Akzo wijzigt topstructuur Per jaar 16 miljoen ongelukken in gezin Pleeggezinnen: onbekend maakt onbemind... Villa benoemd tot president Bolivia VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1981 PAGINA 17 Door Margot Klompmaker 'Pleeggezin gevraagd Regelmatig staan dergelijke wer vingsadvertenties in de krant. Noodkreten die zelden succes ople veren: onbekend maakt onbemind. Een pleegkind wordt veelal ver ward met een kind dat men kan adopteren. Dat is beslist niet het ge val. Een pleeggezin verleent een pleegkind tijdelijk gastvrijheid, contacten met de eigen ouders wor den niet verbroken. En dan hoeft het voor veel belangstellenden niet meer. 'De mensen verwachten vaak veel te veel', zeggen medewerkers van de vijf Centrales voor Pleegge zinnen in ons land. 'Wij zijn echt geen adoptie-instelling'. De behoefte aan pleeggezinnen, waar een kind met huiselijke problemen tijdelijk wordt opgevangen, is groot. Jaarlijks zijn er ruim 1500 minderjarigen die om wat voor re den dan ook aangewezen zijn op de gastvrijheid van anderen. Hun al ternatief is een internaat of kin dertehuis. Slechts één op de drie ge vallen kan worden geholpen. Er zijn te weinig pleeggezinnen be schikbaar. Op het woord pleegkind rust een ta boe volgens de betrokkenen. Het isolement van pleegouders is groot. Om dat te doorbreken en het begrip pleeggezin wat meer bekendheid te geven wordt van 6 tot en met 12 sep tember de 'week van het pleegkind' georganiseerd, een initiatief van de Nederlandse Vereniging van Pleeg gezinnen en de Centrales voor Pleeggezinnen. Deze week is er in Slagharen een grote bijeenkomst van pleegouders en -kinderen uit verschillende landen. Wat kunnen pleegouders op een gege ven moment voor een kind in nood betekenen? Alles, volgens pleeg kind Marieke. 'Als ik niet in een pleeggezin had gezeten, had ik nooit zo'n goede opvoeding gehad'. 'Mijn eigen ouders heb ik nooit echt gemist. Ik schaamde me zelfs een beetje voor ze. Nu niet meer. Nu begrijp ik alles. Maar tegen mijn ech te moeder 'mama' zeggen, dat kan ik niet' Zeventien jaar is Marieke. Het merendeel van haar leven heeft ze doorgebracht in een kindertehuis en verschillen de pleeggezinnen. Ze praat nuchter over haar ervarin gen. Kiest rustig en zorgvul dig haar woorden. Heeft een haarscherp inzicht wat be treft haar eigen gedrag en emoties tijdens dertien woeli ge jaren van omzwervingen. Marieke was vier jaar oud toen ze uit huis werd gehaald. Haar ouders hadden hun handen vol aan een oudere tweeling en bleken niet in staat Marieke voldoende aan dacht te geven. Het kinderte huis moest een oplossing bie den. Pas negen jaar later zou Marieke haar vader en moe der voor de eerste keer weer terug zien. Kreng 'Echt. ik heb mijn ouders niet gemist. Toen ik op mijn ze vende jaar in een pleeggezin terecht kwam, was ik geluk kig. Ook al besefte ik heus wel dat ik een pleegkind was. Mijn eerste pleegouders heb ben nooit verschil gemaakt tussen hun eigen kinderen en de twee pleegkinderen. Ei genlijk beschouw ik mijn eer ste pleegmoeder als mijn ech te moeder'. 'Vreselijk was het toen mijn pleegouders gingen schei den. Ik werd overgeplaatst naar een pleeggezin in Am sterdam, als enig kind. Dat was minder leuk, er waren veel spanningen. Het ging niet tussen mijn pleegouders en mij. Ze lieten me niet zelf standig genoeg en wilden al les voor me bedisselen. Dat pikte ik niet. Nou was ik ook best wel lastig, hoor. Zeg maar gerust: een kreng. Mijn eerste pleegmoeder duwde soms rnijn kop onder de kou de kraan om af te koelen. La ter ben ik een stuk rustiger geworden'. Marieke woont nu in een zoge naamde begeleide kamerwo ning. Zelfstandig, met regel matig bezoek van de maat schappelijk werkster. Een flinke kamer met alles d'r op en d'r aan. Aan de wand fo to's van haar vriendje. 