Connors op rand afgrond Student Yamashita schrijft stukje judogeschiedenis Daniël Willems beste troef in Criterium der Azen Medailleverdeliiig Gomez bezorgt Amerikaan handenvol werk IGS9II SPORT SPORT SPORT Eerste judoka met WK- dubbel MAASTRICHT (GPD) - De naam van Yasuhiro Yamashita zal met gouden lettertjes kunnen worden bijgeschreven in de boeken van de internatio nale judofederatie. Op het mondiale titeltoernooi in Maastricht schreef de 24-jarige student gisteren een stukje judogeschiedenis door als eerste judoka op een WK de 'dubbel' te scoren. Na op de openingsdag zijn land al awn de eerste wereldtitel gehol pen te hebben bij de zwaarge wichten, veroverde de 1.81 meter lange en 127 kg wegende Japan ner ook de meest felbegeerde al- le-categorieéntitel. Hij deed dat op de klassieke wijze door tegen over de brute kracht van de Pool Reszko snelheid, souplesse en - voornamelijk - techniek te stel len. Deze wapens leverden hem in al zijn partijen 'ippons' (vol punt) op en alleen dat al bestem pelt hem tot een groot wereld kampioen. Slechts n minuut hield de Pool Reszko gisteren stand in de alle-categorieën fina le na verwurging moest hij zijn te beindigen. Yamashita - en alle andere landge noten van hem die in de Maas trichtse Eurohal het ereplatform mochten beklimmen - heeft ech ter niet kunnen voorkomen dat er na de WK van Parijs in '79 op nieuw stukjes zijn afgebrokkeld van de eens zo grote judonatie. Aan het eind van de jaren '60 wa ren de Aziaten in alle ge wichtsklassen nog superieur, maar sinds met name de oost- blok-landen en ook niet te verge ten Frankrijk veel geld in het ju do zijn gaan investeren, is de af takeling ingezet. Tot op de dag van vandaag hebben de Aziaten die teruggang niet tot stilstand kunnen brengen. Het moet betwijfeld worden of de mannen uit het land van de rij zende zon daar ook ooit in zullen slagen. Tot dusver hebben ze ca tegorisch geweigerd kracht en techniek met elkaar in overeen stemming te brengen. Het accent is duidelijk op het technische as pect blijven liggen. Alleen Ya mashita en zeker oók niet te ver geten de winnaar van de gouden medaille in de klasse tot 65 kilo gram, Kashiwazaki, hebben hun volgers in hun zienswijze niet te leurgesteld. Laatstgenoemde oogstte in de finale tegen Euro pees kampioen Niculae zelfs een ovationeel - vele minuten durend - applaus toen hij na amper hon derd tellen de Roemeen met zui ver technische wapens in een verwurgende greep kreeg. Maastricht heeft ook duidelijk ge maakt dat er in de nabije toe komst ernstig met Korea reke ning gehouden zal moeten wor den. Chong Hong Park hielp de Aziatische dwerg in de klasse tot 71 kg aan een gouden medaille ten koste van de Franse nummer twee Serge Dyot. die op het laat ste moment zijn geblesseerde broer Christian moest vervan gen. Nederland kon als organiserend land geen vuist maken in de Limburgse hoofdstad. De man nen van bondscoach Peter Snij ders bleven zoals zo vaak in de grauwe middenmoot steken. Voor het eerst sinds vele jaren kon zelfs niet van de kruimeltjes worden meegcsnoept. Niet door Numan en Adelaar, maar ook niet door de winnaar van het zil ver op de onlangs gehouden Eu ropese kampioenschappen, Wil ly Wilhelm. Een gebrek aan onervarenheid speelde de Bosschenaar parten. Terwijl hij na eclatante overwin ningen in de open klasse op de Noor Sunland en de IJslander Fridriksson op het punt stond door te dringen tot de poule-fina le tegen de latere winnaar Ya mashita, viel dertig tikken voor het eind van de partij de concen tratie weg. De Amerikaan Mit chell, van wie hij ooit in Kerkra- de al eens verloren had. profi teerde daar gretig van door een koka (voordeel) te scoren. „Willy komt er