Bonn verschuift zorgen SESÏE2SSIZ9B Zweeds verzet tegen Z-Korea Stil vertrek Zuid-Afrika Een waardevolle zilveren gulden uit het jaar1929 of 1931. Als u nu een NMB-spaarrekening opent. NAVO-discussie verhit Spanje Italië vreest aanval Libië NMB RAF betrokken bij brand SPD-kantoor Kani premier De NMB denkt met u mee. Wankel regeringsakkoord bezuinigingen Religieuze rel rond Israëlisch minister DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1981 FRANKFORT (AFP DPA/AP) - Aanhangers van de "Rote Armee Frak- tion" hebben gisteren laten weten dat zij verantwoordelijk zijn voor de brand in het regionale kantoor van de sociaal-democratische SPD in Frankfort. In een schrijven aan in Frankfort verschijnende kranten zeg gen de daders dat zij het kantoor in vlammen hebben doen opgaan om tegen de oorlog te protesteren. Ze betuigden voorts hun solidariteit met de RAF Het partijkantoor brandde in de nacht van maandag op dinsdag af. Op de muren van het afgebrande gebouw heeft de politie leuzen tegen SPD- voorzitter Willy Brandt en bondskanselier Helmut Schmidt gevonden. De twee politici worden er van beschuldigd "het Westduitse volk een bewapening op te dringen, die door de Amerikanen wordt gewenst" en deel uit te maken van de oorlog "tegen het verzet hiertegen in de Bondsrepubliek" Aanhangers van de "Rote Armee Fraktion'' hebben in een brief aan het Westduitse persbureau DPA ook gezegd verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslag maandag op het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht in Ramstein. De brief was ondertekend met "Rote Armee Fraktion". Er stond verder in dat de aanslag deel uitmaakte van de strategie "oorlog aan de imperialistische oorlog". Westduitse autoriteiten die een onderzoek instellen naar een ontploffing op de Amerikaanse luchtmachtbasis in Ramstein waarbij 20 personen gewond raakten, hebben meegedeeld dat zij op de basis een tweede bom hebben ontdekt. De tweede bom. een gascvlinder gevuld met explosieven. was gevonden in de kantoren van het Europese hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht. Het voorwerp was vermoedelijk door de kracht van de eerste explosie op het parkeerterrein van de basis in het gebouw geslin gerd. Er is nog geen verklaring gevonden voor het feit, dat deze tweede bom niet is afgegaan, aldus een woordvoerder van de Westduitse pro cureur-generaal in Karlsruhe. STOCKHOLM (GPD) De Zuidkoreaarise premier Nam Duck-woo heeft tijdens zijn officiële bezoek aan Zweden zware kritiek ondervonden. monstrerende studenten, vrou wen en kinderen om het leven kwamen. Deze demonstratie voor meer vrijheid en democra tie werd de kop ingedrukt door de huidige president, generaal Chun Doo-hwan. aldus een woordvoerder van de Koreaanse Vereniging in Zweden. Leden van deze organisatie demon streerden voor het gebouw waar de persconferentie werd gehou den. Ook de Zweedse afdeling van Am nesty International protesteerde tegen de schending van de rech ten van de mens in Zuid-Korea. De Zweedse journalistenvereni ging eiste tijdens de persconfe rentie de vrijlating van de in juni jl. gearresteerde journalist Kim Tae-hong. In de Zweedse media werd het Koreaanse bezoek vrij wel algemeen veroordeeld. ANKARA (Rcuter/UPI) - Het Iraanse parlement fceeft gis teren met 178 stemmen voor, tien tegen en acht onthoudin gen de benoeming van de 50- jarige Mohammed Reza Mah- davi-Kani tot premier goed gekeurd. Hij volgt premier Bahonar op. die samen met president Radjai bij een bomaanslag om het leven was gekomen. Voor de president is nog geen opvolger aangewezen. Tijdens een persconferentie voor zijn vertrek werd de premier gis termiddag vrijwel uitsluitend on dervraagd over schendingen van de mensenrechten in