Kleinere kantoren in Voordorp «/fls^rriv eidse agenda Zoeterwoude wil weg niet Nieuwbouw sub-faculteit biologie jaar uitgesteld Baardgier gaat via Alpen van dierenpark naar de vrije natuur Reinigingsrechten in Wassenaar met 15 procent omhoog Bos en vijver op terrein blijven gehandhaafd Geen problemen meer rond opslagplaats in Zoeterwoude PAGINA 2 STAD EN RAND VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1981 Esthel, nog gefotografeerd in hel Wassenaarse Dierenpark. Inmiddels is het dier in Wenen aangekomen. Van daar gaal hel via een volière in de Alpen terug naar de natuur. WASSENAAR - De reinigingsrechten in Wassenaar moeten vrij wel zeker met 15 procent worden verhoogd. Dit deelde wethou der Barning gisteravond mee tijdens de vergadering van de raadscommissie voor financiën. De verwachte stijging van de reinigingsrechten valt volgens de wethouder nog iets mee, ge zien de zeer sombere verwachtingen. De oorzaak is vooral de sterk stijgende energieprijs van de vuilverbranding en het ver voer van afval naar Leiden. In Wassenaar wordt evenals in andere gemeenten momenteel ge keken hoe het zuinigst kan worden gewerkt. Een aantal instel lingen die met grote exploitatietekorten werken, hebben met enkele wethouders een bespreking gevoerd over een zuiniger beheer. Voor het gesprek met de wethouders waren onder meer vertegenwoordigers van het zwembad, de bibliotheek, Time- Out en de muziekschool vertegenwoordigd. De betreffende be sturen hebben huiswerk meegekregen en zullen nu ook zelf een zuiniger beheer moeten voeren. En ten slotte zal de gemeente in de eigen begroting flink kappen, onder meer 1,8 miljoen op de post investeringen voor de bedrij ven voor gas, water en licht. De kosten die in deze bedrijven worden gestoken zullen naar verwacht slechts 2,5 miljoen gul den bedragen. Over bezuinigingsoperaties met het oog op de begroting 1982 heeft de raadscommissie voor financiën vijf maal besloten ver gaderd. De fracties hebben daarbij hun voorkeuren op tafel ge legd, zodat het college van burgemeester en wethouders bij de behandeling van de begroting niet voor verrassingen komt te staan. Wethouder Barning deelde gisteravond mee dat deze ingrepen sa men met andere plannen voor Wassenaar een sluitende begro ting voor 1982 mogelijk maken. VOORSCHOTEN - De bebouwing van het terrein "Nieuw Voordorp" zal volgens een nieuw bestemmingsplan moeten geschieden. De raadscommissie voor openbare werken kreeg van wethouder Van Leeuwen gisteravond een uiteenzetting over de ver anderingen van de plannen. Het terrein waar het kindertehuis Nieuw Voordorp op stond is inmiddels een fraai stukje natuur geworden. Het nieuwe kantorenbouwplan voorziet in het behoud van de vijver. Roomburg-Industrieterrein WASSENAAR - De baardgier Es thel, die in het Wassenaars Die renpark is geboren en groot ge bracht zal in de nabije toekomst worden uitgezet in de natuur. Het dier, dat in februari 1980 is geboren in het Dierenpark, wordt eerst in een grote volière in de Alpen geplaatst om te wen nen. Later wordt de gier daar los gelaten. Het door dierentuinen leveren van dieren aan de natuur is tot nu toe nog een vrij uniek gebeuren. Tot voor kort was het beeld alleen maar omgekeerd: de dierentui nen betrokken dieren uit de na tuur. Met het links en rechts steeds zeldzamer worden van be paalde diersoorten en zelfs het uitroeien ervan, zijn een grooi aantal dierentuinen zich bewust geworden van de noodzaak om voor het behoud van de dieren samen te werken. De bedreigde diersoort wordt grootgebracht in de beschermde omgeving van de dierentuin. De projectontwikkelaarsmaat schappij Bagon is de eigenaar van het terrein. Volgens de eer ste plannen zou het voormalige kindertehuis gerestaureerd wor den. Die plannen zijn van de baan. Het oude pand is inmid dels gesloopt. Nu spitsen de onderhandelingen zich toe op kantoorgebouwen. Was bij het oude plan nog ge dacht aan een grote oppervlakte, nu is het de bedoeling dat er vier kleinere kantoorpanden op het terrein worden geplaatst met de bepaling dat zowel het bos als de vijver gehandhaafd moeten blij ven. Bagon ziet een hoogte van vier la gen als gewenst, de gemeente denkt aan drie lagen. Nieuw in het plan is een parkeermogelijk- heid voor ongeveer 200 auto's. De raadscommissie gaf gister avond het advies de besprekin gen verder voort te zetten. ZOETERWOUDE - Een verbin dingsweg tussen de Leidse pol der Roomburg en het Zoeter- wouds