'Hij is wel vijftien en ik zeventien, maar dat geeft niks'. Ze zegt blij te zijn in een pleeggezin te zijn opgegroeid, al waren ook daar soms problemen. 'Dat is toch normaal? Met je eigen ouders heb je ook wel eens ruzie. Ik heb met al mijn pleegouders nog steeds een goed contact. Ze geven me steun wanneer ik het nodig heb. Of ik geluk heb gehad? Jazéker!.' Knelpunten Marieke heeft het getroffen. Voor haar waren er pleegou ders beschikbaar. Niet ieder kind is zo gelukkig. Op pa pier zijn er pleeggezinnen ge noeg, maar het aanbod spoort niet met de vraag. Er bestaan overvolle wachtlijsten voor 'lieve rustige' kleuters. Jon geren in de leeftijd van 14-18 jaar zijn duidelijk minder in trek. De meeste pleeggezin nen houden deze pubers bui ten de deur uit angst voor mogelijke gezagsproblemen. Het is volgens de pleegcen- trales een groot probleem minderjarigen uit deze leef tijdsgroep geplaatst te krij gen. Het woord 'pleeggezin' is ei genlijk onjuist. Ook alleen staanden en samenwonende mannen en vrouwen kunnen in aanmerking komen voor een pleegkind. Lesbische en homofiele paren worden niet geweerd. Maar plaatsing van een minderjarig kind bij een homosexueel paar onder vindt weerstand. Hans van den Berg. publici teitsmedewerker van de Cen trale voor Pleeggezinnen in Zuid-Holland en Zeeland. len omgaan met de eigen ou ders. een pleegouder moet dat kunnen accepteren. Als pleegouders meer verwach ten dreigt het kind heen en weer geslingerd te raken tus sen eigen ouders en pleegou ders. Van den Berg: 'In dat geval kun je als instantie be ter zo'n gezin weigeren om te leurstellingen te voorkomen. Het moet pleegouders duide lijk zijn dat hun pleegkind met allerlei problemen zit. Je mag het met extra belasten door iets te verlangen wat het kind nooit kan waarmaken'. De duidelijke voorlichting van de centrales ten spijt blijkt tachtig procent van de aan vragen voor een pleegkind neer te komen op een verkap te poging tot adoptie. Kmdstation buiten de deur. spreekt over 'een heet hangij zer'. 'Kinderen onderbrengen bij homosexuele paren ligt moeilijk. In Rotterdam zijn nogal wat lesbische en homo fiele huishoudens die funge ren als crisisopvangadressen. Zij vangen een kind op dat direct, meestal dezelfde dag nog. onderdak zoekt. Zo'n crisisopvang loopt op papier van 2 tot 6 weken, maar kan in de praktijk wel uitlopen tot 2 maanden. In die tussen tijd wordt gezocht naar een vast opvangadres. Homose- xuelen kunnen in principe ook in aanmerking komen voor langdurige opvang, wanneer het oudere kinderen betreft. Maar alleen als het kind dat zelf wil. In het geval van jonge kinderen wordt het lastig. De centrale wil wel aan een plaatsing in een homose xueel huishouden meewer ken, maar de voor het kind verantwoordelijke instanties wijzen die mogelijkheid vaak van de hand. Daaraan kun nen wij als centrale niets ver anderen. Wij bemiddelen al leen'. Adoptie Centrales hebben de ervaring dat kandidaat-pleegouders zich vaak niet goed realiseren op welke basis een kind bij hen in huis komt. Een pleeg kind kan nooit een eigen kind worden m tegenstelling tot een geadopteerd kind Het kind blijft in veel geval de knel zijn geraakt neemt Nederland een koppositie in. Nergens zijn er zoveel hoog gekwalificeerde beroeps krachten en wel voorziene in ternaten en tehuizen als in ons land. Een uitvloeisel van de welvaartsmaatschappij. De gedachte om een pleegge zin bij de hulpverlening in te schakelen komt pas op de laatste plaats. Een redmiddel, als alle andere mogelijkhe den zijn uitgeput en het kind nergens anders terecht kan. 