Noordwij k "gewoon te slap" bij Veendam DHC: 'Ajax? Ach, we zien wel...' "Van die leren winnen we echt n iet zomaar" Abonnement op interlandvoetbal Buter: 99Door gebrek aan agressie verdiend verloren Nederland- Ierland niet op tv Scores in beker voetbal MAANDAG 7 SEPTEMBER 1981 GRONINGEN - Tot dertien mi nuten voor het eindsignaal kon Noordwijk zaterdag in Veendam hopen op een gun stige afloop in de eerste ron de van het professionele be kertoernooi. Ofschoon de za terdagclub zich allesbehalve van zijn sterkste zijde liet zien, bleven de amateurs lan ge tijd op de been omdat Veendam al evenmin indruk maakte en geen raad wist met een handvol doelrijpe moge lijkheden. Schoonbeek en Rudolf Metz zorgden uiteindelijk toch voor een snel einde van het Noordwijkse bekeravontuur. Er was voor doelman Dick Dortmundt geen houden aan toen de twee Veendammers in de slotfase kort na elkaar alleen voor hem opdoken. Hy kon in laatste instantie even min nog een beroep doen op de aluminium constructie van de door hem verdedigde kooi. Liefst vijf keer waren paal en lat hem te hulp ge sneld toen hij bij kopballen en schoten in geslagen posi tie verkeerde. Toch was de wedstrijd verre van opwindend. Noordwijk maakte een uiterst tamme in druk hetgeen volgens trainer Piet Buter vooral te wijten was aan de door hem gesig naleerde hardheid waarmee Veendam de amateurs tracht te te intimideren. "In de eer ste tien minuten vond ik Veendam bijzonder agres sief. Zo zou ik het ook doen, hoor. even laten merken dat je er bent. en Noordwijk was er erg van onder de indruk. Maar verder Jiebbep we door een gebrek aan agressie ver diend verloren, dat wel. We waren gewoon te slap", con cludeerde Buter naderhand. Met de hardheid van de Oost groningers vidl het echter wel mee. De 2000 toeschouwers misten bij Veendam juist het fanatisme, waarmee in de competitie de tegenstanders in het stadion aan de Lange- leegte het leven zuur wordt gemaakt. Veendam-trainer Alleman verweet zijn spelers zich te hebben aangepast bij het trage tempo van Noord wijk. waardoor de wedstrijd gezapig verliep. Buter vond echter dat het ge drag van sommige Veendam mers niet door de beugel kon. Hij sprak van een "Lienen- blessure", die Jan Willem Bo- gers een kwartier na rust noopte het veld te verlaten. De linkerspits, aie nauwe lijks in het stuk was voorge komen. ging met een bult op zijn dijbeen naar de kant. De blessure was hem toege bracht door Henk van der Vlag (ex-FC Utrecht), die zelf al eerder met een pijnlijke en kel was vertrokken. De door Buter opcemerkte hardheid van Veendam deed wat over dreven aan en de door arbiter Van der Laar uitgedeelde ge le kaarten onderbouwden die mening evenmin. De eerste kaart was voor Hans West geest, die zich onbezonnen revancheerde op Jos Roos- sien. Later kreeg ook Fran cisco Metz het geel. Hij raak te de achillespees van John Manuputty en ging eveneens terecht op de bon. Een echte bedreiging is Noord wijk niet geweest voor Veen dam. De amateurs konden geen moment in hun ritme komen en grossierden in af- speelfouten. In het eerste kwartier ontsnapten ze drie keer aan een tcgengoal want even vaak ketste de bal tegen de paal. Tweemaal was de doorgebroken Schoonbeek hiervoor verantwoordelijk. Hoewel ook later de lat nog een obstakel vormde voor Veen dam hield Noordwijk de aan val van de eerste divisieclub nog redelijk onder controle. Simon van Beveren maakte centrumspits Rudolf Metz vrijwel onschadelyk en in de opstopping in het Noord wijkse strafschopgebied kon Veendam lange tijd geen ope ning vinden. Pas diep in de tweede helft toonde Noordwyk offensief meer flair. Vlak voor de ope ningstreffer kregen Manuputty en Gerlof zelfs een fraaie kans om de strijd een onverwachte wen ding te geven, maar ze aarzel den te lang