Katwijk controleert zélf vrouwen die bloot zonnen [l%7 In openbaar schaamte bedekken ©Paarsmerk. Pittig en voordelig. Reportage Rotterdam wil tank- schoomnaaldjedrij f Besloten tot een lening? DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1981 VARIA PAGINA 17 Door v Jan Westerlaken Op welk strand je ook komt: vrou wen die zonder bovenstukje zonnen zijn de 'normaalste' zaak van de we reld. Of je nu in het buitenland bent, of aan de Nederlandse kust, het maakt niets uit. Flaneer, bij voorbeeld, over de Scheveningse boulevard en je kunt het vrouwe lijk schoon zo aanschouwen. Zelfs in een behoudende gemeente als Katwijk wagen de dames het om het beha-tje af te leggen. Hoewel de zaak hier érg gevoelig ligt. Want de vrouw die zó durft te zon nen, loopt wél de kans binnen de kortst mogelijke tijd de politie op bezoek te hebben. De politieveror dening bepaalt dat vrouwen met blote borsten op het strand verbo den zijn. Zien de agenten het niet, dan wordt er voor gezorgd dat zij het aan de weet komen. De voor het grootste deel christelijke bevolking in de vissersplaats controleert zélf of alles op het strand naar behoren eaat. Voorlopig ziet het er echter niet naar uit, dat er plannen zullen worden gemaakt om de algemene politie verordening aan de omstandighe den aan te passen. Geen enkele re den voor, meent de politie irr de badplaats. Of zonaanbidsters daar om Katwijk zullen mijden, een zin nig antwoord weet men er niet op. De meningen zijn verdeeld: wat de eén als normaal ervaart, vindt de ander in strijd met de zedelijkheid. Chef Roelevink van de geünifor meerde gemeentepolitie praat over de praktijk. Doet vaak dienst in de strandpost en krijgt geregeld met 'topless zonnen' te maken. Hoe denkt burgemeester Bos (hoofd van de politie) over deze situatie? En SGP-raadslid J. van der Plas? Een nieuw probleem voor Katwijk? KATWIJK - De bijbel is er duidelijk over: in het openbaar moet u uw schaamte bedekken. Velen vinden dat dit met ijzeren hand moet worden ge handhaafd. Maar tochLeeft iedereen nu wel zo streng volgens de wet? Neem nou Katwijk. Vrouwen die zonder bovenstuk- je op het strand zonnen, krijgen binnen de kortst mogelijke tijd de politie op hun dak gestuurd. Ze ker als manlief het in zijn hoofd haalt om naar het vrouwelijk schoon te starenZijn echtgenote schikt hem acuut richting strandpolitie. Dit kan niet. De wet wordt overtreden De andere kant is. dat wanneer de 'piraat' uitzendt, veel Katwij- kers tot in de kleRne uurtjes televisie kijken. Zeker, de gordij nen zijn stijf gesloten. Eén spleetje licht is altijd wel zichtbaar. Maar ook dan wordt de wet rnrt.voeten getreden.. Bloot zonnen op het strand in Katwijk; zolang de politie het niet ziet 'mag' het. Enfin. Katwijk heeft deze zo mer meermalen te maken ge had met vrouwen die het bo venstukje zonder blikken of blozen naast zich neer leg den. Een probleem voor de strandpolitie? "Ach", beweert Roelevink, chef van de geüniformeerde dienst, "er is heus wel eens een vrouw die protesteert. Meer niet. We staan niet ge lijk met het bonnenboekje in de hand. Eerst praten met die vrouwen en hun vertellen, dat het topless zonnen verbo den is. Dan trekken ze het be ha-tje wel weer aan. Nee, dwarsliggers hebben we deze zomer niet gehad." Blijft een vrouw weigeren aan het verzoek te voldoen, dan wordt er een proces-verbaal opgemaakt. Dat is alles? "De agenten moeten de 'overtre ding doen ophouden'. Maar", zegt Roelevink, "ik zie de col lega's het bovenstukje bij zo'n vrouw niet voor doen Tegensputteren Tegensputteren doen de poli tiemensen niet als zij gaan controleren. "Alles wordt goed doorgepraat. Het artik2l