Zomerseizoen tóch prima "Huisvuil op strand maakt me erg kwaad Jaarmarkt 81 met wedstrijd voor heftrucks Situatie voor consumenten steeds slechter B33333B Vooral campinghouders langs kust tevreden Jaarverslag keuringsdienst: Rolstoelrijder Peter Werner uit Noordwijk heeft zijn doel bereikt Containerbende bekent horlogediefstal Rutges Autodief opgepakt VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1981 PAGINA 21 KATWIJK/NOORDWIJK - De horeca in de kust- en bol lenstreek vindt over het algemeen dat het afgelopen zo merseizoen iets gunstiger is geweest dan de voorgaande jaren. Vooral op enkele campings is het dit jaar veel drukker geweest. Opvallend is dat er in 1981 veel meer mensen een plaats op een camping hebben gereserveerd. De campinghouders vinden dit een gunstige ontwikkeling. Men sen die vooruit een plaats heb ben besproken, komen door gaans ook naar de camping als het weer wat minder mooi mocht blijken te zijn. De campinghou ders verwachten dat het aantal mensen dat vooruit een plaats bespreekt, zal toenemen. "Vroeger reden veel kampeerders op goed geluk naar een camping toe. Nu merken zij echter dat veel plaatsen al ver van tevoren zijn gereserveerd. Om het zekere voor het onzekere te nemen, gaan zij zelf ook vroegtijdig een plaats bespreken", meent de ei genaar van camping Koningshof in Rijnsburg. Ook veel hotelhouders hebben de indruk dat dit zomerseizoen gun stiger is geweest dat de vorige seizoenen. Dit is volgens hen voornamelijk te danken aan de grote vakantiespreiding in Ne derland en het mooie weer tij dens de late schoolvakanties in Nordrhein-Westfalen. De grote stroom toeristen en dagjesmen sen kwam dit jaar dankzij de vakantiespreiding niet los in twee tot drie weken. De grote drukte werd meer verspreid over het Schommelend Niet alleen de campings en de ho tels sloten dit seizoen gunstig af, ook veel touringcar-bedrijven mochten zich verheugen op een grotere klandizie. De directeur van een touringcarbedrijf, H.M. Beuk: "Ik weet de exacte cijfers nog niet precies, maar ik geloof dat we ongeveer twintig procent meer toeristen hebben vervoerd. Dat danken we voornamelijk aan het nogal schommelende weer tijdens het seizoen. Als het tien dagen mooi weer is, gaan de meeste mensen tien dagen op het strand liggen bakken. Pas daar na trekken ze er op uit, als ze het zonnen zat zijn of als het weer omslaat". "Dit seizoen schommelde het weer nogal. Het gebeurde een aantal malen dat een paar dagen mooi weer werden opgevolgd door een paar dagen slecht weer. Wij heb ben gemerkt dat de mensen dan veel sneller en veel vaker er op uittrekken". Een pensionhouder uit Noordwijk merkte dit jaar een merkwaardig verschijnsel op. Zijn pension tel de meer gasten dan m andere ja ren zonder dat dit invloed had op zijn inkomsten. De Nederlandse gasten vierden, gedwongen door de economische teruggang, kor ter vakantie en gaven minder geld uit. Uitschieten Bij de strandtenthouders liggen de zaken zeer verdeeld. Een exploi tant op het strand van Noord- wijk, D. Kuijt, spreekt van "een uitschieter in de goede richting". Hij meent dat hij "de minst slechte zomer sinds 1976" achter de rug heeft. P. van Duijn, de eigenaar van een strandtent op het strand van Kat wijk, ziet de zaken echter heel anders. "Het is een bar slecht jaar geweest, nog slechter dan vorig jaar en dat was al zo'n waardeloos seizoen". Van Duijn zegt weinig plezier te van een toch nog goed geworden de laatste badgasten op het strand van Noordwijk. hebben