Stan van Belkum geeft Italianen de nekslag: 11 —6 Schaker Kuyf negende op WK in Mexico City Jeugdrecord met speer tweemaal verbeterd Boze Rono stapt op MAANDAG 7 SEPTEMBER 1981 PAGINA 13 LEIDEN - De Beverwijkse jeug- datlete Veronique Barnhoorn (DEM) heeft gisteren in Spijke- nisse tijdens de laatste ronde van de nationale jeugdcompetitie voor AB-junioren de meest op vallende prestatie verricht. Zij verbeterde bij het speerwerpen het Nederlandse jeugdrecord tot 47.50 meter. Juist een dag tevo ren had de Rotterdamse Berna- dette Fransen (AVR) dat record op 46.56 meter gebracht. Het re cord stond, al ruim elf jaar met precies 46 meter op naam van Li- da Kuys (DEM). Bert Smit (Swift Roermond), de jeugdrecordhouder speerwerpen bij de jongens, bleef gisteren met 72.32 meter slechts twaalf centi meter verwijderd van zijn re cordprestatie die hy bij de Ne derlandse kampioenschappen in Utrecht leverde. Van de Leidse junioren die giste ren in het kader van de jeugd competitie in actie kwamen blonk vooral Yvonne van Dorp (Holland) uit. Terwijl de presta ties bij de loopnummers op de sintelbaan in Spijkenisse nogal tegenvielen kwam zij tot een per soonlijk record van 59.1 secon den waarbij zij o.a. de sterke Haagse Dorien ten Bosch klopte. Voorts leverde Yvonne van Dorp in de verspringbak een prestatie van 5.40 meter af. Kees Langeveld. eveneens Hol land. toonde een flinke vooruit gang bij het speerwerpen met een afstand van 47.56 meter ter wijl Michel Moll voor de veran dering eens de kogel ter hand nam en 11.58 meter liet opmeten. Jan Jansen kwam op de 800m tot 2.03.7 en Regina van Duyn liep dezelfde afstand bij de meisjes in 2.20.0. Jacqueline Baljet draaide op de 100m horden naar 16.8 se- conden. Enkele Holland-senioren waren vrijdagavond op de kunststof- baan in Den Haag behoorlijk op dreef op de 3 kilometer. Theo van der Veer liep 8.38.4 en Ma rion Komdeur bij de dames 10.46.3. De show werd overigens gestolen door de Alphense junio- re Maaike Persoons (AAV'36) die een knappe tijd van 9.12.9 reali seerde. Carla Beurskens (Festina) is giste ren in Utrecht de eerste officiële Nederlandse kampioene op de 5000 meter dames geworden. De Limburgse noteerde een tijd van 16 minuten 6.1 seconden. Zij was daarmee ruim een minuut snel ler dan nummer twee. de Zeeuw se Brigit de Nijs: 17.17.2. Winst en verlies poloteam SPLIT (ANP) Goed en slecht zijn voor het Nederlands waterpoloteam bij de Europese kampioenschappen in Split net zulke subjectieve begrippen als het verschil tussen links en rechts in de politiek. De pas aangestelde coach Denes Pocsik zal niet venvacht hebben, dat de nederlaag met 5—6 tegen Roemenie, die in feite nog voor de officiële opening de nekslag betekende voor de aspiraties voor het jonge team, gevolgd zou worden door de al even onverwacht grote overwinning met 11—6 op het sterker team geschatte Italië. "We kunnen nu nog alles winnen, of alles verliezen, meende aan voerder Ton Buunk. de enige veldspeler die kan bogen op een jarenlange routine. Het was een waarheid als een koe die hij daar mee zijn ploeggenoten voor hield. maar in de gegeven situa tie was het enige reele wat er van de kansen m de komende wed strijden valt te zeggen. Want het is onvoorspelbaarder dan het Pocsik maakte zich gister avond wel zorgen of de zege op Italië niet zo veel kracht had ge kost, dat vandaag in de derde wedstrijd West-Duitsland ervan zou kunnen profiteren. Ook het omgekeerde is echter mogelijk, zoals alles blijkbaar mogelijk is. nu de verlengde speeltyd van kanshebbers kanslozen maakt en omgekeerd. De Olympische kampioen de