Werkonderbreking GAK Geen vervolging personeel AZL YEBO met meer dan 1400 dieren Stakend personeel moet gebouw uit Leidse stadsrubriek Geen leningen Rijnland DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1981 Meerburg heeft nieuw clubhuis LEIDEN Meerburg, de Leidse wijk tussen de Hoge Rijndijk en de Kanaalweg, heeft een nieuw clubhuis. Aan de Zaanslraat is "Matilo" verre zen, in plaats van het vroege re tijdelijke cluhuis dat de Stichting Meerburg sinds 1975 in gebruik had. De bouw van het nieuwe club- en buurthuis is voorspoedig ver lopen. In juni 1980 werd de eerste paal geslagen; zater dag wordt het gebouw dat in juni door de aannemer werd opgeleverd - officieel geopend. Die dag maakt de drumband Matilo 's ochtends om half tien een rondgang door de wijk, evenals 's mid dags om twee uur Concordia, 's Middags van twee tot vijf uur is er in Matilo open huis, met om half drie een optreden van zangkoor Meerburg, om drie uur een volksdansgroep en om kwart over vier bóeren- blaaskapel De Dorstvlegels. 's Avonds om half acht is er feest, met een optreden van majorettepeloton Matilo en van acht tot een uur disco. Het nieuwe club- "Fouten niet belangrijk T TTT'TïTr'NT T-Tnl noroAnööl non Viof oV-. n v-\nr.liilr A LEIDEN - Het personeel van het Gemeenschappelijk Ad ministratie Kantoor dat werkzaam is op de afdeling Ziek tewet, heeft gistermiddag het werk een uur lang onder broken. De werkonderbreking was bedoeld om instem ming te betuigen met de eerder in andere plaatsen ge voerde acties. dan driekwart aan de werkon derbreking deel. Tot kennelijk ongenoegen van directeur La- grauw, die het stakende perso neel sommeerde het gebouw te verlaten. Ook een verblijf in de kantine kon niet door de beugel, zodat het personeel voor de deur van het kantoor moest verblij- "Kinderachtig", was het commen taar "Zoiets gebeurt alleen hier in Leiden. Maar we willen geen confrontatie, dus gaan we maar naar buiten". Overleg De dienstenbonden FNV, die als enige bonden de acties steunen, hebben gisteravond in Amster dam overleg gevoerd met de hoofddirectie van het GAK. Tij dens het gesprek heeft de bond een nieuw functieplan op tafel gelegd, dat de komende twee we ken door de directie wordt beke ken. Op 18 september wordt er dan ver der gepraat. Tot die datum zijn acties van de ongeveer achthon derd ziektewetmedewerkers in het land in elk geval van de baan. Als blijkt dat men er over twee weken ook niet uitkomt, zal waarschijnlijk bemiddeling van derden worden ingeroepen om een eind te maken aan het nu al maanden slepende conflict. De onvrede onder de beamten van de afdeling Ziektewet van het GAK richt zich op het verschil in salaris in vergelijking met colle ga's op andere uitkeringsafdelin gen (WW en WAO). Dat leidde eerder in Den Haag, Dordrecht en Groningen al tot korte stakin gen. "Het is te simpel om van een loon- conflict te spreken", zegt Rinie Zanen, woordvoerster van de Leidse stakende GAK-werkne- mers. "Het gaat erom dat via een betere beloning de enorme door stroming van het personeel wordt tegengegaan". "Het personeel blijft gemiddeld zo'n twee jaar op de afdeling en verdwijnt dan naar andere, beter betaalde afdelingen. Zodoende zitten wij altijd met nieuwelin gen, die nog ingewerkt moeten worden. Dat vraagt extra bege leiding en dat maakt het werk extra zwaar, want het komt bo venop je gewone werk" aldus de woordvoerster. "Hoewel Leiden wat dit betreft niet het slechtste afsteekt, lijdt ook hier de kwaliteit van de dienstverlening onder de uit stroom van medewerkers. Wij fungeren gewoon als kweekafde- ling", aldus Rinie Zanen. Van de achtentwintig werknemers van de afdeling in het GAK-kan- toor aan de Lekstraat nam meer DEN HAAG-LEIDEN - Er wordt geen strafvervolging ingesteld tegen de vier werknemers van het Academisch Ziekenhuis Lei den (AZL), die vorig jaar door het ziekenhuis bij de officier van justitie zijn aangegeven. „We hebben daartoe geen enkele aanleiding gevonden". Dat maakten de betrokken officieren van justitie mr. Den Os en mr. Klein Breteler van de rechtbank in Den Haag deze week desge vraagd bekend. Het AZL had de vier medewerkers onder de aandacht van de twee officieren gebracht