"Begroting kani niet gewijzigd" Pil blijft riskant Rotterdamse recherche laat fraudeurs lopen Uitspraken van Alphenaar nu in onderzoek Greenpeace wil damping alsnog Van der Stee steunt Van Agt: Van Agt praat met drie fractieleiders kamsteeg DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1981 BINNENLAND PAGINA 7 Bewijzen zijn er genoeg, maar politiemensen te weinig Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Jen Helder Athene Barcelona Berlijn - Bordeaux Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Luxemburg onbewolkt 21 onbewolkt half bew. onbewolkt Oslo Parijs Split Casa Blanca Istanbul Las Palmas onbewolkt onbewolkt half bew licht bew. half bew. half bew onbewolkt - 16 - 18 17 8 26 19 21 8 22 12 28 19 26 17 17 4 17 12 DEN HAAG (GPD) - Greenpeace gaat op zee proberen het dum pen van het radio-actief afval te verhinderen. In Schevingen pre pareerde de milieu-organisatie gisteren het actieschip „Sirius", dat 's morgens vervroegd terug keerde van een campagne tegen een illegale walvisvaarder op de Faroèr-eilanden. Woordvoerder Pieter Lagendijk ontkent dat Greenpeace hiermee zouafwijken van het oorspronke lijke plan om tegen de storting geen actie te voeren. Volgens hem is slechts toegezegd niet mee te doen aan blokkades in de haven van Ijmuiden. Greenpeace liet dat na de ervaringen van vo rig jaar liever aan andere groepe ringen over. „Bovendien zijn de internationale wateren ons actie- veld", aldus Lagendijk. Zodra de „Louise Smits" met het radio-actieve afval koers zet naar de Atlantische Oceaan, wat waar schijnlijk vanavond zal gebeu ren, zal de Sirius in het kielzog volgen. Eventueel wordt gepro beerd het schip op de Noordzee hinderen. Vermoedelijk zal dat niet lukken, omdat de Louise Smits door twee sleepboten van de Koninklijke Marine zal wor den geëscorteerd. De werkelijke actie van Greenpea ce heeft plaats in het dumpge- bied, ongeveer achthonderd kilo meter uit de kust van Bretagne. De tactiek zal ter plaatse worden bepaald aan de hand van de (weers-)omstandigheden. Giste ren werden in elk geval grote stootkussens aan boord ge bracht. Volgens Pieter Lagendijk wil men met de Sirius tegen de Louise Smits aan gaan liggen. In volle zee is dat een gevaarlijke ma noeuvre, die bovendien een over treding betekent van de naviga tie wetten. De Greenpeace-man erkent dat de acties escaleren. „Het wordt steeds gevaarlijker. Dat hebben we eerder dit jaar ook al gemerkt toen we actie voerden tegen het dumpen van Engels radioactief afval. Je kunt je afvragen waar de lijn eindigt. Het is .reactie op reactie. Er wordt steeds meer ge riskeerd. We kunnen heel erg van geluk spreken, dat iedereen weer heelhuids terugkeerde." Inwonerstal van Nederland stijgt DEN HAAG (ANP) - Het i stal in ons land is in de eerste helft van dit jaar met 37.000 per sonen gestegen tot 14.246.000 Het ministerie van economische zaken heeft dit gisteren bekend gemaakt. op basis van cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Er werden, evenals voorgaande ja ren. minder huwelijken gesloten. 36.000 tegen 38.000 in de eerste helft van 1980. Gedurende het eerste halfjaar werden er 89.000 kinderen geboren, evenveel als in de vergelijkbare periode van 1980. Het aantal buitenechtelijk geboren kinderen steeg geduren de het eerste halljaar verder. Van de 1000 geborenen waren er 45 buitenechtelijk tegen 38 vorig jaar. Het aantal overledenen kwam op een zelfde niveau als vorig jaar uit, namelijk 58.000. WEERRAPPORTEN DEN HAAG (GPD) - De Rotterdamse recherche laat koppelbazen en ande re fraudeurs lopen uit ge brek aan mankracht. „Er zijn zaken bij ons bekend waartegen we bewijzen hebben. We kunnen de mensen zo arresteren, maar we hebben er de mensen niet voor". Dat zegt J.H. Karei, chef van de