Zendingshuis moet verbouwd Geen surprises op Flushing Meadow CBSBsaama Pioniersrol voor zending in jaren 80 UDO stopt Lugdimum Internaat en opvangcentrum Roeiploegen simpel iii halve eindstrijd VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1981 OEGSTGEEST- Over en kele maanden zal een defi nitieve beslissing worden genomen over verplaat sing van een aantal centra le hervormde instanties en kantoren uit Den Haag naar het terrein van de hervormde zending in Oegstgeest. Al geruime tijd zijn hiervoor bespre kingen gaande tussen de Raad voor de Zending van de Hervormde Kerk en de synode. Verplaatsing zal ook gevolgen heb ben voor het zendingshuis in zijn tegenwoordige vorm, zo deelde de algemene secretaris van de Raad voor de Zending, drs. H. Bootsma, mee op een reünie van Zoeterwoudse hervormden gaan eten met elkaar ZOETERWOUDE— De hervormden in Zoeterwoude gaan 'gemeente maaltijden' houden om het huis- bezoekwerk op te vijzelen. Per wijk is er in hel komende seizoen één maaltijd gepland, waarbij de nadruk valt op kennismaking, ontmoeting en informatie. De maaltijdenwaarvoor gezinnen en alleenstaanden, ouderen en jongeren worden uitgenodigd, zullen anderhalf uur duren: op maandag van 6 uur tot half 8 's avonds in het verenigingsge bouw 'Ons Huis'. Er zal worden gezorgd voor speciale hulp en voor activiteiten voor de kinde- Daarnaast krijgt elke wijk twee groepen. De een kan persoonlijk bezoek thuis verwachten, de an dere komt bij iemand aan huis samen voor 'groot huisbezoek' (van 8 tot 10 uur). Zo'n 'groot huisbezoek kan het karakter heb ben van een gespreksavónd over een bepaald onderwerp, of een bezinning zijn op het reilen en zeilen van de kerkelijke gemeen te, dan wel over eigen geloofsvra gen gaan. Iedereen ontvangt binnenkort een brief met de vraag of men bezoek van de predikant wenst. Wie zich daarvoor opgeeft, krijgt dat be zoek. De bedoeling daarvan is, dat de predikant zijn werk meer doelgericht kan doen. Het huis in Oegstgeest, dat ruim zestig jaar oud is, is in elk geval aan een grondige vernieuwing toe. Het herbergt niet alleen het zendingsbureau maar ook het Hendrik Kraemer-instituut, de vroegere zendingshogeschool, en fungeert als internaat voor zendingsstudenten en verlofgan gers. Als internaat voldoet het niet meer aan de eisen van deze tijd. Men verwacht overigens wel minder studenten, omdat het aantal zen dingsarbeiders terugloopt en uit gezondenen meer opleiding krij gen in het land waar zy gaan werken. Toch zal het zendings huis een plaats moeten blijven waar bezoekers uit allerlei lan den kunnen worden opgevangen en gehuisvest. Ook daarvoor zal de inrichting worden aangepast. Nieuw werk Bootsma vertelde ook, dat al ge ruime tijd hervormde en ge re formeerde zendingsarbeiders op een visum van de Indonesi sche regering wachten om in dat land te kunnen werken. Na dat van verschillende kanten een beroep op de autoriteiten was gedaan, kwamen er deze zo mer toch zes visa af. De Raad voor de Zending verwacht, dat dit in de toekomst niet gemak kelijker zal worden. Indonesië wordt steeds meer een land zon der westerse zendingsarbeiders. Het zendingshuii De hervormde zending neemt in Afrika nieuw werk ter hand. Zo is op de begroting een bedrag van f. 200.000 opgevoerd voor medisch werk en landbouwkun dige voorlichting in Guinee-Bis- De Evangelische Kerk in Lesotho krijgt steun voor haar medische werk en voor een docent bij de theologische opleiding. relddiakonaat en de Gerefor meerde Zendingsbond in de Her vormde Kerk gevraagd, mee te werken in een groep die de Or thodoxe Kerk in Ethiopië wil gaan helpen. In januari zal de Raad voor de Zending aanwezig zijn op een vergadering in Addis Abeba, waar deze hulp gestalte moet krijgen. Werken in Lesotho en Ethiopië be tekent ook, dat de zending meer te maken krijgt met het pro bleem van het racisme en het marxisme. Hoedemaker in