voor het doel van Hoekstra. Toen Metz einde lijk wel even de meerdere i Van Bev s het meteen raak Met een schui ver brak hij de score open (1- 0). Een doeltreffend ant woord had Noordwijk niet dadelijk bij de hand. Wel trok auzputzer Spaanderman mee naar voren maar gevaarlijk werd het amper voor de thuisclub. Een verre uittrap van Hoekstra, die door Schoonbeek werd opgevan gen en verzilverd, betekende vier minuten voor het einde het definitieve einde van Noordwyks bekenllusies. HARRY HESSELING Fortuna S. vernederd DELFT - De in theorie toch gapende kloof tussen DHC en eerste divisionist Fortuna Sittard werd gistermiddag in Delft moeiteloos gedicht door de plaatselijke amateur- hoofdklasser. Sterker nog, brutaal overvleugelden de door oud-Feyenoorder Guus Haak getrainde liefhebbers de Limburgse semi-profs, die zich met een 2-0 nederlaag roemloos uit de strijd om de KNVB-beker lieten kiepe ren. Sensatie dus aan de Delftse Bras serskade. waar DHC zich als eni ge amateurclub toegang tot de tweede bekerronde verschafte. Dat in de bestuurskamer van het Gorcumse Unitas Ajax als vol gende bekertegenstander uit de champagnekoeler werd opge vist, ervoeren de Delftse voetbal lers gisteren als iets dat duidelijk van later zorg is. "We zien wel wat Ajax ons op 1 november voorschotelt", verwoordde Guus Haak ten overvloede de onbe kommerde stemming binnen zijn spelersgroep. Opvallend gewillig liet Fortuna Sittard zich vloeren door het Delftse stuntteam. Met het be schamende 2-0 verlies dérfden de Limburgers de al gecalculeer de inkomsten van de tweede be kerronde. "Ik lever geen com mentaar, want dan zou ik te veel zeggen. In elk geval ben ik zéér teleurgesteld in mijn spelers", hield Fortuna-trainer Frans Kör- ver met grote moeite zijn woede verborgen. Behoudens centrumspits Huub Smeets (na 23 minuten met een buitenspelgoal) en middenvelder Jo Bux (in de 49ste minuut met een paalschot) kwam Fortuna Sittard in Delft amper aan tot de verbeelding sprekende daden toe. In de defensie poogde libero Krsto Mitrovic vergeefs orde in de chaos te scheppen. De mid- Veendam nu tegen AZ'67 GORINCHEM (ANP) - Tenminste drie Verenigingen uit de eerste divisie zullen de derde ronde van het toernooi om de KNVB-beker bereiken. De loting voor de twee de ronde, die in Gorinchem plaatsvond na de wedstrijd Uni- tas-DS'79, bracht drie duels tus sen clubs uit de eerste divisie uit de beker, FC Amsterdam-FC Den Bosch, SC Cambuur-DS'79 en Heracles-Heerenveen. Met uitzondering van Cambuur had den deze clubs de eerste ronde overleeft ten koste van amateur- verenigingen. De enige vertegenwoordiger van de amateurs, die nog in de stryd is, DHC uit Delft, lootte een thuiswedstrijd tegen Ajax, de Nederlandse deelnemer aan het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Voor de tweede ronde, die ge speeld wordt op 31 oktober of 1 november, waren de eerste acht uit de eredivisie van het afgelo pen seizoen, "geplaatst". Vyf van die acht troffen een thuiswed strijd Ajax (DHC), AZ'67 (Veen dam) en Feyenoord (Vitesse) spe len uit. De loting voor de tweede ronde had het volgende resultaat: Veendam-AZ'67, DHC-Ajax. FC Utrecht-Den Haag. PSV-Telstar. Vitesse-Feyenoord. FC Twente- FC VW, Sparta-Volendam. MW-Amersfoort, FC Amster dam-FC Den Boschv SC Cam buur-DS'79, Excelsior-Willem II, De Graafschap-NAC, Haarlem- Roda JC, Heracles-Heerenveen, NEC-Go Ahead Eagles, PEC/ Zwolle-FC Groningen. denvelders Suvnjn, Bux en Koe vermans holden permanent ach ter hun tegenstrevers Eric Wolf, Rob Eckhardt en Leo Rontberg aan en in de voorhoede werd de kopgrage Huub Smeets nooit op de door hem gewenste manier bediend door de flankspelers Hans Zuidersma en Tiny Ruys. De mannen van Frans Körver moesten kortom de vernedering ondergaan dat zij door de thuis club op