zijn land. Eerder was dat al het geval in het onderhoud met de Zweedse pre mier Faelldin. „Men dient te begrijpen dat de hui dige veranderingen in de Zuid- koreaanse maatschappij nu een maal moeilijkheden opleveren", zo verklaarde premier Nam Duck-woo. „Wij passen onze wetgeving toe zoals ons dat goeddunkt. Wanneer de gelden de krijgswetten worden ge schonden, zoals de sociaaldemo cratische oppositieleider Kim Dae-jung heeft gedaan, dan wordt men daarvoor gestraft". Premier Faelldin sprak met zijn collega over de massaslachting in Kwangjoo in Zuid-Korea vorig iaar inni toen honderden de- De beide regeringspartijen be schouwen, aldus de officiële le zing van de partijbureaus, het re sultaat van de onderhandelingen als een „bewijs voor de wil en de geschiktheid van de regerings coalitie om ook bij verschillende uitgangsposities de kracht te vin den om noodzakelijke beslissin gen te nemen". Bom bant voetbal uit El Salvador SAN SALVADOR (AFP) - Een voetbalwedstrijd tussen het elftal van El Salvador en een Argentijnse club uit Rosario is gisteravond afgelast. Dit nadat drie zeer zware bomex plosie het nationale stadion 'Flor Blanca' in de hoofdstad op zijn grondvesten deed schudden. In het westen van San Salvador viel de stroom uit, doordat een transforma tor werd verwoest door dc explosies bij het stadion. Er brak paniek uit onder de be volking. Ook werden een su permarkt en een filiaal van een bank verwoest. De verzetsstrijders in het land saboteren al weken lang sys tematisch de stroomvoorzie ning door aanslagen op cen trales en dergelijke. Of er bij de aanslagen van gisteravond slachtoffers vielen is niet be kend, maar het politieke ge weld in El Salvador blijft toch wel zijn tol eisen. Van dinsdag op woensdag vielen er 18 doden. De laatste tijd was steeds meer dui delijk geworden dat SPD en FDP inderdaad zeer verschillen de posities innamen bij de zoge naamde „Spaaroperatie 1982". De sociaal-democraten waren ook voor grote bezuinigingen, maar pleitten tevens voor een ex tra werkgelegenheidsprogram ma om de steeds groter worden de werkloosheid in te dammen. De liberalen wilden daar niets van weten en stelden nog meer bezuinigingen voor: onder ande re bij de werkloosheidsuitkerin gen en de doorbetaling van het loon bij ziekte. Het aantal werklozen in de Bonds republiek Duitsland is in augus tus met ruim 42.000 gestegen tot bijna 1,29 miljoen ofwel 5,5 pro cent van de beroepsbevolking - het hoogste cijfer sinds 29 jaar. Het Ruhrgebied telt op dit mo ment zelfs 7,8 procent werklo zen. Sommige prognoses stellen dat het aantal werklozen in West- Duitsland nog dit jaar zal stijgen tot anderhalf miljoen. Met het gevonden compromis over de begroting zijn deze proble men geenszins opgelost. Zij zijn slechts verschoven. De FDP heeft namelijk laten vastleggen dat er weer over de werkloos heidsuitkeringen gepraat kan worden als de financile toestand van het federale arbeidsbureau nog meer verslechtert. De SPD heeft op haar beurt bedongen dat er weer gediscussieerd moet worden over een werkgelegen heidsprogramma als de econo mische ontwikkeling dit vereist. Dit betekent dat de kern van de toch vrij diepgaande moeilijkhe den tussen SPD en FDP niet weg is. In dit verband verklaarde op positieleider Helmut Kohl dat de Zuidafrikaanse soldaten bekijken Russisch gevechtsmaterieel dat zij in Angola hebben buitgemaakt. regeringspartijen „hulpeloos" te genover de financieel-economi- sche problemen staan, omdat zij geen enkele gemeenschappelijk heid meer met elkaar hebben. Ten aanzien van de begroting voor het volgend jaar sprak Kohl over „verstelwerk". De Duitse vak bond DGB oefende kritiek op de restrictieve geldpolitiek uit, waardoor de economische groei wordt bedreigd