LEIDSCH m DAGBLAD Reagan dreigt Sovvjet-Unie CDA wil ander bestuur van openbaar onderwijs 'Laat kijker extra tv- zendtijd bekostigen' Ontslagenen weer aan de slag Felle kritiek op Solidariteit ktftfsr dagblad voor leiden en omstreken Dagbladen tegen meer tv-rerlame Oplichters op pad met 'opzienbarende motor' 00$ Goede controle op beperking of bewapeningswedloop EERSTE PLASTIC FIETS De Geus tegen N-bom maar voor atoomraket Sowjet-Unie haalt uit in vakbondsblad DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36566 Directeur G. Koopman Bureau Witte Sngei 1 AMSTERDAM (GPD) - Uit breiding van tv-zendtijd moet worden betaald uit een verhoging van de luis ter- en kijkgelden en niet uit de extra opbrengsten van de STER-reclame (160 miljoen). Zou dat laatste wel gebeuren dan leidt dat tot een aderlating aan ad vertentie-inkomsten voor de dagbladen (88 miljoen) die zonder enige twijfel brokken veroorzaakt. Dat zei drs. A.A.J.W. Thijssen, voorzitter van de vereniging De Nederlandse Dagbladpers (NDP), de werkgevers in het krantenbedrijf, vanmiddag op de jaarvergadering van zijn vereni ging in Amsterdam. Hij beschuldigde minister Garde niers (CRM) ervan dat zij meer belangstelling heeft voor de om roep dan voor de pers. Hij vond dat niet te rijmen met het streven van de regering naar een samen hangend mediabeleid. In zo'n be leid moet niet alleen het omroep bestel maar ook de pers een kans krijgen om overeind te blijven, zei Thijssen. De veelvormigheid - Nederland heeft nu 49 kranten met een onafhankelijke redactie, zei hij - moet worden gehand haafd. Thijssen sprak de wens uit dat de pers in elk geval betrokken wordt bij de bewerking van de markt voor etherreclame en bij de verdeling van de opbrengst daarvan. Alleen op die manier bestaat er een kans op werkelijke compensatie voor de dagbladen, zei hij. Actief deelnemen in de STER betekent voor de NDP veel meer dan het plan van de minister om een zeer beperkt deel van de toekomstige extra opbrengsten uit de STER-pot in het Bedrijfsfonds voor de Pers te storten. Dit laatste ondermijnt uiteindelijk de levensvatbaar heid van de gehele bedrijfstak, waarin 12.000 mensen een baan hebben. DELFT (ANP) - Twee mannen hebben gepoogd een Nederlands bedrijf op te lichten met valse TNO-verklaringen over een nieu we opzienbarende motor. Het tweetal, een 38-jarige vertegen woordiger van de Amerikaanse onderneming Research Deve lopment Corporation en zijn 42-jarige Nederlandse compagnon werden gisteren door de Delftse politie aangehouden. Het tweetal kwam onlangs in de publiciteit omdat men een revolu tionaire automotor in Amerika zou kunnen bouwen die niet al leen erg zuinig en goedkoop, maar ook milieuvriendelijk zou zijn. Bij hun tocht door ons land op zoek naar geinteresseerden voor de alleenverkoop maakten ze gebruik van valse verklarin gen over positieve testresultaten bij TNO. Volgens TNO is er geen onderzoek naar de motor verricht. "Koppelverkoop" Haarlemmermeer bij afbouw lyceum (Van één onzer verslaggevers) NIEUW VENNEP - De ontslagen werknemers van Mulckhuyse Bouw B.V. in Nieuw Vennep kunnen voor een groot gedeelte weer aan de slag. Eén van de gevolgen van het faillis sement van het Vennepse bouw bedrijf was het komen stilliggen van de nieuwbouw van het Haar- lemmermeerse lyceum in Hoofd dorp. De gemeente Haarlemmer meer heeft nu de op één laagste inschrijver Verwelius Bouw- en Exploitatiemaatschappij B.V. in Huizen bereid gevonden het ly ceum af te bouwen, dit onder voorwaarde dat het Huizense bouwbedrijf zoveel mogelijk per soneel van