wel", redeneerde zijn coach Snijders na afloop. „Hij is nog jong (22) en moet nog de tijd hebben om te rijpen. Nee, teleur gesteld heeft hij me zeker niet. Een medaille zou natuurlijk mooi meegenomen zijn, maar er op gerekend had ik zeker niet omdat ik maar al te goed weet dat n zwaluw immers nog geen lente maakt". Vier dagen judo leverden de bondscoach slechts één teleur stelling op: het falen van half- zwaargewicht Henk Numan. Over alle andere judoka's toonde de Eindhovenaar zich wel tevre den en met name daar waar het de inzet betrof. „De ploeg heeft karakter getoond. Nog nooit eer der is er zo fijn gewerkt. Mis schien dat de concurrentie bin nen de selectie daar iets mee te maken heeft gehad". Wat dat be treft ziet Snijders de toekomst niet somber tegemoet. Zeker de gebroeders Hoogendijk moeten het in de nabije toekomst verder kunnen brengen. Hans dong za terdag in de klasse tot 65 kilo gram zelfs mee naar een bronzen medaille, maar werd daar door de Braziliaanse Japanner Tsutui van afgehouden. Je zult als eenvoudige Pool maar worden afgevaardigd naar het WK-judo in Maastricht en dan stuiten op zo n Japanse reus als Yamashita. Wólchwch Reszko kende gisteren dat twijfelachtige genoegen Yamashita paste een verwurging toe. de ademnood aan Poolse kant werb hoog. maar zelfs op een spontaan 'Bluurrgghh wilde die Japanner niet loslaten. Aftikken was het enige dat hielp. De kans is groot dat de Koreaan Hyong Chu Ha zijn op de eerste dag veroverde medaille in het halfzwaargewicht kwijtraakt. De Aziaat verscheen niet op de do pingcontrole. Ook staat hem ver moedelijk een schorsing te wachten, net als dat het geval is met een niet met name genoem de Mongool en een judoka uit Tai-pei die eveneens niet op de controle verschenen. De resultaten van de tot nu toe be kend geworden onderzoeken door het medisch laboratorium van de universiteit van Nijmegen zijn negatief uitgevallen. Spor tief gezien mag de WK voor Ne- Koreaan raakt wellicht medaille kwijt derland niet zo'n gunstig verloop gehad hebben, financieel was het dat zeker wel. De stichting, die het evenement organiseerde, hield ruim een ton aan deze we reldkampioenschappen over en dat terwijl ruim 750.000 gulden aan de uitgavenkant van de ba lans stond. Het batig saldo is voor een belangrijk deel te dan ken aan de toeschouwersaantal len. Ruim 13.000 kijkers - waar van 11.000 betalende - passeer den de afgelopen vier dagen de kassa's van de Eurohal. Wat de stichting WK Judo met het batig saldo gaat doen. staat nog niet helemaal vast. Overwogen is al wel de gelden te reserveren voor andere nog te houden grote judo-evenementen. In Maas tricht is ook bekend geworden dat Frankrijk heeft afgezien van de organisatie van het Europees kampioenschap voor landen teams. De Fransen kunnen de zaak financieel niet rond krijgen. MAASTRICHT (ANP) - Judoka's uit Japan hebben tijdens het toernooi om de wereldkampioenschappen in Maas tricht vier van de acht titels veroverde. De verdeling van de medailles is als volgt (goud. zilver, brons) 1. Japan 2. Sowjet-Unie 3. Zuid-Korea 4. Frankrijk 5. Groot-Brittannië 6. Tsjechoslowak 7. België Roemenië 9. Polen 10.Oost-Duitsland 11. Canada 12. Italië 13. Bulgarije 14. Joegoslavië 15. Finland 16. Hongarije FLUSHING MEADOW (ANP) Het toernooi om de Open Amerikaanse tenniskampioenschappen, dat in Flushing Meadow wordt gehouden, heeft de eerste week in het teken van de dames gestaan. Zes van de zestien geplaatste speelsters werden vroegtijdig uitgeschakeld. Vrijdag viel het doek al vor de nummer twee Andrea Jaeger uit d<TVerenigde Staten, die ten on der ging tegen haar volslagen on bekende landgenote Andrea Leand. Maar ook de Engelse Sue Barker, de Tsjechische