Van Bentum: brons met gouden randje Geen herhaling NK-race 1500 m Poloteam komt kracht tekort Handje linzen voor nieuwe Leidse sportraad Nederland terug bij Europese top U.V.S. - AZ'67 DINSDAG 8 SEPTEMBER 1981 SPORT PAGINA n De Leidse sportgemeenschap staat aan de vooravond van een belangrijke beslissing. Enkele maanden geleden werd de Sportstichting, waarin ge meentelijk en particulier ini tiatief samengingen, door de gemeenteraad opgeheven om dat het stadhuis hel beheer van gemeentelijke sportac commodaties zelf ter hand wil nemen. Wat men beoogt is een scheiding tussen beheer (ambtenaren) en beleid (bur gers). De ambtenaren van de Sport stichting (Jan Duivesteijn en zijn mannen en vrouwen) gaan nu een gemeemtelijke directie sport en recreatie be volken. En de burgers van de Sportstichting (voorzitter Biegstraaten en zijn man schappen: de vertegenwoor digers van de diverse takken van sport) moeten voor half oktober bepalen onder welke organisatievorm zij verder willen. Als "inspraakor gaan" zal de verzamelde Leidse sport de gemeente straks van advies dienen op gebieden als tariefmaatrege- len. beleidsnota's, urenverde- ling sporthallen. zwembaden, gymnastiekzalen en nieuwe plannen. Een uiterst belangrijke mate rie. al ben ik allerminst over tuigd van de interesse die de Leidse sportwereld voor kwesties als deze heeft. Ik ken mijn pappenheimers: al wat boven een schot in het net uit stijgt. wordt als hinderlijk er varen. Althans bij velen. Daarom zeg ik het nog maar eens met klem: in de komende zes weken wordt vastgelegd hoe krachtig de Leidse sport zich voor zeker de eerste twin tig jaar wenst te organiseren Modellen In een recente nota van Burge meester en Wethouders wordt de Leidse sport een aantal or gan isa t iem ogel ijkheden voorgehouden. l)een zelfstandige sportraad in de vorm van een stichting. 2) een zelfstandige sportraad in de vorm van een vereni ging. 3) onderbrenging van de sport bij de Stichting Welzijn Leiden. 4) adviesorgaan voor de sport in de vorm van een ge meentelijke stichting. 5) adviesorgaan voor de sport in de vorm van een ge meentelijke artikel 62 com missie. Wat ik er in het algemeen van wil zeggen, isdit: ik hoop van harte dal de Leidse sport de stichtingsvorm voor de nieu we organisatie ver van zich zal werpen. Bij een stichting ligt vrijwel alle macht bij het bestuur. Niemand van buiten kan er enige invloed op uitoe fenen. Stichtingen zijn in de meeste gevallen ondoorzichti ge lichamen. Van het interne reilen en zeilen krijg je geen hoogte, zoals we met wijlen de Sportstichting hebben gezien. Dan nog wat losse opmerkin gen. De sport moet beslist af zien van aansluiting bij de Stichting Welzijn, want a) die stichting heeft al genoeg sores aan haar hoofd en b) zij mist vooralsnog elke deskundig heid op sportgebied. Punt 4: "adviesorgaan voorde sport in de vorm van een ge meentelijke stichting" komt ongeveer neer op een danig uitgeklede en aangepaste Sportstichting zoals we die nu kenden. Moet worden ont raden. Niet alleen vanwege de stichtingsvorm, maar ook omdat het model niet werkte (een raad van beheer die in permanente slaaptoestand verkeerde). Ook punt 5 (adviesorgaan voor de sport in'de vorm van een artikel 62 commissie) staal me allerminst aan. In die pap heeft de gemeenteraad een te grote vinger. De gemeente raad benoemt namelijk de le den van de commissie en stelt tevens taak. werkwijze en be voegdheden vast. Dat is me toch echt te gortig. De ge meente heeft via de nieuwe directie sport en recreatie al genoeg greep op de zaak. Wat blijft er over? Punt 2: een zelfstandige sportraad in de vorm van een vereniging. Hier hebben de leden wel greep op bestuur en beleid. Het lijkt de beste organisatie vorm van de Leidse sport. Toch aarzel ik hier met een onbezorgde aanbeveling. Dat komt omdat ik enig wantrou wen koester jegens het gros van de sportbestuurders. Ge meentelijke commissies voor sport zie ik liever met