en de werkloos heid toe zou nemen. De vakbe weging is van mening dat er een investerings- en werkgelegen heidsprogramma moet komen. De voorzitter van de Duitse Indus trie- en Handelskamer, Otto Wolff von Amerongen, zei dat er veel meer subsidies moeten wor den afgeschaft en dat het mis bruik van bepaalde sociale voor zieningen krachtiger moet wor den bestreden. Zoals het er nu naar uitziet komen, aldus Wolff, de bestaande problemen vol gend jaar versterkt terug. JOHANNESBURG-LISSABON (DPA/Reuter) - Het Zuid afrikaanse ministerie van defensie geeft geen verdere inlichtingen meer over de terugtocht van zijn troepen uit Angola. "Ik betwijfel het zeer of we hoe dan ook nog iets over de operatie zullen melden", verklaarde een woordvoerder. Hij verwees naar filmopnamen die een Westduitse en een Britse ca meraploeg dinsdag aan dc grens tussen Namibië en Angola heb ben gemaakt. Daarin werd de in druk gevestigd dat de terugtrek king van de Zuidafrikanen vrij wel was voltooid, nadat sinds de ZILVEREN GULDEN WUJIELMINA. Diameter 28 n Zilvergehalte 720/1000. Gctvicht 10gram. Symbolische prijs v nieuwe spaarders bij de NMB. fl,- (incl. cassette). Open vandaag nog een NMB-spaarrekening met een eerste inleg van ten minste f2 5,- of kom automatisch bij ons sparen met een vast maandelijks bedrag. Er ligt een zilveren gulden van Wilhelmina* voor u klaar, verpakt in een fraaie eassene. Wij bieden u deze historische munt aan voor de symbolische prijs van f 1,-. Deze aktie geldt t/m 30 september, zo lang de voorraad strekt. O! naar keuze I /,d0 spaarprcmie. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De Nederlandse juweliers maken van uwWilhelmina-guiden een fraai zilveren sieraad voorde speciale akuepriis van f29,75 zilveren muntrand mei een zilveren collier van 45 cm operatie op 23 augustus begon op 150 km ten noorden van deze grens alle radar- en raketstellin gen waren verwoest. Daarbij wa ren grote hoeveelheden zware en lichte wapens buitgemaakt, waaronder zwaar luchtdoelge schut. talrijke tanks van de Rus sische types T-34 en PT-76, lucht- doelrakettcn van het type SA-7 en honderden vrachtwagens uit de Sowjet-unie en Oost-Duits- land. Volgens Angolese functionarissen houden Zuidafrikaanse troepen nog steeds het grootste deel van de provincie Cunene bezet. Ge vechten zouden zich sinds maan dag niet meer hebben voorge daan. Het kabinet in Lceanda maakte gisteren bekend dat door het Amerikaanse veto op een resolu tie in de veiligheidsraad waarin de Zuidafrikaanse inval in Ango la werd veroordeeld, de voor waarden zijn geschapen voor een beroep van Angola op een voor ziening in het handvest van de Verenigde Naties waarbij lidsta ten die worden aangevallen, het recht hebben op "individuele of collectieye zelfbescherming". In de verklaring werd niet gezegd of dit betekent dat Angola nu de hulp van andere landen wil in roepen. Er bevinden zich op het ogenblik Cubaanse troepen in Angola, terwijl daar ook advi seurs uit de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland zijn Van Zuidafrikaanse zijde werd gis teren meegedeeld dat bij de actie in Angola onder andere twee Russische luitenant-kolonels zijn gesneuveld, terwijl een Rus sische sergeant-majoor gevan gen was genomen Deze onderof ficier. Nikolai Feodorowitsj Pe- stretsov, zat in een militair voer tuig dat deel uitmaakte van Wil colonne Angolese militairen en guerrillastrijders van de Swapo Zuid-Afrika heeft gesteld dat de inval in Zuid-Angola bedoeld was om "dc ruggegraat te bre ken van de Namibische guernl labeweging die opereert vanuit bases in Angola. BONN (GPD) - De Westduitse sociaal-democraten en li beralen zijn het na lang praten eens geworden over de begroting voor het jaar 1982. De