Lof voor Schuttersveld melk 2SS3 I Wetenschaps voorlichting op [M melkverpakking Koets-o-theek wil niet uit Kruisstraat Politieke instemming ondcuiks kritiek buurt Nieuwenhuis hoogleraar volle VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1981 Swingtime op radio vanuit Leiden Greetje KaufTeld en The Sky- masters treden zondag 20 september in Leiden op. Dat gebeurt in de Stadsghoor- zaal, van waaruit die dag rechtstreeks het radiopro gramma Avro's Swingtime wordt uitgezonden. Normaal gesproken komt dit program ma uit het jazzcafé van Nick Vollebregt in Laren. Dat Swingtime voor deze keer naar Leiden komt is een ini tiatief van Jazz on Sunday dat normaal gesproken het bowling-restaurant van Hans Menken als eigen 'home' heeft, maar gezien de te ver wachten belangstelling nu naar de Stadsgehoorzaal is uitgeweken. Het concert duurt van half drie tot half zes; de zaal gaat om kwart voor twee open. Op diverse punten in de stad zijn kaarten verkrijgbaar. Voor meer in formatie: het secretariaat van Jazz on Sunday, tel. 071- 765317. LEIDEN - Op melkverpakkingen tenschapsvoorlichting 'goed as (bekers en kartons) van Menken- voor elk'zijn. Landbouw B V komen sinds Wie straks en pak melk koopt kan gistefen heel beknopte verhalen over wetenschappelijke onder werpen voor. Het Toegepast Na tuurwetenschappelijk Onder zoek (TNO) maakt die kortschrif ten. Minister Van Trier van weten schapsbeleid was naar de Prof. Teldersschool aan de Telderska- de in Leiden gekomen om samen met leerlingen van een vierde klas de eerste bekertjes school- ïelk leeg te drinken, met daarop daarop bijvoorbeeld lez tekst over 'Warmtepomp ruilhart voor energievoorziening'. Zesen twintig van deze infogrammen zullen van september 1981 tot september 1982 op de melkpak ken en melkbekers van Menken- Lanbouw B V. te lezen zijn De onderwerpen zijn heel verschil lend. Aan de orde komen indus trie, energie, voeding, milieu, maar ook praktische informatie over bijv. energiebesparing, door TNO geleverde tekst met Het doel van de campagne is op Minister Van Trier voor de klas in de Teldersschool: melk en wetenschapsvoorlichting goed wetenschappelijke informatie. De bewindsman was de mening toegedaan dat melk en goede we brede schaal te laten zien dat w< tenschap niet een elitaire bezig heid vordt LEIDEN - Het plan van de Westduitse stedebouwkundi- ge Latta voor de bebouwing van het Schuttersveld heeft gisteravond instemming gekregen van de raads commissie voor de ruimtelijke ordening. De leden van de diverse politieke partijen putten zich uit in het vin den van waarderende woorden. De beoordeling van het plan va rieerde van lof, waardering en complimenten, althans wat de stedebouwkundige opzet ervan betrof. Of de realisering van het plan - vooral financieel - haalbaar is. daarover bestond nog de nodi ge twijfel. Met name de vraag of de geplande 600 tot 650 wonin gen betaalbaar zullen zijn voor de Leidsé woningzoekenden speelde hierbij een rol. Kritiek op het plan was er vooral van de naastgelegen Maredijk- buurt. Volgens het buurtcomité is de dichtheid van de bebou wing te groot. Op een vergelijk baar stuk staan in de nieuwe buurt anderhalf maal zoveel hui zen als in de Maredijkbuurt, die volgens de gemeente al te dicht is bebouwd, aldus het comité. Verzet van de buurt is er ook tegen het voornemen om de bestaande speeltuin een stuk te verkleinen ten behoeve van een trapveld. De buurt vindt dat trapveld hard no dig, maar niet ten koste van de speeltuin. De behoefte aan speel ruimte wordt door de nieuw bouw alleen nog maar groter, zo zegt het comité. De geplande groenvoorzieningen noemt het comité volstrekt on voldoende. Het bestaande buurt- parkeerterrein aan de kop van de Vendelstraat moet gehandhaafd blijven en er moet geen door gang voor auto's naar het Schut tersveld komen. Dit om door gaand verkeer en 'vreemd-par keerders' te vermijden. Ten slotte heeft de buurt kritiek op de hoogte van het geplande hotel op de hoek van de Marislaan en de Schuttersveldweg. Acht ver diepingen noemt het comité on aanvaardbaar en het stelt een i vijf verdiepingen De extra ruimte die de buurt voor enkele zaken vraagt, wil niet zeg gen dat dat ten koste moet gaan van het aantal woningen, zoals enkele raadsleden gisteravond ten onrechte concludeerden. De bewoners van de Maredijkbuurt vinden dat er wel wat minder kantoren gebouwd kunnen wor den. Kantoren Hoewel het onderzoek van het bu reau Bakkenist, Spits en co naar de behoefte aan kantoren nabij het Leidse station nog niet ge heel is afgerond, wist de heer Kroon