PoIderlasten hoeven niet omhoog' EGBO richt nieuwe vennootschap op Katwijk weifelt over begeleide kamerbewoning Nieuwe dijkgraaf Spaans van Groot Haarlemmermeer Noordwijk wil meer weten van tv-mast Hazerswoudse bouwer wil faillissement ontlopen DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1981 HAARLEMMERMEER - "Ik vond de baan van dijkgraaf van de Haarlemmermeerpolder leuk en daarom ben ik graag teruggekomen". Dat is het antwoord van M G. Spaans op de vraag waarom hij sinds begin juni van dit jaar weer dijkgraaf van het waterschap Groot Haarlemmermeer is. Spaans vertelt dat hij in 1976 we gens tijdgebrek als dijkgraaf was teruggetreden. Zijn bemoeienis sen met de geestelijk gehandi capte medemens kostten Spaans in die jaren naast zijn "gewone baan'" een zee van vrije tijd. "Ik moest toen de keus maken tus sen de "polder" en de geestelijk gehandicapten". De dijkgraaf (voorzitter van een polderbe stuur en belast met de dagelijkse leiding daarvan, red.) besloot voor het laatste kiezen. Deze keuze bleek toch niet geheel en al de juiste te zijn. Spaans moest na enkele jaren dit veelei sende werk opgeven. Het vertrek van zijn voorganger De Vreeze was voor het bestuur van de polder een reden polderken ner Spaans opnieuw te kiezen als dijkgraaf van het waterschap. De Vreeze combineerde zijn functie als burgemeester van Warmond met die van dijkkgraaf. Gezien Derde wereldactie bij jubileum Fioretti LISSE ->• Het Lissese rk Fioretti- college voor vwo-havo grijpt de viering van zijn 25-jarig bestaan, in de week van 6 tot 14 novem ber. aan om geld in te zamelen voor de uitbouw van een school in Kenia. Het Fioretticollege hoopt een be drag van 15.000 gulden voor dit doel bijeen te brengen o.a. met het houden van een gesponserde prestatieloop en via schenkingen en andere acties bij elkaar te krij gen. De leiding van de school wil dit be drag aan het einde van de feest- week overhandigen aan de oud- Lissese pater Rothweilcr, die al een aantal jaren werkt in het on derwijs in Kenia. Onder de festiviteiten rond de vie ring van dit 5e lustrum zijn ook een opvoering van "De wijze ka ter" van Heijermans. een reünie van oud-leerlingen en het "opha len" van de jaren '50 opgenomen. De paters Franciscanen hebben de school in 1956 gesticht. Opening brandweer kazerne NIEUWVEEN - De nieuwe brandweergarage aan de Kerkstraat 29a in Nieuwveen wordt zaterdag 12 september officieel in gebruik genomen. Deze feestelijke gebeurtenis begint 's middags om twee Bromfietser gewond bij Gouwsluis ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een botsing met een vrachtwa gen op het verkeersplein Gouw- luis is gistermiddag de 60-jarige bromfietser F. van S. uit Ter Aar gewond geraakt. De man kwam uit de richting Boskoop en wilde het verkeersplein recht overste ken. Hij reed daarbij tussen een file door die als gevolg van het open zijn van de hefbrug op het plein stond. De bromfietser merkte een uit de richting Zwammerdam komende vracht wagen. bestuurd door de 55-jari- ge Alphenaar H.V., niet op waar na een botsing ontstond. Van S. werd met onbekende verwon dingen naar het Rijnoord—zie kenhuis overgebracht. ALPHEN AAN DEN RIJN - Uit de dependance van de Streek- muziekschool aan het St. Joris- plein zijn in de afgelopen vakan tieperiode een aantal muziekin strumenten ter waarde van bijna 3.500 gulden gestolen. Het gaat om een basaccordeon, enkele conga's en een versterker. ALPHEN AAN DEN RIJN - De 16—jarige bromfietser A. van der H. uit Leiden is na een botsing met een auto op de Prins Hen drikstraat gistermiddag met on bekend letsel opgenomen in het Rijnoord-ziekenhuis Het onge luk gebeurde ter hoogte van Hoogvliet toen de Van