ver schijnen omdat ik vind dat de Leidse sport op eigen benen moet gaan staan, maar voor deel ervan zou wel zijn dat de gemeente de openbaarheid Wethouder Tesselaar. van dat werk behoorlijk zou regelen. Van dat laatste nu ben ik allerminst zeker als sportbestuurders op eigen kracht een sportraad opzet ten. Over het algemeen zijn het niet van die democraten: ze bedisselen hun zaakjes lie ver onder elkaar. Daar heb ik grote bezwaren tegen, want als het om een algemeen sportbeleid gaat is het van groot belang om openlijk te zien hoe dat tot stand komt. Daarom spreek ik hierbij de vurige wens uit dat de sport clubs bij een keuze voor een zelfstandige sportraad direct in de statuten laten vastleg gen dat elke vergadering openbaar is. Al was het alleen maar voor de verdere bloei van deze ru briek. Linzen De gemeente' oordeelt niet licht over hel werk dat het nieuwe inspraakorgaan voor de sport wacht. In de discus sienota worden vlotjes ruim dertig taken en taakjes opge somd. En in de komende ja ren. met steeds meer vrije tijd. zal het werk alleen maar omvangrijker worden. Wat voor geldelijke vergoeding stelt de gemeente het nieuwe inspraakorgaan daarvoor in hel vooruitzichtHoudt u vast. Heeft iedereen de hond of de trapleuning beet? Welnu, onze vroede vaderen zijn bereid maximaal 8000 piek 's jaars af te schuiven. Daarvoor moet vergader ruimte worden gehuurd en consumpties, bureaukosten, portokosten en representatie worden betaald. Een handvol linzen voor de or ganisatie van de complete Leidse sport. Anders kan ik het niet noemen. Zou de hand van wethouder Tesselaar van sportzaken niet een tikje heb ben getrild van schaamte toen dit getalletje aan hel pa pier werd prijsgegevenMet dit soort geldbedragjes toont de gemeente dat zij de nieuwe sportraad (of wat er ook komt) nauwelijks serieus neemt. Vooral het eerste jaar zal welk inspraakorgaan ook de nodige kosten moeten ma ken, maar ook daarna, als men tenminste behóórlijk wil functioneren. Voor met de sportraad verge lijkbare lichamen toonde de gemeente zich tot dusver heel wat scheutiger. De bijna overleden Adviesraad voor de binnenstad was voor 1981 ruim 27.000 gulden toebe dacht. voor de Stichting Leid se Binnenstad werd het be drag van f 15.000 florijnen uilgetrokken. De sport moet het weer doen voor een appel siater< kun Hoe komt men eigenlijk aan die acht mille, zult u zich afvra gen. Dal blijkt het bedrag te zijn dat het bestuur van de Sportstichting jaarlijks no dig had voor zijn bezigheden. (Waarbij men in het oog moet houden dat dat bestuur heer lijk kon leunen op het ambte lijk apparaat dat nu weg valt).Moet je daaruit proeven dat B en W. het eigenlijk on verschillig is hoe die sport raad functioneertJe zou het bijna denken. Ten stadhuize zal men wel roe pen dat er nu eenmaal fors bezuinigd dient te worden en dat het uit de lengte of de breedte moet komen. Het klinkt heel aannemelijk. Maar die vlieger gaat naar mijn gevoel in dit geval toch niet op. Dat er bezuinigd moet worden, weten B en W en de gemeenteraad al heel lang. Toch hebben zij (en ze ker niet de sportaangedron gen op de afbraak uan de Sportstichting Dan moet men met de vermoorde on schuld spelen als de financië le consequenttes van dat be sluit ter tafel komen. Inspraak liefhebbers ran inspraak Ze zeggen er wel raak hele mooie. nobele dingen over. maar gelooft u mij maar hel liefst zouden ze regeren als in de goede, oude tijd. toen het volk deemoedig hun besluiten afwachtte Stedelijke politie ke kopstukken zijn daarin ge lijk (al zullen ze dat niet gauw toegevenof ze nu van socialistische of communisti sche huize zijn dan wel ver bindingen hebben met gere formeerden. rooms-kathohe- ken of pakweg de Bhagwan Deze regels schrijf ik omdat de inspraakprocedure die de ge meente zich heeft gedacht in zake het nteuwe adviesor gaan voor de sport mij op iro nische wijze herinnert aan de stille iveerzm van gemeente bestuurders op dit punt. Wat