Mulckhuyse in dienst zal nemen. Ook werd door de ge meente als eis gesteld dat. waar mogelijk! met reeds door Mulck huyse ingeschakelde leveran ciers en onderaannemers zou worden gewerkt. Hoeveel voormalige werknemers van Mulckhuyse naar Verwelius gaan kon men vanmorgen bij het bouwbedrijf nog niet zeggen. "Daar zijn nog besprekingen met de mensen over gaande en ook zijn er al bij een andere baas aan de slag. Maar wij zijn bereid alle werknemers die we kunnen krij gen in dienst te nemen", vertelt algemeen directeur G. Verwe lius. 28 PAGINA'S CHICAGO (REUTER/AFP/UPI) - President Reagan van de Verenigde Staten heeft de Sowjet-Unie voor de keus gesteld óf akkoord te gaan met 'controleerbare' wapen beperkingen óf een bewapeningswedloop tegemoet te zien 'die Rusland niet kan winnen'. MOSKOU (ANP) - De Sowjel-Unic is bereid 'alle steun' te geven aan het streven naar kernwa- penvrije zones. Dit meldde gis teren het Russische persbureau Tass, dat een artikel over deze zaak aanhaalde uit het Sowjet- blad 'Internationale Zaken'. In dit artikel wordt het standpunt uiteen gezet van Moskou over de kwestie van kernwapenvrij- we zones, die met name in de Scandinavische landen veel aandacht krijgt. De Sowjet- Unie steunt in het bijzonder het idee om Noord-Europa tot een kernwapenvrijwe zone te ma ken, maar ook andere gebieden zouden in aanmerking komen. Akkoorden daaromtrent zouden een 'compleet en onvoorwaar delijk' verbod moeten inhouden op het opslaan van kernwapens. Van der Stee: "Geen andere begroting STOCKHOLM - Twee ex-ontwer- culier bedrijf. De fiets die volgens pers van Volvo hebben de eerste de producent praktisch roestvrij i plastic fiets ter wereld in elkaar ge zet. De fiets wordt gemaakt en op de markt gebracht door de firma Itera, een onlangs opgericht parti- 20 procent minder weegt dan "klassiek model" werd gisteren eerste reacties waren positief, al vonden enkelen hem wat wankel. De fabrikant verwacht dit jaar 300.000 exemplaren te verkopen in t Gothenburg geïntroduceerd. De Scandinavische landen. DEN HAAG (GPD) - Het CDA wil het bestuur van openbare scholen, dat op het ogenblik in handen is van gemeenteraden, over dragen aan door ouders en sympathisanten op te richten verenigingen. Een dergelijke bestuursoverdracht kan volgens het CDA pas wor den gerealiseerd als de ouders daartoe een verzoek indienen bij de gemeenteraad én als er niet direct weer een nieuwe openbare school wordt opgericht. Dit standpunt brengt het CDA naar voren in het modelprogram ma voor de volgend jaar te hou den verkiezingen van gemeente- Mistbanken In de nacht en vroege ochtend mis tbanken met een minimumtempera tuur van ongeveer 7 graden. Over dag zonnig met een middagtempera- tuur rond 21 graden. Zwak afnemende wind, eerst noord oostelijk, later uit uiteenlopende 4 september 1981 Zon op: 06.56, onder: 20.20 uur. Maan op: 13.05, onder: 23.00 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 7.33 en 19.45 uur, laagwater 3.35 en raden en provinciale staten. Cen traal in het modelprogramma staat de vraag: wat moet de over heid per se wel doen en welke ta ken kunnen beter door burgers en hun organisaties worden ver richt. Het CDA is tot het ter discussie stellen van de bestuursvorm van het openbaar onderwijs geko men, omdat men in christen-de mocratische kring de inspraak via oudercommissies of gedele geerde beperkte bestuursbe voegdheid via commissies ex ar tikel 61 van de Gemeentewet, niet als een echte vorm van ver antwoordelijkheid ziet. Met de voorstellen hoopt het CDA ook een eind te maken aan de wat