in de politieverordening moet worden nageleefd. Maar toepassen met de nodi ge soepelheid. Misschien denken ze er anders over, maar de agenten weten nu eenmaal, dat het in Katwijk wat gevoeliger ligt dan in an dere badplaatsen." Hoewel de Katwijkse politie deze zomer niet al te grote moeilijkheden met blote zonaanbidsters heeft gehad, is Roelevink best bereid wat verder de tachtiger jaren in te blikken. "Zodra we het ver bod niet meer kunnen hand haven, zullen we het moeten opheffen", denkt hij. "Als wij onze zaakjes zoals nu kunnen regelen, is er niets aan de hand. Politiek zal het proble matisch worden, dat wel." Hoelang de badplaats dit ver bod nog kan blijven hante ren, is ook voor Roelevink een vraagteken, ,,'t Ligt er he lemaal aan hoe druk het op het strand is. Is het mooi weer en het ligt er bezaaid met vrouwen met ontbloot bovenlichaam, dan is het over met ons artikel. Kunnen we het overzien, dan houden we het nog heel lang vol. In elk geval maak ik me er niet al te druk over. Wat mij be treft hoeft de politieverorde ning nu (nog) niet te worden aangepast. Kijk, wij mogen best rekening houden met de wens van onze bevolking. De meeste Katwijkers hebben er moeite mee. dat vrouwen zonder bovenstukje op het strand zijn. Dus zal ik me er niet sterk voor maken, dit ar tikel uit de apv te krijgen." Miet gemakkelijk Voor burgemeester Bos (hoofd van de politie) hoeft Katwijk helemaal niet voorop te lopen in deze ontwikkeling. "Iets tegenhouden, dat zich overal doorzet, is niet gemakkelijk. Ja, in de ene plaats gaat het vlugger dan in de andere. En ik geloof zeker niet, dat vrou wen, die zonder bovenstukje willen zonnen, ons strand zullen mijden." "Ik heb pas nog eens wat heel oude foto's gezien. Van vrou wen die in koetsjes naar zee werden gedragen. Nu lopen ze in bikini's. Waarmee ik wil zeggen. dat'dit ook een ont wikkeling is geweest. Ook oerdegelijke gezinnen heb ben dit geaccepteerd. Het is best mogelijk, dat zich straks toestanden als, bijvoorbeeld, aan de Zuidfranse kust, hier en in andere badplaatsen zul len voordoen. Nee hoor. ik zie die ontwikkeling niet met angst en beven tegemoet." Neemt het bloot zonnen hand over hand toe, dan zal burge meester Bos niet schromen om de politieverordening aan de orde te stellen. Of het be treffende artikel soms moet worden herzien. "Ik heb Katwijkers by me ge had die hier toch wel wat moeite mee hadden. Tegen hen heb ik gezegd, doe gerust een beroep op de politie als je ie bovenmatig ergert. En dat is wel eens voorgekomen. Maar niet zo bar veel hoor", voegt burgemeester Bos er onmiddellijk aan toe. "Grote wrijvingen zijn tot nu toe achterwege gebleven." Verkeerd Een volstrekt verkeerde ont wikkeling dat blote zonnen, meent SGP-raadslid J. van der Plas. Volgens hem zal de politie er alles aan moeten doen om de bestaande situa tie te handhaven. "Als vrouwen daarvoor ons strand links laten liggen, mij best hoor. Wanneer ze spe ciaal bloot willen zonnen, dan gaan ze maar naar een plaats waar dit is toegestaan. Wat ook speelt is natuurlyk, dat vrouwen die zich aan dat blote storen, wél zullen blij ven komen. Zij weten dat Katwijk er een andere me ning op na houdt dan de ove rige badplaatsen Zet de ontwikkeling (topless zonnen) zich voort, hoe zal politiek Katwyk zjph dan op stellen'' "Moeilijk te zeggen. Wij van de SGP zijn met z'n zessen en het CDA met tien man. Ik weet niet hoe het daar zal val len als er over een verande ring van de politieverorde ning moet worden gespro ken Gevoelsmatig zeg ik. het zal niet gemakkcltjk zijn om die verordening te wijzigen." Van der Plas hoopt, dat deze zaak geen echt probleem voor