recherche-afdeling waaronder het speciale bureau 'fraude' van het Rotterdamse korps valt. Een voorbeeld van zo'n fraudezaak waarvan de politie wel bewijzen zegt te hebben maar die niet ver der onderzocht of zelfs maar voor de rechter wordt gebracht, is het Rotterdamse bedrijf Inter national Shipping Vlico BV. Dit bedrijf zou sociale-verzekerings- fondsen en de belastingdienst oplichten. Het zou achter de schermen geleid worden door ex-medewerkers van Frans de Wit. beter bekend als Pappa Blanca. Deze is vorig jaar juni tot zeven jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Het weekblad Nieuwe Revu meldt deze week de frau duleuze praktijken van Vlico. Politiechef Karei zegt dat de gege vens die het weekblad aan draagt, al geruime tijd bekend zijn. „Ik had dat verhaal een jaar geleden al kunnen schrijven. De gegevens zijn bij ons bekend." Een gerechtelijk vooronderzoek wordt tegen Vlico, in tegenstel ling tot wat Nieuwe Revu be weert, niet ingesteld. Karei zegt dat zelfs fraudezaken die nog omvangrijker zijn dan Vlico en de staat voor meerdere miljoe nen benadelen, niet uitgezocht worden door gebrek aan man kracht. Nieuwe Revu beweert ook dat twee dochterondernemingen van de Hollandse Beton Groep bij de fraude betrokken zijn. Een PÏT-ambtenaar hielp de bedrij ven tegen betaling aan geheime telefoonnummers. Volgens Ka- rel is ook tegen deze ambtenaar geen gerechtelijk vooronderzoek ingesteld. „Aanwijzingen tegen een man hebben is nog wat an ders dan strafrechtelijk bewijs krijgen. Ik meen dat deze man wel is overgeplaatst door de PTT' Fraudebureau Er werken nu vier rechercheurs op het speciale fraudebureau van het Rotterdamse korps, terwijl nog twee stafmensen volledig belast zijn met het onderzoek naar onduiking van belasting en sociale-verzekeringswetten. Er zijn plannen bij het Rotterdamse korps dit fraudebureau uit te breiden van zes man naar acht tien. Daarmee zou dan volgens de Rotterdamse politie de frau dezaken afdoende onderzocht en vervolgd kunnen worden. Het enige wat die uitbreiding in de weg staat, is een Financieel tekort van tweehonderdduizend gulden om een nieuwe kantoorruimte te kunnen huren. „Met mensen kunnen we onderling schuiven, met muren met". Om te illustreren hoe belangrijk juist dit ruimteprobleem voor het fraudeteam is, vertelt Karei dat alle cellen op zyn afdeling in gebruik zijn als opbergruimte voor inbeslaggenomen boekhou dingen. „Er worden bij bedrijven soms vrachtwagens vol papieren opgehaald. U begrijpt dat dat er gens moet blijven. De cellen lig gen vol met boekhoudingen. Maar wel op zo'n manier, dat we er niet in kunnen om die papie ren ook te onderzoeken' Karei: „Niemand is kennelijk be reid die belachelijk lage kosten te betalen.'' Wie het zou moeten betalen, weet deze politieambte naar zelf ook niet „Wy zitten met het probleem, dat er twee minis teries zyn waaronder we vallen: binnenlandse zaken en justitie". Officieren van justitie die speciaal belast zijn met onderzoeken in fraudezaken, hebben dit pro bleem eerder gesignaleerd De Rotterdamse officier van justitie mr. H. den Doelder: „Fraudeza ken lopen vaak over gren/en heen. Letterlijk, als een fraude zaak zich voor zesig procent in Rotterdam afspeelt en voor veer tig procent in Dordrecht Moet de Rotterdamse recherche dan toch honderd procent van de kosten van het politieonderzoek dragen?" DEN HAAG (ANP) - De huidige en waarschijnlijk toekomstige CDA-minister Van der Stee (financiën) heeft gezegd, dat wat hem betreft de ontwerp-begroting voor 1982 van het demissionaire kabinet in hoofdlijnen niet is te wijzigen. Dit heeft vice-premier en VVD- fractievoorzitter Wiegel gister middag bekendgemaakt op een persconferentie. Van der Stee heeft hem naar zijn zeggen mee gedeeld. dat alleen