staat daar in de slotali nea's van de discussienota "Voor 17 oktober kunnen de sportverenigingen schrifte lijk hun reactie op deze dis cussienota kenbaar maken aan het College van B. en W Voor 15 oktober zendt het Col lege zijn conclusies aan de be trokken raadscommissie" Moet u eens op die data letten. Het zal wel gecorrigeerd wor den. hoor. Neem ik aan. Maar toch. Roddel Na al die zware kost tot slot even genoegeltjk roddelen, lit mijn oorschelp ving ik het ge rucht dat Piet Biegstraaten. scheidende voorzitter Sport stichting. mogelijk voorzitter wordt van de Afdeling Lei den van de KNVB Hij zou dan de opvolger worden van Ad Dusée. van wie bekend is dat hij wil stoppen. DEN HAAG (GPD) - Er komt dit jaar geen herhaling van de 1500 meter- loop voor heren om het Nederlands kampioenschap. Tijdens de titelstrijd op 9 augustus om het Nederlands kampioenschap 1500 meter voor heren kwam Joost Borm te vallen door toedoen van Stijn Jaspers, die aanvankelijk beslag legde op de bronzen medaille. De Haarlemmer Joost Borm, die alleen bezwaar aantekende tegen de der de plaats van Jaspers, nam daar evenwel geen genoegen mee en teken de derhalve protest aan tegen de uitslag van de wedstrijd. Met behulp van videobeelden van Studio Sport werd de Phocnix-atleet een dag later inderdaad in het gelijk gesteld door de jury, die vervolgens echter besloot dat de race in zijn geheel moest worden overgelopen op een nader te bepalen plaats en tijdstip. Dit laatste evenwel wekte vervolgens weer de woede op van zowel win naar Wibo Lelieveld als van Cor Louws en Stijn Jaspers, die zich met name bleef verzetten tegen zijn diskwalificatie. Na overleg met de betrokken scheidsrechter is de jury d'appel van de KNAU uiteindelijk tot de conclusie gekomen, dat de beslissing van de wedstrijdleiding in Utrecht om de 1500 meter over te laten lopen juist is geweest. Aangezien een paar van de betrokken atleten de KNAU inmiddels echter hadden laten weten dat ze zich niet meer vrij konden of wilden maken voor een 1500 meter-loop op 16 september, besloot de sectie wedstrijd sport dat er dit jaar geen Nederlands kampioenschap op dit onderdeel zal zijn. Dit heeft tot gevolg, dat de aanvankelijke winnaar Wibo Lelie veld uit Stompwijk daarmee de geschiedenis ingaat als de atleet die het kortst in het bezit is geweest van een nationale titel. De gouden medail le, die hem direct na zijn overwinning in Utrecht werd uitgereikt, blijft evenwel in zijn bezit. ..Want die heb ik inmiddels al veilig opgeborgen" verklaarde hij reeds een dag na de tumultueuze loop om het Neder lands kampioenschap. SPLIT (GPD) - Coach Denes Pocsik had het na de wed strijd tegen Italië al voor speld. Als ze tegen de Duit sers maar geen kracht te kort komen, vroeg hij zich verwij- feld af nadat het nationale waterpolo-septet in de ont moeting met de Italianen nogal roekeloos met zijn energie was omgesprongen. De twijfels van de Hongaarse coach werden bewaarheid. Probleemloos bouwden de Westduitsers in de eerste pe riode een comfortabele voor sprong op, die voldoende bleek voor een 10-7-overwin- ning. Nu vormen de Duitsers voor de Nederlandse ploeg toch al een Angstgegner, en het is een feit dat onze oosterburen, doordat ze al vier jaar van toernooi naar toernooi trek ken, een veel hechtere een heid vormen. Maar deson danks is het polo dat de Duit sers spelen bepaald niet van wereldklasse. Tegen Italië, waar Nederland toch vrij dui delijk met 11-6 van won, kwa men zij niet verder dan een gelijkspel. Maar Oranje had de pech dat er in de eerste periode nogal wat persoonlijke fouten wer den gemaakt door bijvoor beeld een Buunk. Noorde- graaf, Van Mil en Van Bel- kum. Dergelijke speelfouten kun je je tegen een tegenstan der als Duitsland niet veroor loven. want dan blijkt dat zij de afwerking grondig beheer- Pas bij 0-3 in de tweede periode kwam de ploeg een beetje tot zichzelf, al wemelde het daar na ook van de persoonlijke