kredietopname zal door verschillende maatregelen met meer dan 15 miljard wor den verminderd tot 26,5 miljard mark. De totale begro ting omvat een bedrag van iets meer dan 240 miljard. Vandaag zal het kabinet de details bekendmaken. PAGINA 9 MADRID - De voorbereidingen voor het parlementaire debat over de toetreding van Span je tot de NAVO beginnen vandaag met een vergadering van de fractievoorzitters van de Cortes, het Spaanse parle ment. De Spaanse regering heeft de volksvertegenwoor diging daarom afgelopen maandag formeel verzocht. Daarmee zijn de politieke ge moederen in Spanje weer heftig in beroering geraakt. Want er zijn weinig thema's, waarover men zich in Spanje in brede geledingen zo druk maakt als juist over Spanje's komende lidmaadschap van het Noordatlantisch bondge nootschap. Diverse enquêtes hebben in de afgelopen jaren uitgewezen, dat iets meer dan de helft van de bevolking te gen een Spaans lidmaatschap is. Deels op louter emotionele gronden, maar voornamelijk als overblijfsel van de angst psychose uit de jaren zestig, toen een Amerikaanse B-52 bommenwerper met atoom bommen aan boord bij het dorpje Palamos in de Middel landse Zee stortte, zonder dat dat ongeluk tot catastrofale gevolgen leidde. Deels ook meer beargumen teerd, zoals de standpunten van de parlementaire opposi tie. Zo wijzen de communis ten het NAVO-lidmaatschap met klem af omdat uitbrei ding van een van de beide mi litaire blokken volgens hen het militaire evenwicht zal verstoren en onvermijdelijk zal leiden tot het opvoeren van de internationale span ningen. Volgens de PCE zal Spanje zich moeilijk kunnen onttrekken aan de NAVO- verplichtingen op zijn territo rium kernwapens te plaatsen, ondanks het feit dat minister van buitenlandse zaken Pe rez Llorca onlangs uitdruk kelijk toezegde dat dat niet zal gebeuren. Volgens de communisten zou dat niet alleen een stap terug zijn. nadat in 1979 na moeiza me onderhandelingen de Amerikaanse atoomonder zeeërs van het type Polaris de mannebasis Rota definitief verlieten, ook zou Spanje een nieuw doelwit worden van het Warschaupact. Door het lidmaatschap van de NAVO zou volgens Marcelino Cama- cho, secretaris-generaal van de Comisiones Obreras, de communistische vakbond, tevens het onlangs bereikte sociale akkoord op de tocht komen te staan. Omdat de aanschaf van dure F-18 straaljagers de spoeling voor nieuwe werkgelenheid dun ner zou maken. De met de Spaanse toetreding gemoei de kosten (volgens de militai re econoom Angel Lobo be raamd op 100 miljoen gulden) zouden naar de mening van de PCE meer dan het vijfvou dige van dat bedrag bedra gen. Ondanks dat de andere grote oppositiepartij, de socialisti sche PSOE. naar buiten toe in grote Ujnen dezelfde argu menten tegen Spanje's toe treding tot de NAVO poneert als de PCE. heeft het stand punt jegens lidmaatschap in tern dc laatste maanden wel degelijk verandering onder gaan. De keiharde eis van een referendum, die de socialis ten aanvankelijk stelden, hebben ze intussen ingeslikt De wat gematigder houding wordt volgens sommigen toe geschreven aan druk van di verse zusterpartijen uit de Socialistische Internationale, met name van de kant van de Franse PSF en de Duitse SPD. Boze tongen in Spaanse politie ke kringen beweren boven dien dat die gematigder op stelling van de Spaanse so cialisten vooral is ingegeven door politiek opportunisme: de partijleiding zou er de voorkeur aan geven dat het Spaanse lidmaatschap van de NAVO in 1983 (als de PSOE volgens de enqutes als groot ste partij uit de verkiezingen komt en dus regeringsverant woordelijkheid zal krijgen) een afgedane zaak is waar de socialisten hun vingers niet meer aan hoeven te branden. Tegen die achtergrond is de campagne van de