LEIDSCH DAGBLAD Sadat pakt oppositie aan Bij sluiting 2000 banen op de tocht Tachtig banen weg bij bezuiniging in Leiden Grote ongerustheid onder vrouwen Breguet-bemanning Meer orders uit Taiwan voor RSV SraoliQCD OQfllïïOÖ VoUtssteniming over drastische maatregelen Stralend sluitstuk van zomerseizoen Regen in China eist al ruim 700 levens MAANDAG 7 SEPTEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36569 Directeur G. Koopman (toau Wfle S^get 1 SEEE^ST" DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De gemeente Leiden gaat in twee jaar tijd een bedrag van 10.8 miljoen gulden bezuini gen. Bij deze operatie gaan ruim tachtig arbeidsplaatsen verloren. Aan een tweede bezuinigings ronde valt waarschijnlijk niet te ontkomen. Dat staat in de vandaag versche nen Bezuinigingsnota 1982 van B en W van Leiden. Bij de bezuini gingen zullen gedwongen ontsla gen worden voorkomen. De sec toren volkshuisvesting en maat schappelijke zorg worden zoveel mogelijk ontzien. De onroerend- goedbelasting wordt ook niet meer dan trendmatig verhoogd. Wel wordt onder meer het ophalen van huisvuil, het liggeld voor plezierboten, de huur van volks tuinen en het verkrijgen van ver gunningen duurder. Het jeugdta- rief voor zwembaden wordt afge schaft. Behalve tariefsmaatregelen wordt bezuinigd op personeel. Hier door gaan bij de gemeente zelf zo'n vyftig banen verloren. Bij gesubsidieerde instellingen nog eens zeven. Ongeveer 25 arbeids plaatsen zijn in het geding omdat de gemeente minder werk kan uitbesteden. In totaal ruim tach tig banen. Verder omvatten de voorstellen ve le verminderingen-van subsidies. Het stedelijk museum De Laken hal sluit op maandag en het aan tal voorstellingen van de Schouwburg wordt verminderd, zo luiden enkele van de vele voorstellen. Ook op onderhoud en bestratingen wordt flink be zuinigd. B en W omschrijven de operatie als een noodzakelijk kwaad, waarbij gekeken is wat bij alle ellende toch het minste pijn doet. Bezui nigt Leiden niet zelf, dan zal het rijk ingrijpen en zal de bezuini ging nog drastischer zijn, aldus het dagelijks stadsbestuur. (Zie verder pagina Leiden) KATWIJK AAN DEN RIJN (ANP) - Twee echtgenotes van onder officier-bemanningsleden van de Breguet Atlantic Marine vliegtui gen willen op zeer korte termijn praten met minister De Geus van defensie. i een brief zaterdag aan de be windsman zeggen de twee vrou wen, A.E. Mueller-Leutscher en M.M. Goudriaan, dat zij in het onderhoud met de bewindsman willen ingaan op de hun inziens grote ongerustheid die er heerst onder de echtgenotes van onder officier-bemanningsleden van de marine patrouille vliegtuigen. "Die ongerustheid heeft betrek king op het beleidsvoornemen van de marineleiding om het vliegverbod voor de Breguet-toe- stellen op te heffen, zonder uit voering te geven aan de conclu sies van de Commissie Van On derzoek (CVO)". Die commissie kwam na een onderzoek na het ongeval met een Breguet op 15 januari tot de conclusie dat het besturingssysteem structureel moet worden aangepast, voordat weer met het toestel kan worden gevlogen De marineleiding heeft inmiddels het voornemen uitgesproken om het vliegverbod op te heffen, na slechts bepaalde onderdelen van het besturingssysteem versterkt te hebben. By het ongeval in januari voor de Ierse kust kwamen drie beman ningsleden om het leven. Sinds die tijd hebben de zes marine pa trouille vliegtuigen een vliegver bod opgelegd gekregen en staan zy aan de grond op het vliegveld Valkenburg. bc-lü Volop drukte langs de kust dit weekeinde. De foto geeft zondagmiddag. de Noordwijkse boulevard op (Foto Jan Holvast) Rapport over Borssele en Pechiney: GOES (ANP) - Sluiting van zowel de kerncentrale in Borssele als (wellicht daardoor) Pechiney Ne derland nv zou betekenen dat er ruim 2.000 arbeidsplaatsen verlo ren gaan. Tot die conclusie komt het Middelburgse Instituut voor maatschappelijk gericht onder zoek (Imgo) in een vandaag ver schenen rapport over de (finan ciële) effecten en gevolgen van het openhouden en sluiten van de kerncentrale. De aluminiumsmelter van Pechi ney op het Sloehaventerrein is de belangrijkste afnemer van de kerncentrale (maximaal twee derde van de produktie) en is al niet rendabel genoeg, zo blijkt uit het rapport. De Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij Veel bewolking Veel bewolking en op de meeste plaat sen droog. Minimumtemperatuur om streeks 12 graden, middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Matige zuidelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). 