verschuivin gen over de verschillende posten mogelijk zijn. Dinsdag verklaar den Den Uyl (PvdA) en Terlouw (D'66) nog. dat zij aansturen op drastische en spectaculaire wijzi gingen in de ontwerp-begroting van het demissionaire kabinet. Van Agt zei toen weinig ruimte voor zulke veranderingen te zien. Minister Wiegel herhaalde gister middag dat hij het bereikte ak koord tussen CDA, PvdA en D'66 afwijst. Hij vergeleek het met een bord spaghetti, waarbij de losse slierten over de rand hangen. De opheldering over de mate van bezuinigingen die in het bijzonder de VVD-bewinds- lieden in het demissionaire kabi net dinsdag hebben geëist is vol-, gens Wiegel verkregen uit de cij fers en uit de uitlatingen jaar te garanderen dat hun koop kracht er niet meer op achteruit gaat dan één procent, het cijfer van min één procent is opgeno men in het akkoord voor het nieuwe kabinet en met name de PvdA heeft zich hiervoor sterk gemaakt. nister Van der Stee is duidelijk In het akkoord wordt uitgegaan geworden, aldus de WD-leider. dat ook volgens het bereikte ak koord volgend jaar 4.5 miljard gulden moet worden bezuinigd. Minima Van der Stee verklaarde gister avond voor de NOS-radio dat het niet mogelijk is om mensen met het minimuminkomen volgend Kapitein Stelling in opspraak DEN HAAG (ANP) - Juristen en personeelsdeskundigen van het ministerie van defen sie gaan zich buigen over de vraag of luchtmachtkapitein Meindert Stelling uit Alphen aan den Rijn over de schreef is gegaan met zijn uitlatingen over minister-president Van Agt. de Hoge Raad en de vrij heid van meningsuiting in Nederland. Een woordvoer der van het ministerie heeft dat gisteren bevestigd. Stelling deed zijn uitlatingen bij de opnamen voor het VPRO-discussieprogramma over kernwapens, waarvan de VPRO zondagavond ge deelten uitzond. Voor een volle zaal noemde Stelling Van Agt een leugenaar en zei hij dat hel met de vrijheid van meningsuiting in Neder land erger is gesteld dan in de Tweede Wereldoorlog onder Hitier. Voorts uitte hij felle kritiek op de Hoge Raad. Bij het ministerie kwamen de dag na de uitzending vele te lefoontjes binnen van men sen binnen en buiten de krijgsmacht die zich er over verbaasden dat een legerka- pitein zulke opmerkingen mag maken. Volgens de le- gervoorlichter waren deze reacties voor de directie juri dische zaken aanleiding om de juristen en personeelsdes kundigen opdracht te geven de uitlatingen van Stelling te toetsen aan de reglementen en voorschriften die binnen de krijgsmacht gelden. Bekeken zal worden in hoever re Stelling contractbreuk heeft gepleegd. Stelling heeft bij zijn indiensttreding be loofd loyaal te zijn aan de de mocratie. aldus de woord voerder. Volgens hem is mi nister De Geus (defensie) wel op de hoogte van het op han den zijnde onderzoek maar heeft hij er niet om verzocht. Van ontslag voor Stelling, die werkt op de afdeling arbeids bemiddeling militairen van het ministerie, is geen spra ke. aldus de voorlichter. economische groei 1 ruim twee procent voor volgend jaar, maar de CDA'er Van der Stee verwacht dat dit te hoog zal blijken te zijn. Bij een geringere economische groei zal er dan ook meer omgebogen of meer gema tigd moeten worden op de inko mens, meent hij. "We moeten voorkomen dat we met onbetaal de rekeningen blijven zitten", zei hij. Uit berekeningen van het ministe rie van financiën blijkt volgens Van der Stee. dat er volgend jaar 4.5 miljard gulden moet worden omgebogen. Ook het nieuwe ka binet ontkomt daar niet aan. ge looft hij. Mocht men flinke wijzi gingen van de begroting willen, zoals PvdA-fractievoorzitter Den Uyl heeft aangekondigd, dan zul len die volgens Van der Stee ge vonden moeten worden in ver schuivingen tussen de verschil lende uitgavencategorieën. Gonorroe is