Bouwplan "Dillenburg door rijk afgekeurd V) Geldreserve niet aantasten totdat het hard nodig is" [Le/cfse agenda ffi\s&iLnm "Hogere huur maakt woning onbetaalbaar Voorschotens affiche kraken tegengaan Bejaarde (85) zwaar gewond na aanrijding Prijs per bed te hoog PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1981 ZOETERWOUDE - Zoeter- woude mag de geldreser- ve die ontstaan is uit de aan de gemeente terugbe taalde winsten van het energiebedrijf Rijnland en uit het afgeven van bouw vergunningen niet zonder meer aantasten. De meer derheid van de raadscom missie financiën vond dat voorzichtigheid geboden is en dat gebruik van deze reserve alleen moet plaatsvinden als het echt hard nodig is. De discussie rond deze winsten ontstond omdat duidelijk is ge worden dat de gemeente Zocter- woude vanaf 1982 geen noe menswaardige winstuitkering van het energiebedrijf Rijnland meer ontvangt. Evenals de ande re deelnemende gemeenten in het Energiebedrijf ontving Zoe- terwoude tot dusverre jaarlijks een fors bedrag (gemiddeld zo n In Zoeterwoucle: 225.000 gulden per jaar) als aan deel in de gemaakte winst van het bedrijf. Omdat deze incidentele en vaak onvoorspelbare inkomsten zich slecht lenen voor het gebruik bij de vaststelling van de gemeente begroting, werd er een reserve opgebouwd. Dit was Volgens de gemeente overigens ook nodig om niet voor onaangename fi nanciële verrassingen te komen staan, wanneer de tijdelijke in komsten zouden uitblijven. Van de in de loop der jaren opge bouwde reserve "winstuitkering energiebedrijf Rijnland" werd rente getrokken en op deze ma nier heeft men jaarlijks een vast bedrag waarmee de alecmene Dit /utis. de Professor Einthovenlaan 5, is letterlijk volgeplakt door de gemeente. Maar liefst vier affiches sieren de ramen. Zelfs aan krakers die via de eerste verdieping willen komen heeft de gemeente Voorscholen gedacht. VOORSCHOTEN - De ge meente Voorschoten pro beert op het ogenblik met af fiches op verschillende lege huizen kraakacties te voorko men. "Deze woning wordt ge bruikt als wisselwoning ten behoeve van een renovatie project deze woning heeft al een bestemming, klandes- tien betrekken stagneert de vernieuwing en verhindert een rechtvaardige toewij zing". zo valt te lezen op de affiches die achter de ramen van een aantal leegstaande huizen in Voorschoten han gen. De gemeente hoopt dat hiermee kraakacties worden voorkomen. Deze actie houdt verband met een groots opgezet renovatie plan waar naar verwachting volgende maand mee wordt aangevangen. Binnen twee jaar moeten 162 huurwonin gen van de gemeente in de wijk Vliet wijk gerenoveerd zijn. Het gaat hier om 40 fiat woningen en 122 eengezins huizen die rond 1954 zijn ge bouwd. De renovatie van de eengezinshuizen is zo ingrij pend, dat de bewoners tijde lijk moeten verhuizen. Om die tijdelijke verhuizing mogelijk te maken, zijn er 24 wisselwoningen nodig. Een groot gedeelte hiervan zal in Vlictijk zelf liggen. Dit omdat de meeste bewoners kinde ren hebben die naar scholen in de buurt gaan. Tijdelijke verhuizing naar een andere wijk zou vooral voor hel kind ernstige gevolgen kunnen hebben. Andere vormen van tijdelijke huisvesting, zoals stacara vans of containerwoningen, zijn door de gemeente afge wezen. De kosten hiervoor zduden dermate hoog zijn. terwijl hel woongerief mini maal is, dat dit geen oplos sing bleek. Gekozen is daar om om uit het huidige wo ningbestand 24 woningen te halen. Deze woningen zullen dan anderhalf jaar dienst doen als wisselwoning. De gemeente Voorschoten is echter bevreesd dat de wis selwoningen die nu al leeg staan bewoond zullen wor den door mensen die er ei genlijk niet in thuis horen. "In deze tijd van grote wo ningnood zijn leegstaande woningen vaak het onder werp van acties tot het zon der toestemming van de eige naar ingebruiknemen van woningen, zogenaamde kraakacties. Wij wijzen er echter nadrukkelijk op dat dergelijke acties het