Oegstgeest OEGSTGEEST— Westerse christenen moeten goed weten, dat het zwaartepunt ran de christenheid zich m deze jaren snel ver plaatst. en wel naar hel zuiden, het Afrikaanse continent. Een vereenzelviging van hel christendom met de westerse cultuur blijkt onmogelijk. Dat zei prof dr. L. A. Hoedemaker op een reünie van oud-zen- dingsarbeiders in het zendingshuis te Oegstgeest met betrek king tot het functioneren van de zending in de jaren 80 Hoede maker is zelf oud-zendingswerker en werd dit voorjaar door de hervormde synode benoemd tot kerkelyk hoogleraar in Gronin gen voor zendingswetenschap De kerken van Europa zullen moeten luisteren naar de kerken in de 'derde wereld', want dié ervaren aan den lijve, wat racisme en economische uitbuiting betekenen. Prof. Hoedemaker legde met het oog daarop de reünisten de vraag voor. of het hervorm de zendingsbednjf zich ook nu nog niet fixeert op de problema tiek van de jaren 50. Is de zending niet blind voor de vragen die zich nu aandienen9 Keuze "Het gaat er in de jaren 80 om. dat de gestalte van de dienstknecht Jezus Christus door middel van een bewuste keuze levend wordt gemaakt. De zending zal zich moeten oefenen om de din gen te zien zoals hij ze zag van de onderkant, tussen de armen. Zij zal moeten nagaan, wat de eigenlijke raakpunten zijn tussen het Rijk waarvan de bijbel spreekt en deze wereld. Op dit punt zou de Raad voor de Zending een pioniersrol moeten vervul len". De zending zou daartoe contact kunnen opnemen met groepen die 'met de blik van de onderkant' de wereldproblematiek on derkennen. Hoedemaker constateerde echter, dat de Hervorm de Kerk en haar organen van deze groepen zijn vervreemd. De lezing van prof Hoedemaker. waarop de reünisten niet zo in eens konden ingaan, verschynt ook in druk. Dan zullen zeer geïnteresseerden zich er nog eens over buigen om te zien hoe de zending hierop kan mnrfeD ....je komt er nooit mee klaar. Ds. J. R. Wolthaus hoopt, dat dit experiment aanslaat. "We zullen er eerst nog wel de nodige erva ring mee moeten opdoen. Zeker is in ieder geval, dat we eikaars medewerking en inzet hard no dig zullen hebben". Zoals het tot nu toe is gegaan, geeft het huisbezoekwerk soms teleur stelling en frustraties. Ds. Wol thaus: 'De ouderlingen en huis bezoekers komen vaak niet door de stapel adressen van hun wijk heen en de predikant ziet geen kans om de gemeente goed rond te komen met bezoeken. Er blijft steeds het gevoel dat je je werk niet goed afmaakt en dal je er nooit mee klaar komt". Schorsen! De (streng-orthodoxe) Titus Brandsma-stichting stelt zich in de kwestie 'professor Ber ger' vierkant op tegen de bis schop van Haarlem, mgr. Zwart kruis. Prof. Berger - godsdienst psycholoog én priester - onthul de in een vraaggesprek, dat hij al geruime tijd, zonder gehuwd te zijn, samenleeft met een vrouw De bisschop heeft hem nu ge vraagd. zijn priesterlijke functies te willen opschorten. De TB-stichting vindt, dat hier een verzoék aan Berger niet past. Voorzitter KI. Beuker in zijn brief aan mgr. Zwartkruis: "De kerkelijke wetten worden hier zeer duidelijk en openlijk gene geerd. U moet óf eisen dat Ber ger zijn relatie opgeeft, óf hem zijn priesterlijke bevoegdheden ontnemen". Dit ook met het oog op de wèl celibatair levende priesters en de gelovigen, "die hun vertrouwen in goede pries ters dreigen te verliezen, aange zien dr. Berger spreekt van 'hon derden priesters' met mij". Verkettering. Bisschop Bluys- sen van Den Bosch spreekt in een brief aan de parochies en vredeswerkgroepen de hoop uit, dat christenen elkaar in de kwes tie van de kernbewapening niet gaan verketteren. De brief is ge stuurd naar aanleiding van het uitkomen van de Vredeskrant 1981. "Veel mensen", schrijft mgr. Bluys- sen, "voelen zich bij deze proble men onthand. Allerlei meningen worden over hen uitgestort Bluyssen vraagt de gelovigen, goede gesprekken