Jarenlange terreur ex-man werd Leidse vrouw te veel Twee jaar geëist tegen Leidenaar jüu HJÜii 11 a xp, m Goedkeuring laatste renovatie in de Kooi "Vervangende nieuwbouw bij Vreewijk niet lelijk" Poging tot moord na caféruzie Bouw begonnen op terrein Overdekte VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1981 DEN HAAG/LEIDEN - De offi cier van justitie van de recht bank in Den Haag mr. Klein Breteler heeft gisteren zes maanden gevangenisstraf geëist tegen de 36-jarige me vrouw J. D. uit Leiden. Ze had in de nacht van zaterdag 17 mei haar ex-man met be hulp van een geweer uit haar huis geschoten. De man raakte daarbij gewond aan beide armen en moest worden opgenomen in een ziekenhuis. Aanleiding voor de schietpartij waren jaren lange pesterijen van de man. van wie de vrouw vorig jaar is gescheiden. Hij ging bij zijn sadistische ac tiviteiten zover dat hij onder andere sigaretten op haar li chaam uitdrukte, haar sloeg en trapte en haar onder ande re met een bromfiets heeft aangereden. Met tranen in de ogen hoorde de vrouw gisteren officier van justitie mr. Klein Brete ler de aanklacht voorlezen Zij werd in de verdachten bank getroost door een man van de reclassering, want haar zestien jaar oude doch ter mocht haar van de recht bank niet terzijde staan. Moe der en dochter hadden voor Eis van zes maanden wegen poging tot doodslag Mr. Klein Breteler achtte po ging tot doodslag bewezen en eiste een jaar gevangenisstraf waarvan een half jaar voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De president van de rechtbank mevrouw mr. Koningsveld had even daarvoor de schiet partij een „voorlopige afslui ting van jarenlange ellende" voor de vrouw genoemd. Voorlopig, want de man valt de vrouw en haar drie kinderen nog steeds lastig. „Het is mis schien wel het beste dat u uit Leiden weggaat", zei de pre sident, waarmee deze de machteloosheid in deze af- fairre van justitie demon streerde. Een jaar voor de schietpartij was het echtpaar gescheiden. De man legde zich daar niet bij neer en viel de vrouw met de regelmaat van de klok las tig. Zo zeer zelfs dat de recht bank hem enige tijd terug al had verboden in de buurt van het huis van de vrouw te ko- De vrouw werd steeds banger voor het gedrag van de man en in het vroege voorjaar ging zij met de trein naar Antwer pen en kocht daar een geweer met munitie. In een grote doos vervoerde zij het wapen met de trein naar Leiden. In haar tuin oefende ze met het geweer, zodat ze wist hoe het werkte. Toen. op de 17e mei ging het fout. De vrouw was uitge weest en de kinderen waren meegegaan. Ze kwamen laat thuis en gingen direct naar bed. Ondanks het verbod van de rechter in de buurt van het huis te komen, stond de man ineens voor de deur. De vrouw hoorde hoe hij een stuk hardboard uit de deur haalde en de trap op kwam. Ze greep het geweer en schoot van bovenaf naar de man, die halverwege de trap was. Hij rende daarop weg. achterna gezeten door een kind en de vrouw. De vrouw stuurde het kind terug naar de kamer. En stond toen oog in oog met de man. Hij zei: „Schiet maar, je durft toch niet". Hij kende zijn ex-vrouw echter niet goed genoeg, want ze schoot het magazijn verder leeg op de man. Hij werd twee keer geraakt. De officier van justitie zei dat hij wel had gedacht aan noodweer, maar vond echter dat daar geen sprake van kon zijn omdat de vrouw de man met het geweer achterna is gelopen. Overigens merkte hij op dat er geen sprake is van een eenvoudige zaak. Wel van een tragische. In zijn requisitoir zei mr. Klein Breteler onder meer dat de maatschappij verlangt dat men geen eigen rechter speelt. „De maatschappij heeft er geen enkel belang bij dat conflicten op deze manier worden uitgevochten. Daar tegenover staat echter", al- dus de officier van justitie, ..alle ellende die de vrouw heeft ondergaan. Hoe ver gaat het incasseringsvermo gen?" Daartussenin ligt volgens de of ficier de vraag wat er nu moet gebeuren. Hij achtte poging tot doodslag bewezen, maar tekende daarbij aan dat de vrouw enorm was getreiterd door de man. Hij vond echter dat de bescherming van de maatschappij vooraan moet staan, maar meende dat een ..matige" straf moest kunnen. Hij eiste daarop een jaar gevan genisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. De