LEIDSCH ÉSI DAGBLAD Bonden boos op kabinet Verzetsgroepen in Cambodja vinden elkaar Toch nog goed seizoen aan de kust Prins Claus: "Moet de werkgelegenheid wel voorop staan?" 'Over deze begroting geen gesprek mogelijk De grootste meubelshow van Nederland bij de7 meubelgiganten in Beverwijk. Marjolein Briër trekt zich terug Ipi Tombi in hoofdstad afgelast VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36567 Directeur 6. Koopman Hoofdredacteur A.A.M. Schuurmar Adj.-hooldredacteur R.D. Paauw Hoofdredacteur AAM. Schuurmans DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Automatisering komt neer op massale uitstoot van arbeid DEN HAAG (GPD) - De vakcentrales FNV en CNV heb ben eengszind een onaanvaardbaar uitgesproken over de begrotingsvoorstellen van het nu demissionaire kabinet Van Agt. Als de plannen doorgaan wijzen de bonden elk gesprek over extra loonmatiging van de hand. Een nieuw kabinet zal de begroting voor het komend jaar ingrijpend moeten wijzigen, wil een forse koopkrachtdaling voor de minimum inkomens worden voorkomen. Met de plannen zoals die nu door het demissionaire kabinet zijn opgesteld, gaan de minima drie procent in koopkracht achteruit en wacht de inkomens van J" 60.000 en hoger een verbetering van twee procent NIJMEGEN (GPD) - Voor prins Claus is het geen uit gemaakte zaak dat de werkgelegenheid zo voor op moet staan in het be leid als thans gebeurt. Hij plaatste er een vraagteken bij in een rede die hij van middag in Nijmegen hield bij de viering van het hon derdjarig bestaan van het ingenieurs- en architec tenbureau Van Hasselt en De Koning. De prins stelde vast dat in de westelijke landen het probleem van de werkgelegenheid thans centraal staat in de politiek. „Het geldt niet alleen voor Nederland, het geldt voor alle geïndustriali seerde landen enook meer en meer voor de ontwikkelingslan den. In hoge mate wordt het eco nomisch en financieel beleid er op gericht de werkloosheid te be strijden en dewerkgelegenheid te vergroten" „Tegelijkertijd weten wij dat de problemen van werkloosheid bij lange na niet alleen voortvloeien uit de teruggang van de econo mische groei, maar dat zij veel meer het gevolg zijn van schaal vergroting en automatisering van produktieprocessen" Schaalvergroting „De schaalvergroting, de automati sering en het besturen van de produktieprocessen met compu ters gaan met de dag verder. Dat betekent dat wij elke dag bezig zijn de werkgelegenheid uitein delijk te verminderen. Want het mag zo zijn dat het invoeren van de automatisering en het onder bestuur brengen van computers een ingewikkeld en arbeidsin tensief proces is, maar dat is tij delijk - uiteindelijk komt het neer op massale uitstoting van arbeid." „Als wij dat zien en weten", aldus prins Claus, ..blijft het dan rede lijk de doelstelling van werkgele genheid zo voorop te stellen in het beleid zoals dat in de weste lijke wereld gebeurt?" Geen antwoord De prins gaf er zelf geen antwoord op. Hij wilde ermee aanduiden hoe moeilijk de zich steeds snel ler voltrekkend veranderingen te besturen zijn die zich zowel in wetenschap en techniek als maatschappelijk voordoen. Het vraagt inzicht inzicht in die veranderingsprocessen, rust en tijd om de idealen die men wil nastreven te formuleren, om de doelstellingen waarheen men wil koersen vast te leggen en om de normen waaraan men het gebeu ren wil toetsen vast te stellen, zo meent de prins. Ontbreken dat inzicht, die rust en die tijd dan is het „buitengewoon moeilijk, zo niet onmogelijk, tot normstelling te komen". De prins meent dat aan allerlei concrete vraagstuk ken te kunnen zien. De aanpak van het werkgelegenheidspro bleem is er daar éen van. Zonnig Droog en zonnig. Vannacht enkele mis tbanken met minimumtemperatu ren rond 9 graden. Middagtempera- turen ongeveer 22 graden. Zwakke zuidoostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). 