8 september 1981 Zon op: 07.03, zon onder: 20.12 ui Maan op: 17.07, maan onder: 00.36 ui Waterstanden Katwijk: hoogwat 10.52 en 22.30 uur, laagwaler 6.12 18.41 uur. (PZEM) houdt de prys van elec- triciteit voor Pechiney al bewust laag omdat het bedrijf anders waarschijnlijk niet rendabel ge noeg zou draaien en de deuren zou moeten sluiten. Blijkens het onderzoek, dat is uit gevoerd in opdracht van de In dustriebond FNV en bedoeld is als discussiebasis voor de FNV- bedrijfskadergroep bij Pechiney, komen bij sluiting van de kern centrale 170 mensen op straat te staan. Daar bovenop worden nog eens 43 tot 60 mensen in Zeeland werkloos en zullen in de rest van Nederland 51 banen verdwijnen bij toeleveringsbedrijven. Sluit Pechiney dan verdwijnen daar 900 arbeidsplaatsen. In Zeeland komen daar nog eens 450 tot 540 werklozen bij en in de rest van Nederland 450. Volgens het contract tussen de PZEM en Pechiney moet de energie tot 1998 worden geleverd tegen de kostprijs van kernener gie. Wordt de kerncentrale geslo ten dan zou de PZEM conventio nele energie tegen de aanzienlijk lagere kostprijs van kernenergie moeten leveren. Volgens de on derzoekers is het voortbestaan van Pechiney dan ook niet af- hankelyk van het openhouden van de kerncentrale maar van de bereidheid van de PZEM die la gere prijs in rekening te blijven brengen. De overige afnemers, onder wie de Zeeuwse burgers, zouden in dat geval het verschil moeten bypassen. De PZEM kan overigens zonder het contract te breken een aantal kosten in de kostprijs doorbere kenen. Dat betreft ondermeer de kosten van opwerking van ge bruikte splijtstofelementen en die van opslag van hoog radio-ac tief afval. Daarnaast wordt er te weinig gereserveerd voor de ont manteling van de kerncentrale na 1998. Ook berekent de PZEM een te laag bedrag voor verzeke ringskosten en houdt zy onvol doende rekening met onvoorzie ne investeringen. Aldus de on derzoekers. Zij schatten de kos ten die naar hun mening ten on rechte niet worden doorbere kend op 146 tot 451 miljoen ho ger dan de 1450 miljoen die de PZEM zelf aan kosten van de centrale opgeeft. AMSTERDAM (GPD) - „Het is ja of nee. daar zit niets tussen Dat staat in het voorstel van het par tijbestuur van de PvdA aan de af delingen om akkoord te gaan met het resultaat dat in de coa litieonderhandelingen voor een nieuw kabinet is bereikt. Het partijbestuur vindt dat de partij akkoord moet gaan met het tot stand gekomen regeerakkoord Het PvdA-bestuur stelt in dit uit voerige stuk, dat vandaag naar NOORDWIJKJKATWIJK - Het prachtige nazomerweer van afgelopen weekeinde heeft voor een passende afsluiting kustplaatsen gezorgd. Zowel voor de strandgangers als voor de horeca luidde het dit weekeinde "Eind goed al De nadruk lag volgens de VW's van de badplaatsen af gelopen weekeinde op het dagtoerisme. Hotels en pen sions waren niet meer volge boekt omdat zowel in het bin nen- als het buitenland de vakantieperiodes zijn beëin digd. Het strand en de terras sen werden zowel zaterdag als zondag druk bezocht. W. Rovers van de Noordwijkse VW sprak van een stralend sluitstuk van het hoogseizoen. Volgens hem zal het mooie weer van dit jaar ook zijn na werking hebben op hel vol gend seizoen. "Want de men sen bewaren goede herinne ringen aan de Hollandse kustplaatsen", aldus Rovers. De politie kon de verkeersdruk te goed aan. Tijdens de spits uren moest het verkeer op ver schillende plaatsen met de hand worden geregeld. Moei lijkheden hebben zich echter niet voorgedaan. PvdA-bestuur: steun akkoord nieuw kabinet de afdelingen gaat. dat het' ak koord niet op alle punten het PvdA-standpunt inhoudt, maar dat het bestuur het resultaat wel verdedigbaar vindt. In het advies CAIRO (AFP/Reuter/UPI) - De Egyptische president Sa- dat heeft zaterdag zijn tegenstanders met drastische maatregelen uitgeschakeld. Patriarch Shenouda. lei der van de koptische (christelijke) kerk met 4,5 miljoen gelovigen, werd afgezet. René Kos: gouden beroepsstayer Dertien religieuze organisaties zijn ontbonden, kerken en moskeeen mogen niet langer voor politieke doeleinden worden gebruikt. Ei gendommen van enkele organi saties. religieuze genootschap pen en personen zijn in beslag genomen. Verder maakte Sadat bekend dat 1500 mensen zijn gearresteerd. In een drie uur durende toespraak voor het Egyptische parlement zei Sadat dat de maatregelen wa ren