRM). W. Dect- man en A. Hermes (beide onder wijs) en G. van Leyenhorst (min derheden). Het Tweede-Kamerlid mr. H van den Broek wordt waarschijnlijk staatssecretaris van buitenland se zaken (Europese zaken), ter- nog wie staatssecretaris van de fensie (personeelszaken) wordt. Het wordt of een rechtstreeks CDA-lid. of een ARP er In dat laatste geval is mr Jan-Nico Scholten de eerste kandidaat. Bij dé verdeling ian de rtiitmcra tariaten speelt voor het CDA het probleem van de „bloedgroe pen" Bij dc bovenstaande verde ling zou slechts één van de zeven CDA staatssecretarissen een ex- ARP'er zijn (tegen 2 ex-CHU'ers. drie ex KVP'ers en een direct CDA-lid» Daarentegen zitten in het kabinet twee cx-ARP-minis- ters, terwyl de ex-CHU er maar één leve rt Waardig WD-leidc r Wiegel zei maandag in een radiogesprek, dat de WD in de Tweede Kamer een „waardi ge oppositie zal voeren „Met za- kehike argumenten Staan ach ter het beleid van de regenng als we het daarmee eens zyn en dat beleid kritiseren als we het er mot mee ei-ns zijn" ..ldus Wiegel AMSTERDAM (ANP) - Een 49-ja- ng acteur regisseur uit Laren is gisteren door de politierechter in Amsterdam veroordeeld tot één maand voorwaardelyke gevan genisstraf met een proeftijd van twee jaar wegens steunfraude Dc acteur was ten laste gelegd dat hy in drie jaar tyd in totaal elfduizend gulden aan ww-uitke- ringen had opgestreken, terwyl hij daarnaast geld verdiende met werk voor de VARA. TROS en KRO en met het maken van een reclamespot ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7