renova- tiegebeuren ernstig kunnen belemmeren met alle gevol gen van dien", aldus een pu blicatie van de gemeente Voorschoten. Om nu die 'zogenaamde kraak acties' te voorkomen zijn de ruiten van de al leeg staande wisselwoningen versierd met gele affiches met de tekst dat het hier gaat om een wissel woning. Het gemeentebe stuur vraagt dan ook begrip van de burgers dat een aantal woningen voorlopig leeg staan. EN BEHOEVE VAN 6 ENOVATIEPROJEC'1 stagneert de vernieuwing en verbinden eer\ rechtvaardige toewijzing. De tekst op het affiche spreekt voor zich. De gewen te hoopt dat de krakers er zich iets van aan trekken. OEGSTGEEST - Een 85 jarige fietser uit Oegstgccst is gistermiddag ernslig gewond geraakt bij een aanrijding met een brommer. De man is opgenome n op de inlcnsive-care afdeling van het Academisch Zieken huis. De lietser verleende op het kruispunt van de Kwaaklaan en de Laan van Oud Poelgeest geen voorrang aan een 17-jarige bromfietser uit Noord- wijk. Het ongeval had gistermiddag omstreeks half zes plaats. Ook de opbrengst van de leges voor bouwvergunningen werd gereserveerd. Dit heeft ertoe ge leid dat er dit jaar zo'n twee mil joen gulden in de reserve zit. Jaarlijks levert dit dan twee ton aan rente op die ook wordt ge bruikt om de algemene dienst wat meer speelruimte te geven. De enorme bedragen die geïn casseerd zijn bij de afgifte van bouwvergunningen, zijn vooral te danken aan de industrieën die zich in de Grote Polder vestig den. Dit indusrieterrein begint echter langzaamaan vol te raken, waardoor de ontvangen bouwle- ges teruglopen. Teruggeven De reserve van de winstuitkering van het energiebedrijf wordt voorts gebruikt voor het finan cieren van gemeentelijke projec ten en het sluitend maken van de begroting. De winstuitkering zou in principe echter niet aan de ge meenten moeten toekomen. De afnemers hebben namelijk te veel voor hun energie betaald en krijgen het dus indirect terug. Het kersverse VVD-raadslid Kre- mers hierover: "Eigenlijk be schikken wij over een pot die de onze niet is. Wij zouden een weg moeten vinden om dit geld terug te brengen naar de rechtmatige eigenaar, de inwoners van Zoe- terwoude en niet gebruiken om het structurele begrotingstekort te dekken." Wethouder en partijgenoot Maan antwoordde hierop: "Wij hebben bewust, omdat wij ook wel we ten dat het geld uit de zak van de mensen is geklopt, de onroe- rend-goedbelasting in de afgelo pen jaren niet verhoogd om zo indirect de winstuitkering aan de bevolking ten goede te laten ko- Eerder had zich reeds een discus sie ontsponnen over de vraag of de reserve, die zo'n één miljoen gulden bedraagt, in de komende jaren al dan niet moet worden aangewend. Mevrouw Kolff- Haantje (Progressief Zoeterwou- de) wil liever de reservepot aan spreken omdat zij de tpekomst rooskleuriger tegemoet ziet: "Juist in de magere jaren die ko men vind ik datje de reserves ge leidelijk moet aanspreken. Ik ben optimistisch over de toe komst en verwacht dat spoedig minder magere jaren aanbreken en dan hebben we de reserve niet meer nodig." De andere commissieleden deel den het standpunt van CDA-er Van der Geest en stelden zich daarbij lijnrecht tegenover de mening van mevrouw Kolff: "J uist door de onzekerheid in de ze magere jaren moetje de moge lijkheid een beroep te doen op de reserves openhouden. We moe ten voorzichtig zijn met de aan wezige reserves zodat we bij inci dentele tegenvallers uit deze bron kunnen putten." Hij stelde voor om voor 1982 een nullijn in te stellen die er op neerkomt dat de rente over de reserves wordt gebruikt ten bate van de algeme ne dienst (totaal zo'n 300.000 gul den inkomsten uit de reserve bouwleges en de reserve winst uitkering energiebedrijf). De re serves zelf moeten volgens Van der Geest onaangetast blijven totdat ze echt hard nodig zijn. LEIDERDORP - Het ziet er niet naar uit dat de nieuw bouw van het bejaar dentehuis "De Dillen burg" in Buitenhof-Oost nog