Wil NVSH overleven dan moet fors het mes erm dat Ockels: Zeker weten doe ik het nog BnnKmanni passage Tekort van anderhalf miljoen gulden Interview ontbreekt er noq aan... een ZAAK VOOR MOEDER EN BABY DINSDAG 8 SEPTEMBER 1981 VARIA PAGINA 15 Door Carlo Nagel DEN HAAG - De Nederlandse Vereniging voor Se- xuele Hervorming voorziet dit jaar een exploitatie tekort van anderhalf miljoen gulden. Om zo'n te kort volgend jaar te vermijden, zal er drastisch wor den gesnoeid in de uitgaven. Zo zullen er zestien van de dertig werknemers op het centrale kantoor in Den Haag worden ontslagen en zullen de meeste van de twintig panden in het land worden verkocht aan de Dr. J. Rutgersstichting, met wie al een prin cipe-overeenkomst is gesloten. Ook zal het maand blad Sextant vanaf januari '82 nog maar eens per twee maanden verschijnen. Dan zal bovendien voor advies en hulp aan de NVSH moe ten worden betaald, „want", zo zegt publiciteitscoördina- tor Hans E. Charlouis, „men sen die in discussiegroepen over hun eigen seksualiteit praten, mogen best zelf wat betalen. Wij kunnen niet lan ger alles uit eigen zak finan- Voor het eerst in haar bestaan gaat de NVSH ook (project- ïsubsidies vragen aan het mi nisterie van CRM, vooral om in de regio de professionele krachten die het werk van vrijwilligers ondersteunen, te kunnen behouden. Tijdens de NVSH-verenigingsraad uitte een van de leden overi gens de zorg dat de vereni ging „dan wel zal worden in gekapseld". Verder overweegt de NVSH een contributieverhoging van 45 naar 50 gulden per jaar en zal zij de verkoop van voorbehoedmiddelen wat krachtiger ter hand nemen. Charlouis: „Onze condooms zijn van topkwaliteit. Daar moet meer afzet voor te vin den zijn. Ik denk aan drogist en supermarkt. Zeker, de ver koop is uit dienstverlening ontstaan, maar waarom zou den we niet streven naar wat winst nu we het ons niet lan ger kunnen permitteren om er geld op toe te leggen". De Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming is vooral in de problemen ge raakt door het gestage leden verloop. In 1965 werd met meer dan 205.000 leden de ab solute top bereikt. Sindsdien is het ieder jaar met een pro cent of twaalf gedaald tot 27.000 leden nu. „Het gekke is", zegt Charlouis. „dat er net zoveel leden verdwijnen uit afdelingen die zo dood zijn als een pier als uit afde lingen die pruttelen van acti viteit". Uiteraard vrezen de NVSH-be- stuurders dat de besnoeiings maatregelen nog meer leden zullen wegjagen. Nog maar de helft van het aantal Sex tants per jaar, hulpverlening die betaald moet worden en contributieverhoging lijken een slechte basis voor leden werfacties. „En toch is dat precies wat we gaan doen", zegt Charlouis. „We moeten het nu hebben van mensen die uit principië le overwegingen lid willen worden, mensen die achter onze idealen staan, maar die tot nu toe altijd te lui zijn ge weest om zich te melden. Ma rianne de Graaff, die ook in de publiciteitscommissie van de NVSH zit. vult aan: „Net als bij de VPRO indertijd. Er kwam een ledentoeloop toen het ernaar uitzag dat de om roep anders zou verdwijnen" De NVSH is na de oorlog (1946) voortgekomen uit de Nieuw- Malthusiaanse Bond, die al vanaf 1881 bestond en die zich vooral toelegde op het propageren van voorbehoed middelen. Zeker in die tijd een omstreden zaak. Op een congres in de jaren '20 in Ne derland zou van dc NMB nog in hel openbaar zijn gezegd: „Liever ontslag, ziekte, sterf te, proletarisering of hongers nood dan neo-Malthusianis- Publiciteitscoördinator Hans E. Charlouis van anti-conceptie te zijn. „De rubberclub", werd wel smalend gezegd. Toch was het juist de vraag naar, de be hoefte aan condooms, in het begin van de jaren '60 naar de pil. die de NVSH grote bloei bezorgden. Charlouis: „Condooms moch ten in die tijd nog niet wette lijk worden aangeprezen. Wij hebben ervoor geknokt om dat veranderd te krijgen. waarbij we