industriegebied komt er niet als het aan de gemeente Zoe terwoude ligt. De verbindings weg werd voorgesteld in een brief van de werkgroep Milieu beheer Leiden. Volgens de werk groep kan een weg over Zoeter- wouds grondgebied het nieuwe woon- en industriegebied ont sluiten. En door de aanleg van een dergelijke weg kan mis schien de omstreden rijksweg 11 tegengehouden worden, zo meent de Leidse werkgroep. De raadscommissieleden voor openbare werken in Zoeterwou de voelden gisteravond echter niets voor het voorstel. Zij zien Lever dat rijksweg 11 wordt aan gelegd. zodat de Hoge Rijndijk ontlast wordt van het zware vrachtverkeer. Het commissielid Lansbergen DEN HAAG. LEIDEN - De nieuw bouw voor de sub-faculteit biolo gie van de Leidse universiteit is voor een jaar uitgesteld. De be doeling was dat volgend jaar zou worden begonnen met de nieuw bouw in de Leeuwenhoek, een gebied tussen de Wassenaarse- weg en de Plesmanlaan. Volgens het ministerie van onder wijs was het hele project begroot op 17 miljoen gulden. Omdat dit bedrag inmiddels in gestegen tot 28 miljoen gulden besloot het de- overgebracht naar het gebied waar de uitzetting plaatsvindt, getraind op het leven in de na tuur en dan losgelaten. Hierna kan de natuurlijke voortplanting er weer toe bijdragen dat bepaal de dieren weer in bepaalde ge bieden voorkomen. Zo werd de baardgier ruim een eeuw geleden door de mens in de Alpen uitgeroeid. Daarmee kwam daar een einde aan het be staan van een van de grootste vo gels van Europa, met een vleu gellengte van 2 50 meter. Twintig jaar geleden kreeg het Dieren park Wassenaar baardgieren uit Rusland. Dit zijn nu de ouders van Esthel. Esthel en alle andere in de dieren tuinen geboren baardgieren wor den bijeengebracht in een grote volière van de universiteit van Wenen in de Alpen en na een ge wenningsperiode daar in een be schermd natuurreservaat losge laten. Dit project wordt georga niseerd door het Wereldnatuur- fonds. Supermarkt Met een ander bouwplan loopt het momenteel minder voorspoedig. Gisteravond werd in de commis sie nog meegedeeld dat het Al- brecht-Culemborgconcern in be roep wil gaan tegen de weige- riong van de bouwvergunning voor een supermarkt in de Schoolstraat. De commissie ver wees deze zaak naar een andere commissie, die voor beroep- en bezwaarschriften. De visie van de commissie openba re werken met betrekking tot dit plan is echter ongewijzigd. De le den zijn van mening dat een su permarkt tegenover de al be staande van Albert Heijn gezien het karakter van dit deel van de Schoolstraat ongewenst is. Het begin van het dorpscentrum zou daar dan worden afgeschermd door twee grote gebouwen. Op de plaats waar Albrecht een Aldi- markt wil neerzetten, staan nu nog twee woonhuizen en een winkel, welke al enige tijd be- (Progressief Zoeterwoude) sprak zelfs van een tragiek. "De polder in Leiden waar nu het industrie- terreintje komt (vijftien hectare) was twaalf jaar geleden van Zoe terwoude. Alsof dit verlies niet erg genoeg is, vragen ze ons nu nóg een stuk groen op te offeren om een stuk asfalt neer te leggen voor de ontsluiting van dat in dustrieterrein. Ik zou het college willen uitnodigen een pittige brief naar Leiden te sturen", zo sprak Lansbergen, die er een iro nisch "Leve de buren" aan toe voegde. Ook het WD-raadslid Kremers was niet te spreken over de voor gestelde weg. "Deze verbinding zou een zeer slechte ontwikke ling zijn en is verkeerstechnisch niet verantwoord. Het roept le vensgevaarlijke situaties in het leven, wanneer het industriege bied een doorgaande verkeers- route zou worden". partement in het kader van de in vesteringsschema's, het begin van de nieuwbouw voorlopig aan te houden. Het ministerie van onderwijs stelt ieder jaar investeringsschema's op aan de hand van de inspraak van de universiteiten. Gezien de prioriteiten die daarin zijn ge steld worden bepaalde projecten naar achteren verschoven. De nieuwbouw van het gebouw voor de sub-faculteit is blijkens de uitlatingen van het ministerie er één van. In Leiden wordt voor- woond worden door een steeds wisselende groep krakers. Dakkapel Aan het begin van de vergadering hield een inwoner van Voorscho ten een uitvoerig pleidooi voor het plaatsen van een dakkapel. Met een zelf samengestelde uit voerige documentatie wees hij op het wanordelijke beleid van de welstandscommissie rond het plaatsen van dakkapellen op par ticuliere woningen. Aan de hand van foto's en