omdat ze be trokken waren bij ongevallen en omdat ze fatale fouten zouden hebben gemaakt binnen het zie kenhuis. Twee van de vier gebeurtenissen waren volgens de twee officieren zo onbelangrijk, dat ze niet eens meer wisten waar ze betrekking op hadden. In n geval was er zo duidelijk sprake van een mense lijke vergissing, dat niet tot ver volging werd besloten. Het laatste geval droeg officier van justitie Den Os over aan het me disch tuchtcollege. Het gaat hier om de op non-actief gestelde hartchirurg dr. Derksen. Na een meningsverschil met een andere Brandwonden Nieuwkoper LEIDEN Een 23-jarige man uit Nieuwkoop is gistermiddag met ernstige brandwonden in het Academisch Ziekenhuis opgeno men. Hij had hete bitumen over zijn gezicht, schouders en armen gekregen, toen hij tijdens werk zaamheden aan het dak van een woning in de Verdistraat in Lei den struikelde. Vijftig jaar getrouwd LEIDEN - De heer en mevrouw Gorthuis herdenken volgende week woensdag het feit dat zij vijftig jaar geleden in het huwe lijk traden. Het Leidse echtpaar hoopt dit feest in familie- en ken- nissenknng te vieren. Mevrouw Gorthuis (74) is een ge boren en getogen Leidse. Haar zeventigjarige echtgenoot kwam op zevenjarige leeftijd naar de sleutelstad. Hij verdiende de kost in zijn uurwerkkliniek aan de Lage Rijndijk. Het echtpaar kreeg twee kinderen dit samen voor vier kleinkinde ren zorgden. hartchrirug kwam deze zaak aan het rollen. Het inschakelen van justitie ge beurde in het kader van de zoge naamde FONA Dat is een com missie die zich bezighoudt met ongevallen, fouten en bijna-fou- ten die binnen het ziekenhuis worden gemaakt. Als n van de weinige ziekenhuizen in Nederland licht het AZL jaar lijks een tipje van de sluier op door een gedeelte van het jaarverslag openbaar te i Majoretten- concours in Kooipark LEIDEN In het Kooipark aan de Parkstraat wordt zaterdag en zondag het jaarlijks Nationaal M^joretten Concours gehouden, georganiseerd door de Vereni ging van Zelfstandige Majoret te n Groepen Bijna alle Leidse verenigingen doen aan het concours mee, evenals clubs uit onder meer Ha- zerswoude. Katwijk en Bodegra ven. Het nationale karakter van het concours blijkt uit het feit dat er ook verenigingen uit Vlis- singen en Roosendaal aan mee doen. Het concours wordt zaterdagoch tend om tien uur geopend door Maria Vos van de Stichting Wel zijn. Het programma duurt tot zes uur. met om half zes prijsuit reiking door mevrouw M. Las- schuyt. voorzitter van de WZMG. Het juniorenkorps van de Leidse muziekvereniging K en G treedt om tien over vijf op. Zaterdag is de dag voor dejeugd- divisie en de tweede divisie; eer ste divisie en eredivisie komen zondag aan de beurt; het pro gramma die dag duurt van één uur tot half zes De senioren van K en G treden om kwart over Van Uzerdoorn hoogleraar LEIDEN - Dr M.H. van IJzen- doorn (29) is benoemd tot ge woon hoogleraar bij de faculteit der sociale wetenschappen aan de Leidse universiteit. Hij zal werkzaam zijn op het vakgebied van de theoretische en histori sche pedagogiek. Hy was weten schappelijk medewerker bij de Leidse universiteit. door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN De jaarlijkse fokvee-, mestvee-en zuiveltentoonstel- ling VEBO wordt zaterdag in de Groenoordhallen gehouden, al weer voor de 45ste keer. De indi viduele keuringen beginnen om negen uur 's ochtends; de ten toonstelling duurt van zeven tot twee uur. Tijdens de VEBO zal tevens de ex positie "Boeren in Zuid-Hol land" te bezichtigen zijn. Deze tentoonstelling beoogt een beeld te geven van de Zuidhollandse rundveehouderij, haar functie voor de voedselvoorziening in de provincie en de betekenis voor landschap, natuurbehoud, mi lieu en recreatie. Ook geeft de tentoonstelling een overzicht van de ontwikkelingen in de mo derne rundveehouderij, waarbij met name de gestegen melkpro- duktie per bedrijf, de huisves ting van de dieren en de conser vering van het wintervoer met gebruik van plastic aan de orde komen. Op de VEBO zelf zullen ruim 1400 dieren te zien zijn van meer dan vierhonderd inzenders uit het hele land. De manifestatie is ver deeld over zeven tentoonstellin gen. Zoals een veetentoonstel ling