Sow- jet-Unie stond al in de eerste de beste wedstrijd een punt af aan ROME (GPD) - Een steeple-loper, die gediskwalificeerd wordt om kort daarna witheet het vliegtuig naar de Verenigde Staten te nemen; een discuswerper die geen kans ziet zich aan zijn woord te houden om zich tijdig te melden voor de lijnvlucht Oslo-Rome en dan nog de goklust die de Amerikaanse ploegleiding aan de dag legt door het jonge, blessure gevoelige talent Carl Lewis voor drie nummers te willen laten ópdraven. Zieh- daar in het kort de verklaring voor het feit dat gisteravond in het Olympisch Stadion van Rome niet de Amerikaanse atletiekploeg als winnaar van World Cup III op het scorebord kwam, maar de heren van Europa, voor het eerst de triomfators van dit tot vierjaarlijks gebeurden gebombardeerd toernooi. Een flinke tik voor het Amerikaan se prestige, want in Rome had den de Amerikanen graag willen aantonen dat er niet zoveel waar de gehecht moet worden aan de resultaten van die laatste Olym pische Spelen die nogal wat weg hadden van een Oosteuropees onderonsje. Een troost was nog, dat op de laat ste dag via vier knappe overwin ningen Rusland werd terugge pakt na die zo desastreus verlo pen zaterdag waarop Amerika de slag definitief verloor en zelfs te rugzakte naar de vierde plaats achter Europa de DDR en Rus land. Met het Amerikaanse prestige kreeg ook de wedstrijd zelf op die regenachtige zaterdag een tik, want het is natuurlijk onbe staanbaar dat tijdens zo'n top ontmoeting Amerika zonder een discuswerper aantreedt en dus zelfs geen punt pakt. John Po well, al invaller voor de eerder op dopinggebruik betrapte Pluck- nett, verbleef vorige week name lijk in Noorwegen bij zijn sport vriend Hjeltness. Van daaruit be vestigde hij zijn overtocht naar Rome maar verscheen niet. Tot overmaat van ramp kregen de Amerikanen van de organisatie te horen dat invaller Oldfield niet voor een startbewijs in aanmer king kwam omdat diens naam niet in de computer ingebracht Witheet Dat laatste gaf natuurlijk weer veel kwade gezichten bij de Ameri kaanse ploegleiding, die zich he lemaal witheet maakte toen de winnaar van de 3000 meter stee ple. Marsh, gediskwalificeerd werd. omdat hij in de voorlaatste ronde de watehbak niet regle mentair genomen zou hebben. De baancommissaris had niets onreglementairs bespeurd, maar na protesten van de Italiaanse toploper Scartezzini en het on eindig afdraaien van videobeel den, werd Marsh gediskwalifi ceerd. Amerikaanse tegenprotes- ten baatten niet. Ook voor Marsh geen punt en dat was na de laat ste plaats van de zich op de sprint blesserende Lewis natuur lijk dodelijk voor de VS-equipe die daarmee overigens een tradi tie hooghield. Bij World Cup I in Düsseldorf '77 blesseerde in het slotnummer, de 4 maal 400 meter estafette, de Amerikaanse slotloper Parks zich. Het kostte Amerika acht punten, zodat de DDR met zeven punten voorsprong kon winnen. Het is niet overdreven om te stel len dat Amerika zich zonder al deze tegenslagen op z'n minst de evenknie had getoond van win nend Europa. Zo'n slordige twin tig punten gingen verloren en de kloof met Europa bedroeg aan het einde van het toernooi pre cies die twintig punten. Dit dank zij de voortreffelijke slotdag van de Amerikanen via overtuigende triomfen van.Nehemiah's plaats vervanger Foster op de 110 meter horden (13,32 sec.), sprinter Lat- tany. die op de 200 meter Alan Wells van zijn tweede triomf af hield (20.21 sec hoogspringer Peacock (2.28 meter) en de win nende 4 maal 400 meter ploeg (zelfs onder de drie minuten: 2.59,12). In totaal wonnen de Amerikanen zeven