gewrongen „twee-petten si tuatie" van een gemeenteraad. Aan de ene kant heeft een ge meenteraad een aantal taken in het kader van het algemeen on derwijsbeleid, dus voor open baar en bijzonder onderwijs, aan de andere kant is een gemeente raad het bevoegd gezag van het openbaar onderwijs. Lex van der Jagt, voorzitter van de Vereniging voor Openbaar On derwijs, geeft in een reactie toe dat ook in kringen van het open baar onderwijs de bestuursvorm van deze onderwijsvorm ter dis cussie staat. „Wij zijn daartoe ge dwongen door de kwestie van de medezeggenschap die in de door minister Pais ingediende mede- zeggenschapsregeling slecht ge regeld is." „Als het CDA dan zo graag wil dat de ouders iets te zeggen krijgen in het openbaar onderwijs, dan had die partij zich moeten verzet ten tegen die slechte medezeg- genschapsregeling van Pais." Van der Jagt ziet in de plannen van het CDA „de zoveelste po ging om de discussie rond het bestaansrecht van sommige bij zondere scholen te ontlopen." Vleermuis slaat alarm LEIDEN - Agenten van de Leidse politie zijn vannacht bezig geweest om een vleer muis te vangen. Het diertje vloog rond in de dependance van het Academisch Zieken huis aan de Boerhaavelaan en stelde zodoende het in braakalarm in werking. Het alarm trad omstreeks drie uur vannacht in werking. De agenten waren daarna nog een dik half uur met het vlindernet bezig, voordat de 'inbreker' zich liet vangen. Reagan zei dit gisteren in een toe spraak tot partijgenoten in Chi cago. Eerder meldde het voor aanstaande blad New York Ti mes dat de Amerikaanse rege ring het Kremlin heeft laten we ten dat in toekomstige akkoor den over wapenbeheersing in specties ter plaatse en andere middelen ter controle moeten worden geregeld. De Amerikaanse president zei dat druk zal worden uitgeoefend op de regering in Moskou om deel te nemen aan besprekingen over strategische wapenbeperkingen op een realistische basis. De pre sident had felle kritiek op de Salt-2 overeenkomst tussen de VS en de Sowjet-Unie. waarvoor zijn voorganger Carter verant woordelijk was. Volgens Reagan voorzag dat akkoord niet in ech te wapenbeperkingen. De Sow jet-Unie had haar bedenkingen tegen 'controleerbare' wapen be perkingen waarover Reagan het gisteren had. Volgens het artikel in de New York Times heeft Eugene Rostow van het Amerikaanse bureau voor wapenbeheersing en ontwape ning de eis voor wapeninspecties ter plekke naar voren gebracht. Reagan verklaarde verder bij zijn standpunt te blijven dat de mili taire kracht van de VS moet wor den versterkt ondanks voorstel len voor verlaging van de defen siebegroting in de komende ja ren. 'Wij blijven bij onze plannen voor een jaarlijkse verhoging van de defensiebegroting met zeven procent om onze verdediging te herstellen', zo zei hij. Een onderzoek van het Pentagon, gisteren gepubliceerd, zegt dat het Kremlin heeft besloten veel voor defensie te blijven uitgeven, hoewel dit de levensstandaard in de Sowjet-Unie heeft doen stag neren en de economische groei praktisch tot stilstand heeft ge bracht. Het rapport schildert een somber beeld van de vooruitzichten voor de Sowjet-Unie. voornamelijk doordat twaalf tot veertien pro cent van het economisch pro- dukt wordt besteed aan het mili taire apparaat. Het zegt dat de Sowjet-Unie verreweg de groot ste militaire industriële basis van de wereld heeft. De kosten van de Sowjet-Russische militaire activiteit in 1980 bedroegen 175 miljard in totaal. De Amerikaan se uitgaven voor dezelfde activi teit waren in totaal 115 miljard', aldus het