te voeren. "Wij kunnen niet volstaan met het uit spreken van ongerustheid over. de gevaren. Het bezit van deze wapens moet worden terugge drongen". In de bisdombladen van Rotter dam en Haarlem komen twee vroegere rooms-katholieke mi nisters aan het woord over de leuze 'Help de kernwapens de wereld uit. om te beginnen uit Nederland'. Oud-minister Trip van wetenschapsbeleid (PPR) vindt, dat kleine landen juist heel goede stappen kunnen zet ten op weg naar kernontwape ning. Volgens oud-premier De Jong (CDA) kunnen partijen pas vanuit een sterke positie over ontwapening praten "Dc kerk moet zich niet over een politieke zaak als kernbewapening uit spreken". Beroepingswerk. Hervormde Kerk: aangenomen naar Waarder J. van Rossem Huizen; bedankt voor Voorschoten J H. Hoekstra Den Hoorn (Texel i. VOOT Som* melsdijk P. Molenaar Groot-Am- mers. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Zoutkamp kandidaat D Riemens aldaar, naar Huizen (voor zendingswerk in India) kandidaat C Bouma Kampen Nederlands Gerefor meerde Kerken: beroepen te Katwijk kandidaat W. Janse Apeldoorn. Het Leger des Heils in Zimbab we heeft de internationale over ste. generaal Arnold Brown te Londen, gevraagd, het lidmaat schap van de Wereldraad van Kerken voort te zetten. Vorige maand bedankte het Leger voor de Wereldraad. Kolonel Moyo. commandant van het Leger in Zimbabwe, kan zich geheel met de idealen van de Wereldraad verenigen, verklaarde secretaris generaal dr. Potter. Forse boete voor McEnroe FLUSHING MEADOW (ANP) - Ramesh Krish nan, twee jaar geleden één van de beste junioren ter wereld, heeft gistéren in de tweede ronde van het toernooi om de open Ame rikaanse tenniskampioen schappen, Stan Smith de weg versperd. Krishnan, die met 6-4, 6-3, 6-3 won, was de eerste speler die zich plaatste voor de der de ronde. De technisch zeer begaafde Krishnan, zoon van de voormalige Daviscupspeler Ramana- than Krishnan, gaf Smith geen schijn van kans. En dat. terwijl de rijzige Ame rikaan, die inmiddels 34 jaar is, in de eerste ronde tegen zijn landgenoot John Sadri een uitsteken de vorm had getoond. Hij won die marathonpartij in vijf sets. Voorts waren er geen verrassingen te noteren in zowel het dames als het herenenkelspel. Haroon Ismail, de speler uit Zimbabwe die dit jaar in de competitie uit kwam voor Popeye Goldstar, verloor in drie sets van de Mexi caan Raul Ramirez: 3-6. 2-6. 4-6 John McEnroe, die later op de avond zijn partij in de tweede ronde moet spelen, werd'vante- voren geconfronteerd met een uitspraak over zijn "wangedrag" tijdens Wimbledon. De interna tionale raad van tennisprofs (MIPTC) legde hem een boete op van 5000 dollar (ongeveer 14.000 gulden) wegens zijn gedrag in de wedstrijd tegen Tom Gullikson afgelopen zomer in Wimbledon. McEnroe heeft de keuze tussen betalen of in beroep gaan tegen dc beslissing. Een pikant detail is dat zijn tegenstander in de tweede ronde van Flushing Mea dow Tom Gullikson heet De als tiende geplaatste Ameri kaan Brian Teacher verloor in de tweede ronde van het herenen- kelspel van zijn, nog onbekend? landgenoot Marty Davis, die slechts vier sets nodig had om Teacher tot overgave te dwin gen: 2-6, 7-6, 6-2, 6-4. De andere geplaatste spelers die in de baan kwamen, slaagden er wel in te winnen. De Fransman Yannick Noah moest vijf sets hard vech ten om de Amerikaan Andv And rews eronder te krijgen en Ivan Lcndl (3) uit Tsjechoslowakije had weinig moeite met Jeff Bo- rowiak (Vst). Yannick Noah (Fra. 13) - Andv Andrews (Vst) 6-3. 6-3, 6-7. 4-6. 6-2. John James (Aus) - Bruce Nichols (Vst) 6-4. 6-4. 5-7 6-4. Tweede ronde: Ivan Lendl (Tsj) - Jeff Borowiak (Vst) 7-6. 6-1. 7-6. Marty Davis (Vst) Brian teacher (Vst) 2-6. 7-6, 6-2, 6-4) Mark Edmondson (Aus) - Christophe Roger-Vasselin Fra) 4-6.3-6. 6-1, 6-4. 6-2. Fat Dupre (Vst) - Chip Hooper (Vst) 6-4, 6-2. 