onderdelen na de goede opening van Moses en verspringer Lewis. Op die on gelukkige tweede dag zorgde 400 meter-loper Wiley (44.88 sec.) voor een klein pleistertje op de diepe wonde. Faam De overwinning van de Europese heren kwam niet als een volsla gen verrassing. Met de olym pisch kampioenen Coe. Ovett en Wells was een hoge klassering haalbaar, die er ook uitrolde om dat deze gouden medaillewin naars van Moskou hun faam ge woon waarmaakten, waar ande ren faalden. Met name de Russen zagen nogal wat Moskou-win naars sneuvelen als Markin (400 meter). Uudmae (hink-stap, dat gewonnen werd door de Brazi liaan Di Oliveira, op maar drie centimeter gevolgd door de ver rassende Chinees Zoe met 17.34 meter) en de 4 maal 400 meter- ploeg van Rusland. Coe. Ovett (3.34.95 op 1500 meter) en Wells (10,20 op de sprint) brachtten met de Ier Coghlan (5000 meter) en vooral de Pool Maminski (winnaar van de stee ple na de diskwalificatie van Marsh) en de erg goed wisselen de 4 maal 100 meter-ploeg van Polen het leeuwenaandeel van de punten binnen. De eindzege van Europa stoelde ook een beetje op de goede Ne derlandse inbreng. Schulting en Gijsbers, beiden in Moskou uit hun gewone doen. presteerden ROME (ANP) 0 De Keniaanse atleet Henry Rono heeft za terdag de daad bij het woord gevoegd. Afgelopen donder dag. een dag voor het begin van de strijd om de wereldbe ker in Rome had de veelvou dige wereldrecordhouder ge dreigd zich terug te trekken uit de Afrikaanse ploeg. Ro no was verbolgen over het feit. dat hij niet mocht starten op de 10.000 meter, die vrij dagavond door dè Oostduit ser Schildauer werd gewon nen. De Keniaan, wereldre cordhouder op de 3000, de 5000, de 10.000 meter en de 3000 meter steeple-chase. zei dat hij zich niet had voorbe reid op de vijf kilometer maar op de tien kilometer. Hij stel de de organisatie in Rome en de Afrikaanse ploegleiding een ultimatum. De Ethiopiër Kedir liep de 10.000 meter voor Afrika. Rono verliet Rome en hij ging zich in Rieti voorbereiden voor de internationale wed strijden. die daar woensdag worden gehouden. De Ethio piër Tolossa Kotu nam Ro- no's plaats op de 5000 meter Adriaan Paulen, die vorige week afscheid nam als voorzitter van de Interna tionale Atletiek Federatie (IAAF), is gisteren in Rome vanwege zijn vèrdiensten voor de sport tot grootoffi cier van de republiek Italië benoemd. sterk. Pas gistermorgen was Gijsbers zeker van zijn plaats in de 4 maal 400 meter-ploeg, die erg knap tweede werd met een door de Leidse atleet nog nooit beleefde estafettetijd van 3.01,47. Opvallend in Rome het uitblijven van echte topprestaties hetgeen de na het lange seizoen vermoei de atleten vooral toeschreven aan de wat korrelige en dus wat trage baan die bovendien ook nog al eens onder water kwam te staan. Een rol speelt echter ook dat de formule van deze World Cup nu eenmaal met zich mee brengt dat er nogal wat erg zwak ke atleten uit de „atletiekontwik- kelingslanden" actief zijn en veel sterkeren uit de gerenommeerde atletieknaties aan de kant blij- Dames Ook bij de dames was het peil niet erg hoog. Dit met een grote uit zondering. de al 30-jarige en pas dit jaar echt doorgebroken Tsje chische Jarmila Kratochvilova. Als tweede vrouw in de geschie denis dook ze gisteren op de 400 meter onder de 49 seconden, daarmee de Oostduitse wereldre cordhoudster Marita Koch niet alleen kloppend, maar op nhon- derdste van een seconde ook bij na onttronend: 48.61 sec. De Oostduitse ploeg kon deze tik, evenals de klap die Evelyn Ash- ford op de 100 meter samen met lies Goehr in 11.02 sec. te deklas seren best