dit najaar zal begin nen. De hoofd ingenieur directeur (HID) van de rijksgebouwendienst voor de provincie Zuid-Hol land heeft nee gezegd te gen het bouwplan. Omdat de aankoop van de grond tevel geld kost, wordt de prijs per bed te hoog. De gemeente Leiderdorp heeft die grond in eigendom. Zij vraagt zo veel geld, omdat anders de ex ploitatie van de gehele nieuw bouw in Buitenhof-Oost niet meer klopt. Het is dan ook on waarschijnlijk dat Leiderdorp de grondprijs alsnog laat zakken. Het stichtingsbestuur van "De Dil lenburg" heeft wel een oplossing om de prijs per bed omlaag te krijgen. "We bouwen er gewoon een laag op, dan voldoet de prijs per bed wel aan de norm die door de HID is gesteld", zo meent stichtingsbestuurder Schouten. Maar daar stak het ministerie voor CRM een stokje voor. Lei derdorp valt. met de bejaarden zorg onder de regio Leiden. In die regio mag een bepaald aantal bedden zijn in bejaardentehui zen. En als "De Dillenburg" éér. laag hoger wordt, is die norm overschreden. "We draaien in een kringetje rond. Aan de ene kant de gemeente, waarmee we nog steeds overleg gen over de grondprijs. Aan de andere kant de HID, dat zegt dat de prijs per bed omlaag moet en het ministerie, die zegt dat er geen extra laag bovenop mag ko men. Je wordt er misselijk van", zo vindt Schouten. Overigens vindt Schouten een ex tra laag de beste oplossing. "Vele staan op de wachtlijst •n bejaardentehuis te ko- Burgerlijke stand LEIDEN - Ondertrouwd: B.J. van den Berg en F. Rijgersberg, A S. Kanhai en M.C.M. Wenders, R.E. Doerga en A.S. Gobardhan, F. de Keiser en M. Pardon, R. Boom en M. Janse, H. Verkade en J.M.J. Geervliet, J. Sinke en J.J. van den Hoek. G.A Scholten en F.L.J. Haaxman, H.C. van Haasteren en C.J. van Tongeren, J.L. Bloem en C.L.A. Robijn, J. Koome en M. de Boer, Th. F, van den Aardweg en S. Grijpma, N.G.C. Nachtegeller en E.J. Louws. Geboren: Bas Cedric zv. A.S.T. van der Wiel en E.J.D.M. Derks, Joël zv. H.J.E. Bagmeij- er en E.L.M.J. Schmetz, Jan zv. G. de Kreek en W. Barnhoorn, Theo Teunis Cornelis zv. W. Harteveld en N.E. Ouwe hand. Claudia dv. P.E. Reimann en C.J. van der Plas, Catharina Wilhelmina Ma ria dv. J.M. van den Nouland en C.M. van Schooten, Dirkje Wilhelmina dv. J. Zwanenburg en K.H. van Dijk, Andries Johannes zv. J. van Berge Henegouwen en J.M.C. Voordouw, Saskia dv. I.J. Lol- kes de Beer en J.H. Benschop, Pauline dv. A.M. Lubotsky en E.S. Schwarzer, Marius Petrus zv. A J. Bonnema en L. Th. J.M. Verhagen, Anton Willem zv. K. Leget en B, Buntsma, Mirjam Diana dv. F.B.M. de Kleijn en C.A. van der Lubbe, Agaatha Jacoba Johanna dv. A P. Ok- kerse en J. Blankert, Wendy Diane dv. R. van Duuren en R.L.A. Leeflang, Bri- git Hendrika Johanna dv. H.P. van Dam en H.H.M. van der Geest, Katarina dv. D. Lazovié en M. Petkovié, Wilhelmina Antonia dv J.C.M. Peeters en L P van Rooijen, Pascal Adrianus Hendricus Maria zv. P.P. Kokshoorn en M. A. van Rijzen, Jacoba dv. H L. van der Plas en M H. van Duijvenbode. Hendrika Jo hanna Miriam dv. F. Stikkelorum en S.H.M. de Munter, Marieke Alberta Jo hanna dv. F.W. Beerenfenger en W.J. Zwartjes, Marinus Tobertus zv. J.H Berkheij en A.H. te Winkel. Suzanne dv. J. Kortweg en N. van der Linden. Mar- loes dv. A.C.G. van den Brand en H.A.M. Reijers, William Anthony Trevor zv A.J Hadnett en A C H van Schie, Debby dv. J. Versteégt en A.M. Stroeve. Martijn Floris Pieter zv. J.A.M. Stolwijk en F. Koper, Nazife dv. E. Atik en E. Tas, Konrad Kazimierz zv. E. van den Berg en M E. Zajaczkowska, Casper Arie Dirk zv. K.W. Kamp en M van Rui tenburg, Melissa Kate dv, D. Ch. Cole man en M.J. Th. van Oers. men. Daarom hebben we het mi nisterie nu verzocht om af te mo gen wijken van de norm, die voor de regio Leiden is gesteld". "En wij willen al'een maar bou wen", zo gaat Schouten verder. "We hoeven er echt niets aan te verdienen. Het gebeurt allemaal op een non-profitbasis. Maar we kunnen niet bouwen als we geen centen