Katwijk zal worden. maar een randverschijnsel blijft. Extreme uitwassen voorziet hij alsnog niet. De bijbel, het is al eerder ge zegd, stelt, dat de mensen zijn schaamte in het open baar moeten bedekken. "Daar moet niet mee worden gerommeld", is de mening van het SGP-raadslid. "Je kunt natuurlijk niet de hele bijbel, van gebod tot gebod op de samenleving toepas sen. maar wél de grote lijnen aanhouden." Krenken De eerbaarheid moet te aljen tijde worden gehandhaafd. "Al zou ik het daar niet mee eens zijn. zou ik het tóch doen. Waarom moet je zono dig andere mensen, die er wél zo over denken, krenken. Je moet je broeder niet erg« rcn. maar je fatsoenlijk gedragen. Die kant moet ons hele leven op. We moeten een voorhi eld voor onze naaste zyn. Zeker als christen." Gaat die regel voor hem ook op als het, zeg maar. meisjes van een jaar of tien betreft? "Misschien dat het hier iets an ders ligt", denkt Van der Plas. "Het gaat in de eerste plaats om de eerbaarheid. Ja, waar begint die. Mijn kinde ren, ook in die leeftijd, hoe ven niet naakt over het strand te lopen. Laat ze maar een badpak aan doen. Een kleuter van een jaar of vier die speelt? Nou nee. daar be steed ik geen aandacht aan. Worden ze ouder, kleed ze dan behoorlijk aan." ROTTERDAM (GPD) - Als de ver gevorderde plannen van Tanker Cleaning Schiedam (TCS), Verol- me Tanker Cleaning (VTC) in Rozenburg en het gemeentelijk havenbedrijf van Rotterdam doorgaan, verrijst er binnen on geveer twee jaar op de terreinen van Verolme in Rozenburg een groot tankschoonmakingscom- plex. Dit complex, waarvoor de totale investeringen minstens 135 miljoen gulden gaan bedra gen. is dan geschikt voor het rei nigen van zeer kleine tot zeer grote binnenvaart- en zeesche pen. Er zijn faciliteiten voor schepen tot maximaal 300.000 ton. Zo onge veer iedere gevaarlijke stof zal men er kunnen behandelen. Het complex zal er ook op berekend zijn „calamiteitenschepen", zo als bijvoorbeeld de „kniktanker" Energy Concentration, te kun nen behandelen. De overheid zal volgens de Stich ting Studie Tankercleaning Rot terdam, die de voorstudie heeft verricht, zeker aan het geheel gaan bijdragen. Dit omdat waar schijnlijk in 1985 het internatio nale verbod voor olielozingen op zee van kracht wordt. Door deze gezamenlijke aanpak, waarbij de overheid middels de diverse mi nisteries vanaf het begin betrok ken is geweest, denkt men snel, maar vooral ook concurrend ten opzichte van de andere Europese havens te kunnen werken. Ir. H. Molenaar, directeur van het gemeentelijk havenbedrijf van Rotterdam, en milieugedepu teerde J. Hoek van Dijke van de provincie Zuid-Holland denken dat de regering binnen twee maanden groen licht zal geven. Voor de vergunningen denkt men een jaar nodig te hebben en voor de bouw rekent men ook op een jaar. De installatie zou dan eind 1983 in gebruik kunnen worden genomen. Het Nederlands Bijbelgenoot schap heeft f. 200.000 extra no dig om aan de toenemende vraag naar bijbels in Oost-Euro pa te voldoen. Vooral in Polen, Hongarije, Tsjechoslowakije en Roemenie komen meer moge lijkheden om de bijbel legaal te verspreiden. In Oost-Duitsland kunnen de re gionale bijbelgenootschappen volledig aan de groeiende vraag voldoen. De kerken in de Sovjet- Unie hebben nog maar weinig le gale mogelijkheden voor bijbel verspreiding. Albanië is nog steeds geheel gesloten. In Bulga rije kon vorig jaar voor het eerst sinds 1945 de bijbel worden ge drukt. De vraag naar bijbels is in Polen ongekend groot. Daarom zullen de bijbelgenootschappen tussen nu en volgend jaar november 250.000 bijbels en 180.000 nieuwe testamenten voor dit land be schikbaar