genomen 'om een ernstige bedreiging voor de nationale eenheid, sociale vrede en natio nale veiligheid te lijf te gaan'. Volgens de Egyptische president werden de botsingen van de af gelopen maanden tussen mo hammedanen en kopten door po litieke partijen uitgebuit om zijn bewind te ondermijnen. Sadat deelde mee dat er mogelijk meer arrestaties zullen worden ver richt. Voorlichting De Egyptische president heeft op dracht gegeven 67 journalisten en radio- en televisiemedewer kers uit hun functies over te plaatsen naar het departement van voorlichting. Ook hooglera ren met een slechte invloed op hun studenten komen voor over plaatsing in aanmerking. Degenen die zijn gearresteerd wor den verhoord door een speciaal bureau. De resultaten worden openbaar bekend gemaakt. Sa dat kondigde aan over de geno men maatregelen aanstaande donderdag een referendum te zullen houden. Vorige volks- stemmingen leverden steeds een uitslag van zeker 95 procent ten gunste van Sadats voorstellen op. (zie ook pagina 6) Twee doden door heroïne AMSTERDAM (ANP) - In het afge lopen weekeinde zijn m Amster dam twee mensen overleden aan de gevolgen van een overmatig gebruik van heroine. Dit heeft de politie bekend gemaakt. Een 23- jarige Amsterdammer werd ge vonden op een steiger bij de Gel- detse kade in de hoofdstad. In een woning aan de Wetering schans vond de politie een 19-ja- rige vrouw uit West-Duitsland. Krachtproef voor universiteiten DHC: "Ajax? Ach we zien het wel" Atletiekprestige VS krijgt deuk ROTTERDAM (GPD) - Het con cern van Rijn-Schelde-Verolme maakt een kans de komende tijd een groot aantal civiele orders uit Taiwan binnen te slepen. Samen met de bouw van twee onderzee boten voor dit land zouden deze een waarde hebben van één mil jard gulden. De Taiwanese order voor de bouw van de twee onderzeeboten heeft RSV nu definitief in de zak. Het contract, waarvan twee weken geleden nog werd gezegd dat het wellicht toch niet zou rondko men, is inmiddels getekend. RSV heefl daarmee voor 800 man op haar bouwwerf voor vier tot vijfjaar werk binnengehaald. De order betekent ook een aan zienlijk aantal manuren werk voor de toeleverende industrie. Volgens RSV zullen nagenoeg al le toeleveranties worden uitge voerd door Nederlandse bedrij- W. civiele orders betreft staat er een reeks van projecten op sta pel. Onderhandelingen daarover zyn nog gaande met verschillen de industriële ondernemingen op Taiwan. Voor een van de civiele opdrachten is al een contract getekend. Het gaat om de verbouw van twee ke tels van oliegestookte elektrici teitscentrales voor het gebruik van kolen. Dit contract heeft een waarde van 90 miljoen gulden en geeft de ketel- en apparatenafde- ling van het RSV-bednjf De Schelde dit en volgend jaar werk voor 130 man De onderzeeboten-order bracht Nederland, zoals bekend, des tijds in de problemen door hevig verzet van de zijde van de Chine se Volksrepubliek De commu nistische Chinezen beschouwen Taiwan officieel al$ een provin cie van China, waaraan geen (of fensief) wapentuig mag worden geleverd De Nederlandse rege ring hield de order echter aan uit het oogpunt van werkgelegen heid. Dat leidde tot het vertrek van de wederzijdse ambassa deurs. PEKING (ANP) - Overstromingen in "de noordwestelijke Chinese provincie Shaanxi hebben tot nog toe aan 764 mensen het leven gekost, aldus het officiële pers bureau Nieuw China. Er zijn vijf duizend gewonden en 200.000 daklozen. De overstromingen zijn ontstaan, nadat het drie weken lang zonder ophouden had geregend Voor de komende dagen wordt nog meer regen voorspeld. In totaal zijn 126 miljoen inwoners van Shaanxi door de ramp ge troffen. Eerder dit jaar eisten overstromingen in de provincie Sichuan een tol van 750 doden. 28 000 gewonden en 1,5 miljoen daklozen. geeft het party bestuur een verge lijking tussen het regeerakkoord en de zes PvdA-strydpunten om het de leden gemakkelijker te maken een beslissing te nemen. In het stuk staat dat veel zaken niet definitief zijn vastgelegd, maar in de Tweede Kamer en in het kabinet alsnog moeten worden bevochten. Zo zal de party ver der actie moeten voeren voor sluiting van de kerncentrales en voor een kernwapenvry Europa. LEIDSCH DAGBLAD abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. Svp bon ingevuld m een open enveloppe zon.rer posueybl opsturen naarLeidschDegblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNti in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1