hebben". Wanneer er nu met de bouw begonnen kan wor den, is onbekend. Schouten: "Het was gepland in het voor jaar, nu in het najaar van 1981. Maar- ik weet het niet meer". De toekomst voor het oude bejaar dentehuis aan de Mauritssingel is nu onzeker geworden. Er zijn nog steeds twee gegadigden voor het gebouw dat niet meer aan de eisen voor bejaardenhuisvesting voldoet, namelijk de stichting Leidse Studentenhuisvesting en de Algemene Woningbouwver eniging Leiderdorp (AWL). Alle bei willen ze er woningen voor één- en tweepersoonshuishou dens van maken. Het enige ver schil is dat de stichting Studen tenhuisvesting dat wil voor men sen die in Leiden studeren en de AWL voor Leiderdorpse woning zoekenden. Voorlopig lijkt de stichting Stu dentenhuisvesting de meester kans te maken om eigenaar te worden van het gebouw. De AWL wil namelijk niet meer be talen dan de boekwaarde van het gebouw. Dat is de prijs die over blijft na de jaarlijkse afschijving van de nieuwbouwkosten. De stichting Studentenhuisvesting heeft al laten blijken wel boven dit bedrag te willen gaan. En het stichtingsbestuur wil meer hebben dan de boekwaarde. "Ja, natuurlijk willen we dat", zegt Schouten. "Als we willen bou wen zullen we toch de centen moeten hebben". Als de stich ting Studentenhuisvesting een aardig bedrag op tafel wil leggen voor het gebouw, ziet Schouten daar ook wel een oplossing om de prijs per bed naar beneden te krijgen. "Dan betalen we van het geld dat we meer krijgen gewoon een gedeelte van de grondprijs". A DONDERDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie ruimtelijke ordening. 20 uur. Welfare lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33. Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden. 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- graeht 32. vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18. vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren. van 20-21.30 uur. tel. 216180. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. aisco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18. open avond. 21-1 uur. 't Spoortje -Bernhardkade 40. spreek uur hulp- en adviesbureau WAOAVSW. 19-20.30 uur. tel. 142505. Voorschoten - Atelier Molenlaan 3, laat ste expositie, opening L. de Kool, 20.30 ïingboi 20 i Voor het oude bejaardentehuis 'De Dillenburg" zijn twee kandidaat-kopers, maar voorlopig heeft het bestuur jan de stichting de nieuwbouwplannen in Buitenhof-Oost nog niet rond. Wassenaar - gemeentehuis, financiën. 20 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, c sie openbare werken en ruimtelijke or dening. 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 28 aug tot 4 sept door: Apotheek Kok. Rapen burg 9, tel. 124807; Apotheek Voorscho ten. Leidseweg 66. Voorschoten, tel. 01717-2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38. tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp. Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum. Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 01717-4641. Expositie In de galerie 't Voorhuis (Voor straat 6, Voorschoten) wordt in de maand septemer werk geëx poseerd van Jo van Lookeren (keramiek), Susan Fondrie (ge weven wandkleden) en Willem Moeselaar (etsen). Aanstaande zaterdag wordt de expositie om half drie geopend. Verder is het werknde gehele maand te be zichtigen op maandag tot en met vrijdag van 9 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur, op za terdag van 11 tot 16.00 uur en op zondag van 14 tot 17.00 Pop Vanaf zaterdag treedt in de Linde hoeve in Voorschoten elke week een popgroep op. Aanstaande zaterdag is dat de groep Jan Kin, genoemd naar de oprich ter. De groep bestaat al sinds 1979 en heeft onder meer opge treden in VARA's Lijn 3 en in het KRO-programma Rocktem- pel. De Lindehoeve is zaterdags geopend van half tien tot twee uur. De toegang bedraagt voor kaarthouders drie gulden. Men sen zonder kaart betalen vijf