stellen. Omdat Oost-Europa geen papier maakt dat geschikt is voor het drukken van de bijbel, zou men dat in het Westen moeten kopen. De kerken en bijbelorganisaties in dat gebied hebben echter geen buitenlands geld om dat papier of de te importeren bijbels te be talen. Ze moeten het dus uit het Westen gratis krijgen. Een bedrag van f. 150.000 wil het ADVERTENTIE! Besluit dan meteen dat u een goed advies wilt hebben. Finata Bank. Om verstandig geld van te lenen. Leiden, Steenstraat 33, tel. 071-134347 c- Of via uw tussenpersoon. /a Fillcltcl BcUlfe Oost-Europa vraagt bijbels Nederlands Bijbelgenootschap uittrekken voor werk in India. Daar groeit de kerk over de taal muren heen. zodat christenen in steeds weer een ander gebied vra gen om de bijbel in hun eigen taal. Vertalers van het Indiase bijbelgenootschap zijn nu aan het werk in niet minder dan veer tig regionale talen. Dit jaar kwam de vertaling van de gehele bijbel gereed in vijf talen: Boro. Marathi, Meithei, Mizo en Punja bi. Deze bijbels moeten nu wor den gedrukt. Een probleem is, dat alleen het Mi- zo gebruik maakt van ons latijn- se schrift. Boro en Meithei wor den gedrukt in Bengaals schrift en Marathi en Punjabi kennen beide een eigen, totaal afwijkend schrift. Dat maakt de uitgave van deze bijbels zeer kostbaar. Mo derne zetmethoden kunnen er niet voor worden gebruikt. Kleine landen De secretaris van het Neder landse bisschoppencollege, dr. H. van Munster, levert stevige kritiek op de nota 'Kleine-lan- denpolitiek' die het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV) voor commentaar ook naar de bis schoppen had gestuurd. Hij vindt de nota een 'voorbeeld van drammerij en doemden ken'. Dc IKV-nota bevat een uiteenzet ting van de gevaarlijke ontwik kelingen die onze samenleving bedreigen en doet een appèl op de vindingrijkheid en moed van politieke en andere leiders om een ander beleid op poten te zet ten. De kleine landen hoeven niet te berusten in de positie van trouwe volgeling van de een of andere grootmacht op militair gebied. Volgens pater dr. Van Munster zal de kleine-landenpolitiek zoals de IKV-nota die voorstelt niet mo gen rekenen op navolging bin nen het oostblok. De nota gaat onvoldoende in op zaken als mensenrechten, democratise ring, gerechtigheid en vrede en de positieve waarde van een poli tiek van machtsevenwicht. Van Munster noemt dat 'doemden ken'; het is weinig geschikt om het denken over deze ingewik kelde materie objectief te bege leiden. "Om vakbonden, politieke partij en. kerken, wetenschappelijke instellingen, media en nog ande re groeperingen bij een discussie over een kleine-landenpolitiek te betrekken, is een genuanceerder benadering gewenst", schrijft de secretaris van de bisschoppen conferentie in zyn brief aan het IKV. Voor de internationale demon stratie in Bonn, in de eerste helft van oktober, tegen modernise ring van de kernwapens in West- Europa heeft het Nederlandse In terkerkelijk Vredesberaad een speciale trein bij de Spoorwegen aangevraagd. De demonstratie in Bonn is de eerste van een reeks in verschillende Europese hoofd steden. De organisatoren ver wachten in de Westduitse hoofd stad meer dan 100.000 belangstel lenden. onder wie duizenden bui tenlanders. Tot nu toe hebben 520 groeperingen de oproep tol de de monstratie ondertekend. Mensen met stokken, helmen en der gelijke voorwerpen zullen met in de IKV-trein worden toegelaten. Beroepingswerk. Hervormde Kerk; beroepen te Den Helder J. Bruin Hindeloopen (hervormd- gereformeerd 'Samen op weg'). ADVERTENTIE Douwe Egberts koffie....lekkere koffie.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17