basis van beter positie spel en superieure ploegdiscipli- ne werden weggespeeld. "Die gasten stonden allemaal stil, wij bewogen meer", verbaasde de eminente Delftse libero Sjef de Poorter zich over de collectieve Limburgse lamlendigheid. Met de talentvolle 19-jarige mid denvelder Eric Wolf en (later) oud-Excelsiorprof Rob Eckhardt zette De Poorter al vroeg de lij nen uit voor een gedegen aanval sopbouw van achteruit. De Sit- tardse equipe overzag het gevaar dat vooral de dartele Wolf in de openingsfase aandroeg. Gezapig heid was in het Limburgse kamp troef, vrijwel nimmer stopten de semi-profs een gezonde portie agressie in hun door traagheid uitblinkende acties. DHC-trainer Guus Haak mocht naderhand de opponent dan wel complimente ren ("Ze bleven voetballen"), maar met die vriendelijke woor den hield de Hagenaar slechts de beleefheidsvormen in acht. De vice-zondagkampioen maakte gepast gebruik van de onvol doende tegenstand. Kansen wer den bij de vleet gecreëerd, maar vooralsnog gaven Wolf en Eck hardt hun inzetten onvoldoende scherpte mee. Maar na 35 minu ten von'd de voorin opgedoken li bero De Poorter wel de juiste richting, nadat hij eerst nog een overtreding ten opzichte van Wil- bert Suvrijn met een gele kaart had moeten bekopen. Bedaard schoof hij de door Limburger Jo Bux verlengde voorzet van Leo Rontberg achter goalie Nico Janssen: 1-0. Met een omzetting in de verdedi- ging hoopte Frans Körver zijn ploeg in goede banen te leiden. Maar met de als rechtsback be gonnen voorstoppcr Jaap van den Berg bleef het Limburgse centrum al even broos als daar voor met Huub Pfennings. In de 72ste minuut toonde de Delftse rechterspits Wilco van Buuren de defensieve zwakte aan Lim burgse kant eens te meer aan. Niet anders dan met een obstruc tieve handeling kon Mitrovic Van Buuren afremmen. Terecht besloot spelleider De Schepper tot het toekennen van een penal ty. Nodeloos wond dader Mitro vic zich vervolgens op over de ar bitrale beslissing, wat hem op een gele kaart kwam te staan. DHC-doelman Hans Suiker kweet zich bekwaam van het karwei en Fortuna Sittard was definitief uitgeteld. "Jullie heb ben een extra-premie verdiend", kondigde DHC-trainer Guus Haak gul aan. "Waar bestaat die premie dan wel uit?", vroeg doel man Hans Suiker gcinteresseerd. Het antwoord van Haak bracht Suiker meteen terug in de ama teursferen. "Uit twee consump tiebonnen".. GERARD VAN PUITEN De vallende Jos Weyers scoort het derde doelpunt voor FC Amsterdam in het duel met DOSK. De amateurploeg uit Kampen had de normale speeltijd knap afgesloten op 2-2 en kicam in de verlenging nog terug tot 3-3. maar kreeg in de laatste vijftien minuten drie goals om de oren. Het duel trok overigens de minste toeschouwers: 1000, bij een gemiddeld aantal van 2300 bij alle bekerduels. Blessurezorgen voor coach Hand, maar: X BRUSSEL - België heeft gisteren zijn tweede oefenwedstrijd voor België - Frankrijk (woens dag) met 4-3 van Jong België ge wonnen. Ceulemans scoorde twee keer. Van Moer en Ver- heyen zorgden voor de andere doelpunten van de Rode Dui vels in Brussel. Guy Thijs kon niet beschikken over verdediger Eric Gerets. Omdat ook Renë van der Eyc- ken geblesseerd was haalde Thijs na de vervanger van Ge rets (Van Baecke) nog een extra man bij de groep, namelijk Cluytens. UTRECHT (GPD) - Na afloop van de vriendschappelijke interland tussen Zwitserland en Nederland wilde de Ierse bondscoach Eoin Hand best zijn mening over de wedstrijd geven, maar het kwam hem eigenlijk beter uit zelf een paar vragen te stellen. „Waar is Jan Zwartkruis gebleven?", bijvoorbeeld, „Het was toch een aardige man!", gevolgd door een tweede vraag: „Waar komt die Kees vandaan?" en een derde „wat heeft Belgi tegen Nederland gedaan?" Het zijn vragen die je niet verwacht