fouten. Deze kwamen het meest tot uitdrukking in het spel van Stan van Belkum. De blonde scheikundestu- dent kwam duidelijk snel heid te kort om zowel aanval lend als verdedigend op tijd ter plekke te zijn, waardoor er nogal eens een gat viel in de combinaties. Nu is het combineren bepaald niet het sterkste onderdeel van het Nederlandse team Als de ploeg in balbezit is, gaat deze te traag van hand tot hand om de tegenstander uit positie te spelen en ope ningen voor een schot te creëren. Dit punt speelt ook een rol in de man-meer-situa- ties, waarin de Nederlandse ploeg wel dreigt, maar vrij wel nimmer tot een doeltref fend schot komt. Dergelijke missers kosten pun ten, zoals in de vierde periode nogal nadrukkelijk werd ge- demonstreeerd door de Oran je-equipe. Maar toen was het al te laat om de 10-6-achtcr- stand ongedaan te maken. In die laatste periode mocht doelman Woully de Bie weer de plaats innemen van Ruud Misdrop. die na het duel te gen Italië de voorkeur had gekregen. Een tactische wis sel. die De Bie de mogelijk heid bood te tonen dat hij toch echt wel kan keepen. Vandaag tegen Spanje, dat in dit toernooi zonder duidelij ke favorieten ook nogal wis selvallig speelt, kan de grote re beweeglijkheid van De Bie wel eens van beslissende be tekenis zijn in de keuze van coach Denes Pocsik. Scoreverloop Nederland-West- Duitsland 7-KH 0-2.3-4. 3-4. l-0)Qb- schemikat 0-1, Obschernikat (man meer) 0-2. Freund 0-3, Van Mil 1-3. Otto (strafuorp) 1-4, Noordegraaf (man meer) 2-4. Stamm (man meer) 2-5. Nieuwenhuizen (man meer) 3-5, Obschernikat (man meer) 3-6. Van Mil (strafworp) 4-6, Stamm (man meer) 4-7. Stiefel 4-8. Freund 4-9. Van Mil (man meer) 5-9. Otto (man meer) 5-10, Heiden 6-10, Noorde- graaf (man meer) 7-10. verige uitslagen in groep A: 1. Sowjet-U. 2. W.-Duitsl. 3. Roemenie 4 Hongarije 5. Italië 6. Nederland 7. Spanje 8. Joegoslavië 3-5 3-5 (27-20) 24-18) 3-4 (16-19) 3-5 (19-21) 3-3 (21-21) 3-2 (23-22) 3-2 (24-25) 3-0 (19-27) SPLIT (GPD) - Het brons had de kleur van goud. Na het vertrek van Enith Bngitha was Nederland geruisloos uit het internationale sprintwereldje verdwenen. Sinds gisteren kan het vaderlandse zwemmen de toekomst weer wat optimistischer bekijken. De der de plaats van Connie van Bentum op de 100 meter vrije slag bij de Europese zwemkam- pioenschappen in het Joegoslavische Split heeft namelijk meer betekenis dan de kleur van het metaal, want meer dan brons, achter de twee Oostduitse troeven Caren Met- schuk en Birgit Meineke zit er op dit moment niet in. Maar de naar volwassenheid groeiende Barneveldse kan de voortrekkersrol mogelijk van Enith Brigitha overnemen en dat feit vooral stemde bondscoach Bert Sitters tot vreugde. De nationale zwemtop kan weer met enig vertrouwen in de toekomst blikken. Connie van Bentum bracht Nederland met een bronzen plak tij dens de EK in Split terug aan de Europese top Er waren naast enkele tegenvallers nog een paar positieve punten voor het Nederlandse zwemmen. Na een wat tegenvallende presta tie op de 100 meter vrije slag ver beterde Hans Kroes als start- zwemmer op de 4x200 meter vrije slag zijn eigen aspirantenre cord. een tijd waarmee hij een stevige basis legde voor het Ne derlandse record dat het vader landse kwartet 's morgens op de klokken bracht en 's avonds in de finale nog verbeterde. Met een formidabele 56,74. slechts 0.13 seconden boven het Neder landse record van Enith Brigi tha. bewees Connie van Bentum 's morgens in de serie al voortref felijk in vorm te zijn. Zelfs haar trainster Rian Smit was enigs zins verbaasd ..want", zo zei ze, „zo hard had ik het nog niet ver wacht" Trekpaard Aardig voor de Barneveldse athe neum-scholier was natuurlijk dat zij in de Oostduitse kampioene Birgit Meineke een voortreffelijk trekpaard had. Vandaar dat de fi nale wat betreft de derde plaats nogal kritisch werd bekeken, te meer daar Westduitse meisjes als Marion Aizpors en Karin Scick en de Engelse