met deelname van jongvee dat geschikt is voor de mesterij. Voor het eerst zullen de keurin gen worden gescheiden in dieren uit de regio en dieren daarbuiten. Op de fokveetentoonstelling zijn de veeslagen blaarkop, zwart bont en roodbont te zien. Er komt een aparte keuring voor "de koe met de beste uier". In de bistro van de Groenoordhal len is een zuiveltentoonstelling te zien, met inzendingen van Leidse en Goudse kaas, geiten kaas en de "baby" Goudse kaas van één kilo. De VEBO gaat ook dit jaar weer gepaard met de pro vinciale schapenfokdag voor Zuid-Holland, zoals ook de selec tiekeuring van dwerggeiten een vast onderdeel is. Gekleurde en witte Toggenburgers zullen aan de keuring deelnemen. De Fok- vereniging Randstad Holland or ganiseert de jaarlijkse keuring van shetlandpony's, waarvan het resultaat opname in het stam boek kan zijn. Ook is er een keu ring van geregistreerde melkgei- ten die voornamelijk uit de direc te omgeving van Leiden afkom stig zijn. Verder zijn er nog diverse wedstrij den voor plattelandsjongeren, zoals behendigheidsproeven, koekslaan enz. en zullen stand houders met agrarische artikelen in de hallen aanwezig zijn. LEIDEN - Het energiebedrijf Rijnland zal geen leningen gaan verstrek ken voor energiebesparende maatregelen, ook wel isotheken genaamd. Dat is het standpunt van het dagelijkse bestuur van het energiebedrijf. Het dagelijks bestuur, dat onder leiding staat van de Leidse wethouder Fase (VVD), verwacht dat er weinig belangstelling voor een dergelijke isotheek zal zijn. Dat zou in andere gemeenten - Rotterdam en Den Haag - gebleken zijn. Bovendien vindt het dagelijkse bestuur dat het bedrijf niet op deze taak berekend is. Dal zou een kostbare aanpassing van de organisatie en het personeelsbestand vragen, die niet opweegt tegen de geringe behoefte. Daar komt nog eens bij - aldus nog steeds het dagelijkse bestuur - dat de voordelen maar aan een beperkte groep verbruikers ten deel vallen. Ten slotte wijst het dagelijks bestuur op de huidige financiële positie en de vooruitzichten van het bedrijf, die een dergelijk project onmoge lijk zou maken. De Algemene Raad van het streekenergiebedrijf komt op 17 september bijeen en zal dan de nota, waarin het standpunt van het dagelijks be stuur is vervat, bespreken. In de nota wordt een opsomming gegeven van de bemoeiingen van het bedrijf met energiesparende maatregelen. Deze bestaan met name op het gebied van de voorlichting. Palmsteeg De bewoners van 'huize Palm- zicht' in de Clarensteeg heb ben sinds kort écht uitzicht op palmbomen. De grauwe muur van de lompen- en me- taalhandel gebroeders Palm, op de hoek van de Janvos- sensteeg en de Clarensteeg, is door eerstejaarsstudenten met een kleurrijk tropisch ta fereeltje beschilderd. Het uitzicht op stapels oude kranten en de gebroeders Palm inspireerde de Claren- steeg-studenten jaren gele den om hun woning tot 'Palmzicht' om te dopen. De studenten raakten kennelijk uitgekeken op de gebroeders Palm. Vandaar dat zij on langs eerstejaars, die bij hen op de lunch waren, sommeer den om voor een echt pal- men-uitzicht te zorgen. Offervaardigheid "Waarom wil de politie namen van collectanten binnen drie dagen né afloop van de col lecte in haar bezit hebben" vroeg PvdA-raadslid Eiker bout zich af. "Wat doet de po litie met die namen, en waar om binnen drie dagen nó af loop? "Nee", antwoordde ambtenaar De Jong. "de namen moeten drie dagen vóór de collecte ingeleverd worden". De poli tie kan dan bijtijds nagaan of er misschien mensen bijzit ten die met een volle collecte bus op vakantie willen gaan. Eikerbout en De Jong praatten volledig langs elkaar heen. Als B en W toestemming ge ven voor een straatcollecte, dan moeten de namen van collectanten drie dagen nó de collecte bij de politie bekend zijn; geven B en W toeste- ming voor een huis-aan-huis- collecte dan moet de politie de namen drie dagen vóór de collecte in bezit hebben. Zo wil de traditie het nog steeds. "Bij een straatcollecte is meest al niet van tevoren bekend welke collectanten mee zul len doen. Dus kunnen de na men pas naderhand ingele verd worden. Bij een huis- aan-huis collecte zijn de na liet uitzicht op de gebroeders