tekeningen werd een beeld geschapen van de ver schillen in de beoordeling van de laatste tien jaren. De heer Mazer zelf werd tot nu toe een vergunning geweigerd en de Raad van State heeft zich inmid dels met een uitspraak volledig achter de Voorschotense wel standscommissie opgesteld. Burgemeester en wethouders zijn bereid alsnog de hele mate rie te bekijken. De commissie wacht op het oordeel van B en W Cursus De stichting "Oud Woelwijk" in Voorschoten geeft in een boer derij aan de Essenlaan 5 han- denarbeidlessen. Er wordt les gegeven in batikken, leerbewer- ken, enz. Er zijn ook cursussen. De lessen zijn 's ochtends van half tien tot half twaalf en van acht tot tien uur. Concert In het Groene Kerkje in Oegst- geest is zondag een orgelconcert dat gegeven wordt door Hans de Jong. Hij brengt onder meer werken van Sweelinck, Fresco- baldi, Couperin en Bach ten ge hore. Volgende week zondag is een tweede concert dat zal wor den verzorgd door Marieke Stoel. Beide concerten begin nen om kwart over acht. Excursie De stichting Oud Zoeterwoude or ganiseert zondag een excursie rang gegeven aan de bouw Witte Singel- en Doelencomplex. De sub-faculteit biologie kwam enige tijd terug in het nieuws toen bleek dat er onzorgvuldig werd omgesprongen met radio actief afval. De staatssecretaris van onderwijs, die toen pools hoogte kwam nemen liet zich ontvallen „geschrokken te zijn van de manier waarop in het ou de gebouw moest worden ge werkt". Hij zegde toe nieuw bouw hoge voorrang te verlenen. naar het Catharijneconvent in Utrecht. Men vertrekt rond kwart voor twaalf bij de Rabo bank in Zoeterwoude-dorp en vijf minuten later vanaf Huize van Hartevelt, Hoge Rijndijk 48. Dief op fiets bekent nog meer inbraken VOORSCHOTEN/WASSENAAR - De 29-jarige Hagenaar, die vorige week vrijdagnacht in Wassenaar werd aangehouden, heeft inmid dels ook bekend twintig inbra ken in woningen in Voorschoten te hebben gepleegd. In Wasse naar waren dat er elf. Bij toeval werd de man ontdekt omdat hij zonder licht op het rij wielpad naast de Rijksstraatweg fietste. Toen de politie hem wilde aanhouden, sloeg hij op de vlucht. Hij gooide daarbij zijn tas weg, waarin gestolen cheques en geld uit een woning aan de Van Zuylen Van Nijeveltstraat in Wassenaar zat. Na een korte ach tervolging kon hij toen alsnog worden aangehouden. ZOETERWOUDE - De problemen die de Zoeterwoudse raadscom missieleden voor openbare werken vorige maand hadden met de aannemerskeuze voor de nieuw te bouwen gemeentelijke opslagplaats zijn de wereld uit. Omdat op de vorige vergadering een verkeerde voorstelling van zaken werd gegeven, rezen er moeilijkheden omtrent de aan wijzing van de uitvoerende aan nemer. Er werd de commissiele den toen voorgespiegeld alsof de aannemer al gekozen was. Gis teravond bleek dat de offerte die gedaan was slechts een oriënta tiemiddel was om de hoogte van het door de raad vast te stellen krediet te bepalen. Wanneer de gemeenteraad akkoord gaat met het krediet van bijna een miljoen zullen meer aannemers verzocht worden een prijsopgaaf te ma ken. De voorkeur van de com missieleden gaat echter uit naar een plaatselijk bedrijf. Het gebouw maakt deel uit van een groot opslagterrein van de dienst gemeentewerken dat een opper vlakte van ruim duizend vierkan te meter zal krijgen. Het gebouw komt achter het gemeentehuis aan het Molenpad. De vormge ving van het gebouw, een klein fabriekshalletje van zeven meter hoog, baarde met name Lansber gen van Progressief Zoeterwou de zorgen. "Wanneer je van het Molenpad afkomt, mag het niet zo'n lelijk gezicht zijn. Ik vind het nu al een rommeltje achter het gemeentehuis en vrees het ergste voor de toekomst". Voorts drong de commissie aan op een ruime groenvoorziening rond het terrein zodat het zoveel mogelijk aan het oog wordt ont trokken. Het geld voor de bouw is er al. De verkoop van de ambtswoning van oud-burge meester Detmers en het reke ningsoverschot over 1979 moe ten de kosten dekken. WARMOND - Geboren. Marinus J. zv M.J. Welling en C.M v.d. Berg; Merel M.E. dv P.J. van Rijn en E.H.M. v.d. Zwet; Wendy dv J.C.J. Robbers en A.J.M. van Brakel; Wilhelmus FM. zv W.M.A.M. van Dijk en H M A. Roest; Dennis A zv A. Bergers en Y.A. Middel- Ondertrouw A H. van Amsterdam en P.J. Zwaan; B.H.P. van der Geest en C M. van der Geest. Getrouwd: N.J.A.M. van der Veer en A P M. Vergeer; R H A. Bekker en K G de Zeeuw; H E J. Beumer en H M van den Assem; C. de Jong