5 september Zon op 6.58, onder 20.18 uur. Maan op 11.10, onder 23.26 uur. Hoogwater in Katwijk om 8.08 en 20.17 uur. Laagwater om 4.02 en 16.04 uur. SINGAPORE (GPD) - De'leiders van de drie anti-Vietnamese ver zetsorganisaties in Cambodja zullen vandaag een gezamenlijke verklaring ondertekenen, die de grondslag moet leggen voor de oprichting van een verenigd front en de totstandkoming van een coalitieregering. In de verklaring beloven Prins Si- hanoek, premier Khieu Sam- phan van de regering van het voormalige Pol Pot-bewind, en Son Sann. leider van het Khmer volksbevrijdingsfront. elkaar weer te zullen ontmoeten om de details uit te werken voor de vor ming van een gezamenlijk front en een coalitieregering. De drie nationalistische leiders hebben Vietnam als de belang rijkste vijand van het Cambod jaanse volk bestempeld en on derstrepen hun vastbeslotenheid om de totale terugtrekking van de 200.000 man Vietnamese troe pen te bewerkstelligen. Diplomatieke waarnemers noe men deze verklaring een belang rijke ontwikkeling. Het betekent dat de drie leiders hun onderlin ge geschillen opzij hebben ge- Kuikens verbrand DALFSEN - Tienduizend drie da gen oude kuikentjes zijn van nacht bij brand in een boerderij- schuur in Dalfsen om het leven gekomen. Boerderij en schuur brandden totaal uit. Er is zeker vier ton schade. De oorzaak is onbekend. De bewoners waren naar een bruiloft. (Van één onzer verslaggevers) KUST- EN BOLLENSTREEK - Het toeristenseizoen is voor de badplaatsen langs de kust- en bollenstreek toch nog goed ge worden. De tevredenheid van VVV's, campings- en hotelhou ders en zelfs sommige strand tenthouders is des te opvallen der omdat in het begin van het seizoen steen en been werd ge klaagd. Het heeft voor de toeristische be- schoven ter wille van hun land. De verklaring krijgt nog extra gewicht tegen de achtergrond van de komende Algemene Ver gadering van de Verenigde Na ties, die 15 september in New York wordt gehouden. De besprekingen tussen de drie na tionalistische leiders zijn tot stand gekomen dank zij inspan ningen van twee ASEAN-part- ners, Indonesië en Singapore. Een topman van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse zaken, dr. Anwar Sani, zou de drie partijen bij elkaar hebben gebracht. Hij fungeert als bemid delaar tijdens het drie-partijen- overleg. Verwacht wordt dat Vietnam en zijn bondgenoten zullen probe ren het door hen gesteunde be wind van Heng Samrin in Phnom Penh in de VN te krijgen ten koste van de regering van 'Democratisch Kampuchea' (het verjaagde bewind-Pol Pot), die nog altijd door een meerderheid van de VN wordt erkend. Maar die meerderheid dreigt af te kal ven, vooral nu ook Australië, En geland en nog een aantal andere landen geen steun meer zullen geven aan de zetel van Pol Pot. Intussen heeft het Heng Samrin- regime in Phnom Penh het over leg in Singapore een „toneel stuk" genoemd, geregisseerd door Peking en Washington. Het nieuwsagentschap van het Phnom Penh-bewind, SPK, noemde Sihanoek, Samphan en Son Sann „verraders van het Cambodjaanse volk". drijven toch nog goed uitgepakt omdat er dit jaar meer dan in voorgaande jaren tevoren boe kingen warenhgedaan. Deze groep toeristen is ondanks het slechte weer