gehad van het mooie weer tijdens de late vakanties van de Duitsers uit Nordrhein- Westfalen. "Die Duitsers geven bijna geen gulden uit. Ze zitten de hele dag maar op een zeiltje op het strand en doen verder niets". Ook andere strandtenthouders uit Katwijk klagen over minder om zet dan vorig jaar. De VW's uit Noordwijk, Katwijk, Noordwijkerhout en Rijnsburg delen de mening dat in 1981 voor het eerst sinds vier jaar van een geslaagd zomerseizoen kan wor den gesproken. Mevrouw J. Re- nooij van de VVV uit Rijnsburg vindt dat het nog niet de tijd is voor al te definitieve uitspraken. "Het totale aantal overnachtin gen in de gemeente moet nog worden geteld. Het kan natuur lijk altijd tegenvallen. Maar ik heb toch wel het idee dat Rijns- burg er dit jaar gunstig is uitge sprongen". Reispakket De VW uit Noordwijk is ervan overtuigd dat het grootste deel van de toeristenidustrie in Noordwijk met tevredenheid op het hoogseizoen 1981 kan terug zien. De VW uit Noordwijk wil samen met de NBT volgend jaar nog meer toeristen naar Noord wijk trekken. Een woordvoerder van de Noordwijkse VW "We gaan een volledig verzorgd reis pakket samenstellen. In dat reis pakket zitten logies, verblijf en iets extra, bijvoorbeeld fietsen- huur, een zeilcursus of een surf- "Door de economische teruggang zoeken de Nederlanders de vakantie dichter bij huis. Dit jaar zijn er meer mensen naar het Noordwijkse strand getrokken dan in andere jaren. We moeten er voor zorgen dat dat zo blijft in de volgende jaren", zo verklaart hij. ALPHEN AAN DEN RIJN - Op het laatste moment is aan het programma van de Al- phense Jaarmarkt een klap per toegevoegd: vorkhef truck wed s try d e n Zestien vorkheftruckchauf feurs van een dozijn Alphen- se ondernemingen zullen el kaar op vier onderdelen op snelheid en behendigheid be strijden. Een stapeltest tot 3.30 meter hoogte, wedstrij den van twee vorkheftrucks op een bochtig circuit, een doornjdtest, met een pijp van drie meter breed door een doorgang van 2.60hmeter breed en een laadwedstnjd, zullen het publiek in plaats van de grote trekker van vo rig jaar. motortrial, voorge schoteld worden. De trucks zullen worden bestuurd door ervaren chauffeurs. De vork heftruckwedstrijd is een ini tiatief van de Vereniging On dernemingen Alphen aan den Rijn en speelt zich af op de Castellumstraat tussen 10.00 en 12.00 uur. Voor de botenbouwwedstrijd is weer aanzienlijk meer animo dan vorig jaar. De organisato ren hebben besloten om deze wedstrijd m twee categorieën te laten plaatshebben: kinde ren tot en met 14 jaar mót en zonder hulp van een ouder. Voor de kuipsteekwedstrijden is ook weinig belangstelling. Voor degenen die een nat pak oplopen zal een verkleed- voorziening aanwezig zijn. Mensen die zich nog in willen laten schrijven kunnen bel len met Openbare Werken van de gemeente Telefoon 74991. toestel 443 of 450 Gisteren werd ook bekend ge maakt dat het filmjournaal van de Alphencineast Piel van Heijningen in Euro 1 en 4 dat van 1980 zal zijn, terwijl in Euro 4 de editie van 1979 te zien zal zijn. Euro 3 biedt een kinderprogramma, voor de ouders die naar het filmjour naal willen hun kinderen ook nog een plezierig uurtje wil len bezorgen op de woens dagochtend. Voor de fietscrosswedstrijden, woensdag 16 september tus sen 10 00 en 16 00 uur op het terrein Leerhoeve wordt ge- probeeerd ook voldoende meisjes op de fiets te krijgen om een wedstrijd voor deze zogenaamde "powder-pufTs" op poten te zetten. De kermis op het Thorbecke- plein