Valk: "Je gaat toch niet voor niets betalen" Leiden één week in teken volksmuziek Bestaansrecht buurtwinkel is bewezen Merenwijkers weigeren polderlasten Oude Verven Okébeurs: 99Hoe eet ik gezond LEZERS SCHRIJVEN Steeds meer cliënten LEIDEN - De buurtwinkel aan de Haarlemmerstraat, on der de rook van het Leidse Volkshuis, kan alweer bogen op ruim een half jaar van er varing. Een periode waarin duidelijk werd dat deze eer ste Leidse buurtwinkel zeker bestaansrecht heeft. Liepen de buurtbewoners de eerste maanden de deur nog niet be paald plat, vooral na de vakantie is het aantal cliën ten flink toegenomen. In de buurtwinkel, die speciaal is bedoeld voor bewoners van de Camp, Maredorp en Noordvest, kunnen wijkbe woners terecht wanneer zijl bijvoorbeeld problemen heb ben met hun huisbaas, belas tingpapieren of werkgever Ook is er allerhande informa tie te krijgen over bestem mingsplannen of andere ken die de wijk aangaan. Voor buurtverenigingen is de buurtwinkel, bij gebrek aan eigen huisvesting, een plaats waar kan worden vergaderd. Sinds april wordt de buurtwin kel beheerd door Ton Jansen. Aan hem is de taak om, hoe wel de opzet van de winkel aan anderen was, de eerste Leidse buurtwinkel draaien de te houden. Jansen geeft toe dat de opzet van de buurt winkel experimenteel is, maar zegt daar ook direct bij dat de winkel duidelijk in een behoefte voorziet. Bemiddelend Het enige vergelijkingsmate riaal moet buiten de stad worden gezocht, bijvoor beeld in Gouda. Ton Jansen: "We zijn daar een paar weken geleden eens wezen kijken. Het bleek dat de opzet in Gouda veel meer actiegericht is dan hier. Ik treed in eerste instantie liever bemiddelend op als er een conflict is tussen een cliënt en de een of andere instantie". Het helpen van de cliënten, die met allerhande problemen binnenkomen, vereist nogal wat kennis van zaken. Jan sen: "Het gaat niet altijd om het oplossen van problemen maar het begeleiden daarbij. Wanneer iemand problemen heeft met huisvesting ga ik zonodig mee naar het stads- bouwhuis, in andere gevallen naar het belastingkantoor of het ziekenfonds. Verder heb ben we hier brochures en na slagwerken die uitkomst kunnen bieden". Soms zijn acties echter niet te vermijden, en die worden dan ook niet geschuwd. To^n een bewoner van de Meer- mansburghof bij de buurt winkel aanklopte met de me dedeling dat de regenten van het hofje een onwaarschijn lijk forse huurverhoging had den gepland, dook de buurt winkel in de zaak. Gezorgd werd dat alle bewoners van het hofje zich organiseerden en de buurtwinkel hielp hen bij de strijd tegen de regen ten. Met succes werd de huur tot normalere proporties te ruggebracht. Een meer re cente zaak waarmee de buurtwinkel bemoeienis heeft is de "kwestie" Bouwe- louwensteeg, waar Marok kaanse huurders het aan de stok kregen met hun huis baas. Rechtspreekuur De buurtwinkel is dagelijks van elf tot twee uur open. Donderdagavond is er nog de gelegenheid om tussen half zeven en half acht binnen te lopen en 's woensdags is er een rechtsspreekuur. Het verbaast Ton Jansen dat de opkomst voor juist dit spreekuur zo magertjes is. Het is immers bekend dat voor een instelling als de Leidse Rechtswinkel juist grote belangstelling bestaat. Jansen wijt de stilte voorals nog aan de onbekendheid, want voor wijkbewoners is het toch juist aantrekkelijk in hun eigen wijk hulp te kun nen krijgen. CONNY SMITS De buurtwinkel in de Haarlemmerstraat. DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1981 LEIDEN - Zo'n 450 bewoners van de Merenwijk hebben tot nu toe het waterschap De Oude Veenen te kennen gegeven de polderlasten niet te zullen betalen. Nog geen reden om verontrust