heel bewust ons monopolie opgaven. Wij wil den niet dat de mensen in het donker naar onze consultatie bureaus moesten blijven slui pen. Nu zijn voorbehoedmid delen overal verkrijgbaar, kan de vrouw voor de pil bij haar huisarts terecht". Het is geen 'must' meer om lid van de NVSH te zijn. Honderd jaar geleden ging het al om voorbehoedmiddelen. Tien jaar terug vormden sek suele vrijheden als groepssex en partnerruil het 'image' van de NVSH. De huidige activi teiten van de vereniging zijn samen te vatten in drie hoofdgroepen: hulpverlening in de vorm van telefoondien sten en allerlei praatgroepen, maatschappelijke actie, zoals het vechten tegen de onder drukking van minderheden: en tenslotte, wat Charlouis noemt 'de ontmoeting' - het realiseren van een stukje ei gen seksualiteit. Hans Charlouis: „We zijn nog steeds een omstreden vereni ging. Dat moeten we blyven ook. Tegen schenen schop pen. andere dingen propage ren. Volwassenen, die kinde ren maar onschuldig vinden en voor wie sex begint op de trouwdag, zijn onze vrienden niet. Fabrieksmeisjes die als hoogste ideaal hebben om te trouwen en kinderen te krij gen, staan niet te dringen om lid van de NVSH te worden". Hij vindt dat in Nederland veel idealen vooral met de mond worden bieden. „O we zijn zo tolerant. Maar vraag eens aan buitenlanders of ze het hier zo gemakkelyk hebben. Ho mofilie mag. Tot je zoon zegt dat-ie het is. Dan ga je naar de huisarts om te vragen of daar wat aan te doen is. Vrouwen mogen werken, maar ze moe ten niet toevallig je baas zijn. Misschien dat er n ding is be reikt: dat niet meer openlijk wordt geschamperd over ho mo's of travestieten. Dat kan tegenwoordig gewoon niet Volgens hem worden mensen nu lid van dc NVSH „om de tolerantere sfeer die ze bij ons treffen. Omdat ze kunnen praten over een vriendin en dan niet worden uitgekotst. We denken na over relaties en seksualiteit, over emoties die loskomen.". Hij legt - namens de NVSH - het verwijt naast zich neer dat in discussiegroepen veel te afstandelijk zou worden gepraat over randverschijn selen als pedofilie en trans- seksualiteit. „Ik weet wel: binnen de vereniging zijn al lerlei meningen denkbaar. Er zijn zelfs leden, die zich van twee jongens die op een feestje met elkaar dansen af vragen 'moet dat nou'. Ik vind van wel. Moeten we zul ke jongens soms naar een nichtentent verbannen". „Zo zijn er wel degelijk ook mensen die worstelen met het feit dat ze pedofiel of transseksueel zijn. die daar samen over willen praten. En dan zit je weer in de taboe sfeer. Je zou alleen worden getolereerd als je je beperkte tot voorlichting over ge slachtsziekten. Maar wy vin den dat juist die randver schijnselen aandacht nodig hebben". Dit betekent niet. dat Charlouis behoort tot de groep binnen de NVSH die de terugloop van het ledental wel gunstig vindt, omdat dan een harde kern van actievoerders over blijft. „Ik ben juist wel blij met die meelopers. Ze bren gen geld in het laatje en ge ven je maatschappelijk wat gewicht. We moeten zeker niet bewust terug naar een kleiner ledental. Trouwens, ook toen we groot waren heersten er binnen de NVSH revolutionaire opvattingen". Wubbo Ockels GRONINGEN - Nederlands eerste astronaut, dr. Wubbo Ockels (35) uit Groningen, is er nog niet helemaal van overtuigd dat hij inderdaad de eerste vlucht met het Eu ropese ruimtelaboratorium Spacelab zal maken. „De Eu ropese ruimtevaartorganisa tie ESA heeft dan wel voor mij gekozen, maar of ik ga... Dat staat pas vast als ik er in zit. Wel ga ik in ieder geval een van de eerste twee vluch ten maken. Maar mijn kan- sem voor de eerste vlucht zijn wel erg groot". Vanuit zijn huidige woonplaats Houston vertelt de natuur kundige dat er nog steeds een kans bestaat dat de Duitser Ulf Merbold die vlucht gaat doen. „Er is in persberichten van NASA steeds alleen ge sproken over de Zwitser Claude Nicolier en mij. Maar Ulf is er ook