van een nationale coach, die in kwalificatiegroep twee voor het wereldkampioenschap voetbal nog allerminst uitgeschakeld is. Sinds veijongd Oranje in Dublin met 2-1 verloor, heeft de 34-jarige Hand. zelf speler van UEFA- Cupdeelnemer Limmerick. niet meer aan het Hollandse voetbal gedacht. Hij heeft een boek dichtgeslagen en deed het vorige week dinsdagavond in Zurich pas weer open. De onwetendheid van de Ierse bondscoach staat lijnrecht tegenover de wijze waarop men in ons land werkt. Kees Rijvers grapte vrijdag nog „De Nederlandse ploeg kan ik niet geven, maar willen jullie de opstelling van de Ieren?" De Nederlandse bondscoach zag de eilandbewoners aan het einde van de vorige competitie in Duitsland en Polen spelen, Hand keeje in Zurich naar een vreemde verzameling Hollands allerlei waarvan alleen Tsjeu La-Ling en Bennie Wijnstekers woensdag spelen. Zinloos „Zinloos" verzuchtte Hand na af loop en de stemming werd er niet beter op toen hij vernam dat de Nederlandse spelers dit week end vrijaf hadden en zich in alle rust konden voorbereiden op de uiterst belangrijke kwalificatie wedstrijd. Hand: ..Zo zou ik het ook willen. Maar ja. mijn hele se lectie voetbalt in het buitenland, die jongens moeten het weekein de allemaal aan de bak". Voor Nederland beperkte zich dat tot vier spelers. Baan keek gister avond naar Juventus-Torino en zag Michel van de Korput. Ruud Krol werd niet bekeken in de wedstrijd tegen Ascoli - de tech nische leiding is van zijn kwali teiten overtuigd - en kapitein Rij vers zelf bekeek zaterdag Man chester United-Ipswich. Vooral hij keerde voldaan terug op Schiphol. Hy zag Mühren en Thijssen een uitstekende partij spelen en zonder blessure van het veld komen. Ipswich won voor de eerste maal na tweemaal eerder in de Engelse league ge lijkgespeeld te hebben. Contact heeft Rijvers met zijn geselec teerden niet gehad omdat hij weer tijdig met het vliegtuig te rug moest. Arnold Mühren: „Eerder in de week hebben we wel contact ge had. We hebben toen met hem het Ierse elftal doorgesproken. Op Liam Brady na spelen ze alle maal hier. En van Bradv weten we dat hij een verschrikkelijk goede voetballer is. De Ieren hebben een ploeg die je niet zo maar kunt wegcijferen, dat ze op Cyprus met 3-2 wonnen en daar voor in het buitenland 25 jaar in het buitenland niet gezegevierd hebben, zegt mij niets. Tegen Frankrijk werd het 2-0, maar daar werd een zuiver doelpunt afgekeurd. Tegen Belgi hetzelf de, eerst een goal afgekeurd om onbegrijpelijke redenen en een winnende Belgische treffer in de laatste minuut. Nee, dat i we niet i Moeilijk Mühren en Thijssen zagen met bondscoach Rijvers bij Manches ter United Frank Stapleton aan het werk. de onlangs voor 5.5 miljoen gulden aangetrokken aanvalsleider. „Een spits die moeilijk uit te schakelen is", zegt Arnold Mühren die al zijn tegen standers kent. „Lawrenson en O'Leyry zijn ijzersterke verdedi gers, voor de rest weet ik niet of ze in vorm zijn. De competitie in Engeland is pas in een beginsta dium". De twee middenvelders varv Ips wich zijn inmiddels in ons land gearriveerd en dat weet ook de tegenstander van woensdag. Hoe moeilijk het werk voor een Ierse bondscoach is blijkt alleen al uit het vertrek. Het nationale team van Ierland verzamelde zich niet in Dublin maar vertrok vanuit Londen omdat dat de in Enge land levende geselecteerden veel beter uitkomt. Hand heeft blessurezorgen over Tottenham-Hotspur-verdediger Houghton en Stapleton die zater dag licht geblesseerd van het veld kwam. Selectie Hy kwam gisteren overigens met vijftien van zijn spiers in Rotter dam aan. By de groep ontbraken nog de Ieren die hun geld buiten Groot-Bnttannie verdienen, na melijk Liam Brady (Juventus- Ita), Don Givens (Neuchatel- DEN HAAG (ANP) - De wed strijd