nu probleem UTRECHT (ANP) - Het is de vraag of geslachtsziekten in de toekomst nog wel zijn te bestrij den. De in- en uitvoer van ge- slachtziekten vormt nu de groot ste moeilijkheid bij het bestrij den van met name gonorroe. De Nederlandse stichting tot bestrij ding der geslachtziekten heeft gisteren bekendgemaakt dit jaar dertig procent meer gevallen van gonorroe te verwachten dan vo rig jaar. Voor die groei is vooral de gonor- roesoort verantwoordelijk die niet normaal met penicilline te bestrijden is omdat de bacterie die de infectie veroorzaakt daar tegen bestand is. De ongevoelige bacterie werd in 1977 in Neder land ontdekt. Sindsdien is het aantal gevallen van die soort voortdurend toegenomen en in de eerste helft van dit jaar is er al sprake van een stijging van bijna 700 procent ten opzichte van het vorig jaar. In de eerste helft van 1980 waren er 92 gevallen geregi streerd. dit jaar 622. 26 15 21 10 21 11 23 14 - 16 - 24 16 28 21-0 20 12 0 Aanbieding Golf M Extra nov. 1978 39.000 km Nu ƒ9.450,- Gnlfl.S Golf Doet Gulf Extra Golfl.S 'Alcohol ill sportkantine moet minder' ROTTERDAM (ANP) - De ge meenten moeter ervoor zor gen dat een sluitende exploi tatie van sportverenigingen en jongerencentra minder af- hankelijk wordt van de op brengsten van de bar of kan tine. Vanwege het steeds toe nemende alcoholgebruik in deze lokaliteiten moet het preventieve werk van de bt strijders van alcoholmisbruik zich steeds meer richten op bezoekers van sportkantines en bars van jongerencentra Deze opmerkingen maakte G. van Megcn van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk giste ren in Rotterdam op een stu diedag over alcoholpreventie en overheidsbeleid. Deze stu diedag was georganiseerd in het kader van de gezond- heidsbeurs "Nederland Oké" die deze week in het Ahov- complex in de Maasstad wordt gehouden. Van Megcn pleitte voor goed opgezette programma's voor jongerencentra, zodat de jon geren ook kunnen blijven ko men als een centrum alcohol vrij is gemaakt. Volgens M.J. Maas van de na tionale commissie tegen het alcoholisme en andere versla vingen hebben de gemeenten ook buiten de drank- en hore- cawet om mogelijkheden voor het voeren van een goed alcoholpreventiebeleid. Maas denkt aan het stellen van voorwaarden bij het beschik baar stellen van gemeentelij ke (sport)accornmodaties en aan subsidievoorwaarden voor sportverenigingen, jeugd-, club- en buurthuis werk. Formatiepoging meteen aangevat DEN HAAG (GPD) - Premier Van Agt. die door koningin Beatrix is gevraagd een centrum-links ka binet te formeren, heeft woens dagavond al overleg gepleegd met CDA-fractieleider Lubbers. Vanochtend zou Van Agt de frac tieleiders van PvdA (Den Uyl) en D'66 (Terlouw) op het Catshuis ontvangen. Maar voordat de de missionaire premier zich zette aan zijn nieuwe taak. bezocht hij woensdagmiddag een wieler wedstrijd in Den Bosch. Koningin Beatrix verstrekte Van Agt gistermiddag de opdracht een kabinet te formeren van CDA, PvdA en D'66. Daarbij moet hij uitgaan van de conclu sies van informateur prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. Deze bracht gisterochtend zijn eindverslag uit aan de koningin. Hij acht het mogelijk dat er op Prinsjesdag (15 september) al een nieuw ka binet is. Mr. De Gaay Fortman advisèerde de koningin over te gaan tot de benoeming van Van Agt. Vol gens hem is het goed staatsrech telijk en staatskundig gebruik dat de beoogde premier zelf de laatste hand aan zijn kabinet legt. Volgens De Gaay Fortman behoeft nog slechts de aanstel ling van de ministers geregeld te worden. /oordat koningin Beatrix de op dracht aan Van Agt verstrekte, ontving zij de drie fractieleiders. In het paleis aan het Lange Voor hout hoorde zij daarbij uit eerste hand welke interpretatie de on derhandelaars aan het akkoord van De Gaay Fortman geven. Daarbij ging het vooral over de afspraken op sociaal-econo misch terrein voor de komende jaren. 