'Het pleeggezin wordt nog te veel gezien als eindstation' zegt Jan Brandt, directeur van de pleegeentrale in De venter. Brandt wijst op het statistische gegeven dat 95 procent van alle kinderen die niet langer bij hun eigen ou ders kunnen blijven terecht komt in tehuizen en interna ten. Beslist niet de meest voor de hand liggende oplos sing naar zijn mening. Brandt geeft in het belang van het kind de voorkeur aan pleeg- zorg als eerste oplossing. Dat deze mogelijkheid te weinig wordt overwogen wijt hij aan de afwerende houding van beroepskrachten en kinder tehuizen. 'Maatschappelijk werkers en kinderpsychologen overwe gen nauwelijks de mogelijk heid een kind te plaatsen in een pleeggezin. Ze vinden het veel simpeler het kind door te sturen naar een kin dertehuis of een internaat. Beroepskrachten kunnen heel gemakkelijk fraaie peda gogische en psychologische theorieèn aanvoeren om plaatsing in een tehuis te ver dedigen. Ik kan het ze niet kwalijk nemen, want ze be doelen het goed. Alleen wor den de kinderen van een der gelijk beleid de dupe' Gefrustreerd Een kind dat opgroeit in een in ternaat of tehuis raakt het ge zinsleven ontwend en wordt door kinderpsychologen 'contactarm' genoemd. De sociale omgang in tehuizen en internaten is oppervlakki ger en vrijblijvender dan in gezinsverband Gevoelens van genegenheid kan het kind nauwelijks kwijt. Om toch liefde te ontvangen hecht een kind zich sterk aan de groepsleider of -leidster in het tehuis. Regelmatige per soneelswisselingen brengen een kind in opperste verwar ring omdat dc band met een leider of leidster plotseling wordt verbroken. Dergelijke emotionele ervarin gen frustreren een kind en maken het angstig nieuwe re laties aan te gaan. Het kind wil niet opnieuw gekwetst worden. Volgens Brandt is het van het grootste belang dat internaatskinderen hel normale gezinsleven niet ont wend raken. Jongeren die in tehuizen zijn opgegroeid we ten niet wat een gezinsleven inhoudt, beseffen niet wat het betekent met elkaar reke ning te houden. Ongewild kunnen ze snel mensen kwetsen, doordat zij zich de emotionele lading van hun woorden niet realiseren, al dus Brandt. Om dit te voorkomen proberen dc pleegcentrales een aantal tehuiskinderen op te vangen in zogenaamde weekend-ge zinnen. De weekeinden wor den doorgebracht bij een pleeggezin, zodat een kind toch regelmatig in gezinsver band leeft. Vakantiegezinnen hebben dezelfde functie: op vang voor kinderen uit inter naten tijdens de school vakanties. Ook hier wreekt zich het tekort aan beschik bare adressen. Te vaak moet men 'nee' verkopen. Contactgestoord Een andere pleegvorm is de therapeutische gczinsopvang voor kinderen die door hun ervaringen in emotionele problemen zijn geraakt. Hun gedrag is gestoord, ze zijn nauwelijks in staat contact te maken met hun omgeving. Vaak betreft het jonge kinde ren in de leeftijd van 5-8 jaar Een gezin dat zich aanmeldt voor de opvang van deze groep kinderen wordt inten sief begeleid door een team van deskundigen. Er vindt wekelijks overleg plaats om het opvoedingsproces goed te laten verlopen. Vrouwke Verveen uit Leiden is zeven jaar pleegmoeder ge weest van een tweeling en momenteel onder meer be schikbaar als opvang voor contactgestoorde kinderen. Bepaald niet de gemakkelijk ste vorm van pleegzorg is haar ervaring. 'In plaats van 100 procent vragen deze kin deren 300 procent aandacht. Alles gaat overdreven. Ze lo pen niet normaal een trap af. nee. ze dónderen hem af. Emotioneel zijn ze verschrik kelijk moeilijk te bereiken. Reageren niet wanneer je iets vraagt. Er is bij deze kinde ren een enorm gevoelsgebrek dat praktisch niet meer te ge nezen is. Je kunt het vergelij ken met leven met een been: het andere kan nooit meer worden aangeplakt De jaren'ange ervaring met pleegkinderen is Vrouwke Ven-een goed bevallen. 