te zijn, vindt de secretaris van dat waterschap, D. de Blaeij. Hoewel hij het wel lastig vindt. "Het geeft zoveel onnodig werk". •rder Th.J. Valk: principieel weigeraar. In het kort komt het conflict hier op neer: de Merenwijkers vinden dat zij ten onrechte polderlasten (zo'n 75 gulden per jaar) moeten betalen. Volgens hen is de Me renwijk al lang geen polder meer. "Bovendien betalen wij ook onroerend goedbelasting", is één van hun andere argumenten. "Op deze manier schep je toch belastingongelijkheid". Het wa terschap De Oude Veenen blijft LEIDEN Informatie, van "hoe eet ik gezondtot "hoe veilig is mijn woning". Dat is wat Leidenaars aantreffen wanneer zij deze da gen het Waaggebouw aan de Aal markt binnenlopen. Bergen fol ders en publicatieborden met daarop affiches geprikt, bepalen het beeld van de Leidse OKÉ— beurs. De beurs in de Waag is de Leidse benadering van de nationale ge zondheidsactie Nederland OKÉ. De gelijknamige landelijke stich ting riep deze week uit als ge- zondheidsweek. Bedoeling is de Nederlanders te laten beseffen dat zijzelf verantwoordelijk zijn voor de eigen gezondheid. De actie Nederland OKÉ is niet on verdeeld enthousiast ontvangen. De kritiek betreft vooral het com merciële tintje dat het door het rijk gesubsidieerde project heeft. Op een manifestatie in de Ahoy- hal in Rotterdam zou tussen de gezondheidsvoorlichting door re clame worden gemaakt voor en- cyclopedieën, kantoormeubelen en kindervoeding. In Leiden is hier echter geen sprake van. De beurs, georganiseerd door de sectie maatschappelijke dienstverlening van de Leidse Vrouwenraad, concentreert zich uitsluitend op het onderwerp "gezondheid". En daarvoor zijn tal van instellingen bijeen geroe pen die vanuit hun stands de no dige informatie geven over de mogelijkheden je levenswijze wat gezonder te maken. Mondelinge informatie gaat daar bij gepaard met stapels folders die verstandig voedsel, voorzich tigheid in het verkeer en veel be weging propageren. Op affiches worden de gevaren van roken en drinken nog eens onder de neu zen van bezoekers gedrukt. Een greep uit de organisaties die een stand hebben op de leidse OKÉ—beurs: Leidse apothekers geven informatie over gebruik en houdbaarheid van medicijnen, de brandweer toont haar ram penwagen, de Invalidenbond laat zien hoeveel hulpmiddelen er zijn om als gehandicapte een zelfstandig leven te lijden, de Stichting Sportmedisch Advies centrum ttont apparatuur die ge bruikt wordt bij een keuring en de Eerste leidse EHBO-brigade demonstreert samen met Lotus hoe eertse hulp wordt verleend. De beurs in de Waag aan de Aal markt is vanavond nog te bezoe ken. Om negen uur sluiten de deuren. Festival in Stadsgehoorzaal LEIDEN - Voor de zevende keer zal dit jaar (op 19 september) het Leidse Folkfestival plaatsvin den. Evenals in voorafgaande ja ren zal het festijn plaatsvinden in de Stadsgehoorzaal. Daaraan voorafgaand staat Leiden voor het eerst een hele week in het te ken van volksmuziek. Op straat, in café's en op een dekschuit zul len de groepen spelen. Dit expe riment is bedacht door "Leiden Leeft". Vergeleken met vorig jaar is er in de opzet van het festival weinig veranderd. Of het moet zijn dat er dit jaar minder solis ten optreden. B. Kleikamp van de stichting Leids Folkfestival: "De toekomst is aan de groepen; het wordt ook steeds moeilijker om goede solisten te vinden. Dat we verder niet aan de formule hebben gesleuteld komt doordat die toch vrij succesvol is geble ken". Volgens de organisatie, de Stich ting Leids Folkfestival, is zij er dit jaar wederom in geslaagd een gevarieerd en aantrekkelijk pro gramma samen te stellen. Grote publiekstrekkers zijn volgens