van dit bureau gister avond te vertellen, dat met 'een redelijke zekerheid' ongeveer 40.000 vierkante meter bruto vloer oppervlak te verkopen valt. In het plan wordt gemikt op 60.000 tot 70.000 vierkante meter. Kroon waarschuwde ervoor dat de prijs per vierkante meter niet ho ger mag worden dan de nu ge schatte 300 gulden. Bovendien - aldus Kroon - is een snelle ont wikkeling van het Schuttersveld van belang, vooral ook met het oog op de concurrentie van ande re plaatsen langs de Sehiphollijn als Den Haag en Hoofddorp. De prijs van 300 gulden per vier kante meter bruto vloer opper vlak is gebaseerd op een totaal van 65.000 vierkante meter kan toren, drieduizend vierkante me ter bedrijfsvloer en vierduizend voor het hotel. Als het bedrijfsle ven minder geneigd is om te in vesteren op het Schuttersveld, dan valt de financiële onderbou wing van het plan in duigen. Ook het aantal te bouwen wonin gen staat of valt met de finan ciën. Het plan gaat uit van het scheppen van parkeerruimte on der de woningen. Als deze (dure) gebouwde parkeervoorzieningen er niet kunnen komen, dan - zo rekent Latta voor - is er nog maar plaats voor 350 tot 400 woningen. De woningen zijn in het plan on derverdeeld in 50 procent drieka merwoningen. 30 procent éën- en tweekamerwoningen en 20 pro cent grotere huizen. Verplaatsen te duur' LEIDEN - De eigenaar van de Koets-o-theek wil zijn dancing niet uit de Kruisstraat naar el ders verplaatsen. Volgens hem zou daar een bedrag van enkele miljoenen mee gemoeid zijn. De eigenaar maakte dan ook be zwaar tegen het ontwerp-be stemmingsplan D'Oude Morsch. waarin staat dat op de plaats van de dancing woningen moeten komen. Dat bezwaar lichtte hij gisteravond tijdens de vergade ring van de commissie voor de ruimtelijke ordening toe. Buurt en gemeente staan op het stand punt dat de dancing overlast ver oorzaakt en het woonklimaat in de wijk aantast. "Het publiek bestaat vooral uit stu denten. Die komen voor 95 pro cent te voet of met de fiets" weersprak de eigenaar, die vol gende maand het tienjarig be staan van de Koets-o-theek denkt te vieren. Hij wees verder nog op de werkge legenheid bij het horecabedrijf en op de 12.000 leden van de dan cing. "Twaalfduizend leden en geen overlast", merkte wethou der Waal ironisch op. LEIDEN - Prof. dr. J.H. Nieuwenhuis (36) is benoemd tot gewoon hoog leraar bij de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leid.->i' universiteit. Hij was gewoon hoogleraar aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg In Leiden zal hij werkzaam zijn op het vakgebied van het burgerlijk recht. bedreven. Minister Van Trier be nadrukte in zijn korte redevoe ring dat het wetenschappelijk onderzoek juist voortdurend be zig is praktische oplossingen te zoeken (en te vinden) voor maat schappelijke problemen van ve lerlei aard. "Mijn overtuiging is dat we aan goede voorlichting veel en aan schreeuwerige pro paganda weinig hebben op dit gebied. Dit initiatief rangschik ik nadrukkelijk in de eerste catego- Ruim 24.000 kinderen rond Leiden en in de Bollenstreek drinken dagelijks een kwart litertje schoolmelk in de pauze Zij ko men langs deze weg in aanraking met de wetenschap. TNO ver wacht dan ook dat er bij leergie rigen de behoefte ontstaat aan 25 Warmtepomp rurfhart voor ener>evoor Eer *3rmteoomp is fQert>|k karkast anöcfsom in de laatste wordt door verdam- ping warmte onttrokken aan de te koden rumte, terwi|ieen warmtepomp door con densatie tuist nuttige warmte wordt opge wekt De warmtepomp geeft voor wonig energie een hoop warmte, het net ernaar uit informatie gOeverd door TNO Wetenschappelijke informatie op een melkkarton. Er zijn 26 van deze inforgrammen. meer informatie. Daarom heb ben zij een informatiekrant sa mengesteld waann dieper wordt ingegaan op de verscheidene on derwerpen die in de infogram men zijn vermeld. Het Schuttersveld, waar straks zowel woningen als kantoren zullen worden gebouwd. Ds. Sterringa predikant iu Leiden LEIDEN- In de Bevrijdingskerk (Zuidwest) begint ds. H. E. Ster ringa (59) zondagmorgen om half 11 zijn werk in Leiden en Oegst- geest. Hij wordt predikant van de hervormde wijkgemeente Boshuizerwijk en tevens geeste lijk verzorger van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden Leiden-Oegstgeest. De voorganger van ds. Sterringa was ds. M. J Wagenvoorde, die in 1979 met pensioen ging en nu in Bennebroek woont Dr. J. A B. Jongeneel. ook predikant in Zuidwest, zal hem tot zijn nieu we werk inleiden. Ds. Sterringa, die in de geheel op- Ds. H E. Sterringa geknapte pastorie