biedt eveneens een pri meur: de Cinemascope, waar. in alle mogelgke. vooral angstaanjagende ervaringen door filmtechnieke levens echt op de toeschouwer over komen. Voor zoekgeraakte kinderen wordt op de dag van de jaar markt. die de gemeente onge veer 50.000 gulden kost. bij de receptie van het gebouw van de dienst Openbare Werken een opvanggelegen- heid ingericht. Het overige gedeelte van het Jaarmarktprogramma kon u reeds op 21 augustus m onze krant lezen. ALPHEN AAN DEN RIJN/STREEK - Vanil- levla met een peuk, yoghurt met smeerolie, babipangang met kak kerlak, brood met een punaise en pluk tabak, zilveruitjes met turf en gelardeerde lever die was gelardeerd met maden. Zo maar een greep uit de onsmake lijke gerechten die de keuringsdienst van wa ren het afgelopen jaar kreeg voorgeschoteld van boze kopers. Ook vorig jaar hadden ve len, zo blijkt uit het jaarverslag van de dienst, weer reden te over om zich kwaad te maken. In een aantal gevallen betroffen de klachten betrekkelijk on schuldige missers zoals pils met een wijnkurk, een brok kunststof of een pluk hout wol, een blik appelmoes waarvan de binnenkant was bezet met rijstkorrels of een pak melk met een prop wat ten erin. Daarnaast bleken glasscherven ook in 1980 weer in allerlei etenswaren voor te komen, zoals in pindakaas, komkom merschijfjes, mosterd, yog hurt. een broodje met worst, loempia en appelmoes. In één geval moest een consu ment naar het ziekenhuis vanwege een darmperforatie. Als tweede trouwe klant staan ook de schimmels weer op de lijst. Dit jaar werden ze aan getroffen op diverse soorten gebak, kaas, stokbrood, piz za, saucijzenbroodje en in koffiemelk. Naast de behan deling van binnengekomen klachten hield de keurings dienst zich ook bezig met het nemen van steekproeven. In de Alphense regio werden er bijna 2.300 genomen, waarbij het gehele voedingsmidde lenpakket aan de beurt kwam. In het gehele keu- ringsgebied (Bollenstreek, Haarlemse regio en Rijn streek) resulteerde dat in het afkeuren van onder meer 5.000 liter wijn, 8.736 kilo vruchten-op-siroop, 604 stuk ken explosief kinderspeel goed, 1.200 liter ijs en bijna 35 ton verse vis. Slechter Een van de belangrijke conclu sies die uit het jaaroverzicht kan worden getrokken is dat het er voor de consument niet beter op wordt. In de Al phense regio werden in 1979 veertien processen-verbaal opgemaakt, in 1980 waren dat er maar liefst 114. De vijf kop lopers zijn Alphen (30), Bode graven (21), Alkemade (16), Nieuwkoop (14) en Hazers- woude (13). De 'veiligste' ge meente is Koudekerk, waar net als in 1979 ook vorig jaar de dienst pen en papier in de zak kon houden. In de vlees- en vleeswarenbran- che wordt getuige de 27 pro- cessenverbaal die werden op- - gemaakt nog altijd het meest de hand gelicht met de voor schriften. In de meeste geval len ging het om sulfietge- bruik (een middel waardoor het vlees langer 'mooi rood' blijft), het toevoegen van syn thetische kleurstof en het aantreffen van vleesvreemde eiwitten in vlees. Vorig jaar kregen de Rijnstreekse sla gers in totaal zeven proces sen-verbaal te verwerken. Zeezwemmers iii problemen KATWIJK - Twee agenten van de Katwijkse strandpolitie hebben gistermiddag badgasten die in moeilijkheden waren .geraakt, gered. Een 56-jarige mevrouw uit Bloemendaal was bij de uitwate ring gaan zwemmen en door de spuistroom in de problemen ge- Huisvuil op het strand van Noordwijk: het is D. Kuijt van Zeebad Noordwijk een doorn in het oog. raakt op 100 meter