hebben. Met name de estafettes en de technische num mers blijven voorlopig nog wel een prooi van de DDR-atletes - zij wonnen zeven van de vijftien onderdelen - zoals de Russische dames hun kracht blijven de monstreren op de middenaf stand. Echter niet meer met de kampioenen van Moskou van wie velen aan een rustjaar bezig zijn. De Russinnen verlieten evenals hun mannelijke collega's het strijdtoneel met een flinke kater waarvoor ook weer Europa ver antwoordelijk was. Heel lang vormden de Europese dames- ploeg met sterke winnaressen als Kratoch\1lova. hoogspringsters Ulrike Meyfarth en de weer ver 'met de speer werpende Todoro- va (70.08 meter) zelfs een bedrei ging voor de DDR. Een valpartij bij de laatste wissel van de En gelse 4 maal 100 meter-ploeg maakte echter een einde aan alle illusies. Wel was de tweede plaats een feit. voor de Russin nen die maar negen punten meer pakten dan de toch niet bijster sterke Amerikaanse dames. Wereldtitel voor Joegoslaaf Cevitan BOSKOOP - De Boskoopse ge broeders Kuyf kunnen redelijk tevreden op hun (schaak)uitstap naar Mexico-city terugkijken. Hans Kuyf scoorde in de Mexi caanse hoofdstad 7'/2 punt uit 13 partijen. Een negende plaats in het wereldschaakkampioen- schap voor de junioren (spelers tot 20 jaar) viel hem daarmee ten deel. Rinie Kuyf. die zijn broer als secondant begeleidbe. beti telde het resultaat als volgt: "8 punten zou een goed resultaat geweest zijn, zodat die 7'cr ook nog wel mee door kunnen. Ten slotte hebben de Nederlandse vertegenwoordigers het in de voorgaande jaren slechter ge daan." De luchtreis verliep ondanks de Amerikaanse luchthavenstakin gen zonder problemen, maar teerd. Na de waarschuwingen van de zijde Joop Piket, die zijn zoon Marcel bij de kadetten-W.K. in Argentinië vergezelde, waren zij daar wel op voorbereid "Zo erg als tijdens die Argentinié-trip van Marcel was het gelukkig niet. Met het eten hadden wc weliswaar ook de grootste moei te. maar we konden tenminste ook buiten het hotel in een res taurant eten. Het hotel, althans wat daar voor door moest gaan. lag een eind van de speelzaal af. Gevolg was dat we elke dag een retourtje in een uiterst gammele bus moesten maken. Met de in deling van de partijen voor de volgende ronde was het ook niet altijd rongeur i n maneschijn Verschillende keren kregen we die pas vlak voor het begin van de partij te horen. Stean. de se- condant van Nigel Short, was daarom al van plan voortydig af te reizen. Het nut van een secon dant dreigde teloor gaan. er te be rei we later i te i toe i jeugdwereldkampioen werd de Joegoslaaf Cevitan Vol gens de gebroeders Kuyf een ge lukkige winnaar "De Rus Ehl- vest was eigenlijk veel sterker Hy gaf de Joegoslaaf klop. maar speelde daarbuiten teveel remi ses Bovendien verknalde hij in de laatste ronde onnodig zijn kansen. Tegen de Spanjaard Cor ral stond hy na het afbreken uit stekend. De organisatie ver plichtte hem echter om zonder pauze door te spelen. Dat brak de Rus op na 10 uur onafgebroken schaken moest hij 's morgen door hij een half punt op Cevitan te kort kwam. Ook Nigel Short (het 16 jaar oude wonderkind uit Engeland) die op 9 punten ein- Hongarije, dat de naam heeft van .ikkende waterpok.i. West-Duitsland werd door Italië van de winst afgehouden en Spanje bezorgde het gastland een grote kater door na een ach terstand van 5-1 alsnog van Joe goslavie te winnen. Daarbij stuurde de Russische scheids rechter de Joegoslaaf Polic uit het water. toen deze revanche zocht voor een klap die hy even tevoren had opgelopen. Temidden van dat tumult vefloor Oranje tegen Roemenie na