Palm kennelijk zat. Ze kijken nu op men meestal van tevoren be kend". legt ambtenaar De Raat de traditie uit. Organisaties die jaarlijks col lecteren, zoals het Rode Kruis, hebben in de loop van de tijd een eigen collecte- kring opgebouwd. Zeker voor hen heeft het weinig zin om namen van collectanten aan de politie door te geven, meent hoofdinspecteur Mos- tert. Op de'volgende vergade ring van de raadscommissie voor politiezaken stelt hij de zaak van de namen aan de or de. Weliswaar heeft het nakij ken van de namen van collec tanten een lage prioriteit bij de politie, maar als raadsle den daar bezwaar tegen heb ben, bijvoorbeeld uit het oog punt van privacy, dan lijkt Mostert de laatste om te pro testeren tegen een stukje werkbespanng by de politie. hij. "Het is een soort aan de collecte-organisatie. Wij lopen de namen van de collectanten na. Het kan voorkomen dat wy bemerken dat een collecte-organisatie niet blij hoeft te zijn met een bepaalde collectant; als de or ganisatie tenminste een op brengst van honderd procent wil hebben". In twintig jaar tijd heeft politiebrigadier Peet ongeveer vier keer zo'n tip aan een collecte-organisa tie gegeven. Op een aantal van duizenden collectes. Het uitgangspunt van de ge meente is dat er niet meer dan één collecte per week wordt gehouden. Op feestda gen mag niet gecollecteerd worden en de collecte-organi saties hebben zelf geen zin om in de vakantietyd te col lecteren. Het collectejaar zit verder gemakkelijk vol met landelyk vastgestelde collec tes. aangevuld met de plaat selijke collectes. B en W beoordelen of de collec tes gehouden mogen worden. Een vergunning wordt zel den geweigerd. Het actieco mité "Gasprysverhoging nee" kreeg onlangs echter de kous op de kop. Het comité wilde collecteren om de on kosten van stencils, stickers en dergelyke te dekken. B en W vonden dat het gascomité hiervoor geen beroep op mocht doen op de "publieke offervaardigheid" van de Leidse bevolking. We wor den toch al overvoerd met collectes voor het ene na het andere goede doel. Schaik-mat Het is geen geheim dat de plaatselyke voorzitter van de Jongeren Organisatie Vry- heid en Democratie (JOVD) Frans van Schaik en de voor malige plaatselyke en lande lijke JOVD-bestuurder Gys de Vries nu niet eikaars beste vrienden zyn De Vnes, die binnenkort voor de WD in de Leidse ge meenteraad zal worden geïn stalleerd, vindt praescs Van Schaik te conservatief in zyn daden. Van Schaik vindt op zijn buurt De Vries een links gevaar binnen de liberale be weging De JOVD heeft al laten door schemeren het Gys de Vnes als raadslid niet gemakkelijk te zullen maken. Frans van Schaik heeft inmiddels een brief aan de gemeenteraad gestuurd waann hy De Vnes op een 'ludieke' manier bela chelijk probeert te maken. Zes jaar geleden deed De Vnes, die toen sec re tans was van de afdeling Leiden van de JOVD, een verzoek aan de gemeenteraad om spreek recht in te stellen voor niet- raadsleden in raadsvergade ringen en commissievergade- nngen. Volgens Van Schaik heeft de JOVD nooit een reactie ontvangen op dit voorstel. In zyn bnef schryft Van Schaik nu: "Een recente wijziging in de samenstelling van Uw raad deed ons ver moeden, dat er thans meer belangstelling voor dit voor stel is, daarom hebben wy be sloten deze materie nogmaals onder Uw aandacht te bren gen" Volgens Gys de Vnes loopt de JOVD met deze brief zeker vijf jaar achter de feiten aan "Myn voorstel is indertijd uitgebreid in de raad behan deld en wat bltlCft -t spreekrecht voor de raads vergadering uiteindelyk af gewezen Men vond namelyk dat m Leiden grote nadruk op het commissiewerk ligt. En tijdens commissieverga deringen krygen niet raads leden al voldoende gelegen heid om hun mening te ui ten". De Vnes noemt de brief van Van Schaik aan de gemeente raad boeiend "Het is leuk dat ze in het archief zijn gedoken om oude heldendaden van voormalige bestuurders op te duiken. Het is alleen jammer dat ze iets hebben opgedoken dat ai lang en breed aan de orde is geweest. Maar dat is typisch de lyn van Van Schaik. Waar de JOVD wordt geacht vooruitstrevend bezig te zijn stelt hy zich behou dend op".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3