der H. te gemoetkomende 27-jarige auto mobilist R.S. uit Alphen zonder voorrang te verlenen rechtsaf sloeg. zijn benoeming tot burgemeester van Leidschendam vond De Vreeze het verstandig om van zijn functie als dijkgraaf af te Dubbelfunctie Een geheel ander waterschap dan dat Spaans in 1976 had achterge laten. In 1979 werd door een sa menbundeling van verschillende polders het waterschap Groot Haarlemmermeer opgericht. "Dat geeft", volgens Spaans, "ech ter weinig problemen. Wel is het zo dat ik voor de samenbunde ling elke sloot en elke brug wist te liggen. Dat is nu wel anders geworden en moet ik wel eens wat rondrijden voor ik heb ge vonden wat ik zoek". zegt Spaans, "heb ik eerst nog iets prettigs te melden. We heb ben als polderbestuur besloten volgend jaar de polderlasten niet te verhogen. Ik denk dat dat een geluid is dat in de polder tot te vredenheid zal stemmen." )ver de problemen die er leven in de polder heeft Spaans duidelijk een mening. Vooral over de veel besproken precarioheffing is de dijkgraaf niet te spreken. "Dat had zo nooit mogen gebeuren en er is duidelijk sprake geweest van haastwerk. We hopen nu voor volgend jaar met een nieu we regeling te komen. En ik kan nu al zeggen dat lagere heffingen waarschijnlijk zullen zijn". Ringdijk Spaans heeft evenals zijn voorgan ger een dubbelfunctie. De dijk graaf is naast zijn polderwerk di recteur van een machinefabriek in Hoofddorp. Hij denkt niet dat deze dubbelfunctie problemen zal geven. Bij De Vreeze was na melijk gebleken dat men in War mond niet zo gelukkig was met zijn dubbele taak. "Dat zal mij niet zo snel overko men want ik Ben eigen baas en heb geen gemeenteraad die het mij wat dat betreft moeilijk zal maken. Tenslotte doe ik het werk voor de polder veelal in mijn vrije tijd. Alleen voor verga- deringfen en besprekingen moet ik mijn "normale" baan even in de steek laten", zegt Spaans. Secretaris Spaans denkt niet dat het gemis aan bestuurlijke kwaliteiten hem te veel parten zal spelen. "Wat ik wel mis is een behoorlijk stuk wetskennis die mijn voorganger De Vreeze als burgemeester wel had. Maar ik heb een uitstekend secretaris die prima is ingevoerd in dat soort problemen. Verder is het zo dat ik kan terugvallen op Historie varingen uit mijn eerste peno- Het probleem van de verkeerson veiligheid op de Ringdijk is vol gens de dijkgraaf niet zo simpel "We hebben voor dat gebied het beheer en onderhoud, maar eventuele maatregelen nemen kunnen we niet. Dat moeten weer andere instanties doen. Wel zitten we met provincie, gemeen te. verkeersgroepen en politie herhaaldelijk rond de tafel. Maar ik moet zeggen: we zijn er nog niet uit. Bovendien is er nog een ander probleem: ook wij kunnen niet onbeperkt uitgeven. Ten slotte werken we met geld van de gemeenschap". "Er is echter een lichtpuntje", ver volgt Spaans, "er is een moge lijkheid dat er met de ontwikke lingen bij Fokker in het verschiet sneller iets aan het gedeelte van de Ringdijk daar gedaan wordt. Er zijn besprekingen gaande met Fokker, het buurtcomité, de ge meente en de vlieghaven Schip hol. Het verkeer kan daar dan misschien van de dijk af en dat zou al een stap in de goede rich ting zijn. En daar dromen we ten slotte al jaren van". de" "Bovendien ben ik een echte Haar lemmermeerder en weet uitste kend wat er leeft in dit gebied". Wat de dijkgraaf wel eens dwars zit is dat hij zelf niets kan doen. "Ik heb een andere aanpak dan De Vreeze en ben nog wel eens ge neigd iets zelf te willen doen en dat mag niet. Daar heb ik moeite Niet omhoog Wat de dijkgraaf veel plezier doet is dat door de samenbundeling er polders zijn bijgekomen die veel ouder zijn dan de Haarlem