Regina Marsikova. Dianne Fromholtz uit Australië. Mima Jausovec uit Joegoslavië en de Roemeense Virginia Ruzici konden hun plaatsen niet waal-maken. Van de Nederlandse dames (Nederland is bij de heren met vertegen woordigd) is alleen Marcella Mesker nog in de strijd. Zij moet het opnemen tegen de Westduit- se Sylvia Hamka, die als zesde is geplaatst. Bij de heren liep alles meer vol gens de verwachtingen van het plaatsingscomité. Alleen de Amerikanen Brian Teacher, de Pool Wojtek Fibak en de Austra liër Peter McNamara verloren van minder hoog ingeschatte te genstanders. Van de favorieten heeft de Argentijn José-Luis Clerc het verreweg het moeilijks gehad. Binnen 24 uur moest hij twee vijfsetters afwerken, waar bij de eerste, tegen de Ameri kaan Tim Wilkison, vier-en-een- half uur duurde. Tegen Mei Pur- cell moest de als vyfde geplaat ste Clerc door de hel. "De spier bundel uit de pampa's" kon in de tweede en derde set zelfs geen game winnen. Toch wist hij de wedstrijd nog te winnen: 6-3, 0-6, 0-6, 6-4, 6-3. Ook de Tsjechoslowaak Ivan Lendl had moeite de vierde ron de te bereiken. De uit het kwalifi catietoernooi gekomen Amen- kaan Mark Vines dwong hem tot uiterst geconcentreerd spel: 6—4, 3-6, 6-2, 6-3. John McEnroe daarentegen toon de tegen Pat Dupre zijn uitste kende vorm. De titelverdediger won moeiteloos in drie sets: 6—3, 6-2, 6-3. Jimmy Connors balanceerde in de partij tegen Andres Gomez uit Ecuador op de rand van de af grond. Uiteindelijk won de als vierde geplaatste Amerikaan in vijf sets: 6-7, 6-3, 6-14-6. 7-6 (tiebreak 7-5). De partij, die van uitstekend gehalte was. duurde 4 uur en 22 minuten. Voor 20.000 toeschouwers kreeg Gomez, net als Connors links- hanfig, in de vijfde en beslissen de set tot twee keer toe op voor sprong. Eerst werd het 3—1, maar di' vechtjas Connors kwam terug tot 5-5. Gomez, vijftigste op de wereldranglijst, kreeg andermaal een voorsprong: 6-5. Hij bleef by de stand 30-30 twee slagen van de overwinning verwijderd. Connors bracht de stand op 6-6 en bereikte de vierde ronde na een dramatische tie break: 7-5. Gomez stond dit jaar in juli voor het eerst in de belangstelling Hy reikte tot de halve finales van het toernooi in Washington, waarbij hij onder meer zegevierde over de Tsjechoslowaak Ivan Lendl. De Australische toptennisser Peter McNamara werd in vier sets weg geslagen door de Amerikaan Bruce Manson, de nummer 74 van de ATP-ranglyst Herenenkelspel, derde ronde: Ivan Lendl (Tsj- Mark Vines (VSO 6-4. 3-6. 6-2. 6-3. Jo*C-Lui» Clerc (Arg - Mei Purcel) <VSU 6-3. 0-6. 0-6. 8-4, 6-3. Ramesh Knshnan (Ind.) - Marly Davu (VSt.) 6-2, 7-5. 6-7, 6-4. John McEnroe (VSO - Pat Dupre (VSt 6-3. 6-2. 6-3. Bruce Manson (VSt.) - Peter McNamara (Au» 4-6, 6-3. 6-4. 6-2, Vitas GerulaiU» (VSO - Harold Solomon (VSt) 6-3. 6-2. 6-2. Gene Mayer (VSO - Dick Stockton (VSt) 6-4. 6-4. 6-1. Kevin Curren (ZAf) - Mark Edmondson 'Aus.) 6-3. 7-5.6-2; Jimmy Connors (VSt- And- re» Gomez (Ecu.) 6-7, 6-3, 6-1, 4-6, 7-6. Dameaenkelapel, derde ronde: Sharon Walsh (VSt.) - Virginia Wade (GBr 7-5. 4-6. 6-3. Rosie Casals (VSt.) - Sherry Acker (VSt.) 3-6, 6-1. 6-4. Barbara Potter (VSO - Lindsay Morse (VSt) 4-6. 6-2, 7-5. Andrea Leand (VSt - Julie Harrington (VSt.) 6-4. 6-3. Chris Lloyd (VSt - Alicia Moulton (VSt.) 6-3. 6-0, Duk Hce Lee (ZKr - Virginia Ruzici (Roe >6-1.4-6. 7-5. Tracy Austin (VSt) - Pam Casals (VSt) 6-3. 6-0. Hana Mandlikova (Tsj - Glynis Coles (GBr 6-2. 6-1Bettina Bunge (VSt.) - Leigh Ann Thompson (VSt) 2-6. 7-6. 6-3. Anne Smith (VSt) - Joyce Portman (VSt) 6-1. 