van de vereni ging in n de Witte Singel 93 ia gaan wonen, komt uit Haa strecht. Daar is hij van 1976 af predikant geweest. Lokvogeltje Onder de noemer drs. Rob Wil- stra is het opmerkelijke dicht- en verhalenbundeltje 'Een doodgevlogen vogeltje' verschenen. Literaire hoog standjes en commerciële ge dichten gaan in dit door Bird call Productions Leiden uit gebrachte werkje hand in hand. Een voorbeeld van zo'n com mercieel gedicht heet 'Terug naar de natuur'. "Een kraai, een zeis van grijs laat leven en draaien als beitels van een slijp- schijf maar schrijf, de last van vracht en boormachines vangrails in de duinen, blijf voor verbouwingen, res tauraties en klussen Timmerbedrijf Zwetsloot Van der Velden Het is de bedoeling dat van de opbrengst van het boekje geen cent aan de strijkstok van Wil- stra en Birdcall blijft hangen. Alles gaat naar het goeie doel, onderwijsprojecten in het Zuid-Amerikaanse Colombia. Via postbus 170 Leiden kunnen lezers van 'Een doodgevlogen vogeltje' zelfs inzage in de boekhouding krijgen. Dat moet dus haast wel goedzitten. Lezers van dit literaire debuut van Rob Wilstra, die blijkens de tekst op de omslag af en toe on wijs moet lachen, krijgen van de auteur een opdracht mee. Achterin het boekje staat na melijk een mondnaans raam werk. bestaande uit honderd hokjes. Het is de bedoeling dat de koper van het vijf gulden kostende boekje het voor de zelfde prijs doorverkoopt. De 'tweedehands' lezer wordt ook weer geacht om het boekje door te verkopen enz.. Zo kan één boekje maar liefst vijfhon derd gulden voor het goede doel opleveren. Er zijn zeshonderd exemplaren van 'Een doodgevlogen vogel tje' uitgebracht. Dus als de Leidse bevolking een beetje meewerkt gaat er straks een be drag van dertigduizend gulden naar Colombia. Balleed (6) Schouwburg-directeur Hans van Dam, ïjsmagnaat Ton Men ken en advocaat Léon Spren- ger hebben Marjolein Bnér niet voor Leiden kunnen behouden. De advocaten van de 'prima ballerina' van het Leidse ballet en haar voormalige zakelijke leider Paul Hoogenboom kwa men gisterochtend tot een ver gelijk. Briër heeft het hoofd in de schoot gelegd en trekt zich terug. Dat betekent dat zij geen balletlessen meer mag geven in Leiden of in een straal van twintig kilometer rond Leiden. De vroegere geliefden, Briër en Hoogenboom, hebben de afge lopen maanden met elkaar op voet van oorlog geleefd. Bner zit contractueel aan Hoogen- bom vast maar wil onder geen beding meer onder hem dan sen. Zij leek aan te sturen op een faillissement van haar Leidse balletschool zodat zij in dienst zou kunnen treden van de Stichting Dans Leiden. Een stichting, opgezet door onder meer Hans van Dam en Ton Menken, die in de maand mei aan het ronselen is geslagen on der leerlingen van de Leidse balletschool. "Een onrechtma tige daad", meenden Hoogen boom en zijn Haagse advocaat Huizenga. Terwijl een arbitraal trio hun hoofden braken over hoe het nu verder moest met het twee tal bestookten, de kemphanen elkaar over en weer met korte gedingen Gisterochtend maak ten de advocaten een einde aan deze heilloze weg. Maar zowel Briër als Hoogenboom schy- nen niet bijster gelukkig te zyn met deze oplossing. Briër is emotioneel zeer sterk aan Leiden gebonden Het zal haar dus met makkelijk vallen om de stad uit te moeten. Haar advocaat en woordvoerder Léon Sprenger: "Marjolein is met ketenen gebonden aan dit stadje. Maar vanaf het begin van dit proces heb ik haar dui delijk proberen te maken dat ze die ketenen moest breken. Nu begint ze er achter te komen dat de wereld voor haar open ligt. Dit is echt de enige moge lijkheid. Een contract is nu een maal een cotract en dat is haar gevangenis geworden Had zij de dansschool zelf willen voort zetten dan had zij jaarlijks een bedrag van zo'n veertigduizend gulden aan Hoogenboom moe ten betalen. En dat is gewoon niet op te brengen". Ook Paul Hoogenboom staat niet te juichen over het bereik te akkoord. Hij heeft tot op de dag van gisteren goede hoop gehad dat Marjolein voor hem zou blijven dansen. Hoogen boom gaat nu alleen door. "Ik laat die school met zomaar fail liet gaan" De schulden van de Leidse Balletschool, ongeveer 35.000 gulden, zegt Hoogen boom nagenoeg te hebben weg gewerkt Inmiddels heeft hy twee deskundige docenten we ten aan te trekken. Een van de Rotterdamse en een van de Haagse academie. Met ongeveer 150 leerlingen gaat de Leidse balletschool vol gende week het nieuwe dans- seizoen in Vóór de vete telde de school ruim vyfhonderd leerlingen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3