gulden. ZOETERWOUDE - Vannacht is op de Industrieweg in Zoeter woude een vrachtauto met stro volledig uitgebrand. De exacte schade is nog niet vastgesteld. De politie acht brandstichting niet uitgesloten. VOORSCHOTEN - Een van de grootste problemen op huisves- tingsgebied in Voorschoten is de drastische huurverhoging. Dit is een conclusie van de plaatselijke woningadviescommissie, die on langs aangaf dat het aantal wo ningzoekenden in deze gemeen te ten opzichte van vorig jaar weer flink is gestegen. Deze con clusie kwam gisteren ter sprake in de raadscommissie voor wel zijn in Voorschoten. Gesteld werd dat woningen die voor een bepaalde doelgroep zijn ge bouwd ten slotte voor die groep onbetaalbaar blijken te zijn. Als voorbeeld werden daarbij de fiats in Noord-Hofland aangege ven. De in 1979 ingevoerde nieu we huurwet maakt het mogelijk om de huren van deze fiats dras tisch te verhogen. De huidige be- betalen nu 580 gulden. Zodra een fiat leeg komt moet de nieuwe huurder 760 gulden gaan betalen, maar liefst 180 gulden per maand meer. Normaal gesproken moeten de huurders de jaarlijkse huurver hogingen betalen. Met de komst van de nieuwe huurwet kan ech ter aan de leeggekomen wonin gen een forse verhoging worden Forse prijsverhoging verbonden. Men gaat daarbij uit van een puntenstelsel dat is vast gesteld aan de hand van de kwa liteit van de woning. Aan het aantal punten is dan het huurbe drag gekoppeld. Vroeger ging men bij de huurprijs uit van de stichtingskosten van het ge bouw. Op die manier bleven de huren voor de Noord-Hofiand- flats laag. De enige verhoging lag in de jaarlijks toegestane van zo'n 6 tot 7 procent. Het punten stelsel leidde ertoe dat de huur bedragen voor de fiats lijk hoger uitkwamen dan de tot nu toe geldende huren. Bij dit alles komt nog dat men voor de fiats die zo sterk in prijs geste gen zijn geen huursubsidie meer kan krijgen, omdat de nieuwe huur boven de rijskr.orm voor deze subsidie ligt. Men kan huur subsidie verkrijgen voor huizen tot 600 gulden. Het oude huurbe drag ligt daar nog twintig gulden onder. De nieuwe huurders zit ten er echter 160 gulden boven. Teleurstellend vond de c gisteravond ook het aantal wei geringen bij jongeren voor de speciaal voor hen gebouwde wo ningen, de zogenaamde Van Da meenheden. Ook daar blijkt de huurprijs een obstakel te zijn. Kritiek uitte de commissie op het toewijzingsbeleid, dat volgens de commissie drastisch veranderd moet worden. Veel van de vrijko mende woningvoorraad gaat op aan echtscheidingsgevallen. De ze moeten met voorrang worden behandeld ten koste van andere woningzoekenden. De woningadviescommissie ziet overigens geen heil in de split sing van fiats voor jongeren. Al lereerst lenen de fiats zich daar nauwelijks voor en daarnaast past niet altijd een fiat jongeren in een wat oudere omgeving, zo werd gesteld. De commissie boog zich gister avond ook nog over andere pun ten, De leden stelden zich niet op achter het voorstel om de Linde hoeve te schrappen als monu ment. Naast de praktische kant in verband met herstellingen, is er ook een bepaalde angst dat de mogelijkheid ontstaat de histori sche vroegere boerderij in de monumentale waarde aan te tas ten. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Telefoon. 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 10.00-19.30 uur (nabezor- glng na 19.30 uur); i maatschappij dag van 16.00-18.00 i Witte Singel 12311 BG Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te vol- Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV te Kwartaalabonnement 1 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement 1 202,30 per post f 291,70 Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en »ele- vlsle, kunst) S.J. de Groot (geestell|k Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tol. 071-125260 Of 071-144941 tst. 222 'R v. Egmond 'tel. 071-172768 Ch. Lennartz tel. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2