mermeerpolder, die in 1859 is ge sticht. "Ik heb juist vanmorgen in Haar lem nog een pakket oude brieven en geschriften van sommige pol ders opgehaald en bij het doorle zen kom je tot de ontdekking dat er voor polderbestuurders niet alleen nu problemen zijn. maar dat er ook toen de nodige zaken waren waarmee men de nodige moeite had", besluit Spaans. NOORDWIJK Het college van burgemeester en wethouders van Noordwijk heeft aan het be stuur van de Kabeltelevisie Bol lenstreek gevraagd waarom aan sluiting op de mast in Oegstgeest beter zou zijn dan een eigen ont vangststation in Noord wijker- hout. zoals de eerdere plannen Het college schrijft dat de raads commissie voor de nutsbedrij ven in Noordwijk geen oordeel over het een en ander kan vellen zolang niet voldoende informatie hierover wordt gegeven. Met name wil Noordwijk weten hoe het zit met het verschil in signaalkwalitcit tussen de be staande mast in Oegstgeest en de eerder beoogde, nieuw op te richten mast in Noordwyker- hout. De gemeente wijst hierbij op de 30 tot 35 procent langere afstand die het signaal uit Oegst geest moet afleggen in vergelij king met het signaal dat van een mast in Noordwijkerhout zou kunnen komen. Daarnaast wil de raadscommissie weten hoe het komt dat een mast in Noordwijkerhout nu 1.8 mil joen gulden moet kosten terwijl eerder 0.8 miljoen werd ge noemd. B en W zeggen in hun brief dat zij zich nog beraden over het advies van de raadscommissie om de antwoorden van het bestuur van de Kabeltelevisie Bollenstreek aan een onafhankelijke deskun dige voor te leggen. Export van bloembollen toegenomen DEN HAAG De export van bloembollen is ook dit jaar weer toegenomen. In het najaar van vorig jaar en het voorjaar van 1981 werden 4.8 miljard bloem bollen geexporteerd Nog nooit erdw ?el bloemboller M G. Spaans Ik geloof niet dat het over onze grenz en naar buiten- landse afnemers Desondanks is de groei in de cx- port geringer dan in het voor gaande ïaar Toei ri nam de export toe met 9 proeen t Het afgelopen seizoen steeg dt export slechts met drie proeen t Met name lx stond in het buit enland meer be langstelling voor de tulp. de nar- cis en de hvacint Oéa de aanzienlijk in populariteit. HAZERSWOUDE-RIJNDIJK - Alle bouwactiviteiten van het BV aannemingsbedrijf EGBO uit Hazerswoude zijn gisteren ondergebracht in een nieuwe vennootschap, de BV EGBO Hazerswoude, om het dreigende faillissement van het aannemingsbedrijf te overleven. Het aannemingsbedrijf zit dik in de rode cijfers omdat vorderingen van enige miljoenen guldens op het Goudse bedrijf Exploitatiemaatschappij Vastgoed Hol land (EVH) niet worden uitbetaald. De EVH heeft eergisteren surséance (uitstel) van betaling aangevraagd bij haar belangrijkste schuldeisers, verschillende banken, en deze voorlopig gekregen. De betalingsmoeilijkheden bij de EVH. waarvan onder meer het Hazerswoudse aannemingsbe drijf de dupe dreigt te worden, dateren al van vorig jaar. Door de ingestorte woningmarkt bleef de maatschappij met vele dure wo ningen zitten. Een project van 31 woningen van rond de vier ton in Soest, dat EGBO in opdracht van de EVH bouwde, werd halverwe ge afgebroken toen deze maat schappij stopte met de betalin gen. Alleen voor dit project al heeft het aannemingsbedrijf een vordering van anderhalf miljoen gulden op de Goudse exploitatie maatschappij lopen. Eind vorig jaar deed de EGBO een nood greep om toch wat geld binnen te krijgen. Het bedrijf nam vooreen binnenslag ('Dat dachten we ten minste', zegt EGBO-directeur J. Blonk nu) veertien woningen van vier ton in Zoetermeer over van de EVH. 