nog. Het verschil tussen hem en ons is dat wij een betere opleiding hebben. We gaan straks meer mogen. Maar het wetenschappelijke werk kan hij ook doen". Ockels vertelt dat steeds is uit gegaan van de NASA-berich- ten waarin werd gemeld dat 19 Amerikaanse kandidaat astronauten, Claude Nicollier en hijzelf de eerste fase van de opleiding tot „mission- specialist" hebben voltooid. En dat de ESA tussen hen en Nicollier moest kiezen. „Kijk, wij kregen in eerste in stantie een opleiding voor de wetenschappelijke proeven aan boord van de Shuttle. Wetenschappelijke ballast, zeg maar. Meer waren we niet. Wij hebben toen vorig jaar met z'n drieën tegen de NASA gezegd dat we dezelf de vooropleiding en training hadden als de Amerikanen en dat we dan ook dezelfde kansen en vervolgopleiding wilden hebben". „Aan boord van zo'n Shuttle heb je de twee vliegers en een „mission-specialist". Dat is een wetenschapper die tij dens start en landing op treedt als. ja noem het maar een veredelde boordwerk tuigkundige. Maar hij is tij dens de vlucht de enige die de doelstelling van de reis kent en weet hoe die Shuttle in elkaar zit. Hij bepaalt dan ook vaak welke wendigen ge maakt moeten worden, posi ties gekozen, enzovoort". „Nou, die Amerikanen vonden steeds dat commandant, tweede vlieger en „mission specialist" altijd Amerikanen moesten zijn. Dus toen wij die opleiding ook wilden, is daar aanvankelijk een mini- rel over ontstaan. Maar na heel veel toestanden moch ten wij de opleiding in Hous ton volgen. Dat wil zeggen. Claude en ik. Ulf werd afge keurd op grond van een mini maal medisch foutje. Iets met nierstenen, die hij in zijn jeugd had gehad, geloof ik..." Kans „Die opleiding onderbreek ik nu voor de eerste vlucht. Maar de kans bestaat dat ik toch aan de grond moet blij ven en dat Ulf gaat vliegen. Hoewel mijn papieren na tuurlijk wel heel erg goed staan". Overigens ziet het er voor Oc kels toch wel rooskleurig uit wat het ruimtevaargebeuren betreft. Want hij kan terugko men voor de rest van de op leiding. En dat is. maakt hij duidelijk, ook al niet'niks. Of hij na het voltooien van de opleiding dan erg veel te doen krijgt, hangt een beetje af van de Europese bijdrage aan het ruimtevaartprojeci Tijdens de vlucht van de Shutt le waarmee Spacelab in de ruimte wordt gebracht, ko men ook twee Nederlandse wetenschappelijke projecten aan de orde. „Tijdens die vlucht nemen we het onder zoek mee van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlabo ratorium naar het klotsen van vloeistoffen in vaten tijdens gewichtloosheid plus een on derzoek van de TH Delft naar de stolling van gietijzer by ui terst geringe zwaartekracht. Andere projecten komen by latere vluchten aan de orde" Volgens Ockels wordt het ty- dens de vluchten hard werken. „Er moeten 70 expe rimenten gedaan worden. Daar heb je zeven dagen de tyd voor. Een deel bestaat uit het opstarten via een compu ter. maar voor het waterpro ject moet je toch echt met wa ter in bakken werken en met je eigen ogen kijken of het gaat zoals het moet". BEN HIETBRINK ADVERTENTIE 'Pax' stopt kaartenactie De rooms-katholieke vredesbe weging 'Pax Christi' is gestopt met de verspreiding van de 'korte verklaring', een voorge drukte kaart waarop kerkleden met hun handtekening instem ming konden betuigen met de anti-kernwapencampagne van het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV). 