Nederland-Ierland uit de voorronden van het toer nooi om het wereldkam pioenschap voetbal, zal niet rechtstreeks op de televisie komen. De KNVB wilde de beslissing aanvankelijk vandaag ne men. maar gisteren viel al het definitieve en negatieve be sluit. Jan Huybregts. secreta ris van het betaalde voetbal, vertelde by de wedstrijd Uni- tas-DS'79. dat de voorver koop van de kaarten voor het duel dat woensdagavond in het stadion Feyenoord wordt gespeeld, teleurstellend is. Met nog een kleine 40 000 kaar ten onverkocht, is het zeker dat de KNVB geen toestem ming voor een directe uitzen ding zal geven. Bezwaar De KNVB heeft bij de" Belgi sche voetbalbond bezwaar gemaakt tegen een recht streekse televisie-uitzending van de wedstryd Belgie- Frankryk. die woensdag avond gelijk met Nederland- Ierland wordt gespeeld. De KNVB maakte gebruik van het recht dat is vastgelegd m de motie van Marbella, die nog altijd van kracht is. In Marbella uerd de afspraak gemaakt dat landen directe tv-uitzendingen van voetbal wedstrijden in buurlanden kunnen verbieden, wanneer de vrees bestaat dat de pu blieke belangstelling bij ei gen evenementen door die uitzending nadelig zou wor den beïnvloed. Arnold Mühren De spelers die al in hun Rotter damse hotel verblijven zyn: McDonagh (Bolton Wanderers). Bonner (Celtic). Lawrenson (Li verpool). Hughton (Tottenham Moran (Manchester United), Grealish (Brighton), O'Leary (Ar senal), Langan (Birmingham), Robinson (Brighton). Martin (Newcasle), Grimes (Manchester United), Whelan (Liverpool). Sta pleton (Manchester United. Ryan (Brighton) en Devine (Ar senal). De Ierse ploeg trainde vanmorgen al in het stadion Feyenoord. FC Amstrrdam-DOSK 2-2 (1-2) 0 3 r.. verlenging 12 0-1 Nieuwenhuis. 29. 0-2 Zelle. 40 1-2 Weyers. 66 Roye 2-2 Verlenging: 3-2 Weyers. 3-3 Zelle. 4-3 Heyt. 53 Wcijers. 6 3 Uit den Bo gaard Scheidsrechter Van der EnL Toeschouwers 1500 Telstar KK( 6 2 <311 '4 Br 29. Kamphues 2-0, 32. Buma 86 Van Bladel 6-2. Scheidsrechter Blankestein. Toeschouwers 1500 Ss< .iinhuur l(S-Sl.( 1-0. 15 Paine 1-1. 22. Paine 12. 32. Derks 2-2. 60. Booy 2-3. 71. Derka 3-3. 85 Bults 3 4 Scheidsrechter Bakker Toeschouwers 2100 SC Amersfoort-Hagenlngen 0-0. n.i verlenging 1-0 103 Boom 14). Scheidsrechter Mulder. Toeschou- FC VVV Caesar 14) 11-0». 17 Taihwttu 1-0. Scheidsrechter: ManueL Toe schouwers: 2200 Hrerrnv, 1-0,14. Visser 2-0. 15 Visschcr 2 133 Smid 2-2.74. Gotink 3-2. Schcidsrech- Drj hof 24). Scheidsrechter: Keizer. Toe schouwers 2100. Veendam Noordwijk 2-0 (04)). 78 Met/. 1-0. 86 Schoonbeek 2-0. Scheidsrechter Van der Laar Toe- PARIJS (ANP) - De Franse voet balbond gaat dit seizoen experi menteren met de verkoop van abonnementen voor interland wedstrijden. Voor de vijf wed strijden. die het Franse elftal dit i het Pare des Princes i Parijs afwerkt, kunnen gega digden een abonnement kopen, die hen een vaste plaats garan deert. Bovendien krijgen abon nementhouders voorrang bij het bestellen van toegangskaarten voor de finale om de Franse voet balbeker. - De vijf interlandwedstrijden, die in de serie zyn opgenomen, zyn Frankryk - Nederland op 18 no- vember (WK-voorronde). Frank- riik-Cyprus op 5 december (WK- voorronde), Frankryk-Italiè op 23 februari. Frankryk Enge land op 24 maart en Frankryk - Uruguay op 23 april De prijzen van de abonnementen vancren van zestig tot twechonderddertig gulden. RBC-Hrracle* 1-3 (1-1). 31 Lalopua 0- 1. 45. Wesel 11. 72. Unaota 12. 87 Unaola 13. Scheidsrechter Hobe. DH( Fortuna Sittard 2-0 (1-0». 4.3 De Poorter 1-0, 76 Suiker (strafschop) 2- 0. Scheidsrechter: De Schepper. Toe- i i.m us ,0.:,. Van óm Ham 0-1.26 Evers (strafschop)0-2.56. fschop) 0-4. 53 Den Boer mans 0 6. 86 Posthuma ■chter: Folmer. Toeschou-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11