6-4. Damesenkelspel, tweede ronde: Corinne Vanier (Fra) - Tanya Harford (Zaf) 2-6. 6-2. 7-6. Anne Smith (Vst) - Ro berta McCailum (Vst) 6-0. 6-0. Leigh- Ann Thompson (Vst) - Kim Jones (Vst) 6-1. 6-1. Eerste ronde Paula Smith (Vst) - Ruta Gerulaitis (Vst) 6-4, 6-4. Yvonne Vermaak (Zaf) - Beth Norton (Vst) 2-6. 6-1. 6-2. Betsy Eisen (Vst) - Carole Bailev (Vst) 7-5, 6-3. Julie Harrington (vst) - Terry Holladay (Vst) 6-0. 6-3. Kate Gompert (Vst) - Patricia FLUSHING MEADOW - De Zuid- afrikaanse tennispromotor Owen Williams is in Dallas be noemd tot directeur van het "World Championship of Ten nis" (WCT). Williams neemt de plaats in van de Brit Mike Da- vies, die drie maanden geleden ontslag nam. Hij gaat het pro motiebeleid van de WCT-toer- nooien, die over de gehele we reld worden gehouden, voeren. In Flushing Meadow werd dc Amerikaanse Diane Desfor ge kozen tot presidente van de da- mestennisorganisatie (WTA). Zij volgt haar landgenote Bil- lie-Jean King op. Voorts bestaat het nieuwe bestuur uit Martina Navratilova (vice-president*). Rosy Casals (penningmeesteres) en liana Kloss (algemeen secre taresse). iilh moest zijn meerdere erkenn Maassen van de Brink in nationale snelwandelploeg LEIDEN - Dirk Maassen van de Brink van het Leidse AV Holland is gekozen in de Nederlandse snelwandelploeg die dit weekein de deelneemt aan de halve finale-wedstrijden om de zogenaam de Lugano Trophee. De halve finale waarin de Nederlandse ploeg uitkomt en wèarbij ook de teams van Zweden. Frankrijk. Zwitserland, Belgie en Luxemburg aan de start verschijnen wordt gehouden in het Franse Saint Aubain les Elbeuf. Er wor den twee afstanden verwerkt. 20 en 50 kilometer. Maassen van de Brink komt uit op de 50 kilometer LEIDEN - Lugdunum en UDO hielden elkaar gisteravond in een oefenwedtrijd (uitslag 2-2) keurig in evenwicht. De Kikkerploder- plocg toonde zich wel dc sterke re formatie, maar kon dit toch niet via een overwinning tot uit drukking brengen. Nadat de Leidse eersteklasser het goede spel met twee treffers had be kroond (Robert de Roo en Frans Sjardijn scoorden) vocht UDO goed terug. Dankzij twee treffers van Cees van 't Wout kwamen de Oegstgcestenaren in de slotfase op gelijke hoogte met Lugdu- Roodenburg - SJZ 1-0 Met de vermoeidheid van het duel tegen RBB nog in de benen, was dc Kooiclub gisteravond weinig geïnspireerd. SJZ daarentegen wilde tegen de eersteklasser be slist niet afgaan en vocht daarom voor iedere meter Lange tijd konden de Zoeterwoudenaars dan ook gelijke tred houden met Roodenburg. maar in de slotfase kwam Leidenaar Boudy Pijnak ker toch tot scoren. COAL - LDWS 5-0 De Vlietclub kreeg gisteravond een pijnlijke nederlaag te ver werken tegen de Rotterdamse tweedeklasser COAL. De jeugdi ge formatie van Siem van der Ham keek met de pauze al tegen een 3-0 achterstand aan. Na de doelwisseling werden daar nog twee doelpunten aan toege voegd. Bart van der Weyden en Henk van Gooi waren met scho ten op de paal dicht bij een LDWS-treffer Concordia H - FC Lisse (zat.) 1-1 De thuisclub gal het tWI hoger spelende FC Lisse goed partij Via Henri van Winsen kwamen de Hillegommers ook op voorsprong. Hans van Aan holt bracht FC Lisse na de pauze naast Concordia. Heemskerk wint vierkamp VALKENBURG Wim Heemskerk bracht gisteravond het elfde Paar denmarkt-snelschaaktocrnooi op zijn naam. De LSG-er scoorde in vier vierkampen 101 2 punt uit 12 partijen, en bleef daarmee zijn rivalen Dc Gorter en Binnendijk een vol punt voor. Heemskerk verloor alleen tegen Dobbelaar en stond Hagenaar De Gorter, de huidige jeugdtrainer van de Valkenburgse schaakvereniging de Toren, een remise to. Henk de Gorter en Wil fried Binnendijk, die door een matige start de hoog -'•» vierkamp had weten te ontlopen, speelden een beslissingsmatch om de tweede plaat Een uitgDn Goiter kreeg daarin met 2-0 klop van zijn Noordwijk-opponent Erik Revet was met 7 uit 12 de beste Valken