'Pax' besloot tot stopzetting na overleg met de secretaris van het bisschoppen college. dr. H. van Munster. Van Munster had deze methode van de vredesbeweging om steun voor hethIKV te verwer ven vergeleken met het werk van een kleuterklasjuf. Ook het feit dat de actie vanuit één centraal punt werd 'gedirigeerd' zinde hem niet. "Dat past niet in de wijze waarop de rooms-katholie- ke kerkprovincie moet antwoor den op vragen van de bisschop pen over de kernbewapening zei hij. De secretaris van de bisschoppen gaf daarbij de verzekering, dat zijn kritiek alleen het versprei den van de kaarten betrof Het werk van Pax Christi en het IKV verdient volle steun van de ker ken". Overigens vindt 'Pax Christi' de vergelijking van dr. Van Munster ('kleuterklasjuf) wel beledigend i die graag ge bruik maakten van de 'korte ver klaring' en voor wie de brief van de bisschoppen over dit onder werp wellicht te moeilijk was. Hervormde Kerk: beroepen te Willemstad J. Kaai Almkerk, te Barneveld en te Urk (deelge meente 'De Bron') J. C. Schuur man Zoetermeer, te Katwijk aari Zee C. van Sliedregt Wapenveld Gereformeerde Kerken: beroe pen te Nieuwerbrug aan de Rijn kandidaat mevrouw T. H. Atte ma-Roosjen Leiderdorp. Gere formeerde Gemeenten: bedankt voor Melissant Chr. van der Poel Yerseke. Dr. T. Baarda (gereformeerd), gewoon hoogleraar in het Nieu we Testament aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, is aart de Utrechtse universiteit benoemd tot buitengewoon hoogleraar om onderwijs te geven in het antieke jodendom en de uitlegging van het Nieuwe Testament. Per 1 september 1983 zal dit buitenge wone hoogleraarschap worden omgezet in een gewoon. Tot dan Zijn functie in Utrecht omvat de leeropdrachten die voorheen door de hoogleraren Doeve en Van Unnik werden vervuld. Prof. Doeve overleed begin 1979, prof. Van Unnik begin 1978. Bij inkrimping aan de Utrechtse theologische faculteit werden deze leeropdrachten samenge voegd. Naar Den Haag Pater Piet Nelen, directeur van het Bureau Internationale Soli dariteit (BIS) in Roermond/ treedt 1 oktober in dienst bij het Centraal Missionair Beraad Reli gieuzen in Den Haag. Nelen werd in 1970 directeur van het Instituut voor Internationale Solidariteit in het bisdom Roer mond. Toen dit vijf jaar later door bisschop Gijsen werd opge heven. kwam met steun van con gregaties van missionarissen en tal van andere instanties het BIS van de grond. De landelijke mis- sie-instanties erkenden het, maar bisschop Gijsen niet. Deze reor ganiseerde de missie-activiteiten binnen zijn bisdom geheel naar eigen inzicht. Een reden voor pater Nelen om nu weg te gaan is. dat het BIS. naar zijn indruk, te sterk met zijn per soon wordt vereenzelvigd. Voor dat hij Limburg verlaat, viert hij op 19 september - nog zijn zil veren priesterfeest. Het BIS biedt hem een receptie aan. China. Up uitnodiging van de Christelijke Raad in de volksre publiek China zullen drie verte genwoordigers van de Engelse Raad van Kerken eind dit jaar een bezoek aan China brengen. Dit is het eerste officiële bezoek sinds het formele contact tussen de Engelse en de Chinese kerken in 1950 werd verbroken. Philippijnen. Ruim honderdvijf tig religieuzen hebben in Manil la. de hoofdstad van de Philippij nen, een demonstratie gehouden tegen het 'toenemend gebruik van geweld door leger en rege ring'. Zij steunden ook een ver zoek van de oppositiepartij om onderzoek te doen naar de ma nier waarop het leger onlangs een politieke manifestatie uit eensloeg. Verenigde Staten. De rooms-ka tholieke bisschop van Amarillo in Texasmgr. Hiesen (60). heeft de arbeiders van de firma Pan- tex opgeroepen naar een andere baan uit te kijken, 'waar u het menselijke leven zou kun-uen die nen Pantex is een wapenfa briek. Haarlem s zeer geavanceerde winkel- en ontspanningscentrum de Brinkmann Passage gaat bijna open. Begin vol gendjaar is het zover. Toch ontbreekt er nog iets aan de voltooiing. Een zaak voor moeder en babyzorg. Precies hét winkeltype om het keur van zorgvuldig geselek- teerde boetieks, winkels en winkeltjes kompleet te maken. Belangstelling voor een veelbelovende vestiging in het levendige winkel hart van Haarlem? Alle informatie wordt u graag verstrekt door: Algemeen burgerlijk pensioenfonds Heerten. Tel. 045-792005 of 792166. Zadelhoff Amsterdam bv afd. winkels Amsterdam. Tel. 020-766464.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15