advocaat van de vrouw zei „buitengewoon geschokt" te zijn door de eis van de offi cier. Hij had gehoopt, zo zei hij. dat de officier in dit geval meer rekening zou hebben gehouden met het belang van de vrouw en het algemeen belang naar achteren zou schuiven. ..Het algemeen be lang. dat zijn politie en justi tie. hebben haar immers niet doeltreffend kunnen hel pen Dreigender De vrouw is door de man be dreigd, vernederd en mishan deld. „De situatie werd steeds dreigender en ieder een deed wat hij kon, maar de man kwam steeds maar weer terug. De vrouw zag geen op lossing meer en heeft toen ge dacht „nu ga ik zelf maatre gelen treffen" en kocht het geweer". „Dan heb ik tenminste een middel, dat als hij iets ergs gaat doen, dat ik dan iets te rug kan doen", moest de vrouw volgens de advocaat hebben gedacht. „Hij had de vrouw immers al verscheide ne keren met moord be dreigd", zei de raadsman. Hij deed voor de rechtbank een beroep op noodweer en als de rechtbank daar niet op in wil de gaan, verzocht hij om ont slag van rechtsvervolging of anders om een voorwaardelij ke straf. „Dit niet alleen in het belang van haar. maar ook in dat van het hele ge- Uitspraak over twee weken. DEN HAAG-LEIDEN - „Het is hier geen wild west. Het moet maar eens zijn afgelopen zei de offcier van de rechtbank in Den Haag mr. Klein Breteler gisteren tegen tegen de 34-jarige Leidenaar W. De Leidenaar had in juni zijn 34-jarige plaatsgenoot van D. met een pistool onder vuur genomen Het slachtoffer raakte weliswaar gewond, maar kwam na een spoedoperatie in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden op dezelfde dag nog persoonlijk naar de politie om een aan klacht legen W. in te dienen. De officier eiste tegen W. twee jaar gevangenisstraf. „Het toene mend gebruik van geweld moet worden tegengegaan", vond de- W. had na de schietpartij zelf de poltie gebeld om zich aan te ge ven. Hij vertelde de politie op de bewuste 20e juni 's middags naar een café aan de Herensingel te zijn gegaan. Hij ontmoette er wat Wethouder Tesselaar overhandigde gisteren bloemen aan de eerste bewoners van de nieuwbouwwoningen aan de Ceramstraat en het Kooizicht. Mt Een tekening woningen aan de Haarlemmerstraat, waarvan de bouw vandaag officieel is begonnen. LEIDEN - De eerste paal voor de woningbouw op het ter rein waar de Overdekte heeft gestaan (waar half Leiden het hoofd boven water heeft le ren houden) is vanmiddag ge slagen. Aan de Haarlemmerstraat ko men op de begane grond drie woningen: een twee-, een vier- en een drie-kamerwo ning. Op de eerste verdieping ziin via een buitentrap en een ook een blokje woningen. Op de begane grond treffen we hier aan: twee vier-kamerwo- ningen en op de eerste ver dieping vier vier-kamerwo- ningen en een drie-kamerwo ning. Ten slotte is er nog een blokje van vijf woningen ge legen aan de Maria Gijzen- straat. De huizen op de begane grond hebben een terras, terwijl de woningen op de verdieping, een balkon of een (èak)-terras hebben. De inrichting van het binnenterrein wordt vast gesteld in nader overleg tus sen de bewoners en de ge meente. B en W in antwoord op raadsvragen: Vragen over lot verdwenen Chileen DEN HAAG-LEIDEN - Wat heeft de regering gedaan om meer te weten te komen over het lot van de verdwenen Chileense vluch teling Luis Quinchavil Suarez? Onder meer deze vraag stelt het PvdA-Tweede-Kamerlid R. ter Beek schriftelijk aan de minsiter van buitenlandse zaken. Suarez verbleef enige tijd als vluchteling in Nederland. Hij woonde onder andere in Leiden. Enige tijd terug ging de vak bondsman terug naar zijn land en in het grensgebied van Argen tinië en Chili werd hij gearres teerd. Er is daarna niets meer van hem vernomen. Ter Beek wil verder weten of de minister kan zeggen of het feit dat de Chileen politiek asiel in dit land kreeg, gevolgen heeft voor de mogelijkheid van de Ne derlandse regering pm bij de au toriteiten van Chili en Argentinië opheldering te vragen. Naar aanleiding van de verdwij ning van de Chileen hebben ver scheidene Nederlandse en bui tenlandse instanties er bij het mi nisterie van buitenlandse zaken op aangedrongen twee diploma ten een onderzoek te laten instel len. Daar is tot op heden volgens Ter Beek nog niets van terecht gekomen. De socialist