'Onze eigen kinderen hebben het altijd prachtig gevonden. Al le kinderen gingen ftjn met elkaar om. al waren er wel eens strubbelingen. Vooral het laatste jaar rezen er pro blemen. Onze kinderen wa ren veel zelfstandiger dan on ze twee pleegkinderen, die nog steeds begeleiding nodig hadden. Dan moet je gaan meten met twee maten en dat gaf conflicten. Je kan niet de een verbieden 's avonds laat thuis te komen en de ander zijn gang laten gaan. En alle kinderen strak aan de lei band laten lopen leverde protesten op'. 'Onze pleegkinderen wonen nu in een vakinternaat, dat gaat prima Ik zie ze nog regelma tig Het was voor ons een ge weldige ervaring, die zeker niet ten koste van je eigen ge zin hoeft te gaan. Materieel word je er niet veel wijzer van. Voor elk pleegkind wordt weliswaar een maan delijkse vergoeding gegeven, maar een vetpot kun je het niet noemen. Dat is ook niet belangrijk. Het pleeggezin zijn heeft zoveel positieve dingen gebracht. Bovendipn sta je niet alleen: elk pleegge zin dat wil kan begeleiding krijgen'. Crisisopvang Het huis van Vrouwke Verveen doet ook dienst als adres voor crisisopvang Hoe gaat dat in zijn werk? 'Je krijgt een tele foontje met wat summiere in formatie wat er aan de hand i het gelijk voor een kind een slaapplaats klaar te maken. Meestal wordt het kind langs gebracht door een maat schappelijk werker Nou, daar staat het dan met z'n tas je met spullen. Je probeert zo'n kind op zijn gemak te stellen Niet gelijk gaan zeu ren. het vry laten. Wel vertel ik hoe laat we eten. en vraag om het wel even te zeggen wanneer het de deur uit gaat. Echt contact maken gaat de eerste dagen moeilijk, het is een kwestie van aftasten. Het scheelt als je zelf kinderen hebt rondlopen, dan is het ijs gauw gebroken'. Mevrouw Verveen is een van de weinigen die zich beschik baar stellen voor de opvang van oudere kinderen. Dat veel pleeggezinnen de voor keur geven aan jongere kin deren vindt zij een vmemde zaak. Haar ervaring is dat juist de oudere kinderen de minste problemen geven. 'Je hebt er veel minder werk aan. ze zijn veel zelfstandiger'. Uit de jarenlange ervaring van de Centrales voor Pleegge zinnen blijkt dat pleegouders in spé zich terdege moeten bezinnen voor ze zich aan melden. Het maken van dui delijke afspraken kan grote teleurstellingen voorkomen. Wat verwacht een kind. wat verwachten de pleegouders?. Is het de bedoeling dat een kind ergens lange tijd ver blijft0 Of is er behoefte aan ten kortstondige opvang0 Wil een pleeggezin begeleid worden, of zieken de pleeg ouders het liever alleen uit'' Maar vooral: wat wenst een kind. wat verwachten de pleegouders? Ons grootste probleem is de behoeften van het kind in overeenstemming te brengen met de verwach tingen van het pleeggezin', al dus Hans van den Berg (Mensen die belangstelling hebben voor nadere infor matie kunnen die aanvragen bij Jeugd Onder Dak (070- 503b04l in Den-Haag of de Centrale voor Pleeggezin nen in Rotterdam (010- 762311). ARNHEM (ANP) - Als de aandeel houders ermee akkoord gaan zal het aantal leden van de raad van bestuur per 1 juni 1982 worden teruggebracht van elf tot vier. De nieuwe raad zal worden bijge staan door een groepsraad, die de onderlinge afstemming van de verschillende groepsbelangen verder moet verzekeren. In de nieuwe structuur wordt de inde ling van de groep onverkort ge handhaafd. Dit geldt ook voor de delegatie van de bevoegdheden aan de divisiedirecties, aldus Ak- Vanhde huidige elf leden van de raad van bestuur zijn er zes nu tevens en in de ebrste plaats ver antwoordelijk voor de leiding van een divisie. De raad acht het moment voor een wijziging, die een slagvaardig beleid dat is af gestemd op de zich wijzigende economische omstandigheden, gekomen nu enige leden in de komende tijd heengaan. De he ren A.G. van den Bos. H.J. Krui singa en H. van Doodewaard gaan in mei 1982 met pensioen, terwijl dr. J A Wolhoff per 