haar: 't Kliekse uit België, Sone- rien Du uit Frankrijk, Kalam^jka uit Hongarije, Iain Mackintosh uit Schotland en Chimera uit Ne derland. Verder werken er artiesten mee uit Ierland, Italië, Latijns Amerika, Nieuw Zeeland en Engeland. Twee Ierse artiesten en één Ita liaanse traden nog nooit eerder op in Nederland. De Leidse regio is vertegenwoordigd met Ouwe jan en Makkers, Peter Urwin Bert Haasjes, Unreel, Triangel, Bries en de Bluegrass Clodhop pers. Op het programma staan ook nog Marion Arts en Robbie Laven (Nieuw Zeeland), Amanecer (La tijns Amerika), Geselscap Goet ende Fijn (Nederland) en We- vershoofs Volksorkest (Neder land). Zoals gezegd: de straat-, café- en dekschuitoptredens zijn nieuw. Het was de stichting "Leiden Leeft" die het festival aangreep om één van haar themaweken te organiseren. Volgens de plan ning zal er op de Haarlemmer straat, de Nieuwe Rijn en het Stadhuisplein op marktdagen en koopavond worden gespeeld. De muziek vanaf de dekschuit in de Nieuwe Rijn wordt van 15 tot en met 19 september elke middag ten gehore gebracht. In een aan tal café's zal op woensdagavond 16 september worden gespeeld. Het welslagen van deze week hangt volgens Kleikamp af van het weer. Maar mocht het rege nen, dan kan er altijd nog een tent op het stadhuisplein worden opgezet. Over het slagen van het festival zit hij in het geheel niet in. "Dat zit wel goed. De formule is beproefd. In onze begroting zijn we uitgegaan van 800 men sen; komen er meer dan 1000, dan zijn we dik tevreden". echter bij hoog en laag volhou den dat de Merenwijk wel dege lijk een polder is. Secretaris De Blaeij: "Van de pro vincie hebben we al gelijk gekre gen. En ik verwacht dat de Hoge Raad zich ook zeker achter ons standpunt zal scharen. Vanuit dit standpunt geredeneerd kun je natuurlijk alleen maar conclude ren dat die bewoners zich een he leboel moeilijkheden op de hals halen. De eerste aanmaningen zullen ze naar verwachting eind oktober in de bus krijgen". Voor het optreden van de gemeen te heeft De Blaeij weinig goede woorden. "Wethouder Waal schijnt in een gesprek met de be woners te hebben gezegd dat hij hun actie een goede zaak vindt en dat hij hen zal steunen. Dat hoort zo'n man toch niet te zeg gen! Hij weet toch ook zo langza merhand wel hoeveel romps lomp het afhandelen van al die bezwaarschriften geeft. Ik vind dat hij zich diplomatieker moet opstellen". Timmeren Th.J. Valk, één van de actievoer ders, geeft direct toe dat de las ten relatief gezien zo laag zijn dat een aantal mensen zodra de deurwaarder verschijnt wellicht alsnog zal besluiten maar te beta len. Hij zelf vertikt dat, omdat hij naar eigen zeggen een principeel weigeraar is. "Ik weiger sinds '79. In die tijd heb ik ook al geprotesteerd tegen de heffing, maar mijn bezwaar werd afgewezen. Zonder nadere toe lichting overigens. In het jaarver slag stond alleen dat er drie be zwaarschriften waren binnenge komen. Dat is nu wel anders ge worden". Uit die tijd dateren ook de'eerste contacten met de gemeente. Zijn indrukken: "Ik kreeg een zeer verward verhaal te horen en had al gauw door dat ze eigenlijk geen raad wisten met deze pro blematiek. Ze zouden bezwaar maken, zeiden ze. Meer wisten ze me eigenlijk niét te vertellen. Be zwaar hebben ze later inderdaad gemaakt. Maar, let wel, dat ge beurde op aandrang van een par ticulier. Kun je nagaan". Volgens Valk heeft de gemeente nu weliswaar een strategie uitge stippeld, maar dan wel een hele slechte. "Wat ik gehoord heb is dat ze slecht gedocumenteerd voor de rechter verschijnen". Evenals De Blaeij memoreert hij het gesprek met wethouder Waal; alleen de strekking is dit maal anders. "We hebben een ge