meestal toch wel naar de kust gekomen. Dit ver klaart ook waarom de strand tenthouders wat minder en thousiast over het seizoen zijn. Met name de beheerders van de kampeerterreinen hebben de vruchten kunnen plukken van DEN HAAG (ANP) - Formateur Van Agt heeft vanochtend voor het eerst gesprekken gevoerd met de fractie-voorzitters van CDA, PvdA De regeringsverklaring kwam daarbij aan de orde en ook de wij zigingen die worden aangebracht in de begroting van het volgend jaar. De meest complete MANAU SPECIAALZAAK MANAU IJËjflj' SPECIAALZAAK: lange Vare 106, Leiden W, TelefoonlG71) 1343 57 RIET- EN ROTANSPECIAALZAAK: Haarlemmerstraat 275-277, Leiden Telefoon 10711121559 Culturele prijs Zuid-Holland voor Constandse DEN HAAG - De culturele prijs van Zuid-Holland is dit jaar toe gekend aan de 81-jarige publicist dr. Anton Constandse. Constandse schreef een groot aan tal boeken, inleidingen en bro chures van uiteenlopende aard. Hij is redacteur van het maand blad De Gids, het tijdschrift AS (Anarcho-Socialisme), medewer ker van hèt weekblad De Nieuwe Linie en'van de VPRO. De prijs wordt 12 september in het Haagse HOT-theater uitgereikt. de tendens dat meer mensen te voren boekten. Zij hopen en verwachten dat dit in de ko mende jaren op nog grotere schaal zal gebeuren. Een tweede reden waarom er te vredenheid over het seizoen heerst is dat de vakantiesprei ding dit jaar voortreffelijk heeft gewerkt. Hotels hebben nauwe lijks te maken gehad met niet meer te verwerken pieken in pe riodes van drie weken. De De bonden zijn woedend dat de minima meer dan de overeenge komen één procent moeten inl- veren en dat de hoogste inko mens er zelfs op vooruit gaan. Dat is het gevolg van de stijging van de sociale premies en een be lastingverlaging (in verband met de veelbesproken inflatiecorrec tie). De voorgenomen verhoging van de aardgasprijzen, waartoe het kabinet gisteren besloot, kan tot gevolg hebben dat de koop krachtdaling van de laagste inko mens nog groter wordt dan 3 pro cent. De verhoging van de socia le premies werkt nadelig voor het verkleinen van de verschillen in inkomen, omdat de premie maar over een bepaald deel van het inkomen wordt berekend. Het nu demissionaire kabinet heeft de begroting voor het komend jaar gisteren afgerond. In de stukken wordt voor 1982 geen extra loonmatiging bepleit, om dat het kabinet "niet op voor hand op de stoel van werkgevers en werknemers wil gaan zitten" Daarnaast vindt het demissionai re kabinet het "minder fraai" te genover de nieuwe ministers ploeg om nu al precies vast te leggen hoe de loonmatiging op een aanvaardbare wijze moet worden verdeeld. Tijdens de informatierondes is al afgesproken dat een nieuw kabi net de loonmatiging volgend jaar voor de minima tot 1 procent zal beperken en dat de hoogste inko mens 4 procent moeten inleve ren. De huidige en beoogde mi nister van financiën Van der Stee heeft gisteravond in een gesprek met formateur Van Agt nog eens herhaald dat de koopkrachtda ling voor de laagste inkomens waarschijnlijk niet tot 1 procent beperkt zal kunnen blijven. Van der Stee kwam in dat gesprek wel terug op zijn uitlatingen van een dag tevoren, dat ingrijpende wijzigingen in de begroting '82 niet meer mogelijk zouden zijn. Hij zei Van Agt dat dat wel kon, zolang niet getornd wordt aan het bedrag van 4,5 miljard dat volgend jaar in totaal door de overheid moet worden bezui nigd. Aardgas Het demissionaire kabinet houdt in haar Miljoenennota vast aan een verhoging van de gaspnjs per 1 januari volgend jaar met 12 cent per kubieke meter. In