burg-speler, met op de tweede plaats Josien Varkcvissei MUNCHEN (ANP) - Dc Neder landse twee zonder stuurman Ted Bosman/Jan-Willem Atsma heeft zich gisteren via dc herkan sing geplaatst voor de halve fina les van het WK-roeien in Mun- chen. De ploeg van Aegir Phocas eindigde in de tweede herkan sing als tweede achter Oost- Duitsland. De Oostduitscrs had den de gehele race de leiding. Nederland passeerde na 1100 meter Groot-Bnttanie en hield de tweede plaats vast. Groot- W aarschuwiiig voor Post (Van onze sportredactie) BRNO (GPD ANP) - De profsectie van de UCI. de internationale wielerfederatie, heeft chef d e quipe Peter Post van TI Raleigh gewaarschuwd dat hij zich in de toekomst dient te onthouden van beledigende opmerkingen aan het adres van de officials Deze waarschuwing, die vergezeld ging van de mededeling dat er bij herhaling een schorsing zou vol gen. werd uitgesproken naar aanleiding van de gebeurtenis sen in de voorlaatste etappe van de recente Ronde van Neder land. Daarin werd een kopgroep tot stplstand gedwongen door de koersleiding. nadat het peloton in de straten van Kleve. op Duit se bodem derhalve, heel even van de juiste route was afgewe ken. Wijzend op het reglement, waann staat dat iedere deelnemer geacht wordt de juiste route te kennen, zei Post toen ..Kijk. met dit soort mensen (de Nederland se officials - red i moet ik nu het hele jaar werken" Overigens is het een publiek ge heim dat Peter Post al sinds de laatste Zesdaagse van Rotterdam in de clinch ligt met een van de Nederlandse juryleden die tot de internationale wed st rijdcomm 1 s sarissen behoort Wim Jeremias- se. Een en ander is een gevolg van een rapport dat Jeremia&se als juryvoorzitter van de Rotter dam se Zesdaagse over wed strijdleider Peter Post by de KNWU uitl Jen Raa torei worden van de profwiclerrronde van Achtmaal De Zeeuw legde de 85 kilometer af in 2 uur 3 mi nuten en 35 seconden In de eindsprint was hij te sterk voor Adrie van der Poel en Ad Tak die respecticvelyk tweede en derde werden. De uitslag van de tweede serie 1 herkansing twee zonder stuurma 1 Schulz Schumann <(>D1) 2 Bosman Atsma (Nod .1 J' TH M'> -"P I 4 Loken'Arvescn (Noo. 7.56.14 De "snorrenvier" van Orca wiste in de middag het zwakke optreden in de senes volledig uit Het werd de spannendste race van de dag. waarin vier boten voortdu rend boord aan boord roeiden. Bij het passeren van de duizend meter was het verschil tussen de eerste (Frankrijk) en dc laatste boot (Verenigde Staten) nog geen seconde Daarna verhoog den de door Jaap van der Meij gecoachte Marius van Dorp. Han Abelsma. Freek Dam en Herman Schreuder het tempo iets, het geen voldoende was zich op de koppositie van het worstelende veld te nestelen Mede door een geweldige snoek van de Fransen konden de Oranjehemden zich tot de finish aan de leiding hand haven Achter Denemarken en Frankrijk vielen de Amerikanen, met slechts ruim een lengte ach terstand op Nederland, uit de boot voor de halve eindstryd. De uitsl der stut 1 Nederland (Orca) 2. Denemarken 3 Frankrijk 4 Verenigde-Staten herkansing vier z Fransen voorop bi j plankzeilen HARDERWIJK (ANP) - De Kan- se deelnemers bleken gisteren bij de Europese surfkampiocn- schapper. in de open klasse voor Harderwijk in de derde wed strijd niet te verslaan Robert Na bij de Ihtj enki I n en Hei vc Borde bij de zwaargewichten gingen onder goede plankzcil- omstandigheden als eersten over de finish. Hun landgenote Ma nuele Grafeline loonde zich by de dames over beide races erg sterk met een erdc en eerste plaal De Amerikaan Randy Smpth heeft met zyn derde achtereenvolgen de zege bij het wereldkampioen schap zeilen in de Tornado zijn kansen op het veroveren van de titel vergroot In het kla sement na drie races staat hy eerste, nog zonder slrafpunten Dc gebroe ders Polapov eindigden als twee-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15