sprek gehad met Waal'. Nou ben ik daar zelf niet bij geweest, maar ik heb uit de verhalen wel begre pen dat we van hem niet zoveel hoeven te veiwachten. Volgens mij wil hij het op een akkoordje gooien met de Blaeij". De gemeente kan best wat meer aan de weg timmeren, vindt Valk. "Neem de wet op de ont- poldering. Die wet waardoor het onmogelijk wordt om te ontpol- deren, zit er inderdaad aan te ko men. De gemeente zou er toch nu al op kunnen wijzen dat die wet beslist niet op mag gaan voor de Merenwijk, omdat dit stadsdeel een volbloed wijk is". Onzin Of het aantal indieners van be zwaarschriften nog zal toenemen weet Valk niet. Wel zegt hij dat de mentaliteit van veel huiseige naren is veranderd. "In het begin dachten veel mensen: ach, weer een nieuwe belasting. Laten we dat maar betalen. Nu zien ze in dat die redenering onzin is. Je gaat toch niet betalen voor iets waarvoor je niets terugkrijgt". Dat de Merenwijkers een schijnge vecht leveren, omdat de Hoge Raad zich toch achter het water schap op zal stellen, is volgens Valk een verzinsel van De Blaeij. "Ik heb begrepen dat ze bij de Hoge Raad nog steeds geen uit spraak hebben gedaan, omdat deze zaak zo moeilijk ligt. Dat geeft je moed". Dwarsliggers in Hartesteeg LEIDEN - Twee automobilisten, die uit tegenovergestelde rich ting rijdend elkaar gisteren ont moetten in de Hartesteeg, wilden niet van wijken weten. De be stuurders wilden geen van bei den achteruit in de smalle steeg, waar eenrichtingsverkeer geldt. De 36-jarige Leidenaar, die in over treding was, werd uiteindelijk met auto en al achteruit geduwd door zijn tegenligger, een 25-jari- ge man uit Oegstgeest. De auto's raakten licht beschadigd en de politie moest eraan te pas komen om de hevige ruzie te beëindi gen. LEIDEN - Bij snelheidscontroles op de Burggravenlaan en de Lan- gegracht zijn gisteren in ruim drie uur tijd 62 overtredingen ge constateerd. Op de Burggraven- laan werden 407 voertuigen ge controleerd, waarvan er 31 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid bedroég' 87 kilometer pér uur. Op de Langegracht werd de snel heid van 261auto's gemeten. Ook hier waren 31 overtredin-, gen. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 96 kilometer per uur. Op beide wegen is de maximum toe gestane snelheid 50 kilometer per uur. De controles werden uitgevoerd van vijf uur 's middags tot half negen 's avonds. LEIDEN - Veertien automobilis ten zijn gisteren bekeurd wegens technische gebreken aan hun voertuig. Bij de technische con trole, die werd uitgevoerd aan de Plesmanlaan, werden 54 auto's onderzocht. De meest voorko mende gebreken waren gladde banden en ondeugdelijke uitla ten, claxons en handremmen. Duiven (8) Wedvlucht Strombeek van PV Columba. Uitslagen: 1.10. H. Adali; 2.6.8.9. C.v.d. Nieu- wendijk; 3 R.P. de Graaf; 5.7. H.J. Kettenis. Op herhaling Ouders op Herhaling, de cursus voor volwassenen uit Leiden- Noord, de Kooi en Groenoord, is aan het seizoen 1981-1982 begonnen. Op het programma staan leer-en praatgroepen, waarbij de les sen taal en rekenen van de la gere school kunnen worden opgehaald. Een gedeelte wordt ook aan praten be steed, over een onderwerp dat door de groep zelf wordt gekozen. Verder de cursus ty pen, die wordt voorafgegaan door een twintigtal lessen Nederlands. Ook zijn er kor ter durende cursussen: notu leren en vergaderen, taalvaar digheid en een cursus voor vrijwilligers, waarbij vooral aandacht wordt gegeven aan het omgaan met apparatuur als een stencilmachine, hoe een krantje te maken en der gelijke. Ook heeft Ouders op Herhaling een schakelklas voor wie zijn of haar algeme ne ontwikkeling wil bijhou den. Er wordt