1 ok tober van dit jaar om persoonlij ke redenen aftreedt. De nieuwe raad van bestuur zal worden voorgezeten door jhr. mr. A.A. Loudon (nu vice-voor- zitter). De andere leden zullen zijn de heren J. Veldman, ir. H.J.J. van der Werf en dr H G. Zempelin. De laatste blijft voor zitter van de raad van bestuur van vezeldochter Enka. Per 1 ju ni 1982 treden de heren dr. ir M.W. Geerlings, ir M D Wester man en C. Zaal af. Zij zullen zit ting nemen in de groepsraad. ROTTERDAM (ANP) - Per jaar gebeuren in één op de twee Nederlandse gezinnen een of meer ongelukken met letsel dat medisch behandeld moet worden. In totaal vin den in de prive-sector 16 mil joen ongelukken per jaar van een sneetje tot aan verwon dingen die opname in een zie kenhuis noodzakelijk maken Dat is gebleken uit een enqui te-onderzoek van het veilig heidsinstituut de afgelopen maanden onder ruim 7.500 gezinnen. Onderzoek-coordi- nator drs. W. Rogmans van het instituut, heeft de cijfer.* vanmiddag bekend gemaakt Op het "leef veilig"-congres dat in het kader van de natio nale gezondheidsweek in het Rotterdamse Ahoy-complex wordt gehouden. Van dc medisch te behandelen ongevallen gebeurde er 18 procent bij huishoudelijk werk. 22 procent tijdens spor tieve activiteiten (vooral tn- dens voetballen, volleybal en turnen). 16 procent tndens kinderspel, 10 procent tij dens recreatie en eveneens 10 procent bij hobby- en doe- het-zelf-activiteiten. Technische mankementen aan produkten die een rol speel den bij de ongelukken waren daar slechts voor een beperkt deel oorzaak van. aldus drs. Rogmans. Factoren als non chalance. haast, stress, over matig alcohol- en drugge bruik speelden wel een be langrijke rol. Hoewel de overheid tijdens het onderzoek als meest verant woordelijke voor de veilig heid van de consument werd genoemd, vond men dat de verantwoordelijkheid voor de veiligheid in het gezin bij na uitsluitend rust op de schouders van de vrouw Tot voor kort is er volgens Rog mans nauwelijks sprake ge weest van enige coördinatie op het gebied van wettelijke maatregelen voor de veilig heid van de sonsument Ook ontbreken er voldoende wet telijke voorschriften voor een groot aantal produktcatego- neen als kindermeubilair. toepassingen van glas in wo ningen. verpakkingen van geneesmiddelen en huishou delijke producten. LA PAZ (AP) - De militaire junta van Bolivia heeft vandaag gene- rnl Celso Torrelio VuU be noemd tot dc nieuwe president van het land. zo heeft een woord voerder van de junta bekendge maakt. Luchtmachtcomman- dant generaal Waldo Bernal Pe- revra maakte dit na een vijf uur durende bijeenkomst van de jun ta in La Paz bekend. Hij zei dat de nieuwe president een rege ring van nationale eenheid zal vormen om de ernstige proble men van Bolivia op te lossen Percy ra is een van de drie gene raals die op 4 augustus de leiding van het land overnamen na het ontslag van president Luis Gar cia Meza Het aftreden van Gar cia Meza was het gevolg van de beschuldigingen over corruptie en betrokkenheid van de rea ring by de cocaïnehandel De nieuwe president Villa diende onder Garcia Meza als minister van binnenlandse zaken Daar voor was hij commandant van de militaire academie van het Boli viaanse leger. Hu zal vanmiddag cm 15.30 uur (21.20 Ned tijd) worden beëdigd Pcreyra zei dat hij en de twee ande ren juntaleden na de tx-ediging hun 'verantwoordelijkheden als bevelhebbers" weer zullen her vatten. Basken veroordeeld BAYONNE (AFPi - Een recht bank in het Zuidfranse Bavonne heeft gisteren veertien Spaanse Basken veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar Dt aanklager had twee jaar geeisl Dc veertien Basken zijn vermoe delijk lid van het "anti-kapitalis- tischc autonome commando

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17