3ij deze afspraken is niet precies vastgelegd hoeveel er de komen de twee jaar bezuinigd moet wor den. Maar wel staat volgens De Gaay Fortman nu precies vast hoe het uiteindelijke bedrag ge vonden zal worden Hy had er begrip voor dat PvdA en D'66 be zwaar maakten tegen de CDA-eis om het bedrag al tijdens de for matie vast te leggen. De toekom stige ministers zouden dan te zeer gebonden zijn door de af spraken uit de kabinetsformatie. Volgens De Gaay Fortman hoeven in de formatie nog slechts enkele punten van ondergeschikte aard afgehandeld te worden. Dat gaat onder meer over de bestaande 'grensgeschillen' tussen buiten landse zaken (Van der Stoel) en defensie (Van Mierlo). Andere af spraken tussen bewindslieden kunnen later aan de orde komen, bijvoorbeeld in een speciale commissie die de departementa le herindeling moet voorberei den Inmiddels heeft D'66 voor het ka merlid Engwirda een nieuwe kandidaat gevonden voor het staatssecretariaat op economi sche zaken. Ir. W. Dik (42) zal zich onder minister Terlouw be zig gaan houden met de export bevordering. Dik is fabrieksdirecteur van Unile ver Vleesgroep Nederland BV in Oss. Hij is tevens voorzitter van dc Noordbrabantse afdeling van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen Hij was van 1975 tot 1979 vice-voor zitter van D'66. Sinds zijn terug treden uit het bestuur van dc party, is ïr. Dik voorzitter van de Stichting Wetenschappelyk Bu reau D'66 Langdurig gebruik verhoogt kans op ziekte BOSTON DEN HAAG (ANP) - Een onderzoek aan de unieer.-, ïerika heeft order eden Geversstraat 30. Oegstgeest. Tel 071-151940 (na 18.00 uur 071-152661). Koopavond geopend hoofid risico voor hart- en vaat ziekte door langdurig gebruik van dc anti-concentiepil beves tigd. Vrouwen die langer dan tien jaar de pil gebruiken, lopen twee tol drie keer zo veel kans een aandoening aan het hart of vatenstelsel te krijgen als vrou wen die geen pil gebruiken, zelfs al zijn ze er inmiddels mee ge stopt. De gynaecoloog dr. H W. van Lun- sen. onderwijscoördinator aan d. Riik-umv.-rsiieit in Gronin gen. ontkent niet dat er verband bestaat tussen het langdurig ge bruik van de pil en hart- en vaat ziekte, maar volgens hem spelen nog meer factoren een rol. Behalve karaktereigenschappen. persoonlijkheidsstructuur en reactiepatroon, maar vooral een verkeerde levenswijze (te veel ro ken en eten) kunnen van invloed zijn. Vooral het roken en overge wicht verhogen in combinatie met langdurig pilgebruik het ge vaar van een hartinfarct of vaak- ziekte. Ook de leeftijd is daarbij van groot belang, aldus dr. Van Lunsen. Uit het Amerikaanse onderzoek blijkt dat vrouwen tussen de 45 en 49 jaar. die meer dan tien jaar de pil gebruiken, het meeste risi- hartaanval of een aandoening aan het vatenstelsel blijft aanwe zig gedurende minstens Uen jaar nadat met de pil wordt gestopt een geringe kans op een ziekte aan het circulatiesysteem van het bloed. Een recente studie van de Engelse huisartsenvereniging Royal Col lege of General Practitioners wyst echter uit dat dc duur van het pilgebruik minder belangrijk is dan bijvoorbeeld dc leeftijd Hot onderzoek toont aan dat pil- gebruiksters die roken meer kans hebben aan een hart- of aatziekte te overlijden dan dc vrouwen die niet roken Onder dc vrouwen van 35 jaar en jonger die de pil gebruiken, trof fen de Engelse artsen er slechts vaatziekte waren bezweken: de over sterfte bedroeg een op de 77.000 Dal zyn de vrouwen die nu t roken Het gevaar bij het ro ken van sigaretten neemt in deze leeftijdsklasse echter toe

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7