6-0 Waterskister Van Dijk mist net ereplaats bij schansspringen THORPE (ANP) De Nederlandse waterskister Marlon van Dijk heeft bij de wereldkampioen schappen in Thorpe (Engeland) bij het schansspringen net een medaille gemist Van de schans kwam ze in haar beste sprong tot 36.80 meter, waarmee ze de vier de plaats greep. Bij de figuren was voor Marlon van Dijk even min een ereplaats weggelegd. Ze moest op haar zwakste onder deel beide andere Nederlandse deelneemsters laten voorgaan. Fanny Meyer behaalde 3500, Magda Slot 3070 en Van Dijk 3040 punten. Meyer en Slot deel den bij het springen de dertiende plaats met 33,50 meter. De enige Nederlandse deelnemer bij de heren, Jos Slot. kon zich evenals zijn zuster Magda en Meyer niet kwalificeren voor de eindrangschikking. Hij leverde echter bij het springen een uit stekende prestatie met 46,20 me ter. De titel bij de heren ging naar de Amerikaan Steve Duvall met 2.720.52 punten Kate Robergo veroverde de damestitel met Anders dan een zestal geplaatste dames heeft Chris LLoyd-Evert het plaatsingscomité van Flushing Meadow 2.794.31 punten nog niet in verlegenheid gebracht. In de derde ronde rekende zij af met haar landgenote Alicia Moulton: 6-3.6-0. LONGCHAMP (ANP) - Da niël Willems heeft zater dag het criterium der Azen, een profwielerwed strijd achter Dernies, ge wonnen. Zijn landgenoot Herman van Springel, reeds 38 jaar. werd tweede en de jonge Ier Stephen Roche bezette op twee se conden achterstand de derde plaats. Joop Zoete melk, vorig jaar glorieus winnaar, werd ditmaal vierde. In totaal werden dertien coureurs geklasseerd. Bernard Hinault eindigde als zevende en zijn landgenoot Alain Bondue. de kersverse wereldkampioen ach tervolging in Brno. bezette de ne gende plaats. De uitslag is: 1. Daniel Willems (Bel) 100 km in 1 uur 47 min 12 sec. (gemiddelde snelheid 55.970 km per uur). 2. Herman van Springel (Bel) z.t. 3. Stephen Roche (Ier) op 2 sec 4. Joop Zoetemelk (Ned) op 3 sec. 5. Gilbert Duclos-Lassalle (Fra) op 18 sec. 6. Jacques Bossis (Fra) z.t 7. Bernard Hinault (Fra) op 56 sec. Catalonië Aad van den Hoek en vooral Johan van de Velde hebben het afgefo- pen weekeiende een overheer sende rol gespeeld in de tweede etappe van de Ronde van Catalo nië. Van de Velde won zaterdag middag het eerste deel van de tweede etappe in San Juan. Za terdagnacht zegevierde Van den Hoek. evenals Van de Velde voor de plocg-Post uitkomend, in het tweede gedeelte, een criterium in de straten van Barcelona. In de derde etappe werd Johan van de Velde, tweede op 56 seconden van winnaar Belda. Van de Vel de. die na drie etappes i.i het al gemeen klassement op de derde plaats staat, won de sprint van een achtervolgende groep van negen runners Algemeen klassement: 1. Munoz (Spa) 15.10.40, 2. Marino Lejarrcta (Spa) op 2 sec., 3. Van de Velde (Ned) op 7 sec., 4. De- mierre (Zwi) op 24 sec., 5. Belda (Spa) op 35 sec. Schijndel Gerrie Knetemann heeft gisteren een profwegwedstryd over 102 kilometer in Schijndel gewon nen. Tien kilometer voor dc eind streep ontsnapte de 'Kneet' met Gerne van Gerwen uit een kop- groepje van vier man De ervaren Knetemann versloeg van Ger wen gemakkelijk in de SDnnt. De uitslag is: 1 Gemc Knetemann 102 kilome ter in 2 23.26. 2 Gerrie van Ger wen z.t., 3 Jac van Meer op 12 sec 4. Henk Lubberding z.t 5 - Jan Raas op 35 sec.. 6 Hennie Kuiper z.t, 7. Adri van der Poel op 45 sec. Amateurs Dries Klein uit Ter Apel is het klas sieke amatcurwielerseizoen geëindigd zoals hij was begon nen met een overwinning Na dat hij in het voorjaar de opc- ningsklassieker de Ster van Zwolle had gewonnen, zegevier de de renner uit Ter Apel ook in dc slotklassicker de Omloop van het Zuiden In de eindsprint ver sloeg hy nationaal kampioen op de weg Rcné Koppert. die twee de werd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15