Nederlands, geschiedenis, aardrijkskun de, wiskunde en studievaar digheid gegeven. Verder zijn er een tweejarige cursus En gels, een cursus "individuele opstap" (extra hulp bij het le zen, schrijven en rekenen voor de deelnemer afzonder lijk), les- en schrijfgroepen voor mensen die niet of heel slecht kunnen lezen en schrijven, taalgroepen en Ne derlandse les voor buitenlan ders. Voor meer informatie: Ouders op Herhaling, Heren singel 3 (naast de Jozefkerk in de oude pastorie) tel. 126502. Ruilen De eerste clubavond van het nieuwe seizoen van de ruil- club Koningskerk wordt vrij dag gehouden. Verzamelaars van postzegels, munten, siga renbandjes en lucifermerken zijn 's avonds van zeven uur af welkom in de Willem de Zwijgerschool, Willem de Zwijgerlaan 44. Het is de be doeling dat er het komende seizoen elke eerste en derde vrijdag van de maand een ruilavond wordt gehouden. Popmuziek Het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, staat dit week einde weer bol van de pop muziek. Vrijdag treedt de Eindhovense formatie The Outskirts op. De nieuwe groep die momenteel in Ne derland flink de aandacht trekt. Hun muziek is een - soort snel-wave met roek-in vloeden. Zaterdag is er een optreden van de Engelse groep Television Personalities. Deze groep heeft onlangs de plaat uitge bracht getiteld'And the kids just love it'. Beide avonden gaat de zaal open om 21.00 De Franse groep Sonerien Du moet volgens de organistoren fungeren als ién van de publiekstrekkers. Honden Tot onze grote vreugde lazen wij in de krant van afgelopen zaterdag dat de hondehokken in het Nieuw Leids Dierenasiel leeg waren. Die vreugde sloeg echter j al gauw om tot verbazing. In plaats van het door ons verwach te Hoera-geroep, was er zelfs geen spoor van blijdschap over het feit dat het er nu eindelijk op begint te lijken dat de hond niet meer als wegwerpartikel wordt beschouwd dat naar believen kan worden aangeschaft en afge dankt. Integendeel!! Het schijnt het Nieuw Leids Dierenasiel zelfs een zorgbarende tendens toe dat de honden die van de straat gepikt worden al snel door de eigenaar worden opgehaald. Omdat er dan min der geld in het laatje schijnt te komen!! Iets wat voor ons moei lijk te geloven is. Want wat is er voor hond en baas prettiger dan elkaar terug te vinden? Dit zou het Nieuw Leids Dierenasiel toch ook enigermate van voldoe ning moeten schenken; of zien wij dat verkeerd? Bovendien wordt door dit stuk een deel van de propaganda die de laatste jaren door diverse instan ties is gevoerd ten i geboortebeperking, te niet ge daan. Er zijn altijd wel weer men sen die in het bezit zijn van een teefje en nu, in plaats van sterili satie te overwegen, zeggen: "laat de hond maar een nestje krijgen, want er is vraag genoeg naar". En dat is dan weer het begin van de weg terug naar AF, naar de zelfde situatie van twee jaar gele den: 65 honden en hulpgeroep alom om toch maar nieuwe ba zen te vinden. Nee, de huidige si tuatie lijkt ons eén stuk gezon der! En van ons tot besluit geen tip, maar een dringend verzoek (een goede raad) KOOP GEEN HOND IN ANTWERPEN! Bijna elke week weer zien wij de ellen de van deze aankopen. Hondjes die 's zondagsochtends gezond lijken en dikwijls 's zondags avonds al ziek blijken te zijn. El ke dierenarts kan er over mee praten. Bespaar uw gezin en uzelf deze narigheid! Voor de se rieuze hondeliefhebbers: de S.O.S. voor huisdieren heeft nog enige tientallen honden die om een nieuwe baas zitten te sprin gen. U hoeft er niet voor naar Antwerpen; het telefoonnummer van de S.O.S. voor huisdieren is 071-155010. DIERENHULPDIENST LEIDEN, Anna Paulownastraat 15, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4