een goed begin volkomen het over zicht op de gang van zaken. Poc sik durfde het niet aan bij een voorsprong van 4-2 zijn moege streden basis te vervangen. Roe menië. dat vorig jaar nog de man nen van Trumbic doortocht moest verlenen naar de finale poule van het Olympisch water- polotoernooi. greep de kans op revanche. Het maakte in de der de periode gelyk en scoorde in het' laatste kwart het enige pun tje dat nodig was voor de zege. Pocsik deed wat hy in deze situatie als enige kon doen: hij verving voor de wedstrijd tegen Italic doelman Wouly de Bie door Ruud Misdorp. Een greep die goed uitpakte, want waar De Bie zaterdagavond een paar maal le lijk mispaktc. werd Misdorp ge holpen door lat en paal als hy het zelf niet meer aankon Er speelde nog iets mee De Italianen zijn naar Split gekomen zonder hun legendarische aanvaller Gianni de Magistns. Hij kwam in con flict met trainer Lonzi en geldt op zyn 31ste plotseling als te oud voor het Helleense teem Hoi be trekkelyk zoiets is. heeft Pozzi. de snelste speler uit de zestiger jaren wel bewezen. Met het pro vinciale Bogliasco veroverde hij deze zomer als 43-jange het Ita liaanse clubkampioenschap De Magistns is nu als toeschouwer in Split aanwezig en kan met ei gen ogen zien wat er aan de ver jongde Italiaanse formatie man keert. zijn niet zou oud als in het Nederlands team. Dat is waarschijnlijk de reden waarom Buunk en zijn mannen zich na een 5-2 voorsprong in het begin van de derde periode konden handhaven, ondanks het feit dat tekenen van een nadere ineen storting opnieuw zichtbaar wer den. In die fase buitten de Italia nen tweemaal een numerieke meerderheid niet uit. waardoor Nederland kon uitlopen tot 7-2. Pas toen durfde Pocsik het aan om van zijn moegestreden basis Noordegraaf, Buunk en Van Mil rust te geven. Ook Van Belkum was er hard aan toe. Maar hy wilde niet en Pocsik liet zijn steraanvaller in het wa ter. Dat pakte goed uit. want toen de Italianen alsnog van 8-3 naar 8-5 terugkwamen, was hy de man die met een prachtige indi viduele actie de stryd besliste. De Leidenaar scoorde in twee duels vier goals. Scoreverloop: Nrdrrland-Roemenie: 3-6 <1-1. 3-2. 1 -2. 0-1». Raducanu 0-1. Van Br Ik urn (man mrfn 1-1. Van Belkum 2- 1. Co ntra» imin mrrri 2-2. Heiden (man meer» .1-2. Noordecraaf (man meer» 1-2. ("ostras (man meen 1.1. ostras 4-4. Van Mil 5-1. Raducanu 5- 5. Ra- Nederland- Italië' 11-6 (2-0. 3-2. 3- 2, 3-2». Buunk (man meer) 1-0, Van Es (man meer» 2-0. Van Mil 3-0. Misaxci 1 1, Noordenraaf 4-1. Van Mil 5 I. Strardo 5- Noordecraaf 6-2, Van Belkum 7-2. Steardo (man meer» 7-3. Van Mil s- 3. i lorillo <man mem 8-4. Fiorillo 8-5. Van Belkum 9-5. Noorde craaf (man meert 10-5. Misacci (man meer» 10-6. Blankenstein 11-6. Hans Kuyf zelf kwam tot 5 winst- partyen. 5 remises en drie neder lagen. "Die drie nullen waren te gen Salov. de Ijslander Gjator son. en Corral Alle drie mensen uit de kop. Tegen de Ijslander kwam ik er niet aan te pas. te gen Salov maakte ik een fout in het eindspel, terwyi ik Corral mak kelijk op remise had kunnen houden. Ik dacht echter te kun nen winnen en verknalde daar mee mijn kansen. Zonde want ik stond toen met 7 uit 11 juist goed geklasseerd. Myn beste party was die tegen de Portugees Fer nandez. die ook al senioren kam pioen van zijn land is Met 7: punt eindigde Kuyf in het 42- koppige veld op een gedeelde 8s- te plaats Via dc weerstandspun- ten werd dat tenslotte een negen de positie RUUD DOBBELAAR Ulrike Meyfb>th "vliegt' De beste wereldseizoenprestatie van de Westduitse.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13