PSOE te gen de NAVO (vandaag inge luid door partijleider Felipe Gonzalez) te interpreteren als een getuigenis, bedoeld om niet het volledige anti-NA- VO-offensief aan de commu nisten te laten. Deze hebben hun jaarfeest eind september volledig in het teken staan van afwijzing van het Spaan se lidmaatschap. De voorstanders van Spanje's toetreding tot de NAVO. de regeringspartij UCD en de conservatieve Democrati sche Coalitie, zijn de laatste weken op de proppen geko men met een actueel argu ment: appellerend aan de po litieke onzekerheid na de mislukte staatsgreep van 23 februari, beweren ze dat het gevaar van herhaling van een coup verminderen zal, wan neer Spanje eenmaal deel uit maakt van het Atlantisch bondgenootschap. Want n van de consequenties van Spanje's toetreding tot de NAVO zal zijn stroomlijning van de rechts-radicale land macht. De verjonging van het kader en de internationale contacten binnen de NAVO zouden m die gedachtengang tevens een democratiserend effect hebben. Een argument dat door de tegenstanders intus sen al naar het rijk der fabe len is verwezen onder verwij zing naar Griekenland ('67) en Turkije ('80). GERRIT JAN HOEK BEIROET ROME (Reuter UPI) - Italië heeft gisteren een dreigement van de Libische leidei mocammar Gaddafi om Amerikaanse kernbases in West-Europa en eilanden in de Middellandse Zee aan te vallen als deze bij een aanval op Libië worden gebruikt, onaanvaardbaar genoemd. Italië is van plan Amerikaanse kruisraketten te plaatsen op een luchtbasis op Sicilië Minister van buitenlandse zaken Emiho Colombo zei dat Italië een verte genwoordiger van Libië zou ont bieden om te protesteren tegen het dreigement. In een toespraak van de Libische leider op dinsdag, waarvan woensdag de volledige tekst door het Libische persbureau werd bekendgemaakt, zei Gad dafi: "Wij waarschuwen alle mensen in het Middcllandse-zcc- gebicd. dat als Amerika ons in de golf van Sirtc aanvalt, wij kern koppen en kernbases zullen aan vallen Amerika zal verantwoor delijk zijn voor een kernramp in genoemd gebied die te eniger tijd zou kunnen plaatshebben". Een woordvoerder van de Italiaan se premier Giovanni Spadohm zei dat de verklaring van Gaddafi in flagrant contrast is met de be lofte van de Italiaanse regering betrekkingen van samenwerking en goede nabuurschap te onder houden met Libië, een land waarmee Italië storke economi sche banden heeft afgezien van de historische banden JERUZALEM (Rcuter/UPI) Israëlische politici hebben dc minister van onderwijs cn cultuur. Zevoeloen Hammer, ervan b. ehuldigd dat hij capituleerde voor een dreigement van 's land* opper rabbyn, hem te zullen verklaren tot een religieus verstotene De beschuldigingen werden geuit na een opdracht van de minister op te houden met archeologische opgravingen in de oude stad van David waar zich volgens ultra-orthodoxen e« n Joodse begraafplaats zou be vinden die niet verstoord mocht worden Hun klachten vonden steun bij opp« i rabbyn Sjlomo Goren Deze zou hebben gezegd dat. als dc minister dc opgravingen niet stopzette, tegen hem een maatregel zou worden uitgevuardigd die inhield dat andere gelovigen niet meer samen met hom zoudon mogen bidden Als diep gelovige Jood en vooraanstaand lid van dc nationaal r< ligieuze partij zou minister Hammer daardoor diep gekrenkt worden IX- liberale parlementsleden Ziegemun en Tichon be- huldigden de mi nister van capitulatie voor "de krankzinnigheden van het oppcr-rabbw Het incident weerspiegelde de toenemende greep die ultra orthodoxen op de samenleving in l rael hebben na de ikiczingen van 30 juni, In ruil voor steun aan premier Mcnachem Begin kregen zij veel invloed op regeringsbesluiten.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9