vraagt zich dan ook af waarom op deze suggesties, in de provincie in Argentini waar Sua rez is verdwenen een onderzoek te laten instellen, niet is inge gaan. Hij wil dan ook weteii of de minister alsnog bereid is stappen tete ondernemen om "de nodige helderheid in deze zaak te ver- krugen" LEIDEN - Een zeventienjarige jon geman uit Leiderdorp is gister avond met een hersenschudding naar het AZ1 gebracht. Een plas tic tas. die door de jongen aan het stuur van zijn fiets was gehan gen, kwam al rydend op de Lage Rijndijk tussen de spaken van zijn voorwiel terecht. Het gevolg daarvan was dat hij zijn fiets niet meer in bedwang hield en tegen het wegdek klapte. Spelen Speeltuinvereniging Prinses Beatrix sluit het zomersei zoen zaterdag af met een be zoek aan een 'echte'speeltuin: Drievliet.Om half tien ver trekken de kinderen bij de speeltuin aan de Schubert- Iaan; rond vier uur zijn ze te rug. Voor verdere inlichtin gen: 071-768696. kennissen en eer ae middag was verstreken had W. al meer dan een liter Vieux achter zijn kie- Klappen De anderen in het café hadden ook niet stil gezeten en inmiddels was iedereen zo'n beetje dron ken geworden. Toen vielen er plotseling klappen. Volgens W kreeg hij een klap van een vrouw. Dat zou een vriendschap pelijk schouderklopje geweest moeten zijn, maar W. dacht er an ders over en sloeg de vrouw on middellijk terug. Op zijn beurt kreeg W. van één van de aanwezige kerels een paar klappen. Die nam het op voor de vrouw. W. viel daarbij op de grond en koos het hazenpad. Sa men met een vriend ging hij met de auto naar zijn huis in de Me- renwijk. Daar stuurde hij zijn vrouw en kind naar beneden naar de auto en haalde zelf een pistool achter de platenspeler vandaan. Hij rende daarop weer terug naar de wagen en zette onderweg de vriend af. Zijn vrouw nam toen LEIDEN - Het rijk heeft deze weck goedkeuring verleend aan de laatste grote opknapbeurt in de Kooi. Het betreft de renovatie van 145 woningen aan de Java- Borneo- en Driftstraat e.o. Wethouder Tesselaar zei dit gister middag tijdens het overhandigen van de eerste sleutels van ver vangende nieuwbouw aan de Ce- ramstraat en Kooizicht. De reno vatie zal gemiddeld ongeveer 90.000 per woning kosten. De hu ren komen daardoor op 350 gul den per maand. Tesselaar: "Ik verwacht dat we vry het stuur over en reed tot vlak bij het café. W. zei haar terug te gaan naar huis en ging met het kind naar het café waar hij klappen had gekregen. Onder de ogen van het jonge kind richtte de va der daarop met gestrekte arm het pistool op van D. en haalde de trekker verscheidene malen over. Hij zei daarna: „Ik wilde hem een lesje leren". Hij kreeg daarop een klap met een fles op zijn hoofd van de kastelein en verliet met zijn kind spoorslags het café. Redelijk Mr. Klein Breteler achtte „gezien de gang van zaken" poging tot moord bewezen en eiste een langdurige gevangenisstraf. De verdediger van W., mr. Karstens, bleek echter dik tevreden te zijn met deze eis, want hij zei op een zwaardere straf te hebben gere kend. De raadsman wees op het gevaar van het gebruik van alcohol. „De straf is redelijk op zijn plaats" Hij tekende er echter wel bij aan dat een langere straf wel eens fa taal zou kunnen zijn. Uitspraak over twee weken. snel kunnen beginnen. Over een jaar of twee zou alles klaar kun nen zijn. Dan hoeven er in de Kooi alleen nog maar een paar splinters verbeterd te worden". Volgens Tesselaar een fraaie prestatie. "Ik kan dat gerust zeg gen. Want mijn aandeel hierin is zeer klein. Dit is het werk van mijn voorganger. Verboom". Het complex aan de Ceramstraat (voorheen een deel van de Ti- morstraat) omvat 22 woningen Aan de eveneens nieuwe straat Kooizicht (vroeger Javastraat) zijn nu 14 woningen klaar. In de ze huizen woont echter nog nie mand. De eerste paal ging al weer meer dan een jaar geleden, op 25 april 1980 om precies te zijn, de grond in. Wethouder Tesselaar feliciteerde de nieuwe bewoners, maar hij maakte wel tegelijkertijd in één adem een voorbehoud: "Ik hoop dat we over een jaar nog steeds over goede woningen kunnen spreken. Ik zeg dat voorzichtig heidshalve. omdat ik wat dit be treft zo langzamerhand wijs ben geworden". "woonstraatje" vijf vijf-ka merwoningen bereikbaar. Tegenover de woningen aan de