June Croft vaak nog wat reserves bewaren voor de momenten dat het erop aan komt. Maar Connie van Bentum spotte met de sombere verwach tingen, ondanks de twee valse starts die aan de beslissende start vooraf gingen. En dat kostte haar tienden van seconden en extra kracht, want het Barne veldse meisje begon haar beslis sende race met een achterstand van een halve meter op de con currentie. „Liever een fractie van een secon de verspelen dan diskwalifica tie" was later haar verklaring voor de wat trage afgang, die het Oostduitse tweetal al onmiddel lijk buiten haar bereik bracht. Maar in de naast haar liggende Zweedse Agneta Enkson had zij een uitstekende concurrente, want pas op de laatste paar meter kon zij met haar mac htige arm slag nog het brons uit het water plukken. Het verschil met de Zweedse was 0,02 sec. En om aan te geven hoe smal de marges in Split zijn: de finaletijd van Con nie van Bentum was 0.01 sec. Be ter dan haar serietijd van 56,74. Pech had Wilma van Velsen die 's morgens met haar 57.68 juist op de negende plaats belandde en dus de finale miste Maar in de B-finale bewees het Ticlse meisje dat haar persoonlijk record geen uitschieter was geweest, want ook daar wees zij de concurren tie met 57,78 volledig terug. De 100 meter vrije slag kreeg trou wens toch een verrassende win naar. want niet de Oostduitse kampioene Birgit Meineke, maar haar landgenote Caren Metschuk nam de titel van de vorig jaar ge trouwde Barbara Krause over. Een winnaar overigens die ge speend is van elk vrouwelijk schoon. Dat de krachtpatsers uit Oost- Duitsland zich in Europa nog wel redelijk kunnen handhaven, bleek ook op de 400 meter wis selslag. De onervaren Wilma Ver stappen dacht in de series name lijk dat zij Ute Gweniger bij zou kunnen benen. Het meisje uit Rosmalen ging zo fanatiek van start, dat zij na 200 meter slechts op gennge afstand van de Oost duitse keerde Maar toen klapte zij in elkaar met als gevolg dat haar 5.06.53 slechts goed was voor een elfde plaats 's Avonds in de B-finales deed /ij het wat verstandiger. Het resultaat was er dan ook naar want de 4 58.52 betekende een verbetering van haar aspirantenrecord. Sneu. te meer daar haar avondchrono goed zou zijn geweest voor een finale-plaats. Bij de heren ging het aanvankelijk wat minder goed. Hans Kroes verslikte zich in de zenuwen op de 100 meter vnj, waardoor hij met zijn 53.24 op een roemloze 24e plaats belandde en Peter Drost kon het veld met /im 53 82 al evenmin bijbenen. Opdoffer De Oostduitse heren, bij het zwem men toch al niet verwend met successen, moesten op dit num mer trouwens ook een geweldige morele opdoffer incasseren. Olympisch kampioen en Euro pees recordhouder Jörg Woithe verkeek zich een beetje op de snelle start van de Zweed Per Jo hansson Maar de Zweed, die m te| i rati llinf tot - on aantel van zijn landgenoten niet naar Ame rika was vertrokken voor de voorbereiding, maar rustig thuis was gebleven, ging vrolijk door om tenslotte de slotaanval van de Oostduitser grandioos te weer staan 50.55 50.81 De Russen, die via olympisch kam pioen Robertas Zhulpa op de 200 meter schoolslag een gouden plak hadden binnengehaald, ze gevierden tenslotte in een span nende race met West-Duitsland ook op de 4x200 meter vrije slag Dat Nederland in dit veld een be scheiden rol zou spelen, was van tevoren wel te verwachten, maar de heren hebben niet de verbete ring van het uit 1976 (Montreal) daterende record hun uitzending royaal waargemaakt Waren het in de series vooral Hans Kroes en Cees Jan Winkel, die bijdroegen in de tijdsverbotenng 39.09», s avonds maakten Frank en Peter Drost hun matige optreden op de ochtendsëance goed door scher pere tijden te noteren, die resul teerde in 7.37,74. ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" woensdag a s. Aanvang 18 45 uur. TOEGANG GRATIS. Deze advertentie ts aangeboden door Dames- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11