'Maar ook die raak ten we aan de straatstenen niet kwijt', zegt Blonk. Het aanne mingsbedrijf kwam door deze twee omstandigheden met grote renteverliezen te zitten en zit, zo vertelde de andere EGBO-direc teur J.J. Boers, nu ook in de rode cijfers. Nu de EVH, waarin het aanne mingsbedrijf overigens een aan deel van twaalf procent heeft, uitstel van betaling heeft aange vraagd heeft de EGBO-directie besloten een nieuwe vennoot schap op te richten en daarin alle lopende bouwactiviteiten onder te brengen. De belangrijkste pro jecten zijn de bouw van honderd huizen in Hazerswoude-Rijndijk en de verbouwing van het Wad- dinxveense bejaardentehuis Souburgh. Verder heeft de nieu we BV 22 nog niet verkochte pre mie B-koopwoningen in Hazers woude overgenomen. Door deze handelwijze wordt volgens de di rectie niet alleen de werkgele genheid van vrijwel alle van de ruim vijftig medewerkers veilig gesteld, ook is de afbouw van de lopende projecten daarmee ver zekerd. 'We beginnen weer met een schone lei, zonder de rente lasten van het aannemingsbe drijf, aldus Boers. Zowel de vak bonden, het personeel als de ver schillende opdrachtgevers (waaronder de gemeente Hazers woude) en toeleveringsbedrijven hebben inmiddels positief gerea geerd op de oprichting van de BV. EGBO-directenren Blonk (links Aan enige ontslagen zal echter vol gens de EGBO-directie nauwe lijks te ontkomen zyn. Het gaat daarby om de twee stafmedewer kers die nog in dienst van het aannemingsbedrijf zyn. De over levingskansen van de 'oude' ven nootschap hangen af van wat er gebeurt met de vorderingen op de EVH, de veertien onverkoch te koopwoningen in Zoetermeer en de ontwikkelingen binnen een andere EGBO-maatschappy. de EGBO Engineering Consul tants International BV Hoe wei nig vertrouwen de beide direc teuren in de afloop van de eerste twee zaken hebben biykt al uit de oprichting van de nieuwe ven nootschap Ook het adviesbu reau draait op het moment slecht omdat een van haar belangrijk stc klanten, de Nigenaanse rege ring. een bouwproject van acht honderd miljoen gulden wegens geldgebrek voorlopig heeft stil gezet. KATWIJK - De politieke party en in Katwijk gaan zich nog maals beraden over het in voeren van een gemeentelijk project voor begeleide ka merbewoning voor ex-psy- chiatrische patiënten en licht geestelijk gehandicapten. De partijen doen dit naar aan leiding van een voorstel van wethouder Parlevliet aan de leden van de commissie on derwijs en sociale zaken, gis teravond tijdens de commis sievergadering. Reeds enkele jaren doet men pogingen in Katwijk om be geleide kamerbewoning van de grond te krijgen. Hiervoor werd een werkgroep inge steld. maar uiteindelijk be landde het project op het ge meentehuis in de ijskast Op aandnngen van het Sociaal Pedagogisch Centrum Lei den is het onderwerp echter gisteravond toch weer ter sprake gekomen. Wethouder Parlevliet legde uit waar het precies on. gaat "Het is de bedoeling dat ie dere bewoner een vaste bege leider krijgt. Samen bespre ken ze welke vorm van bege leiding de bewoner nodig hccfl om tot zelfstandigheid te komen". Het gaat hierbij vooral om praktische zaken als het omgaan met geld. boodschappen doen en meer huishoudelijke karweitjes De bewoner heeft echter een eigen woon- en slaapkamer en een eigen keuken. Een belangrijke voorwaarde voor Parlevliet is wel dat de bewoners hooguit 2 jaar in de woningen blijven. Ook be- langryk vindt de wethouder dat er alleen Katwykers in de woningen komen. Gezien de hoge kosten van het project (200 000 gulden) en de grote inzet die van de ge meente wordt vereist, vroeg de wethouder de partijen zich nogmaals te beraden. Tijdens de vergadering van 14 oktober zal het punt weer op de agenda slaan.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19