uit de kust. Een te hulp gesnelde 31-jarige Duitser kwam bij de poging de darne te helpen eveneens in moeilijkheden te verkeren. De beide Katwijkse politieagenten zijn na de melding met de red- stok naar het tweetal gezwom men en wisten de drenkelingen in veiligheid te brengen. Bij te rugkeer op het strand werd aan de uitgeputte badgasten zuurstol toegediend, maar verdere medi sche zorg was met nodig. NOORDWIJK - Het is de 41-jarige Noordwijker Peter Werner ge lukt om per rolstoel de 2250 kilo meter tussen Barcelona en zijn woonplaats af te leggen. Gisteren is hij in de buurt van Leiden aan gekomen. Daar wacht hij nu in een motel op de feestelijke thuis komst, zaterdagmiddag om 1 Werner is 10 juli per bus naar Bar celona vertrokken, waar van daan hij 13 juli de rolstoelrit naar Noordwijk startte. De oud- zweminstructeur wilde met ^eze gigantische onderneming de aandacht vestigen op het jaar van de gehandicapten. De rit ver liep niet geheel zonder proble men want diverse malen moest de ANWB bijspringen om Wer ner aan een vervangende rolstoel te helpen wanneer de oude het had begeven. Noordwijk maakt zich op voor een grootse ontvangst van de rolstoe- lende plaatsgenoot, want bij de gemeentegrens aan de Beeklaan zal hij met muziek worden inge haald waarna een rondrit door de badplaats volgt. In een hotel aan de boulevard is aansluitend een receptie gepland. Directeur Zeebad Noordwijk: NOORDWIJK/KATWIJK - "Het is niet alleen zeewier dat de laat ste weken op het strand van Noordwijk is aangespoeld, maar ook huisvuil. En juist daarover kan ik mij zo ontzettend kwaad maken". Directeur D. Kuijt van de maat schappij "Zeebad Noordwijk" is, hoewel hij kan terugkijken op een geslaagd seizoen, niet te spreken over de rommel die de laatste dagen op het strand aan spoelt. Alhoewel elk jaar de kust wel een paar keer wordt veront reinigd als gevolg van bepaalde zeestromingen en windrichtin gen, is het hem deze keer echt te bar. Een bezoek aan het verontreinigde strand leert dat de directeur niet zonder reden ontriefd is. Voor de boulevards is het strand welis waar schoongemaakt, maar daar buiten treft de badgast een bonte mengeling van huisvuil aan. Op merkelijk zijn de vele lege melk kartonnen afkomstig uit ver schillende landen. Daarbij wor den ook grote stukken plastic aangetroffen, terwijl flessen, lege blikjes, sigarettenpakjes en zelfs oude schoenen niet ontbreken. De hoeveelheid is erg groot. Het lijkt wel of er van Noordwijk tot Katwijk één grote baan huisvuil op het strand is neergestort. Hoe wel het beeld van een afstand vertekent, blijkt ook bij nader onderzoek dat het niet gaat om 'wat oude blikjes en flessen'. Er ligt gewoon erg veel rommel. Dat vindt ook Kuijt: "Normaal spoelt er alleen zeewier aan. soms met wat olieresten De ver werking daarvan is tamelijk sim pel. Je veegt het op een hoop en laat het drogen. Daarna steek je het in de brand, en het is weg. Dat kan nu echter niet, want plastic verbrandt niet" Lof Vol lof is Kuijt over de gemeente Noordwijk die er volgens hem goed voor zorgt dat het strand voor de boulevards, dat niet wordt geëxploiteerd door het Zeebad, wordt schoongehouden Dat werk heeft de gemeente uit besteed. In de vroege uurtjes wordt er door een particulier be drijf voor gezorgd dat de badgast geen rommel ziet. "Aan de ene kant vind ik het wei eens jammer dat de bezoekers van het strand niet zien wat voor een rommel er wordt opgeruimd voordat zij komen. Maar aan de andere kant kan je het natuurlijk