rapport. Michel Piccoli in serie op televisie In Bonn akkoord over bezuiniging Consument wordt beter beschermd AMERSFOORT (GPD) - Demissionair minister van defensie De Geus (CDA) heeft vanmiddag een pleidooi gehouden voor de omstreden NA- VO-kruisraketten en te gen de neutronenbom. Hij deed dat in Amersfoort, waar hij de eerste van 445 tanks van het type Leo pard II voor het Neder landse leger in ontvangst nam. De kruisraketten hebben een af schrikkende functie, aldus De Geus, omdat ze gericht staan op doelen in vijandelijk gebied. „Met kracht" keerde de minister zich echter tegen „degenen die nucleaire wapens beschouwen als zo maar een ander soort ge vechtswapens". In dat verband wil de regering invoering van de neutronenbom trachten te voor komen. „Hoe bruikbaarder men kernwa pens maakt, des te denkbaarder en dus vechtbaarder is een con flict met deze wapens", zei De Geus over het neutronenwapen. „Een nucleair slagveld zal het einde van een geordende samen leving in West-Europa en in Oost-Europa zijn". Minister De Geus ontving in Amersfoort de eerste van een se rie van 445 Leopards II die de Westduitse firma Krauss-MafTei het Nederlandse leger levert. Met de aanschaf is een bedrag van twee miljard gulden gemoeid. Nederlandse bedrijven leveren voor 900 miljoen gulden aan on derdelen. Daarnaast plaatsen de Duitsers voor ruim een miljard aan aanvullende compensatieor ders in Nederland. De Leopards gaan de AMX-13 en de Centurion van de landmacht vervangen. Het eerste exemplaar blijft in Amersfoort voor oplei dingsdoeleinden. De komende vijf jaar zullen de nieuwe tanks geleidelijk worden ingevoerd bij tank- en verkenningsbataljons van het Eerste Legerkorps. LEIDSCH DAGBLAD MOSKOU/WARSCHAU (UPI/ Reuter/AFP) - Dc Sowjet-Unie is fel van leer getrokken tegen de Poolse vrije vakbond Solidari teit. In een artikel in het Russi sche vakbondsblad Trud wordt gezegd dat Solidariteit zijn con tra-revolutionaire en anti-socia listische karakter toont in zijn ontwerp-statuut dat aan het ko mende congres zal worden voor gelegd. Het persbureau Tass gaf vandaag een verkorte weergave van het artikel waaruit mag wor den geconcludeerd dat de leiders in het Kremlin het Trud-verhaal onderschrijven. \ls voornaamste middel om de partij en de staatsorganen te chanteren en onder druk te zet ten. hebben de schrijvers van het stuk gekozen voor stakingen die zoals uit dc praktijk blijkt tot een chaos in dc economie hebben ge leid en de staat tot een kritiek punt hebben gebracht, aldus Trud. Tegelijkertijd zijn de Pool se arbeiders er materieel enorm op achteruit gegaan. Anti-socia listische krachten in Solidariteit gebruiken een politiek van sta kingen om dc socialistische basis te ondermijnen en uiteindelijk om het kapitalisme in Polen te herstellen, zo gaat Trud verder Trud trekt na bestudering van het ontwerp-statuut van Solidariteit de conclusie dat de vakbond zich al gedraagt als een oppositie kracht tegenover dc Poolse rege ring en dc communistische par tij. Volgens het blad wil Solidari teit het staatsbestel in Polen om verwerpen. De extremisten in Solidariteit werken samen met imperialistische kringen en de binnenlandse reactionairen om door middel van onderdrukken de acties het land van dc socialis tische koers af te brengen, zo zegt Trud. Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S vp bon ingevuld in een open enveloppe lonoer postreycl opsturen neerLeidschDagblad. Antwoordnummer 1005O. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL m da bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1