juli al hebben de gasdistributiebednj- vcn deze verhoging afgewezen Zij kwamen met een compromis voorstel dat neerkomt op een stijging van 8,25 cent per kubie ke meter. Daarover moesten toen nieuwe onderhandelingen wor- stroom toeristen was keurig over de vakantiemaanden ver spreid. Bovendien is het toch nog goede toeristenseizoen mede te dan ken aan het feit dat veel Neder landers door de economisch mindere tijden duidelijk dich ter bij huis zijn gebleven. Grote trekker voor mensen uit eigen land is nog altijd de kust, zo is volgens de VVV van Noordwijk weer gebleken. den gevoerd met de Gasunie. De partijen zijn inmiddels nog niet verder gekomen dan een toelich ting van hun standpunten. Deze maand hoopt men deze zaak af te ronden. Vice-premier Wiegel lichtte giste ren bij de opening van een nieuw politiebureau in Breda nog een tipje van de begrotings sluier op. Hij zei dat in de nieu we begroting een stijging is op genomen van de uitgaven voor de gemeentepolitie. Hij onthul de eveneens dat volgend jaar begonnen mag worden met de bouw van een derde oefen schietbaan in Alphen aan de Rijn. AMSTERDAM (ANP) - Het cultu reel centrum 'De Meervaart' in Amsterdam heeft de eenmalige voorstelling van de Zuidafri- kaanse musical Ipi Tombi afge last. Dit omdat volgens het cen trum het stuk "een cultureel pro- dukt is van apartheid". "Wij willen de mensen niet betutte len of iets voorschrijven, maar wij zijn tegen discriminatie en besloten dus bij nader inzien de voorstelling van 16 september te laten vervallen", aldus een woordvoerster van 'De Meer vaart'. Tegen de musical is de laatste tijd veel geprotesteerd, met name door de anti-apartheidsbeweging Nederland. In plaatsen waar voorstellingen gegeven werden hielden plaatselijke groepen en politieke partijen steeds protest- wachten tegen Ipi Tombi Volgens de AABN staat de show m schrille tegenstelling tot de grim mige werkelijkheid van Zuid- Afrika. Op de agenda van de Leidse Schouwburg staan voor 19 en 20 september voorstellin gen van Ipi Tombi genoteerd, maar over het al of niet doorgaan ervan moeten B en W nog een be slissing nemen. svo^>e< f uiiwjiiiiuuum B ...f m Liefst 7 bekende meubelgiganten bij elkaar laten u vrij kiezen in prijs en kwaliteit zonder stad en land af te reizen. Parkeerruimte in overvloed, kindercrèches en altijd verse koffie. Kijk en vergelijk op de Meubelboulevard in Beverwijk! Iedere donderdag koopavond '|JI|;|j(=MIHAVJtj. Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De bekende Leidse danspedagoge Marjolein Briër trekt zich terug als artistiek leidster van de Leidse Balletschool Zij doet dit op advies van haar raadsman, de Leidse advocaat mr. L. Sprenger. Briër is al enige maanden in een conflict gewikkeld met haar zakelijk partner, Paul Hoogenboom, dat ten slotte uitmondde tn een kort geding bij de Haagse rechtbank. De rechtbank heeft Briër in juni verboden met een andere partner in zee te gaan, terwijl zij met Hoogenboom, aan wie zij contractueel is gebonden, niet verder wil. Hoogenboom zal de Leidse Balletschool met andere leraressen voortzetten. (Zie verder pagina Leiden) LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S v p. bon ingevuld in een open enveloppe zor.aer postzegel opsturen naarLeidschDagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus 28 PAGINA'S President Sadat "zuivert" Egypte PAGINA 9 Problemen met de regeringsverklaring PAGINA 7 Schrijnend tekort aan pleeggezinnen PAGINA 17 Veel ontslagen in baksteenindustrie PAGINA 23

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1