niet maken om het aangespoelde vuil een tijdje te laten liggen", verzucht Kugt, wiens maat schappij zelf ook verantwoorde lijk is voor het schoonhouden van een groot stuk strand. "En dat is niet niks", verzekert hij, "Per dag zitten daar zo'n 54 ma nuren in. Wij zijn gedurende 14 dagen bezig geweest. Tel maar uit je winst". overigens wil Kuijt waken voor wanreclame voor de badplaats: "Ik vind dat de badplaatsen over het algemeen het strand goed schoonhouden voor zover daar voor de middelen zijn. Ik wil zelfs nog verder gaan. Waarom moeten de badplaatsen eigenlijk uit eigen zak de kosten voor het opruimen betalen als het om huisvuil gaat? Daar moet een provinciale of landelijke regeling voor komen. Want je ruimt ten slotte een ander zijn rommel op" Adjunct-directeur openbare werken in Noordwijk, J. Haman, die zich bezighoudt met de ver vuiling van het strand, reageert uiterst gelaten op vragen over de verontreiniging. Haman ziet niet zoveel in verhalen over vervui ling. Het enige dat hij kwijt wil is: "Er is inderdaad wat aange spoeld. Er zgn van die tijden dat dat gebeurt". Nadere gegevens heeft hij niet. Naar de aard en af komst van het deze weken aan gespoelde vuil wordt volgens hem geen onderzoek ingesteld. Bij een woordvoerder van de strandpolitie is de vervuiling wd bekend. Ook hij stelt eerst dat het strand voor de boulevards schoon is. "Maar de rustige stuk ken zijn inderdaad niet schoon gemaakt", vertelt de woordvoer der. Volgens hem gaat het trou wens alleen maar om "wat aan gespoelde potjes en deksels" die langs de vloedlijn liggen Of de stukken buiten het directe bereik van de badgasten nog worden schoongemaakt, blijft een vraag. Feit is dat het badsei zoen alweer bijna is afgelopen. Een ander feit is dat de gemeente Noordwijk dit jaar al erg veel geld voor schoonmaak van het strand heeft uitgegeven Maar misschien lost de zee het pro bleem voorlopig zelf op. OLAF HOENSON ALPHEN AAN DEN RIJN ROT TERDAM - De diefstal van de partij horloges uit een vrachtwa gen van de firma Rutges uit Al phen aan den Rgn is opgelost De 28-jarige R.V. uit Rotterdam en de 33-jange M.A.B. uit Maas sluis hebben bekend de diefstal te hebben gepleegd. Van de buit 1500 horloges met totale waarde van bgna 200.000 gulden, zijn 1300 horloges terecht. De diefstal van de horloges werd 21 augustus gepleegd in een vrachtauto die met pech stond geparkeerd op een parkeerplaats langs de rijksweg 12 ter hoogte van Bodegraven De politie van 's Graven/ande hield de week daarop twee mannen aan op ver denking van een reeks container diefstallen Ook de diefstal van de horloges hebben de twee op hun geweten volgens de politie in Rotterdam Volgens de politic in Alphen aan den Rgn heeft echter ook de chauffeur van de vrachtwagen van de firma Rut ges met de diefstal te maken De chauffeur zou volgens de politie de containerbende op de hoogte hebben gebracht van de waarde volle vracht in de vrachtauto. ALPHEN AAN DEN RIJN fel. 21-jarige Amsterdammer is gis teravond door de Amsterdamse politic opgepakt wegens het ste len van een auto op de Lupine singel in Alphen aan den Run. De jongeman had de auto gister morgen ontvreemd Hg wordt op het politiebureau van Alphen vastgehouden omdat de politie het vermoeden heeft dat de Amsterdammer meer op zijn kerfstok heeft. In de buurt van de Lupincsingcls stond namelijk oen gestolen auto uit Amster dam. De politie denkt dat de jon geman de wagens heeft omge ruild.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21