en G.M.C.M. van Winsen; R.P.D. van Berge Henegouwen en C.M. Susan; P.J. Zwaan en A.H. van Amsterdam. Overleden: P. Groen (1905); A. Tak (1902); M M. Edelaar (1893) wed. van H.P Kortekaas. VRIJDAG Leiden - Instituut voor natuurbescher- mingsedueatie, rondgang met bezoek aan de bijenstal in het Heemspark, za terdagmorgen. inl. C. van Kralingen, tel. 01718-16029, tussen 18 en 19 uur. Kooipark - nationaal majoretten con cours, zaterdag van 10-18 uur. Groenoordhallen - VEBO en tentoon stelling 'Boeren in Zuid-Holland', za van 7-17 uur. Clubhuis Klein Matiio - Zaanstraat, open huis, za van 14-17 uur. Willem de Zwijgerschool - Willem de Zwijgerlaan 44, ruilavond Konings- kerk, 19 uur. Noorderkwartier: buurtfeest in Beatrix- straat, Bemhardkade en 't Spoortje, 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club v. alleenstaanden. 20 uur. Rapenburg 48 - NVSH-trefcentrum, open soos, 22 uur, tel. 149987. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026. Caeciliastraat 18 - open-huisavond L.V.L., 21 uur. tel. 764236. ZATERDAG Leiden - Jongerenvereniging Augusti- nus, Rapenburg 24, Filter Furore Show, 22 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, cafe- avond, 21-1 uur. ZONDAG Leiden - Werklozen Advies Centrum, Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. MAANDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie poli tionele aangelegenheden en algeme ne bestuurlijke aangelegenheden, 20 Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.3 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73, klachtenspreekuur voor buitenlandse jongeren, 19-21 uur. Ver. Ouders van Drugsverslaafden - Lange mare 45, 20 uur. Oegstgeest - Gemeente-centrum, bijeen komst over 'Opvoeden tot vrede', in leiding door Dr. S.C. Derksen. Zoeterwoude - gemeentehuis, commis sie Algemene zaken, 20 uur. Voorschoten - gemeentehuis, commis sie financiën, 20 uur. ARTSEN Leiden - de weekenddienst begint zater dag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, S. Kooijman, Noordeindsplein 2a, tel. 122268; zo, H. de Jong, Hooigracht 61. tel. 123752. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, A van Luijk, Wasstraat 2a, tel. 122522; zo, J. van Gent, Zoeterwoudsesingel 28, tel. 122538. V/ijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, H. Engel, de Meij van Streef kerkstraat 53, tel. 121334; zo, A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhagen, Zwijnenburg: za, R. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Leider dorp, tel. 412166, spreekuur 11-11.30 uur in Gezondheidscentrum, Rosmo len 2; zo, H. Meijer, Stokroos 1, tel. 215510, spreekuur 11-11.30 uur aan Leiderdorp - Van de Waart, Loevestein 40, tel. 891037, za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur in Gezonheidscen- trum Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest - J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 170605. Voorschoten - za, C. Meijer, Rouwcoop- park 11, tel. 2493; zo, R. v. Beusekom, Beresteynstraat 2, tel. 2520. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrij 4 sept tot 11 sept door. Apotheek Her- dingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502; Apotheek Linnaeus, Kem- penaerstraat lb. tel. 153274. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Herme lijnvlinder 36, tel. 146686. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy laan 260, tel.'153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070- 271110. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. Vredesonderwijs In het gemeentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest is maan dagavond een bijeenkomst over vredesonderwijs. Deze informa tie-avond begint om acht uur. Als spreker is dr. S.C. Derksen, publicist op het gebied van vre desvraagstukken uitgenodigd. De avond wordt georganiseerd door het Interkerkelijk Vredes beraad in Oegstgeest. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor. Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezor- glng na 19.30 uur); zater- j automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV ti Haarlem. Kwartaalabonnement 53,45 per post f 75,80 Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A van Brussel (sociale economie) P.J. Tom!» (sport) P.C. Rosier (radio en tele- vlsle, kunst) S.J. de Groot (geestelijk Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 R v. Eg mond 'tel. 071-172766

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2