Haarlemmerstraat komt aan de zijde van de Oude Vest LEIDEN - B en W vinden de ver vangende nieuwbouw bij Huize Vreewijk niet lelijk. Bij de ingrij pende verbouwing van het be jaardentehuis, waarbij op de plaats van de panden Vreewijk- straat 4 en 6 nieuwbouw plaats heeft, zal van een verminking van de straatwand geen sprake zijn, zo antwoordt het college op schriftelijke vragen van D'66- raadslid Glaubitz. B en W baseren zich in hun oordeel op de mening van de stedebouw- Ipi Tombi In de krant van 2 september trof mij in de rubriek STEEDS het stukje "boycot". Ook na drie maal lezen, bleef het onbegrijpe lijk. Er staat letterlijk dat enkele leden van de Leidse Schouw burgcommissie vinden, dat de musical Ipi Tombi een verkeerd beeld geeft van het leven in de Thuislanden van Zuid-Afrika en derhalve geboycot dient te wor den. Hier worden twee heel enge denk fouten gemaakt, onthullender voor de mentaliteit van de boy- cotters dan voor het Apartheids regime in Zuid-Afrika. Ten eer ste geeft een musical altijd en per definitie een vertekend beeld van de werkelijkheid. Zelfs een "harde" musical als West Side Story doet de harde waarheid ge weld aan. Dat is de functie van musicals en alle andere soorten van amusement: de mensen even de zorgelijke realiteit te doen vergeten bij enkele uurtjes min of meer culturele ontspanning. De bedoelde commissieleden vin den dat blijkbaar voor de negers kundigen van de gemeente en op het positieve advies van de Wel standscommissie. Renovatie van de panden is wel onderzocht, maar de verdiepingshoogte van 3,5 meter en de raamindeling ma ken volgens B en W een verant woorde verbouwing voor de huisvesting van bejaarden on mogelijk. Het voordeel van vervangende nieuwbouw boven renovatie is volgens het college dat er niet in in Zuid-Afrika niet nodig. Ik dacht dat zij zo met hun lot be gaan waren? Erger is, dat deze waanwijze commissieleden van mening zijn dat zij het beter we ten dan de mensen die zeifin Z. Afrika wonen. Jaren eerder lan ceerde men de verbale truc van "Je hoeft er niet zelf geweest te zyn", om zijn griezelige onkunde van de werkelijke toestand in Z. Afrika een geloofwaardige on derbouw te geven. Nu gaat men nog verder: De men sen die er wel geweest zijn, ster ker nog: er leven en wonen, wor den door de hooggeleerde com missieleden onbevoegd ver klaard, over hun eigen toestand te oordelen. Dit is niet langer af te doen met "betweterij" of "vin- gertjes-opstekenj". Dit ligt op het zelfde bedenkelijke niveau als de affiches van de Boycot Outspan Actie, waarop de men sen die nog niet tot hun wijze van niet-denken zijn bekeerd, wor den aangesproken met KLOOT ZAK. STOMME TRUT De Reclame-Code-Commissie spreekt zich, om welke reden dan ook, niet uit over het gehalte van politieke reclame. Dat is de redding van de B.O.A.. want an- de tuin gebouwd hoeft te worT den. Dat zou uit stedebouwkun dig oogpunt ongewenst zijn. De ze bouw zou het licht uit de wo ningen van de Jan'van Goyenka- de wegnemen. Bovendien zou het laatste stuk tuin van Huize Vreewijk verloren gaan. Het college zegt Glaubitz wel toe de raadscommisie voor de ruim telijke ordening van eventuele ontwikkelingen op de hoogte te houden, 'als daartoe aanleiding bestaat'. ders zou ze, met zo'n mentaliteit, wel kunnen inpakken. Wat men van de heer Van Dam ook mag zeggen, hij zorgt er tenminste voor, dat die "arme, verdrukte" Zuidafrikaners hier aan de bak komen en een graantje meepik ken. Dat is meer dan van de BOA en al die andere solidariteitsrakkers gezegd kan worden. En tenslotte dient oyerwogen, dat wanneer de Zuidafrikaanse radio en televisie over Nederland alleen maar be richten zouden lanceren over ME-charges tegen allerlei soor ten stadsguerrilla's, vroeg of laat in dat verre land eveneens een actie van de grond zou komen te gen het verderfelijke regime in Nederland, ter bevrijding van al die arme, onderdrukte Nederlan ders. Compleet met boycot van Philips-produkten en opzegging van alle culturele akkoorden. Want in de politiek gaat het nu eenmaal bijna nooit om feiten en bijna altijd om emoties. En die emoties zijn met een selectieve berichtgeving maar al te gemak kelijk op te roepen. H.J. Peeters Rijnzichtweg 38 Oegstgeest

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4